DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. L No. 156 HonderOegenentwl 1927 I voornttbetnllne per 8 mnmilcn f2.—ft. per post f2.50. Ilewijsn. 5 ct. Advertenttcpr. 25 ct p. regel, crootere letter* Bfusr AMOTWne IT,j &anco N y Boet. en Handelsdr. tJl Henna. Coster Zoon, Toordam 09, TeL Administr. So. 8. Kedoette No. 11 WOE1SOAG 6 IllLI siaat tiH 2 Wa3eui Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Oagelijksch overzicht. Pen crisis op de Maritieuie confe~ rentie? Chineesche onbegrijpe- lijkheden. - De Frartsche commu- nisten-ccmedie. Gibson de Amerikaansche ontwapenings- maritime c.nferentie blijkt een alleszins praatlustig man te zijn. En hij toont daarbij tevens vo!k,onlen j'f1 dat iemands woorden zich nooit sterker de algemeene belangstellmg mogen verheu- gen dan wanneer hij over hetzelfde onder- wenp telkens iets anders weet te beweren. Toen de maritieme-conferentie beg on hep Gibson rond met een gezicht dat opyallend herinnerde aan het stralende aanschijn van een versch verloofde. En aan leder die net maar weten wilde verkondigde hij juist zcoals bedoelde verloofde dat doen zou! dat alles vlot van stapel loopen zou, dat bin nen en minimum van tijd alie onaangenaam- heden de wereld uit zouden zijn en de kibbe- lende partijen ten voile verbroederd huis- waarts zouden tijgen. De buitenwereld stond scephsch tegenover dit opmerkelijke optimismeen met ten onrechte! Immers: thans draaft de profeet Gibson rond zooals bovenbedoelde verloofde ge- daan zou hebben na een 25-jange vechtyer- eeniging! met een aller-zwarst-galligst pessimistengelaat, bewerend dat een voort- zetten der conferentie volkomen nutteloos is. He beste zou het volgens hem zijn, wan- de verschillende gedelegeerden ten neer o spoedigste bun dure vacantie-verblijf te Geneve verlieten en rustig naar hunne haardsteden (en bijbehoorende vrouwen en kinderen) terug keerden. Thans staat de buitenwereld optimistisch tegenover Gibson's pessimisme. Weliswaar geeft men toe, dat het wel heel moeilijk zal blijken om Amerika en Engelana op't punt der kruiserbeperking tot overeen- stemming te brengen, doch daartegenover staat, dat men vrii algemeen het eindeloos geboom van den Amerikaan met de aanwt- zige journalisten beschouwt als een eenigs zins kinderachtig boudeeren. Over de duikbooten en de torpedo s is men het na ernstige besprtkingen wel eens gewor- den, zoo redeneert men. Is dat dan ten op- zichte van de kruisers zoo absoluut on- ^Het'schijnt ons toe, dat Gibson inderdaad wel wat overdrijft. De gansche kwestie komt hierop neer: Engeland heeft, gezien de groo- te uitgestrektheid van zijn gebied, betrekke- lijk veel meer kleine kruisers noodig dan Amerika. Amerika eischt nu dwingerig, dat Enge land een vloot zal onderhouden, die wat de tonnenmaat betreft ongeveer gelijk is aan die der Yankee's De Britten zouden daardoor belangrijk in het nadeel komen en weigeren dan ook naar de pijpen der Amerikanen te dansen. Vandaar de Gibsoniaansche verbolgen- heid. Met dat al is de conferentie op een dood punt aangeland. Het is z^er de vraag of men op het punt der kruisers het wel zeer groote meeningsverschil zal weten te overbruggen. In conferentie-kringen is men weinig min der dan verbijsterd over Gibsons nieuwste verklaringen. En wellicht is men dat ook daarbuiten Zeer zeker zal men echter aan verbijstermg ten proci vallen wanneer men den moed heeft zich voor de zooveelste maal even met China bezig te houden. Iederen dag buitelen nieuwe Chineesche berichten ons overigens zoo vreedzame re- dactie-bureau binnen en met den moed der wanhoop spannen wij onze geplaagde her- sens in om een logisch denkbeeld der Chi neesche gebeurlijkheden te krijgen. Tot nu toe is dat volkomen mislukt. Het eenige wat wij met zekerheid kunnen zeggen is dat er ergens in Sjantoeng hard- nekkig gevochten wordt en dat zulks voorna- melijk op rekening van Tsjang Kai Sjek dient te worden gezet, daar deze behept schijnt met een zeer groote voorliefdfe voor de stad, die den schoonen naam Tsinanfoe draagt en geacht wordt de hoofdplaats van Sjantoeng te zijn. Tegelijkertijd zou de christengeneraal Feng, die zich met Tsjang-kai-sjek verbon- den heeft en ook een ultimatum naar het roode Hankou gezonden heeft, om Borodin en andere bolsjewiki te verjagen, een op- marsch in noordelijke richting naar Peking begonnen zijn. Het merkwaardigste in den toestand is, dat het roode bewind te Hankou, ofschocn met tal van sommaties en offensieven be- dreigd, zich nu al weken lang heeft weten te handhaven, alsof het niet het doelwit der verbolgenheid van Noord en Zuid ware. Onverdroten gaan Tsjang en Feng voort fulmineeren tegen Hankau. Maar men is grootelijks geneigd om on- danks den bitteren ernst dezer gebeurlijk heden, te lachen, wanneer men de Han- kauers even onverdroten hoort verkondigen, dat zij een offensief hunner tegenstanders niet binnen een paar weken tegemoet behce- ven te zien. En intusschen wordt de communisten co- medie, die door de romruchte bevrijding van den royalist Daudet actueeler dan ooit is geworden, dapper voortgezet. Men weet dat Cachin, het kamerlid over wiens ajrestatie zooveel pennen en spreekor- ganen in beweging zijn geweest, zich Maan- dag vergezeld van eenige andere communis ten' ondtr wie de tegelijk met Daudet ont- snapte Semard, vrijwillig gevangen heeft gegeven. 's Avonds nu zat Cachin heel gemoede- reerd met zijn lotgenooten te pandoeren, toen plotseling de directeur, benevens den procu- reus-generaal Scherdlin, in hoogst-eigen per- soon zijn gerieflijke eel kwamen binnen val len met de mededeeling, dat de nieuwbakken politieke gevangene in ieder geval tot het einde van den kamer-zittijd gerechtigd was buiten de gevangenis van den zomer te ge- nieten. Glimlachend vroeg Cachin wat er gebeu- ren zou wanneer hij weigerde zijn nieuwe woning te verlaten en zeer ad rem werd hem daarop door den procureur-generaal mede- gedeeld dat hij dan zonder vorm van proces de deur uit zou worden gezet. Cachin koos de wijste partij en ging zoo als hij gekomen was: vrijwillig. Naar alien schijn gaat de Kamer voor 14 Juli uiteen. Dan kan Cachin dus opnieuw gepakt worden. Ter gelegenheid van den na- tionalen feestdag echter kan hij worden be- genadigd. t Zoowel van rechts als van uiterst iitiks groeit de aandrang om over alle pers- en meeningsdelicten de spons te halen. In ge- matigde kringen is men die vervolgingen ook moe. Men acht ze slecht ingezet en wil liever met een schoone lei beginnen. Intusschen plaatst het vrijwillig in gevan genschap gaan van Cachin, Semard c.s. het optreden van Daudet wel in een eigenaardig daglicht w Die laat collega Pu]o en Madame Mon- tard en den berooiden gevangenisdirecteur Catry rustig voor zijn daden boeten en blijft zelf onvindbaar. Hoe grappig Daudet's bevrijdig ook ge weest moge zijn, het feit dat hij volkomen onschuldigen voor zich laat opdraaien strekt niet tot zijn eer. Buitenland DE MARITIEME CONFERENTIE. Schreven wij gister voor ons Dagelijksch Overzicht van heden dat het met de Maritie- me Conferentie te Geneve droevig gesteld was, momenteel brengen de laatste berichten weer opbeurender nieuws. Ondanks de schijnbare onverzettelijkheid naderen de Amerikaansche en Engelsche op- vattingen elkaar meer en meer, zoodat het gevaar van stranding voor de conferentie in belangrijke mate te vermir.deren schijnt. Voornamelijk schijnt dit te danken aan een nieuwe uiteenzetting der Engelschen, die dooi de Amerikanen gunstiger is ontvangen dan de vorige. Dat het echter nog niet zoo rooskleurig er voor staat, moge blijken uit het feit, dat de hoofden der delegaties besloten hebben voor- loopig geen bijeenkomsten meer te houden, daar men tot de overtuiging is gekomen dat verdere besprekingen nutteloos zijn voor men eenigszins in eigen kring tot overeenstemming is gekomen betreffende de houding die tegen over de beperking van het kruisertal dient aangenomen te worden. VOLKENBOND DE INTERNATIONALE HULP-UNIE. Het Nederlandsche voorstel van de baan. Een commissie zal naar een compromis zoeken. Nederland weigert zitting te nemen in die commissie. De volkenbondsconferentie voor de stich ting van een internationale hulp-unie over- eenkomstig de denkbeelden van den Italiaan- schen senator Ciralo heeft gister den ganschen dag algemeene beschouwingen ge- voerd, waarbij wel bleek, dat voor het Neder landsche voorstel, dat Maandag door mr. v. Sloten was ingediend en welks aanneming het einde der conferentie zou beteekend heb ben, geen meerderheid zou te vinden zijn. Van al de gedelegeerden, die vandaag het woord voerden, heeft alleen de Servische gedelegeer- de eenigszins in denzelfden geest als mr. van Sloten gesproken. Al schijnt het dus uitgesloten dat de con ferentie ontijdig zou uiteengaan tengevolge van de aanneming van het Nederlandsche voorstel, zoo zijn de meeningsverschillen over de verschillende voorgestelde artikelen van het ontwerp-conventie toch nog zoo groot, dat men aan het siot van de algemeene be- raadsslagingen er de voorkeur aan gegeven heeft mee te gaan met een openbare artikelge- wijze eerste lezing van het ontwerp, zooals voorzitter Kluz, de Duitsche oud-minister van binnenlandsche zaken, had voorgesteld en de conferentie ook inderdaad aanvankelijk had besloten. Bij nader inzien heeft de conferentie op voorstel van Frankrijk met 23 tegen 5 stem- men besloten, dat eerst een kleine commissie van tien leden met gesloten deuren de ver schillende ingediende amendementen zal be- handelen en trachten zal een compromis te bereiken. Toen de voorzitter een voorstel over de samenstelling der commissie deed en Ne derland daarbij niet vermeld, stelde prof. Werner de vertegenwoordiger van het Inter nationale Roode Kruis-comite uit Geneve, voor mr. van Sloten aan de commissie toe te voegen. Onmiddelijk verklaarae de voor zitter, dat hij reeds te voren mr. van Sloten had trachten te bewegen in de commissie zitting te nemen, doch dat deze dit geweigerd had. Mr. van Sloten verklaarde hierna zelf, dat hij dit besluit had genomen omdat de Nederlandsche delegatie zich volkomen vrij- heid van oordeel in de voltallige conferentie wenscht voor te behouden. Deze ongebruike- lijke houding van de oppositie in een Volken bondsconferentie wekte nog al opzien. CHINA. DE BURGEROORLOG. De spoorwegverbinding tusschen Tsingtao en Tsinanfoe. De uit- tocht der Russen. Japansche waakzaamheid. Een telegram in het blad van gisteren had reeds gemeld, dat generaal Tsjen van de Noordelijken was overgeloopen naar de Zui- delijken. Daaraan kan nog worden toege- voegd naar een later telegram uit Tsing- tao leert dat het spoorwegverkeer tusschen Tsingtao en Tsinanfoe is stop gezet, tengevol ge van een vernieling van de lijn in de buurt van Kaomi. Ook de telegrafische en telefomsche verbin- dingen zijn verbroken. Blijkens een bericht uit Tokio dd. gisteren. heeft de Japansche regeering in verband met de jongste gebeurtenissen in Sjantoeng (het overloopen van generaal Tsjen etc.) be sloten tot het zenden van Japansche troepen van Tsingao naar Tsinanfoe, om daar de Japanners te besdiermen. Reuter meldt dd. gisteren uit Hankou, dat als een gevolg van het door Tsjang-Kai-sjek en Feng-Joe-sjang uitgevaardigde ultima tum aan de regeering te Hankou, een aantal van de invloedrijkste Russische adviseurs den dag tevoren uit Hankau waren vertrokken. om naar hun vaderland terug te keeren. Zij nemen hun route over Tsjang-tsjou. Zij had- den van de regeering te Hankau aanzegging gekregen dat zij moesten gaan. STAKING VAN BRITSCHE SCHEEPS- OFFICIEREN IN CHINA. De staking verscherpt kick. Naar Reuter dd. gisteren uit Sjanghai meldt, is de staking onder de Britsche scheeps- oficieren en machmisten bij de kustvaart in China, die eenige dagen geleden uitbrak, nog aan den gang. De scheepsoficieren. die aan boord waren gebleven al hadden zij geweigerd zee te kie- zen, hebben thans hun schepen verlaten, als protest tegen het. feit, da drie hunner waren ontslagen, die geweigerd hadden met hun schepen een andere ligplaats in te nemen. De scheepsoficieren hebben verklaard, dat zij de staking zullen volhouden tot zij hun zin zul- len hebben gekregen. Het gaat om een loon- kwestie. DUITSCFILAND. EEN BU'ITENGEWON.E rijksdag- ZITTING? Het* rijkskabinet heeft gistermiddag de nieuwe schoolwet en het ontwerp op de ver- zekering tegen werkloosheid behandeld. De beraadslagingen waren van vertrouwelijken aard. Enkele bladen verzekeren, dat de regee- ringspartijen het eens zijn geworden om de schoolwet in eerste lezing te behandelen in een buitengewone zitting van den rijksdag in September. Tevens zou dan het wetsontwerp aangaande de ambtenaars-salarissen op de agenda geplaatst worden. Zeker is, dat zoowel de Duitsch nationalen als het centrum voorstanders zijn van deze buitengewone zitting, maar er is een be- ewaar van practischen aard. In regeerings- kringen schijnt men namelijk te vreezen dat het aantal afwezige afgevaardigden tijdens een buitengewone ziting steeds zeer groot, om niet te zeggen te groot, zal zijn. Daar het gebouw van den rijksdag in de zomervacantie opgeknapt moet worden, zul len de vergaderingen vermoedelijk in den Pruisischen landdag moeten worden gehou- den. UIT DEN MECKLENBURGSCHEN LANDDAG. Een kabinetscrisis voorkomen. De Landdag van Mecklenburg-Schwerin heeft gisteren, naar men uit Beriijn meldt de mode van wantrouwen van de rechterzijde, in de regeering verworpen met 23 tegen 21 stemmen. Tegen stemden de democraten en socialisten, voor de rechterzijde, terwijl de communisten zich onthielden. Een motie van wantrouwen van de communisten in den de- mocratischen minister dr. Moel'ler werd1 ver worpen, alleen de communisten stemden voor. Door het verwerpen van de motie van wantrouwen der rechterzijde is een regee- ringscrisis in deeen bondsstaat voorloopig vermeden. Er worden pogingen ondernomen om de groote coalitie aan het bewind te brengen. Deze zou in denM_anddag beschik- ken over 2 8van de 51 stemmen. DE TARIEFKWESTIE. De oppositie-bladen constateeren dat de behandeling van het tariefontwerp voor de regeeringspartijen gisteren onder hoogst on- gunstige voorteekenen is begonnen. Niette- min verluidt, naar het Berl. Tagebl." op merkt, dat de Duitsch-nationalen en de Beier- sche volkspartij nog enkele tariefsverhoo gingen willen voorstellen, n.l. op zuivelpro- ducten, eieren, fruit en groenten. Het blad vertrouwt, dat deze voorstellen een even on gunstig onthaal zullen vinden als de geop- Eerde verhoogingen voor aardappelen en sui- er en vermeldt voorts dat de Saksische re geering haar vertegenwoordigers in den Rijksraad heeft opgedragen, bij een nieuwe behandeling van het tariefonterp dezelfde houding aan te nemen als den eersten keer en dus tegen verhooging van het uitvoerrecht op aardappelen en suiker te stemmen. Van Duitsch-nationalen kant had men ge- hoopt, dat Saksen in tweede instantie zou voorstemmen. Inmiddels worden de debatten in den Rijks dag voortgezet, waarbij vooral van socialisti- sche zijde critiek wordt geleverd. Openlijk beweert men daar, dat het voorstel der regee ring om nieuwe tariefmuren op te bouwen strijdig is met den geest der op de economi- sche conferentie ontwikkelde verboederings- gedachte. HET PROCES TE PLAUEN. Te Plauen begon gister in tweede instan tie het geding tegen dr. Muller, de volksche advocaat, die beschuldigd wordt van beleedi- ging van riiksminister dr. Stresemann. Volgens de „Vossische Ztg." is de verdedi- ger voornemens den proces-gang zooveel mogelijk te vertragen, opdat zijn client nog zal kunnen profiteeren van de amnestie die op den 80en verjaardag van Hindenburg wordt verwacht. Hij zou willen beginnen met een wraking van den president van het gerechtshof. DE DUITSCH-BRITSCHE IND'USTRIEELE BESPREKINGEN. Betreffende de onderhandelingen tusschen vertegenwoodigers van de Duitsche en de Britsche industrie wordt gemeld, dat over eenstemming is bereikt ten aanzien van de re- sulaten van de Economische Wereldconferen- tie. De vertegenwoordigers van beide landen zullen bij hun resp. regeeringen aandringen op de ophefing der bestaande in- en uitvoer verboden; tevens zullen zii hun invloed aan- wenden, teneinde een uitgebreidere internatio nale handelsstatisiek te verkrijgen, terwijl ook nog getracht zal worden meer eenheid te bren- gen in de tarieven-nomenclatuur. In de com- misies van den Volkenbond moeten, nadai contact is gezodht en verkregen met de indus- trieele corporaties van de andere groote sta- ten van Europa, ook vertegenwoordigers van de industrie zitting hebben. FRANKRIJK. MINISTER BA'RTHON OP HET STRAFBANKJE. Naar aanleiding van de behande. ling van de telefoniste en den hoofdredacteur van de Action Fran false. Barthou, de minister van justitie, heeft gis ter in de Kamer op de strafbank gezeten en wel naar aanleiding van gevoelskwesties, die altijd voor de regeering gevaarlijk kunnen worden. De arrestatie van mevrouw Mon- tard, telefoniste bij de Action Fran^aise en moeder van vier kinderen, waaronder een zuigeling, op grond van medeplichtigheid bij de usurpatie van bevoegdheid, naar aanlei ding van de telefonische boodschap, die Dau det bevrijdde, heeft niet slechts bij de ro- yalisten kwaad bloed gezet. Men weet, dat de vrouw van de gevangenis naar het hospi- taal is vervoerd, met haar zuigeling Vol gens de^ Action Fran^aise is dit noodeioos aardvochtig geschied. Dit gebeurde na de gevangenneming van Pujo, den hoofdredac teur van dat blad om dezelfde reden. Deze werd aanvankelijk als misdadiger behandeld. Ook daaromtrent stookte de Actino Fran^ai se het vuurtje aan. Deze agitatie heeft de re geering bewogen een wet in te dienen, die de gerechtelijke overheid het recht geeft het ge- wone- in het politieke gevangenisregime te veranderen. Van vandaag af genieten beiden van het laatste. In zoover kwam de door Bire aangevraag- de interpellatie dus in de lucht te hangen, maar het pleidooi van Barthou en de door hem voorgelezen brief van den procureur-ge neraal, maakte op haast de heele Kamer zoo'n jammerlijken indruk, dat stellig de groote meerderheid eich tegen zijn beleid zou hebben uitgesproken, als hij niet namens de heele regeering de kwestie van vertrouwen had gesteld. Van zuiver juridisch standpunt kon Barthou niet verder gaan, zonder de grens tusschen het juridische en het admi nistrative gezag te overschrijdien. Dat er tusschen die beide hier verband bestaat, is onbetwistbaar. Een geweldige opwinding beving de Ka mer een Barthou uitgesproken had. Ze duur- de tijdens de stemming voort. Met 351 tegen 110 stemmen kreeg de regeering gedaan, dat de interpellatie werd uitgesteld. Daarna sprak Cachin pakkende woorden over de wenschelijkheid van een algemeene amnestie, waar de regeering tegen is. Naar Havas nader seint, is de interpella tie van Bire met 337 tegen 171 stemmen van de hand gewezen, nadat de regeering op nieuw de kwestie van vertrouwen had gesteld GRENSINCIDENTEN IN SAVOIE. Een Demarche te Rome. Naar de Matin" meldt, doen zich sinds einde Juni incidenten voor op de Fransche grens in Savoie. Eenige batterijen der Ita- liaansche bergartillerie houden n.l. schietoe- feningen op het plateau van den Mont-Cenis. E>e bewoners dier streek werden gesom- meerd, hun huizen te ontruimen; hun oogst werd vernield. De burgemeester van Lanslebourg onder welke plaats een gedeelte van bedoeld gebied volgens het verdrag van 1861 ressorteert, heeft een protest tot de kamerleden van het district gericht; tevens heeft hij den Italiaan schen consul te Chambery en den Franschen consul te Turijn van het gebeurde in kennis gesteld. Een eerste onderzoek van het rapport van den burgemeester van Lanslebourg aan den minister van buitenlandsche zaken betreffen de de incidenten aldaar heeft uitgewezen dat de Italiaaosche schietoefeningen zijn gehou- den op Fransche eigendommen, gelegen op Italiaansch gebied. Naar in een telegram, dd. gister, nader uil Parijs gemeld wordt, heeft zich op't plateau van Mont Cenis aan de Fransch-ltaliaansche frens, een nieuw incident voorgedaan Eer taliaansch grenssoldaat heeft op een arbei* der geschoten, die zich, 200 M. van de grens verwijderd, op Fransch grondgebied bevond. Aan den Franschen gezant te Rome is nu opdracht gegeven, een protest bij de Italiaan- sche regeering in te dienen en een onderzoek te verlangen. Nader wordt nog gemeld, dat de incidenten vrij onbeteekenend zouden geweest zijn. LeON DAUDET. Sommige buitenlandsche bladen hebben gemeld, dat Daudet zich thans in Belgife zou bevinden en de gast zou zijn van den hertog van Guise op het Manoir d' Anjou, te Stok- kel, bij Brussel. Dit bericht wordt van de meest bevoegde zijde beslist tegengesproken. Toch blijft in zekere kringen het gerucht de ronde doen, dat Daudet zich wel degelijk in Belgie bevindt en een dag en nacht op het slot van den Franschen kroonpretenaent te Stokkel zou hebben doorgebracht, er een on- derhoud zou hebben gehad met verscheidene Fransche royalisten, onder meer met prof. Mauriac, die dezer dagen te Brussel deelnam aan de Journees medicales de Bruxelles cn vervolgens per auto met onbekende bestem- ming zou zijn vertrokken. Volgens sommigen zou hij thans te Laroche in de Ardennen ver- blijven, terwijl een Brusselsch blad gister- ochtend onder voorbehoud meldde, dat Dau det te Middelkerke aan zee zou zijn gezien. EEN TERECHTSTELLING IN FRANKRIJK. Montfort, een van de drie bandieten, die in Juni 1926, bij een poging om uit de gevange nis te ontsnappen, hun bewaker vermoord den, is gistermorgen terechtgesteld. De twet anderen hebben gratie van den president van de Republiek gekregen; hun doodstraf is in levenslangen dwangarbeid veranderd. DE KIESRECHTHERVORMINGEN IN FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft zich gister bezig gehouden met de aan te brengen hervormin gen in het kiesrecht. In den loop der zitting zijn verschillende sprekers van de meest uit- eenloopende opinie's aan het woord geweest. Tot dusverre is van de zijde der regeering niet ingegrepen in den loop der debatten, hoe- wel de minister van binnenlandsche zaken de discussies met groote aandacht volgde. De regeering wil haar neutraliteit te dezer zake zoo lang mogelijk blijven handhaven. ENGELAND. HET EGYPTISCH BEZOEK TE LONDEN. Het banket ten paleizt Maandagavond is op het paleis van Buckingham een groot officieel banket gege ven ter eere van koning Foead waaraan meer dan 100 genoodigden aanzaten, o.w. de leden van de koninklijke familie, de gezanten, verte genwoordigers van leger en vloot enz. Toen het feestmaal zou beginnen, hing koning Foead koningin Maria de Egyptische orde van El Kemal om. Koning George stelde een dronk in op ko ning Foead en sprak de ernstige hoop uit, dat de hartelijke betrekkingen tusschen beide vol- keren zullen voortduren tot blijvend heil van beide landen. In zijn antwoord zei koning Foead, dat het hem genoegen deed de belang rijke rol te erkennen, die Engeland vroegei ;espeeld heeft voor den vooruitgang van igypte. Ik ben er zeker van, zei hij, aat de vriendschap van beide landen opnieuw bevea tigd en versterkt zal worden. DE VAKVEREENIGINGSWET IN HET HOOGERHUIS. Het Hoogerhuis heeft gisteren met 152 te gen 26 stemmen besloten tot de tweede lezinjj van de wet op de Vakvereenigingen en Indus- trieele geschillen. De lords Haldane en Ar nold van de arbciderspartij dringen op ver werping aan omdat de wet niet tot inzet vai de verkiezing gemaakt was. DE SPOORWEGARBEIDERS EN DE VAKVEREENIGINGSWET. Een motie tegen de wel, De nationale bond van spoorwegarbeiders heeft gisteren op haar congres te Carlisle met algemeene stemmen een motie aangenomen tegen de doordrijving door de regeering van de vakvereenigingswet. De motie zegt „De bond constateert met wrevel, dat de regeering die wet doordrijf; zonder een mandaat van de kiezers te hebben en wekt de leden op om zoo spoedig mogelijk voor den terugkeer van een regeering van cfe arbeiderspartij te zorgen, die de wet weer zou kunnen intrekken". ,{v: BELGIL DE LEGE ROROAN'IS ATI E. Minister De Broqueville vertU digt zijn poliiiek bij de behandeling van zijn begrooting. Bij de opening van de algemeene beschou wingen over de begrooting van landsverde- diging heeft minister De Broqueville een overzicht gegeven van de politiek, door hem en zijn departement in het afgeloopen jaai gevolgd. Om financieele redenen moest het aantal legerdivisies op oorlogsvoet van IS op 12 worden gebracht. In een land als Bel gie, waar men met de mogelijkheid1 van een onverwachtea overval heeft te rekeneo, is het ALRMAARSOHE COURiNT. 1 id ,,nAl iilf

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1