DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vacantietijd is Vicfrix tijd. Buitenlandsch pmengd nieuws. Dagelijksch overzicht. Victrix R|jwieleii in pr|jzen van f 55, 65. 75, 85. Victrix Rijwielenfabriek. Roterstraat 19. Tel. 34. 1927 gesr --- j nv. ■?-■?.•: Deze Courani wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenaitgegeven. Abonnementsprijs blj vooruitbetallng per 3 maandeo voor Alkmaax /2.—franco door bet geheele Rljk /2.50. AfzonderlUke en bewTjsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE AOVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bi] groote contracten rabat Qroote letters plaatsrBSrtfc Brieveo franco aan de N. V. Boek- en HandelsdrnkkerQ r/b H£RMs> Voordam C9. Oirecteuri O. H. KRAK. 1RIJDA6 Telef.nr. Admfafctrafle 3. Talefooonr. Redactte 33. Postgiro 37960. Hoofdredacteuri Tj. N. ADCMA. 15 JI Ll De vlootconferentk. Grkken- Umi's buiknlcmdsche politkk. Bokspctrtij in de Belgische Kamer. 'Eifldelijk heeft gister weer een voltallige Apenbare vergadering der Vlootconferentie plaats gehad en vrij algemeen werd door de /JJesprekingen den indruk gevestigd, dat wel- Jswaar de kalimte bij de gedelegeerden groo- 'lendeels was teruggekeerd, doch dat er nog i 6teeds groote meeningsverschillen bestaan tusscben de drie deelnemende landen, speci- 1 aal wat de kruiserkwestie aangaat. t Terwijl Engeland nl. nog steeds blijdt voir ifcouden, dat het't beste is voor de kruisers [een kleinere tonnenmaat vast te stellen, waar- |door dus de gevechtswaarde kleiner wordt, Fblijift Amerika hardnekkig betoogen, dat 't 'niet kan afstappen van zijn eiseh om pas na dat de totale tonnenmaat is vastg^steld over de beperking der kruisers te praten. En het bheeft van zijn standpunt geredeneerd volko- :men gelijk, want Anierika's belang brengt '.well aegel'ijik mede, dat het kruisers bouwt van grootere gevechtswaarde dan het volgens de Engelsche plannen zou kunnen doen. Engeland weigert echter de totale tonnen maat vast te stellen, zoolang nog niet vast staat hoeveel groote kruisers Amerika wenscht. Zoo Mijlft men in een kringetje rondt- ifraaien. i Maar er werd gelukkig in de plenalre zit- ting niet met holle woorden gewerkt: de toon .der besprekingen was waardig. De traditioneele verrassing ontbrak echter ook diianaal niet en oudergewoonte was het 'Japan dat voor Sint Nicolaas speelde. De surprise bestond thans uit een nieuw bemiddelingsvoorstel, dat in grove trekken omvat een totaal aantal groote kruisers voor ^Amerika en Engeland van 10, voor Japan van zeven. Veraer de vaststelling van een betrekkelijk laag, nader te bespreken cijter yan den totaal-tonnenmaat voor de kruisers met het recht voor Engeland,, om binnen be- paalde grenzen eenige kruisers van een klei- neren inhoudsmaat voor speciale doeleinden te bouwen ook al zou daardoor het totaal- cij'fer eenigszins overschreden wordlen. Natuurlijk zal over dit compromis-voorstel nader worden besproken, doch dit zal waar- schijnlijk eerst kunnen geschieden, wanneer Bridgeman, de leider der Engelsche delega te die naar Louden vertrokken is om overleg te plegen omtrent de in de kruiserkwestie ge- rezen moeilijkheden, van zijn reis is terugge keerd. In zooverre beteekent de gister gehouden plenaire zitting echter een vooruitgang, dat men thans hoopvoller de toekomst dezer con- ferentie tegemoet kan zien. Al te veel pessi- inisme is niet langer gerechtvaardigd. Zooals men weet, vertoeven de Grieksche minister van buitenlandsche zaken, Michala- copoelos, en minister Kafandaris te Rome waar zij besprekingen voeren met Mussolini over samenwerking in de Middellandsche Zee. De Grieksche minister van buitenlandsche zaken ontving bij die gelegenlieid de verte- genwoordigers der pers, met wie hij zich on- derhield over de buitenlandsche politiek van Griekenland. Hij legde daarbij vooral den nadruk op het streven van zijn land om met alle Bal- kanstaten in een goede verstandhouding te leven. In verband daarmede constateerde hij vooreerst een verbetering der Grieksch-Itali- aansche betrekkingen. Ook de relaties met Al- banie zijn goed: ter wille van den vrede heeft Griekenland van al zijn rechten op Alba- neesch grondgebied afstand gedaan hoewel het1 den wensch blijft koesteren dat deze klei- ne staat een zelfstandig en stabiel element worde op den Balkan. Ook met Roemenie, Joego-Slavie en Bui garij^kon Michalacopoelos niet anders dan een goede verstandhouding constateeren, zoo- dat wel kan worden vastgelegd, dat Grie kenland wel in de allerlaatste plaats aanlei- ding zal kunnen worden tot internationale verwikkelingen in den Europeeschen heksen- ketel. Zoo erg rooskleurig blijkt de zaak er echter toch niet voor te staan, want naar verluidt, zou Michalacopoulos tevens de verklaring hebben afgelegd dat zijn regeering de door Pangalos met Zuid-Slavie gesloten overeen- lomst niet zal bekrachtigen, aangezien die overeenkomst niet vereenigbaar was met Griekenlandsch souvereine rechten over Salo nika Alle fascistische bladen men herinnere zich de Italiaansch-Servisdhe spanning wedijveren nu met elkander in het uiten van oro-Grieksche gevoelens. En dat is een zeer veeg teeken! De Fransche tumult-manie blijkt aansteke- hjk te werken. Ook in de Belgische Kamer is let namelijk gistermiddag tot heftige inciden- en gekomen hij de bespreking van het wets- Antwerp betreffende de benoeming van arbei- aers-gedelegeerden bij de miin-inspectie. De aanleidmg tot het kabaal gaf den communist jacquemotte, die den socialisten verweet een van de voornaamste eischen van de arbeidexs, namelijk de aanwijzing van deze gedelegeer den door de vakorganisaties, te hebben opge- geven. Minister Van der Velde heette dit ver- wijt werzinwekkend, andere socialisten rie- pen „Saboteur, lafaard, schijnheilige", maar de beide communisten lieten zich niet onbe- tuigd en antwoordden in denzelfden toon en weldra was, trots de pogingen van voorzitter Brunet, het tumult zoo geweldig, dat de schreeuwers elkander niet meer verstonden. Het kabaal verminderde een oogenblik, doch nam weer toe toen de socialist Samijn, die zich achter Jaquemotte en Van Overstraeten had geplaatst, herhaaldelijk met halfluide stem de communisten voor lafaards schold en weldra werden de socialisten en communis ten handgemeen. De socialisten van Hoey- landt, Delattre, Missiaen en Samijn sloegen op de twee communisten los. Andere Kamerle- len en de boden wierpen zich tusschen de vechters, maar liepen zelf vuistslagen op. De Kamervoorzitter verliet daarop den presiden- tieelen zetel en gaf bevel de tribunes te ont- ruimen, terwijl nog eenige slagen vielen. Toen na de pauze van enkele minuten het debat werd hervat, spoorde de voorzitter de Kamer tot kalmte aan. Hij zeide het incident te betreuren, maar voegde er aan toe, dat de houding van Jacquemotte daartoe aanleidiing had gegeven. De Vlaamsche nationalist Staf Declercc waarschuwde de socialisten, dat, mochten zij of andere leden der meerderheid zich op de- zelfde wijze aan de Vlaamsch-nationale min- derheidsfractie vergrijpen, dit hen duur te staan zou komen, waarop links nog even grinnekend werd gelachen en Jacquemotte vervolgens, zonder verdere incidenten, zijn betoog kon voortzetten. Later in den middag is het wetsontwerp door de Kamer aangenomen. Na Engeland, Duitschland, Beieren, Frank- rijk, volgt dus ook Belgie. De Kamers be- ginnen veel overeenkomst met een boksers- instituut te vertoonen! Buitenland CHINA. D»E BUROEROORLOG. De positk van Nanking. Tsjang Kcd-sjek en Feng Jae-sjajig. Het schijnt, dat de burgeroorlog in China weer een nieuwe faze is ingetreden. Blijkens de berichten uit Peking zou Tsjang Kai-sjek zich terugtrekken in de richting van Poekou, wijl Tsjang Kai-sjek vreest voor een aanval uit Hankou op Nan king. Er is n.l. een draad'loos bericht uit Kioe- Kiang dat daar troepen uit Hankou zouden zijn aangekomen met het doel een aanval te ondernemen op Nanking. Te Peking is men van opvatting, dat in- dien het komt tot een strijd tusschen Hankou en Nanking, de houding van Feng-Joe-sjang yan groot belang zal worden. In veelal- wel- ingelichte kringen te Peking twijfelt men aan de oprechtheid van Feng's kort geleden met Tsjang Kai-sjek gesloten overeenkomst. Men houdt het er nog het meest voor dat Feng ten slotte en lijn zal trekken met Hankou. TSJANG-TSO-LIN EN DE ROSSHSOHE GEVANOENEN. Mevr. Borodin vrifgelaten. Men herinnert zich dat aan boord van een schip op de Jang-tse, de vrouw van den (thans uitgezetten) Russischen adViseur Borodin en eenige Russische koeriers die in het bezit werden gevonden van compromit- teerende bescheiden waren gevangen ge- nomen door troepen van de Noorddijken en naar Peking overgebracht. Kort daarop liep het gerucht, dat Tsjang-Tso-lin die koeriers, die misbruik hadden gemaakt van de diplo- matieke onschendbaarheid van hun koeriers- tasschen (een onschendbaarheid, die door de Chineezen in het minst niet was geeerbie- digdi), had laten ter dood brengen. Dit ge rucht werd niet bevestigd. En thans komt die "ding, dat zoowel mevr. Borodin als de koeriers door Tsjag-Tso-lin zijn vrijgelaten. DUITSCHLAND. NIEUWE ONWEDERS. Het Gotleubadal wederom over- stroomd. Gistermiddag heeft het in het Ertsgebergte met name boven het geteisterde gebied weer zwaar geonweerd. Alle rivieren zwollen aan en het water richtte opnieuw belangrijke ma- terieele sbhade aan. In het Gottleubadal staat let water weer meer dan een halven meter loog. Menschenlevens schijnen er ditmaa! gelukkig niet te betreuren te zijn. TUMULT IN DEN BEIERSOHEN LANDDAG. In den Beierschen landdag hebben zich gister tijdens een rede van den sociaal-demo- cratischen afgevaardigde Endres, die de hou ding van de Duitsch nationalen inzake de valorisatie becritiseerde, heftige tooneelen af- gespeeld. De Duitsch nationale afgevaardigde, dr. Rutz, viel den spreker herhaalde rualen in de rede met de vraag, of hij nog niet klaar was. Ten slotte greep de sociaal-democratische afgevaardigde, Weber, een boek en smeet dit dr. Rutz naar het hoofd. Er ontstond toen een hetftig tuimut. De vice-voorzitter sloot den afgevaardigde Weber van de zitting uit. We ber verliet daarop de zaal. Afgevaardigde Endres zette daarna zijn rede voort, waarbij het nog herhaalde malen tot heftige uitvallen kwam. DE VDRHOOGING VAN HET SUIK'ERTARHEF. Een protest in den Rijksraad verwacht. Volgens het Berliner Tageblatt zou giste- ren' een van de bondsstaten in den rijksraad protest aanteekenen tegen het verhoogen van het suikertarief van 10 tot -15 mark en zou Pruisen zich vermoedelijk toch bij dit protest aansluiteo. Zou zulks geschieden, dan zou zeker een deel van de vertegenwoordigers van de Pruisische provincies tegen de ver- ■hooging stemmen, zoodat verrassingen niet uitgesloten waren. Nader bericht omtbreekt nog. FRANKRIJK. PO INC A Re'S OVERWINNING. Een douaneverdrag met Duitsch- land. De Kamer met vacantie. Onze gister uitgesproken verwachting, dat de Kamer het goede voorbeeld van den Senaat volgen, de wenschen der regeering- Poincare ook inzake de verhooging van de ambtenaarssalarissen inwilligen en daardoor een pegeeringscrisis voorkomen zou, blijikt ten voile bewaarheid te wezen. Poincare kan opnieuw zeggen, dat hij de oude meerderheid voor zich gewonnen heeft, want zonder veel moeilijkheden werd het regeeringsvoorstel er door gesleept. Nadat daarna de Kamer de regeering nog machtiging verleendi had om gedurende de parlementaire vacantie een douaneverdrag met Duitschland te sluiten werd zoowel in den Senaat als in het partement het sluitings- decreet voorgelezen. EEN NIEUW PROCES DAUDET. Voor de eerste kamer van de rechtbank der Seine is te Parijs het proces begonnen, dat twee politie-ambtenaren, Delange en Colom bo, Leon Daudet wegens laster hebben aan- gedaan om honderdduizend franik schade- vergoeding, daar hij hen, in velerlei geschrijlf, beschulddgd heeft zijn zoon Philippe te heb ben vermoord. Daudet heeft reeds in Januari '25 een klacht tegen Delange en Colombo ingediend, die is uitgeloopen op een niet-ontvankelijke verklaring. De advocaat van Daudet heeft gisteren gepleit, dat deze zaak slechts voor het hoi van assiesen kan behandeld worden. E>e rechtbank zal zich de volgende week over de kwestie der competentie uitspreken. ENGELAND. HI'NDDES EN MOHAMMEDANEN De onlusten teJAoeltan Volgens de jongste berichten zijn bij de Godsdienstonlusten op 11 Juli vijf Moham- medanen gedood en elf gewond. Een Sikh werd eveneens gedood. De toestand is verbeterd maar de winkels zijn gesloten. Het verbod van het zich op straat begeven na het invallen der duisternis is nog steeds van kracht en er wordt nauw- lettend toezicht gehouden bij optochten en be- grafenissen. ALBANIe. DE VERHOUDING TOT ZUID-SLAVIE De hervatting der betrekkingen nog uitgesteld. Volgens de bladen is het vertrek van den Zuid-Slavischen consul naar Albanie, waar- mee het herstel der diplomatieke betrekkingen met dat land zou beginnen, uitgesteld, daar ter kennis van de regeering te Belgrade werd gebracht, dat de Albaneesche regeering haar gezant aldaar nog niet had benoemd. In Albaneesche kringen neemt men aan, dat het herstel der betrekkingen niet v66r de volgende week zal plaats hebben. AMERIKA. DE BOEREN EN DE VERKIEZINGEN VAN 1928. Een motie van afkeuring aan het adres van Coolidge. Het congres van de landbouworganisaties uit het Noordwestem van de Ver. Staten is Woensdag gesloten na aanneming van een motie van afkeuring tegen president Coolidge wegens zijn veto tegen de landbouwwet van McNary-Haugen. Evenals de voriige dagen werd er bittere critiek uitgeoefend op de houding van den president, wien verweten werd1, dat hij het programina, waarop hij was gekozen, heeft verloochendi De motie van afkeuring eischte de hernieuwde aanneming van de wet in de volgende congreszitting en herhaalde, dat de landbouwers uit het Noord-Westen vast beslo ten zijn te strijden voor steun aan den land- bouw, totdat zij de overwinning hebben be- vochten. De motie wijst er op, dat arbeid en zijn aanstaanden Zondag de Gym> nastiek-Wedstrijden van TURN- UST te bezichtigen. Aanvang Marschwedstryd 1 uur vanaf het Waagplein. nijverheid bloeien tengevolge van de wetten, die hun kunstmatige bescherming verleenen, terwijl de landbouwers in zorg verkeeren en de waarde van de bouwlanden met 20 miljard dollar is verminderd. De landarbeiders wor den opgewekt alleen candidaten te steunen, die getoond hebben bereid te zijn het streven van de landbouwers te steunen. HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. Woensdag was het de warmste dag van het jaar te New York en andere kuststeden; De stand van den thermometer varieerde tus schen 32 en 38 graden Celsius. Ten gevolge van de warmte zijn zeven personen te New York overleden, acht te Philadelphia en een of twee in andere steden. De handelshuizen sloten in den namiddag ten einde hun employe's in de gelegenheid te stellen frissche plaatsen in de parken op te zoeken. Brandweerlieden bezorgden den ar- men kinderen koude douches. Vele duizenden 1 menschen sliepen op het strand. I leerde overblijfselen. De vermoedelijke dader is een timmerman, zekere Ludwig Lee, die 38 jaar oud is. Hij houdt vol onschuldig te zijn,' maar er zijn bezwarende aanwijzingen tegen hem. Hij heeft moeten erkennen, een week tevoren een grooten voorraad loog te heb ben ingeslagen. De indentiteit van de beide slachtoffers is vastgesteld. Het zijn een ge- trouwde juffrouw Alfred Bennett en een 70-jarige ongehuwde juffrouw S. E. Brownel. Dat een derde vrouw vermist zou worden, of dat ook een verminkt manmenlijik te New- York zou zijn gevonden, zagen wij nog niet bevestigd. De bewijzen tegen Lee zijn zeer ernstig. De van hun armen en beenen ontdane rom- pen waren gevonden in een kelder van het huis, waar Lee een kamer had. De kamer-' genoot van Lee, zekere Jensen, heeft bekencf gemaakt, dat hij aan Lee een bepaald soort touw had gegeven, hetwelk ook is aange- troffen om de pakken met de afgekapte lede- maten. In den kelder met de rompen was een' bebloed hemd gevonden, dat is herkend als VRAAGT UW HANDELAAR. PALESTINA. DE AARDBEVING IN PALESTINA. EN TRANSJORDANIe. Een overzicht van schade en verliezen. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat de ver- lieslijst nog voortdurend grooter wordt. Uit Ludd worden nog vijftien dooden gerappor- teerd en in andere deelen van Palestina zijn 32 zwaar gewonden bij de vroeger opgegeven slachtoffers gekomen. Te Ramleh zijn twintig menschen ernstig gekwetst, te Ludd zestien en in andere plaatsen negentien. Voor Transjordanie zijn de officieele cijfers als volgt: te Aman negen dooden en 3§ zwaar gewonden; te Essalt 35 dooden en 34 zwaar gewonden; in het verdere land twintig doo den en 32 zwaar gewonden. De getallen die eerst voor Essalt waren opgegeven, zijn over- dreven gebleken, maar iemand die de stad bezocht heeft, zegt dat zij ernstige schade heeft gekregen en gisteren verlaten was. De bewoners waren naar de omliggende bergen gevlucht. De zware verliezen te Ramleh zijn blijk- baar het gevolg van het instorten van de moskee, die vol geloovigen was toen de aard- beving plaats had. Het is onmogelijk de geheele stoffelijke schade nog te schatten, omdat er nog steeds huizen instorten, maar een schatting noemt een bedrag van 250.000. De armste steden en dorpen hebben het meest geleden en daarom zal het herstel daar zeer moeilijk zijn. Het volk draagt den slag gelaten en nergens is de orde verstoord. In alle districten zijn commissies voor hulp- verschaffing opgericht die onder leiding van districtscommissarissen en burgemeesters werken. De bovenste verdieping van het regeerings- gebouw te Jeruzalem is verwoest. De toren is zeer onbetrouwbaar en vertoont scheuren Een steen die van den toren viel en door het dak van de kapel sloeg, vernielde de plafond- beschildering den gewezen Duitschen Keizer in bijbelsch gewaad voorstellende met een model van het gebouw in zijn handen. De schade aan de Hebreeuwsche universi- teit wordt op 10.000 geraamd. DE VERMINKTE LIJKEN IN NEW-YORK. Nog een vondst. De gedetineerde verdachte. Hij ontkent. Wij hebben dezer dagen melding gemaakt van de griezelige vondsten te New-York, waar op verschillende plaatsen de stukken zijn gevonden van ten minste twee mensche- lijke lichamen, n.l. twee vrouwen, alhoewel de lijk«n nog niet compleet zijn. De lichamen zijn met een bijl ontleed. Gisteren vond de politie ttoe een zeventde pak met gemuti- het eigendom van Lee. In den kelder lagen bebloede werktuigen zagen, bijlen e. d die aan Lee toebehoorden. Sarah E. Brownell was de huisjuffrouw van Lee etc. Men houdt het er voor, dat Lee de loog had willen gebruiken om de lijken te ver- nietigen. A DE ZAKDOEK VAN DEN KONING. De „British Lion", het officieele orgaat van de Britsche fascisten, komt uit met de volgende vermakelijke geschiedenis: Onlangs raapte Mussolini den zakdoek van den koning van Italie op en overhan- digde dezen aan zijn souverein. E>e koning zeide ernstig: „Ik dank Uwe Excellentie van ganscher harte". Mussolini antwoordde verwonderd; „Maar, Sire ik heb toch niets gedaan, waar- voor ik zulk 'n dank verdien". „Dat hebt gij wel", zeide de koning. „Uwe Excellentie beseft het belang van haar daad1 niet Gij hebt mij juist weder in't bezit ge- sfceld van 't eenige ding in Italie waarin ik nog mijn neus kan steken". DRAMA IN EEN OUDEMANNENHUIS. Een man doodgestoken. In 'n oudemannenhuis te Zwijndrecht (Belgie) is een bloedig drama afgespeeld. De 62-jarige van H. kwam, 's avemds om. streeks 9 uur, toen bijna alle verpleegden t« bed lagen, op de slaapkamer waar een 30-tal mannen lagen. In dronken toestand keerend, begon hij den 75-jarigen tnedeyer- pleegde van D. lastig te vallen Op een gegeven oogenblik wilde van H. van D. slaan, doch laatstgenoemde greep zijn invalide-stok, die naast zijn bed hing er sloeg'er op los. Van H. pakte nu den stok van van D. al en ging dezen laatsten er mee te lijf. Een andere verpleegde, de 65-jarige R., sprang daarop uit zijn bed, ontwapencJs van H en gooide hem op den grand. a Terwijl de verpleegster, die tusschenbeicJi kwam, water voor van H., die aan het hoofc bloedde, ging halen, gebeitrde het drama. Terugkeerend! vond zij n.l. van H m't een mes tot het heft in den hals. De onmiddeiijl ontboden geneesheer kon slechts den dood van deni getroffene constateeren. Als vermoedelijke dader werd R. geaire* teerd, die eveneens onder den invloed van sterken drank verkeerde. /- A 11V. 1U" 1UI1UU1 U licyci! CI! IWmllljoLC Jddl |j(tll|| ALRMAARSCHE GODRANT. KSHSSSS^v.' Gratis^ RUSLAND. MEVROUW KOLEPIKOWA GEFUSILLEERD. Mevrouw Kolepikowa, de vrouw van een ge- wezen kapitein van een der oorlogsschepen van de Oostzeevloot, is volgens een bericht uit Moskou Woensdag gefusileerd, nadat gelijk wij gister gemeld hebben, de scheepskrijgs- raad te Kroonstad haar wegens spionnage voor Engeland ter dood veroordeeld had, De vrouw was eerst door een gewone rechtbank tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch h-t Hooggerechtshof had het vonnis vernietigd en de zaak naar den krijgsraad verwezen. EEN DOLLEMAN IN EEN BIOSCOOP- RESTAURANT. De geweldige hitte, die Woensdag te Newe York heerschte, had vele bewoners van de hoofdstad naar het strand gedreven. Daar was het echter ook warm en een kok op Coney Island werd plotseling gek van de hitte en ren- de met een vleeschmes het gecombineerde restaurant en bioscooptheater, waarin hjj werkraam was, binnen. Onder de eters, din juist een spannend drama op het witte doe|cH volgden, verwekte de verschijning van dnn kok een paniek. Stoelen en tafels werden omgewor« pen en vele bezoekers namen de vlucht. Vnr* volgens bedreigde de kok buiten, op een stoel staande, de voorbijgangers. Hij sloeg een van hen een arm stuk en verwondde twee anderen4 met een mes. Tenslotte zag de politie zich geJ noopt op den kok te schieten. Zij loste negen' schoten, waarvan &6n een toeschouwer trnf {(A den buik. De kok werd doodgnschfltltX

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1