Alkmaarsche Gourant Buitenlandsch pmengd nieuws. geen examen 1 MIJNHARDT's Handerd negen en niMigstt Jaargang. Radio-hoekje Buifenland Katerdaf 2 J»'i. Handclsavondschool te AI lima «r. lncfhriiving van lecrlir.gen voor den cursus '»o711o?s r>n Donderdag 7 en Vrijdag 8 juli uur aan 11)27/1928 op Donderdag a telkens des avonds van 0 2 9 hS'gebouw der Handelsschool D ToU^eerste klasse kuntien zonder examen worden toegelaten zij, die blijkensverklaring van het betrokken school-hoof d, dit jaar 6 klassen der lagere school doorloopen heb- Toelating tot de hoogere klassen hangt ai van genoten voorontwikkeling. Zij, die de school reeds bezochten, moeten rich opnieuw opgeven. De Directeur verstrekt gaarne lnhchtingen. Alkniaar, 2 Juli 1927. De Directeur, J. H. DE GROOT. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat de VOORMEER vanaf 5 JULI tot en met 8 JULI voor het lijverkeer GESLOTEN zal zijn, de SAN- DERSBRUG over hetzelfde tijdvak voor rij- en voetverkeer en op DINSDAG A.S. tevens voor de scheepvaart. Zondag 3 Juli. Hilversum, 1050 M. 10.1512. Dienst in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Het koor der kerk onder leiding van den heer G. tKimmijzer. De 4st. Mis: ,In honorem Regi- nae Pacis", van W. v. Kalmthout. Na den Ze- een het 4st. „Tantum Ergo Sacramentum van Alph. Diepenbrock. „Tu es Petrus van M- Haller. Predikatie door den Zeereerw. heer J- Lagerwey, over: Het scheepje van Pe trus. Organist, Evert Haak. Deze speelt na den dienst: Offertoire van Lefubure-Wely^no 12.1.30 Lunchmuziek door het lrio Dick Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, fcello ,p. Jochemse, piano. 1.50-3.05 Kamermu- ziek. Strijktrio bestaande uit: Mej. Nella Gunning, le viool. Mej. Donath, altyioo). Mevr Hora Adema, cello Werken van Beet hoven en Mozart. 3— Uitzending van het Kurhaus te Sch even in gen. Concert door het Residentie-orkest, onder leiding van ^Ignaz Neumark. Solist: Lajos Zikra, vioo 5.20 Uit- zending uit de Geref. kerk te De Bilt. Voor- ganger: Ds. G. van der Zanden. 1. Orgei- spel 2. Votum en Zegen. 3. Zingen Ps. 43 •3 en 4. 4. Voorlezing der 12 artikelen des Geloofs. 5. Schriftlezing: Lukas 7.36-50. 6. Gebed. 7. Zingen: Ps. 32:1 en 3. 8. Tekst: Lukas 7:47 a. 9 le ged. preek. 10. Tusschen- zang Ps. 65:2. 11. Vervolg preek.12. Dank- gebed. 13. Zingen Ps. ,116:1 en 4. 14. Ze gen. 15. Orgelspel. 8.— Persberichten en sportuitslagen. S.35 Kurhausconcert en de clamatie. Aansluiting van het Kurhaus te Scheventngen. Solistenconcert onder leiding van Prof. Georg Schneevoigt. Alexander Schmuller, viool. Na de pauze speelt Alexan der Schmuller het vioolconcert D-dur op. 61 van Beethoven. In de pauze declamaties door Louis Saalborn, voordrachtskunstenaar. Twee gedichten van Francois Pauwels. Na het con cert: Jung Olaf, van E. v. Wildenbruch, met muziek van M v. Schillings. Egbert Veen, pianobegeleiding. Daventry, 1600 M. 10.50—12.05 Predika tie door den Bischop van New York in York Minster. 3.50 Licht orkestconcert. G. Naish. sopraan. A. Cranmer, bariton. Orkest. 4 35 Voorlezing: The happy Prince, van Oscar Wilde 4.50 (vervolg) concert. 5.50— 6 Oo Causerie: Doctoring in a Chinese War zone 8.20 De klokken van de Westminster Abbey Orgelmuziek. Kerkdienst. 9.10 Oproep voor het Westminster Abbey-fonds. 9.20 Weerbe- richt, nieuws. 9.35 Het Grand Hotel East bourne, orkest en F. Titterton, tenor. 10.50 Epiloog. Parijs „Radio-P aris"1750 M. 12.20- I.05 Gewijde muziek en preek. 1.05—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 De Homonyme jazz. 8.50—11.20 Dansmuziek. Mario Cazes en zijn orkest. Langenbcrg, 460 M., Dortmund 283 M. en Munster242 M. 9.20-10.20 Morgencon- cert. 1.30—2.50 Orkestconcert. 4 35—5.45 Zang door een massa-koor Dortmund. 5.50 6 50 Koorzangfeest. 7.208.20 Twee plat- Duitsche kluchten. 8.50 Symphonieconcert Werag-orkest en W. Schauss viool. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Koriigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 6.50 Vroegconcert. 9.20 Mor genconcert. 11 50 Orkestconcert. 4.20 Groot .zangersfeest in Breslau. 6.25 Orkestconcert 8.50 Internationale dansen. Orkest. 10.50 12.50 Dansmuziek. Hamburg. 394.7 M. 9.35 Morgenconcert II.50 Orkestconcert. 1.25 Concert. 3 05 Vroolijk concert. 5.50—7.40 Orkestconcert 8.20 ,;Heim!iche Brautfahrt". Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 8.20^-11.20 Concert in de Kursaal Ostende Maandag 4 Juli. Hilversum 1050 M. 12 Politieberichten 12.352.Lunchmuziek door het Lunchtrio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwen, cello P. Jochemse, piano. 3.304.30 Vrouwen- uurtje door Mevr. Rhemond'a. 4.40—5.55 Kinderuurtje door Mevr. Antoinette van Dijk 6.158.Vooravondconcert door het A.N R.O.-orkest. Solist: Maarten v. Gelderen, te nor. 7.45 Politieberichten. 8.10 Lezing door Prof. Dr. W. H. Keesom, hoogleeraar aan be 'Leidsche Universiteit, over: Onderzoekingen in het Natuurkund'ig Laboratorium te Leiden betreffende de gedragingen der stof bij zeer lage temperaturen. Daarna aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Residentie- orkest onder leiding van Prof. Georg Schnee voigt. Soliste: Ella Kugel, piano. Pianocon- cert in c-moll, Rachmaninoff. 10.15 Persbe richten. 10.30 Een uurtje cabaret. Cato Culp, levensliedjes. Martin van Reen, zanger. Daventry 1600 M. 11.20 Daventry-kwar- iet en solisten (piano, bariton, viool). 1.20 2.20 Orgelconcert. E. Neville Jackskon, viool. 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing: The early re- naTssance. '4.05 Dansmuziek. 5.20 Lezing: Wholemeal bread and cakes. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Het Daventry-kwartet. 6.45 Lezing: Sound and distance 6.50 Tijdsein weerbericht, nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Li- teraire critiek. 7.35 De sonates van Mozart. 7.45 Fransche voorlezing. 8.05 Ameri- kaansch variete-programma. 9.05 American Neero spirituals. Zang. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Ur of the Chaldees 9.55 Abraham Lincoln", tooneelstuk van John Drinkwater in 5 scenes.' 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 10.50 11 20 Conceit. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Concert. Declamatie zang, piano cn vioolmuziek. 9.0511.Fragmenten uit de operette „Zigeunerliebe", van Lehar. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M. en Miinster 242 M. 1.25—2.50 Orkestcon cert 5.50—6.50 Concert (piano, bariton) 8.459.20 Vroolijke avond. 9.2010.50 Zwitsersche liederen. H. Ernst bariton. Lut- terkapel. W. Wahl, declamatie. 11.—12 20 Dansmuziek. Koriigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 12.20—8.05 Lezingen en les- serf 8.50—10.50 „Vcn Ferdinand Kurnber- ger bis Alfred Polgar". 50 Jaren Weener Sa- tyre. Orkest. F. Kortner, declamatie. Hamburg, 394.7 M. 4.35 Celloconcert (2 cello's). 5.20 „Togo". causerie. 6.20 Orkest concert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 Populair Concert. Orkest en soli. 11.10 Sluiten. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 1 rioconcert 8.20. Concert. 9.50—10.20 Muziek door blin- de musici. DE MARITIEME CONFERENTIE. De berichten uit Geneve over de maritieme conierentie illustreeren duidelijk de netelig- heid, waarin Amerika hoe langer hoe meer is komen te verkeeren. Voor dit land blijft wat men „beperking van beperking" zou kunnen noemen het consequent nagestreefde doel en daarbij komt het in de minderheid tegenover Engeland en Japan. De Britsche admiraliteit had haar program om op de conierentie de tonnemaat en de bewapening der groote sche- pen nog verder aan baoden te leggen dan te Washington, degelijk voorbereid en haar ar- gumenten zijn zoo moeilijk te ontzenuwen dat japan niet afkeerig is over de zaak van ge- dachten te wisselen. Over de redenen van marine- en algemeene politiek die hen nopen zich tegen zulk een gedachtenwisseling te ver- zetten hebben de Amerikanen zich nog altijd niet open en duidelijk uitgelaten, want de al tijd weer herhaalde tegenwerping dat men tot 1031, het tijdstip voor al of niet verlenging van de Washingtonsche afspraak, kan wach- ten, is meer een dooddoener. Op Memorial Day heeft president Coolidge op het natio- nale kerkhof te Arlington bij Washington m een rede bijzonderen nadruk gelegd op de Amerikaansche vredes- en ontwapeningspoli- tiek. Amerika, zoo zeide hij toen, is vast over- tuigd „dat het practisch mogelijk is de strijd- krachten door internationale overeenkomsten te beperken". Zijn bijeenroeping van de con ference van Geneve leek hiermee in volkomen overeenstemming. Het verzet der Amerika nen, nu Engeland een voorsiel doet. voor de grootste drijvende vechtmachines, de linie- schepen, het maximum aan omvang en wape- ning no-g meer naar beneden te drukken, is hierom even onbegrijpelijk als hun afkeer van het Japansche denkbeeld tot het sluiten van een Locarno-tractaat voor de Stille Zee. Vertrouwen op een bevredigende regeling. Hoewel de verantwoordelijke vertegenwoor- digers der regeering van de Ver. Staten geen geloof hadden geslagen aan het gerucht dat Engeland het recht van Amerika betwistte om een vloot te bouwen die in alle scheepsklassen de Engelsche evenaart, heeft minister Kellogg toch in het openbaar zijn tevredenheid be- tuigd dat alle misvei-stand uit den weg is ge ruimd door verklaringen daaromtrent van Bridgeman den eersten lord der admiraliteit en lord Cecil. Te Geneve erkent men algemeen dat de kansen op een bevredigende oplossing van elk meeningsverschi! over alle scheepsklassen, met inbegrip van de kapitale schepen, thans gunstig staan. In de technische commissie is een voorloo pig vergeiijk bereikt ten aanzien van de ken merken waaraan voortaan nieuwgebouwde torpedojagers en flottieljeleiders moeten be antwooarden. DUITSCHLAND. EEN PROCES OVER EEN GEHEIM SIGNAALBOEK. Te Gottingen begint dezer dagen een pro- ces tegen den gewezen kapitein ter zee Ha- benicht, die beschuldigd wordt tijdens den wereldoorlog als commandant van het oor- logsschip Vlagdeburg niet te hebben gezorgd dat het ge'neime signaalboek vernietigd werd, voor zijn schip naar den kelder ging. Naar de blr den meldeq, houdt de beklaag- de staande dat hij het boek wel heeft vernie tigd, voor hij de Magdeburg, die voor een vij- andelijke overmach: moest zwicbten, tot zin- ken bracht. De admirale staf heeft echter destijds be trouwbare inlichtingen ontvangen, da* het boek ergens in Rusland is aangespodd en toen door Rusland aan de andere geallieer- den is meegedeeld. De acte van beschuldiging zegt op dien grond, dat de beklaagde het over boord moet hebben gegooid. Naar verloidt, zal 00k groot-admiraal von Tirpitz als getuige worden gehoord. FRANKRIJK. WAAR IS DAUDET? Allerlei veronderstellingen zijn gemaakt omtrc-nt de verblijfplaats van de heeren Dau- det en Delest, van wie „sosies" gesignaleerd werden in nagenoeg alle aangrenzende lan den. Donderdag deed het gerucht de ronde, dat de attentie waard is, omdat het heel wat min der onwaarschijnlijk is dan de andere, dat Daudet Honfleur zou hebben bereikt en daar zich ingescheept heeft op het jacht van den hertog de Guise, den Franschen troonpreten 1 dent. In dat geval zou de Fransche overheid machteloos staan, daar het jacht van den liertog van Guise onder Britsche vlag vaart DE VEROORDEELDE COMMUNISTEN De communistische afgevaardigde Cachin die tot gevangenisstraf veroordeeld is, heeft bekend gemaakt, dat hij zich ter beschikking van de regeering stelt. Doriot, tegen wien de minister van justitie een aanvraag tot opheffing van zijn immuni- teit aanhangig heeft gemaakt, verlangt, dat de kamer daarover een debat a.s. Donderdag zal voeren. DE KIESWET-WIJZIGING. Kabaal in de Kamer. Het Kamer-debat over de kieswet-berzle- ning heeft het verwachte kabaal ontketend De linkerzijde heeft den ban en den achterban opgetrommeld omdat persoonlijke stemming moest bes'lissen over het voorstel van Cerlot om het ontwerp niet in behandeling te nemen omdat het rapport der commissie het aantal Kamerleden, thans 584, tot 611 wil verhoo- gen. De regeering wil maar tot 587 gaan, maar zal de kwestie van vertrouwen niet stellen. Het heftige verzet tegen die vermeer- dering komt voort uit de belofte tot vermin- dering indertijd bij de verhooging der parle- mentaire schadeloosstelling gegeven. De voorzitter moest de vergadering al spoedig schorsen omdat een lid van links, dat boven- dien Senator is, met geweldig gekrijsch door zijn iegensjanders werd ontvangen FTet be- se* van het belang der eigen partij wint het bij alien van de doctrinaire voorkeur. De tegenstanders van den terugkeer tot het arrondissements-kiesrecht hebben ver- schillende kunstgrepen beproefd om dit te verijdelen. De communist Doriot, die evenals zijn heele groep daartegen is, stuurde giste- ren op uitstel der discussie aan en de preaia- ce'le kwestie evenals de verr'aging der be handeling, vandaag door rechts voorgesteld, hadden een zelfde oogmerk. De Kan er, waar de leden c .Tbter dan 00T sarnerisluwn:-n, \va- zeer opgewonden. Dat het voorstel tot op- schorting c'ei bespreking slc-i ls met 35 stemmen r'ecrderheid -crworpen wnd, gaf den voorstctders van de zuive.e -.enredige rtegenwocidiging mo.'5 HET GEVAL DAUDET IN DEN' SENAAT. De koningsgezinde Senator Dominique Delahaye heeft in den Senaat Poincare ver- zocht den datum vast te stellen voor de be handeling van zijn interpellate over „de-ge- volgen van de be'vrijding van de gevangenen de Sante." Hij eindigde zijn kleine rede- voc-ring met de opwekking: „laat ons naar Versailles gaan en het koningschap herstel- len en laat ons alien uitroepen;- rechts rich* u!" Deze ontboezeming lckte gelach uit en Delahaye lachte hartelijk mee, die, zooais 'Oeuvre venijnig o'pmerkt, zichzelf dan nooit au serieux heqft genomen. Poincare verzocht den Senaat met inter- pellaties over de bevrijding van Daudet te wachten, evenals de Kamer besloten had te zullen doen, tot dat de instructie van deze zaak was gesloten. De Senaat besloot met algemeene stemmen de interpellate van Delahaye uit te stellen. CHINA. RIVIER-ROOVERS OP DE JANGTSE. Een Amerikaansch kapitein dco" roovers gevangen genomen. Uit Itsjang, aan de Jangtse boven- strooms van Hankau wordt gemeld, dat de kapitein van het Amerikaansche stoomschip Chichuen" en zijn Chineesche ladingmeester zijn gevangeftgemaakt door rivier-piraten. Dit is geschied tusschen Itsjang en Tsjoen- kin&- De roovers eischen een losprijs van 20.000. De Chichuen was op 24 Juni uit Itsjang verhokken en had op 30 mijl van die plaats schipibreuk geleden. De roovers vielen het schip aan dat weerloos aan den kan-t lag. ENGELAND. DE HOOGERHUIS-HERVORMING. De mode, van wantrouwen der ar- beiderspartij. Woensdagmiddag zal de arbeiderspartij de motie van wantrouwen tegen de regeering in het Lagerhuis indienen. Het is daarom van belang, te weten, dat in de vergadering van Jiet kabinet van Woensdag een belang- rijke beslissing ten opzichte van de Hooger- huis-hervorming zal worden genomen. De premier zal in het Lagerhuis bij de debatten spreken over de nieuwh plannen der regee- ring. Baldwin zal er den nadruk op leggen dat het schema van den lord-kanselier slechts een voorstel zonder meer was en hij zal thans kunnen zeggen, wat de regeering voor- nemens is te doen. Zij is nog steeds van plan het nieuwe ontwerp het volgend jaar in te dienen. Van de voorstellen van den Lordkan- selier zal waarschijnlijk na het debat niet veel worden gehoord. BELGIe DE KOUDE ZOMER. Weinig toeristen en badgasten in de Araennen en aan de kust. Naar de corresp. der N. R. Crt. te Brussel meldt is't weer nog steeds 't jaargetijde in acht genomen vrij ongunstg in de Arden- nen en klagen de hotelhouders er fel over het wegblij'ven van toeristen en vacantiegasten. In dit gedeelte van het land is het vooral op de hoogvlakten der Hooge Venen en in Lu xemburg, zelfs tameliik koud en in vele hotels heeft men de centrale verwarming moeten aanmaken. Oak aan de kust is van het bad- seizoen, dat gewoonlijk omstreeks 15 Juni aanvangt, nog niet veel te zien. RUSLAND. STORM EN OVERSTROOMINGEN St. Petersburg en het Newage- bied geteisterd. Naar Reuter uit Moskou meldt, is St. Pe tersburg door een hevigen orkaan getroffen Verscheidene rivierischepen werden op d< oevers geworpen en huizen van hun daken be roofd. De Newa is buiten haar oevers getre- den en er moeten verscheidene menschen ver- dronken zijn. AMERIKA. HITTE TE OHICAGO. Achttien 'dooden. Het is te Chicago zoo warm geweest als in jaren niet was voorgekomen. Er zijn achttien menschen omgekomen van de hitte. POLEN. HET POOLSCHE ANTWOORD OP DE LAATSTE NOT A INZAKE DEN MOORD OP WOJKOF. Naar Wolff aan de Iswestia ontleende, zou het antwoord van de Pbolsche regeering op de jongste nota van Rusland over den moord op Wojkof te Moskou aangekomen zijn Jit dit antwoord moet blijken, dat de Poo'sche regeering geen maatregelen denkt te onderne- men tegen, wat het blad noemt „de handelin gen van de samenzwearders tegen de sovjet- unie". Voorts merkt de Iswestia op, dat het mis- lukken van Polen's pogingen om een leenin« in Amerika te sluiten, aantoont. dat men in Amerika niet aan de z.g. vredelievende poli tiek van Polen gelooft. Volkenbond. DE MANDAATSCOMMISSIE VAN DEN VOLKENBOND. De benoeming van een Duitsck lid aan de orde. De mandaatscommissie heeft zich bezig gehouden met het voorstel van den volken- bondsraad nopens de verhooging van het aan tal leden dezer commissie teneinde er een Duitsch lid in te kunnen benoemen. Men beraadslaagde erover of de commissie zich in de politieke kwestie bevoegd mocht verklaren dan wel of zij alleen den politieken kant ervan had te onderzoeken. Er werd1 een commissie van redactie inge- stekl die de basis voor een gedachtenwisseling zal vaststellen. EEN MOORDPROCES. Voor het Berlijnsche hof van gezworenen begou gister onder groote beiangstelling het pieces icgen den arteider Karl Bcttcher, wien sen reeks misdaden ten laste zijn gelegd, 0. a. moord op gravin Lambsdori en op een y-jarig meisje. hr zijn in dit proces 7 des- kundigen en 35 getuigen geaagvaard. De voorzitter oeelde bij ae opening mede, dat alle bijzonderheden van sexueelen aard met gesloten deuren zouden worden behan- deid. Daarna oegon het verhoor van den oe- klaagde, een bleeke, magere man, die zacht spraK. Hij vertelde dat nij op 12-jarigen leef- tijd door zijn vader, die stalmeester was, in een verbetergesticht werd geplaatst, daar hij niet goed oppaste. Op ib-jarigen leeftiju werd nij uit net gesticht ontslagen, maar we- gens het plegen van diefstal werd hij er op nieuw heengezonden. Daarna heeft hij een paar jaar gezworven, toen is hij ziek gewor- den; tot 1926 werd hij verpleegd in een zie- kenliuis. De op 8 Juni 1925 gepleegde misdaad op het 9-jarig meisje Senta Eckert werd nu be- sproken. Bottcher had op dit tijdstip werk in de buurt van Karow bij Berlijn. Hij was dien dag echter later dan gewoonlijk, daar hij ruzie met zijn kostvrouw had gehad, die niet wilde dat hij vogels op zijn kamer nield. In plaats van naar zijn werk te gaan ging hij eerst drinken en toen wandelde hij nafar de buurt van Blankenberg. Hij legde zich in een korenveld te slapen en toen hij daar lag kwam een klein meisje voorbij. Voor de grap trok hij aan haar rokje, toen het meisje editor begon te roepen, drukte hij het den keel dicht, daar hij menschen in de nabijheid had gezien. Toen het kind dood was, zette h zijn wandeling voort. Over de misdaad, in 1926 te Strausberg op gavin Lambsdorf gepleegd, vertelde beklaag de, dat hij de gravin in het bo-sch ontmoette. Hij hield haar zijn revolver voor en eischte geld van haar. De gravin greep de revolver en daarop ging het scoht af. Toen de gravin neergevallen was nam beklaagde haar geld en een armbandhorloge. Wat met de halsket- ting van de gravin gebeurd is wist hij niet. Daarna begon het verhoor der getuigen. DE ®EVANGENNEMING VAN PUJO. Pujo weigert te antweorden. Pujo, de hoofdredacteur van de Action Franyaise heeft gisteren,toen de recliter van instructie hem wilde verhooren, gewei- gerd te antwoorden, zoolang hij in hechtenis werd gehouden. Verder iheeft hij geprotes- teerd tegen de rapporten van de telefoondes- kundigen over de geheime toestdlen, in het gebouw van de Action gevonden. DE LINTJES-HANDEL. Men herinnert zich, dat Ruotte, de hooge ministerieele ambtenaar, die wegens zwendel met lintjes veroordeeld was tot drie jaar ge vangenisstraf en 95,000 frank boete, in hoo- ger beroep is gegaan. Hij is thans veroor deeld tot 18 maanden en 45,000 fiank boete. Zijn beide medeplichtigen zijn veroordeeld tot 18 maanden en een jaar en tot 95,000 frank boete ieder. DE VEROORiDEELING VAN DORIOT BEKRACHTIGD. Het hof van cassatie heeft het beroep van den communist Doriot tegen het arrest, waar- bij> hij tot 13 maanden gevangenisstraf en 3000 franks boete is veroordeeld, verworpen. DAT KAN GEBEUREN Terwijl een slager te Arnold, in Notting hamshire, het haar van zijn vrouw met een scheermes bobde, werd hij plotseling krank- zinnig. Hij bracht zijn vrouw ernstige ver- wondingen toe en gaf zichzelf daarna een snede over den hals. Hij bezweek kort daar na. EEN ONGELUK VAN EEN TANDARTS. Een Londensche jury heeft gisteren 150 schadevergoeding toegekend aan een weduwe Alice Cooper, die haar dertigjarige dochter verloren had. Het meisje had in het National Dental Hospital een kies laten trekken. Een stuk ervan verdween bij het trekken door haar keel, kwam in een long en veroorzaakte longontsteking, waaraan zij bezweken is. De bewerking was verricht door een as- sistent, die als tandarts gediplomeerd was en 30 sh. in de week verdiende. Zoowel hij als de weduwe hadden pro deo moeten procedeeren. De dokter die bij de bewerking cfen kies met lachgas ongevoelig gemaakt heeft, zal waar schijnlijk de schadevergoeding moeten beta- len, hoewel men het erover eens is dat hem niet de minste blaam treft. MEJ. ADOReE. Velert hebben de film gezien, die onder den naam „de groote parade" heel de wereld door is vertoond. Ook in ons land heeft men de bekoorlijke hoofdpersoon, mej. Renee Adoree kunnen bewonaeren. Welnu de film- ster is dezer dagen getrouwd met een koop- man, William Sherman Gill. Wij vonden niet vermeld of den heer Gill (zooais de held in de film) een millionair is, en ook niet of de filjndiva voor het witte scherm verloren is, ZEN UW TAB LETT EH Luchtvaart. DE EERSTE PASSAGIERSVLUCHT NAAR OOST-INDIe. In een persgesprek heeft de bestuurder Geysendorffer gezegd, dat de vliegvelden in het buitenland hem zeer waren tegengeval- len. Geysendorffer noemde den tocht zeer ver- moeiend, maar hij zeide, dat meer dan de tocht zelf de groote zorg voor het welslagen vermoeit, en verder de zorg voor de passa- giers en het toezicht op de onderdeelem van het toestel. Tusschen Bagdad en Basra werden de pi- loten door zware zandstormen gedwongen op een hoogte van 2600 meter te vliegen. De geheele pers juicht de prestaties der piloten Geysendorffer en Scholte en van den werkmeester Weber, benevens den Ameri- kaanschen passagier, den heer Van Lear Black, toe en brengt hun algemeen A: de. De Java-Bode is van oordeel, daf: de be-, manning van het vliegtuig een bijzonder blijk van waardeering verdiend heeft en brengt hierbij in herinnering de onderschuidingen, indertijd uitgereikt na voltooiing van den vliegtocht naar Indie aan Van der Hoop c.s. Het blad hoopt verder, dat de Koningin we- derom haar persoonlijke waardeering zal be- tuigen aan de koene vliegers en tevens een hoffelijk gebaar jegens den heer Van Lear Black zal maken. DE VLIEGTOCHT VAN BYRD. Het vliegtuig vrij wel m tweeen gcbroken. Het zwaar beschadigde vliegtuig geborgen. Zoolang Byrd en zijn kameradert sliepefl. was er geen nader nieuws over dent tocht bo- ven Frankrijk, noch over de rechtstreeksche oorzaak van het ongeluk te krijgen. Zp schijnen den mond der Seine gezocht te heb ben en wilden toen bij gebrek aan benzine er olie landen. Met hulp van twee vinschers be reikten ze in twee rubber-booten de kust Twee hunner waarschuwden den wethoudei van Ver-sur-Mer, terwijl Byrd zeH en eer vierde man op het strand in slaap vielen. De kostbare stukken aan boord van de America werden in de eerste plaats in veilig- heid gebracht. Het toestel schijnt tamelijk beschadigd te zijn. Bij eb zou het aan land worden gesleept. Bij de daling is het lan- dingstoestel gebroken. Uit Ver-sur-Mer wordt verder gemeld dat Byrd's vliegtuig" door den scho-k van het neerdalen op het water vrijwel in, tweeen ge broken is. Met den vloed gistermiddag waren slechts de vleugels zichtbaar, maar men hoopt het onderstel nog te kunnen bergen Byrd en zijn 3 tochtgenooten zijn in twee rubberkano's aan land gekomen en'hebben hun voornaamste instrumentcn, hun compas en de vliegpost, benevens andere officieele papicrcn kunnen meenemen. Het bericht dat ze zweminende de kust hebben bereikt wordt tegengesproken. Zeeofficier, vlieger en Poolreiziger. Richard Evelyn Byrd, de pechvogel, die thans met zijn Fokker, na de vluchi New- YorkEuropa volbracht te hebben, oo de Fransche kust schipbreuk heeft geleden, is een man van 38 jaar, wiens naam al voor deze vlucht gevestigd was dcor zij aandeel aan de Groenlandexpeditie van 1925 en zijn tdcht verleden jaar naar de Noordpool en terug. Deze zeeofficier en ontdekkingsreiziger is den 24en October 1888 te Winchester in Virginia geboren. Reeds op 12-jarigen leef- tijd maakte hij alleen een reis om de wereld. Van 1904 tot '07 bezocht hij het militair in- stituut van Virginia en het jaar daarop de universiteit van dien staat. Vervolgens werd hii toegelaten tot het instituut voor de mari ne, dat hij in Januari 1912 verliet. Na vier jaren dienst bij de marine werd hij in Maart 1916 als luitenant ter zee le klasse gepensi- oneerd wegens lichaamsgebreken in en door den dienst verkregen. Intusschen bleef l.'; fei- telijk in actieven dienst, doordat hij zich bij de luchtvaart verbond. In den oorlog kreeg hij tijdelijk den rang van kapitein-luitenant ter zee en werd hij belast met het bevel ov?r den Amerikaanschen marinevliegdienst in de Canadeesche Wateren, waar hij de vliegkam- ten van North Sidney en Halifax (Nieuw- ichotland) inrichtte. Over laatstgenoemd kamp kreeg hii het bevel. In September 1918 werd hij opnieuw luitenant ter zee en bij een speciale wet van 1922 werd hem den rang van gepensionneerd kapitein-luitenant ter zei toegekend. Toen Amundsen in 1924 de hulp van de Amerikaansche marine inriep voor zijn voor- Joordpool, gaf yrd zich op als vrijwilliger, doch hij werd ep v jenomen vlucht naar de Noordpool, gaf afgewezen, omdat hij getrouwd was. Het jaar daarop maakte Byrd echter pe per vliegtuig de belangrijke expeditie van Mac Millan naar Groenland mede, terwijl hij in 1926 zijn bekenden noordpooltocht volbracht, op den 9en Mei. Twee "dagen later volbracht ook Amund sen een pooltocht per vliegtuig. HET MEDELEVEN MET BYRD IN AMERIKA. Ondanks de pas volbrachte tochten van Lindbergh en Chamberlin leefde men te New-York weer van harte met Byrd's vlucht mee. Het feit, dat Byrd door zijn Poolvlucht al beroemd is en tot de nationale helden ge- rekend wordt, heeft daartoe natuurlijk ook het noodige bijgedragen. Men heeft twee da gen lang met groote spanning de berichten, die bij de dagbladbureaux bekend gemaakt werden, gevolgd en zal gistermorgen ook on- getwijfeld met groote teleurstelling den onge- lukkigen afloop van den tocht vernomen heb- rv" - f""7 "V 1927 No 155. i_ _n 00 k Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Byr

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9