DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Pondera negen en twintigste Jaargarig No. 160 Dlf Wfift bestaat oft 2 Ma'deS. 192? Deze Conrant wordt BLKEN AVOND, behalve Zon- en Feestflagen, altgegeven. Ibonnementsprljs bi] vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door kef geheele Rjjk /2.50L Afzonderlljke en bewqnnnmmers 5 cents. PRyS OER GEWONE ADVERTENTlftNi Per regel /0.25, bij groofe confracten rabat Qroote fetters near plftfifsrifntb Brieven franco aaa de N.V. Boek- en HaadelsdrakktrQ r/b dBRMfc COffHRt flWRI Voordam C9. Directeur: G. H. KRAK. MAAHDAG Telef.nr. Adminfsfrafie 3. Telefoonnr. Redactfe 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteuri TJ. N, ADEMA* II JIXI EBEasscri^H mik Dagelijksch overzicht. Rampen in Duitschland. Bel- gi'e en Duitschland. De duur- tebestrijding in Europa. Miriis- termoord in Ierland. Duitschland is in den naoht van Vrijdag op Zaterdag bezocht door een geweldige storm- ramp, die vooral in het Ertsgebergte talrijke slachtoffers geeischt heeft. 1 Omstreeks 11 uur had een wolkbreuk ..plaats, zooals men in deze sfreek nog nim- [mer had aanschouwd. In enkele oogenblik- Icen tijds steeg het water van de Miiglitz en yan de Gottleuba, twee beekjes, die door nau- we dalen naar de Elbe stroomen, eenige me ters en vulden de dalen geheel. Met donde- rend geweld sleurde het water alles wat het jap zijn weg vond mede, zware, eeuwenoude boomen werden ontworteld, bruggen en hui- izen omvergeworpen, telegraaf- en telefoon- palen meegesleurd. De spoorweg werd ver- nield. De verschillende stadjes en dorpjes in Ideze streek zijn alle zeer ernstig geteisterd. Het zwaarst had Berggieshiibel te lijden, waar volgens de laatste berichten 90 a 98 menschen om het leven zijn gekomen. Te Rot- terndorf tel-t men 20 dooden, te Neuendorf 14, te Gottleuba 10 en in het wereldberoemde plashiitte, het centrum van de horlogefabri- cage, eveneens 10 dooden. Het gehucht Oel- sengrund is geheel verwoest, alle 25 huizen rijn volkomert door het water weggevaagd. In alle dorpen vermist men tal van lieden en men vreest, dat vele vermisten in het water zijn omgekomen. I Het behoeft niet te verwonderen, dat velen meenden, dat een nieuwe zondvloed over de aarde losbrak. I In enkele oogenblikken tijds stond het sta tion te Glashiitte, de bekende horlogestad; ■twee meter onder water. Een stampvolle trein, die op het punt stond te vertrekken werd door het water ingesloten. In enkele secon- den tijds steeg het water in de wagens tot een fneter hoogteeenige passigiers, die in hue doodsangst uit den trein sprongen, werden door den stroonj meegesleurd en kwamen in de golven om. De andere passagiers bleven echter in den trein en moesten eenige uren tot aan het middel in het water blijven zitten, tot zij gered konden worden. Nu het water in het dal weer weggestroomd is, blijikt alle land overdekt te zijn met een soms wel 'n halven meter dikke slijklaag. Het itelefonisch en telegrafisch verkeer met het gebied van de ramp is geheel en al verbroken Men vreest, dat de schade milUoenen goud- marken bedraagt Onmiddellijk is er natuurlijk een steun- en hulpactie op touw gezet en helaas moet ge meld worden, dat deze in den Rijksdag Zater- dag tot onverkwikkelijke en stormachtige tooneelen geleid heeft. Alle partijen, met uitzondering van de Vol- kische en de communisten hadden een voorstel ingediend om de regeering machti ging te verleenen waar dat noodig was te steunen. Besloten werd dit voorstel onmiddellijk op de agenda te plaatsen. Hiertegen protesteerde de communist Stoecker. Hij eischte, dat ook de yoorstellen van zijn partij, die nog opgesteld moesten worden, tegelij kertij d zouden worden behandeld. Toen voorzitter Loebe zeide, dat dit onmogelijk was, omdat daardoor de on- middellijike hulp zou worden vertraagd, ste'.de ,Stoecker voor dan het voorstel van de andere partijen ook niet in behandeling te nemen. Dit protest ontlokte een stormachtige verontwaar- diging in de geheele zaal. Toch hield Stoecker voet bij stuk, hij beweerde dat de hulpactie van de regeering niets anders dan een zwen- delmanoeuvre en volksbedrog zou zijn, even- als dat bij vroegere rampen was gebleken Toen Stoecker dit zeide brak een storm van verontwaardiging los. De partijen van rechts eischten onder groote opwinding dat de com munisten uit de zaal zouden worden verwij derd. Ook het centrum en de sociaal-democra- ten toonden zich hoogelij'k verontwaardigd over de uitlatingen van den communist. Loebe opende daarop het debat over het voorstel der burgerlijke partijen en socialis- i h eers*e sPreker meldde zich de commu nist Hoernle, die de beweringen van zijn par tygenoot Stoecker herhaalde en eveneens aan- leiding gaf tot heftige tumultscenes. Tever- geets trachtte Loebe de orde te herstellen. Hij riep Hoernle herhaaldelijk tot de orde en toen e z'ln scheldpartij voortzette, ontnam de voorzitter hem ten slotte het woord. Deson- aanks sprak Hoernle verder, zoodat de voor- f- er zich tenslotte verplicht zag de vergade- mg te schorsen. Bij de heropening deelde oetie, die met het seniorenconvent overleg j gepleegd, mede, dat Hoernle van de ver- gaaenng was uitgesloten. Hoernle was toen ai verdwenen. Zijn partijgenooten protesteer- (Gen luide, zoodat nog drie communisten tot orde moesten worden geroepen. Hierop nam de njlcsdag het voorstel van de meerder- heidspartijen aan. Een hulpactie kan blijkbaar in Duitschland met als ten onzent zijn een spontaan en menschlievend gebaar. De politiek blijft t*1! velsn de hoofdrol spelenl Tusschen Duitschland en Belgie is een klein gesChil gerezen, dat echter toch wel zoo belangrijk werd geacht, dat de Duitsche ge- zant te Brussel het gewenscht aehtte een offi- cieelen stap te doen bij den minister van bui- tenlandsche zaken Vandervelde. Reeds vroeger werd in de Belgische kamer de beschuldiging geuit, dat Duitschland, trots het verdrag van Versailles en de beloften door de Berlijnsche regeering gegeven, voortging zich in het geheim te bewapenen. In de afgeloopen week werd deze verdacht- making opnieuw gehoord, ditmaal in den se- naat, uit den mond van minister de Broque- ville, die volgens in Duitschland ontvangen berichten daarbij zelfs gezegd zou hebben te beschikken over documenten, waardoor de juistheid van sijn bewering gestaafd werd. Van verschillende zijden toonde men zich hierover in Duitschland ten zeerste veront waardigd en het behoeft dan ook niet te ver wonderen, dat Von Keller een onderhoud met Vandervelde aanvroeg en uiting gaf aan de groeiende Duitsche ontstemming. Vandervelde heeft den gezant daarop den officieelen tekst der rede van de Broqueville ter hand gesteld en naar gemeld wordt is daarbij geconstateerd1, dat de gewraakte pas sages wel eenigszins verschillen van den in- houd der in dit verband aan sommige Ehiit- sche bladen gezonden telegrammen. Men mag dus verwadhten dat dit kleine ge- sohil spoedig in der minne zal zijn opgelost. Meermalen hebben wij de aandacht geves- tigd op den hardnekkigen strijd, die in vele landen tegen de duurte wordt gevoerd. Wij wezen daarbij op Italie, waar Musso lini's pogingen inderdaad met succes schijnen te worden bekroond, zoodanig, dat hij door halven neilige als een vele huismoeders wordt vereerd. Ook in Duitschland ziet men zich genood- zaakt besdhermingsmaatregelen te nemen Onder ,,buiten!and" treft men het bericht aan dat de Rijiksdag de verhooging der tarieven op suiker en aardappelen, ondanks de econo- mische conferentie, aangenomen heeft. Vooral de Nederlandsche handel zal hier den terug- slag van ondervinden. In Engeland beschermt men eveneens, en daar doet zich het merkwaardige feit voor dat ondanks de protectie die toch zou moeten voe- ren tot prijsverlaging van de producten der nationale industrie, het buitenlandsch fabri- kaat goedkooper blijft. Thans wekt ook de duurte in Hongarije groote bezorgdheid. In de laatste weken ste- gen namelijk de kosten voor noodzakelijk le- vensonderhoud in Budapest met niet minder dan 15 pet. Naar aanleiding daarvan heeft de overheid besloten kraohtige maatregelen ter bestrijding van de duurte te heffen. Zij zoekt echter de oplossing niet langs protectionnistischen weg, doch tracht het kwaad bij de kooplieden en handelaars te vinden. Dezer dag;en heeft de politie in de centrale markthtlle niet minder dan 200 kooplieden en marktvrouwen mee naar het bureau geno- men, waar zij verklaringen moesten afleggen omtrent hun in- en verkoopsprijzen. Dat de overheid nog zoo kwaad niet heeft gezien, moge blijken uit het feit dat tegen tal- loozen vervolgingen zijn ingesteld wegens woeker, zoodat de betrokkenen spoedig voor den rechter zullen moeten verschijnen en in den vervolge wel minder „prijzig" zullen worden. Ook in Frankrijk ten slotte blijft de duurt op angstwekkende wijze toenemen. Maar de troebelen in de kamer beletten daar voorloo- pig het nemen van afdoende besrijdingsmaat- regelen. In Ierland is een moordaanslag gepleegd, die in alien deele herinnert aan de geweldda- den der Sinn Fein-periode. Zondagmorgen is de Iersche minister van buitenlandsche zaken te Dublin door een drie- tal mannen met revolverschoten om het leven gebracht. Omtrent de drijfveeren fast men nog in het duister. Voor nadere bijzonderheden moeten wij volstaan met naar de rubriek jjuitenland" te verwijzen. Buitenland DE DRIE-MOGENDHEDEN- CONFERENTIE. De crisisstemming op de vloot-conferentie duurt voort; zelfs schijnt het pessimisme, vooral bij de Amerikanen, toegenomen. Dezen praten reedfe openlijk van een mo- gelijk einde der conferentie, zonder het ge wenschte resultaat, over ongeveer acht da gien of nog vroeger. In de bijeenkomst van Zaterdag van het conferentiebureau verklaarden Japan en Ame- rika hun bereidwilligheid om over de Brit sche voorstellen tot vermindering van de grootte en verlenging van den levensduur der slagschepen te spreken, doch eerst nadlat het succes in het eigenlijke conferentiedoel beperking der buiten de Washingfonsche conferentie valiende scljepen zal zijn verkre- gen. Deze toestemming van Japan en Amerika zal vermoedelijk Engeland niet knnnen be- wegen in de kruiserskwestie meer toe te ge- ven dan reeds gedaan is, tenzij nog ter elfder ure de toezegging uit Washington komt, dat de Amerikanen van het totaalbedrag aan ton- neninhoud der kruisers slechts een klein ge- deelte besteden zullen voor den aanbouW van groote kruisers van tienduizend ton ieder. Als zulk een verkla-ring niet uit Washing ton komt, is een fatal der conferentie waar- schijnlijk, dat natuurlijk op het geheele ont- wapeningswerk van den volkenbond1 jam- merLijk werken zou. DUITSCHLAND. DE RAMP IN DUITSCHLAND. Ontzettende verwoestingen. Nadere berichten uit Duitschland) (zie ons Overzicht) geven uitvoerige beschrijvingen van het tooneel der verwoestingen. Het blijkt dat in het Muglikdal niet min der dan een zevental dorpen nagenoeg ge heel en al verwoest zijn. Tot nu toe zijn 134 dooden gevonden, doch het aantal vermisten is nog groot. Men verwacht dat het aantal dooden ver boven de 150 zal zijn. De onverwachtheid waarmede de ramp heeft plaats gegrepen, maakt de nood cfer slachtoffers nog grooter. Binnien weinige oogenblikken was de over- strooming van het bergbeekje gegroeid tot een allesvernielenden stortvloed Ontplpffing te Berlijn. Het onweer, dat boven Berlijn en omge- ving woedde, heeft te Potsdam een ontplof fing veroorzaakt, die nog tamelijk goed is afgeloopen. In de spoorwegwerkplaats in de Alte Konigsstxasse aldaar waren in een loods 7 ton carbid opgeslagen. De loods werd getrof fen door een bliksemstraal, die de carbid in brand stak. Ten gevolge van den regen had zich acetyleengas in groote hoe- veelheden ontwikkeld, dat met een donderend geweld .ontplofte. De brandmuren, die de loods van de belendende perceelen scheidden, stortten met groot geraas ineen, en sleepten groote stukken der muren van de aangren- zende gebouwen in hun val mede. In een omtrek van 400 meter werden alle venster- ruiten vejbrijzdd. Zestien perdonen licht gewbnd. Door de neerstortende steenmassa's wer den zestien personen gewond, gelukkig slechts licht. Dat de catastrophe geen em- stiger gevolgen had, is hieraan toe te schrij- ven, dat de ontplofifing plaats had om zes uur's middags toen de bureaux der spoor- wegwerkplaatsen, die zich eveneens in de loods bevinden, reeds verlaten waren. 's Avonds om elf uur had nog een tweede acetyleenontploffing plaats. De aangerichte schade is zeer groot. EEN NIEUWE RAMP TE BERG GIESSHuBEL. Ek verwoestingen door een tweede onweer voltooid. Daar alleen reeds 82 dooden. Zaterdagmiddag brak boven Berggies- hiibel (zie overzicht) een nieuw zwfVr on weer los, dat de verwoestingen in het toch reeds zoo zwaar beproefde stadje voltooide. Een uur lang woedden opnieuw de elementen en kwamen groote watermassa's van de omr liggende bergen neer. In de straten steeg de vloed en spoelde daar de meubeleni weg, die de bewoners uit de rui'nes hunner huizen hadden gered. Men is den geheelen dag te Berggiesshubel, aan het ruimen geweest en telkens ontdekte men tusschen de puinhoopen nieuwe lijken. Zaterdagavond werd het aantal slachtoffers alleen in dat plaatsje al op 82 geraamd, ter- wijl nog 16 of 18/personen worden vermist. Verschrikkelijk zijn de bijzonderheden over de ramp. Zoo verloor een vader zeven doch- ters. Een vrouw, die reeds gered, was, keerde naar haar huis terug om het geld te halen, dat zij in haar verwarring vergeten had mee te nemen. Op dat oogenblik stortten de muren inmen heeft de arme vrouw niiet weergezien. Van het grootste hotel te Berg giesshubel, Hotel „Sachsisches Haus", staan nog slechts de muren overeindi; het huis van dlen apotheker en het postkantoor zijn van den aardbodem weggevaagd. DE DUITSCHE PROTECTIE. De verhooging van het invoer- recht op aardappelen en suiker in den Rijksdag aangenomen. De Rijksdag heeft Zaterdag het ontwerp tot verhooging van het invoerredht op aard appelen en suiker met 278 tegen 137 stemmen aangenomen. De regeeringspartijen stemden en bloc voor. Aan de stemming was een debat voorafgegaan, waarin namens de sociaal-de- mocraten dr. Hilferding en dr. Hertz het ont werp nogmaals ten scherpste hadden bestre- den. Dr. Hilferding wees nogmaals in het bij- zonder erop dat de verhooging van het recht op aaddappelen niet den boeren, maar de groot-grondbezitters ten voordeel zal zijn. De rijkstninister van voedselvoorziening verklaarde, dat de bewering als zoude dit voorstel in tegenspraak zijn met het besluit van de economische conferentie te Geneve weerlyj4 's> oiet ajleen door de centrujns- gevaardigden Kammers en Hermes, maar >k door dr. Curtius, den rij! economische zaken. rijksminister voor HET ONDERZOEK VAN DE DUITSCHE VESTINGEN IN HET OOSTEN BE- VREDIGEND AFGELOOPEN. Volgens een offideele mededeeling is de bezichtiging van de vestigen in het Oosten, waaraan met generaal Pauwels, de Fransche majoor Durand en de Belgische majoor Pu linx hebben deelgenomen, gisteren voItooIJ In een gemeenschappelijk protocol is vastge- steld, dat de overeenkomst van Parijs tus schen generaal Pauwels en de militaire com- missie te Versailles over de vernieling van sdhuilplaatsen aan de Oostgrens van Duitsch- 'and ten voile is uitgevoerd. BUITENOEWONE RIJKSDAGZITTING. In September. Het Seniorenconvent van den Rijksdag heeft besloten om in de week van 26 Septem ber tot 1 October een buitengewone zitting van den Rijiksdag bijeen te roepen teneinde de nieuwe Schoolwet, de liquidatiewet en als er tijd genoeg is ook de wet op de herziening der salarissen van ambtenaren en beambten af te handelen. De winterzitting begint 17 No vember. FRANKRIJK, SENATOR OF KAMERAFGE- VAARDIGDE. De Senaat heeft het wetsontwerp aangeno men, dat bepaalt, dat afgevaardigaen, die tot senatoren gekozen worden, of omgekeerd se- natoren, die in de kamer gekozen zijn, binnen een maand moeten beslissen, welk der twee mandated zij wenschen te aanvaarden. ENGELAND, IERSCH MINISTER VERMOORD. Dp straat door drie jongelieden met revolverschoten doodelijk ge wond. De daders wisten te ont- komen. De Iersche Vrijstaat is Zondag het tooneel geweest van moord op zijn minister van Jus- titie en Buitenlandsche Zaken, Kevin O'Hig- gins, die tevens vice-president van den Vrij staat was. De minister verliet om twaalf uur zooals gewoonlijk zijn huis, om de mis bij te wonen in de kerk, die slechts op enkele minu- ten afstand van zijn huis is gelegen. Bij een kruispunt werd hij aangevallen door drie jongelieden, die daar op hem hadden staan wachten, terwijl om den hoek een groote tour- auto gereed stond. De aanvallers vuurden hun revolvers op O'Higgins af en de minis ter werd onmiddellijk getroffen en zakte ineen naast een lantaarnpaal. Toen O'Higgins reeds op den grond lag, vuurden de jongelie den opnieuw, waarna zij in voile vaart met den auto wegreden. De geheele omgeving was in diepe Zon- dagsrust gedompeld en het vuren werd slechts opgemerkt door een bewoner van een naburi- ge villa, toevallig een vriend van den minis ter. Deze snelde direct toe en vond O'Higgins badende in zijn bloed. De minister was vol- komen bij kennis, zeide dat hij stervende was en vroeg om een priester. De vriend slaagde erin een dokter te bereiken, die in een naburi- ge protestantsche kerk den dienst bijwoonde en alarmeerde den geneeskundigen dienst, die binnen vijftien minuten aanwezig was. De mi nister had echter zooveel bloed verloren, dat een vervoer naar het ziekenhuis niet meer mo- gelijik was, reden waarom de minister de villa werd binnengedragen. ,,Ik ga nu naar mijn vader, dien hebben zij ook vermoord, thans hebben zij mij vermoord en ze hebben het goed gedaan", zeide de minister nog. Later zeide hij, dat hij in vrede met zijn vijanden stierf. De minister was op vier plaatsen door ko gels getroffen, een in het hoofd, een in den lials, terwijl de twee andere kogels het boven- lijf waren binnengedrongen. Er hebben nog geen arrestaties plaats ge- had, hoewel het nummer van den auto, waar in de moordenaars gevlucht zijn, genoteerd is Dit nummer, dat natuurlijk vervalscht kan zijn, is dat van een der auto's van het ministe rie van Verdediging. Tot dusver was O'Higgins, tegen zijn wil. steeds vergezeld geweest van een gewapenden rechercheur. Zondagmorgen had de minister echter dezen rechercheur juist voor hij zijn huis verliet weggezonden, waarna hij zich naar de kerk begaf. Blijikbaar hebben de moordenaars sinds dagen op een goede gele geniheid gewacht en waren zij volkomen op de hoogte met de gewoonten van den minister, Toen zij: zagen, dat deze alleen was, wisten zij, dat zij ongestraft zouden kunnen hande len, daar O'Higgins zelf nooit wapens bij zich droeg. Zoodra het nieuws van den aanslag te Du blin bekend werd, begaven Cosgrave en ver schillende andere ministers zich direct naar BlaCkrock, waar zij tot het einde aan he' doodisbed van hun collega bleven. De minister laat een jeugdige weduwe en een dochtertje van nog geen jaar achter. O'Higgins, die 34 jaar oud was, was de jonste zoon van dr. O'Higgins, die in 1922 door oat^ekenden in ziin huis venaoprd werd. Te Ehiblin doen thans allerlei geruchten de ronde, doch een paniek heerscht er niet. Het is reeds duidelijk, dat deze misdaad de positie van de regeering eerder versterkt dan ver- zwakt heeft. Minister O'Higgins was een vastberaden en onversaagd helper der regee ring bij het herstel van de openbare orde. Men neemt aan, dat de misdaad een wraak- neming was, daar hij het was; die in hoofd- zaak de verantwoording droeg voor de toe- passing der wet in 1922 en 1923, toen op laai der regeering 77 terechtstellingen plaata hadden. t Het verlies van O'Higgins is uiterst ernstia voor zijn partij, doch hoewel het moeilijk zal zijn een plaatsvervanger voor hem te vin den, zal de regering in haar geheel waar- schijnlijik sterker komen te staan. O'Higgins heeft herhaaldelijk zijn leven gewaagd voor zijn land, eerst als vijand van Engeland en daarna als voorvechter van het verdrag met Engeland, toen hij meende, d3t dit het beste voor zijn land zou zijn en op zijn sterfbed kon hij terugzien op groote succes- sen. ,-j BELGIe. VLAAMSCHE WANDADEN TE GENT. Onbekenden hebben te Gent in den nacht het bronzen borstbeeld van wijlen den libera- len, anti-Vlaamsche minister van staat Meche- lynck van zijn voetstuk getrokken en met teer op den gevel van de door de franskiljons als protest tegen de gedeeltelijke vernederland- sching van de universiteit opgerichte Ecole des Hautes Etudes, alsook op dien van een plaatselijk anti-Vlaamsch blad de woorden; „Amnestie of Revolutie" geschilderd en el ders nog de Fransche tekst van officieele plakbrieven onleesbaar gemaakt. EEN NOODLOTTIGE BRAND. 1 Te Vancouver ten minste negen menschen verbrand. Te Vancouver ontstond brand in een door versoheidene gezinnen bewoond huis. Men gelooft dat hij aankwam doordat een ludfer in ontvlambare stoffen viel. Er zijn ten minste negen menschen omge komen, onder wie twee Hnderen en vele ande- ren hebben emstige brandwonden gekregen. Een schilder, die het eerst alarm maakte, is in hechtenis genomen onder beschuldiging van het veroorzaken van dood door schuld ITALIC. TURIJNSCHE MILLIONAIRE jjf\ VERBANNEN. 'W Naar Central News uit Rome meldt, zijn de beide Turijnsche millionairs Grassi en Crovella bij rechterlijk vonnis voor twee jaar verbannen, omdat zij geweigerd hadden ge- volg te geven aan het besluit der regeering om de huishuren te verlagen. Een fascistische order waarschuwt, dat huiseigenaars, die zich niet aan dat besluit houden, met de uiterste gestrengheid van de wet vervolgd zullen worden. RUSLAND. 1 Pogingen om de scherven weer aaneen te lijmen. Uit Moskou wordt gemeld, dat de sovjet- regeering aan haar consul-generaal in China Linde, opgedragen heeft een onderhoud t! hebben met Tsjang-kai-sjek, ten einde t trachten, te komen tot een herstel der vriend sehappelijke betrekingen met Zuid China. Verder wordt gemeld, dat de sovjet-regee- ring aangezien heeft van elke inmenging iD de binnenlandsche aangelegenheden var China. TROTSKI EN ZINOWJEF. v t J Officieele tegenactu Naar de Roel meldt, maakt de bekend< communist Jaroslafski in opdracht van Be centrale controle-commissie een reis door de Oekraine, waarop hij voor de communisti- sche organisaties in het roode leger redevoe- •ringen afsteekt over den toesfand in de partij en de actie der oppositie. In deze redevoerin- gen laat Jaroslafski zich op bijzonder scher- pe wijze uit over Trotski en Zinowjef, die hij zelfs met den naam van „verraders" en „contra-revolutioanairen" vereerde. HET GESCHIL MET ENOELAN'D.,' Pogingen om recktstreeks hfftpen uit Egypte te betrekken. Naar de Roel meldt; stelt de sowjet-regee- ring hardnekkige pogingen in het wenk, om,' met negatie van de Britsche regeering, katoea uit Egypte in te voeren. Het textielsyndicaal heeft zich bereid verklaard, bij Egyptische firma's katoenorders te plaatsen tot een hoe- veelheid van 100.000 balen, mits de Egyptt- sche regeering aan een tweetal agenten van het synaicaat visa voor een verblijl in Egyp te verleent. Tot nog toe heeff de Egyptisdw regeering zulks steeds geweigerd, uit vrees, dat de Russische handelsagenten zich met comnrnmistische agitatie zullen inlaten. Men' hoopt thans echter te Moskou voordeel te kunnen slaan uit de moeilijkheden tusschen Egypte en Engeland, terwijl men tevens re- kening houdt met het feit, dat Egypte nKv, menteel o>p zoek is naar een afzetgebied voor verschillende zijner voortbrengselen, wvc- 1 onder kato§n, v ALKMAARSCHE COURANT. 37X5?? -7r9&*:rtT$c< v* rr -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1