tlkmaarsche Gourant Onrechtmatig bezit, J ADVEBTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT1 II FEUILLETON. Stadsnieuws Hsndsrd Hegen en Twintigste Jaar ing, Maandae II Juli. Radio-hoekje Dinsdag 12 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchrauziek door liet trio D. Groeneveld, viool. A. v. Leeuwe, cello. P Jo- bbemse, piano. 5.—6.30 Dinermuziek door het Kling-ensemble van het „Hof van Holland". 6.45—7.45 De laatste A.N.R.O.-taallessen van het seizoen. Gevarieerd programma met muziek en zang. 7.45 Politieberichten. 8.10 .Walsdroom", operette in 3 bedrijven van Oscar Strauss. Algemeene voorbereiding Chris de Vos. Prinses Helene, Helene Cals Franzi, Betty v. d. Bosch Schmidt. Frederike, 'Annie v. Beek Ritsjouw. Luitenant Niki, Ju les M«pc Graaf Lothar, Louis de Bree. Joa- thim""7CIH," Jan Grootveld. Luitenant Mon- schi, Herre de Vos. Eigismund, A. Alexan ders. Wendol'inJ. Jansen. De groote trom. Mevr. Coerdes. Het zeer vcrst. A.N.R.O.-or- kest, onder leiding van J. J. v. Amerom. 10 30 Persberiehten. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- kwartet en L. Weeple, alt. T Havard, bariton A Thompson, viool. 1.202.20 Corelli Win- deatt's orkest en I. Walters, tenor. 3.15 Voor lezing. 3.20 Muziekles. 4.05 Fransche les 4.35 Orkestconcert. 3.20 Lezing: In the foot steps of William te Conqueror. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Dansmuziek. 6 50 Tijdsein, weer- bericht. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: „The mystery of Wansdylce". 7.35 Liederen van Brahms door D. Smith. 7.45 Lezing: Nature and her limitations (5). 8 05 .,Zee en lucht", voorlezing door L. Regnis. „Ectasy", gedicht van Turner. Orkest. W. Primrose, viool. H. Heyner, bariton. H. Pengeley, piano. De Ly- rische zangers 0 20 Weeitoericht, nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary liste ner. 10.„L'Histoire du soldat", in 2 dee- len, van Strawinsky. 1J.—12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Trioconcert (piano, viool, cello). 8.50—10.50 Fragmenten uit de opera comi- que „Lakme", van Deleibes. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 5.50—6.50 Concert. Kapel Farkas Miska. 8.50 Concert door het Werag-orkest Muziek van Oostenrijksche Ccmponisten on der leiding van Otto Julius Kuhn. Opera, operette en dans 10.40 Sluiten. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en les sen. 8.30 „Die Strossensangerin", operette in 3 acten. Orkest, koor en solisten. 10.50 Slui ten. Hamburg, 394.7 M. 4.35 Kamermuziek. 5.20 Voorlezing door R. G. Binding. 8.20 „Flachsmann als Erzieher", comedie in 3 ac ten van Otto Ernst. Het stuk speelt in een kleine provinciestad. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.2010.20 Orkestconcert v. d. Ste Royale Zoologie. VERZOEK OM CONCESSIE VOOR EEN P'LAATSELIJKEIN AUTOBUSDIE'NST In bijlage' No. 83 schrijven B. en W.: Onder dagteekening van 23 Mei j.l., ont- vingen wij van de N. V. ZuidrHo'landsche Autohande 1- M a a tschappij te 's-Gravenhage het voor U ter inzage liggende plan voor een autobusdienst voor plaatselijk verkeer. De N.V. geeft daarbij te kennen dat zij't op prijs zou stellen, met de gemeente omtrent de ex- ploitatie van een dergehjken dienst tot ovet- eenstemming te komen, opdat aan haar met uitsluiting van anderen voor die exploitatie concessie zou kunnen worden verleena. Wordt overeenstemming bereikt, dan is zij voorne- mens, als dochtermaatschappij op te richten re N. V. Noordhollandsche Autohandel- Maatschappij, welke zich met de exploitati zal belasten en die jegens' de gemeente als concessionaris zal otptreden. De N. V. zou voornemens zijn, een viertal verbindingen tot stand te brengen, t.w. een ringlijn om de stad, een lijn Sportpark-Station, een lijn Zeglis-Station en een lijn Bergerweg-Nas- sauplein-Laat-Schermerpoort. Op de ringlijn zou een halfuursdienst, op de andere lijnen een kwartiersdicnst worden ingevoerd. Het tarief zou bedragen voor de ringlijn 15 cent, voor de andere 10 cent per persoon. Het is begrijipelijk, dat wij met b^langstel- laig van dit plan kennis namen. Wei lag het tevens voor ae hand, dat wij bij de beoordee- ling met eenige omzichtigheid moesten te Naar bet Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. Hij had intusschen vleugels aan de voeten to® hij met de lijst wegging, en de gevange- Bjoorecteur had diezelfde vleugels aan zijn *ragers toen hij, na een doorzoeken van de toketten, zich zette om de noodige stukken in to vullen, die den kapitein tegelijk met elken gevangene zouden worden overhandigd. weder heerschte er nachtelijke stilte in uc rawiak. Alleen kraste op het kantoor de pen van. gevangenisdirecteur over het papier stal waren een paar geenwende u j 8 Paarden in te spannen. Nie "ad er aan gedacht om den portier waarschuwen. Diens plicht was het wakker zpn, maar in werkelijkheid lag hij rustig «ap«i, toen even na tweeen twee droschken Cde poort stilhielden. In het eerste zaten vier politieagenten, in het twe, ■og twee en een kapitein der gendarmerie m vol uniform. Zoo vast was de slaap van den portier, dat een aantal keeren luid en heftig ®p de poort moest worden geklopt om hem noen ontwaken. Het was een zeer slaperig en met al te snugger gelaat, dat ten slotte yerscheen achter de tralies van het raampje m de achterdeur. „Slaapkop!" riep de voorste der politie •genten, door de anderen als „oudste" aan were gaan, aangezien het hier niet gold de vraag of er al dan niet een vervoermiddel voor plaatselijk verkeer zou komen, doch de- ze, of het eene vervoermiddel door het ande re zou.moeten worden vervangcn dan wel hoe, zoo dit niet het geval zou zijn, de toe- stand op verkeersgebied zich zou ontwikkelen bij toekenoing van concessie aan de autobus- onderneming. Dit veroorzaakte een lang- durig overleg, dat nog werd bemoeilijkt door- dat intusschen een soortgelijke aanvrage ont- vangen werd van de N. V. Nederlandsche Brockway-busmaatschappij te Amsterdam. Deze N. V. heeft echter bij brief van 29 Juni j.l. haar aanvrage ingetrokken. Wij achtten het billijk, de N. V. Alkmaar- svhe Stadstram omtrenit de ingekomen con- cessie-aanvrage in te lichten, aangezien in- williging der aanvrage voor haar een con currence zou doen ontstaan, die zooal niet met de bewoordingen, dan toch met den geest der aan haar bij Uw besluit van 29 Maart 1923 verleende concessie moeilijk zou zijn overeen te brengen, zoodat het van belang moest zijn te vernemen hoe de N. V. hierop zou reageeren. Bovendien was het voor ons van waarde, te weten gedurende welken tijd de tractortram bij den tegenwoordigen toe- stand van het materiaal en in de omstandig- heden waarift de N. V. verkeert, den dienst op de bestaande lijnen nog zou kunnen onder- houden. Immers zij, die niet de verwachtin- gen der ontwerpers van het autobusplan deelen, moeten vreezen dat, bij gelijktijdige exploitatie van autobus en tram, te eeniger tijd beide onderneiningen haar bedriji zou den moeten stopzetten, zoodat de stad dan van een plaatselijk vervoermiddel geheel ver- stoken zou zijn. In dezen gedachtengang zou het voor de hand iiggen, de inwilliging der aanvrage om concessie voor een autobus dienst op te schorten tot na het tijdstip waar- op de tram buiten gebruik zou moeten wor den gesteld. F tramdireetie decide ons bij brief van 2 Juli j.l. mede, dat, wanneer de inkomsten vol- doende blijven om de uitgaven te dekken, wat thans, na de toekenning van het gemeentelijk su-bsidie, nagenoeg het geval is, de tram- dienst op de bestaande lijnen nog een reeks van jaren zal kunnen worden onderhouden. Tevens liet de N. V. ons weten, dat zij, mocht de Raad de instelling van een autobusdiensr mogelijk willen maken, niet tot opheffing van haar bedrijf zou overgaan, Wij moeten dus bij het nemen van een be- slising rekening houden met de mogelijkheid, dat de beide ondernemingen naasf elkaar werkzaam zouden zijn wanneer het auto busplan tot uitvoering kwam. De eerstge- noemde N. V. had n.l. bij' nad-ere informatie doem weten, dat zij, waneer haar een conces sie voor invoering van een autobusdienst werd verleend, zich tegen instandhouding der tractortram niet zou verzette-n. Tegen deze gelijktijdige exploitatie nu heeft de meerderheid van ons College bezwaar. Zij acht het niet mogelijk, dat beide ondernemin gen in Alkmaar levensvatbaarheid hebbeg. Daarvoor zijn de afstanden te gering. De berekeningen die omtrent het te verwachten vervoer in de toelicjjting van het autobus- plan zijn opgcnomen, acht de meerderheid veel te optimistisch en derhalve cen onjuiste basis voor een exploitatie-opzet. Zij word-t in de overtuiging nog gesterkt door den brief van 29 Juni j.l. van de Brockwaybua-maat- schappij, waarzij zij haar concessie-aanvra- ge intrekt op grond, dat het de directie dier maatschappij, die omtrent plaatselijk ver keer elders reeds ervaring heeft, bij nader on- derzoek duidelijk is geworden, dat de exploi tatie van stadsautobuslijnen in Alkmaar geen voldoende financieele resultaten z6u kunnen opleveren. Met het uitzicht voor oogen, dat een auto busdienst op den grondslag van het ingedien- de plan een miislukking zal blijken, heeft de meerderheid geen vrijheid kunnen vinden er toe mede te werken, dat die dienst, zij het dan geheel voojr risico der ondernemers, wordt in werking gesteld. Immers al zal het eindresultaat voor de ondernemers weinig bevredigend zijn, inmiddels zal toch de tram- exploitatie den nadeeligen invloed ervan on- dervinden en de voortzetting daarvan hetzij eveneens onmogelijk worden hetzij slechts mogelijk zijn door verhooging van het ge meentelijk subsidie. Noch het een, noch het ander acht de meerderheid gewenscht. De tram voorziet, zij hgt op bescheiden wijze, in een behoefte, die aan de hand van de erva ring kan worden afgemeten. De autobus dienst zal, mede ten koste van de tram, wil len voo-rzien in een behoefte welke wel in de verwachting der ondernemers aanwezig is, doch waarvan de meerderheid van ons colle ge het bestaan ontkent. Men moet naar de meening der meerderheid kiezen tusschen tram en autobus. Met de tramexploi-tatie heeft men thans ervaring; baten en lasten wegen thans ongeveer tegen elkaar op; de explbifatie Is e»s ook, onjrt net vervoer zoo- als het thans is, in de toekomst vrijwel ver- zekerd. De autobus daarentegen geeft geen uitzicht op rendabele exploitajie; zij zal dus haar bedrijf cp den duur niet kunnen voorF zetten. De mcer.derheid van ons college is derhalve van oordeel, dat in het belang* der gemeente aan de tram-exploita-tie de voor- keur moet worden gegeven. De minderheid- wil aiet geac-ht worden, omtrent de vermoedelijke uitkomsten van een autobusdienst de meening van de aanvrcaag- ster der autobusconcessie te deelen, doch vindt geen vrijheid, haar elke kans op exploi tatie te benemen, vooral niet, nu de gemeente financieel bij die exploitatie niet betrokken zal worden en de aanvraagster zich bereid heeft verklaard1, in ieder geval, ook al zou zij haar dienst moeten stopzetten, desverlangd gedurende een periode van vijf jaar een auto- buslijn te exploiteeren langs de route van de tractortram. Ook in het ongunstigste geval, wanneer n.l. zoowel de tram als de autobus nie meer in bedrijf zouden kunnen blijven, heeft de gemeente zekerhedd, dat nog vijf jaar lang een autobusdienst langs het traratraject in stand wordt gehouden met een dienstre- geling, die tenminste gelijk is aan die van de tram. De autobus-onderneming is bereid, voor de nakoming dezer verplichting een ga- rantie te stellen van 10.000.—Bovendien heeft zij zich verbonden het traingersoneel dat bij opheffing van de tram wrlrdt ontsla- gen, in dienst te nemen. Met het (log op een en ander zou de minderheid bereid "zijn, de concessie voor den autobusdienst teverleenen. De aanvrage is niet tot Uwe. Vergadering gericht. Wij zouden dus kunnen volstaan met aan de N. V. te kennen te geven, dat wij niet bereid aijn, de toekenning d'er vergunning te bevorderen. Intusschen geldt het hier een zaak van te groot gewicht, dan dat wij ons daartoe in dit geval zouden mogen bepalen. Uwe Vergadering heeft zich bij art. 160a der Algemeene Politieverordening de bevoegd- heid voorbehouden, vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een open- baar middel tot vervoer van personen binnen ed gemeente. Wij achten ons daarom ver- pliicht, Uwe Vergadering tot een uitspraak over dit punt in de gelegenheid te stellen. De meerderheid van ons College geeft U, op de hiervoor ontwikkelde gronden, in overwe- ging, ons te machtigen, aan de N. V. Zuid- Hollandsche Autohandel-Maatschappij te 's-Gravenhage te berichten, dat Uwe Verga dering niet bereid is, haar voor het inwer- kingbrengen van een autobusdienst als be- doeld bi; het door haar onder dagteekening van 23 Mei j.l. ingediende plan, vergunning te verleenen. SUBSIDEERING R.-K. LYCEUM. B. en W. schrijven in bijlage No. 78: Uwe Vergadering stelde op 30 Juni j.l. om advies in onze handen h-et weder voor U ter inzage gelegde adres van de stichting ,,R.-K. Lyceum onder bescherming van den Heiligen Pe-trus Canisius", te Alkmaar, dd. 20 Juni j.l waarbij ten behoeve van een te Alkmaar te vestigen R.-K. Lyceum een voortdur-end sub sidie uit de gemeentekas word't gevraagd en wel tot een bedrag van f 3500.over 1927 2500.over 1928 en vervolgens naar ge- lang van de vorming van klassen oploopende tot f 6000.per jaar. Uit de bij het adres overgelegde begroo- ting blijkt, dat het totaal der uitgaven, wordt het lyceum op 1 September a.s. geopend, over het tijdvak van 1 September-31 December 1927 wordt geraamd op 10.005.over het jaar 1928 op 31.170.en bij een volledige bezetting van het lyceum op f 122.450. Over 1927 zal het Rijk nog geen bijdrage ver leenen over 1928 wordt het Rijkssubsidie ge raamd ob f 20.000.terwijl bij volledige exploitatie op een Rijkssubsidie wordt ge- rekend van f 89.500.per jaar. Wij- hebben omtrent dit adires advies ge vraagd aan de commissie van bijstand voor d-e financial. Uit haar voor U t-er inzage lig- gend-en brief dd. 4 Juni j.l. blijkt, dat de grootst mogebjke meerderheid der commissie zich met het toekennen van subsidie aan in- richtingen voor bijzonder voorbereidend hoo- ger en middelbaar onderwijs principieel kan vereenigen; dat van deze meerderheid een der leden echter niet aan het verleenen van het thans gevraagde subsidie kan medewer- ken, omdaf op het openbaar onderwijs in al zijn geledingen in deze gemeente zoodanige bezuinigingen zijn toegepast, dat deze bezui- nigingen eerst zouden moeten zijn opgehe- ven, alvorens dit lid zich met het toekennen van een subzsidie zou kunnen vereenigen. De kleinst mogelijke minderheid1 der commissie kan daarentegen principieel niet instemmen met het verleenen van" subsidie aan bijzon- dere onderwijsinrichfingen, voorzoover de wet de gemee*te daartoe niet v-erplicht. De commissie heeft derhalve over de inge diende subsidie aanvrage geen advies kunnen verstrekken. geduid. „Hoe durf je den kapitein te laten wachten, en dat nog al in de koude! Sper je oogen open, oud wijf!" Bij het zien der uniformen werd de portier door schrik bevangen. Zijn handen beefden, terwijl hij onder allerlei verontschuldigingen de deur openmaakte. De kapitein zei maar vier woorden, doch zij deden den portier bij na doo« den grond zinken. „Ik zal je rapporteeren." Waarna hij op den toon van iemand, die gewoon is zonder aarzelen gehoorzaamd te worden liet volgen: „Breng me naar het kantoor!'^ „Tot uw dienst, genadige heer." Hij wachtte enkel tot alle zes politieagenten binnen waren om de deur achter hen te slui ten. Met een doffen slag viel deze weer in het slot. De mannen stonden op een kleine bin- nenplaats omringd door gevangenismuren, en met een deur op slot tusschen hen en de straat. Langs een steenen gangetje bracht de portier den kapitein naar het kantoor. Geen der politieagenten gaf zich de moeite om hem na te kijken. Dat nachtelijke karweitje scheen het zestal veel meer te verdrieten dan dat zij in de zaken belangstelden zicht- baar hadden zij er het land over, dat hun nachtrust er bij was ingeschoten en een paar hunner trachtten hun schade wat in te halen, door zich op een of anderen daartoe geschik- ten drempel neer te zetten om zoo mogelijk nog wat slaap te vatten. De anderen waren te onverschillig en lusteloos om een praatje te maken; gelijk enkele cipiers, die uit nieuws- gierigheid op de binnenplaats waren ver- schenen, tot hun teleurst'elling bemerkten. De Wanneer de meerderheid vdn ons College U in overweging geeft, gunstig op het ver- zoek te beschikken, dan geschiedt dit deels op principieele, deels op ultiliteitsgronden. Op principieelen grond in zoover zij ook hier prijs stelt op toepassing der pacificatiege- dachte in dezen zin, dan aan bijzondere in- steHi^en voor middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs fondsen uit de openbare kas mogen ten goede komen nu voor soortge lijke openbare inrichtingen, verplichte en on- verplichte, belangrijke offers worden gebracht door de gezamenlijke belastingbet^lers, ook door hen die in beginsel bezwaar tegen open baar onderwijs hebben. Daa'rnaast evenwel hecht de meerderheid groote beteekenis aan de omstandigheki, dit het gemeentebelang bij de vestiging van een lyceum aihier zeer nauw betrokken is Het lijdt naar de overtui ging der meerderheid geen twijfel, of de be teekenis van Alkmaar als cultured centrum kan er slechts bij winnen wanneer het onder wijs in al zijn schakeeringen kan voldoen aan de veelvuldige en veelsoortige verlangens van alle kringen en richtingen der bevolking. Wil Alkmaar zijn taak verstaan, dan moet de stad alles aanmoedigen wat haar als middel- punt van ontwikkeling aantr;ekkelijk kan ma ken. Dat hiervan ook materieele voordeelen het gevolg kunnen en zullen zijn, ligt voor de hand, al behoeven die niet te worden voorop- gesteld. De minderheid van ons College wenscht zich vooralsnog niet principieel over de aan vrage uit te spreken, doch heeft uitstel van behandeling bepleit totdat zou kunnen wor den beoordeeld of d-e begrooting voor 1928 de uitgave toelaat. In elk geval zal naar haar meening reeds thans, moeten vaststaan' op welke wijze dekking voor deze uitgave zal moeten worden gevonden. De meerderheid erkent de juistheid van de laatste opmerking, doch is vajr.oordeel, dat die dekking zal kunnen worden gevonden wanneer over de noodzakelijkheid der uit gave overeenstemming, is bereikt, aangezien de gemeente dan haar financieel beleid daar- naar zal hebben te richten, zooals het geval is met elke andere uitgave (b.v. aflossing en rente van leeningen) waartoe de gemeente zich verbonden heeft. De meerderheid wijst er bovendien op, dat t-egenover de uitgave na eenigen tijd zal staan hoogere belasting- opbrengst en dat, zoo over 1927 al moet worden afgewacht, of de middelen deze niet op de begrooting uitgetrokken bijdrage toe- laten, het toch onjuist zou zijn een aange- legenheid als deze enkel te beoordeelen naa: den toevalligen stand der gemeentefinancien over een bepaald jaar. De meerderheid stelt U derhalve voor. te nemen het volgende besluit, dat in zooverre van de aanvrage afwijkt, dat niet wordt ge- smoken van een „voortdurend" subsidie Een dergelijke toevoegin-g zou met het pubiiek- rechtelijk karakter dezer uitgave niet stroo- ken. Intusschen spreekt het van zelf, dat het doel dat adressante »et d'eze toevoeging be- oogf. practisch ook zonder deze aanduidhig wordt bereikt, aangezien het niet aannemeiijk is, dat de Raad, d? vestiging van het lyceum door toekenning van subsidie incgelijk xa- fcende. later den steun der gemeente aan "U inrichting, zoolang zi de voo_waarden na- komt, zou onttrexken. In dat opzk'ht staat het karakter van het gemeentelijk subsidie mei cat van het Rijkssubsidie op een lijn. Aangezien bij w-d en algemeenen muat- regel van bestuur reeds een groot aantal voorwaarden aan de toekenning en hand- having van het rijkssubsidie zijn verbonden, kan de gemeente zich tot enkele voorschrif- ten bepalen. De voorwaarden sub 1 en 2 ko men overeen met hetgeen het bestuur reeds uti eigen beweging heeft toegezegd. kapitein was een echte Tartaar, gelijk een agent, een jonge man met blonde snor, hun met een bevreesd gelaat verzekerde, zoodat zij op een ernstige straf konden rekenen, als zij onder dienst praatten. Waarop de gevan- genisbewaarders teleurgesteld heengingen. Het scheen wel een bijzonder dom en slaperig stelletje politieagenten te zijn. De „oudste een donkere, magere kerel, die er wel uitza, alsof hij een hard leven achter den rug ha kuierde eens rond over de binnenplaats en gin-g daarbij ook langs het raam waarin de wacht zat. Hij wierp een blik naar binnen. Daar was alles rustig; wachfers en gendar mes waren diep in slaap, zich geen gevaar bewust. Na vervolgens een anderen drempel uitgezocbt te hebben, liet hij een bijzonder knap nagemaakten geeuw hooren en zijn hoofd zonk op zijn gekruiste armen. Alles lag nu in de hand van een man. Hoe lang zou de Litauer noodig hebben? Deze vraag spookte door aller hoofd. Achter het yoortreffelijk geslaagde masker van luste- loosheid gingen de gedachten der zes politie agenten in de richting van het kantoor, wach- tend op het overeengekomen sein, waarop zij hun aanvoerder te hulp zouden Snellen, en met de extra-revolvers, onder hun uniformen verstopt, cfe gevangenen, die reeds in het kan toor waren- verschenen, wapenend, zich ruim baan zouden maken. Maar tot nog toe was er geen onraad te bespeuren. Zou het werke- lijk mogelijk zijn, dat alles zonder bloedver- gieten afliep? Intusschen werd op het kantoor het voor- naamste bedrijf van deze gewaagde komedie afgespeeld Bij het binnenkomen had de pseudo-kapi- tein den gevangenisdirecteur een gezegeld pakket overhandigd, waarop zijn adres was getypt. Het nummer op het pakket was juist en het zegel was dat van het hoofdbureau. „Is alles klaar voor de verhuizing?" vroeg hij met zulk een bevelende houding en met een zoo ernstig vragenden blik, dat de ge vangenisdirecteur begon met zich uit te put- ten in verontschuldigingen voor de onvermij- delijke vertraging. De papieren waren nog niet heelemaal in orde ondanks alle haast, die hij had gemaakt. In zijn slordige en on- voldoende kleeding hij had rich niet den tijd gegund om zijn bretels aan te doen, zoo dat hij t'elkens zijn weerbarstige broek moest ophalen zag hij er zoo koddig uit, dat zelfs op dit oogenblik de kapitein met moeite een glimlach kon inhouden. Maar er lag geen lachje op zijn gelaat, toen hij barsch zeide: „Dat is verbazend! Waren de bevelen van den chef niet duidelijk genoeg? U schijnt nog te moeten leeren, hoe men aan bevelen moet gehoorzamen." De gevangenisdirecteur boog het hoofd met het gevoel alsof hij aan vernietiging werd prijs gegeven. Achter de gestalte van den kapitein der gendarmerie doemde voor hem die van den zoo gevreesden chef op. Ja, de Duitscher wist zijn insfrumenten goed te kie zen. Het was precies een man als hij! „Ik heb niet lang meer noodig, stotterde hij, „ik heb er aan gewerkt sinds het oogen blik, dat ik de order kreeg. De papieren van de vijf ter dood veroordeelde gevangene zijn ai in orde, maar die van de zeven anderen Het ontwerp, dat wij U ter vastst-riling aanbieden, luidt als volgt: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien een verzoekschrift van het bestuur der stichting „R.K. Lyceum onder bescher ming van den Heiligen Petrus Canisius", ge- vestigd te Alkmaar, om toekenning van sub sidie ten behoeve van een te Alkmaar op te richten R.-K. Lyceum; Gezien bet voorstel van Burgemeesters en Wethouders dd. 5 Juli 1927, bijlage Nr. 78 tot's Raads handelingen; Besluit: aan de bovengenoemde Stichting ten behoeve van de instandhouding van een R.-K. lyceum toe te kennen een subsidie: a. van 3500.over het tijdvak van 1 September 1927 tot en met 31 December 1927; b. van f 2500.— over 1928; c. over volgende jaren een telkens op aan vrage van het bestuur door den Raad te bepalen bedrag tot een maximum van f 6000.per jaar, op welk maximum het subsidie niet zal kunnen worden be paaid zoolang niet voor alle leerjaren, welke het lyceum beoogt te omvatten, klassen zijn gevormd in de afdeeling gymnastiek zoowel als in de afdeeling hoogere burgerschool, een en ander on der de volgende voorwaarden: 1. dat, zoo het Rijk over 1927 en 192§ in totaal een subsidie van meer dan 20.000 mocht verleenen, het ver- schil in mindering komt op het ge meentelijk subsidie; 2. dat, zoo de Piovincie Noord-Holland subsidie mocht verjeenen, het ge meentelijk subsidie met de helft daarvan wordt verminderd; 3. dat het gemeentelijk subsidie in geen geval meer beraagt dan noodig is tot dekking van het nadeelig saldo dat op de exploitatie ontstaan zou, wan neer de gemeente geen subsidie toe- kende; 4. dat de uitkeering van het subsidie g«- schieat op de door Burgemeester en Wethouders te bepalen wijze, met dien verstande dat de definitiev.e be- paling van het bedrag, behalve voor- zooveel het jaar 1927 betreft, ge. schiedt aan de hand van de door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschajjpen goedgekeurde reke ning over het dienstjaar, waarop-het subsidie betrekking heeft, welke reke ning te dien einde met de desbetref- fende-besdukking van den genoem- den Minister aan Burgefneester en Wethouders moet worden overge- legd; voor zo;>ver het in de rekening verantwoorde bedrag aan school- gelden ingevoige de daaromtrent van rijkswege gegeven regelen lager is dan het werkeiijk ontvangen bedrag, zal voor de bepaling van het ge meentelijk subsidie met de werkeiijk ontvangen som rekening moeten worden gehouden 5. dat jaarlijks voor 1 April een verslag omtrent den toestand van het lyceum over het afgeloopen jaar aan Bur gemeester en Wethouders wordt toe- gezonden en aan dat College alle in- lichtingen omtrent het lyceum wor den verstrekt welke net dienstig mocht achten; dat het programma van onderwijs jaarlijks bij den aanvang van den cursus aan Burgemeester en Wethou- ders word't medegedeeld; 7. dat de Burgemeester en de Wethou ders steed's toegang hebben tot de school. „Maak voort dan en laat mij niet langer wachten dan noodig is. Gclast intusschen de gevangenen hier te brengen." Na aan dit bevel voldaan te hebben, ver- diepte de directeur zich in de papieren, en had het daarmede zoo druk, dat hij verdc-r geen aandacht had voor den kapitein, wat juist was wat deze verlangde. Des te meer gespannen was echter diens aandacht. Recht tegenover de schrijftafel gezeten, haalde hij een doosje sigaretten uit zijn zak en begon de eene sigaret na de andere op te rooken. dampend als hij bij zijn weten nog nooit had' gedaan, want zelfs stalen zenuwen hebbca op somraige oogenblikken een kalmeerend middel noodig. Terwijl hij rookte, bekeek hij aandachtig de inrichting van de kamer, de plaats van de deuren en ramen, van de tele- foon en de electrische schellen. In geval van ontdekking was het eerste wat hij te doen had1 alle draden af te snijden. Hij had een geopend pennemes in zijn zak. Even tastend, zoekend quasi naar zijn lucifers, overtuigde hij zich, dat het onmiddellijk was te gebruiken. Maar in de eerste plaats wijdde hij zijn aandacht aan het gelaat van den gevangenis directeur, toen deze nauwkeurig het zegel van het paket bekeek, en het daarop voorzichtig verbrak. Met den spiedenden blik van een havik boven een boerenerf, waren de licht- blauwe oogen die zoo koel konden kijken, op hem gericht, speurend naar eenig bewijs van verrassing, van twijfel, van verwarring op het gelaat tegenover hem. Ondanks alle voor- zorgsmaatregelen behoorde een vergissing toch nog tot de mogelijkheden. e (Wordt veryolgd »ro. ISO (27 •9) Als ge alios hebi beproefd en da energia voor uw zaak U nog niat da rasultatan heeft gebracht, die U zich hadt voorgesteld, bosluit dan tot het nemen van een regelcontract In een good, door alls standen gelezen dagblad. Wij twijfelen niet, of dit zal U zeer zeker brengen tot het gewenschte succes, Het zal blijken HET MIDDEL te zijnl rr

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5