Alkmaarscha Courant Het noodlot in den koffer. ZeetijdSngen No 152." Honderd negen en twtt!gst« Jaargang, Vryda^l .5uli. Hendrik was een i ave, bedaarde jonge man, die zoo even n klein kringetje had verlaten en nu reizf le was naar een kleine betrekking in een leine stad. Alles in hem en in zijn souveni a scheen klein, ordentelijk en onbelangrijk; nooit nog had eenig avon- tuur zijn kerne, burgerlijke sfeer lichtelijk ge- schokt. Toe n des nhchts bij de plek van zijn bes haastig stilhield, als om een oogenb t villig uit te puffen, greep hij, zonder ni[ aandoening, ijlings naar zijn handka r je in bet overvolle comparti- ment en girg, eveneens zonder de minste aan doening, maar ook onbevreesd, zijn nieuwe woonplaats tegemoet. In zijn klein hotelletje aangekomen, k:ek hij, toen hijzich ter ruste wilde leggen. ver- rast naar zijn koHertje: was dit zijn eigen of was het dit niet? Zou hij zich bij den greep vergist hebben? De sleutel paste niet onmid- dellijk, maaropeens, toen Hendrik zich zeer inspande, sprong het slot open en bij den eersten blik ag de jongeman reeds, dat zijn idonker vermoeden hem niet had bedrogen: het was een vreemde koffer en de zijne met de enkele armzalige nietigheden rolde intus- schen onbeheerd het onbekende tegemoet Hendrik, die nooit nog voor iets moeilijks had gestaan, kon aanvankelijk van verbluft- heid heelemaal niet denken. Wat nu te doen? Hoe te komen aan zijn Zondagsche pak, zijn hveede paar scboenen en zijn verschooning? Misschien dat de inhoud van den koffer eeni ge opheldering bracht over den rechtmati- gen bezitter, wien de verwisseling evenzeer hoogst onwelkom moest zijn. Hendrik woelde in het vuile linnen rond, in de hoop eenig spoor te vinden, dat den bezitter van zijn eigen koffer zou kunnen aanwijzen; hij greep in een pakje met papie- ren en haalde dit te voorschijn. Het was een hoopje brieven en telegrammen, om een boek gebonden. Het boek viel er uit en een groot aantal bankbiljetten van allerhande soort dwarrelden over den grond Van de vele bonte, vreemde papieren kende Hendrik er maar eenige; hij las ze luid, woel de toen opnieuw en ontdekte, dat er achter den geheelen koffer, die met papier was be- kleed, zich nog een laag banknoten bevond: ponden en dollars, guldens en peseta's, alle van hooge waarden. Hendrik keek radeloos om zich been en ver- wachtte eigenlijk, dat iemand hem uit zijn mooien en tegelijk belangstigenden droom zou wekken. Maar er kwam niemand, het bankbiljetten-tapijt bleef en was heelemaal niet van plan zich als droom op te lossen. Nooit nog had de jongeman zooveel geld bij elkaar gezien, noch zich ook maar eenigszins een ernstige voorstelllng gemaakt, dat er eigenlijk zooveel geld bestond. Hij begon te tellen en aangezien hij een ordelijk jongmensch was, maakte hij kleine tabellen van elke aparte geld-soort. Hij wist slechts vaag hoe hoog de verschillende waar den stonden, maar zooveel wist hij wel, na eenige oogenblikken, dat er voor hem, in goud berekend, een paar millioen lag. En hij had tevens kunnen constateeren, dat hiermee de inhoud van zijn eigen koffer rijkelijk ge- dekt was. Maar deze gedacbte kwam niet bij hem op; hij voelde alleen maar het onaangename met den bezitter dezer schatten in verbinding te moeten komen, den ruil weer te niet te doen; misschien dat er in de brieven een aandui- ding gevonden wend van naam en adres. Hendrik was een ordelijke en correcte jonge man; dat hij nu in andermans brieven moest neuzen, was hem zeer pijnlijk, doch hier gold het een noodzakelijkheid in het eigenbelang der beide partijen Dus begon hij te lezen En hij las en leerde meer dan hij tot nu toe in zijn drie-en-twintig jaren van zijn be- staan geleerd had; meer dan hij ooit gewe- ten en vermoed had. Hij begreep maar weinig uit deze brieven, die vol toespelingen en g.-- heime woorden en hiermede overeenstem- mende zinswendingen waren. Maar dat be greep hij spoedig, dat de banknoten het eigendom waren van een der grootste hoteldie ven en inbrekers, die van handlangers en een teerjbeminde vriendin allerlei mededeelingen ontving. Namen van vreemde luxe-plaatsen vlamden voor Hendrik op: Brighton, Biar ritz, Wiesbaden, Deauville, Lido en bovenal Nice. Hier was den bandiet een groote roof op Amerikanen gelukt. Nu scheen hij dit aYontuurlijke leven stop te willen zetten, ver- langde hij naar rust, aldus heette bet in den •brief aan de vriendin. Zij hadden genoeg; zij konden voortaan behagelijk leven. De juweelen waren voordeelig verkocht; weliswaar had een smaragd-sluiting mis schien een vijftig-duizend meer kunnen op- brengen, maar de zaak moest haastig en voor- zichtig worden gedaan, daarom werd er met den te kleinen prijs genoegen genomen. Alles was nu in orde, aldus las Hendrik verder; nu wachtte na vele beproevingen en na tallooze gevaren eindelijk het zekere, veilige geluk Hendrik dompelde zijn bol in het koude water: een ?slgit moest worden genomen. zooveel was hem nu duidelijk, dat hij niet er op behoefde t rekenen, dat de eigenaar van den koffer zich bij hem zou aanmelden en in- wissehng zou voorstellen, want hij zou kun nen geam steerd worden. Het was wel zoo waarschijnlijk dat hij met Hendrik's pak, Hendrik s schoenen en ondergoed (de nieu we hemd en m ier-kraag, zijn trots!) de ruimte zou kiezeiiHij was het dus nu, die zich voor Hendrik had afgebeuld, vloeren van kamers had opengebroken, des nachts zich had gestoken in een zwart tricot, met dolk in de hand; in luxe-hotels juweelenkist- ]es had door wo Id met de slapende eige- naars om zich heen; voor hem met helers had gevochten, gevaar en onuitsprekelijke angsten had verdragen. Hij was Hendrik's onbekende wpkloener, die hem opeens de re- sultaten van het gevaarlijke boevenleven toe- wierp, vermoedelijk, nadat de laatste taak was volbracht en te boven gekomen, was hij ingeslapen, terwijl de ander, Hendrik, zon der bij-gedachten, greep naar het verkeerde koffertje Efi"w'aafsthijfflijE raasde hi] op ditzeltae oogenblik hulpeloos tegen het noodlot, ver- vloekte den „meester", die hem nog handiger was af geweest en hem den geheelen buit had ontfutseld, den buit, waarvoor hij zoo ont- zettend veel had gewaagd en doorstaan; en zijn „meester" was de argelooze en deugd- zame, kleine burgerman Hendrik, die in iets ontzettends verwikkeld was geraakt, en nu radeloos zijn hersentjes afmartelde Plotseling was echter zijn besluit geno men, hij stond op, sloot den koffer, daarna de kamexdeur, voor zoover dit ging en stapte naar het bureau van politie om het geval aan te geven. Inwendig voelde hij wel wat spijt, troostte zich echter met de gedachte, dat hij nu waarschijnlijk recht zou hebben op een premie voor de uitlevering' en probeerde na te gaan, hoeveel procent zou worden uitge- keerd, vijf of tien. Hendrik stond vobr het politiebureau, dat er leeg en somber uitzag. Peinzend keek hij naar de bel; zoodra deze zou luiden was de droom van rijkdom uitgedroomd. In alien gevalle de mogelijkheid, dat hij wat betere cigaretten zou kunnen rooken, was er wel Het luiden van de bel beteekende opnieuw het noodlot, zooals alles opeens voor hem het noodlot was geworden: de reis naar het plaatsje, het verwisselen van den koffer, de vrijwillig-aarngeboden buitHendrik dacht aan zijn eerbare overleden ouders te- rug en aan hunne goede lessen en dat on- rechtmatig verkregen goed niet gedijt Eveneens zei hij tot zichzelf, dat de politie hem op de een of andere manier toch zou kunnen grijpen. Enhij belde. Niet heel stevig en overtuigdHij wachtte. Geen antwoord. Opnieuw belde hij, Een slaperige stem kwam ergens vandaan, die vroeg, wat hij wilde. Hendrik antwoordde, dat hij een aan- gifte wou doen van gevonden en verloren goederen. De stem antwoordde, dat hij mor- gen moest terugkomer., des nachts was er geen bureau; meteen werd er een venster dicht getrokken. Hendrik keerde terug naar zijn hotelletje en plotseling werd het hem duidelijk, dat dit een wenk des hemels beteekende. Hij zelve had al het mogelijke gedaan, had het offer aangeboden, doch de hemel had het niet ge- wild. Nu geen aangifte meer, nu alles ge waagd! Hij was opeens besloten het geld te behouden. Waarom ook niet? Niet hij had immers gestolen en bet was geen misdaad den bandiet het onrechtmatig verworven goed te ontnemen. Plotseling werd het Hendrik geheel an- ders te moede; hij ontdekte in zichzelf een onvermoede zekerheid, waarschijnlijk aan het gevoel van „rijk zijn" te danken. Hij be- zon zich op alles. Hij zou niet naar huis te- rugkeeren en natuurlijk ook niet in het kleine stadje blijven-; hier zou hij opvallen. Wat hij met het geld precies zou beginnen, wist hij nog heelemaal niet; dat had hij nooit ge leerd, daarop was hij niet voorbereid; doch dit zou hem wei invallen. Was hij niet een beveling van de Fortuin, een uitverkorene en die bandiet, die inbreker een besliste wan- boffer? Daarom, alles zou best gaan. Hen drik dacht, toen hij opnieuw aan het station- netje stond, met leedvermaak en zonder dank- baarheid aan zijn onbekenden weidoener te- rug. Een paar maanden later lag hij hoogst elegant en zelfgenoegzaam van rijkdom, maar innerlijk verveeld en, als hij eerlijk wou zijn, niet veel gelukkiger dan vroeger, op een divan in zijn slaapvertrek van een zeer chic hotel aan de Riviera. Toen hij juist zou in- dommelen, hoorde hij in de gangen een op- loop en veel lawaai. Wat was er aan de hand? In zijn zijden pyama Hep hij naar den corridor. „Zoo, zoo, niets bijzonders?" repeteerde hij, „een hoteldief gearresteerddie bij mijn kamerdeur zich ophield Hendrik zag den man na, vluchtig; bij' de kromming van de gang wendde deze zijn hoofd, keekscheen zich iets te herinne- ren Detectives en kellners leidden hem echter zonder pardon weg. Hendrik lachte fijntjes, ondoorgrondeHjk.... een waas van herkenning dook op: een voile coupe een donkere overbuurman Dien nacht sliep Hendrik onrustig. Luclifvaart. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR INDIE. Bij aankomst van't Foklcervliegtuig te Ba- tavia stroomde het publiek, dat vol enthou- siasme en niet te houden was, het terrein op, juichende en hoeden zwaaiende, terwijl spon- taan het „Wilhelmus" aangeheven werd. De heer van Lear Black nam, rustig in de cabine zittend, de enthousiaste huldigingsbe- tuigingen in ontvangst. Een vertegenwoordiger van Aneta had een onderhoud met de piloten Geysendorffer en Scholte. Het gezelschap blijft 6 of 7 dagen te Batavia in verband met het nazien van het vliegtuig, waarvoor Geysendorffer reeds mor- gen naar Bandoeng vertrekt. De terugtodht gaat via Medan langs de- zelfde route, terwijl wordt doorgevlogen naar Engeland. Eerst naar Glasgow om de doch- ter van den heer van Lear Black a; te halen. Daarna gaat men naar Londen en indien mo- gelijk zal en passant Amsterdam worden aan- gedaan. Gedurende de reis heeft men goed weer ge- had behalve in Birma en bij Bangkok. Geysendorffer verklaarde dat 12 vliegda- gen voldoende waren voor de reis naar Indie, doch Schoite meent, dat het in 8 dagen moge- lijk is. Gehoopt wordt op 23 Juli in Engeland te zijn. V ergelijkende cijfers. Naar aanleiding van de aankomst van de H-NADP te Batavia deelt de Directie van de K. L. M. aan het Haagsche Aneta-kantoor het volgende mede: Volgens voorloopige berekeniog is de ge- heele weg AmsterdamBatavia afgelegd in pl.m. 86 vlieguren. De snelheid van dit type vliegtuig, dat toch eigenlijk niets anders is dan een verbeterd type Fokker FVII,'waarme- de Van der Hoop naar Batavia vloog, springt wei duidelijk in het <*>g, v/anneer men deze 86 vlieguren van de D.P. vergelijkt met de 127 1/4 uur, welke Van der Hoop met zijn vliegtuig voor denzelfden tocht noodig had. De DP heeft den tocht volbracht in 13 reis- dagen. In werkelijkheid verliepen tusschen yertrek en aankomst 16 dagen; een dag bleef net westel m fcoflstahtmbpei aoor aamfnistra" tieve moeilijkheden, 2 dagen in Bagdad door een storing in het smeerstelsel. Zooals bekend, was de tocht geprojecteerd in 14 dagreizen, doch is het traject Karachi- Allahabad in een dag gevlogen inplaats van twee. Van der Hoop deed over den tocht Am sterdamBatavia 20 dagreizen en had het geprojecteerd in 22. Geysendorffer en Scholte hebben dus 2/3 gebruikt van den reistijd van Van der Hoop. Hitruit moge blijken, welk een buitengewo- ne ontwikkeling de luchtvaart in nog geen 3 jaar heeft doorgemaakt. EEN SCHREDE N ADER TOT HET DOEL. De heer PDsrrmn over de Hoi- land -Indie- vluchi. De heer Plesman, dir. der K. L. M. schrijft in de Tel. De K. L. M. is overtuigd dat het welsla- gen van deze tweede vlucht Amsterdam Batavia haar weer dichter gebracfit heeft bij de verwezenlijking van het doel, dat zij zicft gesteld heeft in de schepping van een regel- matig luchtverkeer tusschen Europeesch en Aziatisch Nederland. Het geldt hier de eerste passagiersvlucht heen en weer! De heenreis is geslaagd; wij hopen, dat de terugreis eveneens met succes zal worden bekroond. De K. L. M. zal er alles op zetten, den afstand Amsterdam— Batavia tot slechts enkele dagreizen terug te brengen. De steeds voortschrijdende techniek, waarin* Fokker voorgaat, maakt deze toe- komstplannen uitvoerbaar. Deze vlucht bewijst imimers, dat met het huidige materieel en met den korten tijd van voorbereiding de luchtverbin^Jing Amster damBatavia reeds mogel'ijk is. Wanneer ae luchtweg geheel georganiseerd is, bijzonder voor het doel gebouwd materieel is aange- schaft en de voorbereiding wel overwogen is geschied, zal een regelmatige verbinding stei- lig tot stand komen. Op het vliegveld Le Bourget zijn alle mo- gelijike toebereidselen getroffen om de Ame- rikaansche vliegers te jintvangen. Onophou- delijk spelen de zoeklichten over het veld en boven de menschenhoofden; het aantal wach- tenden is echter nu niet zoo groot, hetgeen ook verband houdt met de weersomstandighe- den; er valt een fijne motregen. Vele vliegvelden, zoo bericht men ons, wer- den hedennacht paraat gehouden, om Byre!, indien hij eventueel daar mocht landen, te kunnen ontvangen. In tal van plaatsen in Duitschland zijn toebereidselen getroffen; behalve de mogelijkheid, dat hij koers zoude zetten naar Rome, bestaat ook nog de veron- derstelling, dat hij naar Weenen doorvliegt. Ook op Schiphol zijn maatregelen genomen, voor het geval, dat hij hier mocht landen. Donderdagavond 7.05. Hollandscheti tijd seinde Byrd, dat hij juist de Fransche kust passeerd'e. (Waar hij de kust passeerde staat .rdet aangegeven). DE VLIEGTOCHT OM AUSTRALIe HEEN. Aan het doel. Kapitein Kingsford Smith en Ulm hebben hiin vliegtocht om Australie heen volbracht. Woensdag zijn zij uit Melbourne te Sydney aangekomen, waar de eerste-minister Lang hen verwelkomde. Kapitein Smith zeide dat zijn vliegtuig acht jaar en de motor elf Jaar oud was. Hij en zijn reisgezel hadden maar een maaltijd daags gebruikt en onderweg in de lucht een paar botorhammen. Elken dag hadden zij gemiddeld vier uur geslapen. STOO MV A ARTLIJ NE N. STOOMV. MI J. NEDERLAND. P. C. Hooft uitr. 30 Juni te Genua. Rondo 29 Juni v. Hamburg n. Bremen. Batoe thuisr. 29 Juni v. Marseille. KON. HOLL. LLOYD. Orania thuisr. 29 Juni v. Vigo. Salland uitr. 30 Juni v. Antwernen te Rott. KON. NiED. STB. MIJ. Aurora 29 Juni v. Hamburg n. Amst. Baarn uitr. 29 Juni te Mejillones. Deucalion 29 Jun-i v. Melilla n. Alicante. Doros 30 Juni v. Amst. te Pernis. Eos 29 Juni v. Genua n. Carthagena. Nereus 30 Juni v. Amst. te Rott. Pluto 30 Juni v. Amst te Danzig. Stella 29 Juli v. Malta te Alexandrie. Tellus 29 Juni v. Catania te Palermo. Van Rensselaer 29 Juni v. Barbados n. Ply mouth. Vesta 29 Juni v. Limni te Smyrna. Amersfoort thuisr. 28 Juni v. Pisagaa. Neptunus 30 Juni v. Amsterdam n. Rott. Theseus 29 Juni v. Cadix n. Ceuta. HOLLAND AFR1KA L1JN. Billiton 29 Juni v. Mozambique te Kilindini. HOLLAND AMERIKA LIJN. Edam v. N.-Orleans n. Rott., 30 Juni v. Co- runna. Lochgoil v. Vancouver n. Rott., 29 Juni te Liverpool. Bilderdijk 29 Juni v. Rott. Bahia Blanca. Rijndam 29 Juni v. New York n. Rott. Volendam Rott. n. N.-York 29 Juni v. Southampton. HOLLAND AUSTRALIE LIJN Abbekerk 30 Juni v. Bremen n. Rotterdam. Alm'kerk thuisr. 30 Juni v. Port Said. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. Ridderkerk thuisr. 29 Juni v. Hamburg. HOLLAND WEST AFRIKA LIJN. Al'bireo 30 Juni v. Rott. te Hamburg. Eemstroom thuisr. 29 Juni te Lagos. f'\ Ceres 30 Juni v. Amst. n. Hamburg. Reggestroom thuisr. 26 Juni v. Cotonou. Rijnland 30i Juni v. Amst. n. Hamburg. IJstroom 30 Juni v. Hamburg te Amst. JAVA NEW YORK LIJN. Kangean Java n. New York 30 Juni v Port Said'. ROTTER D. LLOYD. Indrapoera uitr. 29 Jpni v. Suez. Menado thuisr. 29 Juni te Suez. Kedoe uitr. 30 Juni te Belawan. Kertosono 30 Juni v. Rott. te Batavia. Tjerimai uitr. 30 Juni v.m. te Southampton. Toba 28 Juni v. Rott. te Batavia. STOOMV. MIJ. OCEAAN. Aeneas v. Japan n. Rott, 29 Juni v. P.-Said. Automedon v. Japan n. Rott. 30 Juni te Shanghai. Dardanus v. Japan n. Rott. 29 Juni v. Port Swettenharn. Laertes y. Liverp. n. Java 30 Juni te P.-Said Lycaon v. Batavia n. Ainsf. 29 Juni v, Port Said. JAVA CHINA JAPAN LIJN. Tjitaroem 28 Juni v. Sjanghai n. Dairen. BSBireenSagigi VEREENVOUDIGDE SPELLING. Naar de Msb. verneemt ligt het in de be- doeling van de regeering, binnenkort een vereenvoudigde spelling in te voeren, waarbij de naamvallen vervallen en voor de e en o de- zelfde regels zullen gelden as voor de a en u De uitgang ijk blijft onveranderd en wordt niet vervangen door lik. ZAKKENROLLERS BETRAPT. In cafe „E>e Pool" aan het Damrak te Am sterdam zijn Dinsdagavond twee mannen binnengekomen, op wie cogenschijnlijk niets viel aan te merken. Zij deden zich voor als gewone klanten, maar weldra bleek het, dat zij andere bedoelingen hadden en het hadden vorzien op de jassen der bezoekers. Uit een der jassen wisten de heeren zich een portefeuille met 280 toe te eigenen. Dit keer liet echter hun gewone handig- heid hun in den steek. Zij zijn betrapt bij een poging om een zak te ledigen. Een pakje gerolde bankbiljettn is in hun bezi't aangetroffen. De mannen bleken buitenlanders te zijn, naar zij zeiden afkomstig ergens uit Oost- Europa, doch uit hun papieren viel af te lei- den, dat zij te Parijs hebben gewoond. Zij schijnen ook de Den Haag te hebben „ge- werkt". De twee zakkenrollers zullen ter beschik- king van de justitie wordtn gesteld. De bankbiljetten, welek op hun gevonden zijn, zijn de 280, welke even te voren waren gestolen. Een zegt een Zweed te zijn, de an- de schijnt uit Polen geboortig. DE ZONSVERDUISTERING. De zonsverduistering is over het alge- meen betr'ekkelijk goed waargenomen kun nen worden in Nederland. In andere landen, vooral waar de verduis- tering volfedig was, heeft men echter met moeilijkheden te kampen gehad. Aan de Sterrewacht te Leiden. De zonsverduistering is helaas te Leiden niet onder de meest gunstige omstandig- heden verloopen. Op het oogenblik van eerste contact be vond de zon zich nog in vrij dichte nevels, waardoor het niet mogelijik was tot op se- conden nauwkeurig dit oogenblik te bepalen. Kort erna tot ongeveer twintig minuten voor de grootste phase zijn met onderbre- kingen waarnemingen mogelijk geweest. Eenigen tijd na de grootste phase is het zelfs geruimen tijd zeer goed geewest voor observaties. Waarschijnlijk door het vroege morgenuur heeft het verschijtnsel niet dien indruk ge maakt als midden op dien dag. Men miste nu te zeer de scherpe overgangen. De Leidsche Sterrewacht had zich enkele astrometrische doelen gesteld in plants van astrophysische, die tegenwoordig bij de ex- pedities de hoofdbezigheid zijn. Het is daarom dubbel jammer, dat het ge- deelte der waarnemingen in de buurt der grootste phase door wolken mislukt is. Ook hebben echter de weersomstandig- heden verhinderd de twee a drie dozijn op- namen te doen, die in het plan lagen. WANBEHEER BIJ HET botanisqT genootschap. De commissie uit de aandeelhouders van het Kon. Zool. Botanisch Genootschap (Die- rentuin) te Den Haag, die indertijd benoemd werd om een onderzoek naar de balans enz. over 1926 in te stellen, heeft thans aan aan deelhouders haar rapport doen toekomen. Zij constateert daarin, dat in het beheer vzan het K. Z. B. G. geenszins de vereischte zuinigheid wordt betracht en dat niet in vol doende mate pogingen worden aangewend om tot verhooging van inkomsten te komen; verder, dat de controle en de boekhouding alleszins te wenschen overlaten en dat er een totaal gemis aan leiding bestaat. Op grond hiervan stelt de commissie aan aandeelhouders voor, de balans en winst- en verliesrekening over 1926 niet goed te keu- ren, commissarissen dringend uit te noodigen ontslag te nemen en het nieuw te benoemen college van commissarissen op te dragen een onderzoek in te stellen naar den juisten om- vang van de schade, welke door wanbeheer en (of) nalatigheid van het K. Z. B. G. is toe- gebracht, en een civiele actie in. te stellen te gen hen die voor deze schade aansprakelijk zijn. EENVOUDIG LANDBOUW-BOEKHOUDEN. Bij de firma Horneer te Gorinchem is de- zer dagen gereed gekomen en in den handel gebracht een werkje, getiteld: „Eenvoudig Landbouwboekhouden". Handleiding voor het inrichten en bijhouden van een eenvou- dige landbouwboekhouding. Dit werkje is gesdireven door den heer H. J. Roest, adjunct-accountant der directs belastingen enz. te Arnhem. In een kort bestek heeft de heer Roest dui delijk en klaar uiteengezet, dat het met het oog op de invulling van het belastingbiljet noodzakelijk is, dat elke landbpuwer een een- voudige boekhouding aanlegt en dat men daarvoor niet in't bezit behoeft te wezen van een akte boekhouden, ja zelfs geen „boekhou- der" zonder akte behoeft te zijn, terwijl ver- volgens met verschillende voorbeelden en toe- lichtingen het voor ieder duidelijk wordt ge maakt op welke wijze men die boekhouding kan inrichten. Ete heer Roest beoogt met zijn werkje een leiddraad te geven. voor een eenvoudige landbouwboekhouding en wel een zoodanige, waarvoor geen bijzondere boekhoudkundige bekwaamheden wordt geeischt. Naar onze meening is de heer Roest met zijn werk gelukkig geslaagd. DANSEN OP ZONDAG IN DEN HAAG Op de nadere vragen van het gemeente- raadslid, den heer Duymaer v. Twist, betref- fende dansvergunningen, hebben B. en W. o.m. geantwoord: Dansvergunningen worden verleend onder de voorwaarde „dat op Zondagen en alge- meen erkende Christelijke feestdagen niet wordt aangevangen, dan telkens na het ein- digen der godsdienstoefeningen". Deze be- paling is niet in strijd met de Zondagswet. B. en W. wijzen er op, dat zij deze voorwaar de hebben gesteld in de plaats van de minder sfrenge Bepaling, welke sedert ffet jaar ivtfT in de dansvergunningen opgenomen plicht te worden en welke luidde: „dat op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen niet wordt aangevangen, dan na het volko- men eindigen van alle voormiddag-gods- dienstoefeningen. WETTELIJKE REGELING VAN DE BEZUINIGING. Zooals uit het zesde verslag van de Bezur nigingscommissie is gebleken, bestond er tus schen de regeering en deze commissie verschil van inzicht omtrent de noodzakelijkheid der instelling van het bezuinigingsapparaat bij de wet. Thans heeft de commissie een proeve van een wetsontwerp aan de regeering ter beoor- deeling gezonden, waarbij overeenkomstig art. 78 der Grondwet een kamer van advies voor Rijksuitgaven wordt ingesteld. LIEFDESDRAMA. Uit nijd over de uitgeraakte verkeering heeft Woensdagmorgen een 19-jarige fa- brieksarbeider in de fabriek der fa. Rosen- daal te Enschede zijn gewezen meisje een aantal messteken in den rug toegebracht. De toestand van de gewonde is niet levensge- vaarlijk. EEN BOTSING. Gisteravond om pirn. 7 uur is op den hoek bij de Groote Kerk de auto van een vrachtrij- der uit Obdam in botsing gekomen met de tractortram, waardoor een as brak van eerst- genoemd voertuig. De hulp van de firma Jac. Met werd ingeroepen, die den auto naai hare garage sleepte. Een talrijk publiek woonde een en ander bij, tengevolge waarvan een tweetal politie- agenten druk werk had om opstopping van het verkeer te voorkomen. VERDUISTERING. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde den directeur van de vregere Hollandsche Handelsbank aldaar wegens verduistering en valschheid in geschrifte tot twee jaar gcvan- genisstraf met aftrek der preventieve hech- tenis, welke ongeveer zeven maanden be- draagt. DE FINANCIEELE TOESTAND DER GEMEENTE EMMEN. Dezer dagen ontving het gemeentebestuur vzan Emmen van Ged. Staten van Drente een door het ministerie van binnenlandsche zaken ontworpen pilan tot saneering van de gemeente-financien. Hoewel nog geen nadere bijzonderheden werden medegedeeld, kunnen wij vermelden, dat het plan in hoofdzaak hierop neerkomt, dat ekele nieuwe belastin gen zullen worden ingevoerd, waaronder straatbelasting en een belasting op roerende en onroerende goederen. Vervolgens worden verschillende bezuini- gingen in de gemeentehuishouding voorge- steld en aangedrongen op een beheer, meer in overeenstemming met den slechten staat der geldmiddelen. Van Rijkswege zal hulp worden verleend in den vorm van verhoo ging van de bijdragen in de kosten der werk- ioosheid en ten slotte in den vorm van bij dragen a fonds perdu, voor zoover met de aangegeven midaelen geen dekking kan wor den bereikt. Bij aanneming van dit plan zal echter de gemeente onder Rijks curateele komen, daar tot geen enkele uitgaaf zal mogen worden besloten zonder goedkeuring van de Regee ring. B. en W. zullen aan den Raad hun prae- advies over dit ontwerp mededeelen, daarna zal het in behandfeling worden genomen. Nadere bijzonderheden kunnen eerst wor den medegedeeld, wanneer dit prae-advies gereed is. EEN ONEERLIJKE COLLECTANT. De centrale recherche te Amsterdam heeft aangehouden en der collectanten van de Woensdag aldaar gehouden straatcollecte. De aangehoudene, een circa 50-jarige man, nam geregeld aan de straatcolelcte deel, en de re cherche had het vermoeden, dat hij bij die gelegenheid geld uit zijn collectebus stal. Woensdag heeft de man in plan-West ge- collecteerd, en rechercheurs hebben toen vooraf gemerkte geldstukken in zijn bus ge- worpen. Nadat de man zijn bus had ingele- verd, is bij opening gebleken, dat een deel der gemerkte geldstukken (tot een bedrag van circa 8) ontbrak. De man is gearresteerd en za Iter beschikking van de justitie worden gested. Ook de vrouw van dezen man heeft als collectante aan de collecte deelgenomen. In haar bus hebben de rechercheurs ook ge merkte geldstukken geworpen, d'och bij ope ning van die bus zijn die geldstukken daarin teruggevonden. AUTO-ONGELUK. Omstreeks half een gisternacht is op den straatweg GoudaBodegraven een auto- ongeluk gebeurd. Een taxi, waarin zich een gezelschap van zeven personen bevond, dat uit was geweest en in vrolijke stemming ver- kerde, reed bij een bocht van den weg tegen cen mijlpaal en vervolgens tegen een boom. De auto werd zwaar beschadlgd. Vier der iti- zittenden kregen vrij ernstige kwetsuren. Dr. Meyboom uit Reeuwijk verleende de eer ste hulp. De gewonden zijn naar hun woning te Gouda overgebracht. ONWEER. Tijdens een hevige onweei'sbui boven Amersfoort is de bliksem op verscheidene plaatsen ingeslagen. In de Birkt ontstond brand in de boerderij van den landbouwer Houtveen. Twee koeien konden bijtijds wor den gered. Het achterhuis brandde geheel uit, doch men wist met emmers water uitbrei- ding te voorkomen. Alles is verzekerd. BRAND. Gistermorgen is het woonhuis, be- woond door Niemansverdiet, in den Putsche- polde ronder Hekelingen, met schuur tot den grond afgebrand. KORTE BERICHTEN. Woensdagavond is juffrouw De B. uit Roermond in een danszaal te Maasniel plot seling dood gebleven. De in de gemeente Eibergen langs de huizen gehouden collecte voor de slachtofferi van de stormramp bracht 13.365.48 op. Onder dit bedrag zijn niet begrepen de bij de verwoeste hoeven gehouden schaalcollecte en de gelden, die de burgemeester van buiten de gemeente heeft ontvangen. Hebdrie-jarig dochtertje van den land bouwer Van den Berg, wonende aan de Hooftsfraat te Alp hen aan den Rijn, is in een sloot geuiakt en vardronkeB

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9