Indische Hroniek. L. Frankenberg - Alkmaar 3EMEENTERAAD van alkmaar. Donderdag 14 Juli 1927, nam. 1 uur. f Agenda II. Vaststelling ^pr rotulen van de vorige vergadering M«d deelingen. Ingekomen stukken. (2. Benoeming van een Ieerares aan het Gymnasium (bijlage Nr. 75). 3. Voorstel tot wijziging der verordening betreffende het gemeentelijk Grojidbedrijf (bijlage Nr. 76). 4. Rapport der Raadscommissie inzake het onderzoek van de geloofsbrieven der bij de periodieke verkiezing gekozen ver- klaarde Raadsleden (bijlage Nr. 81). 5. Voorstel tot toekenning van subsidie ten behoeve van een in deze gemeente op te richten R. K. Lyceum (bijlage Nr. 78). l 6. Idem inzake a. adressen betreffende ver- plaatsing biggenmarkt naar het Waag- plein; b. voorstel-Klaver tot wijziging van de data der Najaarsmarkt voor run- deren (bijlage Nr. 77). (7. Idem tot afwijking van het Raadsbesluit inzake de inhoudsmaat voor een 5-tal te bouwen woonhuizen aan den Kennemer- straatweg op het bouwterrein van de Maatschappij „Nooitgedacht" (bijlage - Nr. 80). 8. Idem tot aankoop van grond en het ver- lengen van de Leliestraat (bijlage Nr. 85). Idem inzake de te volgen werkwijze voor de behandeling van het ontwerp der ge- meente-begrooting voor 1928 (bijlage Nr. 79). *0. Idem tot goedkeuring der rekening van de Gezondheids-commissie over 1926 (bijlage Nr. 82). 11. Idem tot afwijzing van het verzoek van de N.V. Zuid-Holl. Autohandelmaatsch. im vergunning tot het inwerkingbrengen van een plaatselijken autobusdienst (bij- lage Nr. 83). 12. Idem tot verkoop van grond aan de Van der Kaaystraat (bijlage Nr. 84). 8. dat de leeraren woonplaats moeten hebben in de gemeente ATkmaar, van we Ike verplichting Burgemeester en Wethouders nochthans in bijzondere gevaflen ontfieffing kunnen verke- nen. v. BENOEMING LEERARES GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk ad- /.vies van den Inspecteur der Gymnasia dd. 20 'dezer no. 410 stellen curatoren van het gym nasium den Raad voor te benoemen tot [Ieerares in de Duitsche Taal aan het Gym nasium alhier Mej. L. A. Haas, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. door D. BAUDUIN. XXXI. lndrukken van de builenposten. Eens ben ik op een luxe-boot, voorzien van de allernieuwste gemakken, wekenlang rond gevaren door den Indischen archipel. De route verschilde niet veel met die, waarlangs ik den dezer in de vorige kroriieken heb geleid. Maar het was een zeer bijzondere reis, want het was de eerste vacantie-vaart door de Paket-maat- schappij op touw gezet om Indische menschen van Java eeens wat van Indie te laten zien. Want daar zijn „Indische" menschen (het zijn er velen), die tien, vijftien en soms oolc wal jtwintig jaar in Batavia, Soerabaja of Sema- rang hebben gezwoegd en dan naar het va- 'derland terug keeren zonder van het ontzag- 'lijk rijk van Tnsulinde iets meer te hebben ge- zien dan de stoffige straten en wegen hunner woonplaatsen. Zoo hadden wij dan ditmaal de bloem van Indie's ambtelijke bonzen en handelsmagnaten aan boord, onze komst was overal tevoren aangekondigd, overal werden (Wij officieel ontvangen en op het neusje van den zalm der locale attracties onthaald. Dit laatste maakte gelukkig goed wat de offi- cieele ontvangsten ons aan zuivere beelden [van het gewone leven onthielden, want wij kregen van die locale gebruiken en feestelijk- neden nu meer te zien dan mij als eenvoudig alleenreizend toerist ooit ten deel was geval- len. Als luxe-passagiers, die overal waar zij kwamen Wilhelmussen verwekten en eerewijn en feestgerucht, die overal, in welke ontuit- sprekelijke oorden ons schip ons ook mocht brengen, toch altijd op dat schip ons eigen wereldje meevoerden van jazz-muziek, mon dainen kout, radio-berichten, bridgepartijtjes en diner-geneugten, ondervonden wij echter maar heel weinig, wat het leven van alledag beteekent voor dit landgenooten, die op deze buitenposten moeten leven, en die wij nu ook al niet in hun gewone doen aanschouwden, maar in hun pakean-deftig (zooals in Indie feestldeedi'j wordt genoemd), opgewonden en verheugd over zoo talrijk en zoo ongewoon bezoek. Maar wie ooren en oogen goed openzette besefte toch ook zelfs op deze reis, ondank? dat pakean-deftig. die opgewondenheid en dat ffeestrumoer, van het leven op de buitenposten de keerzijde der medaille. Daar was in het (wel'komst ver toon en in de afscheidsbetoogin- gen nog iets anders dan alleen verheugenis over welkome afwisseling, daar school in het met de vreugde gemengde gevoel der eenza- men, dat zij het'er vandaag van moesten ne- men, omdat het morgen weer te laat was en voor jaren misschien voorbij Wij moderne menschen in onze rumoerige steden klagen over het jachtige en het riave- rende leven om ons heen, dat onze zenuwen vermoordt en dat alleen nog met broom en met Coue valt bij te sloffen. En de een of an- der dier moderne lijders, af of niet in after- dinner stemming, klaagt u zijn nood over de verschrikkingen van zijn bestaan, over zijn aspiraties naar een Robinson-Crusoe-leven, over de zegeningen der eenzaamheid, denk eens aan, ver weg van alle menschen FStuur ^iiem naar Gorontale, of naar Ternate of naar 'Boeton. Tien tegen een, dat na een jaar geen enkele hoeveelheid broom hem nog zal helpen en dat hij zijn leven zal wagert om een dozijn blanke menschen te hooren praten en vracht- wagens te hooren donderen over bet asfalt. Wie op zulke buitenposten moet leven en het ;an, is een bijzonder mensch. Wij met onze five o'clock tea's, onze dancings, onze diners lansants met of zonder candlelight, wij, die net kunnen buiten ons ochtend- en ons avond- blad, die onze neus optrekken voor oudbak- ken kadetjes en verbazend uit ons humeur ra ken, wanneer het electrisch licht een kwartier met brandt door kortsluiting of iets dergelfjks, wij zifn niet de pioniers, die het in Gorontalo zouden harden. Wij kunnen al die dingen, die wij met den mond zoo verachten, tenslotte toch niet missen, maar een zwak besef daar- van dringt tot ons door, wanneer wij tec plaatse iets hebben gevoeld van de ontzag lijke melancholie der buitenposten. De men schen, die daarginds wel kunnen leven zon der moreel en geestelijk achteruit te gaan, moeten bijzondere menschen zijn, nog" niet bestoven doof wat euphemistisch beschaving wordt genoemd dan wel in staat zich daaraan te onbvorstelen, menschen, volkomen gezond naar lichaam maar ook naar den geest, die hun steun moeten vinden in plichtsbesel en eigen zedelijke kracht. En daarom en daarom reeds alleen mogen wij uit die dwaze en ru- moerige beschaving ons petje voor hen afne- men. Want er zijn er ook, die het daar alleen maar uithouden, gerugsteund door de whis- key-flesch of ddor zeer oude Hollandsche jenever. Dat zijn de zoogenaamde zwakken. Laat hij, die zonder ooit te wankelen, weken, maanden en jaren de avonden heeft zien da len over de moerassen van Limboto of de zon heeft zien verdwijnen achter den Vuurberg van Banda, den eersten steen naar hem wer- pen. De komst van het lure-vacantieschip, waar- op ik dus langs de buitenposten ben gevaren, bracht in die negorijen de blanke menschen, die in geen jaren andere conversatie hadden gehad dan die van hun eigen kleinen fring van vijf of zes of van misschien wel tien, die in geen jaren meer dan een half dozijn vreemde bleekgezichten hadden gezien en brengt door directen inkoop in het Buitenland steeds UKT AILUWSTE in DAniXftMMilJIX overigens hadden geleefd in de beklemmende omgeving van Alfoeren, Toradja's en ge- strikte kannibalen, een ongekende emotie in hun bestaan. Eensklaps was daar in hun iso- lement de beschaving tot hen gekomen in den vorm van een groot wit luxe-schip, voorzien van gemakken, waarvan zij in hun huizen zelfs niet droomden, zijn dekken bevolkt met een paar honderd mannen en vrouwen, die zoo pas die groote rumoerige centra hadden verlaten, die zij in hun herinnering als oor den van wonderlijke gezelligheid hadden ge- idealiseerd. Juist onder deze omstaAdigheden was het mogelijk van het leven dezer pioniers mis schien meer te begrijpsn en te raaen dan an ders het geval ware geweest. Wat beteeken- de dit schip al niet voor henEen feestdag, muziek, leven, conversatie voor een half jaar, de aanblik van electrisch licht, van dans, het genot. van, let wel, ko-ude dranken, maar vooral het contract met andere menschen, andere stemmen, andere gezichten, andere gedachten. Want evenals wij overal kv/amen om te bezichtigen, zoo waren ook wij,.of liever was onze drijvende woning, overal ter bezichtiging gesteld. Het was de moeitc waard hen gade te slaan van het cogenblik, dat zij de scheepstrap bestegen en hun ont- dekkingstocht over het schip begonnen. Hier was een vader, die zijp zoontje op Boeton of Kolonedale geboren en getogen de wonderen der techniek expliceerde van een ingebouw- de waschtafel of van een fan, daar een Ro binson-Crusoe, die met kreten van verruk- king aan boord een ouden kennis had1 getrof- fen en hem niet meer losliet, ginder een kring knapen en meisjes rondom het scheeps- orchestje, den jazz-drummer bestudeerend als een wonder, terwijl de ouderen zich de ooren verzadigden aan shimmie en fox-trot, die andere bij geruchte vernomen wonderen der beschaving. Maar het meest viel toch op te merken in de conversatiezaal. Daar waren de dames van den wal neergestreken in hun mooiste japonnen van vele jaren terug. Die keken zich de oogen uit naar hun bevoorrechte zusteren aan boord, die de nieuwste snufjes d'roegen van de modehuizen uit Batavia en Soerabaja, ja zelfs uit Parijs. Geen* modeblad was ooit boeiender, geen modepraatje interessanter dan die onverwachte mode-show aan boord. En de dames van het schip voelden het wiel, dat er met benijdende en bewonderende blik- ken naar haar werd gekeken en zij liepen, naar ik vast geloof, een beetje onnoodig heen en weer vol vrouwelijke ijdelheid hun rol van luxe-mannequins te spelen. Aan de Bar van het schip hield zich ge- woanlijk de losbol op van de plants. Die moest in luttel tijds meer kouden drank naar binnen werken dan men voor mogelijk zou hebben gehouden. Zijn jarenlange vier- langens naar koud water vatbier gingen hier voor enkele uren in vervulling, zijn vizioenen van Wein, weib und Gesang, die hem sinds jaren in die eenzaamheid hadden vervolgd, wierden hier voor een deel van een etmaal werkelijkheid. Voor hem was de scheepstrap bij het vertrek een bijna onover- komefijk obstakel. Maar in de conversatie-zaal vereenigden zich na hun ommegang ook die echtgenooten van de dames in oe oud-modische jurken en zij schoven met hun vrouwen in een grooten kring en ook zij zouden het er eens van ne- men. Buikige flesschen met angoer-potf (champagHe, letterlijk poefwij-n) werden aan- gedragen door de onverstoorbare Chineesche boys en contant betaald uit zeer degelijke portemonnaies. Bij het derde glas van het prikkelende vocht, waarvan zij den smaak bij na hadden ver'geten, kwamen er reeds aller- lei optimistische toosten los op spoedig ver- lof of verplaatsing naar Java of andere acuut geworden verlangens, tot dat de tot afscheid manende dreun der stoomfluit hen terug- ■wierp in de realiteit van hun negorij! Als ons schip dan tenslotte haast onmerk- baar van den wal dreef en de geul tusschen hen en ons al breeder werd, dan werd' er zoo gemompeld van partir c'est mourir un peu. Want voor hen, die achterbleven, beteeken- den wij met al ons goedkoop lawaai en frivo- liteit nochtans het Leven, het bonte, lachlen- de, vroolijke, schaterende, glanzcnde, schitte- rende, dat verdween in den donkenen nacht. En ik stel mij voor, dat de losbol al struike- lend naar de plaatselijke soos of naar zijn bungalow is gestapt en lauwe brandy heeft zitten drinken om de illusie nog wat 1 anger te doen duren, en ik verbeeld mij, dat de oud-modische dames en haar mannen ge- armd en zwijgend op de kade nog lang onze schuit hebben nagestaard', totdat't licht van de rumoerige dekken en uit de honderden pa- trjjspoorten maar flauwtjes nog zichtbaar was en de kade zelf reeds lang in diepe duister- nis was teruggezonken. En toen zijn ze waar- schijnlijk ook gegaan den pikdonkeren weg door het bosch of langs klappertuinen en moeras naar hun huizen met de walmende olielampen, waar je alleen de kikkers hoort en de stilte. Provincial nieuws UIT PETTEN. •Advies van den raad1 dier gemeente Petten inzake het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeenten Petteni en Zijpe. De raad bestaat uit de navolgende perso- nen: K. Nottelman, J. J. G. Blom, P. Koop- man, J. Timmerman, Th. de Graaff, D. van der Vlies en H. S. Eriks, burgemeester tevens voorzitter en secretaris. In de vergaderingen van 27 Alprili en 5 Juli 1927 werd het ontwerp in een voltallige vergadering behandeld, zooals dit door Ge- deputeerde Staten aan den raad is toegezon- den. De behandeling geschiedt artikelsgewijze. Artikel 1 wordt ongewijziga goedgevon- cfen. Artikel 2. Naar aanleiding van de hier in voorkomende bepaling, dat alle bezittlngen, lasten, rechten en verplichtingen overgaan op de vereenigde gemeente Zijpe, meent men, dat dan ook gelijke rechten en verplichtingen in de vereenigde gemeente voor al hare lnwo- ners moeten gelden, maar niet de eventueele wachtgeiden voor de Pettensche ambtenaren door de in Petten wonenden zullen moeten worden gedragen, door hen hooger te kunnen aanslaan. Bij artikel 10 wordt dit nader toegelicht. De artikelen 3, 4 en 5 geven geen aanlei ding tot bemerkingen. Artikel 6, alinea 1 en 2. Bij eene eventuee le wachtgeldregeling als bedoeld in artikel 10, zal de raad gaarne zien, dat het meercle- re per inwoner, dat Zijpe ontvangt van Ce inwoners van Petten, zal moeten worclen af- gejrcikken van de te betalen wachtgeiden voor de Pettensche ambtenaren, dit komt den raad voor billijk te zijn. Eveneens is de Raad van oordeel dat ook het bedrag genoemd in de 3de alinea van dit artikel behoort te wor den afgetrokken en zag dit gaarne venplich- te-nd gesteld. De artikelen 7 en 8 geven geen aanleiding tot bemerkingen. Artikel 9. Dit artikel gaf aanleiding ,tot uitvcerige besprekingen en voelende het ver- band tusschen dit artikel en artikel 10, werd besloten dit als een geheel te behandelen. De raad van oordeel zijnde, dat de huis- houding van Petten in mceilijkheden kwam, en dit zijn oorzaak vond in het moeten beta len van hoogere salarissen, bijdragen aan onderwijsinsrellingen als Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs, kosten van werkloos- heidsverzekering enz. zonder dat de raad op deze uitgaven lnvloed heeft' kunnen uitoefe- nen, noch daarin verandering heeft kunnen brengen, vindt het onbillijk, dat na de ver eeniging, de ingezetenen van het oude Petten nog extra kunnen worden belast met de Kos ten tengevolge van verschillende wetten en besluiten, die in hoofdzaak hebben geleid tot Pettens moeilijkheden, welke lasten de draag- kracht der bevolking van dat gedeele zullen te boven gaan. De raad zal gaarne zien, dat eventueele wachtgeiden, in het ontwerp an ders zullen worden geregeld en over de ge. heele gemeente gelijk zullen worden omgesla- gen. Er staan, misschien niet direct, maar in de toekomst voor de gemeente Zijpe ook voordeelen tegenover, daar volgens de thans in Zijpe geldende belasting op het inkomen, uitkeering volgens de Wet van 24 Mei 1897 Stbl. 156 opcenten Personeele belasting, op- centen op de grondbelasting, schoolgelden, vergunningsrecht, marktgelden, belasting op vermakelijkheden en verschillende huren en pachten, toch zeker ruim 3000 uit Petten zal worden ontvangen en de uitgaven van Zijpe voor deze ontvangsten niet behoeven te worden verhoogd. Op grond daarvan meent de raad dat In de vereenigde gemeente een gelijke heffing moet worden toegepast, of Rijk en Provincie vooer- looipig de wachtgeiden betalen. Vertrek van ingezetenen uit Petten zou een eventueel ar- wijkenden aanslag voor het opbrengen der wachtgeiden slechts op enkelen doen druk- ken, die het niet zouden kunnen opbrengen en er zou in het toch al zoo klejge Petten een onmogelijke toestandl worden geschapen. De burgemeester-secretaris, is 1 Januari 1928 51 jaar en zal dus vermoedelijk langen tijd in de wachtgeldregeling kunnen deelen en daardoor zouden geruimen tijd zwaardere lasten kunnen worden opgelegd. De raad hooipt dan ook dat voor het te- genwoordige Petten, zoowel voor den burge meester zelve als voor de ingezetenen een betere regeling zal worden gevonden. Verd°r wenscht die raad dat, ter voorkoming van op- drijving der wachtgeiden, de tegenwoordige ambtenaren van Petten zooveel mogel'ijk in de nieuwe gemeente zullen worden benut, waar dit niet anders dan in het belang van Petten's ingezetenen kan zijn en ook voor die van Zijpe. Voorts wenscht men gaarne in Petten te behouden een gelegenheid, waar eenvoudige aangelegenheden kunnen worden afgedaan en men niet steeds naar het op een paar uur afstand gelegen gemeentehuis zou moeten gaan, hetgeen voor meerderen ver- zuim en loonderving beteekent. Van een zoo- danige inrichting zou ook Zuidl Zijpe kunnen profiteeren. IDe raad hoopt dat met zijn bedenkingen rekening zal worden gehouden en zlet met be- langsellingi een regeling tegemoet. UIT UR9EM. Donderdag vergaderde de R. K. Bouwver- eeniging „St. Joseph", onder voorzitterschap van den heer J. Mulder. De heer J. Ruijiter had berieht gezonden een herbenoeming als bestuurslid niet te aan- vaarden De heer van den Heuvel betreurde deze ontslagname en wilde pogen den heer Ruijter te behouden als voorzitter. Door alle aanwezigen werd hiermede in- stemming betuigd. Vervolgens kwam aan de orde de rekening en verantwoording over 1926. Na onderzoek werd medegedeeld, dat allcs in volkomen orde was bevonden. De balans werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 32727.57. De winst- en verliesrekening over 1926 in ontvangst en uitgaaf op 1899.19 met een verliespost van 615.02. Door den penningmeester werd medege deeld, dat over't verslagjaar 1925/1926 was ontvangen totaal 3130.53 en dat de uitga ven bedroegen totaal 2257.18. De heer N. Ursem constateerde met vol- doening, dat de finandeele toestand van de vereeniging zeer gezond is. De heer van den Heuvel zou gaarne zien, dat het bestuur zorgd'e voor meerdere leden. Enkele leden vroegen of het niet gewenscht was om nog een paar wondngen te bouwen. De heer v. d. Heuvel meende, dat't thans daarvoor geen geschikte tijd was. Waar mo- menteel gebouwd kon worden, stonden nog een paar krotwoningen en deze dienen eerst te worden opgeruimd. Besloten werd een afwachtende houding aan te nemen. Verkiezing wegens aftreding van de hee- ren J. Ruijter en N. Ursem Bcideu werden bij acclamatie herbenoemd. De heer Ursem nam de herbenoeming we- derom aan. Tot gevolmachtigde voor de verkiezing van hoofdingeland voor het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier werd met algemeene stemmen benoemd de heer J. Ruij ter. Bij de rondvraag drong een der leden er op aan, dat de leden-huurders verplicht zouden worden de algemeene vergadering bij te wo- nen, Het bestuur zegde toe deze aangelegemheid nader ond'er het oog te zien. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Door den minister van arbeid is de bij- drage vastgesteld in het exploitatietekort van de wonirigbouwvereeniging over 1925/1926. Voor rekening van het Rijk komt 554.56, voor rekening van deg emente 184.86. UIT SCHOORL. Bij den he?r J. Korver, Voorweg, alhier, is een postduim komen aanvliegcn, gemerkt 3. B 27 3940. t.i rM'.- UIT WIERINGEN. Zaterdagavond is een arbeider bij den sluisbouw te Den Oever op Wieringen, zekere Gerrit Voskuil, bij het zwemmen in zee ver- dronken. De politie heeft nog geruimen tijd naar het lijk gedregd, doch het is nog niet gevonden. UIT HEILOO. Alhier heeft zich eene commissie gevormd van 21 personen (uit elke R. K. vereeniging een bestuurslid), welke bij de kerkconsecratie en plechtigen intocht van den Bisschop van Haarlem (een leidende rol zal vervullen. Deze commissie heeft vier sub-comte's be noemd voor regeling, versiering, orde en fi- nancien; algemeen secretarsi de heer W. Ta- mis. De Bisschop zal op 21 Augustus aan de grens der gemeente Limmen worden afge- haald door een ruiterstoet, jongens en meis jes, op versierde rijwielen, eerewacht en commissie van ontvangst, de laatste be- staande uit den pastoor en kapelaan der pa- rochie en kerk- en armbestuur. De consecratie zal op 22 Augustus plaats hebben. Een rijk en varieerend1 program is hiervoor opgemaakt, terwijl die pontifieale Hoogmis (welke na de consecratie om half elf aanvangt), door den Bisschop A. J. Cab iler zal worden opgedragen. Naar we vernemen heeft de Brockway- Maatschappij den autobusdienst overgeno- men van dep heer N. Bruijn alhier en is de heer Bruijn benoemd tot directeur. Zijn we goed ingelicht, dan exploiteert deze maat schappij ook den dienst Leiden—Haarlem en zal als de berichten juist zijn een doorloopenden dienst worden ingevoerd van Alkmaar naar Leiden, via Haarlem, jngaande 15 Juli. Naar men ons mededeelde is hiervoor nog de goedkeuring noodig van Ged. Staten en van deze goedkeuring hangt de onderhande- ling af. De tuinbouwvereeniging ,.De Vooruit- gang" heeft de levering van brandstoffen op gedragen aan den heer P. Mors alhier. Door B. en W. zijn verpacht de staan- plqatsen voor de kermis. Bdialve de vele kramcrijen hebben we weer de oude bekenden f Js H. Vallentgoed (luchtschonunel), H. Derks (schiettent), v. ci. Abeele (werp- tent), W. Rolle (zwcefmolen) en gelijk we reeds vrocger meldden ook de stoomca- roussel van Janvier. UIT CASTRICUM. Hedenmorgen merkte de veehouder G- B aan den Rijksweg alhier dat ongenoode gas- ten zijn konijnen en kippenhok hadden ge- inspecteert. Al ras bleek echter, dat geen dief zijn slag had geslagea doch een viervoeter. De politie werd! gewaarschuwdi en uit aan- wijzingen is kunnen opgemaakt worden wel ke bond hier waarschijnlijk de dader is ge weest. De eigenaar zal echter wel bercid zijn de aangerichte schade te vergoeden. De stoeltjes welke verleden week Zon- dagavond meegenomen werden uit de wajran- da van het cafe de Vriendschap alhier zijn terug gevonden bij het Limmerpoortje. Van de riaders geen spoor te vinden. UIT EGMONlD AAN DEN HOEF. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is op den weg van Bergen naar Egmond aan den Hoef een luxe auto van den heer Mulder uit Grouw (Friesland). Eenige honderden meters buiten het dorp rnoest de wagen uLtwijken, juist ter hoogte van een paal van het telefoon- en telegraaf- net. De auto raakte daarbij van den weg af, doch persoonlijike ongelukken vielen niet voor. Binnenland EEN SCHOOLKWESTIE. In de vergadering van den raad der gem. Engwirden (Fr.) die bij afwezigheid van den burgemeester gepresideerd werd door den wet- houaer De Jong, anti-revolutionnair, werd behandeld het verzoek der Luinjeberber Schoolvereeniging om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een bijz. 1. neu- trale school te Luinjeberd. B. en W. stelden voor daarop afwijzend te beschikken. Er werd lang en soms scherp gedebatteerd. Namens de vrijz.-democr. fractie betoogde de heer Wind, na de geheele wordingsgeschie- denis met al haar gebreken gememoreerd te hebben, dat door de S. D. A. P. thans alles gedaan wordt het aantal leerlingen aan de nieuwe school te Spitsendijk omhoog te voe- ren en dat van de te stichten school te druk- ken. Het is zelfs zoover dat er gepost wordt, tegenstanders achtervolgd. Onze fractie zal zich verzetten tegen de brute overmacht van de S. D. A. P., die niet de belangen van het onderwijs dient. Het getal 1.1. voor de nieuwe school, door B. en W. op 39 vastgesteld, acht hij aanvechtbaar, omdat op dit oogenblik nog 43 vap de gelegenheid tot het ontvan-.en van huisonderwijs te Luinjeberd gebruik ma- ken. De heer J. de Wilde (S. D. A. P.) protes- teerde tegen de woorden van den heer Wind: de aangevraagde school zal het onderwijs in de geheele gemeente verslechteren; niet de S. D. A. P. maar de tegenstanders werken met unfaire middelen om 1.1. voor de neutrale school te winnen. Wethouder de Wilde ziet in de geheele zaak niets anders dan een actie van het hoofd der nu opgeheven school in Luinjeberd. De voorzitter handhaaft het aantal 39 1.1. voor de aangevraagde school. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. met 7 tegen 3 stemmen aangenomen. V6or siemden 6 S. D. A. P.'ers en 1 A.R., tegen 3 I). De heer Van Dijk (V.-D.) was wegens ziekte afwezig. Met hetzelfde stemmencijfer werd afgewe- zen het verzoek der zelfde Schoolvereenjging om twee lokalen in brulkleen af te staan aan de voormalige O. L. school te Luinjeberd. DE ACTIE TEGEN „DE AVONDPOST". De vice-president van de Haagsche recht- bank, mr. De Joncheere, heeft-Zaterdag uit- spraak gedaan in het kort geding tusschen de directie van het dagblad „De Avondpost" tegen de onderteekenaars van de in het laatst der vorige week op verschillende punten der stad aangeplakte „proclamatie" tegen dat dagblad. Eischeres had gevraagd wegne- ming der biljetten op grond van een onrecht- matige daad. Mr. De Joncheere verklaarde evenwel eischeres niet ontvankelijk in haar vordering, omdat in de dagvaarding niet gesteld is, waarin de onrechtmatige daad zou hebben bestaan. Eischeres werd veroordeeld in de kosten van het geding. DE STAKING TE DEVENTER. De besprekingen door den rijksb'emidde- laar, den heer Van IJsselsteyn, Zaterdag- morgen op het Dep. van Arbeid met verte- genwoordigers der arbeidersorganisatie en met de directie der Overijselsche IJzergiete- rij en Machinefabriek te Deventer, ieder af- zonderlijk, gevoerd, hebben niet tot resultaat geleid, althans niet zoodanig, dat de rijksbe- middelaar een voorstel heeft gedaan. Een verzoek zijnerzijds, de staking tot 23 Juli uit te stellen, konclen de arbeidersvertegenwoor- digers niet aannemen, doch zij zullen dit ver zoek hedenmorgen onder bepralde voorwaar- den met de arbeiders bespreken. De directie verbond hieraan echter een conditie, welke de arbeiders onaannemelijk verklaarden. De staking neemt dus vandaag een aan- vang. MONUMENT iSx PROF. VAN HE1JN5BERGEN. Kort na het overlijden van prof. mr. dr. P. van Heijnsbergen,, subst.-officier van justitie te Amsterdam, vormde zich een comite, waar van burgemeester W. de Vlugt eere-voorzitter was, ten einde op het graf van den betreur- den doode een monument op te richten. Dit gedenkteeken werd Zaterdagnamiddag op de Nieuwe Oosterbegraafplaats onthuld. Nadat een bloemenhulde van de vrienden van den overledene op het gedenkteeken was neergelegd, nam mr. Baart de la Faille, de voorzitter van het comite, het woord, om het monument te onthullen als een blijvend aan- denken aan den man, die weggerukt is van de zijnen, van zijn vrienden en van de weten- schap, toen zijn levensloop nauwelijks in zijn voile zenith was geklommen. Een bloedverwant dankte namens de famf- lie voor deze schoone hulde van vriendschap en waardeering aan den overledene. Het gedenkteeken is van kunsteen vervaar- digd. ulJ MATEN EN GEWICHTEN. Het Tweede Kamerlid ,de heer Albarda. heeft aan de ministers van buitenlandsche za- zaken en van arbeid de volgende vragen ge steld: Welke stappen zijn gedaan om uitvoering te geven aan het voornemen der regcering, tien jaren geleden in de Memorie van Toe- lichting tot de begrooting van Arbeid aan de Kamer kenbaar gemaakt, om te bevorderen, dat Nederland zal toetredien tot de interna- tionale conventie, welke ten doel heeft re zorgen voor de instandhouding van het Bu reau International des Poids et Mesuree te Sevres? Zijn de ministers bereid mede te deelen, welke de rederten zijn waarom een wetsont werp tot goedkeuring van de toetreding van Nederland tot die conventie nog steeds niet bij de Kamer is ingediend, hoewel een cre- diet voor de uitgaven, aan die toetreding ver- boden, destijds reeds bij de begrooting is verleend Is de indiening van een zoodanig vetsont- werp spoedig te verwachten? - - EEN METEOORSTEEN. Tijdens het hevige onweder dat zich Vrij- dagavond boven Gouda ontlastte. is een me- teoorsteen uit de lucht komen vallen en te* recht gekomen op een riool in de Erasmus- straat. De steen, een omvang hebbende van 27 X 24 X 12 c.M. en circa 12^4 Kg. we- gende, sloeg een gat van 75 c.M. diepte in den J gj"id. Schade werd overigens niet aange- Purol bij doorziiien en slukloopen der ■mh

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6