DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM Winkel Langesiraat To or hot Meutrale Centraie Ziekenhuis. Uit den Alkmaarschen Raad. DE RUSTENDEJAGER - Bergen \OI RET Honderfl negen en twintigste jaargang .v hit voornltbetaling per S m5.111(1 en f2.—fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 et Advcrtenticpr. 25 et p. regel, grootere letters nut ibonnementsp ij B y Boek. en na[ld(.i8dr. tJt Herms. Coster Zoon, Vo#r(Lu» C®, Tel. Aimlnistr. No. A Bedaetle No. ZATERDAO Piano- humorist. Stoomerij en Ververfy Dagelijksch overzicht. Dit nnmmei bestaat sit 3 bladen. 927 Wij ontvingen deze week de volgende Aiidragen voor de 3e en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centraie Zieken huis: Ingezameld op een gouden bruiloft JLJit de grabbelmand van een 25-jarig feest iVan een verbijsterd ver- loofde Examen vreugde „Met zoo'n zomer pandoe- ren we door" Nu de aanbesteding gepu- bliceerd is jb. C Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 2— 5.— 1.— 2.50 I.66I/2 1.— 100.— huis gedacht, of is haar vreugde wat min der groot geweest, of heeft de omstandig- heid, dat't in het laatst van de maand was alle philantropische voornemens onmoge- lijk gemaakt. In alien gevallen willen wij hier even me- dedeelen, dat wij nu een speciale collecte- bus voor verloofden hebben opgehangen en dat hierin alleen bij het tot standkomen en bij het verbreken van een engagement geofferd mag worden. Mogen vele dankbaren van beide ge- slachten hierin hun penningske ten bate van het Ziekenhuis komen storten. Totaal IB.I6V2 Bij den penningmeester van het hoofd- eomite, mr. Moens alhier, is deze week van P. P. c.s. als opbrengst van een halven kaartpot 2.50 binnengekomen. De vorige week was bijeen Bijgevoegd van beide inza- melingen 6497.74 115.66i/2 Er is wel eens beweerd, dat de liefde voor het Openbaar onderwijs alleen aan den kant der linksche partijen is te vinden en dat de rechterzijde zich voor dat onderwijs bitter weinig zou interesseeren. Hoe volkomen onbillijk is dit oordeel tegen- over de heeren, die de zetels der rechterzijde van onze eerbiedwaardige raadszaal vullen. lntegendeel, juist zij zijn het, die de be- schermers van het Openbaar onderwijs kun- nen genoemd worden. Juist aan hen is het te danken, dat dit onderwijs in onze gemeente weer aan een groot, een zeer groot gevaar is kunnen ontsnappen. In totaal dus thans 6613.401/2 Langzaam maar geleidelijk naderen wij de 10.000. Er zijn elke week weer medewerkers, die ons helpen een stapje dichter bij ons doel te komen en het werk wordt des te prettiger wanneer de weg achter ons steeds grooter en voor ons steeds kleiner begint te wor den. Wanneer wij deze week een woord van dank brengen aan alien, die hier hun bij- drage offerden, dan doen wij dat allereerst aan den heer Jb. G die een bepaald bedrag voor onze actie beschikbaar stelde, waar over wij konden beschikken zoodra de aan besteding van het Ziekenhuis in de cou- rant zou zijn verschenen. Wij hebben thans voor een bedrag van 100 van zijn royaa! aanbod gebruik ge maakt en kunnen ook met het oog op hetgeen hij bij vorige inzamelingen voor dit doel reeds heeft geofferd wel verze- keren, dat als sommige stadgenooten maar half zoo veel voor het Ziekenhuis deden als hij gedaan heeft, de gelden allang bij elkaar gebracht zouden zijn. Het publiceeren van de aanbesteding schijnt meerderen tot de ontdekking ge bracht te hebben, dat het Ziekenhuis geen luchtkasteel meer is maar meer en meer den vasten grond begint te naderen waardoor het vertrouwbaar is geworden er een bij- drage voor beschikbaar te stellen. Er is althans nog een mijnheer, die door het publiceeren dezer aanbesteding een bij- drage heeft geofferd en we hebben zoo'n stil of beter gezegd zoo'n luidruchtig vermoeden, dat onze lezers er binnenkort nog wel meer van zullen hooren. Een pandoerdubje is door de maanden- lange zonsverduistering in twijfel geraakt of het nu zomer of winter is en in alien ge- valle maar weer met de kaartavondjes be- gonnen, wat 1.66Vk voor het Ziekenhuis opgeleverd heeft. Een zilveren bruiloft heeft 5 en een gouden bruiloft 2 opgebracht. De ver- houding van zilver en goud is daarin niet heelemaal tot uitdrukking gekomen, maar er zijn heel wat bruiloften waarvan we al leen maar uit den Burgerlijken Stand kennis nemen en waar de bruidegom meer over z'n bruid dan over het Ziekenhuis denkt wat trouwens op zoo'n emotievollen dag ook wel te vergeven is. Een aardig, pas geslaagd onderwijzeresje kwam in haar blijdschap 2.50 voor het Ziekenhuis brengen. Zij geeft hierdoor niet alleen de jeugd, maar ook vele anderen een voorbeeld en belooft een buitengewoon goede leerkracht te worden. Er zitten, om het maar eens op z'n Alkmaarsch uit te drukken, wel tien maarschalkstafjes in haar ransel. Verder is er nog een verbijsterd jong- mensch verschenen met de mededeeling, dat hij verloofd was, waarbij hij tegelijkertijd 1 op onze redactioneele tafel deponeerde. Verliefd, verloofd en toen verdwaald, of eigenlijk niet verdwaald, want hij kwam juist terecht waar hij wezen moest. Hij straalde nog van blijdschap en dat hij maar 1 gaf was alleen omdat hij niet meer mis- sen kon en niet omdat hij zich niet voor een veel grooter kapitaal gelukkig ge- voelde. We hebben nog een uurtje geduldig zit ten te wachten of ook het bijbehoorende meisje zou verschijnen, maar die heeft niets van zich laten hooren. Blijkbaar heeft ze niet aan het Zieken- Er was een vacature als hoofd der 2e ge- meenteschool en het is begrijpelijk, dat ineu vol belangstelling was hoe de voordracht daarvoor, na overleg met den Inspecteur, zou worden opgemaakt. Reus was er genoeg, want een 88-tal solli- citanten had zich beschikbaar gesteld en daarmede tevens gedgmonstreerd, dat op on- derwijsgebied de toestanden nog allesbehalve rooskleurig kunnen genoemd worden. Dank zij onzen wethouder van onderwijs. die, toen hij nog maar gewoon raadslid was, in iederen paedagogischen soldatenransel een maarschalkstaf ontdekt had en dank zij ook den voorzitter van onzen Raad, die destijds in vervoering heeft uitgeroepen, dat die staf niet alleen meegedragen moest worden, maar te gelegenertijd ook eens te voorschijn moclit worden gehaald, hadden een aantal Alkmaar- sche oncierwijzers zich ook nu weer verbeeld, dat zij het in de plaats hunner inwoning nog eens tot hoofd van een gemeenteschooi zou den kunnen brengen. Helaas, de kortzichtigen hadden niet be dacht, dat de Inspecteur dit voor nu en voor de toekomst onmogelijk wil maken, aangezien een Alkmaarsch schoolhoofd eerst ergens an- ders zijn bekwaamheden als chef moet gede- monstreerd hebben en dus al hoofd moet zijn voor hij kans krijgt in onze gemeente be- noemd te woraen. En aangezien een schoolhoofd uit Amster dam of Den Haag niet naar Alkmaar solli- citeert, was het nazien der meer dan tachtig sollicitaties een buitengewoon goede les in aardrijkskunde, aangezien men weer de na- men van allerlei plaatsen tegen kwam, wel- ker bestaan men nimmer vermoed had, maar die ten slotte toch nog in ons eigen land ble- ken te liggen. weer den ander van zijn geestverwanten een waarschuwing toe, waagde zich weer eens schoorvoetend op het terrein der Christelijk- Historischen en vond daar een onverwacht vriendelijtke ontvangst en eveneens de verze- kering, dat gemeenschappelijke liefde voor de Openbare school in dit geval tot sameawer- king van alle rechtsche groepen zou leiden. Door afwezigheid1 van niet minder dan 3 leden der linkerzijde had rechts een toe- vallige meerderheid, men kon dus zijn liefde voor het openbaar onderwijs door een daad toonen en de heer Leesberg merfcte dan ook als terloops op, dat de voordracht nu nog maar twee personen bevatte en het 't beste was, ze daarom nog maar eens naar Burg, en Weth. ter completeering te zenden. Dat is nu juist het mooie van de Politiek, dat zij die van-plan zijin de rol van een wolf te spelen als scnaap verkieed ten tooneele verschijnen. Het doel van den heer Leesberg was den sociaal-democraat te passeeren, maar in plaats van daar opeirlijk voor uit te komen, trok hij het gezicht van een argeloos bak- vischje en merkte heel vormelijk op, dat er maar twee candidaten op de voordracht stonde-n waartegen hij even te vore-n, bij de benoeming van een hoofd van de meisjes- school, niet het minste bezwaar bleek te hebben. De burgemeester, die zich o. i. op een zeer zuiver standpunt stelde, die de kleur der can didaten geheel buiten beschouwing liet en slechts op hun bekwaamheden afging, deelde mede, dat nu No. 1 niet in aanmerking wenscht-e te komen, No. 2 de beste der candi daten was, al was het verschil met No. 3 dan ook heel gering te noemen. Zoowel de heer Ringers als de heer Sluis hebben diaarna laten uitkomen, dat men No. 2 zou passeeren zonder daarbij opehiijk te ver- klaren, dat zij dit deden, omdat hij eociaal- democraat was. Men heeft tenslotte No. 3 met een stem meerderheid gekozen en willens en wetens dus den bekwaamste der candidaten om zijn politieke geloofsbelijdenis buiten- gesl'oten. Het is zeer begrijpelijk, dat de sociaal- democraten en niet zij alleen zich over deze knoeierij geergerd hebben en dat ook de burgemeester gezegd heeft een dergelijke houding zeer ernstig te betreuren. Een vraag slechts: Wat zou er gebeurd zijn als de beer Van Drunen deze interpella- tie eens niet had gehouden? Zou men dan nog dit bedrag een volgend jaar den Plantsoendienst ten goede hebben doen komien? Dank zij dit onverwachte buLtenkansje zal waarschijnlijk het gras weer op tijd geknipt kunnen worden, zal het onkruid althans het plantaardige ontkruid uit o-nze ge meente worden verwijderd en zal er heel misschien nog eens een bloempje verschij nen in de perkem, die nu door hoog prairie- gras aan de jachtvelden van bisons en wilde zwijnen laten denken. Jammer, heel jammer voor de hertekamp, dat deze gelden niet eerder ontdekt zijn. De broedtijd is voorbij en de fazanten en ganzen laten zich voor geen duizend gulden per stuk o'verhalen nog eens opnieuw te be- ginnen. Het is zeer begrijpelijk dat de heer Sluis, die zich bij afwezigheid van den heer Govers nestor van den Raad gevoelt, den burge meester openlijik geluk wenschte met diens benoeming tot voorzitter van de Ver. van Nederlandsche gemeenten, al hebben wij gaarne gezien, dat hij daarbij uitsluitend op de beteekenis van deze eervolle benoeming had gewezen. Nu deed hij als een winkeliertje, die m de- zelfde adverten-tie een dienstbodie vraagt en een tweedehandsch kachel te koop biedt, door onmidellijk aan zijn felictatie de verwachting toe te voegen, dat Alkmaar van deze benoe ming nog wel eens in het bijzonder profijt zou kunnen trekken. Wij zijn er van overtuigd, dat de burge meester niet daarom dat voorzitterschap ge- a-mbieerd heeft en dat hij, afgescheiden van de plaats zijner inwomiing, voor deze groote en belangrijke vereeniging d-e rechte man op de eerste plaats zal blijken. Maandag en Dinsdag 4 en 5 Juli Vroegtjjdig komen zeer aaubevolon. Onder de schoolhoofden uit de dorpen en gehuchten waaruit de Alkmaarsche „maar- schalken" gewoonlijk betrokken worden, wa- ren er natuurlijk weer van allerlei kleur en politiek gehalte. En het geviel, dat op de voordracht een hoofd der school uit Groot-Schermer kwam te staan, die, volgtns betrouwbare geruchten, niet minder dan een rasechte sociaal-demo craat was. Gelukkig stond deze gevaarlijke candidaat niet No. 1 en in het begin zelfs niet No. 2, want de beide rechtsche wethouders waren er voor om hem maar liefst zoo laag mogelijtc op de voordracht te plaatsen. Evenwel, doordat ons college ook linksche leden telt en doordat er eens met den Inspec teur gesproken en nog weer eens gesprokcn was, kwam men tot een accoordje, waardoor het roode schoolhoofd vrij veilig op No. 2 kwam. Wij zullen hier maar geen namen noemen, want het gaat uitsluitend om de kleur der candidaten en wie den naam er nog bij wil hebben kan die heel gemakkelijk uit ons raadsverslag opdiepen. Toen nu Donderdagmiddag de benoeming zou plaats vinden, kwam er plotseling een telegram van No. 1, dat hij verzocht geen stemmen op hem uit te brengen, waardoor No. 2 automatisch opschoof en dus No. 1 werd, evenals dat vroeger, zonder dat iemand er tegen protesteerde, bij de benoeming van het hoofd der negende gemeenteschooi ge- schied is. Maar ditmaal was 't verschrikkelijke plot seling onafwendbaar geworden en stond een sociaal-democraat No. 1 op de voordracht voor hoofd van een onzer gemeentescholen. Nu was de openbare school in gevaar en dadelijk staken zij, die, hoewel hun liefde zoo menigmaal miskend wordt, die school toch zoo'n goed hart toedTagen, de hoofden bijeen Het eenig-e, wat men er mee bereikt, is, dat natuurlijk de partijen voortaan nog scherper tegenover elkaar komen en dat links, waar men de meerderheid heeft, niets zal na- laten, om wat rechts wenscbt, eveneens on der allerlei gehuichelde aanhankelijkheids- betuigingen onmogelijk te maken. Zoo menigmaal is bij de algemeene be- schouwingen der gemeentebegrooting ge- klaagd. dat er te weinig katholieken in ge- meentedienst waren, zoo menigmaal heeft men daar de linkerzijde opzettelijke uit- sluitiog van katholieken durven v-erwijt-en, dat men zeker niet had1 mogen verwachten, dat de rtchterzijde thans zoo opzettelijk en voor iedereen duidelijk een sociaal-democraat uit ona ambtenaarscorps zou weren. Men had daar moeten beden-ken, dat men aan eigen scholen voile vrijheid van benoe ming heeft en het zou zeker van eenige royali-teit getuigd hebben, als men de linker zijde voor haar openbaar onderwijs ook vrijheid van keuize bad gel a ten. Wat nu gebeurd is, zal weldra blijken tot allerlei wraabnemingen te leiden en de par tijen zeer scherp tegenover elkaar brengen. Wij kunnen ons heel goed begrijpen, dat er menschen zijn, die vr-eezen, dat door een te veel aan „roode" onderwijzers de open- bare school een te gevaarlijke kleur krijgt al is bet percentage sociaal-democraten in ons onderwijzerscorps zeer zeker niet groot te noemen. Evenwel, men kan zelfs als man van rechts zich plotseling bevi-g bezor-gd voor de verkleuring van de openbare school maken, maarlaa-t men er dan ook eerlijk voor uitkomen. Het is siechts de h-eer Sluis geweest, die dit ten slotte na de benoeming gedaan heeft. Alle and-ere tegenstemmers hebben zich beijverd hun ware bedoelingen onder allerlei drogredenen te verbergen en daarmede nog- maals bewezen, dat de Politiek allesbehalve veredelend op haar slachtoffers werkt. De heer Zaadnoordijk is door cen korte redevoering waarbij alle aanwezigen zich van hun zetels verhieven her-dacht op de plaats waar hij zoovele jaren als wethouder zijn beste krachten aan de gemeente heeft ge- geven. Toen volgden nog eenige mededeelingen, die ongetwijfeld aller belangstelling hebben getrokken. Ten eerste de vermelding, dat de lijeten- collecte voor de slachtoffers van de storm- ramp reeds 8000 heeft opgebracht een zeer bevredigend resultaat als men dit be drag met de 90.000 vergelijkt die in Am sterdam bijeen gebracht werden en twee- dens de mededeeling, dat het behoud van het Heilooerbosch nog slechts afhaokelijk is van de offervaardigheid van den Raad, die daar voor binnenikort evenals voor de kanaal plaunen een offer zal hebben te brengen. De burgemeester zal de kwestie nog eens overwegen en ongetwijfeld tot de conclusie komen, dat het't beste is, alle vol'ksgroepen naar eigen inzicht te laten handelen, mite zij elkaar niet opzettelijk hinderen. Wanneer een weg gekozen wordt, die de kerken op behoorlijken afstand laat, kan er o. i. geen enkel bezwaar zijn een buurtver- eeniging of politieke organisatie, die naar het meetingterrein moet marcheeren, gelegenheid te geven, van het meegebrachte muziekcorps te profiteeren. In dezen democratischen tijd is beweglngs- vrijheid voor alle volksgroepen een eerste ver- eischte en het gezag heeft allereerst tot taak die vrijheid in zulke banen te leiden, dat men elkaar daarbij zoo weinig mogelijk hindert. Laten wij ten slotte nog mededeelen, dat de nieuwe rector van het gymnasium, naar eindelijk door een nieuwe staking van stem- mien uitgemaaikt is, geen telefoon in zijn werkkamer zal krijgen, wat in de laatste plaats om de telefoon zelf interessant is. Verder dat „Truitje Toussaint" voor 5500 achteruitgezet zail worden, voor welk bedrag dan tevens het plaveisel ter plaatse een verbetering ondergaan zal. Of, zoolang de singel tusschen het Wees- huis en de gracht even nauw blijft, de ver- keersverbetering van eenig belang zal blij ken, is een nog onbeantwoorde vraag. Dat de soc.-dem., die destijds „noodge- dwongen" voor bezuiniging op den_ Plant soendienst stemden, zonder meer 5500 voor dit werk voteeren, is ons volkomen onbegrij1- pelijk. In dezen tijd van moderne opvattlngeo worden schrijvers uit Huet's en I'otgneter't tijd al voldoende achteruit gezet en mien had onze eereburgeres althans rustig op haar plaats kunnen laten. Zij heeft daar in alle stilte ook nog voor verkeers agent gespeeld en we zijn er nog heel niet van overtuigd, dat haar achterult- zetting ter plaatse niet tot grootere snelheid en meerdere botsingen van auto's zal kunnen leiden. 1 en besloten gezamenlijk een poging te wagon dat gevaar zoo mogelijk af te weren. De heer Kusters deelde links en rechs zijn beveleD uit, flyisterde nu eens den .een, dan Dank zij de interpellatie van den heer Van Drunen over den toestand onzer plantsoenen heeft de directeur van den Plantsoendienst plotseling de beschikking over eenige duizen- den guldens gekregen. Het is wel een van de verrassendste ge- beurtenissen, die wij ooit bijgewoond heb ben en zij wordt verklaard door de mede- deding van den voorzitter, dat de directeur en die afdeeling financier ten stadhuize elkaar waarschijnlijk niet goed hebben begrepen. Wij raden alle bedrijfsdirecteuren, die thans met bezuiniging op allerlei gebied te kampen hebben, rich zoo spoedig mogelijk tot de afdeeling financien te wenden. Waarom zou het wonder zich niet nog eens herhalen en zou men niet nogmaals ont- dekken, dat er nog eenige duizendjes waren die men tot dusver toevallia over het hoofd gezien Volgens een oekase van den burgemeester die naar de soc.-dem. vreesden wat te veel in de richting van Den Haag en naar de Zondagsgezichten van de kerkgangers heeft gekeken is het verboden, dat door wandeleude gezelsohappen voor 12 uur des Zondags muziek wordt gemaakt. Evenwel brengt de Alkmaar Packet des Zondagsmorgens menigmaal Amsterdam- sche gez-elschappen aan, die dan juist voor 12 uur naar den Kattenberg marcheeren en die nu, althans volgens den heer Van Dru nen, als „dooie dienders" door de stad moe ten loopen. Nu schijnt marcheeren zonder muziek voor een dooien diender allesbehalve gemakkelijk en de heer Veen vroeg dan ook, evenals dit verleden jaar kon gcbeuren, weer vergunning, zoowel ten behoeve der betrokken gezelsohap pen als ten bate van het vreemdelingenver- keer om ook voor 12 uur muziek te mogen maken. Hoewel de soc.-dem. de bill'ijkheid enkenden van een verbod in de omgeving der kerken en daarom de route zoo wilden vaststellen, dat men de kerk in het midden of beter ge zegd er heelemaal buiten kon laten, vreesde de voorzitter toch, dat 'n mogelijke windvlaag den een of anderen dag eens een stukje fan fare naar de bezoekers van den kerkdienst zou kunnen overwaaien. De heer Veen heeft het toen gewaagd op te merken, dat oolk in de kerken muziek ge- maaikt wordt en de wind wel eens een stukje orgelmuziek naar huizen van omwonenden overwaait die daarop misschien ook niet al- tijd gesteld zijn. En eveneens, dat de kerk- klokken op de Laat, die automatisch geluid worden, reeds in den vroegen morgen de buurtbewoners zeer tegen hun zin uit den slaaip houden. De heer Westerhof bepleitte de meest mo gelijke vrijheid voor alle volksgroepen en vertelde den heer Sluis, die van meening was, dat de orthodoxen het zelfs na den kerk dienst, niet prettig vonden menschen in op tochten te zien, dat deze mensdhen het mis schien evenmin prettig vonden de huiswaarts keerende kerkgangers tegen te komen. Zoo bleef men in een kringetje rond- draaien, waarbij de heer Westerhof nog be- toogde, dat de sigarenmakers in Brabant zelfs met hun eigen muziekcorps ter kerke trekken, en dat er in Belgie op Zondagmor- gen vrijwel overal op de trotnpet wordt ge- blazea Tel. 294. ZIE BIJZONDERE ETALAGE. Krijgt Frankrijk een nieuwe Kieswet? De voorgestelde her' vormingen. De de batten geopend. Vrijdag zijn in Frankrijk de debatten be- gonnen over de voorstellen tot hervorming van het kiesstelsel. Omtrent het gesprokene is op het oogenblik waarop wij dit schrijven nog absoluut niets bekend, doch wel valt er re& het een en ander te zeggen zoowel over de kieswet zelve als over het vermoedelijk verloop van den strijd die daarover in de Ka- mer valt te verwachten. 1 En in de eerste plaats valt dan op te mer ken dat de regeering zich nagenoeg niet met de zaak bemoeit of bezig houdt, dat hij zelfs den schijn tracht te wekken, ondanks haar uitgesproken weerzin, volmaakt onverschillig te zijn. Slechts van de ministers Barthou en Sa- naut verwacht men verklaringen omtrent het regeeringsstandpunt tegenover de hervor- mingvoorstellen en die verklaringen zul len wel weinig-optimistisch zijn Wat het ontwerp zelf betreft het volgende: De eerste van ae gevolgen is, dat het aan tal zetels op 611 wordt gebracht, terwijl de kamer in Juli 1926 plechtig had beloofd het aantal leden, dat nu 583 bedraagt, te ver- minderen om zoodoende de verhooging van de parlementaire schadeloosstelling op 45000 frs. te kunnen brengen. Het regee- ringsontwerp, waarover niemand meer spreekt, kwam tot het cijfer 587. De vraag is nu of in de kamer een meerderheid wordt ge- vonden, die bij openbare stemming zich zal durven uitspreken voor de onpopulaire ver hooging en de belofte van 1926 zal durven schenden. De discipline van't oude kartel zal er voor in werking worden gebracht, want wanneer aan de 611 zetels wordt yeiornd, dan valt de geheele distridenversnijding fn* een en ligt de herziening in het water. De tweede moeilijkheid ligt in de twee stembusgangen, die het noodig maakt, r1 -bij den tweeden stembusgang de partijen coali- seeren- zoodat het kartel van 1 inksche partii- ALRMAARSCHE COURANT. -1 ti te

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1