DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. UxraneinentspfJJs b!J voornitbetaltng per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 6 ct Adrertontiopr. 26 ct p re^elgrootere letters naar rllHl" H INWi Brieves franco N.V. Book- en Handelsdr. vJt Herns. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnktr. No. 3. Bedactie No. H. WOEISDAG No. 16? Dft ntmmfer btsfaaf on 2 blatfen* Honderd negen en twintigste laarganij 1927 Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 13 JIM Dagelijksch overzicht. De politieke loestand in Erank- rijk. Nieuwe moeilijkheden. De Vlootconferentie te Geneve. Een belangrijke rede van Van- dervelde. Zoo is dan tenslotte na langdurige onze ierheid de nieuwe Fransche kieswet toch aan genomen, zij het eerst na versdieidene nacht- zittingen der Kamer. Waarschijnlijk zal de verandering, hier door in de samenstelling der volksvertegen I woordiging gebracht, van betrekkelijik om v.vangrijken aard zijn, wat duidelijk wordt tjwanneer men zich even de moeite getroost de [geschiedenis van het parlementarisme in efrankrijk slechts vluchtig te overzien. Men moet dan tot de conclusie komen, dat vanaf den aanvang der volksvertegenwoordi Iging twee kiesstelsels bijna voortdurend in ■zwang zijn geweest, n.l. het lijststelsel en het 1 arrondissementstelsel. Terwijl bij het eerste steeds op lijsten gestemd wordt, ingediend in j bepaalde districten (waardoor dus ieder dis strict een aantal afgevaardigden krijgt, even- redig aan het aantal stemmen der inwoners op een bepaalde lijst), bepaalt het arrondisse mentsstelsel, dat ieder district (arrondisse- ment) een afgevaardigde benoemen kan Onmiddellijk springt het aanmerkelijk ver schil in het oog. Imtners: terwijl bij het lijs fenstelsel in hoofdzaak de principieele zijde der verkiezing van belang wordt, daar de, kie- zers minder met den candidaat dan wel met de voorgestane programma's te maken hebben geldt voor het arrondissementsstelsel meer de persoonlijke voorkeur, welke men voor een be paald candidaat hebben kan. Beide stelsels zijn afwisselend aan bod ge weest. Onder het keizerschap van Napoleon III werd het arrondissementsstelsel uitge- oefend. Na de ineenstorting van het tweede keizerrijk bracht de republikeinsche regeering het lijststelsel, dat als uitermate republi keinsch werd beschouwd, in werking en dit duurde zoo tot de groote crisis van 1889 al- les omver wierp en het oude stelsel in eere werd hersteld. Eerst in 1919 werd het lijst stelsel weer toegepast en tot dit oogenblik is de toestand niet meer veranderd. Thans hebben de voorstanders van het ar rondissementsstelsel opnieuw de overwinning in de wacht gesleept en voorloopig zal het dus met de gebruikelijke Fransche volksverte genwoordiging, die slechts in weinig opzich fen verschilde van de evenredige vertegen woordiging, wel gedaan zijn. De persoonlijke stemming heeft weer den voorrang gekregen, met als waarschijnlijk gevolg een belangrijke machtstoename d' oppositiepartijen. Men zal zich intusschen herinneren, hoe door de kieswetdebatten de regeering in moei lijkheden werd gebracht. Nauwelijks zijn deze echter omzeild, of een rieuw crisisgevaar komt reeds aanzetten, want ook de financieele kamercommissie heeft een manoeuvre tegen het kabinet op touw ge zet. Zoo ernstig is thans het gevaar, dat vrij al gemeen de verwachting wordt gekoesterd, dat de regeering dezen nieuwen aanslag op haar gezag niet zal kunnen doorstaan. Het gaat om het volgende: Er is over 1926 een begrootingsoverschot van ruim een half milliard. Dit overschot moest in de amortisa- tiekas gegtort worden. Maar stilzwijgend is die belofte voorbijgegaan en er was een ac- coord tusschen de partijen verkregen om dat half milliard te gebruiken voor de verbete ring der ambtenaarssalarissen, die een ver hooging zouden krijgen, van 1 Januari 1927 af terugwerkende kracht hebbend. Evenwel, de socialisten eischen, dat die terugwerkende kracht zich zal uitstrekken tot 1 Januari 1926. De gematigden die vernomen had den dat Poincare zulks zou weigeren en daar op de kwestie van vertrouwen zou stellen, her innerden zich de houding van het ministerie in de tegen hen gerichte kieswethervorming en besloten, dat, zoo Poincare andermaal een beroep op de oppositie zou doen om te kunnen aanblijven zij zich wel twee maal zouden be denken alvorens maar steeds te dienen to reddingsplank voor de regeering die de gemo dereerden steeds in den sleek laat. De groote vraag is nu wat zij doen zullenj of met de socialisten en communisten in dit geval meestemmen of zich onthouden In beide gevallen is het ministerie hoogst ernstig a gevaar. Zeer teekenend is't, dat de commissie van hnancien met 13 stemmen voor en met enkele Fgen (de gemodereerden hebben zich onthou den; zieh uitgesproken heeft voor de verhoo- feruS"v,/erkcnde kracht tot Januari '926, niettegenstaande Poincare tot twee- •naal toe was komen verklaren geen verder strekkende terugwerkende kracht dan tot 1 Januari 1927 toe te staan en daarop de kwes "e van vertrouwen te stellen. In de wandelgangen van den senaat waar J oincare zich eenige malen vertoonde, werd 1 v!i ^eParlemer|tareerd om den minister-pre sident te bewegen een transactie te beproeven Het vtrloop dezer zaak wordt in groote spanning gevolgd, aangezien het minste wat men kan zeggen is, dat het kabinet van een gering incident tijdens de zitting afhangt. Terwijl in Frankrijk de moeilijkheden mat den dag toenemen, confereert men te Geneve rustighjk voort over de vlootbeperking en aarverwante kwesties. Maar veel voortgang wordt daarbij uiet gemaakt. Het eenige vermeldenswaardige is wel, dat heden of Donderdag de Maanaag j.l. uitge- stelde voltallige zitting zal gehouden worden en dat de AmerikaansChe belangstelling voor het Engelsche compromis-plan, waarvan wij gister melding maakten, stijgende is. Dat is het eenige vermeldenswaardige van deze vrijwel nuttelooze en eindelooze conferen- tie, waar men nog weinig anders gedaan heeft dan zwaar geboomd over tedhnische kruiser-details. Vandervelde, de Belgische minister van buitenlandsche zaken heeft bij de opening der algemeene beschouwingen over de begrooting van buitenlandsche zaken een belangrijke re de gehouden over de buitenlandsche politiek van Belgie, waarin hij achtereenvolgens be- handelde de economische betrekkin,gen met Frankrijk, de verhouding met Nederland na de verwerping van het Belgisch-Neder- landsch verdrag, de moeilijkheden met Lu xemburg enz. Spreker besloot zijn uiteenzetting met een verheerlijking van den geest van Locarno die niet mag verloren gaan, maar wilde toch nog den eisch herhalen, alvorens deze door verja- ring mocht vervallen, de kwestie van de te- rugneming der marken tot een oplossing te zien brengen. Ook verheugde hij zich over de uitbreiding van het aantal arbitrageverdra- gen door Belgie met andere staten dezer dagen nog met Portugal gesloten en ein digde met te wijzen op het groote oeconomi- sche en cultureele belang dat met een uitbrei ding der verkeersmogelijkheden met de Nieuwe Wereld is gemoeid. Te midden der be- proevingen van de laatste jaren, aldus zijn slotwoord, hebben wij er steeds naar gestreefd ons als goede Europeanen te gedragen. Den dag dat Lindbergh gekomen is, hebben wij, meer dan ooit, het bewustzijn gehad ook we reldburgers te zijn.aldus van der Velde. Buitenland BELGIe. VERKLARINGEN VAN MINISTER VANDERVELDE. BELGIe's GEZ1NDHEID ONVER- A'NDER'D. De mededeelingen van jhr. Beelaerts laten ruimte voor de verwachting dat alle mogelijk- heden voor oveivenstemming nog niet zijn uitgeput. Gistermidda-g zijn in de Kamer besprekin- gen gehouden over de begrooting van Bui tenlandsche Zaken. De minister van Buiten landsche Zaken Vandervelde, gaf daarbij o.a. een uiteenzetting van de politiek der re geering en van zijn denkbeelden over de ver houding tusschen Nederland en Belgie. De heer Vandervelde zeide o. m.: Met de Commissie voor Buitenlandsche Zaken betreur ik ten zeerste, dat de verwer ping van het ontwerpverdrag van 3 April 1925 door de Staten-Generaal, de pogingen, welke de regeeringen van den Haag en Brussel s-edert jaren hebben aangewend, om het voor oorlogsche regiem te liquideeren en aan de betrekkingen tusschen de twee buur- staten een soiiden grondslag te geven, heeft doen mislukken. De verklaringen, welke de nieuwe minister van Buitenlandsche Zaken in Nederland on- langs heeft afge'egd, laten echter ruimte voor de verwachting, dat alle mogelijkheden om tot overeenstemming te geraken, nog niet zijn uitgeput. Ik ben het gehseel en al met minister Jhr. Beelaerts van Bldkland eens, als hij bevestigt, dat beide landen elkaar niet voorbij kunnen gaan, dat het niet alleen een wederzijdsch, doch ook een Europeesch be lang is, dat zij in goede verstandhouding leven en als goede buien zich met elkander verstaan. Aan den anderen kant houd ik mij aan de ze beiangrijke verklaring, dat Nederland niet zal weigeren in beginsel tegemoet te komen aan de Belgische verlangens op economisch gebied, verlangens, die voortkomen uit de aardrijkskundige positie van Belgie ten op- zichte van Nederland. Die aardrijkskundige ligging zou alleen al voldoende zijn, om de daadwerkelijke aanspraken van Belgie ten opziehte van de maritieme verbindingswegen te rcchtvaardigen. Derge'ijke overwegingen hebben de conferentie van L on den tot leid- draad gediend bij de bestudeering van dit vraagstuk, n.l. om aan Belgie goede verbin- ding met het buitenland te verzekeren en het vrije toegangswegen naar de zee en den Rijn te verschaffen. Zij heeft er dan ook bij het Verdrag van 1839 voor gezorgd, de ver- plichtingen, die in dit opzicht op Nederland rusten, vast te stellen. Maar sommige ver langens. welke in het verdrag neergelegd zijn, hebben discussie uitgelokt en meenings- verschil doen ontstaan. Voor goede verhouding in de toekomsl. De groote ontwikkeling van het verkeer eischt echter gebieden-d, herhaling dezer on- eenigheicf te voorkomen, ten einde in de toe- komst de goede verhouding tusschen beide landen te verzekeren. De algemeene verkla ringen van den minister van Buitenlandsche Zaken in Nederland, staan ons niet toe een oordeel uit te spreken ovx-er de kwestie of hij de oplossing van deze groote problemen in letzelfde licht ziet als wij. Maar indien men in Holland ten aanzieo van de twee voornaamste punten: toegang tot de zee en toegang tot den Rijn, geneigd is rekening te houden met belangen, die niet alleen die van Belgie zijn, zullen de minder belangrijke vraagstukken gemakkelijk wor den opgelost en zal Nederland ons evenzeer bereid vinden om in een geest van vriend- schappelijke samenwerking, rekening te hou den met zijn wettige aanspraken. Om een juis-t oordeel te vellen over de ge- zindheid van Belgde ten opzichte van Ne derland, zouden onze buren goed doen even weinig waarde te hechten aan de activistische manifestaties als aan de roerige uitnngen van tegengesteldle minderheden, die van geen be lang en onverantwoordielijk zijn. Het is waar, dat de op^nbare meening in Belgie, bij het vernemen van de verwerping van het verdrag, algemeen pijnlijk getroffen was, maar onze gezndheid ten opzichte van Nederland is tot nu toe dezelfde gebleven. Overtuigd van de rechtvaardigheid van zijn zaak, heeft het Belgische volk besloten, verwezenlijking te verkrijgen van zijn gewet- tigde en onafwijsbare aanspraken, terwijl het in zijn betrekkingen tot z-ijn Noordelijke buren zal voortgaan met zich te houden aan de edele geda-chte, die de Nederlandsche af gevaardigde Jhr. van Swinderen op de Parij- sche conferentie reeds heeft geuit, n.l. om van beide vol'ken meer en meer te maken „under- standi-ng souls", ziel-en, die elkander begrij- pen en die door een goede verhouding en vruchtbare samenwerking, hebben bijgedra- gen aan de versterking van den vrede. Opmerkingen bij het debctt. Bij het op's ministers rede volgendfe debat merkte de heer Herman Vos, afgevaardigde van de Frontpartij, op, dat de verwerping van het verdrag blffkbaar uitgelokt zou zijn door het feit, dat de Belgische regeering nimmer de politieke actie, welke zich na den wapenstilstand in Belgie heeft ontwikkeld en die ann-exatie van grondgebied beoogde, cate- gorisch heeft verloochend. Spr. maakte met afkeuring melding van de annexionastische propaganda, die in Nedierlandsch Limburg wordt gedreven. Z. i. o-pent de verwerping van het verdrag de mogelijkheid op nieuwe onderhandelingen met Nederland, thans op betere grondslagen. Minister Vandervelde antwoordde o. m., dat, indien vijandige manifestaties van eenig belang tegen Nederland zouden zij voorgeko- men, de Belgische regeerig zeker energieke maatregelen zou hebben genomen om deze te onderdrukken. De minister besloot met te zeggen, dat een verdrag niet moet geinspireera zijn door eenige politieke bijgedachte. Nederland moei echter begrijpen, herhaalde spr., dat het voor Belgie een levensnoodzakelijkheid is, uitwegen te bezitten naar de zee en naar den Rijn. De reserve-clausules van een verdrag kunnen twee landen niet beletten hand aan hand te gaan. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. De Duitsche gezant te Brussel heeft nog- maals een stap gedaan bij minister Vander velde in verband met de verklaringen van De Broqueville, den minister van landsverdedi- ging, in den Senaat, over de Duitsche bewa- pening en legersterkte. Vandervelde zeide ten tweeden male toe, het verzoek van Von Kel ler om mededeeling te krijgen van de docu- menten, waarop De Broqueville zich bij zijn verklaring steunde, aan den betrokken minis ter te zullen overbrengem. DE TWEE TALEN IN BELGIe. De Vlaamsche actie tegen de tweetaligc officieele berichten uit het Vlaamsche land, volgend op het afscheuren in het Walenland van de Vlaamsche vertaling van Fransche officieele mededeelingen en berichten voor't publiek bestemd, is de laatste dagen voort- ge zet. In de provincies Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, in vele steden en dorpen zijn honderden Fransche vertalingen met zwarte verf overschilderd1. VOLKENBOND. DE INTERNATIONALE HULPUNIE. De volkenbondsconferentie tot stichting van een internationale hulpunie is gesloten na de eenstemmige goedkeuring der conven- tie. De directe hulpverleening der nieuwe unie is thans beperkt tot een eerste noodleniging bij buitengewoon zware rampen, die de eigen hulpkrachten varf het geteisterde volk te bo- ven gaan. De toetredende staten hebben geenerlei an dere financieele verplidhtingen dan een een- malige bijdrage voor een aanvangsfonds. Nederland zou bij toetreding zeven duizend gulden moeten betalen. Ondanks de prachtvolle slot-redevoeringen over het edelmoedig idee Ciraolo hebben slechts negen staten de conventie ondertee- kend: Belgie, Bulgarije, Columbie, Cuba, DuitsChland, Ecuador, Italie, Monaco, Span- je Nederland heeft nog niet geteekend CHINA. DE HOUDING VAN TSJOE TEGEN- OVER DE REGEERING TE PEKING. Een tegenspraak en een bevesti- ging. Terwijl de Geneefsche bladen berichten, dat Tsjoe, de vertegenwoordiger van de re geering te Peking bij den volkenbond, reeds per boot uit Napels naar China is terugge- keerd, om rich daar ter beschilddng van de nationalistische regeering te Nanking te stel len, geeft de Chineesche delegatie bij den vol kenbond een volstrekte tegenspraak van deze berichten en zcgt zij, dat alleen Tsjoe's gezin voor fcorten tijd naar China is teruggegaan en dat hij zelf hoopt te volgen, ter wille van een bezoek aan zijn oude moeder en dat de reis geen politieke bedoelingen heeft. Uit goe de bron werd echter verzekerd, dat Tsjoe eenigen tijd geleden naar Peking getelegra- feerd heeft, geen lust te hebben langer in dienst van een rooverhoofdman te staan (be- doeld is Tsjang tso Lin). Misschien heeft de opgewonden Tsjoe hans weder spijt van zijn optreden, doch dit telegram kenschetst zijn tegenwoordige gevoelens over China. EEN RUSSISCH-CHINEESCH INCIDENT. Koelies te Hankau in opwinding. Renter meldt uit Hankau, dat het kantoor van den Russischen adviseur, Borodin, door een aantal koelies was aangevallen. Den koe lies was bevolen, de bagage van Borodin (die uitgezet is), naar het spoor te brengen. Er ontstond twist tusschen de koelies en het per- soneel van Borodin; en de koelies probeer- den het gebouw binnen te dringen, niettegen staande de politie dit wilde verhinderen. De toestand werd uiterst gespannen en de gewa- pende wachten van Borodin waren genood- zaakt schoten te lossen oveT de hoofden van de koelies heen. Hierdoor waren dezen ge- dwongen halt te houden, doch zij wilden niet weggaan. Pas door hen te dneigen met re volvers wisten de Russen hen tot afdeinzen te dwingen. DUITSCHLAND. COMMUNISTISCHE VERDICHTSELEN. Over de te Berlijn gevonden ge- raamten. De Rote Fahne, het communistische or- gaan, heeft over de geraamten, die te Berlijn bij graafwerk voor de tunnelspoor zijn ge vonden, een griezelroman gemaakt. Zij be- weert dat op de plaats, waar het gebeente gevonden is, in 1919 een groot aantal Spar- taciers op bevel van Noske en Reinhardt standrechtelijk zijn doodgeschoten. Het blad plaatst op deze gebeurtenis ook een vloek- gedicht waarvan de maker dezen sluipmoord „ter eere van de Vorwarts" gepleegd noemt. De Vorwarts weerlegt In den breed* dit verzinsel en herinnert dat deskundigen heb ben uitgemaakt, dat het gebeente ten minste 50 jaar in den grond heeft gelegen. Vermoe- delijk is het afkomstig van een so'daten-kerk- hof uit den Napoleontischen tijd. Wanneer de Rote Fahne gelijk had, zou zich toch wel een ooggetuige van dezen „sluipmoord" aanmelden Maar er is letfer- lijk niemand, die van een summiere terecht- stelling van meer. dan 50 Spartaciers In 1919 iets weet. Ondanks dit verweer van de Vorwarts houdt de Rote Fahne haar beweringen in den meest krassen vorm vol en noemt zij het amb- telijk rapport over de vondst van den Berlijn- schen president van politie Zorgiebel „drieste leugens". Op grond hiervan dringen enkele bladen op een proces aan, om de Rote Fahne in de gelegenheid te stellen, haar beweringen te staven. FRANKRIJK. DE ZIEKTE VAN CLEMENCEAU. Clemenceau schijnt beterende te zijn. Zijn omgeving denkt, dat de bronchitis, waaraan hij lijdt als een gevolg van de griep van voor enkele weken, spoedig genezen zal zijn en hij binnenkort naar de Vendee zal kunnen ver trekkken. Een blad, dat een oude veete me hem heeft, beging de perfide den nadruk te leggen op de verzwakking van zijn geestver mogens. HEVIGE ONWEDERS TE PARIJS. Weer 20.000 telefoonnummers gestoord en wel op den linker oever. De laatste dagen is Parij's door zware on weders bezocht. Dat van gisteren was onge woon hevig. De wolkbreuk, die ermee samen ging, blijkt met name het telefoonverkeer ont wricht te hebben. Dit geldt vooral den linker- oever, waar drie centrales en wel Segur, Vaugirard en Invalides in een en hetzelfdc- huis zijn ondergebracht. De kelder, waar de lijnen samenkomen, is opnieuw overstroomd. Het water steeg er tot drie meter. Dit is niet de eerste maal, dat dit gebeurt, maar het geld ontbreekt om de be trokken 20.000 aangeslotenen voor narigheid te behoeden, die gedurende een tot drie maan- den van alle verbinding verstoken zijn. De ad-ministratie begint wel de lijnen van de mi- nisteries en de gezantsChappen, die zeer tal- rijk zijn in die wijken, te herstellen. De be- langhebbenden hebben geen recht op schade- loosstelling. Ook het telegraafverkeer met an dere steden is grootelijks gestoord. ENGELAND. DE MO0RD OP OT1IGGINS. Tien mannen zijn gisteren- voor den poli- tiereehter te Dublin verschenen in verband met den moord op minister O'Higgins. Na de vaststelling van hun identiteit zijn zij tot Maandag in voorloopige hechtenis gesteld Dan komt hun zaak voor. Een der beklaagden, een zoon van graaf Plunkette zeide, naar men nog uit Londen meldt: Het is niet meer dan billijk, diat het pu bliek en vooral onze vrienden weten, dat geen van ons ook maar het minste van den moord afweet. Te oordeelen naar de wijze, waarop wij gearresteerd zijn, eenigen on- zer niet voor de eerste maal blijkt het, dat men ons als gesc-hikte lieden bcschouwt om ons te arresteereo, als de politie met de zaa-k geen raad weet. O'Higgins wordt vandaag op staatskosten te Dublin begraven. Te Londen wordt er in de kathedraal van Westminster een mis van requiem opgedragen. Gisteren zijn er weer duizenden langs het lijk getrokken, diat op een praalbed in de ambtswoning van den bur- gemeester van Dublin is gelegd. DE MOOR'D TE GIBRALTAR. U Gratie voor Duffield. Men meldde gisteren uit Londen: Uit Gibraltar wordt bericht, dat die tei dood veToordeelde luitenant Duffield, die zijn kolonel heeft doodgeschoten, en aan wiens geestvermogens getwijfeld werd, van den gouveraeur gratie heeft gekregen. Zijn straf is veranderd in levenslange gevange- nisstraf. Een groote menschenmenigte trok naar het huis van den gouverneur om hem voor dit besluit te danken. ONWEER EIN SLAGREGENS. In verschillende steden van Engeland heb ben Maandag weer onweders en slagregens gewoed, die hoofdzakelijk overstroomingen veroorzaakt hebben. Te Londen is het water in een der stations van de Piccadilly-railway binnen gedrongen, zoodat het verkeer ge- staakt moest worden. Van-nacht hoopt men het overtollig water weer te hebben geloosd. Bij het onweer van Maandag zijn twee mannen door den blikse-m gedood en is een bakerkindje verdronken. Het kindje bevond zich in een kelderwoning te Fulham, welke door den overvloedigen regen overstroomd werd. Bij Smethwick spoelde een spoorbaa-n weg onder een trein, die daar gestopt had, om- dat het water tot boven de rails gestegen was. Passagiers, die het gevaar zagien aan- komen, slaagden er nog juist bijtijds in het personeel van den trein te bewegen dkzen wat op te trekken. Achter de laatste wagens stortte toen de baan over 'n lengte van 80 M. in een kanaal langs den spoorweg. POLEN. SPIONNAGE TEN GUNSTE VAN RUSLAND. Talrijke arrestaties Naar de „Kurrier Porannij" meldt, heeft de Poolsche politie in het gebied van Wilna een wijdvertakte spionnage-organisatie, die voor Rusland werkzaam was, ontdekt. Dit spionnen-centrum had vertakkingen in tal van andere steden en plaatsen. Talrijke personen zijn gearresteerd. SPANJE. HET TANGERVRAAGSTUK. Een vier mogendheden-conferentie. Naar verluidt, is van Spaansche zijde de wensch te kennen gegeven dat in aansluiting op de onderhandelingen, welke met Frankrijk over het Tangervraagstuk zijn gevoerd, thans ook een conferentie onder deelneming van En geland en Italie zal plaats hebben. De Times" herinnert eraan, dat de onder handelingen over de kwestie Tanger, welke nu al geruimen tijd tusschen Spanje en Frankrijk worden gevoerd, op het doode punt zijn gekomen, daar de Spaansche regeering haar eisch handhaafttoezicht van Spanje op de politie in het internationaal gebiea. Dat is de reden, zegt het blad, waarom is voorgesteld, de conferentie der twee mogend- heden, welke thans in Parijs gehouden wordt, uit te breiden tot een Vier mogendheden-confe rentie, een conferentie dus, waaraan ook En geland en Italie zullen deelnemen. Er zijn aanwijzingen, volgens de „Times", dat bedoelde mogendheden op dit voorstel zullen ingaan. j JOEGO-SLAVIi. HITTEGOLF IN JOEGO-SLAVIe. Groote boschbranden Te Bdgrado heerscht sinds eenige dagen een geweldige hitte. In de schaduw werd 46 gaden vastgesteld. In Serajewo is tengevolge van de groot* droogte brand uitgebroken. Volgens de „Wieme" zijn in Bosnie groot* boschbranden uitgebroken, vooral in de om- geving van Han Piessak, waar rich eel jachtslot van koning Aliexander bevindt. Et zijn hulptroepen onderweg om de branden te local iseeren. RUSLAND. i CYCLOON. 80 personen omgekomeru Uit Moskou wordt gemeld, dat de stad No- worossysk door een cpcloon geteisterd is. Volgens tot nu toe ontvangen berichten kwa- men tachtig personen om het leven en werden er twintig gewond. Ook in Kertsch is groot< schade aangericht. GROOTE OVERSTROOMINGEN. Talrijke doo'den. Doordat de rivier Tschar nabij Lukoyanow buiten haar oevers is getreden, is de prwin- cie Nisjni-Nowgorod, volgens berichten uit Moskou, overstroomd. Talrijke personen zijn om het leven gekomen. Honderden huizen en vele bruggen zijn verwoest. Telegraaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord. Te Lukoyanow zijn de bewoners op de da- ken van hun huizen gevlucht. TERECHTSTELLINGEN. De arrestaties en executies in sowjet-Rus land houden, volgens berichten uit anti-bolfr jewistische bron, nog steedis aan. Tot de meer belangrijke gevallen van de laatste dagen be- loort dat van een 11-tal personen, die, onder ,>eschuldiging van spionnage ten bate van ?oemenie, ter dood verooraeeld en bereids gefusilleerd zijn. Een verzoek om gratie, dat voor deze personen was ingedfojd. is MAARSGHE GOURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1