AIKmaarsche Gourant BSS hSSTWf Radio-hoekje FEWLLETON. Onrechtmatig bezlt, Honderd Negen en iwlntigsh iaargang. Binnenland CITY-BAGS. L. Fraskenberg, Aikmaar. Vo. 156, ,9^7 Woeiisdasr ft Jiili. FfaSB'fii Sch'uBert. OrKest ea zang. 5.50 Dansmuziek. 8.20 Concert door de kapel van de Verkeerspolitie. Daarna dansmuziek in Ca fe Continental Hannover. Brassel, 509 M. 5.20—6,20 Rinderuurtje. 8.20 Orkestconcert. 9.50—10.50 Dansmu ziek. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van poiitie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- Een tusschen 11 en 1 uur de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op. 1, o 1 en 4 Tuli 1927. Zilveren kettinkje, alpac- cabeuraie, onderdeel van een motor, abonne- ment kinderportemonnaie en grijze cemtuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voonverpen, als gevonden aangegeven op. 1, 2, 3 en 4 ju mesje^A^ v^dBurg, Ken'n.straatweg met inho»d, H. de Boer, Overdiepad 12, hee- «*miw+rpt C Dille, Boezemsingel 9 haar- 3dP. Mooy, Koorstraat 24; taschje met Shoud, L. Smit, Schermeerstraat 5 tacsh, IM. Balk, Dahliastraat; zweep, A1.1Je ^ijd^; &RFabriSwe«15i; Low Overdiestraat 7; portemonnaie, J. Da- ienSg Landstraat 11; steenen pop, A. wSer in M van 'an poiitie.■- Donderdag, 7 J"j^- HUversum1050 M. 12.- Pol^hencMen- Aot#2Lunchmuziek door het Lunch friiTa Groeneveld, vinol. A. v. Leeuwffl, cello P. Jochemse. piano. 3.30—4.30 Uurtje Si; de i**- en zielenhuijen. Vmorgd d»« ;Mevr. Antoinette van Dijk. 5.30-6.30 Eon cert door het A.N.R.O.-orkest Met medewer- idn®- van het Fagottentrio, bestaande uit de IheCTen S. Bamberger. Brinkfcok en A iNnflelen (instrumental grappenmatcers). H 1. Klein, piccolo. M. Meijer, contra-bas.6 30 7 Lezing door den heer J. J. Cohen L »Izn over: Verf en hhar toepasing voor huis- houdelijk gdbruik en iets over moffelen van riiwielen. 7.-8.— (vervolg) Concert. 7.45 Politieberichten. 10.30 Nicuwsbenchtem S.lO Christel. Radio-Avond. Spreker: De hcer P. ii Risseeuw uit Den Haag, over Het bejang van openbare Christelijke leeszalen en bfclw- theken. Daarna: Gtaten uit "Martha8 Bruidsdagen". Boris Lensky, yiool. Begele diner van Mevr. Blitz. 1. Prelude „Le Delu ge", St. Saens. 2. Aria op de G-snaar van ■J. S. Bach. 3. le ged rede. 4. Menuet Beet hoven. 5. Romanza Andalouza, Pablo de ba- rasate. 6. 2e ged. rede. 7. Elfendans, Bor_s I ensky. 8. La Fontaine fantastique, B Lenskv Daventry, 1600 Af. 11.20 Het Rio Grand Trio en solisten (piano, bariton, sopraan) 1205 Vioolconcert. 12.20 (vervolg) Concert 1 20—2.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorle- zing. 2.50 Lezing: How frogs, snakes and Lizards grow. 3.20 Evensong van de Wes, minster Abbey. 4.05 Lezing: Chinese life in Shanghai. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (tenor, contra-alt). 5.35 Rinderuurtje. 6 ~u Dansmuziek. 6.35 Landbouwberiohten 6.4C Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerhencht, cieuws. 7.05 Boy Scout-program. '20 Le- zing: The open door to seven seas. 7.35 De sonatesvan Beethoven. 7.45 Lezing". Spasmo dies and rebels. 8.05 De militaire band, d Eveline, cello. De Westminster Singers, t Way, alto F. Odell, tenor. B. Mills, banton W. H. Brereton, bas. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: The Minorca excava tions. 9.55 Concert. R. Helden, tenor. 10.10 De militaire band. B. Eveline, cello. L. Coo per, sopraan. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 Af. 10.50- 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5.055.55 Rinderuurtje. 9.0511.Con cert oun. Fragmenten uit de opera-comique „Rose et Colas", van Gretry. Langenberg, 469 M., Dortmund283 Al.. 'Munster, 242 At. 1.25—2.50 Orkestconcert 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.25—9.15 Con cert door de mannenzangver. „St. Mauritz 9.20—11.20 Balladen-avond. Dr. Trieloff, bariton. Dr. Castelle, declamatie. E. Conrad, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. K&nigswusterhausen 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 2.50—7.40 Lezingen en les sen. 7.50 „Die Macht des Schicksals", opera in een voorspel in 3 acten van Verdi. Daarna tot 12.50 Dansmuziek. Hamburg, 394.7 M. 4.35 Liederen van Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 65) „Ga gerust, ik heb je niet mcer noodig!" riep Timosh hem toe nog even omkijkend, terwijl hij door de gang de straat in snelde, blijkbaar net een minuut te laat, want ner- gens tusschen de menschen op straat konden zijn haastig speurende oogen de magere ge- stalte ontdekken, waarngar zij zochten. Na met gespannen aandacht alle kanten uit ge- keken te hebben, ging hij het gebouw weer binnen. „Wanneer gaan de bureaux weer open? vroeg hij aan den eersten man, dien hij tegen- kwam. „Om twee uur,' werd hem gezegd. Timosh dacht een oogenblik na; daarop ging hij weer rustig naar buiten en, na eens om zich heen gekeken te hebben, betrad hij even kalm een klein eethuis aan de overzijde der straat, waar hij den tijd doorbracht on- der het genot van een glas wodki en een paar hompen brood en kaas. Toen de klok twee sloeg, stond hij weer op een gunstige plaats bij aen ingang van het gebouw en kon onge- zien nogmaals een blik op Klobinski werpen Gedurende den ganschen namiddag bleef hij op den loer staan met de volharding van STAP NIET UIT EEN RIJDENDEN TREIN. Zondagavond is te Gouda op het station een ernstig ongeluk gebeurd. Met trein 265, den laatsten uit Rotterdam, die te Gouda om 22.45 uur aankomt. kwam ook mede mevr. Van W. Vo6r het stilstaan van den trein stapte zij uit, met het noodlottig gevolg, dat zij tusschen perron en trein terecht kwam. Nadat zij uit haar hachelijke positie was be- -vtrijid en medische hulp was verschenen, bleek, dat zij twee ribben had g-Cbroken en bovendien haar borstbeen gekneusd. Per brancard van de E. H. B. O. is zij naar het Van Iterson Ziekenhuis overgebracht. EEN GEVAARLIJK PAARD. De tien-jarige S. J. L., wonende te Den Haag is Zaterdagmiddag in de Wieringsche- straat door een paard voor een groenten- wagen gebeten. Het dier nam het knaapje in zijn bek en slingerde het de hoogte in. Eeni- ge meters verder viel het ventje neer. Het bleek dat de jongen een vrij ernstige wonde aan het hoofd had bekomen. In het zieken huis moest hij verbonden worden. Tegen den koetsier is proces-verbaal opge- maakt, wegens het niet voldoende acht geven op een gevaarl'ijk dier. BANANENSCHIL OP STRAAT. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd een 82-jarige vrouw, die tengevolge van een val over een bananenschil in de Al bert Cuijpstraat een zware hersenschudding had opgeloopen. BRAND IN EEN JACHTHAVEN. Te Sneek ontstond Maandagmorgen brand in de boxen van de N.V. „Sneeker Jachthaven", doordat een motor, die door een monteur ge- repareerd werd, met een hevigen knal uiteen sloeg. Terstond stond de box in brand. De wind wakkerde de vlammen aan en spoedig waren vijf afdeelingen aan de vlammen ge- offerd. De praclitige motorbcot van den heer Hartig is totaal vernield, die van den heer Fortum heeft den bovenbouw verloren. Een ander vaartuig, „de Tamp", moet van een ge- heel nieuwe tuigage worden voorzicn. De monteur werd aan gelaat en handen verwond en nicest naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De motorvaartuigen waren met verzekerd. gefetifig nicts getfaaiw De vrachtauto-chauffeur is zonder hulp ts bieden, zoo snel mogelij'k doorgereden, men meent echter te weten, wie hij is. De overige inzittenden van den verongelukten auto, die ernstiig besdiadigd is, hebben later met een anderen wagen hun reis kunnen voortzetten. EEN SNOEPREISJE NAAR INDIe. Evenals vorige jaren, zal ook dit jaar weer de vereeniging „Jan Pieterszoon Coen" een zestal jongelui in de gelegenheid stellen on- der geleide een reis naar en door Neder- landsch-Indie te maken. Bedoelde jongelui moeten het eindexamen van Gymnasium, H. B. S. of Handelsschool reeds eenige jaren achter den rug hebben. Degenen, die meenen in aanmerking te kun nen komen, moeten zich schriftelijk aanmelden, met opgave van gegevens omtrent leeftijd, studie, voorgenomen plannen, event, referenties, enz. voor 25 Juli a.s. bij het secre- tariaat, Vijgendam 6, Amsterdam. DE SLUIZEN TE IJMUIDEN. Maandag is de door het s.s. „Adonis" be- schadigde deur van de nieuwe sluis te IJmul- den, die intusschen te Amsterdam was her- steld, met behulp van een groote drijvende kraan wederom geplaatst. Hoewe! door dit werk de scheepvaart door genoemde sluis tij delijk gestremd was, heeft geen enkel schip moeten wachten, daar alle schepen van die afmetingen waren, dat ze door de oude sluis konden worden doorgeschut. De voorzitter deed mededeeling van de in- gekomen Kon. Besluiten en ingekomen stuk- ken. De verslagen van de prov. zieksnhuizen zijn nog niet gereed. GoeJgekeurd werd het in handen stel.en van Ged. Staten om praeadvies van verschil- lende subsidie-aanvragen en adressen. Ook waren. ingekomen vragen van den heer De Miranda of het juist is, dat Ged Staten de gemeentelijkt huurverordening van Amsterdam ter vernietiging aan de Kroon hebben voorgedragen; en vragen van dfn heer Spier, of voor den weg bij 's-Grave- land een ander trace is gevolgd dan aanvan- kelijk vastgesteld w^; of Ged.-Staten voor- nemens zijn af te wijfcen van het vastgestelde wegenplan, of in dit geval niet schade wordt gedaan aan de schoonheid van dit land- schap en of Ged. Staten bereid zijn 'van het thans gevolgde trace af te wijken. Besloten werd de vragen van beide leden aan het einde d^r agenda ter behandeling op te nemen. De voorzitter achtte het zeer gewenscnt, dat de leden de situatie ter plaatse zullen op- nemen. Daarom zal spr. heden aan het nieu we college van Ged. Staten voorstellen, een dag te bepalen, waarop alle leden onder des- kundige leiding den toestand zullen kunnen beschouwen. De bedoeling is, dat dit zal ge- schieden voordat de interpellatie wordt ge- houden. De vergadering werd hierna verdaagd tot hgdenochtend half elf. DE HEELE INBOEDEL MAAR KORT EN KLEIN GESLAGEN. In het woonwagenkamp aan die Kruger- laan te Gouda hebben zich eigenaardige too- neelen afgespeeld. De orgeldraaier H., wier. geen vergunning tot spelen meer wordt ge- oeven, eischte van zijn vrouw, die wel verlof kan krijgen, dat zij de vergunning zou gaan halen. Zij weigerde echter, waarop de heer des huizes zoo in woede ontstak, dat hij alles kort en klein sloeg. Het geheele huisraad „ging er aan", een gramofoon met 42 plater., een naaimaChine, de kachel, alles kwam naar buiten zetten. Na eenigen tijd kalmeerde H weer en verdween. Te oordeelen naar wat ver nield is, is orgeldraaier nog zoo'n slecht vak niet. DE SPOORWEGOVERWEGEN. Een nader onderzoek in de aanrijding, wel- ke Vrij dag 1.1. heeft plaats gehad met den vrachtauto van den heer P. bij den spoorweg- overgang te Wychen, heeft aan het licht ge- bradht, dat de boomen van dezen bewaakten overweg niet gesloten waren. De heer P. zal een eisch tot schadevergoe- ding indienen tegen de Directie der Staats- spoorwegen. SLACHTOFFER VAN EEN SLECHTEN WEG. Op den weg GoudaOudewater, het be- ruchte „autokerkhof", is een ernstig ongeluk gebeurd. Even buiten de gefneente Haastrecht ter hoogte van de boerderij van den landbou- wer Van Eijk, is, bij het passeeren van een vrachtauto, een open personenauto, waarin behalve de chauffeur, drie personen waren gezeten, paardenhandelaars uit Rotterdam, die op weg waren naar de markt te Utrecht, van den dijk gereden over den kop geslageu en toen tegen den gevel van de woning van v. Eijk opgevlogen. Een der inzittenden, de heer Z., werd zwaar gewond opgenomen met ge spleten neus en bevig bloedend uit lip en ooren. De oorzaak van het ongeval moet voor een gedeelte worden toegeschreven aan den be- stuurder van den vrachtauto, die te weinig uifhaaldc maar bovenal aan den verraderlij- ken weg, die ter platse schrikbarend slecht is en waardoor ongelukken aan. de orde van den dag zijn. Ondanks alle actie, wordt aan ver een kat voor een muizengaatje, soms uit het raam van het eethuis, dan weer van het trot- toir tusschen de voetgangers. In al die uren van wachtten had hij stof te over voor overpeinzingen. Van het oogenblik af, dat hij Klobinski herkend had, was de zaak in een nieuw en onverwacht licht voor hem gekomen. Een gevoel van verraad, van misbruik van gastvrijheid gastvijrheid die bijna heilig is in de oogen van elken goeden Rus bracht zijn primitief eerlijke ziel in opstand. Hij was zich enkel -bewust van de schrijnende noodzakelijkheid om wraak te ne men voor die beleediging, zijn genadige mees- teres aangedaan door iemand, die haar brood en zout had gegeten. Bovendien een Pool cn iemand, van wien de genadige meesteres zel- ve altijd een afkeer had gehad, gelijk hij zich nu herinnerde. Zelfs de uniform van Vader- tje kon hem ditmaal niet beschermen. Voor eens en voor altijd had de trouw voor haar, die hem het naaste stond, de overwinning behaald op een algemeen beginsel. Daartus- schen mengde zich ook een gevoel van ver- ademing, dat er een eind zou komen aan de door hem ondernomen vervolging. Behoefde hij nog een oogenblik in twijfel te verkeeren omtrent den persoon, wien hij zijn sabel in het lichaam zou steken? Nog nooit had het noodlot zoo duidelijk de te volgen gedrags- lijn aangegeven. Het tijgerinstinct in hem, dat maanden achtereen met stijgend verlangen had gewacht op een gelegenheid om zich te uiten, scheen nu naar zijn prooi te likkebaar- den. Een paar maal, al6 niemand naar hem EEN ZWART MENSCHENRAS OP SUMATRA. De heer A. H. W Cramer, Cult. Mij ,,Korintji'\ Moearalatme, S. W. K., schrijft aan hei „Soer Hbld." dd. 19 Mri: Gisteren met een miiner boschkappers door het crrtosch gaande iangs een oud voetpad van rottanzoekers, sprong er op een gegeven moment op ongeveer 10 meters voor ons uit een menschelijke gedaante op, welke met on- gelooflijke vlugheid er van door ging langs een vrij zware helling van een ravijn. Eerst denkende met een onzer eigen koelies, dan wel een verdwaalden rottanzoeker te doen te hebben, bedacht ik toch direct weer, dat er voor een dergelijk persoon geen aanleiding bestond om zich zoo snel uit de voeten te ma ken en ik ging daarom met mijn geleider on- middellijk de gestalte achtema langs een reeds vroeger door ons gemaakt voetpad. Mijn geleider, die me spoedig een eind voor was, zag toen zeer duidelijk een betrekkelijk klein manspersoon met zeer lange haren, bijna zwarte huidskleur en poedelmaakt, doch zonder eenig wapen dan wel gereedschap in de handen, Ook ik zelf zag positief, dat het een mensch was. Nog geruimen tijd hebben we de vcetsporen (betrekkelijk klein, doch be- slist van een mensch) gevolgd, doch uit vrees van in't bosch te zullen verdwalen, en't ver- geefsche van een verdere vervolging inziende, keerde ik terug. Mijne boschkappers, wien ik mijne ontmoe ting mededeelde, waren echter niet bijzonder verrast en beweerden, dat deze zoogenaamde „orang item" van de andere zijde van de Korintji komen, waar zij geheel als dieren in het bosch ]even. DE INDISCHE MILITA1REN TE MAASTRICHT. Na reeds verschiBende plaatsen van Neder- land bezocht te hebben, zijn de Indische mili- tairen Maandagmiddag te half zes te Maas tricht aangekomen. De stoet, voorafgegaan door de mare- chaussee, daarna de auto's en rijtuigen met ihet comite, de muziekkorpsen, de burger- wacht, den Landstorm, de Indische militairen en de politietroepen, begaf zich naar het Vrijthof, waar de garnizoen-commandant, de burgemeester, alle burgerlijke militaire en geestelijke autoriteiten en genoodigden voor de versierde hoofdwacht geschaard stonden. Daarna trok de stoet voor een defile naar het gouvernementshuis en eindelijk naar de Markt, waar aan de trappen van het stad- huis de burgemeester en gemeenteraadsleden het defile gadesloeg. Daarna volgde de ont- vangst in de hal van het raadbuis. Na het stadhuis bezichtigd te hebben, ver- trokken de Indische gasten naar de kazeme, waar hun de rijsttafel wachtte. Een concert op het Vrijthof met gezellige bijeenkomst in de Hoofdwacht voltooide dezen dag. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Gistermorgen kwamen de Prov. Staten van Noord-HolLand voor de zomerzittimg bij'een onder voorzitterschap van den com- missaris der koningin, jhr. mr. dr. A. Roel'l De heeren A. Weiss, Kl. de Vries en P. Kostelijik waren niet aanwezig. Voor het onderzoek -4er geloofsbrieven werden twee commissies benoemd, namens welke de heeren Bomans en Micheis versiag uitbracnten. Beide commissies stelden voor, alle gekozenen tot lid der Staten toe te laten. Vervolgens werd door alle leden de eed, resp. belofte afgelegd. AANGEREDEN EN GEDOOD. Te Sexbierum wilde een auto, bestuurd door den heer W. Doorenbos van Tjumma- rum tusschen een autobus en een auto, be stuurd door mevr. Schurink uit Harlingen, doorrijden. Mevr. S. week toen, teneinde een aanrijding te voorkomen, te ver uit en over- reed daardoor de vrouw van den arbeider Faber, .die, evenals haar man en kind al wa ren uitgeweken naar een langs den weg lig- gend bouwland. De aangeredene overleed spoedig daarna. GEEN URNENHAL TE GRONINGEN. De afd. Groningen van de Arbeidersver- eeniging voor Lijkverbranding had zich tot den raad gewend met het verzoek, te willen bevorderen, dat op de gemeentelijke begraaf- plaats Esserveld" een urnenhal wordt ge- sticht. B. en W. adviseeren den raad echter, het verzoek niet in te wiltigen, omdat er blijkens een door hen bij genoemde vereeniging en bij de Vereeniging voor 'acultatieve lijkver- branding ingesteid onderzoek naar het moge- iijk te plaatsen aantal umen was gebleken, dat aan een dergelijhe hal weinig behoefte bestaat. Door de soc.-democraten werd voorgesteld om het verzoek niet af te wijzen maar de be handeling te verdagen tot de begrooting 192S, ten einde dan ook de principieele vraag te behandelen of de stichting van een ere matorium gewenseht is. Dit voorstei werd1 met 17 tegen 13stemmen (soc.-dem. en communisten) verworpen en het voorstei van B en W. aangenomen. BRUTALE VERDUISTERINGEN. Een scheepvaartmaatschappij voor f 11.000 benadeeld. Een scheepvaartmaatschappij te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat een expeditiebaas te harer nadeele voor 11.000 aan cacao- boonen heeft verduisterd. Naar aanleiding hiervan. is de man in het Huis van Bewaring ingesloten, terwijl tevens tegen twee expedi- teurs proces-verbaal is opgemaakt wegens heling. Bedoelde maatschappij heeft een pakhuis, dat door den expeditiebaas wordt beheerd en waarin verscheidene safehouders partijen cacaoboonen hebben opgeslagen. Een half jaar geleden scheen de bewuste man geld noodig te hebben, althans hij vroeg toen aan expediteurs, die in het pakhuis kwamen, geld ter leen. Deze konden hem evenwel niets lee- nen, maar verklaarden zich bereid van hem te koopen. Daarop heeft verdachte hun kleine partijtjes cacaoboonen verkocht ver beneden de waarde. In den vroegen ochtend werden die partijtjes dan per handwagen door de expediteurs afgehaald. Toen de man ondanks dit toch nog meer geld bleek noodig te hebben, heeft hij, na een bespreking met den expediteur, zich laten overhalen, om van nu af grootere partijen te leveren. - Hij heeft toen op zekeren dag een partij van 184 balen's morgens om 8 uur met een motorbootje laten weghalen en verkoopen voor een derde van de waarde. Het toeval wiltje echter, dat kort daarop de eigenaar van de boonen kwam inspectee- ren en een groot tekort ontdekte. De expedi- keek, trok hij zijn sabel een ein^Jje uit de scheede, probeerde hij met een vinger de scherpte van de snede. Zou die brave sabel, die zich in 1863 gebaad had in Poolsch bloed, er nog den smaak van beet hebben? Maar hier kon het niet gebeuren. Daarom had hij zelfs in het eerste oogenblik van verbazing zich in- stinctmatig versto.pt achter den rug van den portier en daarom wachtte hij zoo gedul- dig den loop der dingen af. De bureautijd was nog niet ten einde, toen Klobinski, op veiligen afstand onderkend', weer naar buiten kwam, met zulk een ver- trokken gelaat, dat men het hem duidelijk kon aanzien, dat het hem dien dag, onmoge- lijk was nog langer te werken. Timosh kon hem nog juist in een droschke zien stappen, waarna hij er zelf ook een nam om hem te volgen. De rit duurde slechts kort en weldra stond Timosh op de stoep van het huis, dat de com- missaris was binnengegaan. Ook hier kwa men hem zijn voorzichtigheid en ged'uld, wel ke zich zoo wonderlijk combineerden met zijn bloeddorst, goed te stade. Het huis had, gelijk gewoonlijk het geval was, een overdekte ingang, die naar een bin- nenplaats voerde. Het was niet moeilijk zich hier in de schaduw verdekt op te stellen. Een paar uur verliepen, gedurende welken tijc Timosh zich amper verroerde, behalve om nu en dan in zijn handen te blazen, daar zij an ders gevaar liepen door de koude te verstij ven. Hij rekende op de onwaarschijnlijkheid, Uitsluitond gegarandeerd leder. tie-baas gat hiervoor terst een tirtn omeec aannenielijke reden op, maar toen hij den vol- genden dag verdwenen bleek te zijn, were van de vermoede verduisteri-ng aangifte gedaan. De centrale recherche begon nu een uitge- breid onderzoek, dat ten gevolge had, dat de man in een cafe werd gearresteerd en be- kende. Hij was met het geld naar Den Haag en Amsterdam gevlucht. In de hoofdstad zou hij volgens zijn verklaring van f 2200 be roofd zijn. De rest van het geld heeft hij uit- gegeven. HET DRAMA TE ZUNDERT. Naar aanleiding van dit drama had de heer Drop, lid der Tweede Kamer, den mi nister van justitie een vijiftal vragen gest-eld, waarop deze heeft geantwoord: Het onderzoek in deze zaak is met bijL zondere zorg geschied. Het packet te Breda' had eenvoudig het onderzoek aan de mili taire autoriteiten kunnen overlaten, maar ge- zien juist, dat van een onderzoek door een deskundigen rechter-commissaris te Breda het meest bevredigende resultaat te wachten was, is, in overleg tusschen het parket en den auditeur-mi'litair. waarin ook de procureur- generaal bij het g-erechtshof te 's-Hertogen- bosch gekend is, besloten de zaak zoo op te zetten, dat de rechter-commissaris het onder zoek kon doen. Het feit heeft in den nacht van 10 op 11 Januari 1927 plaats gehad. Op 11 Januari heeft de off icier van justitie te Breda het in- stellen van een gerechtelijk vooronderzoek gevorderd. Onder leiding van den rechter- commissaris heeft toen een nauwkeurig on derzoek plaats gehad. Bij beschikking van 7 Februari d.a.v. is dit gesloten. Daarna is het dossier in handen van den auditeur-mili- tair gesteld1, die aan den garnizoenscomman- dant het door dezen gevolgd advies heeft ge geven, dat tot het instellen van een strafver- volging geen termen konden worden gevon- den. De ondergeteekende had, toen hij op 6 April j.l. het geval in de Eerste Kamer be- sprak, kennis genomen van het geheele dos sier van onderzoek door poiitie en justitie, in welk dossier zich o.m. bevond-en processen- verbaal van herhaald verhoor van alle in deze vragen bedoelde personen. Volgens de den ondergeteekende ten dienste staan de gegevens is de verhouding tusschen de betrokken marechaussees en de ordelieven- de bevolking goed Van een onjuist optreden van het hoofd der poiitie is hem niet geble- ken. De ondergeteekende is niet van oordeel, dat het antwoord op de vragen van den heer Drop dd. 21 Maart 1927. alsmede zijn uiteen- zettin-g op pagina 594, Handelingen Eerste Kamer 1927, welke uitlatingen uit den aard der zaak slechts de conclusie van het onder zoek gaven, onvoldoende zijn geweest. Een •grondig onderzoek ter zake is, zooals ook uit het bovenstaande blijkt, ingesteid gewor- den. Voor het instellen van een nader onder zoek acht de ondergeteekende, ook na her- haal-de ken-nisneming der stukken, geen reden aanwezig. BEWUSTELOOS GEVONDEN. Gisternacht is op den Haagweg tusschen de Haagsche Schouw en de Vink nabij Leiden bewusteloos naast zijn motorrijwiel langs den rechten L. M. Trip. Door den dienst voor Eerste hulp bij onge lukken te Leiden is hij overgebracht naar het Diaconessenhuis waar gistermorgen nog niet tot ondervraging kon worden overgegaan omtrent de oorzaak van het hem overkomer ongeval. DE H. O. V. Men meldt uit Haarlem: Tot dirigent van de H. O. V. als opvolger van den heer N. Gerharz zal worden be noemd de heer Ed. van Beinum te Amster dam. De benoeming kan eerst defimtief zijn, als voor 15 Juli door de burgerij een bedrag van 6500 zal zijn bijeengebracht,_ dat nog ontbreekt tot sluiting van de rekening voor dit jaar. Voordat de leer Win Beinum aan het con- servatorium te Arnsteidam zijn eind-diploma als pianist verkreeg, was hij anderhalf jaar werkzaam als altist bij de Arnhemsche Or- kest-Vereeniging. Behalve als dirigent van de koren der afdeelingen der M. t. b. d. T. te Schiedam en Zutphen, is hij thans ruim drie jaar dirigent van de Zutphensche Or- kestvereeniging. De heeren dr. P. van Anrooy, C Dopper en R. Stronck, die het bestuur bij de beoor- deeling der candidaten terzijde stonden, zijn overtuigd, dat de H. O. V. door dezen musi- cus aan zich te verbinden, de verdere ontwik- keling van haar orkest, waaraan de heer Gerharz zeven jaar zijn fceste krachten wijd- de, met vertrouwen kan te gemoet zien. DOOR DEN PREDIKANT K BELEEDIGD? Een lid der Chr. Geref. Gem. te Deventet heeft bij de justitie een klacht wegens beleedi- dat Klobinski als ongetrouwd man den ge- heelen avond thuis zou blijven. Verscheidene personen gingen in of uit, daar het perceel meer dan een woning telde. Telkens keek Ti mosh, in de schaduw staande, de voorbijgan gers aan, voorzichtig zijn hoofd naar voren stekend. De bevestiging van zijn vermoeden liet lang op zich wachten, doch kwam toch ten slotje. Met een zeldzaam verwilderd ge laat, de kraag van zijn jas zoo hoog over zijn ooren, als wilde hij er zich achter verbergen, ging Klobinski hem rakelings voorbij. Hem een paar schreden voorgevend, volg de Timosh hem de straat op, waar de lanta- rens reeds eenige uren brandden. Terwijl het voetgangersverkeer buitengewoon druk was, verloren de oogen van Timosh achter hem de gestalte van den commissaris geen oogenblik uit het gezicht; bij het eerste restaurant, dat hij langs kwam, bleef Klobinski staan en na een oogenblik aarzelen ging hij naar binnen. Langs de schitteren-d verlichte ramen gaande en over de halve gordijnen kijkend, kon Ti mosh hem alleen aan een tafel zien zitten. Achter hem hing zijn met bont gevoerde jas aan een haak, voor hem stond een flesch wijn. „Goed zoo," zei hij in zichzelven. „Hoe meer hij daarvan drinkt, hoe beter, juist voor het geval, dat mijn arm werkelijk wat strain mocht zijn." En weder zocht hij een geschikt plekje om op de loer te gaan staan. Achter die verlichte ramen zat Klobinski; met groote slokken zwolg hij den zwaarsten wijn van de wijn- kaart naar binnen, trachtend aldus de mar- telingen van dien langen dag te verdrinken. Welk een ontwaken was dat geweest, toen hij, na een paar uur loodzwaren slaap, zijn oogen weer opende, en met een allerjammer- lijkst gevoel zich de gebeurtenissen van den nacht herinnerde! Na ze de revue te hebben laten passeeren, verborg hij kreunend het ge laat in zijn kussen. Verloren! verloren! alles onherroepelijk verloren!" Bij het kille daglicht de door hem in den nacht verrichte daden nagaande, had hij moeite te gelooven, dat hij dat alles wer kelijk zelf had gedaan. Hij kon zich niet te- rugvinden in den dolleman in het restau rant. „Het is onmogelijk, dat zij mij dat ooit vergeeft, volslagen onmogelijk!" Maar als hij haar nu eens, om het onrecht goed te maken, dadelijk de vrijheid hergaf? En in koortsachtige haast had hij een bood- schap gezonden naar het politiebureau, om evenwel als antwoord te vememen, dat zij reeds naar de Pawiak was overgebracht. De Pawiak! De naam bracht hem nieuwe zielesmart. naar de Pawiak, waarin ook hij was opgesloten, waar het niet onmogelijk was, dat zij een blik zouden kunnen wisselen! Wel was dit de laatste dag van's mans leven, doch zelfs die gedachte kon zijn branden-de jalouzie niet verdragen. Uit het diepste van zijn benepen ziel misgunde hij hem dat enkele woord, dien enkelen blik die hij wellicht nog zou opvangen als teerpenning der liefde op zijn weg naar de galg. AV/ordt vervodgd.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5