Stop die rheumatiek! In en om de hoofdstad. Rechtszaken Verwaarloos nimmer de geringste aanval tan rheumafLk. Die kan u maandenlang pijn en ongemak kosten. Ofschoon weinig men- schen bij vochtig of koud weer geheel van rheumatiek bevrijd blijven, behoeft deze Jcwaal niet die kwelling te zijn als het geval is. De oorzaak is gewoonlijk urinezuur, zooals bekend, is het de taak der nieren om dit urinezuur en andere schadelijke bestand- deellen uit het bloed te filtreeren. Men# kan derhalve in het algemeen zeggen, dat men ibevrijd kan blijven"van rheumatiek, alls de nieren gezond en geregeld werken. Bij slecht weer en na een gevatte koude, of als ongewone inspanning de nieren verzwakt heeft, is derhalve de eenige veilrge weg om de working dezer allerbelangrijkste organen te versterken. Daarvoor wordt geen middeil sterker aanbevolen dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, want (enzij de nieren gezond zijn en goed werken, hebt gij kans niet van rheumatiek verschoond te blijven. Verzuim geen kostbare tijd. Neem Foster's Pillen zoo dra gij de minste rheumatische pijn voelt; wek de trage nieren op en versterk ze, en be- vrijdt u zoodoende van nierverschijnselen als rugpijn, spit, ischias, rheumatiek en die ellendige urinestoornissen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met gee", etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. CCXLII. Tram- en telefoon-tarieven. Aan de orde is weder gesteld de kwestie van het telefoon-farief en het te verwachten gevolg van de voordracht, welke dienaan- gaande door B. en W. aan den Raad is voor- gelegd, is nu reeds, dat de bladen tal van in- gezonden stukken over de zaak ter plaatsing .ontvangen. De voordracht bedoelt namelijk [hot tot heden geldende uniforme tarief door een gesprekkentarief te vervangen geen wonder dat daarover de tongen en de pennen Jos komen". Er zijn tarieven voor gemeentelijke bedxij- ven, die gemakkelijiker zijn vast te stellen gas, water, electriciteit kan men berekenen over dlen meter en dan reducties toestaan aan de groote afnemers. Met tarieven voor tele foon en tram is het echter andens gesteld In de eerste plaats omdat nieroand in onze eamenleving het tegenwoordig stellen kan buiten water, gas en electirischen stroom, ter- wijl men het desnoods buiten een telefoon, izelfe buiten de tram stellen kan, indien men zich in een zoo d'rukke stad onder elk jaar- getijde op een fiets veilig gevoelt; in de tweede plaats omdat toenemen van het aan- j tal gemeentelijke klanten voor gas, water en electriciteit winst kan beteekenen, terwijl toe nemen van geabonneerden op de telefoon .vaak met zich brengt zeer hooge exploitatie- kosten en toenemende eischen voor uitge- breider tramverkeer ook hooge uitgaven aan tramsporen en trammaterieel eischen. Vandaar dan ook, dat men omtrent de ta rieven voor het tramvervoer en het telefoon bedrijf herhaalde malen eigenlijk niet goed geweten heeft hoe te handelen. Het trambe- drijf te Amsterdam heeft in den loop der jaren telkens weer wijzigingen in het tarief ■gekend. Wij hebben gehad de overstapkaar- tjes van 12'A cent bij een 7 A cent prijs voor een enkelen rit; wij hebben in den oorlogstijd ihet tramtarief zien oploopen tot 15 cent per Tit; wij hebben een korten tijd het uniform- tarief van vijf centen gekend; wij hebben ook gekend het 2% cent tarief voor ritten tus schen Centraal-Station en Dam en Centraal- Stationhoofdpostkantoor, tot we ten slotte weder gekomen zijn tot het thans geldende uniforme dubbeltjes-tarief; de langste lijn en we hebben thans een aantal zeer lange Bijnen kan de „pleizier-trammer" nu af- trammen voor het luttele bedrag van tien centen geld; wie Amsterdam thans in alle richtingen zou willen doorkruisen en daar- t voor elke lijn eenmaal van begin- tot eind- punt berijden, zou met ongeveer een rijks- daalder toekomen. Daarnevens kan die tram- lievende genotzoeker voor de somma van een ce w, .^e^ee'e Centraal-Station omtoeren. w ij vinden dat te Amsterdam prachtig, eenvoudig en goedkoop een dubbeltje tel- ®en we in den regel zoo weinig. Of daarom drt tramtarief logisch is te noemen, nu de stad naar alle streken van het kompas zich zoo enorm heeft ritgebreid, is een andere vraag men zou zoo zeggen, dat het sectie-stelsel op onze lange tramlijnen het meest billijke zou zijn; wie van het einde van den Ko- ninginneweg dagelijks naar den Dam dient, logisch geredeneerd, meer te betalen dan hii, die pas op het Leidsche Plein instapt om naar het oude stadsplein te rijden, evengoed fjs de reiziger, die van Amsterdam naar Haarlem reist, minder betaalt dan degene die naar Den Haag spoort. Toch zou het, vrees lk, onze tram schade doen, wanneer men aan het dubbeltjes-tarief zou gaan tornen omdat het aantal dergenen, die zich dan op de tiets zouden bekwamen, n6g meer zou toenemen en de fiets i s hier reeds een ge duchte concurrente van de tram Met de telefoon staat het ietwat anders De telefoon te Amsterdam is duur, voor tal van beurzen veel en veel te duur, onder het huidige uniforme tarief. Natuurlijk, er zijn tal van zaken-menschen, in de eerste plaats doktoren enz., die in onzen tijd de telefoon onmogehjk zouden kunnen missen en dus de hooge abonnements-som van 168 per jaar wel moeten betalen en nog hooger sommen wanneer zij genoodzaakt zijn zich van meer- dere telefoon-toestellen te voorzien. Maar degenen, die het even buiten de telefoon 'konden stellen, sloten zich niet aan; behiel- pen zich zoo noodig met het gebruiken van een openbare telefooncel of met het gebruik van het toestel van een in hun nabijheid wonend kruidenier of ander neringdoende Ya.aur ?}i als klant voor niemendal of voor een dubbeltje konden opschellen. Het hooge tarief is oorzaak geweest, dat de telefoon in deze stad bij lange na niet populair is geworden, zooals zulks b.v. in de Scandinavische landen het geval is, en dat volgens de mededeelin- gen vanB. en \V. uitde wereld-statistiek over bet telefoonwezen is gebleken, dat het aange- sloten toestellen-getal per 100 inwoners te Amsterdam beduidend lager is dan in ver- schillende groote steden in het buitenland men had er ook bij kunnen voegen: beduidend lager, percentsgewijze, dan het geval is vele kleinere gemeenten in eigen rand. Een paar jaren geleden heeft men getracht door het invoeren van een tarief, aanmerke- lijik lager dan het zaken-tarief, t. w. door het mstel'len van een tarief van f 120 voor hen die van de telefoon slechts een beperkt ge bruik wilden maken, het aantal aansfuitingen te vergrooten. Gebleken is echter, dat het aantal abonnenxenten op de telefoon daar- door niet beduidend' is toegenomen 120 s jaars blijkt voor tal van Amsterckammers nog veel te hoog te zijn, vooral ook, omdat men in het eerste jaar nog te betalen heeft de kosten van aansluiti'ng, die niet minder dan 50 bedragen. Gevolg van deze opgedane ondervinding is thans, dat B. en W. het wil len beproeven met het invoeren der gesprek- ken-tarieven. Zij wenschen ingevoerd te zien een klassenstelsel voor abonne's, in dier voege, dat degene, die per half jaar niet nr-cr dan 600 gesprekken aanvraagt, zal hebben te betalen een jaarlijksche abonnementsprijs van 90; daarop volgt de 2e klasse van 601 tot 1200 gesprekken per half jaar voor f 123, enz., opgaande tot de achtste klasse. waar- onder vallen degenen, die 4201—-4800 ge sprekken per half jaar aanvragen en die zul len hebben te betalen een abonnementsprijs van f 321. Het invoeren van dit gesprekken-tarief iiikt volkomen rationed, omdat degene. die veel van de telefoon gebruik maakt, ook met client te betalen dan degenen, die maar, geiijk let geval zal zijn met de abonnementen in de eerste klasse, dagelijks gemiddeld slechts vier maal opschellen. De vraag is echter of een zoo hooge verhooging als die, welke voor de veel-sprekenden word't voorgesteld, wel bil lijk is te achten, nu door de invoering van let automatisch stelsel, waarbij elke aboi.ne zich buiten de bemiddeling eener telefoon- juffrouw kan verbinden, de kosten van aan sluiting belangrijk verminderd zijn. Hier- tegen is daar den directeur in een vraagge sprek reeds opgemerkt, dat door het automa tisch stelsel wel is waar een verlaging der exploitstiekosten heeft plaats gehad met be- trekking tot de salarissen voor telefonisten doch dat anderzijds veel meer technisch per soneel noodig is geworden. A1 neemt men dit op gezag van den directeur van den dienst dadelijk aan, dan zal toch de zakenman, die thans van f 189 in de vierde klasse voor 1801—2400 gesprekken per half jaar +ot f 321 in de hocgste klasse zal hebben te be talen, heel wat meer moeten offeren dan bij het tegenwoordige uniform tarief van 168 het geval is; hij zal dus alle mogelijke moeite doen om zijn gesprekken-aantal te- doen dalen, ten einde teruggebracht te kunnen worden tot een lagere klasse. Daartegenover zal dienen te staan, dat inderdaad het mini mum van 600 gesprekken per half jaar, zoo velen zal verlokken zich op de telefoon aan te sluiten, dat binnen afzienbaren tijd dat groote aantal „kleine abonnementen" het verlies op de groote, die naar lagere klassen gebracht worden, zal goed maken. Heel spoedig ver wacht men dat niet, want in hun voordracht wijzen B. en W. er op, dat op een verlaging van het winstsaldo van het winstsaldo van het bedrijf van iondi 520.000 zal moeten. worden gerekend. De t-elefoon-directie heft verklaard, dat het in de bedoeling ligt het nieuwe tarief zoo soepel mogelij'k toe te passen, waarmede be- doeld wordt, dat een abonne niet dadelijk het tarief eener hoogere klasse zal hebben te be talen, wanneer bij het einde van een half jaar zou biijken, dat hij zijn gesprekken- aantal mogelijik met enkele heeft overschre- den, in zulk een geval zal hij voor het meer- dere aantal slechts eenige centen extra heb ben te betalen. In verband daarmede zal men vermoedelijk bij het bebandelen der voor dracht wel de vraag stellen, of het dan niet beter zou wezen geen klassen-stelsel ig te voeren, doch eenvoudig vast te stellen een minimum-tarief voor een zeker aantal ge sprekken per jaar en daarboven te berekenen een zeker bedrag voor b.v. elke honderd ge sprekken meer, dus een tarief in den geest als thans reeds geldt bij den rijkstelegraaf- dienst. Zoowel tegen het eene als tegen het andere stelsel zullen natuurlijk bezwaren kun nen worden ingebracht, maar dat de Raad het hem voorgestelde beginsel tot het invoeren van een gesprekken-tarief zal aanvaarden, valt niet te betwijfelen. Het beginsel is zeker het meest logische en invoeren daarvan zal de eenige manier biijken te zijn om de Am- sterdammers er toe te brengen zich aan te sluiten bij d-en gem-eentelijken telefoondienst, die thans voor velen hunner inderdaad nog vee! te kostbaar is. Is het beginsel eenmaal aanvaard, dan zal echter nog eenigen tijd1 moeten voorbijgaan voor het gesprekken-tarief werkelijkheid zal zijn geworden, want het aanbrengen der ge- sprekken-tellers zal nog geruimen tijd vorde- ren. De minister van Waterstaat, die in ver band met de rijks-concessie, welke Amster dam voor het exploiteeren van eigen telefoon bezit, in deze ook een woord heeft mede te spreken, heeft reeds doen weten, dat bij het invoeren van een gesprekken-tarief niet tegen zal werken, trouwens zulks zou ook niet an dere kunnen, gezien het feit, dat het rijk in die gemeenten, waar het de telefoon exploi- teert, reeds dergelijke gesprekken-tarieven heeft ingevoerd. Maar die kleinere ge meenten zijn geen handelssta-d Amsterdam, met zakenmenschen, van wie velen nagenoeg den ganschen dag moeten telefoneeren en die uiteraard liever een uniform tarief hebben. Het is daarom zeker een belangrijke kw°stie voor onze s-tad, die nu aan de orde is gesteld SINI SANA. ran zoo weinig oeiang, oat ni] j i coete oi I dag hecht. voor elk der verdachten voldosn- de straf achtte. DE PUNTJES OP DE i GEZET. Niet altijd brengt een aangehouden zaak vocr den verdachte het gehoopte voordeel. Dit ondervond heden een verlofhouder te Alk- maar, die terecht had gestaan wegens het verordeningsartikel betreffende het sluitings- uur. Het verhoor van den agent Dalenberg leverde zooveel op, dat hij al heel spoedig knock out werd gestagen en uitgeteld kon worden. Het arme skchtoffer van vakrisico werd alzoo opgeknapt met 20 boete of 20 dagen hecht. en de niet zeer opwekkende waarschuwing dat in het bijzonder op hem zal worden gelet en hij goed doet te zorgen dat hij geen aanleid-ing geeft tot de intrek- king van zijn verlof. ZIJN TOELICHTING WORDT GEACOEPTEERD. Bij de voortgezette behandeling betreffende rijwielwetsovertreding van een expeditie- knecht (geen brievenbesteller) te Alkmaar werd aangenomen zijn toelichting dat zijn carbidlantaarn te Akersloot was gestolen en dit feit werd als verzachtende omstandightid aangemrkt, zoodat de verdachte er af kwam met 1 boete of 1 dag hecht. ARBEIDSWET-OVERTREDING. Een als vakman gunstig bekend staande cuisinier en banketbakker geniet bij de Ar- beidsinspectie blijkbaar niet dezelfcie waar- deering als bij de taartjesretende Alkmaar- sche burgerij. Hij stond heden althans bij Jierhaling terecht wegens een Arbeidswets- overtreding, aangezien hij op 25 Eebruari (zijn verjaardag nog wel) des middags na ge- corlcofden tijd een arbcider in de bakkerij werk had laten verrichten. De verdachte wist er zelf niets van. Hij was uitgegaan met zijn dicrbaar kroost om de missietentoonstelliiig te bezichtigen. Het stond er echter zoo voor, dat a 1 teen principale hechtenis kon worden cpgelegd. Gelukkig heeft echter tegenwoor dig de rechter de macht een respectabel bur- ger een verblijf in het milieu van bedelaare en dronkaards te kunnen besparen en werd initsdien le overtreder veroordeeld tot f 25 boete of 20 dagen hecht. niet in't beiang werd geacht van ae verkeers- veiligheid. EEN ONVOLDOEND EXCUUS Tusschen de verplichting om zich aan te sluiten bij het prov. waterleidingbedrijf en de aanwezigheid vbn minder aangename buren, schijnt in het dorp Schermerhorn een geheim- zinnig verband te bestaan. Dezer dagen toch hadden we uit de gemeente een slager, die de verplichting, hierboven gemeld, wilde afschui- ven omdat zijn hartelijke buren zich een ge- deelte van zijn grond hadden toegeeigend Heden kwam zoowaar een 55-jarige tuin- der, die in gebreke was gebleven, met een ge- lijksoortig bezwaar aandragen. Maar ook hier werd dit verweer als niet terzake dienen- de bevonden en cok de verongelukte tuinder, die de onhebbelijkheid zijner buren wilde ver- halen op den waterleiding, tot fi 3 boete of J dagen hechtenis veroordeeld. AAN DEN HONGERDOOD PRIJS GEGEVEN. Een sjofel uitziend hardhoorend 55-jarig mannetje met meer vet op zijn jasje dan op zijn ribben collectie, moest rekenschap geven van het feit dat hij op 25 Juni te de Rijp zijn nederige handelswaar had te koop gepresen- teerd, niettegenstaande hem voor de uitoefe- nmg van dien straathandel geen vergunning was verleend. De uitgestoten handelsman be- klaagde zich bitter over de onbarmharfige verordening der gemeentebesturen en hij vroeg «Wat moet ik doen? Stelen mag ik niet en voor bedelen schaam ik mij! Op deze wijze zal ik mijn eigen hongerdood-vonnis moeten teekenen. Hij kon zich dan ook geenszins ver- eenigen met het vonnis van den kantonrech- ter. Waarbij hij veroordeeld werd tot 5 boete of 3 dagen. Hij gaf het vrijwel nuttelooze voornemen te kennen, in hooger beroep te zullen gaan. ges'pre'K te hebben gehad met lemand. Het scheen dat toen reeds een comite gevonnd was' om door middel van een uitvoexing geil- den in te zamelen. Nadien heb ik er niets meer van gehoord. Dat schijnt dus afgesprongen te zijn Nu er pas een collecte is gehouden voor Zonnestraal is het ooganblik n-iet gunstig doch het heeft de aandacht van B. en w! V ermoedelijk zal van de griffie wel weer een schrijven uitgaan. De heer Groen vroeg wat de reden was dat het verzoek voor de frobelschool nog met behandeld is. Medegedeeld werd dat op deze vraag niet gerekend was, doch het de volgende vergadering aan de orde korrit, tegelijk met het adres van het r. k. lyceum. Det voorzitter achtte het zijn plich-t dank ■j eiv,?en aan de ingezetenen die zoo be reidwillig zijn mede te werken aan het ach- teruit plaatsen hunner hekken waardoor een groote verkeersverbetering venkregen word't. j i j1 gedachten weg te nemen d-eelde de voorzitter mede, dat niet meer ver- goeding geven wordt dan voor het achteruit- zetten van het hek noodig is, zonder sc'hil- deren. Nog werd medegedeeld dat door vertrek van van der Meulen de ambtenaar tiideliifk bodediensten en de rijksveldwachter tiideliik politiediensten verricht, waarvoor later een voorste'l om gratifica-tie gedaan zal worden. Daarna sluiting der vergadering UIT WIERINGERWAARD Onze vroegere plaatsgenoot, de heer p. Peereboom, thans te Medemblik, heeft gis- teren 1 Juh den dag herdacht, dat hij van de J2 jaar, dat hij in dienst der posterijen is, 25 jaar als conducteur der brievenmalen heeft gereden op de lijn Medemblik—Hoorn Olobsai berekend is dat reisje 25090 maal door hem afgelegd. VONNIS OVERTREDING ARBEIDSWET. M. K., uitvoerder te Heiloo, 6 sups- 3 dagen hechtenis. boete ONGEOORLOOFDE ZAGERIJ. Als men een jongmensch beneden den leeftijd van 18 jaar op een viool laat zagen is dit gelukkig voor de muziekleeraars geen ovetreding der Arbeidswet, doch een ander en meer bedenkelijk geval is het, indien men zoon jeugdig persoon laat werken met een cirkelzaag. Deze overtreding werd op 25 Maart in d; tabriek van een houtbewerker te Heiloo ge- constateerd en deze industrdieel stond daar- v cor heden terecht. Er bestond een ernsti^ verschil van meening tusschen verbalisant en gedaagde omtrent de omstandigheid of de cirkelzaag al dan iet beschermd was, doch aangezien zulks met de strafbaarheid in gee- +-e!i c vpt>and stond, werd den verdachte 15 boete of 7 dagen hecht. opgelegd. DE NIJVERHEID EN HANDEL ZIJN ER DE DUPE VAN. De meeningsverschillen tusschen stads en- dorps-autoriteiten over de berijdbaarheid van den meer berucht dan beroemd gewor den Twuijverweg te St. Pancras is de oor- zaak dat vele neringdoenden ernstig bena- deeld en gehinderd worden door de drasti- sche afsluitingsmiddelen. Het gevolg is dan ook, dat vele zakendrii- vende autobus-bestuurders en loonchauffeurs de afsluitmg sfraa] negeeren en er 'n bekeu- nng aan wagen. Een der velen die te dier zake heden voor den kantonrechter waren gedagvaard, de 28-jarige chauffeur van een fouragehandel, die zich voor twee overtre- dingen had te verantwoorden, was in per soon verschenen om te verklaren, dat hij in- dien hii de klanten op tijd wilde bedienen, verplicht was van den Twuijverweg, afgeslo- ten wegens een ongeluk. een onbekwaam per soon overkomen, gebruik te maken. Zoowel aiT!°^n.aar a's de kantonrechter erkende de moeilijkheid, waarvoor de neringdoenden werden gesteld en aan de overtreders werd dan ook slechts f 2 boete of 2 dagen voor eik feit opgelegd. DAT WORDT NIET ALS EEN FUTILITEIT BESCHOUWD. De chauffeur van een vrachtauto, afkom- stig uit Bergen, werd op 5 Mei op den bchermerweg gecontroleerd, met het doel of de werking der remmen wel voldoende was. tn het bleek helaas dat geen der beide rem men, voor hand noch voet, eenig zichtbaar 1sPr^erde- Met een slakkengang van K M. stoof het vehikel nog wel 15 Meter door alvorens tot stilstand te komen Een dergelijk gebrek werd als ernstig gevaar voor de verkeersveiligheid beschouwd en de bestuurder derhalve tot 10 boete of 5 da<ren hecht. veroordeeld. UIT AKERSLOOT. ergadering van den raad dezer gemeente Luir 30 Juni 1927 'S namiddags Afwezig de heer Aafjes. Ingekomen van den inspecteur der Directe tSelasnngen te Alkmaar een opgave van de UIT OUDKARSPFT I geraamd(; opbrengst over 1927/'28 van de n .gemeentelijke opcenten op de hoofdsom van tal^io-ra vergaderde Donderdagavond vol- de Rijksinkomstenbelasting ten bedrage van T t I y 1200. Een schrijven van Ged. Staten dat over iyZ5 aan den keuringsdienst Provinciaal P£ieuwsa Ingekomen stukken: Bericht van eervol ontslag van den ge- meentevdldwaehter v d. Meulen^egm I noem.ng tot Jijksveldwachter te Callantsoog. Dit bedrag zal worden mtgekeerd. JZ«ht van ^poum'ssie tot wering van Van Ged. Staten goedgekeurd terugontvan- schoolverzuim flat het in het rapport niet in I gen de suppl. begrooting dienst 1927. Van Ged. Stalen bericht ontvangen dat de bijdra- ge in de keuringsdienst van waren over 1 t. j rapport niet in ae bedoeling heeft gelegen enkele leden on- i0ri^+e ijveraanj? wrijven uc Ktunngsaienst van waren over S IS"® I92o7^aa^ vx>or deze gemeente 334.62. dat afschaffing van meterhuur niet te veidedigen is. Mededeeling omtrent de aanbesteding van het gymnastieklokaal, waarvan we den u»t- slag reeds meedeelden. financieei Bescnikking van den minister van onder- wijs, Kunsten en Wetenschappen dat de ver- goeding in verband met art. 56 der L. O. Wet 1920 oyer 1925 heeft bedragen 9705.49, oi. I da': 1S uitgekcerd 9560.te weinig genoten Be.icht van de commissaris der koningin 145.49. Dit bedrag zal voldaan worden dat vanaf 1 Juh de colleges van yritm ?,i„ Rerirh.r m ctLfl woraen. in VOOR DEN KANTOONRECHTER. Zitting van 1 Juli. WEE VAN WIEN DE ERGERNISSEN KOMEN. We hadden heden in de openbare zitting vcortzetting van de gewicntige strafzaak tegen de drie musiceerende amateur-tuinbe- werkers te Egmond aan den Hoef, aan wie was ten laste gelegd overtreding der antieke Zondagswet van 1815. Volgens den gemeente- veldwachter Kramer hadden eenige rechtzin- nige Hoevenaren zich geergerd aan de pu- bliek zichtbare werkzaamheden en was de een aangetroffen met een schoffel schoffelen- de, de ander met een hark harkende, terwijl No. 3 zich met een schop bezig hield eeni ge tulpenbollen uit den grond te lichten. De overtreding was geconstateerd en strafbaar, doch volgens de meeaing des kantonrechters ONGEVRAAGD, ONOEWEIGERD Een ingezetene van West-Graftdijk had last van cvertolhg drang- of hemelwater en om bit te kunnen loozen, maakte hij door den openbaren dorpsweg een geul om dat vocht te doen afvloeien. - De man nam echter niet de moeite om daarvoor vergunning te vragen en veroor- zaakte bovendien een zeer ongewenschte ver- keers-stagnatie. eD tijden zijn thans voorbij dat men nog langs een buitenweg met een machinegeweer kon schieten zonder een le- vende ziel te raken. Een strafvervolging was dan ook het ge volg en heden werd deze vrijmoedige afwa- teraar veroordeeld tot 8 boete subsidiair 4 dagen hechtenis. TOETER NIET TE VEEL, MAAR VOORAL TOCH NIET TE WEINIG. Een autobesfuurder, die met een redelijk gangetje op 22 Maart vanaf de Koorstraat komende, de Laat te Alkmaar bereed, was een beetje al te zuinig met het geven van signa- 1 en met het gevolg dat zijn voertuig in aan- rijding kwam met een lange glazenwas- schersladder op een kar geplaatst, waarmede een glazenwasscher uit het Payglop de Laat op kwam sukkelen. Het resultaat was dat een stuk van de ladder werd afgereden, mitsga- ders een heftig debat tusschen de dramatis- personae, de belanghebbende auto en glazen- wasschers-kar bestuurder. Aangezien de automeneer niet geneigd was af te tikken, werd aangifte gedaan en de aufomobilist werd heden veroordeeld tot 4 boete of 4 dagen. Rekening werd gehouden met het feit, dat de glazenwasscher niet voor, doch achter de kar bestuurde, welke methode Juli de colleges van zetters zijn afgeschaft. J Afschriften van het procesverbaal der stemoureaux alsmede het besluit van het oentraal stembureau. Mededeeling dat de nieuwbenoemde leden van den raad hun benoeming hebben aan genomen. Adres van het R. K. Lyceum om geldelijke bijdrage voor eventueelie leerlingen uit deze gemeente, werd tot de volgende vergadering aangehouden. Voorstellen van B. en W-: Wijziging gemeeniterekening 1925 wat noodig is omdat daarop door Ged. Staten aanmerkingen gemaakt zijn, zoodanig dat ook het batig saldo verandering ondergaat De noodige verandering zal worden aange- bracht. - 6 In dit verband moest ook de suppl. begroo ting dienst 1926 gewijzigd worden, waartoe eveneens besloten werd. Een voorstel tot het aangaan van een geldleemng groot lOOO tegen een rente van hoogstens 5 pet. bij de Nutsspaarbank, at te lossen in 10 jaar verwekte nog al eenige chscussie. 6 Van de Boerenleenbank en van de Nuts spaarbank waren geilijkluidende aanbiedin- gen ingekomen. B. en W. stelden nu de Nutsspaarbank voor omdat de Boerenleenbank reeds meerde- re leeningen loopen heeft De heeren de Boer, P. Kroon en H. Bak- ker hadden verwacht dat er om geloot zou worden. De heer Paarlberg vroeg of tegenover de Boerenleenbank geen belofte gedaan was. t lij heeft een van de bestuursleden bij zich gehad die mededeelde dat zij reeds uitgenoo- digd waren te vergaderen over de aanvrage en het daarom niet bil lijk vonden nu naar het Nut te gaan. Hij is niet tegen het onder- brengen van een leening bij het Nut doch zou dat dan liever 'n volgenden keer willen doen. Ooik vroeg hij of het plaatsen van kasgeld- leeningen geen rgpeilijkheden kan geven. Deze schijneni bij het Nut niet geplaatst te kunnen worden. De voorzitter deelde mede dat van eenige belofte geen sprake is en de gemeente met het plaatsen van kasgeldleeningen niet op de Boerenleenbank aangewezen is. Er is nuchterweg besloten om de leening nu eens bij het Nut onder te brengen, te meer W3wr a' eens een keer verzocht had. Wethouder Kroon lichtte het voorstel van B. en W. nader toe en wees er op dat het geen miskenmng van de Boerenleenbank in houdt. Met 5 tegen 2 steminen werd ten slotte be sloten te loten waar de leening zal word n ondergebracht. Tegen stemden de beide wethouders. Bij lotdng werd uitgemaakt dat de leening 'bij de Boerenleenbank ondergebracht zai worden. De geloofsbrieven werden in handen ge steld van de heeren Jb. Kroon, Groen en I aarlberg en in volikomen orde bevonden. Er werd tot toelating besloten. Door de pasaangenomen geldleening zal de gemeentebegrooting dienen te worden aan- gevuld. Bij de rondvraag vroeg de heer de Boer hoe het staat met de land'huren. De voorzitter zal daarop, na afloop van de vergadering. antwoord geven. De heer Bakker vroeg of nog jets gedaan wordt voor de stormramp. De voorzitter zei kort na de ramp Bericht van M. Slooten dat hij zijn benoe ming tot lid van de comir.issie van toezicht op het lager onderwijs aanneemt. Het ver- s|ag,vanlKt centraal archief voor maatschap. pelijk hulpbetoon; zal voor de leden van den raad ter visie worden gelegd. Een schrij ven van den voorzitter van het centraal stem- bureau dat de nicuw benoemde leden van den raad hunne benoeming hebben aangenomen. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was voorts een Kon. Besluit, waarbij machtiging wordt verleend om een minimum vetgehalte voor consumptiemelk vast te stellen op 2.75 Voorgesteld werd om de verordening op den Keuringsdienst van vv aren aan te vullen met deze bepaling. Met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek A. Commandeur om ingevolge art. 13 der L. O. Wet 1920, voor zijn 3 kinderen die de Bijz. School te Alkmaar bezoeken. reisgeld te rnogen ontvangen ten bedrage van 192.— met de autobus. B. en W. stel len voor, evenals 2 jaar geleden, aan Com- mandeur vergoeding te geven voor reisgeld met de tram van de Noordervaart naar Alk- Inaar ten bedrage van 72.— over 1927. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Ingekomen was een schrijven van het Be- stuur van den Groot Limmerpolder dat langs den weg van af de sluis tot de Feelkerbruc een een betonnen schoeiing zal worden gemaakt ter lengte van 75 meter, kosten 925.—, met verzoek dat de gemeente in deze kosten bij- clraagt. B. en W. waren van meening dat de polder er zelf beiang bij heeft dat de afwate- r'n§, goed tn orde is en stelden voor afwij- zend op het verzoek te beschikken. Met alge meene stemmen alzoo besloten. Een verzoek van A. H. v. d. Veldt e. a. alien bewoners van Boekel, om ook aan het ekctrisch net aangesloten te worden, van de ocwoneis van den Westdijk eenzelfdfe ver zoek. B en W. hadden gemeend het verzoek van v. d. Veldt c. s. in handen te stellen var den admimstrateur van het G. E. B. om een begrooting van kosten op te maken. Het ver- zoek van de bewoners van den Westdijk is oensdag ingekomen. De vraag is of hei ti ansformatorhuisje aan den Poortweg bii machte is stroom aan Boekel te leveren Algemeene werd besloten het verzoek in handen te stellen van den administrateur van het G. E. B. Ingekomen was een verzoek van de stich- ting Volksuniversitei te Alkmaar of de ge meente toetreedt als contribuant tot een be drag van 10.— per jaar. De voorzitter deelde mede dat dit schrijven nog niet in de vergadering van B. en W. be- liande.d is en stelde voor dit om advies in handen te stellen van B. en W. Alzoo be sloten. Verzoek van het bestuur van het R.K. Ly- ceum te Alkmaar om voor de kinderen die uit deze gemeente die school wenschen te bezoe- ken voor lederen leerling 150— per jaar diagen. B. en W. hebben dit verzoek behandeld en zijn van meening dat deze kos ten per leerling niet hoog zijn. Aan H. B S. en Gymnasiunj zijn de kosten per leerling veel hooger, waarom B. en W. voorstelden deze bijdiage per leerling tot wederopzeg&ini? te verleenen. Met algemeene stemmen aldus besloten. Af- en overschrijving dienst 1926 tot een bedrag van 109.74. Vaststelling suppl. be grooting 1927 ontvangsten van de Starnmeer en Kamerhop bedragende 107.32 en kosten stembureau te verhoogen met 20.—, alzoo vastgesteid.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6