OVERMATIGE AGID1TEIT IN DE MAAG. i Overmatige aciditeit in de maag kan leiden fot ernstige darm-aandoeningen, daar het van het grootste belang is dat het voedsel dat in de darmen komt steeds de zelfde graad van aciditeit heeft, anders is ontste- king er onvermijdelijik het gevolg van. Indien ;U maagpijn hebt ten gevolge van aciditeit en dit is de oorzaak van bijna alle geval- len gebruik dan een half thee-lepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje warm water. Gebismureerd Magnesium tnaakt onmiddellijk al het overtolMge zuur onschadeliik, en lenigt de pijn der ontstoken maagwancien. Uw maag zal dan al het be- langrijke werk van dit orgaan pijnloos ver- richten, waarvan voorzeker de beschermmg der darmen niet het geringste is. Verkrijg- baar bij alle Apothekers en Drogisten a 1 .- .per flesch •gedurende haar geldigheidsduur voor de toepassing van artikel 15 der Wegenbelas- tingwet ten aanzien van elk van den ham delsvoorraad van den houder deel uitma- kend motorrijtuig, waarvoor de belasting niet hooger is dan die van het inde kaart omschreven motorrijtuig, als een geldig be- wijs van betaling aangemenkt. Artikel 4. Aan dengene, die van de bij dit besluit verleende gedeeltelijke vrijstelling van belasting misbruik maakt of zich niet ge- diraagt naar de bij dit besluit of de door on- zen minister van financien vastgestelde voor- waarden en bepalingen, kan door genoem- den minister het recht op toepassing van die vrijstelling worden ontzegd. DE ZUIDERZEEWERKEN. Vanwege den Rijkswaterstaat werd gister aanbesteed lo. het aanleggen van een hoofd en twee leidiammien nabij Den Oever, in verband met de afsluiting van de Zuiderzee en van grond- .jwerken nabij Den Oever, in verband met de droogmaking van de Wieringermeer. Laagste 'inschrijver was I. van der Velde te Heemste- de voor f, 719.000; 2o. het aanleggen van den omringdijk voor een sluitput van een buitenkanaal met lei- dammen en van bijkomende werken nabij de Oostkust van den Anna-Paulownapolder, een en ander ten behoeve van het in verband met de indijking der Wieringermeer aan te leggen afwaterings- en scheepvaartkanaal langs.de Noord-Hollandsche kust. Laagste in schrijver \Vas K. W. Klous te Baarn voor 520.900; 3o. het aanleggen van verschillende grond- werken, van den omringdam voor een sluis- Kut en van bijkomende werken nabij Kolborn. let laagste was ingeschreven door de N. V. Baggermaatschapp „Holland" te Hardinx- veld voor 656.000. KOLEN IN DEN ACHTERHOEK. Te Meddeho bij Winterswijk is de zesde ontginbare kolenlaag doorboord. DOOR VADERS AUTO OVERREDEN. Te Winschoten geraakte gistermorgen het driejarig zoontje van den beschuitfabrikamt H. de Groot onder diens auto en was onmid dellijk dood. j r,- A ARDAPPELZIEKTE. In West-Friesland, met zijn uitgebreide aardappelencultupr, openbaart zich thans de zoo zeer gevreesde aardappelzickte. Op som- mige plaatsen zijn de meeste akkers aange- tast, en wel zoo erg, dat men vreest het rooien te moeten staken. Ook de blauwe aardappelen zijn reeds aan- gedaan, zoodat het er voor deze cultuur niet rooskleurig uitziet. GOEDKOOPE BLOEMKOOL. Tengevolge van de warmte der laatste da- gen, waardoor de groenten op den kouden grond zich snel ontwikkelen, zoodat de vraag zoowel uit binnen- als buitenland vrijwel tot nul is gereduceerd, kon Zaterdag j.l. op de veiling te Sappemeer een kar bloemkool (75 tot 100 stuks) evenveel opbrengen als een pond druiven 0.60). I DE GEMEENTERAADSVERK1EZINGEN TE BREDA. Blijkens den officieuzen uitslag hebben de verkiezingen voor den gemeenteraad van groot-Breda tot resultaat gehad, dat gekozen weiden 17 R.-K., 2 V.-B., 6 S. D. A. P., 1 Lijst-Haalman, 1 Lib., Kath. Lijst-Schaepman. Voorheen was de verhouding 12 rechts, 9 links, thans is zij 17 rechts, 10 links. HET AMBACHTSONDERWIJS. Naar Het Volk verneemt, wordt morgen- miadag en Zaterdag in de Ridderzaal te 's-Graverahage een vergadering gehouden, bijeengeroepen door den minister van onder- wijs, waarin o.m. de vraag zal worden be sproken of in het algemeen de duur van den cursus in ambacbtsonderwijs niet van 3 jaar op 2 jaar is terug te brengen. Tot deze bijeenkomst zijn o.m. uitgenoo- digd alle directeuren van ambachtsscholen in het land en de centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Minister Waszink schijnt zelf de vergade ring te zuflen leiden. POGING TOT DOODSLAG? De 19-jaiige landbouwer C. de J. te Nes (Ameland) begaf zich Dinsdagavond naar Buren om een oude veete met j. Kooiker te vereffenen. Na aanbieding van een sigaar, welke werd geweigerd met de woorden: „Ik rook nooit", trok de J. zijn revolver en riep; „Dan rook je deze maar". Hij loste daarna een paar schoten op Kooiker, die in rug en borst gewond werd. Het slachtoffer is naar het Bomifacius-hospi- taal te Leeuwarden vervoerd. Zijn toestand schijnt nogal bevredigend. Gisterochtend heeft men de J. aan boord van de Waddenzee, waar hij zich verstopt had, gearresteerd en daarna gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. i TRACTOR MET PAARDEN ER VOOR. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Ned Vereeniging van Landbouwtractor-gebrui- kers, als onderdeel harer actie, om de niet- zelfdorschende boeren te vrijwaren voor de na- deelige gevoigen der niet-vrijstelling van loondorschers1 ten aanzien der wegenbelas- tftig. op advies van haren rechtskundigen raadsman, mr. R. H. Dijkstra te Amsterdam, in den Haarlemmermeerpolder een proefbe- keuring doen opmaken, teneinde een princi- pieele beslissing uit te Iokken over ae vraag, t „Maatschappij" en het moederland in ver- ot een uactoi, waarvan de stroomverdeeler is binding zullen staan, ter behartiging van ee- afgenomen, getrokken door paarden, te be schouwen is als een motorrijtuig in den ziri de wet op de wegenbelasting, artikel 1, m.a.w. ei onder die omstaiidigheden bij vervoer langs de openbare wegen ook wegenbelasting voor het werktuig verschuldigd is. Het bewuste artikel luidt als volgt: ,,Ond£r motorrijtuigen worden in deze wet verstaan. alle rij en voertuigen, bestemd, om uitsluitend of mede door een mechanische kracht op of aan het rij- of voertuig zelf aan- wezig, anders dan langs spoorstaven te wor den voortbewogen. Ons werd verzekerd, dat een door demon- tage van den stroomverdeeler onbruikbaar ge- maakte tractor zeker geen motorrijtuig is "in den zin der Motor- en Rijwielwet. Het ligt in de bedoeling der vereeniging, zoo noodig te zijner tijd ook nog een princi- pieele uitspraak te verkrijgen over de vraag, of een dorschkast en een stroopers moeten be- schouwd worden als rij- of voertuigen in den zin van artikel 3 sub. 4 der wet op de Wegen bela.-ting, m.a.w. of voor bedoelde werktuigen wauneer zij bij gebruik van de openbare we gen achter den tractor zijn gehangen, al dan niet wegenbelasting moet worden betaald. GOLD AFGELOOPE-N. Aan de Slotlaan te Zeist viel Dinsdagna- middag een anderhalfjarig kind van den winkelier Van den Hengst uit een kamextje op de derde verdieping op het trottoir. Uiter- lijk viel aan de kleine, die bij bewustzijn bleef, vrijwel niets te bespeuren, terwijl ook de dadelijk ontboden geneesheer voorloopig niets bijzonders kon ontdekken. HET NIEUWE COLLEGE VAN B. EN W. TE AMSTERDAM. Gistermorgen hebben ten Sfadhuize ver- gaderd vertegenwoordigers van alle z.g. „burgerlijke" raadsfracties, de Vrijzinnig- Democratische uitgezonderd. De bijeenkomst was belegd omdat in de jongste vergadering, door de afweUgtheid van den heer Weiss, de Neutrale fractie zich niet kon ititspreken in- zake de wethoudersverkiezing op 6 Septem ber a.s. Daar de heer Weiss, tengevolge van een ongeval ook thans niet was verschenen, kon nog geen bindende afspraak worden ge- maakt voor de verkiezing van alle wethou- ders. De aanwezige fractie-vertegenwoordi- gers hebben zich ter vergadering verbonden, op 6 September a.s. te stemmen op de aftre- dende wethouders Ter Haar, Vos en Dratjfce. Met dit bericht zal de heer Weiss in kennis worden gesteld, met het verzoek, zich daarbij aan te sluiten. Donderdag 1 September a s. zullen de ver tegenwoordigers dezer fracties weer bijeen- komen om te bepalen, hoe de houding zal zijn bij de stemming in de soc.-democxatische va- catures. HET INDISCH'E DETACHE'MENT. Het detachement Inlandlsche militairen vertrok. gistermorgen van Nijmegen naar Rotterdam om per „Insulinde" de terugreis naar Ned. Indie te aanvaarden. Uitgeleide werd gedaan door de koloniale reserve, vooraf gegaan door de muziek van het Nijmeegsch Vrijwilligerscorps. Aan het station waren aanwezig de hoofdofficleren van het lie en 15e reg. infanterie. De commandant der koloniale reserve hield een toespraak tot de troepen in het Maleisch. Aan boord van de „Insulinde" neemt de commandant afscheid. Het detachement kwam te 12 uur 42 te Rotterdam aan. De manschappen hebben zich per boot naar de Lloydkade begeven, waar zij zich inscheepten op de ,Insulinde", welke te drie uur vertrok. HET CENT RALISEEREN DER LANDVERHUIZING. In de HoWandsche Revue van 3 Juli 1927 is een artikel verschenen*) dat een pleidooi bevat voor het organiseeren en centraiiseeren der landiverhuizing. Het Algemeen Neder- landsch Verbond, dat zich sedert jaren reeds daadwerkelijk bemoeit met het behoud van de Nederlandsche beschaving onder de leden van den Nederlandschen Stam in het alge meen en onder de Nederlanders in den vreemde in het bijzonder, wil een poging doen in de tegenwoordig steeds krachtiger op den voorgrond tredende beweging der landverhuizing het beginsel der samenwer- king meer te doen zegevieren, ten einde zoo wel den omvang der emigratie te vergroo- ten, en deze daardoor van meer beteekenis te doen zijn voor de oplossing van het zoo netelige bevolkingsvraagstuk, als meer moge- lijk te maken, dat de emigranten in voort- durende cultureele en economische verbin- ding blijven met het moederland en dus niet geheel voor de Nederlandsche beschaving verloren gaan. In bedoeld artikel nu ont- vouwt het lid' van het Hoofdbestuur dat voorloopig met de yoorbereiding en het on- derzoek dezer aangelegenheid is belast, een plan, dat tot grondslag moet dienen van voorloopige besprekingen. De schrijver stelt zich voor, dat het beoogde doel het beste zal kunnen worden bereikt door de oprich- ting van een Nationale Maatschappij tot Be- vordering der Landverhuizing, waarvan zooveel mogelijlk overheidslichamen (Rijik. provincien en gemeenten) instellingen van al gemeen nut, vereenigingen, welke de land- verhnizing in het algemeen bevorderen, of welkex doel rechtstreeksche of middellijke be hartiging van de belangen der landverhui- zers voorschrijft of toelaat, lid zullen moeten zijn. Het doel der Maatschappij zal omvatten: 1. Een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek instellen naar mogelijkheid van vestiging van Nederlandsche emigranten in de ver schillende daarvoor in aanmerking komende deelen der wereld. Dit onderzoek zal niet alleen tot voorwerp hebben den algemeenen toestand van wefvaart en beschaving van het immigratieland, in verband met de vraag of daar werkgelegenheid zal zijn voor alleenstaande landverhuizers, maar zich m het bijzonder uitstrekken tot de terreinen waar georganiseerde groepen landverhuizers zich kunnen neerzetten. 2. Het krachtig ter hand nemen van de op- wekking tot landverhuizing, van het organi seeren der landverhuizers en van hunne per- soonlijke voorbereiding ten onzent. 3. Het regelen van de reis en de overtocht naar het nieuwe vaderland. 4. Het bevorderen van de stichtihg van Nederlandsche landbouwkolonies in den vreemde, welke hun eigen organisatie zullen hebben en op verschillende wijze met de meensthappelijke economische en cultureele belangen. 5. Het kweeken en in dienst houden van een garde pioniers, aan wie het onderzoek in het immigratieland, de voorbereiding der landverhuizing te onzent en de eerste inrich- ting der nieuwe vestigingen kan worden toe vertrouwd. 6. Het leggen van een blijvenden band tus- schen de georganiseerde nederzettingen in de verschillende landcn, teneinde onder meer overgang vail landverhuizers van de eene naar de and-ere nederzetting mogelijk te maken en in het algemeen de kennisneming van elkaars wedervaren te bevorderen Het Algemeen Nederlandsch Verbond neemt deze aangelegenheid in studie en tracht lichamen of personen te vinden, die bereid zijn in beginsel mede te werken tot de verwezenlijking der grondgedachte. Voor correspondentie van dit denkbeeld wende men zich tot den schrijver van het be doelde artikel: mr. dr. P. H. W. G. van den Helm, lid van het Hoofdbestuur van het Alge meen Nederlandsch Verbond, Den Haag, Laan 34. Overdrukken ervan zijn teg en inzending van 15 cents aan postzegels verkrijgbaar bij de Administratie van h. Algemeen Neder landsch Verbond, Den Haag, Laan 34. GEEN VEST1NG-ARTILLERIE MEER IN UTRECHT. „De Avondpost" meldt, dat het detache ment vesting-artillerie, dat te Utrecht gele- gerd is, reeds voor 1 Januari a.s. zal ver- deeld worden over de garnizoenen van Naar- den en Gorinchem en de luchtdoel-artilleric te Utrecht. Op 1 Januari zullen dus geen troepen onbereden vesting-artillerie meer te Utrecht aanwezig zijn. BRANDEN. Bij Vorden is de boerderij, bewoond door A. Heutink, afgebrand. Te Terborg is de woning van den heer Salemink door onbekende oorzaak afgebrand. De bewootrs konden zich met moeite ever het dak redden. Niets werd gered. Alles was verzekerd. EEN BINNENBRAND. Bij een binnenbrandje, dat gistermid'dag in den loodgieterswinkel van den heer Poons in de Muiderstraat 35 te Amsterdam heeft ge- woed, 'hebben drie personen brandwonden opgeloopen. De loodgieter had een gloeiend soldeertoestel met spiritus gevuld, waardoor na een kleine explosie brand ontstond. Hierbij kregen de man en diens 13-jarige zoon, die in de nabijheid stend, brandwonden aan de handen. Het 23-jarige dienstmeisje bekwam vrij ernstige brandwonden aan de armen en de borst, en lichte kwetsuren aan de beenen. Het vuur, dat in het achtergedeelte van het sousterrain nogal wat schade aanrichtte, werd door de brandweer met twee stralen op de motorspuit gebluscht. De toestand der ge- wonden is niet ernstig. INL1JVING UIT DE PROVINCE NOORD-HOLLAND. Op 20 Juli a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichiing 1927 plaats heb ben uit de provincie Noord-Holland. KORTE BERICHTEN. Dinsdagavond is in de Schipbeek bij Buurse een 19-jarige jongen uit Lonncker bij het baden verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden en vermoedelijk door den hevigen stroom meegesleurd. Dinsdagmiddag is de brug te Doesburg door een Duitsch schip aangevaren. De elec- trische installatie werd vernield, zoodat de schade eenige duizenden guldens bedraagt.' Het verkeer was lang gestremd. Te 's-Gravenhage is de 8-jarige Netten aan den Westenburgerweg door een auto ge- grepen en tegen den grond geworpen. De chauffeur bracht den knaap naar het zieken- huis, waar zijn toestand zeer ernstig werd bevonden. Luchtvaart. DE THUISREIS VAN DE 1NDIE- VLIEGERS. Bij de K. L M. is uit Karachi gister't na- volgende telegram van de thans op de terug reis zijnde Indie-vliegers binnengekomen „Vertrek van Allahabad 6.20. Aankomst Karachi 14.50. Weer goed. Eenige' moeilijk- heden met zandstormen. Gaan mogen naar Bender-Abbas indien hier heersehende storm ophoudt". (Deze uren zijn in Indischen ijd opgegeven. In 81/2 uur tijds werd een afstand van niet minder dan 1700 KM. afgelegd. DE VLUCHT VAN CAPTAIN COURTNEY. Indien de weersomstandigheden het toela- ten zal Captain Courtney Zaterdag het vlieg- veld van Calshot verlaten, teneinde te trach- ten de vlucht over den Atlantischen Oceaan heen en terug te volbrengen. Morgen zullen de laatste proeven worden genomen met zijn Dornier Napier Whale-vliegfccothij zal dan een vlucht maken om het eiland Wight, waar- bij hij tevens zijn draadlooze installatie en de benzine-circulatie zal probeeren. Zater- dag zal hij van Calschot naar Valencia in Ierland vliegen, waar hij benzine zal inne- men; dit zal ongeveer drie uur in beslag ne men. Courtney zal dan onmiddellijk naar New Foundland vertrekken, op weg naar New York. DE VLUCHT OVER DEN OCEAAN. Naar gemeld wordt, zal de vlieger Leon Givon Drouhin vervangen als piloot van de „Blauwe Vogel", waarmede binnenkort ge- tTacht zal worden den Oceaan van Parijs naar New-York over te vliegen. DE VLOOTOONFERENTIE. De Maandag uitgestelde openbare voltal- lige bijeenkomst de vlootconferentie zal nu hedenmiddag gehouden worden. De vergadering zal echter vermoedelijk thans een geheel ander ver loop hebben, dan ze Maancag zou gehad hebben. Terwijl -de bijeenkomst Maandag een openbare mee- ningsstrijd tusschen Amerika en Engeland over de kruisers zou zijn geworden, zal heden waarschijnlijk ieder strijdkarakter ontbreken en zal men zich bepalen tot de registreering van de bereikte overeenstemming op onderge- schikte punten inzake torpedo's en onderzee- booterr. Dat Amerika deze overeenstemming tnano openlijk vastleggen wil, is een teeken, dat het ook, in de kruiserskwestie overeenstemming verwacht. Ofschoon Gibson verklaarde, dat er nog steeds moeilijkheden te overwinnen zijn, er- kende hij ook dat de gevaarlijksie crisis van de vorige week thans ten einde is. Men heeft algemeen het gevoelen, dat het doode punt der conference thans eindelijk voorbij is. TH1NA. DE BURGEROORLOG. Een tegenaanval van de troepen van Tsjiang-KaiijSjek. Blijkens de ingekomen berichten zijn de troepen van Tsjang-Kai-sjek aan het front op de grens tusschen de provincies Kiang-soe en Sjantoeng tot een tegenaanval overgegaan Die tegenaanval had succes en th3ns is de strijdmacht voortgerukt tot Lintsjeng. DUITSCHLAND. HET BEZETTINGSLEGER. In anwoord op een vraag over het tegen woordige aantal der geallieerde troepen aan den Rijn heeft de Britsche minister van oor- log jn het lagerhuis medegedeeld, dat het be- zettingsleger thans bestaat uit 7300 Engel- schen, 56.500 Franschen en 6.300 Belgen. DUITSCHLAND EN IJSLAND. Een bericht in de „Temps" gewaagt van Duitsche aanspraken op IJsland. Het blad ziet verband tusschen de aanwezigheid van den Duitschen gezant te Kopenhagen op IJs land en de senaratistische neigingen der IJs- landers, die zich van Denemarken willen af- scheiden. Naar Wolff uit Berlijn seint is de Duitsche gezant t° Kopenhagen inderdaad op reis en heeft hij o.a. ook IJsland bezocht. Het is ech ter zeer onwaarschijntijk, dat Duitsche ge- leerden en Duitsche zakenmenschen de rijk- dommen -van IJsland zouden begeeren, want die rijkdommen bestaan in hoofdzaak in water vallen en daarop willen de Engelschen beslag leggen. DE NATUURRAMP IN1 SAKSEN. Volgens de jongste berichten zullen onge veer 100 millioen mark noodig zijn voor hel herstel van de verwoestingen, aangericht in het overstroopiingsgebied. Voor Berggiesshue- bel zal een geheel nieuw bouwplan moeten worden ontworpen. De vacantiecommissie uit den Saksischen Laddag hield een rouwzitting ter nagedachtenis van de slachtoffers van de onweer catastrophe en verleende een crediet van 10 millioen mark voor eerste hulpverlee- ning. CBerlijnsehe gemeenteraad besloot 50.000 Mark aan de Saksische regeering te doen toekomen. De Rijksweerminister heeft een bezoek ge- bracht aan de Rijkswedrtroepen, die in het rampgebied tewerk gesteld zijn. HET NOODWEER. Wederom hebben boven Stuttgart en om- geving nieuwe zware onweders gewoed, die met een wolkenbreuk gepaard gingen. Het verkeer stond dien ten gevolge' geruimen tijd stil. De onizaggelijke watermassa's legden de tramrails op sommige plekken bloot, waar door het verkeer over verschillende lijnen onmogeiijik werd. In een plaatsje in de buurt van Stuttgart sloeg de bliksem in een huis, dat gebouwd werd en waar 15 arbeiders hun toevlucht hadden gezocht, 2 arbeiders werd'en gedood, terwijl een derde brandwonden kreeg. Ip het Wurtemburgsche Zwarte Woud is door de onweders van de laatste dagen veel schade aan het geboomte tcegebracht. I WAN KUTISKER OVERLEDEN. In de gevangenis is gister overle- den de bekende bankier Iwan Kn- tisker. Het overlijden van Iwan Kutisker' heeft ge heel onverwacht plaats gehad. Iwan Kutisker leed sedert geruimen tijd reeds aan een hart- kwaal en werd sinds Februari als preventief gevangene voor staatsrekening in de Charite verpleegd. In Februari zou op zijn verzoek de" behandeling van zijn zaak in hooger beroep plaas hebben, doch deze werd toen uitgesteld, daar Kutisker niet in staat was te verschijnen Tijdens de zitting, die op 2 Mei aanving was vocrtdurend een geneesheer aanwezig ter as- sistentie van Kutisker, die in een ziekenstoe! lag. Slechts enkele dagen geleden, n.l. op 7 Juli, heeft Prof. His van de Charite nog ge- constateerd, dat de beklaagde in staat was ter terechtzitting te verschijnen. De behandeling was Maandag jd. beeindigd en morgen zou vonnis gewezen worden. Morgen zal een on derzoek worden ingeseld naar de oorzaak van het plotseling overlijden van Kutisker. Iwan B. Kutisker werd te Libau gdboren en was laatstelijk Litausch staatsburger. Tij dens den wereldoorlog behoorde hij tot de le- veranciers van de Russische regeering. Na afloop van den oorlog vestigde hij zich in Duitsehland, alwaar hij het resteerend leger- materiaal bij enorme hoeveelheden tegelijk naar het buitenland verhandelde. De daarbij verdiende millioenen foelegde Kutisker bij ban- ken en (n industrieele ondernemingen, die hij in zijn bezit wist te'krijgen. Ook de Pruisi- sche Staatsbank werd bij deze transactie be trokken In den herfst van 1924 werd Kutis* ker wegens woeker gevangen genomen, ter wijl hem voorts een gansche reeks andere de- liden ten laste werd gelegd-, zooals poging tot bedrog, uitlokken van meineed' en meineed in verschillende gevallen. Het voornaamste proces tegen hem ving op 12 April 1926 aan en op 30 Juni d.a.v. werd Kutisker veroordeeld tot 5 jaar tuchthuis- straf, 4 millioen Mark boete en 10 jaar eer- verlies, terwijl hij tevens onmidcfellijk na de uitspraak in hechtenis werd genomen HET BANDEROLLEN-P'ROC ES Het vonnis. In het banderollenproces werd Dinsdag vonnis geveld. Belkow, eigenaar der sigarettenfabriek Balkan Belkow Co. kreeg 6 maandem en 7 dagen gevangenisstraf en 7200 mark boe te of 90 dagen gevangenisstraf De tabaks- fabrikant Schmidgen uit Reissenberg 12 maanden en 7 dagen gevangenisstraf en 7200 Mark boete, of 90 dagen gevangenis straf. De koopman Bolten uit Munchen- Gladbach kreeg 1 jaar en 8 maanden, Bru1! uit Eupen 4 maanden' gevangenisstraf. De overige beklaagden kregen elk 1 jaar ge- vaggenisstraf. FRANKP1JK. DE VERHOOGING DER FRANSCHE AMBTEN \ARSSALARRSEN. De Fransche Kamer beeft gister de ver- hooging der Ambtenaarssalarissen behan- deld. waarbij Poincare onderscheid maakte tusschen ambtenaren en beambten Op het oogenblik wil de regeering voistaan met het salaris der eersten te verhoogen, de beamb ten kunnen dan later wel aan de beurt komen. Na een hevigen strijd van Poincare met den socialistenleider Leon Blum, verwierp de Kamer met 356171 stemmen het com- munistische voorstel, dat strekte tot verhoo- ging van de door de regeering voorgesteld* credieten met 117 millioen. Poincare had <Se kwestie van vertrouwen gesteld. De Senaat heeft de verhooginjj der Ambte naarssalarissen goedgekeurd. De Kamer zal, nu het communistisch amendement verwor- pen is, ongetwijfeld' dit voorbeeld volgen. U1TLEVERING GEWEIGERD. De Italiaansche regeering had aan de Fransche de uitlevering gevraagd van een Italiaanschen jongen man, die bij een botsing tusschen fascisten en anti-fascisten te Padua een fascist had gedood. De bevoegde recht- bank heeft deze uitlevering geweigerd en ge- last, dat de jonge man op vrije voeten zal worden gesteld. De „Quotidien" noemt dit een goede les voor Mussolini, die er eindelijk eens mee moet ophouden, voortdurend verzoeken tot uitleve ring tot de Fransche regeering te richten. HET VROUWENKIESRECHT. De Fransche kamer heeft met 445 tegen 105 stemmen aangenomen een door Renaudel voorpestelde resolutie, waarbij de regeering worat uitgenocdigd de behandeling door den- senaat van het voorstel inzake het vrouwen- kiesrecht bij gemeenteraadsverkiezingen te be- spoedigen, ENGELAND, DE MOORD OP O'HIGGINS. Een indrukv "kkende begrajenh. O'Higgins herdacht in het parlement. De begrafenis van Kevin O'Higgins, den vermociden lerschen minister, te Dublin, is gisteren een indrukwekkende plechtigheid ge- worden. Het geheele zakenleven stond stil, en in Sackville Street was bijna ieder huis met rouwflcers behangen. Alle winkels waren ge- sloten tot een uuV na de begrafenis. De mis van requiem in de Sint Andreas-kathedraal werd door alle collega's van den vermoorden minister, versclieidene andere autoriteiten en een ontzaglijke menigte bijgewoond Te Londen werd er een mis van requiem in de Westminster-kathedraal opgedragen, die ook door eenige Engelsche ministers en beken de I ven werd bijgewoond. De vlag van den lerschen Vrijstaat woei halfstok van de kathe- draal. De herdenhing in de Dail Dinsdagmiddag hebben de beide Zuid- Iersche Kamers vergaderd om hun deelne- ming aan de weduwe en de familiebetrekkin- gen van O'Hjggins te betuigen. In de Dail heeft minister-president Ccsgrave den overledene herdacht. „Het is het noodlot geweest van dit land, misschien meer dan van eenig ander, zijn zo- nen meedoogenloos te zien weggerukt, toege- wijde zonen van veel beteekenis, die nog meer beloofden. Kevin O'Higgins had in den eer sten bloei van zijn leven zijn moederland reeds zulke koselijke gaven van arbeid, bekwaam- heid en vooral karaktcr geschonken, dat zijn leven in zijn vollen wasdom had moeten be- hooren tot de grootste levens, die dit land zijn toegewijd. De hand, die hem getroffen heeft, trof ons aller land." „Als het waar is, dat de waardigheid en het gezag van een land vooral afhangen van zijn justitieele bewind, wat is ons land dan niet aan Kevin O'Higgins verplicht?" De premier gaf een overzicbt van O'Hig gins leven voor zijn land, prees zijn bescliei- denheid en zeide ten slotte, dat zijn dood te wijten is aan een politieken moord. „Deze misdaad zal zijn doel missen. Wij zullen dezen vorm van tcrrorisme onder het oog gezien hebben en wij zullen niet rusten, voor- aat elk spoor ervan is uitgewischt." Het heele Huis was getroffen door de woor den van Cosgrave en Johnson, de leidcr van oe arbeiderspartij, die na hem aan het woord k^am, kon van aandoening haast niet spre-- ken. Alle parfijlciders sloten zich bij de woor den van Cosgrave aan ROBINSON TER DOOD VEROOR DEELD. Robinson, de beklaagde in de moordzaak Bonati, is door de jury schuldig bevonden aan moord en door de rechters ter dood ver oordeeld. Hij zal van dit vonnis appeleerm. De verdediging heeft er van te voren nog den nadruk op gelegd, dat er geen motief gevon den is en dat de jury er toch van overtuigd moest zijn, dat het Robinson's bedoeling niet was. de vrouw te vermoorden. In zijn samen- vatting echter zeide de rechter: Als de slag, die hij toebracht, bedoeld was om te bezeeren. niet op wettelijke gi onden verdedigbaar was, en den dood tengevolge had, dan was dit moord. Als men ieutand zulk een slag toe- brengLdat hij in een rivier valt of verdrinkt, of in een met gas ge-vulde ruimte en sfikt, of wel op een karpet valt, dat hem versmoort, dan is dat moord. De jury beraadslaagde niet minder dan 1 uur en 40 minuten en vroeg zoowel om de beide verklaringen van Robin son en om het karpet in kwestie als om de jas, die de vrouw gedragen had. POLEN. EEN HONGERSTAKING. In de gevangenis te Bendzien zijn zeventig communisten na een mislu-kte poging om uit te breken, in hongerstaking gegaan. Ook de andere gevangenen zouden, in ver band met deze actie der commuisten. jn hon gerstaking gegaan zijn. DE POOLSCHE SENAAT PLOTSELING ONTBONDEN. Gister, toen de Senaat een begin wilde ma ken met de bespreking van art. 26 van de grondwet nopens de mogelijkheid van de ont- binding van den Landdag, deed de minister van binnenlandsche zaken mededeeling van een besluit van den president der republiek tot onmiddellijke sluiting van de buitenge- wone zitting van den Senaat, die als ontbon- den moet worden beschouwd. Dit besluit heeft groote ontsteltenis in den Landdag verwekt, .wa,_ar men van meening

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6