DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenland No. 158 Honderd negen en twintigste jaargang Iiiichtvaart. hummer oesfa'ar tflf 3 bladefl 1927 Oeze Coarant word! ELKEN AVOND, behalve Zon en Pcecinagen, uitgegeven. Ibonnementsprijs bij voorultbelaling per 3 maanden voor Alkinaai 2.— franco door bet geheele Rijk /2.5a AfzonderlUke en bewqsnumtners 5 cents. PRIJ8 DER OEWONE ADTERHSNTlftlfi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat Groote letters oaar Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrokkerlj r/b HSRftt, CMmt MM. Voordam C 9. Dtrecteuri O. H. K! VRIJDA© Telef.nr. Administratis 3. Telefoonnr. Redaciio U. Postgiro 37060. Hoofdredaoteari Tj. N. ADBMA* 8 JIL1 lagelijksch overzicht. Het naderend onheil in Frankrijk. (Jit den Sowjet-heilstdut. De crisis te Geneve en het gezicht van Gibson. Voor Nederlands beschaafde ooren is het ftijna pijnlijk te vernemen dat Barthou, de Fransche minister van justitie, bij de debatten over het geval-Daudet in de Kamer als het ware bekogeld is met allerlei krac'httermen, waarvan „vuilak" en „smeerlap" en „dief" nog wel de meest vleiende waren. Zooiets is in ons vormelijk, alleszins sa-lon- fahige, doch volgens sommigen niet erg „snuggere" parlement gewoonweg ondenk- baar, niet waar? Daarvoor is men ten onzent te verstandelijk-nuchter en te beheerscht. Zelfs tot tafereelen zooals zich die bijwijlen in het Engelsche lagerhuis afspelen, dat toch zeer zeker beheerscht en flegmatiek mag wor- den geheeten, -laat men zich niet zoozeer meesleepen door zijn gevoelens. Maar per slot van rekening pleit het wel voor de Franschen dat zij zich oprecht ver- ontwaardigd kunnen betoonen na het schan- daal der arrestatie van een jonge moeder met haar kind, die zoover doorgedreven werd, dat men haar wegens gezondheidsredenen uit haar hechtenis moest ontslaan. De positie van Barthou is intusschen door het heele geval-Daudet bizonder onaange- naam geworden, doch in't bizonder wel door bedoeloe arrestatie van mevrouw Montard. En zoo onaangenaam is zijn positie zelfs, dat men zich algemeen in Frankrijk af- vraagt of het niet verstandiger ware geweest eenvoudig het vertrouwen in Barthou op te zeggen, inplaats van zooals nu geschied is terwille der kieswethervorming de rc- geering te redden. Immers: het is zoo goed als zeker, dat op den duur Barthou toch tot aftreden zal wor den gedwongen, ja, sommigen zijn zelfs van oordeel dat de geheele regeering het op den diuur niet meer zal kunnen bolwerken. Men vraagt zich af en niet ten onrechte waar het fyeen moet als de regeering zoo- wel door de lmkschen als door de rechtsche royalisten zich onsterfelijk belachelijk maken laat. Het onheil van een nieuwe regeeringscri- sds nadert meer en meer. Schreven wij bij den aanvang van dit overzicht dat Kamerdebatten, zooals die mo- menteel in Frankrijk plaats vinden, ten on* zent ten eenenmale tot de onmogelijkheden be- hooren, dat een regeering in Nederland na avonturen zooals de Fransche die achter cfen rug heeft nog aan het bewind zou kun nen blijven achten wij eveneens buitenge- sloten. Gelukkig ook maar! Dat echter een regeering, gesneden naar het beeld der tegenwoordige Kussische eenig gezag zou hebben lijkt ons nog onmogelijker. mogeliiker. Reeds herhaaldelijk wezen wij er op tot welke wantoestanden het communistisch stre- cen dat ongetwijfeld in wezen ethisch zeer hoog staat, maar waarvoor onze samenleving helaas nog niet rijp blijkt heeft aanleiding gegeven. Thans geeft een speciale correspon dent van de Daily Mail indrukken uit Mos kou, die bewijzen dat de levensomstandig- heden daar weinig minder dan ondraaglijk zijn tengevolge van nijpende overbevolking. Voor de oorlog telde de stad iets meer dan sen miillioen inwoners. Bij de laatste volks- telling bedroeg het aantal zielen meer dan twee mil]ioen."ln het laatste half jaar is het aantal inwoners met 30.000 vermeerderd. Het sovjet-bestuur doet, volgens den cor respondent, zijn best om het woningprobleem op te lossen en bouwt Jangzaam huizen op moderne basis. Maar het zal nog wel tien jaren duten, voor er voldoende woongelegert- tieid voor de bevoiking is. De huizen zijn veel te dicht b'ewoond. In rele gevallen leven er twee families in een kamer. In de gevangenissen is het al even srg gesteld. In cellen, gebouwd voor 25 per sonen, vertoeven er 80. Ieder lid van een gezin heeft recht op vijf vierkanten voet „ruimte", terwijl de familie in haar gcheel recht heeft op twee vierkanten voet meer. Doch wanneer iemand Moskou ver- laat, verspeelt hij zijn recht. De hotels zijn overigens verbazend duur. Alleen wat het nachtleven betreft slaat Moskou een figuur dat gunstig afsteekt bij dat van andere Europeesche groote steden. De straten zijn er's nacbts veiliger dan ooit. Slechts een paar electrische lampen branden er en veilig is men er absoluut Tot slot van dit overzicht de tragi-comedie die zich momenteel te Geneve afspeelt. Daar loopt Gibson, de Amerikaansche ge- delegeerde weer rond met een Zondags-ge- zicht, van alle torentinnen luidkeels het toe- komstig succes der Maritieme conference uitbazuinend. Maar men staat werkelijk versteld over de handigheid der verschillende delegaties, wanneer men er zich rekenschap van geeft, hofejeer zij uR een alleszins ..droog" onder- werp als de kruiserbeperking nog sensatie weten te si aan. Men beseft blijkbaar ten voile dat een con- ferentie niet „geslaagd" kan zijn, wanneer er niet het noodige lawaai is geschopt. Schreven wij eergisteren op deze plaats, dat Amerika en Engeland elxaar duchtig in de haren vlc^en, gister hadden wij kunnen vertellen, dat deze staten het nooit meer eens zijn geweest dan op dien dag. Toen vond men' echter dat het hoog tijd werd om voor nieuwe complicaties te zorgen. Den verwekker behoefde men niet ver te zoeken. De Japanners hadden zich tot nog toe stil gehouden in het conflict over de kruisers en met lichtelijk ironischen glimlach de ontwikkeling gevolgd. Nu verschenen ze ten tooneele. En wel met de mededeeling, dat zij zich met het Engelsch-Amerikaansche compromis over een totale kruisertonage van 400.000 ton absoluut niet kunnen vereenigen, dat de conference daardoor voor hen waardeloos worden zou en dat zij zich, wanneer John Bull en de Yankee's hun wil door zouden drijven, bescheidenlijk terug trekken zouden. Tegelijkertijd bieden de Japs echter een uitweg, zeggend: ,,Wij willeni wel met ons laten praten, als gij er iets voor zoudt voelen om kruisers en torpedojagers in een totale tonnage bijeeo te doen. Dan kan ieder die verdeelen zooals hij wenscht. Als gij diit meerledige stelsel zoudt willen aanvaarden, zou er met ons heel wat te beginnen zijn." Daarover werd gister zwaar geboomd, terwijl alle delegaties, Gibson incluis, al hun best doen om optimistisch te blijven. De N. R. Ct. merkt naar aanleiding van de hierboven door ons aangeduide moeilijk- heden op: „In ieder geval heeft deze toe- stand twee voordeelen. Zakelijkheid heeft heftigheid vervangen en men praat ten min- ste weer eens over" beperking der bewapening en niet, zooals in de laatste dagen gebruike- lijk is, over het tegendeel." DE MARITIEME CONFERENTIE. Een Japansch Compromis-voorstel. Nadat gister nog den geheelen dag weinig toenaderiug was bereikt tusschen Engeland en Amerika die zich tot nu toe betrekkelijk weinig stoorden aan het optreden der Japan ners en zelf allesbehalve bereid bleken zich aan de opmerkingen der Aziaten te storen is toch nog een succes door de Japanners be haald in zooverre, dat de drie delegaCes ter marine-conferentie erin hebben toegestemd in een compromis-voorstel van Japan, volgens hetwelk Amerika en Groot-Brittanie elk 450.000 ton en Japan 330.000 ton aan krui sers zullen krijgen en denzelfden tonnenmaat aan torpedojagers. Vooral is dit eens ucces in verband met de vefklaring van een der Japansche gedelegeer den, baron Gaito, dat het Japansche volk nooit zal begrijpen hoe de Japansche regee ring werd uitgenoodigd deel te nemen aan een ontwapeningsconferentie en verplicht zou zijn terug te keeren naar haar land met een programma, dat Japan zou noodzaken zijn vloot uit te breiden. Door de aanneming van het compromis- voorstel zal dat niet of slechts in onbelang- rijke mate het geval zijn. VOLKENBOND. DE HULP BIJ RAMPEN. Een nieuwe Unie. De doorslaggevendle commissie uit de volkenbondsconferentie tot hulpverleening volgens het plan-Cirado heeft vrijwel een- stemmig het denkbeeld van de stichting van een nieuwe internaConale hulp-unie aan- vaard, zoodat het voorstel der Nederlandsche regeering om deze aangelegenheid uitslui- tend aan het internationale Roode Kruis toe te vertrouwen, geenerlei kans tot verwezen- lijking heeft. PEKING, NANKING EN DE VOLKEN BOND. Een besluit van China. E>e vertegenwoordigers der Peking-regee- ring in den Volkenbondsraad, Chu, die Maan- dag de verrassende mededeeling aan de in ternationale pers deed omtrent het stand- punt der Chineesche nationalistische regee ring inzake de vlootconferentie, schijnt thans definCef besloten te zijn zich bij de naCona- listische regeering aan te sluiten. Hij moet Peking medegedeeld hebben niet langer Pe king bij den Volkenbond te willen vertegen- woordigen. Hij zal naar China terugkeeren, totdat de regeering van Nanking de regee ring van Peking in den Volkenbond vervan gen zal. DUITSCHLAND. GRONDWETSDAG OF ROUWDAG? De juridische commissie uit den Rijksdag heeft het voorstel om 11 Augustus tot naCo- nale feestdag te verklaren verder behandeld. Begonnen werd met' het centrumsvoorstel om alleen 11 Augustus te nemen als hij op Zon- dag valt en anders den volgenden Zondag, met het oog op de oogstwerkzaamheden. Da ceunmunisCsche en Duitsch-naCooale sprekers verklaarden geen reden te zien om den dag van de afkondiging der Grondwet van Weimar tot feestdag te verklaren. Von Freytag Loringhoven (Duitsch-natio- naal) wenschte den 2Ssten Juni de dag der onderteekening van het verdrag van Versail les tot nationalen rouwdag te verklaren en met de instelling van een nationalen feestdag te wachten tot het genoemde verdrag opgehe- ven of vervallen zal worden verklaara. Die dag zal dan pas een geschikte dag zijn voor een nationalen feestdag. DE TARIEFKWESTIE. Heden tweede lezing. De Rijksdagcommissie voor de handelspo- litiek heeft gistermiddag met 15 tegen 12 stemmen (s.-d., democraten en communisten) de verhooging der tarieven op aardappelen en suiker aangenomen in den door de regee ring voorgestelden vorm. Het Senioren-convent besloot daarna de tweede lezing van het ontwerp Vrijdag te doen plaats hebben. DE ONGELUKKEN IN DEN HARZ. Tijdens de verschrikkelijke wolkbreuk, welke zich gisteren boven het Harzgebied heeft ontlast, en welke behalve de groote overstroomingen, ook nog een ernstig spoor- wegongeluk tot gevolg had, is een herder en 18 stuks kleinvee door den bliksem doodelijk getroffen. Naar nader wordt gemeld, konden tot dus- verre 10 dooden van dtlpoorwegramp wor den geborgen; het aanta! ernstig gewonden bedraagt nr. 14. Waarschijnlij'k zal het wel 14 dagen duren, eer het verkeer op de spoorlijnen in het Harz gebied kan worden hersteld. UIT DEN DUITSCHEN RIJKSRAAD. De rijksregeering heeft in den rijksraad opnieuw een nederlaag geleden. Het voorstel van Pruisen om den 11 den Augustus te pro- clameeren tot wettelijken naConalen feestdag, werd namelijk aanvaard met 42 tegen 25 stemmen. Het voorstel van Beieren, dat een grondwettelijke stemming niet verlangde, werd verworpen met 41 tegen 27 stemmen. Het voorstel van Beieren om de proclamatie van den feestdag te beschouwen als een wij- ziging van de Grondwet werd eveneens ver worpen met 42 tegen 25 stemmen. FRANKRIJK, DE KIESWETHERVORMING. De algemeene beschouwingen geeindigd. De algemeene beschouwingen over de kies wethervorming zijn nu ten einde en het eerste tegen-ontwerp, dat van den heer About, is verworpen in een stemming, die getoond heeft, dat het comite van discipline der socia- listen en radicalen nauwkeurig werkt. De „arrondissementers" behaalden 315 stemmen, tegenover een oppositie van 210. De regeering heeft zich weer buiten schot gehouden. Inmiddels heeft Bonnefour weer eens be- proefd, het kamerreglement te doen wijzigen, om het schandaal te doen ophouden, dat voor den senaat gekozen leden gelijkCjdig in den senaat en in de kamer zitting hebben en aan de stemmingen deelnemen. Senaat en kamer zijn het er over eens, dat die dubbele mandaats-uitoefening een schan daal is, doch met dezelfde meerderheid werd toch het voorstel van Bonnefour verworpen, omdat de kartellisten tot elken prijs alle man- netjes bijeen willen houden tot het arrondis- sementsstelsel er door is gehaald. Blum, de socialisCsche leider, kwam op nieuw het vroeger standpunt verzaken en zijn opportunisme uitstallen. Gerust zijn de kartellisten nog niet. Het moeilijkst oogenblik zal dat zijn, wanneer het aantal kamerleden moet worden vastgesteld Maar of dan de regeering zal durven stelling nemen? STORM IN FRANKRIJK. Gestoorde telegraaf- en telefoon- verbindingen. Een hevig onweer heeft de telefoonlijnen in dte streek ten Noorden en ten Westen van Parijs vernleld. De telegraaflijnen, die Parijs met het Oosten van Frankrijk en met Duitsch land verbinden, zijn eveneens verbroken. Al leen de telefoon van Parijs met Straatsburg is in funotie. In Noord-Frankrijk is ook vee' schade aangeridit. Een vrouw is door den bliksem getroffen. ENGELAND. OOK NOODWEER IN ENGELAND. Hevige slagregens hebben in den afge- loopen nacht net Zuiden van Engeland en het Noorden van Frankrijk geteisterd. De storm ging op tal van plaatsen vergezeld van blik sem en d'onder. Sommige bliksemflitsen wa ren zoo helder,, dat te Folkestone de Fran sche kust gezien kon worden. Nabij Margate zijn hier en daar groote rotsblokken losge- scheurd en in zee geslagen. Een zeer hevige regenval werd geconstat-eerd te Clacton-on Sea in Essex, waar in 13 uur tijds bijna d'rie inches regen wer-den geregistreerd, hetgeen bijna de helft is van de hoeveelheid regen die anders in de geheele maand Juli pleegt te vaien. Te Dover yiel 2,81 inch, hetgeen in jaren niet gebeurd is. De wegen zijn op tal van plaatsen onbegaanbaar geworden als gevolg van de groote hoeveelheid hemel- water en de velden staan blank. BELGIe. EEN ONTPLOFFING. Zes dooden. Te Aerendonk (Belgie), vlak bij het Neder landsche grensdorp Reuzel, heeft gistermid dag een ontzettende dynamietontploffing plaats gehad in de fabriek van de Societe d'Aerendonk Explosifs, waarbij zes personen werden gedood. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Alle personen, welke in de zaal, waar de explosie heeft plaats gehad, aanwe- zig waren, zijn gedood. Gistermorgeu bleek, dat in een der afdeelingen een dyna- mietpatronen-machine niet naar behooren functionneerde. Door den bedrijfsleider werd een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek ontsto-nd plotseling de ontploffing. Er werd een vreeselijke verwoesting aangericht. Ook in de nabijgelegen afdeelingen. E>e ontplof fing verwekte een vreeselijke paniek in de fa briek, waarop ongeveer 100 personen werk- zaam zijn. Velen werden licht gekwetst, ter wijl een groot deel van het personeel, vooral de vrouwen en meisjes, bewusteloos raakfe, vermoedelijk van schrik. De lijken werden vreeselijk verminkt onder de puinen te voor- schijn gehaald. Sommige lijken bleken geheel onkenbaar en in stukken gereten. De bewus teloos geraakten werden spoedig weder bij kennis gebracht. Med'ische hulp werd ver- leend door twee doktoren, n.l. de heeren Ver- hoeven en Opdebeek. Door de groote ver woesting, in de fabriek aangericht, zal net bedrijf vermoedelijk stagnatie ondervinden. Drie afdeelingen zijn totaal vernield. Gistermiddag is het parket uit Turnhout ter plaatse verschenen, ten einde een onder zoek in te stellen. De knal van de ontploffing werd tot op 10 K.M. in den omtrek duidelijk waargenomen. IS PRINSES MARIE JOSe VERLOOFD? In parlementaire kringen te Brussel deed Dcnderdag het gerucht ae ronde, dat de ver- loving van prinses Marie Jose van Belgie met den jongen hertog Umberto van Aosta binnenkort officieel zal worden bekend ge- maakt. De prinses verblijft thans in Italie, waarheen zij eenige dagen geleden vertrok, nadat de jonge hertog van Aosta met zijne ouders in Juni veertien dagep op het ko- ninklijk slot te Ciergnon in de Ardennen de gast was geweest van de Belgische koninklij- ke familie. Ten hove werd dit bericht Don- derdag noch bevestigd, noch tegengespro- ken, maar van goed ingelichte zijde blijkt te zijn medegedeeld, dat de verloving, zoo ze nog niet officieel kan worden aangekondigd, toch als zeer waarschijnlijk mag worden be- schouwd. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER. Een volledig plan op komst. Van het parlementair zomerreces zal minis ter de Broqueville gebruik maken om het vraagstuk der militaire reorganisatie gremdig te bestudeeren. De minister zou het plan heb ben, bij de hervatting der Kamerwerkzaamhe- den, in November met een volledig en defini- tief reorganisatieplan voor den dag te komen RUSLAND. TROTSKI EN ZINOWJEF. De Russische gezanten in het buitenland trachten een verzoe- ning te bewerken. Naar de Roel meldt, hebben verschillende sowjet-gezanten, waaronder Krestinski, Ra kofski, Soerits, Dowgalefski, Kopp en mevr. Kolontaj zich bij monde van eerstgenoemde tot de sowjet-regeering gewend met het ver- zoek, het vraagstuk van de ontzetting van Trotski en Zinowjef uit het lidmaatschap van het centraal bestuur van de communistische partij verder te laten rusten en een nieuwe poging te doen, om tot overleg met hen te ge- raken. In ieder geval verzoeken zij de bijeen- komst van het centraal bestuur, die op 15 Juli bepaald is, voorloopig uit te stellen. Het wordt in tot oordeelen bevoegdt kringen waarschijnlijk geacht, dat aan den laatsten wenk althans gevolg zal worden gegeven. JOEGO-SLAVIe. DE KLEINE ENTENTE. Benes over haar veranderde politiek. Het Juli-nummer van de reVue „L'esprit in ternational" bevat een artikel van den Tsje- cho Slowakschen minister van buitenlandsche zaken, dr. Benes, over de politiek der kleine entente. Geheel in overeenstemming met de sinds Locarno gevolgde internationale politiek, betoogt schr., en met het meer en meer vek winnen van vreedzamer methodes, en de nieu we politieke orienteering van Hongarije, welk land thans toenadermg zoekt tot zijn buur staten, is de taak der kleine entente een ge heel andere gewordeo dan in de eerste jaren van haar bestaan. De eerste faze was een zuiver defensieve, in de tweede gingen defensieve met actieve elementen gepaard, in de sinds Locarno inge- treden derde periode is opbouwende arbek de voornaamste taak, d.w.z.: voorop zal het streven staan naar samenwerking van car- traal-Europa op breeden grondslag, een sa menwerking, waaraan alle staten, wier belaa gen door geografische ligging en beweegi gronden van economischen aard zijn bepaald zullen deelnemen. Dr. Benes ontkent, dat het Italiaansch- Hongaarsche verdrag en de Italiaansch-Roe- meensche overeenkomst en het verdrag tus» schen Italie en Albanie een verzwakkmg der kleine entente tengevolge hebben gehad, ge» lij-k zoo menigvuldige geruchten wilden doea gelooven. v De kleine entente zal zich handhaven, im mers deze staten-groepeering is op ideologic schen grondslag tot stand gekomen; haar be- staansrede is: de vrede en volkenbond, en ck practische noodzakelijkheid den huidigen toe- stand in centraal-Europa te handhaven. ROEMF.NIf. DE ROEMEENSCHE VERKEEZINGEN. In Roemenie hebben de verkiezingen voor de Kamer plaats gehad. Volgens de bestaan- de kieswet behoeft de regeering slechts 40 pet. van alle uitgebrachte stemmen op haar candldaten te vereenigen om 70 pet. van alle mandaten te verkrijgen. Het definitieve resul- taat zal Zaterdag of Zondag bekend zijn. De geruchten over de candidatuur van prins Stirbey worden tegengesproken. PORTUGAL EEN NIEUWE OPSTAND. Verscheidene arrestaties te Lis- sabon. Naar de bladen melden zijn dertien poli tieke personen gevangen genomen, onder be- schuldiging van het voorbereiden eener revo- lutionnaire beweging onder leiding van een te Parijs gevestigd comite, waarvan Alfonso Costa president is en dat bestaat uit elemen ten, die invloed hebben gehad bij de jongste revolutie-poging it Portugal. Deze gevangenen zullen verantwoordelijk worden gesteld voor iedere poging tot ord«- verstoring. BYRD, DE OCEAAN-VLIEGER TE PARIJS. De invloed van de politiek. De plannen van Byrd1 en zijn vrienden ver- keeren in gasvormigen toestand. Wat het eene oogenblik vaststaat, is de volgende minuut weer ongedaan gemaakt. Dit komt omdat zij niet vrij zijn. De politiek heeft zich van hen en hun tocht meester gemaakt. Byrd zelf be treurt dit niet in de laatste plaats. Hij is ech ter geen diplomaat en "heeft in tegenwoordig- heid van Fransche journalisten een hier niet algemeen bekende bizonderiheid omtrent de herkomst der Amerika meegedeeld. Hierbij' komt, dat de Matin een groot deel van de re- geling van het bezoek der vliegers aan zicK trok, waardoor het politieke karakter daarvan is geaccentueerd. Vandaag zei Byrd zelf, in antwoord op een toespraak van Bouisson, dej Kamervoorzitter, dat de vlucht eer een polbj tick dan wetenschappelijk of sportief doei- heeft. Anderen slaan hieruit munt ten behoe- ve van de Fransche vliegtuigfndustrie. Men^ weet, dat de jongste prestaties der Amcri-' kaansche vliegers en de tegenslagen der Fransche kameraden den achterstand der Fransche toestellen in het licht hebben ge-^ steld. Dit wordt hier erkend, maar deze erken- ning hult zich in verschillende vorm en. if De Fransche prikkelbaarheid ten opzichte. van Fokker is bekend, zij wordt door zijn' jonste suooessen aan-gewakkerd. Met de lip-J pen gevien de Fransche autoriteiten hun supe;j rioriteit toe. Nochtans wordt daartegen ge-, konkeld. Daaraan is het te wij ten dat Byrd* naar alien schijn, niet op een Fokker naar^ Londen zal vliegen, niettegenstaande de fa briek hun er een ter beschikking stelt. Het spreekt van zelf, dat zij zich niet opdringt. Deze tegenwerking is uit een gevoelsoogpunt, verklaarbaar. Thans echter geven andere factoren dan oorlogsherinneringen den door-I slag. Bepaalde Fransche deskundigen zien dir in en blijkbaar is Painleve, de minister van oorlog.en expert op luchtvaartgebied, ee» hunner. Zelfs hij kan niettemin een toestand niet forceeren. Dat de Fransche overheid spoedig metterdaad de kwaliteiten van Fok-' ker's toestellen erkent, is nochtans allenninst, uitgesloten. Voorloopig echter kan het verzet van den Amerikaanschen minister van marint, tegen de door Byrd voorgenomen vlucht naar. den Zuidpool een gevolg dier agitatie worden geacht. Het plan van een bezoek aan de Fokker- fabriek te Amsterdam, door een metgezel var Byrd is volstrekt niet opgegeven.A VLIEGONGEV ALLEN. Naar de avondbladen uit New-York mel den, is bij Watertown een marine-vliegtuig naar beneden gestort. De beide inzittenden sonen gedood. Ook is gisteren nog een particulier vlieg- tuig verongelukt; hierbii werd«" vier per sonen den doocL ALRMAARSCHE COURANT. 5t»

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1