AlKmaarsche Courant KEU1LLET0S. Onrechtmatig bezit, Honderd Negen en Twintigste Jaargang. Badio-hoekje Rechtszaken Stadsnieuws 1927 No. 151. Doiirtertlasr Juli. J.13S—2— Lunchmuziek door h niet aan den curator behoefden te trio. A- van Leeuwen, cello. D. urMneveiu, geyen Hij had eenige van de verzwc "2lH.or WhAN'RP0°Jrte?onder Ming I f*"* M hUiS S, Nico Treep Jan Couvee, piano. 6.15- 6 45 Engelsche les voor beginners. 6.45 715 Engelsche les voor lets gevorderden. 7 15—7.45 Lezing vanwege het OndeiT^" fortds voor de binnenvaart, door den heei Th L Mellema, Insp. v. d. Scheepvaart ft r.mninfren over: Vakexamen in de Binnen vaart de beteekenis en het nut. 7.45 Politie- •berichten. 8.15 Kurhaus-f Met Residentie-orkest onder Schneevoigt. 10.15 Nieuwsbenchten. Radio-Tooneel, onder leiding van Ed ,w. dc ■Riaanw Fen ieugdherinnering ,voortedra Vriidag 8 Juli. 1050 M. 12 Politieberichten. nncKeien en zilveren voofwerpen. verdacnte werd in rechten bijgesiaan door mr. Smal. Bedoelde feiten zijin gepleegd op 14 April. Verdachte erkende. Hij meende, dat hi} het rijwiel en het schuitje niet behoefte aan te geven. Het glas- en aardewerk, nikkel en zilver was feitelijlk het eigendom van zijin jonge vrouw, met wie hij kortelings in het huwelijk was getreden en het speet hem, dat ook deze goederen in het faiUissement zouden worden betrokken. Men had hem bovendien nog wijs ge maakt, dat goederen, die voor de komst van den curator buiten de deur waren gebrecht, gen s- Symphon ieconcert er leiding van Prof 10.30 - de Bla^w.^Een'jeu^herinnering" pen door Lena Kley en Ed. W. de Blaarnv. Zoo won ik een vrouw!" blijspel in 1 bedrijf naar het Engelsch door T. H. L Personen. Theodora Maisey, jonge weduwe, Marie Meu- nier-Nagtegaal. Sally Goody, haarkamemer iLena Kley. Kapitein Danny, Ed. W. de ^Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- fcwartet en solisten (sopraan, banton, piano). 12 50 Orgelconcert. 1.202.20 Orkestcon cert 3.15 Voorlezing. 3.20 Lezing: Parlia mentary officials and incidents. 350 Lezing: II et's co round the world. 4.10 Concert. I. Cooper, sopraan. E. Nidhol, tenor. A. Hama- ton, piano. F. Kelsey, banton. 5.20 Lezing IA central African native story. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Orkestconcert. 6.50 Tijdsein Webericht, nieuws. 7.05 Orkestconcert. 7.20 B C.-xnuziekcritiek. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: The open window 805 Het Chenil kamer-orkest. R. Clayson, tenor. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Cause- rie. 9:55 Concert. Muziek-comedies. Orkest, S. Granville, bariton. M. Cochran, sopraan 11.20 Bndge-spel. 11.3512.20 Dansmu- ™%ariis „Radio-Paris", 1750 M. 10.50— 11 20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Declamaties, piano- en vioolmu- ziek. 9.05—11 Concert. Orkest. M. Drain, humorist. Langenberg, 469 M., Dortmund, 283 M.. ■Miinster, 242 M. 1.25—2.50 Orkestconcer,. 5 50—6.50 Orkestconcert. Orkest en solisten (sopraan, viool). 8.20 „Der Biberpelz' come- die van G. Hauptmann. 10.35 Wielenved- strijden. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen 1250 M. en Berltjn, 484 en 566 M. 3.20—8.05 Lezingen en les sen 8.50 Concert. Orkest en Maria Miiller, sopraan. 10.50-11.50 Concert. Prof. Fahr- bach-Ehmki von Villa d'Este's orkest. M Danzi, banjo. Prof. Matheisl, piano. Hamburg, 394.7 M. 5.20 Operettemuziek Het Norag-orkest. 6.20 Orkestconcert. 7\20 Populair concert. 8.20 „Da drauszen vor dem Tore". Daarna orkestconcert in Sollners Ou- ten Stuben". Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert. Mile. Godaert, zang. p.Gramofoonmuziek (opera). Daarna to! 10.20 Concert. Vlaamsche litteratuur. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 4 Juli. MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. De niet-verschenen verdachten Mies H. en ijoh. Z. hebben op 23 Maart te Schagen ge- zamenlijk den gem. veldwachter v. Haren mishandeld. Mies H. greep hem vast, waarop hij door Z zoodanig tegen den grond werd geslagen, zoodat hij bloedend werd verwond. De heeren waren gebelgd over het feit, dat van Haren het sluitingsuur in een verlof- lokaliteit aanzegde. Verdachte Mies H. is reeds meermalen ter zake mishandeling door den politierechter veroordeeld. Ook Z. is reeds eenmaal veroordeeld. Eisch tegen Z. 1 maand en tegen H. 3 maanden gevangenisstraf. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De landbouwer Gerbrand Z. te Warmen- huizen, thans werkman, stond lerecht, omdat hij in staat van faiUissement verkeerende, aan den curator Mr. Buiskool, verschillende roe- rende goederen bij de inventarisatie niet heeft opgegeven. O.m. een rijwiel, 'n schuitje, 'n partij glas- en aardewerk, benevens eenige Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 66) Den ganschen dag had hij het gevoel alsof een nachtmerrie hem het leven ondragelijk maakte, maar daartusschen doemde telkens weer a Is een verlokking het gezicht op van den wijn, rood als robijnen, welken hij den vorigen nacht had gedronken. De wijn had hem wel tot een dwaasheid verleid, maar hij had hem ook voor eenigen tijd tot een ande- ren man gemaakt, en als hij niet heelemaal krankzinnig wilde worden, dan moest hij zich, al ware het slechts voor enkele uren, los maken van zichzelven. De gister gedane ont- dekking vroeg nader onderzocht te worden. Toen hij een uur later weer op straat kwam, moest hij, al waggelde hij niet zichtbaar, toch wel goed opletten waar hij liep. Langzaam keerae hij op zijn schreden terug, maar op den hoek van de straat waar hij woonde, keerde hij met een soort van rilling om, als deinsde hij terug voor de gedachte aan de eenzaam- heid, welke hem in zijn kamer wachtte. On- danks de sneeuw, die begon te vallen keerde hij zich om en begon weer door de straten te loopen, te zeer verdiept in het lastige vraag- stuk, hoe op het midden van het trottoir te blijven, dan om op iets anders te letten. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Smal vrocg met het oog op de goede reputatie van zijin client een voorw. straf. VERDUISTER1NG IN DIENST- BETREKKING. De thans in voorarrest zich bevindende schoenmakersknecht W. K., oud 33 jaar, ge- domicilieerd te Eindhoven, stond terecht wegens geldelijke benadeeling van zijn voor- maligen patroon Hoogland te Nibbixwoud, door de vrijheid te nemen om op 'n goeden dag in casu 23 Mei met 10 wisselgeld en eenige van de klanten ontvangen bedragen, totaal f 11.90, spoorloos te verdwijnen. De feiten werden door verdachte erkend. De officier vorderde tegen verdachte, reeds meermalen ter zake vermogensdelicten ver oordeeld, 9 maanden gevangenisstraf. Mr. Receveur, toegevoegd yerdediger, maakte eenige juridische opmerkingen be- treffende de omschrijving der telastelegging en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair een minder zware straf. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE EN GEBRUIKMAKING. De 40-jarige colporteur en voormalig rei- ziger voor de Singer Maatschappij B. J. A. S. te Alkmaar, thans in voorloopige hechtenis, stond terecht wegens het valschelijk op- maken van twee koopcontracten van naai- machines respectievelij'k ten name van G Klaver en L. Kroese en welke contracten hij heeft ingeleverd bij de Singer Maatschappij, filiaal Alkmaar met het doel zich ten on- rechte van de provisie meester te maken. De verdachte erkent, hetgeen hem bij dag- vaarding wordt tenlaste gelegd. Hij was bang voor ontslag, indien hij niet voldoende machines verkocht. Verdachte is reeds meermalen veroordeeld ter zake valschheid in geschrifte en verduis- tering, zoodat naar het oordeel van het O. M. een gestrenge straf moet worden toege- past. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf Mr. Leesberg, ambtshalve toegevoegd yer dediger, betwijfelt in casu of van contracten- sprake kan zijn. Verdachte heef deze formu- li'eren niet opgemaakt en ook ontbreekt de handteekening van den vertegenwoordiger der Maatschappij. Pleiter concludeerde vrijspraak of een korte vrij'heidstraf. Na eenig debat over de waarde der con tracten persisteerde de officier bij zijn eisch. Mr. Leesberg handhaafde daartegenover zijn conclusie. ZEDEDELICTEN. Met gesloten deuren werden daarop be- handeld een tweetal zedemisdrijven, contra L. K. te Nibbixwoud en P. B. te Zuid- Scharwoude, waarna sluiting. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 5 Juli. MISHANDELING. De 42-jarige zetkastelein Dirk de B. te De Rijp is in verzet gekomen tegen een vonnis, waarbij hij is veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen hechtenis wegens mishandeling van den wijnhandelaar Erdsick aldaar. Hij beweerde, den heer "Erdsick niet vast ge- grepen te hebben. Wel erkende hij boos te zijn geworden, omdat hij tegen verdachte had gegrijnsd. Na verhoor van getuige Erdsick, die een eensluidende verklaring als bij de eerste behandeling aflegde, werd ver dachte toegestaan te demonstreeren, wat er gebeurd is. De officier vorderde bekrachti- ging. Aanhouding van de zaak tot a s. week, ten einde den verbalisant alsnog te hooren. oleer, aen tocht door de moofe street met duinen en bosschen en weiden, die alle in den helderen zonneschijn zoo heerlijk leken, kon- den volbrengen. Bovendien zorgden de Hel- dersche leden der Kamer voor tractaties tij- dens de vergadering. Met dit alles, dat zoo zeer getuigt van waardeering voor de pers, werd een gunstige uitzondering gemaakt op de houding van de besturen van zoovele an- dere vereenagingen. vergadering had plaats in de raadszaal in het Stadhuis. Nadat het gebouw bezich- tigd was onder leiding van de heeren Grun- wald en Kolster, bij wie zich even later de burgemeester voegde, oipende de heer Amtz de vergadering. Hij heette de heeren al- ken de heer Offers was afwezig, terwijl er korts een vacature is welkom in Helder, de plaats met het grootste zielental in het district der Kamer. Spr. betuigde zijn dank aan den burge meester, dat hij niet alieen de raadszaal, maar zelfs zijn zetel disponibel stelde voor de vergadering van de K. v. K. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Punt 3 der agenda was: Ingekomen stuk- ken- a. Bcricht van overlijden van het lid den heer J G. Messelaar. De voorzitter las het „In Memo- x,am", waarmee de Secretaris dit sterfgeval aan de leden had medegedeeld en sloot zich daarbij geheel aan, omdat ook spr. overtuigd was, dat de Kamer in den heer Messelaar een harer beste leden heeft verloren. De heer G r ii n w a 1 d betuigde als voor ziter der verkeerscommissie uit de Kamer, waarvan de heer M. deel uitmaakte, zijn leedwezen met diens overlijden. Zijn werk en oiptrcden in de K. v. K. waren aanleiding geweest, dat de Kamer den heer M. had voor gedragen voor het lidmaatschap van den Spoorwegraad en spr. was overtuigd, dat de overledene daar nog goed werk had kunnen doen, vooral waar de belangen van dit district bij de spoorwegen zoo groot zijn Zijne nagedachtenis blijft bij ons in dank- bare herinnering. Zoowel de woorden van den voorzitter als die van den heer Griinwald werden door de vergadering staande aangehoord. b. Schrijven van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, waarbij te kennen werd gegeven, dat het afhaaluur op Zon- en feestdagen van het postkantoor te Alkmaar zal worden vastgesteld van 8.30—9 30 v.m De voorzitter merkte op, dat dit be sluit niet onverwacht is gekomen. Na de met den dir.-generaal gehouden conferentie was het te verwachten geweest. Spr. vreesde dat hooger beroep ertegen niet zou baten. Het stuk werd voor kennisgeving van bestudeering door nandel en nijvemefd waard geacht kan worden, opdat men even- tueele bezwaren bij den minister kan ken- baar maken Na kort de voorgeschiedenis van het ont- werp te hebben nagegaan, merkte spr. op, dat het de bedoeling van den minister is geweest de winkelsluiting en het werktijdenbeslult aan elkaar te koppelen. Echter van een m- clkaar grijpen is niet veel te bespeuren. De winkels mogen in normalen tijd 74 uren per week geopend zijn en het personeel mag 55 uren werken, zoodat de overige uren de pa troon en zijn gezin de klanten moeten bedie- nen of uitbreiding van personeel moet plaats hebben, wat de distribute weer duurder maakt Vindt een vroegere winkelsluiting plaats, dan zal winstderving daarvan vooral voor de sigaren- en consumptie-artikelen-branche het gevolg zijn, omdat zij verschillende za- ken, die het publiek des avonds had willen koopen, den volgenden ochtend niet meer behoeven te leveren. Verplichte winkelslui ting zal daarom, hoezeer een sociaal belang, voor velen een financieele strop zijn, omdat de middenstand niet krachtig genoeg is het publiek te reglementeeren Zaken, waarin men kleeren, hoeden, ljzer- waren etc. verkoopt, kunnen wel vroeger ge sloten worden, maar winkels voor consump- tie-artikelen niet, terwijl de verplichte sluiting bovendien voor de van spoor en boot afhan- kelijke zaken moeilijkheden zal brengen. Spr. ging hierop nader in en concludeerde dan, dat de verschillende winkelzaken in groepen zouden kunnen worden verdeeld, opdat voor elk dezer de verplichte sluiting onder het oog kan worden gezien. De heer S c h in a 1 z meende dat de tija voor het invoeren van het werktijdenbesluit, nog niet is aangebroken, maar indien men daartoe toch overgaat, dan moet de winkel sluiting daaraan verbonden worden. Even- wel, men moet niet verplichten op Zondag te sluiten, maar dit overlaten aan de plaatselij- ke besturen. De heer Kolster deelde mede, dat de winkelsluiting bij verordening in Helder is geregeld, rekening houdend met verscm lende groepen. Een bezwaar is echter, ^dat vele za- GOEDE RAAD IS DUUR ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Een vergadering te Helder. Voor het eerst siinds haar bestaan kwam gister de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwartier te Helder bijeen. Voor ons verslaggevers was dit verre van onaange- naam, want het bestuur der Kamer, voorko- mend als altijd voor de pers, had er zorg voor gedragen, dat wij in een specialen auto, die den heelen middag ter onzer beschikking aange- nomen. c. Provinciaal blad van Noordholland No. 99, waarin voorkomt een besluit van Gecep. Statcn tot afwijzende beschikking op het ver- zoek van de Algemeene Transport-Onderne- ming, te Utrecht, om vergunning tot het in werking brengen van autobusdiensten van Alkmaar naar Oudkarspel en terug en van Alkmaar naar Medemblik en terug. De voorzitter had met genoegen dit bericht ontvangen en bracht dank aan de verkeerscommissie, speciaal aan den heer Griinwald, voor de in dezen gedane moeite. De Secretaris deelde nog mede, dat thans ook is afgekomen de vergunning aan de firma Wilken, Kok en Tuinman, om de door haar onderhouden dienst voort te zetten. d. Adres van de Kamer van Koophandel voor Friesland, gericht aan den minister van waterstaat, inzake het afsluiten van rijwiel- paden voor motorrijwielen. Gevraagd wordt een algemeen en absoluut verbod voor alle wegen tot het berijden van afzonderlijke rij- wielipaden met motorrijtuigen op twee widen. Blij'kt dit af te stuiten op onpverkomelijke be zwaren, dan vraagt de adresseerende Kamer het voorschrift dwingend te maken ten aan- zien van wegen met rijwielpaden in beheer bij openbare lichamen c. q. de toezegging dat voor rijwielpaden langs de bij het Rijk in beheer zijnae wegen geen ontheffing van be- doeld verbod zal worden verleend aan be- paalde personen, gelijk in het nieuwe motor- en rijwielreglement in art. 66 wordt moge- lij'k gemaakt. Voor kennisgeving aangenomen e. Adres van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant en Limburg, gericht aan den voorzitter van den raad van ministers, betreffende de Nederlandsche han- delspolitiek. Voor kennisgeving aangenomen. f.- Adres van de Kamer van Koophandel te Groningen, gericht aan den minister van arbeid, handel en nijverheid, betreffende het voorontwerp van wet op de vyinkelsluiting en het werktijdenbesluit voor winkels. De heer H. d e R a a t, lid van de Kamer, hield naar aanleiding van dit voor-ontwerp een inleiding. Spr. meende dat de kwestie hoogst belangrijk is en alleszins de moeite De volgende inrichting van denzelfden aard en ditmal een Joodsch wijnhuis, trad hij haastig binnen, hakend naar een teug, die hem vergetelheid zou geven. Hij gevoelae een werkelijke behoefte aan die roekeloosheid van gister weder in zich te gevoelen, al was het maar voor een uur. Toen hij nu weer de straat opging, strui- kelde hij even bij de deur maar een flauw lachje verhelderde zijn somber gelaat, daar hij bijna geloofde gevonden te hebben wat hij zocht. Met eenige moeite hield hij zijn roer recht en sloeg vastbesloten maar waggelend een andere richting in. Een ander verlangen was bij hem opgekomen, dat, om naar de mu- ren van de Pawiak te kijken, waarachter op- gesloten waren zoowel zij, die hij het vurigst lief had als hij dien hij het diepst in zijn hart haatte. Misschien zou hij niet eens vol- staan met kijken, daar zelfs op dit uur zijn uniform en zijn positie hem ongetwijfeld een achterdeur zouden openen. Al spoedig was zijn verbeelding in de weer met een gesprek in een eel, waar hij zijn houding zou ver- ontschuldigen met een beroep op de vurig- heid van zijn harstocht. Bijna vroolijk stapte hij door de thans vrijwel verlaten straten, werktuigelijk het saluut der politieagenten op de hoeken beant- woordend, zich vaag bewust, dat het harder begon te sneeuwen en nog steeds niet lettend op iets dergelijks als hem steeds achtervol- gende voetstappen. Maar voor de vormlooze massa van de ken verschillende artikelen verkcopen, elk in een andere groep vallen, b.v. groente en chocolade. De heer C o 11 o f zou sluiting der winkels willen na het vertrek van het personeel en dan moet nader overwogen worden wat te doen met sluiting op Zondag en op Zaterdag voor de Israelieten. De heer K u ij p e r herinnerde aan de en- quete te Alkmaar, waarbij de consumptieza- ken tegen vervroegde verplichte sluiting wa ren- 11 De voorzitter constateerde, dat A1k- maar nog vrij is gebleven van verplichte sluiting en hoopte dat dit steeds zoo zal blij ven. De practijk leert wel, dat ieder sluit zoo vroeg als hij kan. Vele zaken kunnen door marktdrukte of anderszins niet vroeg slui- ten, zonder daarvan narigheid te ondervin- den. Door handel en bedrijf in een te nauvv keurslijf van sociale maatregelcn te stekai, worden verschillende artikelen duur gemaakt. Spr. stelde voor een commissie te benoe- men, die de heele kwestie zal onderzoeken en dan een adres zal ontwerpen, dat aan den minister zal worden opgezonden. Dit werd goedgevonden, waarna als leden dier commissie werden aangewezen de voor zitter, alsmede de heeren de Raat, Schmalz, Endel en Coltof. g. Mededeeling van het departemcnt van arceid, handel en nijverheid, betrdiende een te verwachten verhooging van het Belgisch douanetarief (in verband met de frankwaar- de). De voorzitter sprak zijn leedwezen uit over de alom te constateeren ontwrichting van den internationalen handel door hooge tarieven. Punt 4. Vaststelling van het tijdstip der a.s. periodieke verkiezing. (Volgens art. 9 sub 2, dient die verkiezing plaats te hebben in de maand November). Werd na eenige bespreking vastgesteld op Woensdag 2 November. Punt 6. Mededeelingen van den heer J. Hoogland omtrent de Twuijverweg-plan- nen. Veel nieuws kon de heer Hoogland met meedeelen. Hij herinnerde aan hetgeen ge- daan is en meende, dat het beste is om nu maar aan den minister te vragen de zaak te bespoedigen, desnoods door een tol te plaat- sen, want alles is beter dan dat de toestand ijlt zooals die nu is. De voorzitter dacht, dat een derge- lijk verzoek bij de kroon moet gedaan wor den, omdad't de aanvraag om verbetering met tolheffing daar thans is. De heer Ringers meende, dat men, als men de zaak wil bespoedigen, moet vragen om den tol. Er rest niets anders meer, want de drie noordelijke Langendijker gemeenten willen niets tot verbetering bijdragen. De heer Nobel achtte den toestand on- houdbaar, maar meende dat de nu door au to's gevolgde weg nog gevaarlijker is dan de J wuijverweg. Spr. zou deze beide wil len doen berijden, maar slechts in een-ricli- tingverkeer. De heer Wagenaar vreesde, dat dit voor verschillende bewoners evengoed veel lasten zou meebrengen. De heer Grunwald botreurde het, aat ne drie Langendijker gemeenten zoo koppm blijven; dat geen oplossing is te krijgen stuit af op de domheid harer besturen. Spr. vreesde dat de kroon huivcrig zal zijn een dwingende bepaling te geven en wilde daar om liever den minister vragen om een audientie in deze kwestie, om alles nog eens goed uiteen te zetten. Alzoo werd besloten. Punt 7. Rapport van den heer J. Hoog land omtrent ue vergadering van de West- friesclie Kanaaivereeniging, gehouden 29 29 Juni 1.1. te Alkmaar. Aangezien over deze vergadering reeds voldoende gepubliceerd is, werd goedgevon den dat de neer Hoogland dit rapport niet meer uitbracht. Echter wees de heer Hoogland in het algemeen nog op het belang van de kanalisa- tie, die, naar hij overtuigd was. stellig zal koimn binnen met te langen tijd. Hij achtte het in het belang van de betrokken gemeen ten om de gevraagde bijdrage te voteeren, want wie zich daartegen verzet, zal stellig in minder goede positie koimn. In het algemeen wees spr. nog op het be lang van waterwegen die Westfriesland heb ben gemaakt tot den groententuin van hait Europa. Maar nu moeten de grootere vaarteu verruimd worden. Het verbeteren van de Zes Wielen heeft al veel goed gedaan. Aan de hand van statistieken van 18901920 toonde spr. aan, dat de aan vaarwafcer gele- gen plaatsen vooruit gingen. Punt 8. De heer Endel bracht rapport uit van de op 7 Januari te Amsterdam ge houden vergadering van het comite van actie tegen den verkoop met cadeaux. Punt 9. Antwoord van den minister op het adres inzake wegenverbetering. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 10. Als afgevaardigden naar de 24e algemeene vergadering van den Midden- standsbond werden aangwezen de heeren de Raat en Schmalz. Rondvraag. De heer Endel klaagae over de groote drukte aan het loket ten post- kantore na 12 uur des middags en vroeg of daar niets aan te doen is door b.v. een andere tijdsindeeling van de behandeling der giro- zaken De voorzitter zegde bespreking toe met den directeur van het postkantoor. Hij geloofde, dat de toestand dan wel zal veran- deren. De heer Coltof vroeg bemiddeling d:r Kamer van Koophandel om mogelijk te ma ken, dat een postkwitantie op den vervalaag voor betaling wordt verwezen naar een ban- kier. i Verschillende heeren maakten hem duide- lijk, dat dit eigenlijk geen zaak voor de Kamer is. De heer Coltof diend'e vodr den vervaldag het postkantoor er mee in kennis te stellen, dat de bankier betalen zal. De heer Schmalz adviseerde de postkwi tantie terug te sturen met bemerking: dispo- neeren bij sassier. De heer Grondsma deelde mede, dat het gerucht gaat, dat op de Alkmaarsche kaasmarkt krap en schriel gewogen wordt, ken hemel opdoemde, begaf hem zijn schijn- bare moed. Bij de gedachte Katya te zullen ontmoeten, begon hij op zijn beenen te trillen en koud zweet parelde op zijn voorhoofd. Wat deed zij nu, in dezen gewichtigen nacht, wel ke de laatste was voor den man, aan wien zij haar liefde had vergooid? Zouden zij bei- den waken? Met een doffen, halfgesmoorden kreet draaide hij zich om, zoo onverwacht, dat hij even iets zag van een gestalte, die zich ijlings in een deuropening terugtrok. Maar slechts zijn oogen zagen het, de verschijning maakte geen indruk op zijn met andere dingen ver- vulden geest. Weg van de Pawiak! Ver weg er van Maar waarheen? Niet naar zijn vervloekte bed, dat hem, gelijk hij vooruit wist, slechts de marteling van een slapeloozen nacht zou schenken. Was er misschien wat anders? Halt! Er was de Citadel nog. Een ziekelijk en tevens afschuwelijk verlangen om de plek te zien, waar morgen zijn medeminnaar den dood zou ingaan, vervulde hem thans. Hij zou er, meende hij, zijn zelvertrouwen door_ her- winnen en zijn haat zou er genoegdoening in vinden. In deze duistemis zouden natuurlijk de galgen niet te zien zijn, maar de lichten van de Citadel zouden hem den weg wijzen. Met plotselinge haast begaf hij zich op weg naar de spoorbrug, van waar hij, gelijk hij wist, het beste gezicht er op kon hebben. Zich verkneukelen over den val van zijn vij- and was het doel van zijn tocht, doch intus- Pawiak, die als een berg tegen den nachtejij- schen bonsde zijn hart jammerlijken waszijn keel als dichtgesnoerd, want zijn zenuwen waren niet zoo sterk als die van den onver- valschten schurk. De sneeuw viel steeds dichter, zoo dicht, dat hij de wachtposten aan het bruggehoofd passeerde, zonder aangeroepen te worden, zoo dicht ook dat de lichten van de Citadel niet meer dan lichtende nevels waren. Naar die nevels bleef hij als betooverd staan kijken zich vasthoudend aan het ijzerwerk van de hooge leaning. „Morgen!" zeide hij overluid, alsof hi] zich moed wilde inspreken. „Neen, vandaag!" werd hem bijna in zijn oor geantwoordof was dat enkel een on- derdeel van de nachtmerrie, die hem plaag- de? Die vraag kwam bij hem op, toen hij zich verschrikt omkeeide. Toen bij het aanbreken van den dag het lijk van den „stanoiw" van het derde district deerlijk verminkt op de rails werd gevonden, begon men onvermijdelijk in de eerste plaats de socialisten te verdenken. Daar het echter bij een daarop ingesteld onderzoek bleek, dat de omgekomen ambtenaar gezien was in twee verschillende localiteiten in een toestand, dien men niet volkomen nuchter kon heeten, scheen een natuurlijke verklaring van het ongeval te zeer voor de hand te liggen, dan dat zelfs de Russische autoriteiten ze over het hoofd konden zien. Omtrent de onmiddellijke oor- zaak van den dood verklaarden de geneeshee- ren zich niet in staat eenig andere verwo^ ding als die door de wielen, waardoor en kele lichaamsdeelen tot een onherkenbare massa waren verpletterd, te kunnen onder- kennen. Voorzoover zij konden nagaan, zat er geen kogel in het lijk, en zij durfden niet zeggen of er een steek met een sabel of een dolk was te vinden. Dientengevolge en ook omdat door den drang van meer onmisken- bare gevallen de tijd voor een langdurig on derzoek ontbrak, liet men verder de zaak rus- ten. Als zekere grijsgebaarde portier eenig yer- moeden mocht hebben gekoesterd, heeft hij dit toch nooit verraden. Waarom zou hij dat trouwens doen? Hadden de Russische autori- teiten eenige behoefte aan zijn hulp? Hadden zij niet gezorgd, dat zijn broeder naar de Si- berische tnijnen werd getransporteerd zonder dat zij daarbij de hulp noodig hadden van zulk een onbeduidend persoon als hij? Hij had in den gewichtigen nacht kort na middernacht Timosh in het hotel binnengela- ten, en zonder hem met vragen aan boord te komen, wel degelijk opgemerkt, hoe's mans kleine oogen geglinsterd hadden als metaal, en hoe zijn breeden grijnslach in den slordi- gen baard, de stompjes van zijn tanden had laten zien. Als hij den kozak naar boven, naar zijn slaapkamer had kunnen volgen en had kun nen zien hoe hij zijn sabel uit de scheede haalde en zorgvuldig, bijna teeder afveegde met een stuk papier, dat hij vervolgens in de kachel stopte, zou de portier nog minder dap ooit lust gevoeld hebben iets te vragen. (Wordt veryolgd). p fiilversum, mwv - T ,inrvi. i aeu tunaiui uuuHl uv Wt| *eht*r kunnen U een goeden read en d's absoluut niet duur la. Wannaar gl| msrkt, dat Kat aantai uwer klanten ateeda gellfk bllltt. geen *oor- uitgang vertoont, dan la dat een bewlla, dat uw zaak met bekend genoeg la. U cult due meer reclame moeten gaan maken. RegeU matlg advertearen dan eok aen aerate seralachte an arekun> nan U daarom alechta met klem advlseerant "'lllllll I IP •-1- MijL

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5