Alkmaarsche Courant Oorechtmatig bezit, FEUILLETON. No. 1M, 1927 Aenderd Negen sn Twintigsts Jaargang. Woinlerdaar 14 Juls. Kitsteeg 4; portemonnaie met inhoud, E. Preijer, Langestraat 47; regenjas, K J. van der Brink, Grensstraat 14; rijwielbelasting- merk, E. Haasbroek, Luttik Oudorp 84. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van lcennis te geven aan het Bureau van po litic. RadiO"tt®©Ki® Vriidag 15 Juli. - mmsm, 1050 M. 12.- o 3S—2— Lunchmuziek door het trio u Groeneveld, viool. A. v Leeuwen, cello. P IcSemse piano. 5.15 Pianoconcer door den heer Henri Geraedts. 545-7.- Vooravond- orkest onder leidmg van:p^'°j - voigt 10.15 Persbenchten. 10.30 Uitzending van de NOV. Dans- en soupermuziek m hef Casino te Noord^jk door The Berkeley s en het Roemeensche Orkest Cornelius Codol- ^Daventry, 1600 Tf.11.20 Het Daventry- kwartet en solisten (alt, tenor piano). 12_50 Orgelbespeling. 1.05 Toespraak van Rev Dr Parkes Cadman van Brooklyn N. Y. 1.35 Verslag van het open golfkampioenschap St. Andrews 1.50—2.20 Orkestconcert 3.1 o JVoorlezing: An inland voyage. 330 Lezing: An M P 's day in the house. 3.50 Lezing. £et's go round the world. 4.10 Volksdansen en volksmuziek. Lezing en zang 5.10 Duet- ien 5.20 Lezing: A garden chat. o.35 Kin- deruurtje. 6.20 Orkstconcert. 6.50 Tijdseiii, .weerbericht- 7.05 Orkestconcert. 7.20 Cause- rie 7 35 Liederen van Brahms door D. Smih. 7 45 Lezing: Garners of disease, flies and mosquitoes. 8.05 Daventry-kwartet. 8.15 Ver- slag. Open Golfkampioenschappen St. An drews. 8.30 „De klokken van Corneville", opra-comique in 3 acten van R. Planquqette Koor orkest en solisten. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 „De klokken van Corneville (vervolg). 10.40 Lezing: Are too many books writen and published. 10.5511.20 Rokoko. Zang en orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 1.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.06—5.55 Solistenconcert (piano, viool, so- praan, declamaties)8.5011.20 Concert. Koor van de „Cesar Franck-Vereeniging". Orkest. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 5.50—6.50 Concert door de kapel van het 3e Batt. 18e Inf. Reg. 9.20 Josef Keim vertelt geschiedenissen uit de geheele wereld Werag-orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Lutter-kapel. Konigswusterhausen 12.50 M. en Berlijn '484 en 566 M. 3.55—8.05 Lezingen en les sen. 8.50 Groot orkestconcert. 10.5011.50 Volksdansen en -liederen. Orkest, koor en so listen. Hamburg, 394.7 M. 4.35 Orkestconcert. 6 20 Populair orkestconcert. 7.20 Orkestcon cert. 8.20 „Gee", plat-Duitsch tooneelspel in 4 acten van Erich Schiff. Daarna-tot 11.10 dansmuziek in Bremen. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert 8 20 Orgel- en orkestmuziek. 9.50—10 20 Vlaamsche litteratuur. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politic, Lan gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 9, 10, 11, 12 en 13 Juli 927: portemonnaie, za- deldekje rijwiel, sleutel melkwagen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 9, 10, 11, 12 en 13 Juli 1927: dameshandschoen, G. Amou- reus, Geesterweg 16; rijwielbelastingmerk, S. de Vries, Polderstraat 6; portemonnaie met inhoud, K. *de Boer, Sliksteeg 1jongens leesboek, J. Burgering, Klein Nieuwland 2; rijwielbelastingplaatje, J. Jansen, Snaar- manslaart 40; knipmes, A. Stipkes, Carl 'Marxstraat 2; zilveren damesarmbandhor- loge, T. Kloet, Oudegracht 261; kinderpor- temonnaie met inhoud, J. Klinkhamer, Slik-_ steeg 11ambandhorloge, E. de Wildt Hei- looerdijk 4; leder riempje, A. Wigge'rs, Prins Hendrikstraat 28; 2 sleutels aan touwtje, H Plijter, Vondestraat 2; ring met sleutei. Springveld, Snaarmanslaan 101kinder- Kihoentje met sportkous, A. Haakman, Bo- terstraat 5; schroevendraaier, J. Buur, To- renburg 4; rijwielbelastingmerk, H. Plijter, Vondelstraat 2; rijwielbelastingmerk, J. Ooyevaar, Laat 71; knipmes, P. Volkers, Tuinstraat 54; damestascVje met inhoud, G Nagel, Nieuwpoortslaan 60; portemonnaie met inhoud, M. de Vries, Van Leeuwenhoek- straat 21rijwielbelastingmerk, G. Oudes, Magdalenenstraat 6.; blauw jasje, J. Staasen, Frowinciaal nieuws UIT HOORN. De. G. Barger te Tienhoven heeft het door de Evangelisatievereeniging alhier op hem uitgebrachte beroep aangenomen. Mej. J. D. Eriks, alhier, slaagde Voo-r het examen L. O. (mieuw program). De heer J. de Boer slaagde te Den Haag voor het examen gemeente-adiministratie der N. V. van Gemeentebelangen. Benoemd tot lid van het college van regen- ten over de rijksweikinrichting te Hoorn de heer P. Meijer, directeur der Hoornsche Bank aldaar. Eervol ontslagen wegens beperking van de taak der d-erde afdeeling van het rijks- landbouwproefstation alhier als directeur der afdeeling E. Hekma en als zoodanig be noemd dr. E. Brouwer, thans physioloog dier afdeeling. UIT BROEK OP LANGEND1JK. Dinsdag had alhier een vergadering plaats in het lokaal van de Langendijker Groenten- Centrale tusschen kweekers van tomaten en kooplieden, welke stond onder leiding van den heer S. de Boer. Door dezen werd naar voren gebracht, dat de bedoeling d-ezer vergadering was om, zoo het mogelijk ware, op de Broeker veiling tomaten te veilen. Om daartoe te geraken had men zich in verbinding gesteld met den voorzitter van „Koophandel", den heer C. Wagenaar Kz., of het ook levensvatbaar- heid kon hebben. Deze meende, dat wanneer een ernstige poging gedaan werd, het wel kans van slagen zou hebben, daar de tomaat een zeer goed handelsartikel is. Hierop werden de verschillende tuinders, welke in het bezit zijn van een warenhuis of druivenkas, en eenige kooplieden ter ver gadering uitgenoodigd, waartOie alien bereid waren. De voorzitter sprak zijn genoegen hierover uit en heette alien hartelijk welkom. Verder memoreerde spr. dat de tomaat voor ons een geheel nieuw product is hetwelk hier op de veiling nog niet verhandeld wordt. Dit zal misschien meerdere tuinders tegenhou- den om kasproducten te telen, daar men er steeds mee naar ander veilingen moet, wat veel kosten en moeite met zich brengt. Dit was dan ook de reden der tuinders om hier te veilen en in verband daarmede werd de medewerking van de kooplieden gevraagd, daar men gaarne den prijs ontvangt welke voor het product ook op andere veilingen gc- geven wordt. Uit de besprekingen bleek, dat de kooplie den al het mogelijke zouden doen om de to maten te plaatsen. De vraag kwam naar voren, hoe de toma ten aangevoerd mo:ten worden, welke sortee- ring en verpakking? Besloten werd dat de sorteering zou ge daan worden volgens voorschriften van het U. C. B., opdat zij dan dit merk zouden kunnen voeren. Verder dat ze gewoon m manden kunnen worden aangevoerd en werd het zeer gewenscht geacht en besloten dat het kwantum van de verschillende tuinders en bloc zou worden aangeboden met de keur van een gedeelte. De sorteering is: A 4757 m.M., B 57 67 m.M., C 40—47 m.M. en C. C. 3^—40 m.M. en dan blijft er nog over groote en bon- ken. Verder werd besloten dat 3 maal per week' zou worden geveild en wel Maandag, Woens- dag en Vrijdag, te beginnen Maandag IS Juli, telkens's morgens 9 uur ouden tijd. Na nog enkele onderdeelen besproken te hebben, werd de vergadering onder dankzeg- ging en met den wensch dat het veilen der tomaten hier zou mogen slagen, gesloten. Bij besluit van Ged. Staten d.d. 29 Juni 1927 is voor goed vrijstelling van den dienst- plicht verleend wegens broederdienst aan: A. Balder,J. Bakker en C. Vijzelaar en voor- loopige vrijstelling aan W. Koedijk. UIT EGMOND AAN ZEE. P. DE GRAAFF. t De heer J. H. Schorer schrijft ons: Met het overlijden van P. de Graaiff op 12 dezer is een persoonlijkheid van beteekenis hcengegaan. Het onderhoud, dat ik in Juli 1920 met hem had, is mij levendig bijgebleven. Wij stonden op het terras. Na een lange uiteen- zetting over zandaanwinning en helmgroei, werd ons gesprek van ernstigen aard, waar- aan De Graaff, die altijd ernsitig gestemd was, wel de aanleiding gaf. Luid deikende, liet ik mij ontvallen, dat wij zoo niets weten van ons zijn, als dit le- Naar het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. C 72) »Ik ga even kijken, of mijn mannen klaar staan", zei hij nijdig, „ik hoop, dat u dan ein- delijk gereed belieft te zijn als ik terug ben." Buiten haalde de Litauer eenige malen diep tiLm' 'ia<^ niet gedacht, hoe heerlijk de hicnt was, welke niet hing in de gruwelka- mer> welke hij daareven had verlaten. De ge- Rnwagen stond klaar met den koetsier op .bok, doch nog enkele politieagenten za- ten m een prachtig natuurlijke houding te nommelen. Hen zoo ruw en barsch mogelijk w bevelen op te staan deed den overspannen »nuwen van den kapitein werkelijk godd. »Geeft acht!" Na de gebruikelijke bevelen gegeven te heb ben en den koetsier eens goed te hebben opge- nomen, terwijl hij oogenschijnlijk het over- tuig mspecteerde, keerde de officier naar het xantoor terug, waar hij alweer een ander ge- vaar onder de oogen had te zien. »M ijnheer de kapitein," met die woorden onrving hem de gevangenisdirecteur, „zou u mij willen veroorloven eenige ledlen van mijn pergoneel ter uwei' beschikking te st'ellen? Zes man lijken mij wel wat weinig toe voor de ven eindigt. Zijn overt ulgend en sterk ge- voeld antwoord, dat De Graaff op mijne uiting onmiddeUijk volgen liet, luidde: „Daarom moet men gelooven, dat is, op God vertrouwen. Heeft Jezus niet gezegcr: „Zalig zijn zij, die, niet ziende, toch gelooven'?" Van De Graaff's scherpzinnigheid was ik reeds lang overtuigd; nu leerde ik hem van dezen ernstigen want kennen. Het werd mij duidelijk, dat niet alleen zijn groot verstand, maar ook zijn diep gemoedisleven op zijn oudsten zoon, wijlen den jeugdigen pastoor te Utrecht (overleden in 1918), waren over- gegaan. Ik was zeer lang onder den indruk van De Graaff's woorden, waaraan zoo als alfija de toon, daarin gelegd, de kracht en beteeke nis gaf. Bij het uit elkaar gaan drukte ik hem sitit de handi wij hadden elkaar be- grepen. P. de Graaff begon als metselaar zonder eenige middelen. Ook nu bewoondte hij met zijn vrouw hetzelfde huis te Egmond aan Zee, alwaar hij zich in 1882 vestigde en huwde. Gedurende eenige jaren was De Graaff wethouder te Egmond aan Zee. Bij- zondere personen worden in alle kringen ge- •boren. UIT BERGEN. Bij de onlangs te Alkmaar gehouden brood- en banketbakkers-vakwedstrijden voor patroons en gezel-len, werden aan de hierna genoemde alhier wonende bakkers diploma's uitgereikt als volgt: Eerste prijs Joh. van Balen voor mooiste inz. melkbrood; 2de prijs J. Louwe voor in- zending melkbrood; 3de prijs H. Kuit voor inzending melkbrood; 3e pr. H. Kuit voor inzending beschuit. Eerv. vermelding J. i. Wiesman en N. Baker, inz. beschuit. UIT CASTRICUM. Gistermiddag te ongeveer 11 uur raakte een rijdende auto op den rijksweg in de rich- ting Limmen ter hoogte van den Kcoiweg in brand. De bestuurder, een vertegenwoordiger van de Onderlinge Landbouwvereeniging uit Am sterdam en genaamd P. C. Klick, mede al daar, had van den brand niets gemerkt en is door een marinier, die per rijwiel daar voor- bij ging, uit het brandende vehikel gehaald. Het schijnt dat hij eenigszins door de dampen bewusteloos .is geraakt, want dat hij met den wagen tegen een boom is ge- reden, wist hij later niet. De wagen stond al in vollen brand, toen de matroos met eigen levensgevaar hem redde. De bestuurder weet alleen dat hij een gevoel van niisselijkheid kreeg, doch anders heeft hij niets gemerkt. Tengevolge van de aanrijding heeft hij waar- schijnlijk een stoot van het stuurwiel tegen zijn borst gehad, althans hij klaagde over pijn in de borst. Overigens mankeerde hem niets en hij kon met een autobus de reis voortzet- ten. Dcor eenige omstanders is de wagen na blussing naar een garage gesleept. UIT LIMMEN. Onder presidium van den heer J. P. Kuijs werd gisteravond vergadering gehouden van de R. K. Kiesvereenigmg „Recht en Plicht". De voorzitter opende de bijeenkomst met den christelijken greet en memoreerde het verloop van de verkiezingen voor den ge- meenteraad en voor de Provinciale Staten. In dit verband feliciteerde hij den heer J. Valkering Tzn., die tot lid was geko- zeh en hoopte, dat hij die belangen van dit gewest zal behartigen. (Instemming). Deze vergadering is belegd in verband met art. 5 van het reglement, waardoor alle be- stuursleden moeten aftreden. Het bestuur wenschte geen candidaten te stellen voor de aftredenden, doch liet dit aan de vergadering over. De heer J. Zonneveld hetreurde deze be- slissing; op deze wijze komt er nooit een ar- beider in het bestuur en van de aanwezigen is geen steun te verwachten. De voorzitter veronderstelde, dat de arbei- der tevreden is, omdat men hem nooit ziet. De heer Zonneveld repliceerde; men weet wel beter, doch maakt gebruik van zijn meer- derheid. (Protesten). In het bestuur werden herkozen de heeren J. Kuijs, J. Valkering Tzn., C. Pepping, J. Nuiiens Pzn., J. van de Eng en Jac. Kim- man. L)e eerste werd herkozen als voorzitter. Allen namen de benoeming aan. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. Mej. N. Schermer is benoemd tot on- derwijzeres aan de Nijverheidsschool te Zaandam. Men verzoekt ons te melden, dat er nog geen overeenstemming bereikt is tusschen de Brockway-Maatschappij en den heer Bruin, zoodat de autobusdienst van dezen nog niet door de Maatsthappij is overgenomen. UIT OUDKARSPEL. Tot gemeenteveldwachter alhier is benoemd de heer W, Boon, tijdelijk agent van politie te Zandvoort. jj- Uir WIERINGEN. Woensdag is bij de sluispaal te Den Oever op Wieringen aangespoeld het lijk van den behoorlijke bewaking van zooveel gevangenen onderweg. Ik zou u een bereden escorte kun nen medegeven." De Litauer stond op het punt in zijn ver- bittering een nijdig antwoord te geven, doch hield zich bijtijds in. Op eenigszins teemerige wijze zei hij: „Heelemaal niet noodig. Mijn mannen zijn puik. Zij brengen het er best aff. Wil nu nog eens appel houden over de gevangenen in mijn bijzijn. We hebben nu langzamerhand geno^j tijd verbeUzeld." De stemmen der gevangenen trilden hoor- baar als zij op'hun namen antwoord gaven. Het gesprek ovjr het bereden escorte had hun angst weer doen toenemen. Zelfs zij die tot nog toe niet veroordeeld waren, begontoen te gelooven, dat zij in eens naar de galg zou den gebracht worden. Met hun bundeltjes goed aan hun voeten of onder hun arm de- den zij denken aan een troepje landverhuizers, die op een of ander onherbergzaam strand waren geworpen. Op een van de namen kwam geen ant woord het was van die van den jongen man met hoofd en hand in verband, die, te ver weg om te antwoorden, zwijgend op zijn bee- nen stond te wankelen, blijkbaar op het punt van ineen te zakken. Een oogenblik liet de Litauer zijn oogen op hem rusten doch hij ging daarna haastig verder, alsof hij vrees- de toe te geven aan een uiting van medelijden, welke te zeer zou afsteken bij de rol, die hij tot nog toe zoo onberispelijk had vetyuld. ahbeider bij de Zuiderzeewerken G. voskun uit Hattem, die Zaterdag aldaar bij het zwemmen is verdronken. Het lijk wordt Donderdag begraven op het kerkhof te Oosterland alhier. UIT KEMvEMERLAND. Nog was ons vorig overzicht niet gepubli- ceerd of de markt hep danig terug en dit '1 geldt niet alleen voor die in ons vorig over zicht genoemde artikelen, doch, behoudens enkele uitzonderingen, voor alle groenten. Gelukkig is het weer wat beter,'doch het is nog niet zooals het moet wezen, hoewel de prijs van bloemkool en peen zich het beste neeft hersteld. De aanvoer aan de diverse veilingen is vrij groot en dit komt wel het meest tot uiting op den Vrijdag. Naast de gewone groente komen de dop- pers, peulen en andere peulvruchten los; 't is trowens ook in het seizoen en tot heden zijp de prijzen bevredigend. doch er was heden (Woensdag) een neiging tot verlaging. Ook de tuinboonen hebben geducht in prijs ingeboet en lager dan 5 tot 7 per 100 Kg. moet het niet worden. Bij honderden kilo's worden snijboonen en spercieboonen aangevoerd, de prijs loopt echter af, al is het nog geen kost voor ieder- een; we noteerden heden voor snijboonen 60 tot 70 en voor dikke boonen. 55 tot 66 per 100 Kg. Sla brengt een prijsje op en de meeste aan voer brengt amper f 1 op per 100 stuks, alleen prima kwaliteit kon het tot 1.50 tot 1.60 per 100 stuks brengen. Ook postelein komt los en we verwachten de volgende dagen een veel grooteren aan voer met terug gaande prijzen, heden was de prijs f 0.30 tot 0.45 per kist. Bosgrcente was nog al gewild en de prijs van rabarber blijft hoog, n.l. 12 tot f 16.50 voor lste soort en 6.50 tot 8.50 voor 2e soort, alles per 100 bos. Komkommers zijn meer in trek dan de vo- rige week en toch was de prijs voor le soort f 8 tot 12 per 100, niet hoog. Aan de aardbeienveiling is bijzonder groo te bedrijvigheid en thans merkt men weer, dat men volop in het seizoen is aangeland. De vroege soorten hebben afgedaan en men zit volop in het late soort. Gister was de aanvoer groot en voor het eerst is er meer dan 100.000 Kg. geveild aan de veilingen aangesloten bij de K. M. B. Ook is deze week voor het eerst naar het buiten- land verzonden (althans van eenige beteeke nis) en gelukkig is de vrucht stevig en is men in het buitenland tevreden (dit in tegen- stelling met het vroege soort, welke te zwak was en niet heeft voldaan). Wat de prijzen betreft, deze hebben zich tot Maandag goed gehouden, doch liepen gis ter (Dinsdag) terug en ook heden (Woens dag). Niettemin is de prijs-nog niet laag en varieert van 33 tot 37 per 100 Kg. of pl.m. 1 per slof. Ook aan de fruitveiling komt meer bedrij vigheid. Bessen, frambozen, kruisbessen en perziken worden aangevoerd en zijft tot he den hoog in prijs. Binnen enkele dagen begint de veiling van zwarte bessen. Men verwacht hooge prijzen (gezien de prijzen in West-Friesland), daar het beschot niet groot is. Bij het afzenden van dit overzicht liep de prijs der aardbeien terug van 33 tot f 29 per 100 Kg. UIT ANDiJ'K. De groote dijk om den proefpolder te An- dijk is gereed gekomen. Deze polder, onge veer 40 H.A. groot, zal naar we vernemen, het volgende jaar in cultuur worden ge bracht. UIT EGMOND-BINNEN. Door den vader van een nieuwen leeriing is aan Ged. Staten van Noord-Holland een schrijven gericht van den volgenden inhoud: d.d. 5 Mei 1927 heelt ondergeteekende zich op grond van artikel 13 der Lager Onder- wijswet 1920 gewend tot den Raad der ge- •meente Egmond-Binnen, met het verzoek om vergoeding der kosten, verbonden aan het be- zoeken door zijn kind van de Christelijke School te Alkmaar; d.d. 28 Mei 1927 is aan ondergeteekende bericht toegezonden, dat de Raad besloten had op dit verzoek afwijzend te beschikken. Evenwel is op de vergadering van den Raad d.d. 21 Mei 1927, na een korte bespre- king o. a. over een afwachtende houding in dezen, overgegaan tot het volgende punt der agenda, zonder dat over deze zaak beslist is op de wijze als in artikel 52 der Gemeentewet is voorgeschreven. Sindsdien is geen raadsvergadering meer gehouden en is de in artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 voorgeschreven termiju verstreken. Ondergeteekende meent dan ook, dat de be- slissing in deze zaak thans berust bij Z.Ex. den Commissaris der Koningin in de provin- cie Noord-Holland. Waar echter aan het slot van het hem toegezonden schrijven bericht wordt, dat on- Na de registratie der namen, restte nog de onderteekening van het stuk, waarin ver- klaard werd, dat de gevangenen waren over genomen. Het noeilijkste oogenblik moest nu komen. Met eer. goedigeveinsde verstoordheid, wierp de kapitein de pen op den grond, den gevangenisdiredeur een flink standje ge- vend, dat hij h«m zulk een onbruikbaar ding had durven gemn. In zijn verwarring draai- de deze veelgeplaagde ambtenaar zich om ten einde zijn assistent daarvoor te berispen, maar deze haajtte zich de schuld op een der aanwezige beanbten te schuiven. Onder een storm van vervijten en berispingen begon de uittocht der gevangenen uit het kantoor. Maar de gevangenisdirecteur was toch nog niet gerust. Hij kwam weer terug op zijn vroeger aanbod „Zou de kaptein werkelijk nog oiet eens overwegen of hat niet wenschelijk was, dat een bereden esorte medeging? De mannen konden binnen mkele minuten klaar staan." Ditmaal had hem zijn zoo goed volgehou- den kalnrte bijna in den steek gelatien. „Ik heb u al gezegd, dat ik geen hulp noo dig heb. Houd uw raad maar voor u. Ik ken mijn mannen." De gevangensdrrecteur sf oop na dit stand je terug naar zijn schrijftafel, somber zijn broek ophalend onder het weggaan. „Trekt de safels!" beval de oudste, toen de, eerste gevangeie verseheen. Met militairestiptheid werd dit bevel opge- volgd. Met densabel in de hand stelden de vijf mannen zich op naast de geopende deur van den grooten gevangeniswagen, terwijl de oudste elken gevangene afzonderlijk mede- nam, en hem met de gebruikelijke voorzorgs- maatregelen in het voertuig plaats deed ne- men. En dat was werkelijk niet overbodig, daar het begrijpelijk was, dat een enkele der gevangenen, onbekend met het plan, een dier wanhoopspogingen om te ontvluchten deed, welke in het laatste jaar de taak der politie te Warschau bloediger had doen zijn dan ge- woonlijk. De gevangeniswagen had twee afdeelingen, door een houten wand van elkaar geschei- den. In de binnenste afdeeling werden over- eenkomstig den raad van den gevangenisdi recteur, voor alle zekerheid de vijf ter dood veroordeelde mannen geplaatst. Vier van hen zaten er Teeds, doch men moest een oogenblik wachfen op de verschijnnig van den vijfden man, den armen stakker met het zoo deerlijk verwonde gezicht, die door twee cipiers half uit het kantoor werd gedragen, daar zijn knieen den dienst weigerden. Toen hij het groote voertuig zag, zoo onheilspellend als een lijkkoets, herkreeg hij de macht over zijn beenen. Qntzettende doodsangst schonk hem plotseling een kracht als hij nog nooit had bezeten. Met een ruk bevrijdde hij zich en een oogenblik bleef hij hijgend staan, terwijl hij naar links en rechts waanzinnige blikken wierp als een opgejaagd dier, dat ergens een uitweg zoekt om te ontkomen. Het was een gevaarlijk oogeablik, njaar nog voor de ci- aeigciceiseuae in Deroep Kan gaan tegen dit „besluit" van den Raad, neemt ondergetee- Kende de vrqheid, voor net geval zijn ziens- wijze betrefiende de geldigheid van dat „be- sluit" niet juist blijki te zijn, tegen dit „be- sluit" bij U in beroep te komen. Hierbij wenscht onaergeteekende op te mer- ken, aat de in het schrijven van 28 Mei ver- melde motieven, op grond waarvan dan een al'wijzende beschikking zou genomen zijn, zeer aanvechtbaar zijn. lo. is door ondergeteekende gebruik ge* maakt van de gelegenheid om zijn kind te doen vervoeren tegelijk met een groep ande re kinderen, die reeds onderwijs te Alkmaar volgen, zoodat de kosten van dit vervoer slecnts ongeveer een vijftiende deel bedragen van het totaal 40 per week). Het is on- denkbaar, dat de kosten van vervoer voor zijn kind alien naar de Chr. School te Eg mond aan Zee, waarover het Gemeentebe- stuur schrijft, doch waarheen geen vervoer bestaat, minder zou bedragen aan het thans vereischte. 2o. is het argument „dat het streven van verzoeker er evenwel op gericht is de kosten van het onderwijs voor zijn kind voor de ge- meente zoo kostbaar mogelijk te maken" niet alleen door het voorgaande, maar reeds lang ook door de gehouden inschrijvingen bewe- zen waardeloos te zijn, daar gebleken is, dat een gcedkooper regeling niet te verkrijgen was, ook niet naar Egmond aan Zee. 3o. schrijft artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920 voor, dat met voorkeur voor een bepaalde school zooveel mogelijk reke- ning wordt gehouden. 4o. mag het feit, dat ondergeteekende voor zijn kind, dat nog nimmer een lagere school bezocht, bijzonder onderwijs verlangt, niet beoordeeld worden naar het al of niet leer- ling geweest zijn der voormalige openbare school op Egmond-Binnen van een ouder kind of naar daaraan verbonden geschiede nissen en de conclusies, die het Gemeentebe- stuur gelieft te trekken. Ondergeteekende verzoekt dan ook beleefd, dat het „besluit" van den Raad van Eg mond-Binnen, indien dit als geldig mocht worden erkend, door Uw College -worde ver- nietigd en mede in verband met zijn -financi- eele omsiandigheden bepaald worde, dat de kosten, verbonden aan het bezoeken door zijn kind van de Christelijke School, te Alkmaar, geheel uit de gemeentekas worden vergoecr en dat daartoe gerekend worden het aandeel van ondergeteekende in de kosten van het ge- zamenlijk vervoer en de kosten van de ver- strekking van onderdak en een glas melk, het laatste geschat op 50 cents per week. Totaal 3.15 per week. Binnenland DE STORMRAMP. De tweede verantwoording van gelden, binnengekomen bij den penningmeester van het nationaal steuncomite Stormramp tot en met 11 Juli, vermeldt een totaal bedrag van f 362,400.05. Het totaal generaal is thans 408,807.78. ,4 WEGENBELASTINGWET. Bij Kon. besluit van 9 Juli is, gezien an tikel 6, vierde lid, der Wegenbelastingwet, bepaald Artikel 1. Aan fabrikanten van en hand©- laren in motorrijtuigen, die geen gebruik maken van de vrijstelling van belasting voor motorrijtuigen, gebezigd tot het doen van proefritten, verleend bij artikel 6, eerste lid, letter b. der Wegenbelastingwet, wordt, onder de in dit besluit vermelde en de nader door onzen minister van financien vast te stellen voorwaarden en bepalingen, gedeel- telijke vrijstelling van wegenbelasting ver leend voor de van hun handelsvoorraad deel uitaiakende motorrijtuigen, welke zij uitslui- tend in de uitoefening van bun bedrijf van fabrikant of handelaar bezigen. Artikel 2. De in het vorige artikel bedoelde gedeeltelijke yTijsteiling wordt verleend in dier voege, dat den fabrikant of handelaar wordt vergund met alle van zijn handels voorraad deel uitmakende motorrijtuigen op den openbaren weg te rijden of te doen rij- den, tegen betaling van belasting voor niet meer motorrijtuigen dan gelijktijdig op den openbaren weg worden gebezigd. Artikel 3. In de door den fabrikant of han delaar in te leveren aangifte en ir. de na be taling van de volgens die aangifte verschul- digde belasting uit te reiken belastingkaart wordt melding gemaakt van de in artikel 9, eerste lid, sub lo.. der Motor- en Rijwielw'et bedoelde kenteekens. volgens alle aan den fabrikant of handelaar uitgereikte nummer- 'bewijzen, terwijl als verdere kenmerken, noodig voor het vaststellen van de identiteat alleen worden vermeld het eigen gewicht en de soort der -banden van het hoogst belaste van de motorrijtuigen, waarvoor de aangever de kadrt wil doen die-ren. De aldus afgegeven belastingkaart wordt piers van hunne verbazing waren bekomen, kwam de oudste in actie. „Satanskind!" brulde hij, terwijl hij den weerspannige heftig bij de kraag greep en van den anderen kant de jongste en lenigste der agenten, die met de blonde snor, hem te hulp kwam. „Geen aardigheden! Er in ga je! En als het weerlicht!" Ruw gaf hij hem een klap om zijn verbon den hoofd en hij smeet hem bijna in den wa gen. „Neen, de kapitein heeft gelijk, hij heeft geen escorte noodig", was de conclusie van den gevangenisdirecteur, die op den achter- grond goedkeurend het beloop van het geval had gevolgd. „Die kerels kennen hun taak." Voor de geopende deur staande gaf de ka pitein zijn laatste bevelen. Een politieagent zou in den wagen bij de gevangenen gaan zitten, twee moest en naast den koetsier op den bok plaats nemen, twee anderen moesten zich zetten op de bank aan den achterkant. Hij zelf volgde met de droschke, waarraede hij was gekomen. Ten slotte keerde hij zch om ten einde van den gevangenisdireoteUr afscheid te nemen. „U zal zeker wel blij zijn, dat u uw bed weer zal kunnen opzoeken," was hij wel zoo vriendelijk op te merken, terwijl hij hem kalm de hand drukte. De zware poortdeur knarste in de heng- sels en ging langzaam open. Met een luid geklepper van paardehoeven en een geratel van ijzer over steen, hobbelde het lompe voertuig de straat op. (Wordt vervolgd), annr het A N R.O.-orkest. 7.-7.45 V. SSofitKDding. 7.45 Po'iadxrichta. ft 10 Lezing door den heer V. J. de Blocq van Kuffeler, Hoofdingen. der Rykswater- Itaat over De Zuiderzeewerken. 8.15 c. a AanslSg van het Kurhaus in Schevemn- gen. Symphonieconcert door het Resdentie-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5