Lederwaren en Reisartikelen. 'til L. Frankenberg - Alkmaar, Liichlvaarl. SSam^laS*11 jjarktbeficiiten Poster's hinderlijke kwaal terbij kwamen bleken zij boven een t'arweveld te zijn. De landing geschiedde uitstekend; de jluchtreizigers waren ongedeerd en het vlieg -ting was onbeschadigd. Weldra verscheen de eigenaar van de boer- derij om de ongenoode gasten te begroeten; hij stelde zijn arbeiders ter beschikking om de vliegers te helpen de machine uit den tarwe- akker te rijden op meer vlak terrein en om te voorkomen, dat nieuwsgierigen, zijn rijk be- groeide akkers zouden platloopen. Intusschen was ook de politie gewaar schuwd en naar Soesterberg getelefOneerd om een montenr, ten einde de machine zoo noodig te demon tieer en. Terwijl op de komst van de vrachtauto uit Soesterberg werd gewacht, trachtten de vlie gers met den boer de schade te regelen. Ge- iconstateerd werd dat circa 250 vierkante M. ivan den tarwe-akker was beschadigd en door be vliegers werd rekening houdende met de betoonde welwillendhedd van den eigenaar een som geboden, welke zij naar recht en billijkheid ruimschoots voldoende achtten. De boer achtte dit bedrag echter te laag; fiij meende op meer dan het dubbele aan- spraak te mogen maken. Hoe zij ook met el- kaar praatten, overeenstemming kon niet wor- pen bereikt. De landbouwer meende nu gerechtigd te zijn de vliegmachine vast te houdenhij deed het toegangshek op slot en barricadeerde het zoo, dat het onmogelijk was om van het ter rein bij zijn boerderij den openbaren weg te bereiken. Toen kwam de vrachtauto uit Soesterberg met de helpers; zooals duidelijk is, voor een lafgeslotem pad.. Van opladen van het vlieg- ,'tuig kon geen sprake zijn. De eigenaar wei- jgerde halsstarrig het hek open te maken en bet vliegtuig te laten opladen zonder toezeg- iging van betaling van het gevorderde bedrag. Vrij zeker zou men onverrichterzake zijn moe- ten terugkeeren en hebben moeten afwachten hoe het conflict door hoogere autoriteiten zouTworden beslist. Een pijnlijke situatie inderdaad! Gespan- nen gezichten over en weer. Onderwijl was de monteur langs een omweg op 't terrein 'gekomen. Hij had de machine nag waarbij hem bleek, dat de fout spoedig zou kunnen worden verholpen. Om de machine beter te kunnen nazien, werd zij met goedvinden van den-eigenaar op een pas gemaaid klaverveld gereden weldra draaide de schroef weer m.et groote snelheid. Kom! laten de vliegers ook eens even probeeren of de motoren weer in orde zijn, zei de monteur. De vliegers namen met een ernstig gezichi hun zitplaats in, en onder het toekijken van den eigenaar begint de tweedekker no. 527 te huppelen tot hij 'omhoog wipte en... de lucht ingingl! Tot verbazing van de toeschouwers en van' den eigenaar, die zijn vogel zich zoo onver- wacht tag ontvliegen. Men zegt dat de vliegers hoog in de lucht even hebben gelachen en dat het talrijke pu- bliek erg met den boer was begaan! NA DE STORMRAMP. In de Vrijdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Neede is besloten voorloopig de helft der huur te laten betalen door hen, die nog in de gemeentewoningen won en, in verbandl met de ten gevolge - van de stormramp mindere bruikbaarheid der .woningen. fiij de rondvraag wezen enkele leden er op, dat inzake den herbouw en de schatting .,er veel critiek in de gemeente is. De textiel- organisaties hebben zich bereid verklaard om bij de opruimingswerkzaamheden te helpen, maar dan moet men ook werkelijk zien, dat de herbouw goed wordt behartigd. Men was van oordeel dat, als er plaatselijke deskundi- gen in het bouv,-bureau zitting hadden, er dan •hell wat meer uit te halen was. Aan B. en !W. werd verzocht er op aan te dringen, dat zoo spoedig mogelijk gebouwd kan worden. De voorzitter, burgemeesier Haitsma Mul- lier, beantwooidde de verschillende sprekers Met de schatting der schade aan de 200 hui- zen is men juist klaar gekoipen en ook met de ■schatting van het huisraad. Spoedig zal.'be- gonnen worden met den herbouw van wonin- rgen, die dat het raeest noodig hebben en -iWaarvoor een bedrag kan worden toegewe- zen. De plannen worden in overleg met de betrokkenen gemaakt. Alle klachten zullen worden onderzocht. Er wordt wel degelijk door de architecten zuinigheid betracht. Laten we alien samenwerken zeide spr. ien als de raadsleden in het belang der zuinigheid of anderszins iets hebben op te merken, laten ze dat dan gerust doen. Met comite wil het daarheen leiden,( dat voor den winter alles weer opgebouwd is. EEN ACHE TEGEN DE PHILIP S-FABRIEKEN. Philips Gjoeilampen Eabriek levert haar jampen aan installateurs op contracten, waar- in de verkoopsprijzen zijn vastgesteld en waarbij den installateur uitdrukkelijk is ver- boden, beneden die prijzen te verkoopen. De installateur die van de voor den wederver- koop geldende prijzen afwijkt, kan voor elke overtreding beboet worden met een bedrag van J 50 en kan voorts door de fabriek van verdere levering worden uitgesloten. Dt Amsterdamsche installateurs hebben nu reeds gedurende eenige jaren moeten consta- teeren. dat de Gemeentelijke Electricitedts- winkel, Philips-lampen verkoopt aan het pu- bbek, beneden de door Philips vastgestelde prijzen en zelfs tegen nog lagere prijzen dan waarvoor de installateurs zelf de iainpen moeten inkoopen. t Deze instab.tteurs hebben zich heriiaalde- Mjk afgevraagd, of kV wei geoorloofd is, dat In dips, ondaokj de met die installateurs ge- sloten contr .cten blijkbaar ;aan de G. E. W. tegen lagrre pnjzen verkoopt of althans aan dlt.. ^Ticentelijk bedrijf toesiaat tegen lagere PriJ7'.n te verkoopen aan het publiek. ^fietTlefffo Technis^S ksffiiitie^Bureau W H. Jans Co. heeft thans besloten, deze vraag aan het oordeel van den rechter te onderwerpen en heeft door tusschenkomst van zijn advocaat mr. F. S. M. Rits, een actie tot schadevergoeding tegen Philips Gloeilam- pen Fabrieken bij de Amsterdamsche recht- bank aanhangig gemaakt. Het is begrijpelijk, dat de uitslag van deze procedure door de Amsterdamsche installateurs met groote be- langstelling wordt tegemoet gezien. CONGRES VOOR OPENBARE OEZONDHEIDSREGELING. ■Om half vijf Vrijdagmiddag had een offici- eele ontvangst plaats in het stadhuis te As sen. Aan den vooravond van het congres voor openbare gezondheidsregeling werd de ver gadering der onderafdeeling van Gezond- heidscommissien gehouden. Voordat deze eerste afdeelingsvergadering geopend werd, heeft de voorzitter van het Congres van Openbare Gezondheidsregeling, dr. Josephus Jitta, een kort woord ter inlei- ling gesproken. De voorzitter, prof. dr. J. M. Baart de la Faille, gaf een overzicht-van hetgeen het bu reau van voorbereiding had gedaan. De vergadering besloot het Bureau op te dragen zich tot de regeering te wenden, en te trachten vrijstelling te verkrijgen van briefport voor de dienststukken der Gezond- heidBcommissien. Het agendapunt: de samenwerking tus- schen de verschillende organen van het staatstoezicht op de volksgezondheid en in het bijzonder de samenwerking der gezond- heid'scommissie met de gemeentebesturen, werd alleen ingeieid door den heer dr. J. Bardet, te Doetinchem, aangezien de twee- de inleider, mr. B. J. M. van Spaendortck, te Tilburg, niet aanwezig kon zijn, daar hij te Stockholm vertoeft. Over dit tweede punt ontstond een leven- dige gedachtenwisseling, waarbij vde afge- vaardigden de ervaringen hunner commissien mededeelen. Een bepaalde conclusie werd niet geno- men. Aah het Bureau werd opgedragen deze aangelegenheid nader in studie te nemen, en zoo mogelijk het resultaat op de volgende vergadering ter sprake te brengen. Na eenig debat op de rede van den heer v. d. Kaa over een-gezins-woningen sprak dr. P. H. van Eden, medisch adviseur van de Rijksverzekeringsbank, over Rheumatiekbe- strijding. Ook op deze voordracht volgde ge d'achtenwisseling. Uit het feit dat deze' vergadering zeer druk bezocht was en zeer vele leden aan de discus sies deelnamen, bleek duidelijk dat deze bi eenkomst in een werkelijk gevoelde behoefte voorzag. cTusSesTe tfeTfRen, Oe nreenmg van gienoanitren president over deze kwestie te mogen yerne- men. EEN VIJFTIGJARIGE AMBACHTS- SCHOOL. De ambachtsschool te Utrecht heeft 50 jaar bestaan. Oud-leerlingen hebben ter gele- genheid diaarvan aan het bestuur een steenen gedenkteeken aangeboden, dat op de binnen- plaats door de leerlingen werd geconstru- eerd. Het draagt in een bronzen plaat tot op- schrift: Opgericht door oud-leerlingen bij het 50-jarig bestaan der school. De onthulling had Zaterdag plaats; die H- genlijke jubileumfeestelijkheden zullen in den loop dezer week worden gehouden. BRANDEN. Vrijdagnacht is de timmerfabriek van den heer H. Litjens, gelegen aan den Rijksstraat- weg te Reuver, totaal uitgebrand. De brand werd het eerst ontdekt door surveilleerende poutie-agenten, doch toen reeds viel er aan blusschen niet meer te denken. Er kon dan ook zoo goed als niets gered worden Het woonhuis kon men echter behouden. De oor- zaak is onbekend. EEN SCHEEPSRAMP IN INDI6. Aneta meldt uit Soerabaja: Een groote Madoereesche prauw met 100 opvarenden is buiten het Oostgat omgeslagen. De „Kraka- tau en drie marine-vliegtuigen vertrokken naar de plaats des onheils en troffen de Erauw ondertboven aan met 20 personen er oven op. Hier en daar drcef wrakhout waaraan zich mensclien hadden vastee klampt. 6 Gevreesd wordt, dat de meeste opvarenden verdronken zijn. Vefdef spraifen nog Ge fierr fomp^ voor-1 f r6\o- ntter van den krinu- j, 'K_- ^e?"e™eTS zitter van den kring Noord-Holland, en de heer De Roos, penningmeester van het hoofd bestuur. DEN heeft de grootste sorteering NEDERLANDSCHE JURISTEN- VEREENIGING. De tweede dag der algemeene vergadering te Groningen die Zaterdagmorgen heropend werd, was gewijd aan besprekingen over het huwelijksgoederenrecht. De minister van Jus titie mr. j. Donner, woonde de vergadering bij. Het vraagstuk door het bestuur gesteld, luidde aldus: Hoe moet aangenomen, dat de getrouwde vrouw handelingsbevoegdheid krijgt, het huwelijksgoederenrecht geregelc worden?. Over dit onderwerp waren prae-adviezen uitgebracht door prof. mr. J. C. van Oven en mr. A. G. Lubbers. Prof. Van Oven wenscbte een wettelijke regeling van twee stelsels: algeheele gemeen- schap en scheiding, en de keuze van de echt- genooten tusschen beide stelsels, met het recht bepaalde afwijkingen bij huwelijksche voorwaarden te bedingen. Mr. Lubbers wilde een stelsel van „boedei yerrekenmg", een regeling dfgeleid van het Skamjinavische stelsel. Het bestuur had een negental vraagpunten gesteld, waarover in verband met de pra- adviezen een uitvoerige gedachtenwisseling plaats had. De prae-adviseurs repliceerden NEDERLAND IN DEN VREEMDE. De vereeniging „Nederland in den Vreem- de heeft haar jaarvergadering gehouden in de ka j ui t van de „W. L. van der Wijek", het mooie stoomschip van de EnkhuizenSta- voren-Iijn. Ongeveer 300 personen leden van de Vereeniging en gasten waren in Enkhui zen aan boord gekomen. Het doel van den tocht was niet alleen de jaarvergadering, maar ook een bezichtiging van de Zuiderzeewerken. In de kajuit is de algemeene vergadering gehouden onder leiding van den voorzitter den heer P. J. de Kanter, die een kort ope mngswoord sprak. De meesten hadden er de voorkeur aangegeven aan dek te blijven. Spreker wees o.a. op de beteekenis van de propaganda voor Indie. Een telegram' van gelukwensch werd ge- zonden aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, in verband met den tocht AmsterdamBatavia, welke ogk van groote beteekenis is voor de propaganda voor Ne- derland in den Vreemde. Voorts werd een telegram van hulde de koningin gestuurd. De aftredende bestuursleden werden kozen. MINISTER KAN NAAR LANGENDIJK. Vandaag zal de minister van binncnland- sche zaken en landbouw de veiliner te Broek- op Langendijk bezoeken. FILMLIGA TE GRONINGEN. Te Groningen is opgericht de ..Film Liga Groningen", ten doel hebbende om in beslo ten kring voorstellmgen te gieven van films der Fransche, Duitsche en Russische avant- garde en andere film-experimenten. Voor het seizoen 1027/1928 zullen zes voorstellingen worden gegeven. _,„HET BEZOEK AAN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. De telling van het.bezoek aan het Rijks- museum te Amsterdam heeft voor het eerste halfjaar van 1027 het verassend resultaat op- geleverd dat het aantal de 100.000 is gepas- totaal bedraagt n.l. 100.367 tegen 81.800 van verleden jaar. Het aantal betalen- de bezoekers steeg van 69.620 tot 84 784 De ontvangsten zijn dan ook 1668 faooger.'Hei schoolbezoek, diat zich voor en deel naar de Egyphsche tentoonstelling richtte, omvatte 171 kiassen ond'er 503 gekidcrs en bereikte fnofi wnx7003 krlingen tegen 3859 in toenemene bezoek blijkt duide- Hjk, dat het Rijksmuseum een steeds ruimer plaats m de publieke belangstelling inneemt. DOODSLAG OP DE KERMIS Tijdens de kermis te St. Jansteen had een ernstige vechtpartij plaats tusschen twee landbouwersknechten aldaar. De een sloeg den ander met een paal op zijn hoofd. Het slachtoffer werd in het ziekenhuis opgeno- men en is aan de bekomen verwondingen overleden. De dader is ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. BEWAARSCHOOLKIND VERGETEN. In de gemeentebewaarschool aan de Nij- hofstraat te Arnhem is een vierjarig jongetje na het sluiten der school te vier uur achter- gebleven. Te zeven uur pas trok het de aan- dacht van voorbijgangers dat in het school- gebouw een kind schreide. De politie heeft de school met een looper geopend en het kind naar de ouders gebracht. De politie stelt een onderzoek in. INLIJVING. Op 19 Juli a.s. zal een inlijving van dienst- phchtigen der lichting 1927 plaats hebben voor het wapen- der infanterie en de wielrij- ders, en voor de bereden-artillerie (onberede- nen der lste artilleriebrigade). REORGANISATIE OPLEIDING VERLOFSKADER. Zooals reeds vroeger is gemeld, heeft de minister van Oorlog het voornemen, de op- leiding van de verlofsofficieren te wijzigen. De plannen ter zake hebben intusschen, naar „De Avp." meldt, vasten vorm gekregen, het geen blijkt uit een schrijven, door den minis- KINDERVACANTIEKOLONIES. Het aantal verpleegde en voor verpleging opgegeven Jcinderen is tot begin October reeds evengroot als het aantal, dat in 1926 het geheele jaar werd opgenomen. Dp phenomenale groei der laatste jaren zet zich dus nog onverminderd voort. Dit is met de bestaande 9 huizen mogelijk, door de toeneraende verpleging van af 1 October tot en met 30 April, den tijd dat voorheen de huizen gesloten waren. Gesteund door de heilzame" resultaten wordt een Jiardnekkige propaganda in de af- deelingen gevoerd om te komen tot een door- Ioopende verpleging, het geheele jaar door, in alle tehuizen. Het ideaal der permanente verpleging blijkt dichter bij, dan voor enkele jaren werd vermoed. Het sociaal-hygienisch en economisch juis- stelsel van doorloopende exploitatie wordt zeer bevorderd door de provincies Noord- Hjlland, Limburg, Overijsel en Zeeland, die voor de verpleging van 1 October tot en met 30 April een veel hooger subsidie per ver- pleegdag geven, dan voor de z.g. zomeruit- zending. KORTE BERICHTEN. - Onder voorzitterschap van Staatsraad mr. J. Limburg kwam gister te Groningen de 57ste algemeene vergadering der Nederland- sche Juristen Vereeniging bijeen. B. en W. van Beverwijk stellen den Raad voor in het waarborgfonds voor de a s herdenkingsfeesten deel te nemen voor 5000 onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat door particulieren een gelijk bedrag wordt beschik- baar gesteld. Gistermiddagis het 6-jarig zoontje van den landbouwer J. van der Horst, in de buurtschap Hierden, bij Harderwijk, door een met hooi beladen wagen overreden en aan de gevolgen daarvan gestorven. De driejarige Gisela Wiesen, uit Sie- gen,. in Westfalen, die gisteren te Venlo door een kar overreden werd, is aan de gevolgen daarvan overleden. De politie te Leiden heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen C. J. F., bestuurslid van de onafhankelijke federate van metaal- bewerkers, wegens verduistering van een be- dtag van ongeveer 200, welk bedrag hij te veel had ontvangen voor uitkeering aan werkloozen. Een 17-jarig meisje te Bodegraven, dat met drie vriendinnen een fietstochtje naar Gouda had gemaakt, werd op den terugweg door een achterop rijdende auto gegrepen en onmiddellijk gedood. In de gisteravond gehouden zeer druk bezocbte vergadering van arbeiders bij de stoomspinnerij „Twenthe" met de besturen der verschillendd organisaties, is met alge meene stemmen besloten de eventueele sta- king op te schorten en de conferentie met de Twentsch-Geldersche gfabrikantenvereenigine op 13 Juli af te wachten. j Te Assen is de 57-jarige mej. H. M. uit de witterstraat in een sloot bij haar wonin0- verdronken. Het 12-jarig dochtertje van den heer M. v. T. te Wijik is met haar fiets tegen een vrachtauto van Th. uit IJsselstein aangerc- den. De toestand is zorgelijk. Vrijdagnacht is ingebroken in een wo- ningaan de Van Boetzelaerlaan te Den Haag. Ei zijn waardevolle sieraden en familepapie- ren gestolen. Het kistje, waatin een en ander geborgen was geweest, werd Zaterdag op een terrein aan de Statenlaan teruggevonden. De Bijzondere yrijwillige Landsiorm heeft Zaterdag te Groningen een Landdag ge houden. Er was, ondanks aanhoudenden re- gen, veel publiek. Generaal-majcor Duymaer van Twist hield en toespraak. Vijf vliegers Ult Soesterberg luisterden den landdag op. 11.40—/ Dnelingen 7.40-/ 9; Kleine 1-40, alles per 100 K.G. Aanvoer; 170 stuks Bloemkool; 6425 Wortelen en 495000 K.G. Aardappelen 0.90— bos DE HOLLAND—INDIeVLUCHT. hulde aan de K. L. M., haar ornanisator en Drrecteur Plesman,- haar medewerkers en de SUfcesvoile SHol^nXaede Holland-Indievlucht. voojvaderen hielden in de scheepvaart.Nl derland en Indie behoeven niet langer ver- ZIjn V^n ?lkaar" Nederland alleen is te klein voor luchtverkeer eni vliegtuigin- dustrie, maar het kan en moet haar aandeeb veroveren in de wereldmarkt waar onbegrens de mogelijkheden braak liggen voor Holland-' sche jeugd en ondernemingsgeest. Laat kort- zichtige pohtiek en verdeeldheid de kansen met bederven, waar voortvarendheid en sa- menwerkng zooveel kunnen bereiken voor de Nederlandsche naam, de welvaart en dustrie. m- ALKMAAR, 4 Juli 1927. Op dfe heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 30 vette K™/21°-/ 400 i 13 Vette kalveren j4°i Vette kalveren per ned. pond f I ^5—/ 1-30; 49 Nuchtere kalv. (slacht) Vette Varkens (zware) per necl. pond 0.660.68; Zouters per ned pond 0.65—/ 0.66. Opgave van den Directie van het marktwe- zen te ALKMAAR, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen ter dezer dagen gezonden aan den inspecteur Markten van Maandag 27 Junf tot en met 1 Zaterdag 2 Juli. Kippen 0.75-/ 2; Kui- 150' Eenden per stuk 0.50 /l;Konijnen 0.30—2.50; Eenden- eieren per 100 stuks 4.65; Kippen-eierep der infanterie. In het kort komen de plannen hierop neer: le. De le Compagnie van de S.V.OI wordt opgeheven. 2e. Er zal een voor- en een najaars-oplei- (groothandel) per 100 stuks 5.50—/ 6* ding worden gehouden. - Kippeneieren (kleinhand'el) per 100 stuks f 5.256.25; Boter le s. per K.G. aan her- DE HERVORMDE KERK. Het voorstel van de Synode der herv. kerk inzake de buurtgemeenten is door 23 classes aangenomen, door 21 afgewezen. BEZWAREN TEGEN DEN EED. Naar aanleiding van de weigering door ds. Rensink te Broek in Waterland om voor het kantor.gerecht den eed af te leggen, heeft de heer P. J. Peereboom, burgemeester van Broek in Waterland, als lid der herv. kerk al daar, een schrijven gericht aan den president van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In dat schrijven stelt de heer Peereboom de vraag of van godsdienstig standpunt gezien, een herv. predikant wel bezwaar tegen den eed mag maken. En hij zegt er bezwaar tegen te kunnen hebben om lid van de herv. kerk te Broek in Waterland te zijn, wier voorganger dergelijke opvattingen huldigt. Daar echter naar zijn meening de belangen der herv. kerk er mee gemoeid zijn, vroeg de heer Peereboom, alvorens ziin defintieve con- 3e. De off. adsp. komen bij den troep als sergt. wanneer een lichting voor eerste oefe- ning onder de wapenen is, om instructieve diensten te verrichten. 4e. De leerlingen'zullen langer in den sergeantsrang en korter in diefl van vaandrio dienen. 5e. De vacantie van 14 dagen, na afloop van het vaandrigsexamen, wordt ingetrokken. 6e. De off. adsp. van de wielrijders en verbindingsklasse gaan van 1928 af naar de S.V.O.I, te Breda. TERUG NAAR DE NATUUR. De wethouder van onderwijs te Haarlem, mr. Bruch, heeft Zaterdag in het gebouw „Blcemhof" aldaar een tentoonstelling geo pend. Er waren vele genoodigden, o.w. de heer Gerhard, lid van Ged. Staten, de hoofdinspec- teur van het L. 0., de heer Brants, de burge meester van Beverwijk, de wethouder van on derwijs te Bloemendaal en anderen, die zich voor het werk van School- en Werktuinen, van den Kinderbond en van de organisaties, die bij de jeugd afkeer van baldadigheid wil- len wekken, inferesseeren. Mej. Westendorp heeft als presldente van de Vereeniging voor School- en Werktuinen te Haarlem een inleidend woord gesproken. Zij bracht daarbij hulde aan de nagedachte- nis van mevrouw Willekes Macdonald— Reijnvaan, die zoo krachtig voor dit werk geifverd heeft. De heer Bruch heeft zich in zijn openings- rede vermeid in een bespiegeling over het „terug naar de natuur," waarmee de organi- sators deze tentoonstelling in de belangstel- limr van de burgerij trachten te trekkeii. L0-90; Boter 2e s. per K.G. K.G/0.700.75; Slachtduivem 015 PUR.MEREND, 2 Juli 1927. „Afslagver- eenigjng Beemster, Purmerend en Omstre- ken Aardappelen 2.90—/ 3.16 per zak, 25 K G.; kl. Aardappelen 1.60—/ 2.10 per zak, 25 K.G.zak Tuinboonen 1.20 He 15 K.G.Bloemschrokken 3.05—/ 3.30 per K.G. NOORDSCHARWOUDE, 2 Juli 1927 Schotsche muizen 11.40—/ 13; Drielingen (7.10—/ 8.20; Kleine 1—/ 5.20; alles per 100 K G.; Bloemkool 11.90—/ 16.80- Bl Kool 2e s. 6.70—/ 7.90 per 100 stuks Aanvoer: 226600 K.G. Aardappelen en 2600 stuks Bloemkool. ZWAAG, 1 Juli 1927. Veiling Bangert en Omstreken. Aardbeien 17—/ 22; Peulen f ATt>maten f 20; Spinazie f Augurken 1015; Slaboo- nen 34— 38; Snijboonen 30—/ 34: Bl. e°? 17.' Sla 1—3 centl Wortelen 7—/ 13; Komkommers 10—/ 17; Kruis bessen (groenten) 9.20 pet 100 K.G Aardappelen 6.20. BEVERWIJK, 2 Juli 1927. R.K. Coop. Tuindervereemgmg „Kennemerland." Aan de Zaterdagavond aardbeien exportveilin? waren de prijzen als volgt: Amezone z. d. f 39 d. 54; m. d. 38—/ 47.50; vroege m.' 27—/ 30, z. d. 34—/ 43 r BR3P,K 3? LANGENDIJK, 2 Juli. '27. La?^,d$er Gl"oentenveiling. Bloemkool le Sf o in per 100 stl,ks; Wortelen 7.30— f 8.60 per 100 bos; Aardappelen: Schotsche muizen 11.80—/ DE F VIII IN ENGELAND. Naar aanleiding van de eerste vlucfiten van het nieuwste verkeersvliegtuig der K L depn 2-motorigen Fokker, type F VIII schreef de Aeroplane het volgende- De langverwachte Fokker F. VIII kwam zaterdagmorgen op Croydon aan en maakte een zeer gunstigen indruk. Het toestel volfft zeer nauw de gebruikelijke bouwwijze van P^k5' metuitzondering, da-t het voortbewo- gen wordt door 2-Jupiter motoren en een ■breederen romp heeft. De kajuit is de mooiste, wat men op dit ge- bied oeit gezien heeft. Inplaats van een in druk te krijgen, zooals in de meeste vliegtui- gen, dat men in gangpad zit, krijgt men hier het gevoel in een geriefelijke kamer te zijn, er staan groote en ruime leunstoelen in, zooals die der staltes van't Alhambra-thea- ter en het gehee! geeft een indruk van Hol- Iandsche gezelligheid en degelijkheid, dat niet nalaat den inzittenden een gevoel van veilirr heid te geven. De F VIII vervoert 14 pa£ sagiers, een vliegtuigbestuurder en een navi gator en naar verluidt, kan het toestel met vollast nig op een motor stijgen. Dit gelooft ledereen graag, want gaat de Fokker VII met als een vuunpijl d. lucht in met 12 ste- Holianders aan boord voortgcdrev"n door een erJkeJen motor, type IV Jupiter? EEN NED-ERiLANDER VOOR HET E'NOELSCHE L UCHTV A ARTE X A M EN GESLAAGD. Zooals fcekend is bestaat in Ntderland nog geen opleiding tot burgervliegtuigbestuurder of tot navigator in de groote luchtvaart. De K. L. M. krijgt haar vliegtuigbstuurders yan Leger of Marine en leidt deze zelf ver- der op om ze te bekwamen voor de burger- luchtvaart. In Engeland heeft het Luchtvaart Minis- tene wel een dergelijko opleiding ter hand genomen en daai; worden geregeld examens afgenomen. Zaterdag is de heer I. A. Aler, Assistent- Stationschef van de K. L. M. op Waalhaven, te Londen geslaagd voor het examen naviga tor 2e klasse. Hij is de eerste Nederlander, die dit examen heeft afgelegd en zoo wij ons met vergissen ook de eerste buitenlander. De heer Aler was, voor hij in dienst der K. L. M. trad, lste luitenant-vlieger bij de Luchtvaart-afdeeling te Soesterberg. BYRD TE PARIJS AANGEKOMEN. Byrd en zijn kameraden zijn Zaterdag met den trein te Parijs aangekomen en met on- beschrijfelijke geestdrift ontvangen. Onder degenen die hen en zijn tochtgenooten aan het station ontvingen, waren vertegenwoor- digers van het Amerikaansche gezantschap, Chamberlin en Levine enz. Byrd overhandigde later aan den presi- dent een nabootsing van de eerste Ameri- kaansche vlag uit 1777. LINDBERGH TE OTTAWA. .Een tragisch ongeluk. Op Lindberg s aankomt te Ottawa ter bij- woning van de feestelijkheden voor Canada s 60-jarige zelfstandigheid viel een schaduw doordat luitenant Johnston, een van de Ame rikaansche vliegers in het hem begeleidende smaldeel vliegtuigen bij de landing op slag gedood werd. Een volgend vliegtuig stortte namelijk op h®n neer. DE VLIEGWEEK TE HENDON. In tegenwoordigheid van een ontzaglijlke menigte is de vliegweek op het veld te Hen- don Zaterdag geopend. Tegen drie uur ver- schenen de Koning, de Koningin, de Koning van Spanje, de her tog van York, en tal van militaire attaches, die de verschillende evolu- ties een vol uur met groote belangstelling volgaen. Under d nieuwe modellen vliegtuigen trek- ken er twee bijzonder de aandacht. Het een is een Gloucester Gamesook, die in 514 mi- nuut tot een hoogte van 10.000 voet moet kunnen stijgen. Het ander is een vliegtuig zonder staart waarbij de schroef aan den achterkant zit. Er hadden allerlei luchtver- toomngen plaats. De vliegtuigen manoeu- vreeroen in menigte op de maat van de mu- ziek, er werden luchtgevechten geleverd, bommen geworpen op vechtwagens, acroba- tische toeren in de lucht vertoond en typen van vliegtuigen gedemonstreerd, waarvan de constructie nog geheim gehouden wordt. VLIEGTUIGSTATIONS IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN? Eenigen tijd geleden hebben wij melding gemaakt van het faotastisoh ldjkende plan van een AmeriRaan om een soort landings- eilanden voor vliegtuigen neer te leggen in den Atlantischen Oceaan. Mogen wij een telegram van Reuter uit Rapid City geloo- yeii, dan zou president Coolidge, die veel be langstelling voor de jongste groot vluchten aan den dag gelegd heeft, meegedeeld heb- oen dat Lindbergh hem een soortgelijk plan heeft voorgelegd, d w.z. in den Oceaan fan- dmgsgelegenheden te maken, die voorzien zijn yan vuurtorens. iiet schijnt, zegt Reuter, dat de president bereid is deze voorstellen te overwegen en, zoo zij hem uitvoerbaar lij- Aaraappeienr bchotscbe ken, interaafionale onderhandelingen 13.60, Schpolmeesters aangaande te openen. dien- Atom verkrijgbaar voor menschen op leeftijd is verstopping. Poster's Maagpillen geven baat vanaf de eerste dosis. Een ide- aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Maagpillen S f 0.65 per flacon. V' -VJ 11.80; Ken, mfiprnQfiAtiola 1 J

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6