Buitenlandscli gemengd nleuws. Zeetijdingen BuitenBand Tijdschriften fiHiltil®®®®® SHHSSHS®®®®®®® Markibepichfen Ziet gij oudcr uit dan gij zijt L K. V. K. TE HAARLEM. I De Haarlemsche Kamer van Koophandel bestond Zaterdag 75 jaar. pit feit is feeste- liilc herdacht, tegelijk met de in gebruik stel- ,ling van het eigen gebouw, dat de Kamer aan het Nassauplein gekocht heeft. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de secretans,J- C. Moderns, een gedenk- /boek samengesteld, waarin hi] een overzicht van den arbeid der Kamer geeft van 1851 tot 1922. In dit laatste jaar kwam de reorgani- satie der Kamers van Koophandel tot stand, .waaruit een geheel nieuwe toesand geboren V,ejn tegenwoordigheid van een groot aantal cenoodigden, o.w. de heer Heringa, namens den minister van arbeid, handel en nijverheid, :m M. Slingerberg, waarnemend burgemees- ter van Haarlem en de wethouders A. Bruch en M A. Reinalda, alsmede vertegenwoordi- iwers van andere Kamers van Koophandel, ihield de voorzitter der Kamer, de heer Ernst H Krelage, een herdenkingsrede. i Verder werd het voorstel gevoerd door mr. W. Slingerberg, die namens de gemeente diaarlem een ets aahbood, de heeren J. H iSauveur, namens het Fransche gouverne- 'ment, J. C. v. Til, die namens de Alg. Ver. woor Bloembollencultuur een klok schonk, jhr. [f Teding van Berkhout Jr., die namens het pepartement Haarlem van de Mij. voor Nij verheid en Handei een aquarel aanbood, M. liLugt voor de Haarl. Ver. voor den Effecten- Ihandel, welke een glas-in-lood raam voor de Vergaderzaal ten geschenke gaf, mr. J. Bie- Wens de Haan, die namens de Mij. voor Nij- 'verheid en Handel een tinmen wandbord schonk. I Horecaf schonk een inktstel, terwijl voorts vele bloemstukken werden aangeboden. Hierna werd het gebouw bezichtigd, waar in de Kamer over een ruime, goed ingerichte vergaderzaal beschikt. Op de receptie, door het bureau der Kamer gehouden, kwamen zeer velen hun geluk- wenschen aanbieden. BRANDEN. Zaterdagmiddag ontstond brand in een pakhuis van Nico Broekhuizen aan de Ha- vendwarsstraat te Hilversum. Het pakhuis is verhuurd aan den heer J. Schraders, die het als garage gebruikt. Deze heer bekwam ein- stige brandwonden. Een auto verbrandde ge heel, twee andere werden gedeeltelijk ver- nield. Drie motorfietsen en een aantal rijwie- len gingen eveneens verloren en het pakhuis brandde geheel uit. Ook een aangrenzend paldiuis, waarin meubels van den heer Sie- berg Massen opgeslagen lagen, werd door de vlammen aangetast. Hier brandde de boven- verdieping geneel uit en beschadigde het wa ter vele van de in de beneden verdieping ge- borgen meubels. Tegelijkertijd ontstond brand in een onbe- woonde villa aan de Steynlaan, welke villa pas was overgedragen aan mr. Molster uit Delden, die haar gaat bewonen. De verdiepin- gen van den rechtervleugel zijn geheel uitge- brand. Il ae aoor naar te verieenen graaen en at te ne- men examens, gelijke rechten zou hebben als de rijksuniversiteiten. T Het gemeentebestuur heeft van deze gele genheid onmiddellijk gebruik gemaakt door de benoeming van een groot aantal nieuwe hoogleeraren en het inrichten van de noodige laboratoria. De nieuwe universiteit werd 15 October 1877, onder groote der burgerij, feestelijk geopend. De universiteit is thans voornemens deze heuglijke gebeurtenis, die voor Amsterdam van groote beteekenis is geweest, op plechtige wijze te vieren. De herdenking zal plaats heb ben op Zaterdag 15 October a.s. Des voor- middags zal de Senaat der Universiteit een bezoek brengen aan het gemeentebestuur ten stadhuize. De hoogleeraren zullen zich in ambtsgewaad in optocht van't universiteits- gebouw naar het stadhuis begeven, waar zij door het gemeentebestuur zulien worden ont- vangen. Des namiddags zal een plechtige bij- eenkomst worden gehouden, waarin de rector magnificus een herdenkingsrede zal uitspre- ken, gevolgd door een receptie, terwijl des avonds de leden van den Senaat aan autori- teiten en genoodigden een maaltijd zullen aanbieden. Het is wel te verwachten dat ook de studenten, al heeft het A. S. C. het lus trum reeds gevierd, van hun belangstelling zullen doen blijken. De historische commissie van den Senaat is voornemens ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest is een der lokalen van het universi- teitsgebouw een kleine tentoonstelling te or- ganiseeren van gedenkwaardigheden met be- trekking tot het vijftigjarig bestaan der Uni versiteit. een v. d. St. DANSEN OP ZONDAG IN DEN HAAG. Het lid der Tweede Kamer de heer Duv- tnaer van Twist heeft den minister van Justi ce de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van het antwoord van B. en W. van 's Gravenhage van 28 Juni j.l. op ade vragen van het raads- lid L. F. Duymaer van Twist, betreffende het verieenen van dansvergunningen op Zon- dag? Acht de minister niet dat het standpunt van B. en W., dat op den Zondag des mid- dags mag worden gedanst, mits na het volko- men einaigen der middagdiensten, in strijd is met art. 4 der Zondagswet en wel in tweeerlei zin door: a. de uitzondering, welke het arti- kel voorschrijft, tot regel te maken; b. het pertinente voorschrift van het artikel, dat openbare vermagelijkheden bij uitzondering kunnen worden toegestaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienst- oefeningen, ter zijde te stellen en daarvan te maken, dat reeds na de middaggodsdienst oefening mag worden gedanst? Zoo deze vraag bevestigend wordt beant- woord, is de minister dan bereid, overeen- komstig zijn toezegging (Memorie van Ant woord, Staatsbegrooting voor 1926) maatre- gelen te treffen ter handhaving van de Zon dagswet? j HET HUIS MET DE IJZEREN r BRUG te koog aan de zaan. Te Koogaan de Zaan zal morgen de bur igemeester den eersten stex leggen voor de fundeering, waarop het Huis met de IJzeren Brug in zijn oude gedaante weder zal worden opgetrokken. Het huis zal gebouwd worden achter het wandelpark en na de vernieuwing worden ingericht tot molenmuseum voor de ver. „de Zaansche Molen." DE EEDSKWESTIE TE BROEK IN WATERLAND. Zooals vermeld heeft de heer P. J. Peere- boom, burgemeester van Broek in Water- land, als lid der Herv. Gem. aldaar, een brief ?an president der Alg. Synode gericht, inzake de weigering van den Herv. predikant ,J' J Rensink om voor het kantonge- recht den eed af te leggen wegens godsdien- stige bezwaren. De heer Peereboom heeft van genoemden president bericht ontvangen, dat deze eedskwestie op de agenda der komende Synodezittingen is geplaatst. JUBILe AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Bij de hooger-onderwijswet van 1876 werd aan de gemeente Amsterdam toegestaan hare instelling van hooger onderwijs, bekend on der den naam van Athenaeum Illustre, in te richten tot universiteit. die ten aanzien van ONWEER. Door het inslaan van den bliksem is met hooi gevulde berg van de wed. A. Dasselaar, te Voorthuizen, afgebrand. Verder zijn bij den landbouwer T. v Broek, te Terschuur, vijf koeien, en bij Kuijt, te Warselaar, gem. Barneveld, een koe doqr het hemelvuur gedood. Te Deurzen is de boerderij van H. van Bokstel afgebrand. Te Broekhuijzen (L.) is mej. Peeters door den bliksem gedood. Bij een hevig onweer, dat Vrijdagnacht boven Baarn en Soest woedde, is de bliksem geslagen in het benedenhuis van den heer G. Majoor te Soest. Plafond en muren wer den ernstig beschadigd, terwijl een begin van brand ontstond, dat echter bijtijds gebluscht kon worden. De bewoners, die in de boven- verdiening van het huis waren, ondervonden geen letsel. EEN BOETE VAN BIJNA DRIE TON. Het gerechthof te ^Amsterdam heeft behan- deld de strafzaak tegen den heer J. K. E. L. Schonhuth, beheerend vennoot der handels- vennootschap J. A. de Haas Zn. te Haar lem, die in verzet was gekomen tegen't bij be- stek gewezen arrest, waarbij bevestigd werd't vonnis der Haarlemsche rechtbank van 2 Februari 1926, houdende zijn veroordeeling tot 82 geldboeten tot een gezamenlijk bedrag van 296.861.40, bij gebreke van betaling en verhaal te vervangen door 82 hechtenis- straffen elk van twee dagen. Deze straf werd opgelegd wegens overtreding van art. 8 der wet van 4 April 1870 (St.bl. 61), opleveren- de: het toelaten van accijnsgoed, hetwelk bij vervoer met documenten moet gedekt zijn in een bij beklaagde in gebruik zijnd pand, met de wetenschap dat het in strijd met de wet is vervoerd. De beklaagde was niet verschenen. Nadat de griffier een groot aantal beschei- den had voorgelezen, deed het gerechtshof uitspraak. de gegevens, haar volkomen juist voorkomh Zij leefde in <Je blijkens het bovenstaande gewettigde veronderstelling, dat de bijdrage vaB 49.000 geheel1 uit 's rijks kas zou worden vergoea. Het verheugde haar dat de regeering op deze wijze blijk gaf ernstig te willen meewer- ken aan de bestrijding van de werkloosheid en zij meende dan ook het aanhodi van die re geering dat de gemeente in staat zou stellen het hare te doen om tot vermindering der werkloosheid mee te werken, niet te mogen afslaan. Thans is evenwel gebleken, dat de minister zich niet alleen tot de gemeenten Amsterdam en Utrecht, doch zelfs tot de bij deze aangelegenheid zoo nauw betrokken tweede inschrijfster heeft gewend om een deel van de rijksbijdr^age voor4haar; rekening te nemen. Het is niet te verwonderen, dat in het aan dien raad gerichte adres van de vertegen- woordigster der Vereinigte Stahlwerke in de door Werkspoor toegezegde bijdrage, een zij- delingsche verlaging van haar inschrijvings- prijs wordt gezien. Wel pLaatst de minister zich op het standpunt dat in deze bijdrage van Werkspoor geen verkapte verlaging van den inschrijvingsiprijs mag worden gezien, doch het valt niet te ontkennen dat aldus toch een weg wordt betreden, welke tot aller- lei ongewenschte gevolgen kan leiden. Een nadere mededeeling van den minister, dat hij eventueel ook zonder de bijdrage van Werk spoor zijn toezegging onverkort gestand zal doen, heeft den indruk, die door een' en ander is gewekt, niet kunnen wegnemen. ;De bovenbedoelde minderheid in het colle ge kan dan ook, hoezeer het haar leed doet dat dientengevolge een zoo belangrijk werk als het onderwerpelijke niet aan de Neder- landsche industrie zal kunnen worden ge- gund, haar standpunt, dat het aanbod van de regeering behoort te worden aanvaard, in het licht van de haar nader bekend gewor- den feiten ook de andere leden van ons col lege in bijzondere mate hebben getroffen, kan begrijpelijk worden geacht, merken B. en W. op. Na nog te hebben meegedeeld, dat beide belanghebbenden zich bereid hebben ver- klaard een termijn van gunning tot en met 16 Juli a.s. te verlengen, geven B. en W. den raad in overweging om zijn besluit van 17 Juni j..l. tot aanvaarding van de toegezegde rijksbijdrage in te trekken, waarna het colle ge in voile vrijheid ten opzichte van de gun ning zal kunnen beslissen. Te Ouaencfijk is het zevenjang aochter- tje van den heer Baas in de Hoornsche Jaag- vaart gevallen en verdronken. Te Losser is een driejarig meisje in een regenton verdronken. De chauffeur van de auto, die Donder- dagavond de aanrijding op den Rotterdam- schen weg te Delft veroorzaakte, heeft zich aangemeld.' Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt. Te Oude Pekela is afgebrand de behui- zing van S. Bodewitz. Te Noordwolde (Fr.) is de boerderij van S. Meier afgebrand. Van den inventaris kon niets gered worden. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Krakatau (uitr.) 8 Juli v. Suez. Prinses Juliana 9 Juli v. Suez. Soemba 9 Juli v. Amst. n. Java. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LIJN. Ridderker 9 Juli v. Rott. n. Bombay. Streefkerk (uitr.) 9 Juli te Madras. v HYGIeNE- EN VEILIGHEIDSHOEKJE De groote aantrekkelijkheid. van het zwemmen is, dat alle zorgen en beslommeringen van het dagelijk- sche [even in het zwemwater kunnen wegspoelen. I PROP. COMM. N. Z. B. BAPTISTEN-GEMEENTEN. L De 47ste algemeene vergadering der Unie van Baptistengemeentea in Nederiaud is dit- maal gehouden te Sneek in de Vredekerk, den 6en en 7en Juli. Die vergaderingen werden geleid door ds. J. Lpuw uit 2e Exloermond. Een woord van welkom werd toegercepen aan de zendelinge G. Reiling, met verlof hier te lande van haar arbeidsveld te Yahnsu, Belg. Congo Centr. Afrika. Ook werden bijzonder begroet ds. en mevr. Weening te Stadskanaal, die terugkeerden van een reis naar Australie en Nieuw Zeeland. Tevens werd nog verwelkomd ds. Hoefs te Sassen (Duitschland) als vertegenwoordiger van den Duitschen Bond van Baptisten-ge- meenten. Uit Engeland waren schriftelijke ge- lukwenschen gekomen. s Voor de beide afgetreden leden der Unie- Commissie, ds. J. Jeronimus en widen ds. H. Hof werden gekozen ds. R. Reiling te Nieuw Weedinge en ds. G. Bouritius te Nieuwe Pekela. Als lid voor den Jeugdraad werd1 gekozen 5. Jeronimus te Den Haag. itspri Het vernietigde zoowel het bij verstek ge wezen arrest als het daarbij bevestigde von nis der rechtbank. Opnieuw rechtdoende, verwierp het Hof het namens den beklaagde gevoerde verweer, dat het bewijs niet gelevera zou zijn, omdat volgens de Gedistilleerdwet de hoeveelheid gedistilleerd slechts door ambtelijke peilin- gen bepaald kan worden, welke in dit geval onmogelijk waren, omdat het gedistilleerd niet meer aanwezig was. Het Hof overwoog dienaangaande, dat bedoelde wet wel is waar rekening houdt met het meest voorkomende geval, dat het gedistilleerd aanwezig zal zijn, doch dat nergens verboden is om ook op an dere wijze, gelijk in dit geval, de hoeveelheid vast te stellen. T enslotte verklaarde het Hof den beklaag de schuldig aan het primair ten laste geleg- de: het koopen van accijnsgoed, hetwelk bij vervoer door documenten gedekt moet zijn, met de wetenschap dat het in strijd met de wet is vervoerd, 102 malen gepleegd en strafbaar gesteld bij art. 18 der wet van 4 April 1870. De aldus schuldig verklaarde werd daarop veroordeeld tot 102 geldboeten tot een totaal bedrag van ruim 290.000, met bepaling, dat, zoo hij niet in staat is de boeten te vol- doen, elke boete vervangen zal worden door een hechtenisstraf van twee dagen. DE KWESTIiE VAN DE KONIG1NNE- BRUC TE ROTTERDAM. Wordt de gunning aan Werk spoor ingetrokken? In een schrijven aan den gemeenteraad komen B. en W. van Rotterdam nader terug op de kwestie van de guning van den boven- bouw der nieuwe Koninginnebrug. Zij herin- neren daarin aan een schrijven van 29 Jum j.l., waaruit blijkt, dat van de door den mi nister toegezegde rijksbijdrage worden ver- gotd; 14.000 dcor Werkspoor, 5000 door de gemeente Utrechr, en missebku 5000 doer de gemeente Amsterdam Met deze omstandigheid' kon zoo min bij de opstelling van het voorstel van B. en W. van 14 Juni als bij de daaraan gewijde beschou- wingen in de raadsvergaderig van 17 Juni, alsook bij het genomen raadsbesluit xekening worden gehouden. Uit de gewisselde tele- grammen was niet anders op te maken dan dat het bedrag van 49.000 uit's rijkskas zou worden vergoed. De nader aan het licht getreden feiten hebben zoo schrijven B. en W. de minderheid1 van ons college; die In het vroegere stadium tot aanvaarding van de toegezegde rijksbijdragen heeft geraden, aan- leiding gegeven zich af te vragen of het haar wel mogelijik zou zijn thans nog het- zelfde standpunt in te nemen. Zij stelt op den voorgrond, dat dit standpunt, wanneer zij alleen rekening houdt met de vroeger bvker-- OUD-ONDEROFFICIEREN. De Kon. Ned1. Bond van Oud-Onderofficie- ren heeft Zaterdag te Arnhem ziin 39ste al- ;ehouden. Deze verga- ln ver- geleden het praedicaat Koninklijk aan den Bond! werd vex leend. v De vergadering werd o. a. bijgewoond door den eere-voorzitter luitenant-generaal b. d. fraaf Schimmelpenninck en aen conunissaris er koningin in Gelderland. Na een welkomstwoord van den heer L. G. A. Graaf van Limburg Stirum hield de al- gemeene voorzitter, de heer M. Gerdes te Am sterdam, de openingsrede. Nadat alle aanwezigen het eerste couplet van het Wilhelmus haddm gezongen, bracht de voorzitter van de afd. Arnhem, de heer L. J. H. Breuker, hulde aan den bondsvoor- •zitter. Hij overhandigde den heer Gerdes, die onlangs zijn 70s ten verjaardag vierde, een prachtigen lauwerkrans. Daarop werd1 overgegaan tot die behande- ling van de agenda, die een lange reeks ver- slagen en andere punten van huishoudelijken aard vermeldde. Tot voorzitter werd herkozen de heer L. J. H. Breuker, tot bestuurslid de heer De Iongh. Tijdens de vergadering werden telegram- men van hulde aan het Koninklijk Huis ver- zonden. INKGOP PENSIOENJAREN. De Onderwijs-Centrale wendt zich met een adres tot den minister van financien, om er op te wijzen, dat telkens nog onderwijzers bij het lager onderwijs en leeraren bij het nij- verheid!sonderwijs tot de ontdekking komtn, dat niet alle dienstjaren meetellen voor pen- sioen, omdat zij, of ook wel bun besturen, in- dertijd verzuimden den vroegeren diensttijd in te koopen; dat verschillende personen, vooral bij het voorbereidend lager onderwijs en bij het nij- verheidsonderwijs, vroeger wcrkzaam waren aan niet-gesubsidieerde inrichtingen, zoodat voor hen geen gelegenheid tot inkoop be- stond1. Het adres verzoekt den minister, te willen bevorderen, dat alsnog tot tenminste 1 Ja- nuari 1928 gelegenheid tot inkoop van vroe gere dienstjaren gegeven wordc. KORTE BERICHTEN. Herbenoemd tot kantonrechter plaats- vervangers in het kanton Medemblik de heer C. A. Meijer. De gemeenteraad van Venlo heeft aan- genomen een voorstel van B. en W. om aan de R. K. Ver. van Spoor- en Tramwegperso- neel „St. Rafa61" kosteloos af te staan 14 H.A. beboschten heidegrond, op de Groote Heide voor het bouwen van een Rust- en Her- stall in O-Boord. -*• S. Andrew (thuisr.) 9 Juli v. Port Said, 'j St. Andrew (thuisr.) 8 Juli v. Suez. JAVA—NEW YORK LIJN. Deli, Batavia n. New York, 8 Juli te Boston. KON. NED. STOOMB.-MIJ. Aurora 8 Juli v. Amst. n. Alexandria. Hercules arr. 9 Juli v. Amst. te Rott. Achilles 5 Juli v. Port au-Prince n. Cap Haiti en. Alkmaar 5 Juli v. Valparaiso n. San Antonio. Crynssen (uitr.) 8 Juli te Barbados. Doros 8 Juli v. Lissabon n. Carthagena. Eos 8 Juli v. Portimao n. Amst. Erato 8 Juli v. Stettin n. Amst. Euterpe 8 Juli v. Bordeaux n. La Pallice. Hermes 8 Juli v. Londen n. Ams. Nero 7 Juli v. Gohenburg n. Amst. Notos 8 Juli v. Barcelona te Genua. Orestes 8 Juli v. Bdurgas te Varna. Orpheus 8 Juli v. Fiume te Patras. Prins der Nederlanden 8 Juli v. Kopenhagen naar Amsterdam. Rhea 7 Juli v. Puerto Barrios n. Kingston (Java). Stella 8 Juli v. Velo t eSalomca. Theseus 8 Juli v. Genua te Livorno. Zeus 8 Juli v. Bari n. Licata. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Delfland (thuisr.) 7 Juli te Port Gentil. Eemstroom (thuisr.) 7 Juli v. Grand Bas- sam. Holder (thuisr.) 8 Juli te Lagos. Scheldestroom (uitr.) 8 Juli te Axim Vlieland (uitr.) 8 Juli te Accra. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Meadon (thuisr.) 8 Juli v. Marseille. Patria 9 Juli v. Batavia te Rott. Tjerimai (uitr.) 8 Juli y. Marseille. Indrapoera (uitr.) 9 Juli v. Colombo. Jacatra 9 Juli v. Rott. n. Hamb. Siantar 9 Juli v. Rott. n. Batavia. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. Tasman 9 Juli v. Sydney te Melbourne, jAVA-BENGALEN LIJN. Ceylon 6 Juli v. Calcutta naar Java. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Billiton (thuisr.) 8 Juli v. Aden n. Port Sudan. Heemskerk 3 Juli x. Mozambique te Dar-es- Salaam. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Algorab 8 Juli v. B. Ayres n. Rott. Poeldijk (uitr.) 8 Juli v. Rio Grande n. B'Ayres. STOOMVA ART-MI J. NEDERLAND. Antomedon, v. Japan n. Rotterdam, 9 Juli van Shanghoe. HOLLAND—AMER1KA LIJN. Gaasterdijk, Pacifickust n. Rott., 8 Juli v. Los Angles. Nebraska 7 Juli v. Rotterdam te San Pedro. Rijndam, 9 Juli v. New York te Rotterdam. lende personen werden gewond. .Heden zal, voor het eerst sinds de opening der drie irogendheden-conferentie, weer een voltallige openbare zitting plaats vinden. Tusschen Sarwat Pacha en Chamber lain hebben de laatste dagen conferences plaats gehad over de wederzijdsche betrekkin- gen van Engeland en Egypte. EEN STRENG VONNIS. Zweepslagen. Rcchter Wright van het Assizenhof voor Staffordshire heeft twee jongen kerels zware straffen toebedeeld. Het waren R. E. Willette en> E. L. L. Walker, die zich schuldig hadden gemaakt aan inbraak en daarbij op verschei- dene menschen geschoten hadden. Een dier lieden werd voor zijn leven invalide gemaakt De rechter veroordeelde de jongens hei waren knapen van 21 jaar elk tot zeven jaar dwangarbeid en vijftien slagen met „de kat". DE SERPENTINE. 37 doodeK De Serpentine is de lange vijver in he; Hyde Park en de Kensington Gardens te Londen. In elf jaar tijds, n.l. van 1917 tot en met 30 Juni 1927 zijn 37 lieden in dat water omgekomen. Dat is niet veel, want er wordt enorm veel op de Serpentine geroeid en het heele jaar door in den vijver gezwommen Van die 37 gevallen komen er 19 onder het hoofd zelfmoord: 7 jongens of mannen en 12 vrouwen of meisjes. Lang voor dien tijd stortte zich Harriet Shelley, de eerste vrouw van den dichter, in de Serpentine en verdronk. Het aantal bona-fide ongelukken is <fus sp ring; maar er is dan ook veel en goede bewa- king. EEN GESTOLEN LOCOMOTIEF. In Zuid-Afrika. Dezer dagen hebben dieven ingebroken in de locomotiefloodsen te Volkrust, aan de Transvaalsche grens en een groote locomotief gestolen, waarmee zij naar Standerton gera den zijn, een afstand van 80 K.M. Daar keer- den zij de locomotief om en zonden haar te rug zonder bemanning. Met een gangetje van 65 K.M. per uur heeft de locomotief den te- rugweg afgelegd. Te Volkrust liep de ma chine op een rist goederenwagens en kwam zoo tot staan. De locomotief en de wagens werden vernield. ALBANIe. HET VERDRAG VAN TIRANA. Het Jcegoslavisch blad „Samoprava' merkt in een beschouwing over de betrekkin- gen tusschen Joego Slavie en Albanie op, dat de wederrechtelijke arrestatie van den tolk der Joego Slavische legatie slechts een episode geweest is in de wrijving tusschen beide landen. Het zwaartepunt der heele kwestie ligt in het verdTag van Tirana, waardoor Albanie zich stelt onder Italiaansch protectoraat en zijn eigen souvereiniteit prijs geeft. Met een volkomen ona.fhankelijk en zelf- standig Albanie zou joego Slavie hartelijke betrekkingen kunnen onderhouden. In het belang van de consolideering van den toestand op den Balkan acht het blad 'n herziening van het verdrag van Tirana door de Europeesche diplomatie, of door den vol kenbond, onvermijdelijk. KORTE BERICHTEN- De centrale Rijksdagcommissie besloot ween gevolg te geven aan het verzoek der mstitie om opheffing van de parlenKntaive onschendbaarheid der van hoogverraad be- tichte communistische afgevaaruigden Stoc- ker, Koenen, Hoernle, Heckert, Remmele en Pfeiffert. De Poolsche spion, Vackavits. die op on- wettige wijze naar die Oekraine gekomen was, is door het gerechtshof van Charkof ter dood veroordeeld. Vier kinderen in den leeftijd van 2 tot 11 jaar, zijn te Buffalo in de Niagara-rivier verdronken, doordat een automobiel, waarin zij zaten te spelen, van den oever afreed, blijkbaar nadat de kinderen de remraen had den losgegooid. De ouders der kinderen zaten op korten af stand van den auto te visschen. Voor het hof van gezworenen te Breslau is onlangs de landarbeidster Bischdorf, die haar pasgebonn kind had geworgd, ter dood veroordeeld. Het rijksrechtshof van Leipzig heeft dit vonnis bevestigd. In de Roemeensche gemeente Fogaras in Transsylvani6 hebben bij de verkiezingen ernstige onlusten plaats gehad. Daar de le den der nationale boerenpartij belemmerd werden in het voeren hunner verkiezingspro- paganda, drongen zij het stadhuis binnen, waar zij vemielingen aanrichtten. Troepen, die uit Kroonstad werden ontboden en per bijzonderen trein naar Fogaras werden go- stuurd, konden de orde herstellenverschil- v EEN SLAVENHALER? De douane te Townsville in Queensland heeft een onderzoek ingesteld aan boord van een Fransch schip, dat 480 koelies aan boord heeft, die geronseld zouden zijn voor de Nieuwe Hebriden. Volgens die scheepsofficie- ren komen de koelies uit Annam, zijn zij voorzien van Indo-Chineesche paspoorten en hebben zij con tract en gesloten voor werk op de eilanden in den Grooten Oceaan. De Chi- neesche inwoners van Townsville hebben echter een protest-betooging op de kade ge houden, waarop een boodschap werd voorge lezen, die stiekum van het schip was ge- smokkeld en waarin stond, dat de menschen met cigaretten bcdwelmd waren en vervol- gens geronseld in een Fransche conccssie in China en bestemd waren voor de zilver- en loodmijnen op de Nieuwe Hebriden. Het schip' is een groote kooi, geheel voorzien van tralies me prikkeldraad en met gewapende stuurlie- deu als wachten. De boodschap vermeldde verder, dat de mannen niet genoeg te eten kregen en ook geen behoorlijke medische ver- zorging kregen. De uitslag van het onderzoek wordt nog niet meegeedeeld. „DE FOTOGRAAF". Het bekende weekblad „De Fotograaf" (41e jaargang) uitgavc van de firma B. Cupe- rus Az. te De Bilt, tot voor eenigen tijd hoofdzakelijk als advertentie- en fotografisch nieuwsblad uitgegeven, is gereorganiseerd tot een technisch weekblad voor de geheele foto- grafische branche (Vakfotografie, Fotohandel en Persfotografie). Het is vanaf 1 Juli tevens officieel orgaan van „:De Nederlandsche II- lustratiepers", de Vereeniging, waarbij te- genwoordig ook de dagbladen en geillus- treerde tijdschriften zijn aangesloten. Gpgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogsg en laagste prijzen van sommige artikelen Markien van Maaqdag 4 tot en met Za terdag 9 Juli. Kipoen per stuk 0.601.75, Kuikens per stuk 0.10—/ 1.50, Eenden per stuk 0.501, Konijnen per stuk 0.30 2.25, Eenden-eieren per 100 stuks 4.80, Kippen-eieren/groothandel) 5.75f 6.25, idem (kleinhandel) 5.50—/ 6.50, boter (le prijs per V3 K.G. 0.85f 0.95, 2e soort 0.75—/ 0.80, Slachtdluiven 0.150.20. ALKMAAR, 11 Juli. Oip de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd: 29 vette koeien 230400, 22 vette kal- veren 60150, vette kalveren p. ned. pond/ 1.101.35, 57 nuchtere kalveren slacht 825, 563 vette varkens zware p. ned. pond 66—69 ct., zouters 6466 ct. BEV'ERWIJK, 9 Juli. De prijzen del aardbeien aan de exportveiling waren Zater- dagavond: Amazone z. d. 40.5046.50, idem m. d. 37.50-—39, vroege 26 pei 100 K.G. PURMERiEND, 9 Juli. „Afslagv€reeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Slechte spijsverte- ring, verstopping, maagkwalen enz.. werken nadeelig op uw humeur en ge- stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkeod laxeermid- del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Maagpillen A f 0.65 per flacon. Foster's Alom verkrijgbaar V f -b'C-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7