Binnenland wo rd <2 n gestild door wat spr. zelf niet zoo direct geloofde, maar hij kan het niet constateerenomdat hij ner- gens anders koopt. Hij v '!-\nu graag, dat de Kamer onderzocht r hoeverre dit gerucht juist s. Devoorzitter dergelijk onder- zoek toe. De heer K o 1 s t e r vrceg bemiddcling der Kamer om buurtverkeer naar Helder op de spoorwegen te krijgen. Werd door den voorzitter toege- zegd. De voorzitter maakte melding van de verschijning van het gedenkboek van de Ka- naalfeesten. wat hij een keurig werk noemde, en om den inhoud fen om de uitvoering. De heer Grondsma decide nog mede, een dankbetuiging te hebben ontvangen van de Deutsche Verein Feinkosfkaufleute voor de ontvangst te Alkmaar. Spr. dankte den heer Scheffel voor diens geleide van deze delica tessenhandelaren. De voorzitter sloot hierop de verga dering met dank voor de opkomst aan de le- den en aan de vertegenwoordigers van de pers, die er niet tegen op gezien hadden naar Helder te komen. I if Riisland. DE AFREKENING MET ZINOWJEF. (Nadruk verboden). Een jaar geleden wist Stalin de oppositie, aangevoerd door Zinowjef, Trotzki, Kamenef e.a., te overwinnen. Daar hij toen vreesde, dat een onderdrukkingVan de oppositie tot een fellen strijd zou leiden, waarbij zijn heer. 6chappij wel eens bedreigd zou kunnen wor den, heeft hij zijn toevlucht genomen tot een sluwheid1. Hij knoopte met de leiders der oppositie onderhandelingen aan, waarbij zijn agenten er op wezen, dat een voortduren van den strijd tusschen de oppositie en de leiding de geheele partij met den ondergang bedreig- de. De oppositiemannen sloten toen met den dictator een overeenkomst, waardoor zij zelf hun strijd tegen de leiding veroordeelden. Op deze wijze behaalde Stalin naast de mate- rieele ook een moreele overwinning op de op positie. Na het XVe congres van de bolsjewistische partij, waar de neaerlaag der oppositie werd oezegeld en de tegenstanders van Stalin vol- gens afspraak hun zonden moesten belijden, trof de dictator, wiens macht toen haar hoog- (tepunt had bereikt, maatregelen om in het vervolg een herhaling van den strijd onmoge- lijk te maken. De leiders van de oppositie werden uit al hun ambten ontzet, de aartsin- trigant Kamenef werd naar Rome gezonden en de bolsjewistische pers kreeg bevel geen enkel stuk van de oppositie-leiders te drukken. De sovjet-bladen mochten met geen woord over de vroegere leiders van de bolsjewisti sche partij reppen, zij moesten doodgezwegen worden. Stalin zelf bleef zich op den achter- grond houden, maar alle verantwoordelijke betrekkingen in den Staat liet hij door zijn adjudanten bezetten, alien menschen zonder feenige ervaring in staatszaken, alien volko men nulliteiten, wier eenige verdienste hun slaafsche trouw aan den dictator was. In de bolsjewistische partij werd elke uiting van meeningen, die niet met de opvattingen van den almachtigen dictator overeenkomen, op Oostersche wijze onderdrukt. Overal werden ;aan het hoofd van de bolsjewistische partij- prganisaties agenten van Stalin geplaatst, die de opdracht hebben gekregen den oppo- Bitie-geest den kop in te drukken en voor geen terreur-middelen terug te deinzen, wan- neer dit voor het bereiken van het bovenge- •noemde doel noodig mocht zijn. Op deze wijze ,.werd die „rust" en „eensgezindheid" in de ^bolsjewistische gelederen verkregen, die er tan heerschen. De oppositie-mannen werden echte parias fin de bolsjewistische partij. Zij worden door Bedereen geschuwd, door alle agenten van Stalin gehoond en vervolgd en zij missen de mogelijkheid zich te verweren: op vergaderin- igen spreken mogen zij niet en de pers neemt nun stukken, zelfs hun ingezonden stukken, inlet meer op. Het meest had Zinowjef te ver- duren. Zoowel Zinowjef als de overige leiders [der oppositie verdroegen alles in lijdzaam ,heid. Deze lijdzaamheid, die velen in jhet buitenland verbaast, is het gevolg ,van het bewustzijn, dat de partij steeds gespaard moet worden, dat het bena- ,deelen van de partij de overwinning van de tegenstanders van het bolsjewistisch stelsel kan bespoedigen, waarna alle bolsjewiki, aanhangers van Stalin en oppositie, op de- zelfde wijze vervolgd zullen worden. Daarofn beschouwt elke bolsjewiek het als zijn plicht elke onderdrukking door zijn chefs, elke on- rechtvaardigheid van de leiding in lijdzaam heid te verdragen. Tegenover de buitenwereld moeten alle bolsjewiki een front vormen en dan moetep ook zij, die door de leiding in een hoek getrapt worden, die als parias behan- deld worden, de leiding steunen. Een spre- kend voorbeeld van deze houding gaf Trotz ki, die na zijn verbanning door het grootste gedeelte van de officieren als de a.s. dictator werd beschouwd, als de man, die met een forschen ruk de geheele bende zou opruimen. tiij werd toen op zijn reis naar Moskou als een bevrijder gehuldigd, maar tot verbazing van ledereen, die de bolsjewistische psyche met kende, heeft hij geweigerd de leiding te bestrijden, heeft hij zich zelfs op een bolsje wistisch congres als een boetvaardige zon- daar gehouden en ootmoedig alle verwijten van Stalin aangehoord. Deze lijdzaamheid beteekent echter niet, dat de leiders hebben afgezien van elke po king, om Stalin ten val te brengen. De oppo- sitic-mannen wachten slechts op een gunstige gelegenheid om den Georgier, tegen wiens zucht naar heerschappij reeds Lenin gewaar- schuwd heeft, ten val te brengen. Zinowjef achtte de tegenwoordige positie geschikt om een aanval op den dictator te doen. De poli- tiek van Stalin heeft de Sovjet-Unie in een impasse gebracht. Overal leed zijn politiek fiasco en de internationale positie van Rus- Tand is nu erger dan zij ooit is geweest. De huiszoeking te Peking en de breuk met Lon den waren de genadeslag aan het bewind van den Georgier. Naast deze diplomatieke neder lagen staat de volkomen ontbinding van de communistische beweging in alle landen. Overal heerscht onder de communistische ge lederen tweedracht, overal splitst de partij zich telkens, worden telkens ^uiverinoren'7 gehouden, verliest de partij steeds meer& en meer de laatste resten van den invloed, dien zij nog heeft overgehouden. In het binnenland heeft het bestuur van Stalin en zijn agenten ook een waren chaos geschapen. De wanver- houding tusschen de prijzen der fabrikanfen en der landbouwproducten, een van de be- langrijkste vraagstukken van het Russische leven, wordt met den dag grooter, waardoor de ontcvredenheid steeds meer en meer toe neemt; de poging van Mikoian, den „econo- misschien ditator" om de prijzen te drukken, liepen op een mislukking uit, de oppositie- stemming onder de boeren wint met den dag veld. De toestand vertoont veel overeenkom. steen met de crisis van 1P23, toen de z.g. „ac tiviteitvan de boeren den bolsjewistisch en leiders aan de mogelijkheid van een spoedig einde van hun bestuur deed denken. Zinowjef besloot, dat het oogenblik was gekomen om den strijd tegen Stalin opnieuw aan te binden. Op een feestavond fer eere van ket f1J5-iariS bestaan van de „Prawda", het hcofdorgaan van de communistische partij, heeft Zinowjef een redevoering gehouden, die een ware oorlogsverklaring aan den dictator was. En de ernst van den toestand wordt ver- ergerd door het feit. dat de redevoering werd aangehoord niet alleen door communisten, maar ook door zeer talrijke niet-communisten Critiek uitoefenen op de leiding op een ver- gadering, waar ook niet-communisten aan- wezig zijn, is het summum van een misdaad voor een bolsjewiek. Wat Zinowjef gezegd heeft, is onbekend, omdat de bolsjewistische bladen, die van de redevoeringen van Stalin en zijn agenten stenografische verslagen ga- ven, niet noodig hebben gevonden (juister: niet mochten) de redevoering van den vroege- ren leider van de Comintern en van den vriend van Lenin mede te deelen. Uit een stuk in de „Prawda" waarin Zinowjef geschimpt en gehoond wordt, kan men opmaken, dat Zinowjef oyer de mislukking van de politiek van Stalin in China heeft gesproken. Zinow jef heeft gezegd, dat de politiek van de tegen woordige leiding van de Comintern de partij tot den ondergang leidt, dat het bewind van Stalin op een fiasco moet uitloopen. Wij hebben reeds geschreven, dat Zinowjef de redevoering hield op een feestelijke bijeen- komst ter eere van het jubileum van de ,,Prawda", waarvan Zinowjef een der oprich- ters en der eerste vaste medewerkers is ge weest. Niemand verwachtt'e van Zinowjef een dergelijke redevoering en daarom kreeg hij met alleen toestemming te spreken, maar werd zijn redevoering, evenals alle andere redevoeringen op dien avond, draadloos over de geheele Unie verspreid. De beteekenis van zijn redevoering werd daardoor veel grooter Het was een publieke beschuldiging van den dictator, een uitdaging ten aanhoore van het geheele land en van het buitenland. Hoe groot de angst van Stalin was, kan men mt het volgende feit zien. Onmiddellijk lief hij de communistische cellen van de leger- afdeelingen te Moskou bijeenroepen en hen een resolutie aannemen, die tegen Zinowjef is gencht. Op deze wijze verzekerde Stalin zich den steun van het garnizoen. Het is dus dui- ,.1,1. .j Stalin rekening houdt mef de mo gelijkheid van een ernstigen aanval, waarbij hi] gebruik zal moeten maken van de gewa- pende macht. Alles wijst er op, dat Stalin nu Zinowjef uit de partij wil verbannen. Met Zinowjef zullen vele zij'ner aanhangers de partij verlaten. Het logische gevolg hiervan zal het ontstaan van twee partijen zijn, die elkaar op een felle wijze zullen bekampen. Dit zal de ineenstorting van het bolsjewisti sche bewind verhaasten. Het is echter ook mogelijk, dat Stalin voor het treffen van zul- ke maatregelen zal terugdeinzen en dat het hem opnieuw zal lukken de tegenstanders te sussen of om te koopen. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY DE BIJ ifgeloopen ad, wordt veer- mede- opgravingen WAGENINGEN. Over de opgravingen, die in de buurt van Wagemngen gedurende de af tien dagen hebben plaats geha ged eeld: Vlak bij den Diedenweg (een oude weg, die van het Lexkensveer bij den Rijn naar de Ve- luwe voert), is, onder leiding van dr. J. H. Holwerda, directeur van's Rijksmuseum van Oudheden, te Leiden, een oude begraafplaats ontgraven. Deze behoort tot den"laat-Mero- vingischen tijd en bevat zoowel brand- als lijkgraven. Indien de urnen en aardewerk- fragmenten, die hier vo6r de opgraving reeds werden gevonden, worden medegerekend, mag worden aangenomen, dat op bedoeld ter- rein een honderdtal graven zijn vastgesteld. Vooral op grond van de aardewerktypen kan worden gezegd, dat het Wageningsche graf- veld het best te vergelijken is met die welke bij Rijnsbiu-g, Katwijk en Putfen op de Velu- we zijn teruggevonden. Dit aardewerk is, naast enkele inheemsche Saksische stukken, in hoofdzaak Frankisch. Dit laatste dateert uit het eind der zesde en het begin der zevende eeuw n. C. Merkwaardig voor den dooden- cultus van deze bevol'king waren enkele ver- schijnselen die bij de ontgraving voor den dag kwamen: het bleek n.l. dat enkele brandgra- ven nog volkomen denzelfden vorm hadden als de brandgraven uit de urnenvelden van de inheemsche bevolking uit de eerste eeuwen onzer jaartelling. Zij waren inderdaad door cirkelvormig spoor omringd, waaruil blijkt, dat het graf eenmaal door een lichte, houten palissadeering is afgesloten geweest. In een geval was het zelfs mogelijk vast te stellen, dat een dergelijk kringspoor dodr een vroeger lijkgraf was gelegd, waaruit is op te ma'ken, dat de inheemsdhe doodencultus niet geheel door den invloed der Franken of van het Christendom was verdrongen, maar dat hij nog vrij lang in zwang bleef. Opvallend was het ook dat de lijkgraven met waren georienteerd, zooals dat onder in vloed van het Christendom zou mogen wor den verwacht, en zooals dat o.a. te Putten is geconstateerd, maar dat zij meerendeels in de nchting N.—Z. lagen (met't hoofd naar het i werde.n een paar zeer merkwaar-. dige graven ontdejct, bestaanne uit twee aan elkaar palende ktiilen, in de eerste waarvan de doode was gelegd, terwijl in de andere, die lets dieper was gegraven en meer vierkantig van vorm was, een dier (vermoedelijk een paard) was begraven. Afgezien van het groot aantal urnen en jxitten, werden ook tal van ijzeren wapenen, zooals zwaarden, speerpunten, messen en bij- len gevonden. In het bijzonder te veifnelden is een langen ijzeren werpspies van bijna twee meter lengte, een soort pilum, zooals de Ro- meinen die kenden. Verder kwamen ook een aantal kleine voorwerpen, zooals gekleurde glaskralen en bronzen riembeslag of gesp- fragmenten voor den dag. Gelijktijdig met deze opgraving zijn vlak bij den straatweg op den Wageningschen berg enkele prae-historische grafheuvels on derzocht. Dit werk werd uitgevoerd onder lei ding van dr. A. E. Remouchamps, conserva tor aan het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Een drietal dezer heuvels ligt op het terrein van het Oranje-Nassau-Oord. Twee bleken vroeger vergraven te zijn. In een derde werd aardewerk, behoorende tot de groep van klok- of zonebekers, alsook een paar kegel- vormige barnsteenen lenoopjes, met z.g. V dporboring, gevonden. Het materiaal van de ze laatste was van een opvallend roodbruine kleur. Zij zijn in ons land buitengewoon zeld- zaam; voor het aantoonen van den samen- hang die er bestaat tusschen de verschillende bevolkingsgroepen van Europa op het eind van den Jongeren Steentijd en het begin van den Bronstijd, zijn deze kleine typische siera- den van groote waarde. In een vierde heuvel, aan de overzijde van den straatweg geleggen. werd nog een zeei mooi bewaard graf ontdekt. Hier waren echter den doode geen bijgaven, althans geen van onvergankelijk materiaal meegegeven. Ock de grafbouw was hier nog duidelijk le herkennen; resten van gedeeltelijk verkoo'ri hout bewezen dat de doode hier eenmaal in een houten grafkamer, binnen in den heuvel gelegen, is bijgezet. DE OEHOE. De oelioe of ooruil ie de grootste onder de uilen en kan tot 77 c.M. lang worden. De kleur is van boven donkergeel en zwart ge- vlamd. Een merkwaardigheid is, dat de vee- ren boven de gehooropeningen oorschelp vor- mig uitgegroeid zijn. De oehoe is de eenige zeer schadelijke onder de uilenfamilie. Hij is een geducht roover, leeft hoofdzakelijk van vogels, muizen en ratten, maar ziet er ook met tegen op, grootere dieren aan te vallen, zooals hazen konijnen, reekalfjes enz. Tn ons land komt hij niet voor, hij leeft in boschrijke streken, bij voorkeilr daar, waar de natuur nog ongerept is. De groote, een- zame bosschen in Rusland, Zweden en Noor- wegen zijn z'n geliefdkoosde verblijfplaats. Maar met de voortschrijding der ontbos- sching is er het voor dezen grooten uil niet gemakkelijker op geworden, zich te handha- ven. De voortgaande beschavingsarbeid heeft den vogel steeds verder gedreven, zoodat het aantal levende exemplaren in de vrije natuur niet bijster groot meer is en de vogel geheel mtgeroeid dreigt te worden. Hij leeft in voortdurenden fellen strijd met alle andere vogels, die den nachtelijken roover vreezen als geen anderen, maar die hem ook indien hij zich per ongeluk over- dag buiten zijn schuilplaats waagt van alle kanten aanvallen en hem steeds omzwer- mende, trachten te pikken en te bijten. Deze omstandigheid heeft den vogelvangers aan- leiding gegeven een opgezetten oehoe te ge- bruiken, om de vogels te lokken. Overdag houdt de oehoe zich schuil in een hollen Iwom of een andere donkere schuil plaats, in het diepst van het bosch waar zel- den een menschelijk wezen komt. Het licht is voor zijn nachtoogen te fel en te verblindend, om zich des daags buiten zijn donkere schuil- hoeken te wagen. Maar zoodra de duisternis invalt, komt er beweging in den roover, die een buna onverzadelijken honger heeft. Dan beeft het gansche volgelkoor in het bosch voor den geduchtsten vii'and. Als hij langen tijd niet gelukkig is geweest met zijn vangst wordt zijn moordlust steeds grooter. Vogel- tjes, muizen, ratten, eekhoorntjes hazen, ko nijnen, hertekalfjes, zelfs marters en roof- vogels als de adelaar zijn niet veilig voor zijn scherpe klauwen en zijn harden puntigen snavel. Ook slangen durft hij aan en soms zelfs weet hij een vos op sluwe wijze van achteren te bespringen en hem met zijn krach tige klauwen zoo te bewerken, dat de dood van den vos het einde is. Ook den adelaar moet hij onverwachts en van achteren aan vallen, wil hij kans hebben den krachtigen dagroofvogel te overmeesteren. Bij zijn voortdurenden strijd tegen alles wat leeft, heeft hij naast zijn geduchte klauwen en zijn scherpen snavel nog dit voor, dat hij zijn veeren wijduit kan zetten, waar door menige aanval of menig verweer van zijn tegenstander met klauw, bek of snavel verloren gaat in een donzen bed. Daardoor is het ook mogelijk, dat hij soms zonder scha- de tamelijk groote en giftige slangen weet te overwinnen. Een slang wordt door hem ook weer plotseling met de klauwen beetgepakt, waarna hij zich met zijn buit in de lucht ver- heft. De bedoeling is, zijn prooi van jaren geen aankomen meer aan is. Geen wonder, dat de groote uil den mensch als vogelvanger en eierzoeker het. meest haat en vreest. De dieren op het veld, de vogels in de lucht, de roofmarters in de boomen, hij vreest ze niet, maar voor den mensch is hij bang. Want die beschikt over middelen en listen, waartegen hij niet opge- wassen is. Met zijn klimijzers weet de mensch de toppen der hoogste boomen te be reiken, om de eieren of de jonge vogels weg te halen en met ijn geweer weet hij den ouden onversaagden roover neer te leggen. Toch is het voor den nestverstoorder niet zonder gevaar het nest te naderen, als een der ouden er op zit. De onversaagdheid van den oeboe is van dien aard, dat hij niet zon der tegenstand zich zijn eieren of zijn jongen laat afnemen. Hij weert zich geducht met klauwen, snavel en vleugelslag, zoodat me nige eierentzoeker de sporen ervan op zijn gezicht draagt. Maar de vogelzanger is ook daarop voorbereid. Hij heeft een fleschje met ammoniak bij zich en deze bedwelmende vloeistof is spoe dig over den razenden uitgegoten, waarna de eieren of de jongen zonder moeite gepakt worden en ook de oude vogel als buit wordt meegenomen. ONTSMETTINGSDIENSTEN. In de Dinsdag te Leeuwarden gehouden 19e jaarvergadering van de Nederlandsche Vereeniging van directeuren van gemeente- lijke reinigings- en ontsmettingsdiensten, zijn benoemd tot bestuurslid ir. A. de Groot uit Amsterdam en dr. ir. N. F. de Bruiine uit Rotterdam. Als plaats van samenkomst voor de vol gende vergadering werd 's-Hertogenbosch aangewezen. In een opentoare bijeenkomst hield de heer W. Stienstra, dir. van den gemeentelijken reinigingsdienst te Leeuwarden een inleiding oyer dezen diensf en de heer A. C. van Dam, uit Hilversum behanhelde de bedriifsboek houding bij gemeentelijke reinigingsdiensten. In den namiddag bezichtigden de aanwe- zigen de oude terreinen van den reinigings dienst, na afloop waarvan ten stadhuize een officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats had. INTERN. POLIT1ECONFERENTIE. Onder leiding van den Politie-president van Weenen. den ex-bondskanselier H. Scho- ber, werd hedenmorgen in een der zalen van de Vrijwillige Burgerwacht te Amsterdam, de eerste zitting gehouden van het driedaag- sche congres van de Commission Internati onale de Police Criminelle". BRANDSTICHTING. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in den winkel van Gel- dersche waren aan de Hoogstraat te Rotter dam. De brandweer, die zeer spoedig ter plaatse was, ontdekte, dat er zich verdachte omstand^igheden voordeden. De brand woedde 'op vier verschillende plaatsen tege- lijkertijd en in de keuken werd een in petro leum gedrenkt papier .gevonden, Bovendien had de bewoner gezorgd, dat hij, zijn vrouw en zijn zoon niet in de woning aanwezig waren. De verzekering, zoo bleek later, was aan den hoogen kant. De winkelier, die schuld ontkend heeft, nu in het Huis van Bewaring ingesloten. hoogte op den harden bodem te pletter te groote - - pletter te laten vallen maar met een slang lukt dat niet zoo gemakkelijk. Deze kronkelt zich om zijn pooten, tracht zich om de vleugels te winden en probeert haar tegenstander met haar gif- tanden een doodelijke wonde toe te brengen Maar meestal gelukt het de slang niet, want de slangenbeet gaat zoo gemakkelijk verloren in het wijd uit staande donskleed. Is de slang eindelijk dood en met an dere gevangen dieren gaat het desgelijks dan verdwijnt ze in het wijde keelgat van den gulzigen Slokop. Het is onbegrijpelijk, hoe veel en hoe vlug alles daarin verdwijnt Niets is den grooten schrokker te hard of te scherp, geen beentje laat hij over. Zelfs egels en stekelvarkens verdwijnen in zijn keelgat met huid enstekel. Zoo leeft de oehoe in de uitgestrekte bos schen van Noord-Europa. Maar met de toe- nemende beschaving wordt zijn terrein steeds meer begrensd. De bosschen verdwijnen gaandeweg en het aantal van deze uilen ver- mindert daarbij naar evenredigheid. Ook maakt de mensch ijverig jacht op den prachtigen vogel op zijn eieren en op zijn jongen. Dat maakt het gevaar voor uitster- ven nog grooter. De musea en de particuliere verzamelaars vrag«en naar hem en naar zijn eieren, ook al uit vrees dat er over een aantal ONWEER. Toen enkele landarbeiders te Woubrugge in een schuurtje schuilden voor' een on- wecrsbui, sloeg de bliksem in. Een der ar- beiders werd gedood, de anderen bleven on- gedeerd. Dinsdagayond sloeg de bliksem in een hooischelf bij den veehouder Portengen aan den Stammersdijk te Weesp. Een groote hoe- veelheid hooi en een schuur gingen in vlam- men op. EEN GEVAL VAN SCHAKING. De vorige week lag in het Noordzeekanaal te IJmuiden het zeiljacht ..Helvetia". Tegen den avond werd het jacht door de oude sluis geschut om naar zee te vertrekken. De politic begaf zich echter aan boord, gaf last, dat men't jacht aan den steiger in de Buiten- haven zou vastmaken en haalde toen van boord een heer en een jong, minderjarig meisje, die naar het politiebureau werd gebracht. De „N. R. Crt." verneemt thans, dat de politie tot de aanhouding overging, omdat zij meende met een geval van vrouwenhandel te doen te hebben. Nader is echter gebleken dat het hier een schaking van een minder jarig meisje betrof. De aangehouden heer had een 15-jarig meisje geschaakt, met wie hij vermoedelijk naar Engeland wilde over steken om daar met haar te trouwen. Hij zeF is 32 jaar oud. Het meisje is aan haar ouders terugge- geven en de aangehoudene is ter beschlk- king van de justitie gesteld. Het zeiljacht ligt nog steeds in het Noordzeekanaal. EEN ZONNESTEEK. Een der deelnemers aan de vierdaagsche afstandsmarschen, de 32-jarige Rotterdam- sche pohtieagent 2e kl. K. Rozeboom, die te Elden door de warmte bevangen en uitgeval len was, is in het militair hospitaal te Nij- megen overleden. De doodsoorzaak is zonne steek. VERDRONKEN. le Dordrecht is in de Boven-Merwede gis- termiddag yerdronken de 23-jarige J. C. Schumm. Niettegenstaande hij niet goed kor, zwemmen, begaf hij zich bij een strekdam te water, geraakte in een kuil en verdronk. GEVAARLIJKE ADHAESIE-BETUIGINGEN. Den 28en Juni jJl. werd in een artikel van mr. A. J. van Vessem in het „U. D." melding gemaakt van een in Limburg gevoerd wor- dende propaganda tot aanbieding van een geschenk aan den Beigischen kroonprins. waarbij werd vermeld, dat deze propaganda gevoerd werd onder leiding van een Roer- mondschen notaris, den heer Brinkman. De mededeeling steunde o.a. op eene in Limburg verspreide circulaire, waarin de Limburgers opgewekt worden, een geschenk aan te bie- den aan het Belgisch kroonprinselijk paar ,als blijk van sympathie en hulde aan het toe- komstige koningspaar". Naar aanleiding van dat artikel ontving de schnjver een brief vSn notaris Brinkman, d.d. 1 dezer, waaraan het volgende is ont- eend »Waax u mjjn naam noemde. werisch ik n «n oeetje oeter op ae noogte van ae te(- ten te stellen. Geruimen tijd geleden werd mij door een zekeren beer Ledoux, thans te Vise, en eenige heeren uit Maastricht, verzocht te Maastricht eens bijeen te ko men om te spreken over het aanbieden van bedoeld geschenk. Al de aanwezigen waren het eens dat de te stellen daad misschien kon medewerken om betere verstandhou- ding te verkrijgen tusschen Belgie en Hol land, die maar al te vaak te wenschen over- liet en zulks over en weer. Met deze be doeling gingen wij in zee. Na den nachtelijken inval te Roosteren heb ik den beer Ledoux een telegram ge- stuurd, waarin ik te kennen gaf uit het Comite te treden en dat ik geen plan had eenige moeite te doen voor den Beigi schen Kroonprins, waar de Belgen zoo ge- niepig tegen ons land gingen optreden. De heer Ledoux kwam persoonlijk bij mij en ik deelde hem mede, dat mijn naam niet meer in deze actie mocht gebruikt worden, en beloofde de beer L. mij de ac tie stop te zetten. Nimmer heb ik persoon lijk met iemand in Limburg noch in het •openbaar noch in het particulier over de actie gesproken en van eenige leiding in deze is dan ook geen sprake. ,,Wel is mij nadien nog gebleken, dat er misbruik wordt gemaakt van mijn naam en heb ik den heer L. vanmorgen nog tele- grafisch te kennen gegeven, dat zoo mij een en ander van dezen aard nog mocht blijken, ik hem strafrechteHjk ging vervol- gen. Ook de overige Comite-leden heb fk hiennede in kennis gesteld. „Als Nederlander verfoei ik de daden van de door u gesignaleerde Belgen en mijne meening over die daden is van algemeene bekendheid in de Provincie." Het schrijven publiceerende in het „U. D." concludeert mr. Van Vessem thans in verban<U daarmede, dat op onbetamelijke wijze door derden, in bet belang eener suspecte pro- Belgische propaganda, misbruik wordt ge maakt van den goeden naam van loyale, eene vooraanstaande vertrouwenspositie in- nemende Limburgers. Er blijkt 66k uit, hoe voorzichtig men in Limburg moet zijn met adhaesiebetuigingen aan schijnbaar onschul- dige, op het oog tot geoorloofde internatio nale toenadering strekkende acties. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De Provinciale Staten van Noord-Hoiland kwamen gisterjonder vcarzifterschap van den commissaris der koningin, jhr. mr. A. Roell, bijeen ter verkiezing van leden van Gedepu- teerde Staten. Na opening der vergadering defelde de voorzitter mede dat ingekomen was een voor- stej-Mendels c.s. van den volgenden inhoud: De Staten enz. in overweging nemende dat een ontwerp van wet tot wijziging en aanvul- ling van de provinciale wet, thans aanhangig bij de Tweede Kamer, o.m. de bedoeling heeft om aan de Provinciale Staten het recht te ont- nemen, hun thans toegekena bij art. 163 van de Provinciale wet, te weten om van Gedepu- teerde Staten verantwoording te vragen van de wijze waarop zij het toezicht op de onder- scheiden verrichtingen van gemeentebesturen bij die wet genoemd oefenen, verklaren dat zij op behoud van dat recht hoogelijk prijsstei- len., en ongewijzigd de aanneming van ge noemd wetsontwerp op dit punt althans zou- den betreuren en besluiten zich hieromtrent te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en daarvan mededeeling te doen aan de regeering". Besloten wordt dit voorstel aan de agenda toe te voegen. Ingekomen was verder een voorstel van den heer Wijnkoop om art. 1 van het reglement van orde te doen vervallen, waarin wordt be- paald dat elke vergadering met gebed ge- opend wordt. Ook dit voorstel werd aan de agenda toegevoegd. Het voorstel werd na eenige discussie ver- worpen met 70 tegen 4 stemmen. Verkiezing Oedeputeerde Staten. De heer Asscher (V.-B.) vroeg voor de ver- kiezingen het woord tot het afleggen van een :rklaring. Als voorzitter van de fractie van den Vrijheidsbond verklaarde spr., dat het deze fractie bekend is dat de verdeeling der zetels van Gedeputeerde Staten feitslijk reeds is voorbereid in een bespreking van vertegen woordigers van de S.D.A.P., de R.K. en de Vrijz. Dem., gehouden op 28 Mei jl. in Ame- ricain te Amsterdam, welke verdeeling korte- lings defimtief werd vastgesteld. Men heeft den Vrijheidsbond in die bespre- kingen niet gekend. Men heeft geweigerd ge volg te geven aan het verzoek zijnerzijds om mede te werken, den Vrijheidsbond den zetel te geven, die hem uitgaande van het prin- cipe van evenredige vertegenwoord'iging zoo wel als om het feit, dat hij in sterkte de derde partij in de Staten vormt buiten twijfel toe- komt. Onder deze omstandigheden aanvaardt spr.'s fractie, waarbij ook dr. De Hartogh is aangesloten, geen enkele verantwoordelijk- heid voor de benoeming van het college van Gedeputeerden en zal bij wijze van protest niet aan de stemming dee1 nemen. Hierna werd overgegaan tot het verkiezen van leden van Gedeputeerde Staten. Het. eerst was aan de orde de verkiezinc van een lid van Gedeputeerde Staten in de vacature-Gerhard. Uitgebraeht werden in to- taal 64 stemmen, waarvan op den heer Ger hard 58, op jhr. Van Lennep twee, en vier bianco, zoodat de heer Gerhard gekozen is. Vacature Hendrix. Uitgebraeht 59 stem- men op den heer Hendrix, een op den heer van der Waerden en een bianco, zoodat geko zen werd de heer Hendrix. Vacature van Lennep. Uitgebraeht werden. op jhr. mr. Van Lennep 56 stemmen. Verder op den beer Asscher twee stemmen, de Miran da een, De Jong Schcuwenburg een, Mendels een en drie bianco. Zoodat de heer Van Len nep gekozen is. Vacature Kooiman. Uitgebraeht werden 58 stemmen op den heer Kooimanverder een op den heer Wijnkoop, efen op den heer Asscher en een bianco. Zoodat de heer Kooiman geko zen is. Vacature Michels. Uitgebraeht 60 stemmen op den heer Michels en drie bianco, zoodat de heer Michels gekozen is. Vacature Bomans. Uitgebraeht 53 stemmen op den heer Bomans, en op den heer Mendels, twee op den heer Asscher, een op den heer Van Rooijen en zes bianco, zoodat de heer Bomans gekozen is. Alle gekozenen verklaarden de benoeming aan te nemen. tableften ..'B is

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6