DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voor bet Neutrals Centraie Ziekenhais. Uit den Alkmaarschen Raad. Honderd negen en twintigrte Jaargang iloouiiemeiitsprijs bij vooruitfoetaling per 3 maanden f2—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootcre letters naar plaatsrttlnito. Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoorddin C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. zaterdag Wo. 165 Dif nmnmer besfaat uit 3 blade"" 1927 Direcleur: G. H. KRAK. Hoofdredacteui Tj. N. ADEMA. 16 JlJIil Wij ontvingen deze week de volgende bijdragen voor de 3? en laatste inzameling ten bate van het Neutrale Centraie Zieken- huis: Van den heer Van't Hot als halve opbrengst van de rij- wielstalling2.60 Een oud-patient 1. Ingezaraeld op een Zilveren huwelijksfeest te Scbermer- hom12.60 Van de bruiloft van Kloris en Roosje1-80 Opbrengst etsjes onder mot to „Vivat Gymnasium" 24. Vervolg bijdrage van den beer Jb. C50. komst van een enthousiaste groep redac- teuren te vernemen, dat hij de voorpagina van onze courant wel voor ernstiger lec- tuur kan gebruiken omdat de tienduizend gulden door een dankbare groep lezers tij- dens zijn vacantie ruimschoots volteekend zijn geworden. Totaal 92. Bij den penningmeester van het hoofd- comite, mr. Moens alhier, is deze week niets binnengekomen. De vorige week was bijeen 7415.75Y2 Bijgevoegd van beide inza- melingen92. - In totaal dus thans 7507.751y2 Rijk worden is voor een rijwielbewaar- der niet weggelegd, althans niet tijdens een Alkmaarschen wielerwedstrijd, want dan zijn er gewoonlijk meer fietsen op de race- baan dan in de bewaarplaats. Des te meer waardeeren wij het dan ook, dat de heer Van't Hof ons nog eens de helft van zijn verdienste voor het Zie- kenhuis is komen afdragen. Een oud-patient bracht ons een gulden, blijkbaar uit dankbaarheid dat hij weer be ter is en het Ziekenhuis niet meer noodig heeft. En verder blijkt weer eens voor de zoo- veelste maal, dat bruiloften van allerlei me- tafll "bijzohder geschikte gelegenheden zijn om een inzameling voor het Ziekenhuis te houden. Blijkbaar zijn op dergelijke gedenkdagen alle familie-leden zoo ontroerd, dat zij het zelfs niet over hun hart kunnen krijgen een knoop van hun vest in het hun voorgehou- den zakje te stoppen, zoodat de ijverige nicht of neef, die met dat zakje rondgegaan is, er allemaal dubbeltjes en kwartjes uit te voorschijn kan halen. Zoo is er op een zilveren bruiloft te Schermerhorn weer 'n bedrag van 12.60 gecolledeerd, dat wij, met dank aan de milde gevers, voor het Ziekenhuis in ont- vangst hebben genomen. Kloris en Roosje zijn ook weer ge- trouwd voor de hoeveelste maal zou" hun bruiloft al gevierd zijn? Maar voor't eerst van al die trouwpar- tijen, is Roosje persoonlijk op het redac- tiebureau geweest om ons van het nog maar kleine inkomen van Kloris 1.80 voor het Neutrale Ziekenhuis af te dragen. Mogen alle toekomstige Klorissen en Roosjes het weldadig hart hunner voor- beeldige ouders bezitten. Een aardige jongedame kwam ons niet minder dan 24 brengen, met de verkla- ring, dat het de opbrengst was van een etsjes-verkoop op het Gymnasium. „Vivat Gymnasium", moest het motto zijn, maar wij zeggen van harte „Vivat deze ondernemende gymnasiaste" want wij .zouden zonder haar medewerking een be- langrijke bijdrage gemist hebben. Dat de heer Jb. C., die reeds een zoo royale gift schonk, ons andermaal een be drag van 50 deed toekomen, mag hier met groote erkentelijkheid gememoreerd worden. Hij is een van de mannen van de daad en als er wat meer zoo in Alkmaar waren, behoefde bovenstaande verantwoording al weken lang niet meer geschreven te wor den. Kerkconcerten zijn er helaas deze week niet meer gehouden, en de Alkmaarsche Amor heeft ons bericht gezonden, dat hij tot zijn grooten spijt, niemand onder schot heeft kunnen krijgen. Is er nu werkelijk niemand, die zich eens wil opofferen, die zich eens wil verlo- ven enkel en alleen om de voldoening te kunnen hebben, eens een tientje in onze extra collectebus te kunnen stoppen? Wij blijven den moed nog niet opgeven en zullen, desgewenscht, gaarne in een af- zonderlijk artikeltje voor vrijgezellen, de groote voordeelen en de gezelligheid van het menschelijk huwelijk uiteen zetten. Dat schrijver dezes een drietal weken af- wezig zal zijn, behoeft natuurlijk voor nie mand een bezwaar te zijn,. met milde hand voor het Ziekenhuis te offeren. Integendeel, niets zal den inzamelaar meer genoeeen rfoes dan bij zijn terug- De politieke gemeente-barometer, die gmii- men tijd op „verandering" gestaan had, toonde den laatsten tijd wel eenige neiging den slechten kant op te gaan. Wie er dezer dagen op tikte, zag den wij- zer met groote sprongen achteruit gaan. Toen de raadsvergadering een aanvang nam, wees hij regen en wind en bij de behandeling van de Lyceum-subsidie stond hij beslist op storm uit sociaal-democratische richting. „Waarom nu nog voor de komende begroo- ting zoo'n belangrijke financieele kwestie ter tafel gebracht!" riep de heer Westerhof met stemverheffing. Waarom tusschentijds een subsidie voor- gesteld, die heel onschuldig met 3500 be- gint, maar die weidra in een onafzienbare reeks van jaren op 6000 per jaar kan ge- schat worden!" En toch was deze wethouder van onder- wijs voor financieele gelijkstelling, ook zelfs voor niet-verplichte bijdragen voor het bij- zonder middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, omdat ook het openbare den steun van Rijk en gemeenten geniet. Maaren dan kwam er een heele reeks van maren, waarom niet gewacht tot de be- grooting Bij de Kweekschool was het een opbieden' van Hoorn en Alkmaar, toen was er pericu- lum in mora en als we ons niet gauw van die Kweekschool verzekerd hadden, dan was het Zuiderzee-stadje en niet onze gemeente de plaats geworden, die leergierige jongelieden voor het zoozeer begeerde onderwijzersambt zou kunnen opleiden. Maar dit Kath. Lyceum zou om de kwestie van een 3500, wat vroeger of wat later toe gekend, toch niet meer uit Alkmaar verdwij- •nen en men kon heel best met deze subsidie aanvrage nog eenige maanden wachten, tot- dat een beter overzicht over de gemeentelijke finantien zou zijn verkregen. Zoo sprak de heer Westerhof, maar de hceren van rechts dachten er blijkbaar an- ders over. Niemand zou durven beweren, dat zij de liefde van den wethouder voor het bijzondere middelbare onderwijs in twijfel trokken, maar zij behoorden tot de categorie der voorzichti- gen, die liever een vaste subsidie tusschen tijds hebben, dan tien, die bij de begrooting nog eens bekeken moeten worden. „Dit is geen voorstel", zeide de heer Wes terhof, „dat men een stervenden Raad voor- legt". Hij sprak inderdaad van een stervenden Raad en een traan blonk in zijn edelachtbaar oog toen hij naar zijn partijgenoot Plevier keek, die juist bezig was een langzamen poli- tieken dood te sterven. „Dit is een voorstel van zoo groote finan cieele strekking, dat deze reeds half afgestor- ven Raad het niet meer in behandeling mag nemen." „Wacht er mee", zeide de heer Westerhof, „tot de nieuwe Raad bijeen komt". Maar de burgemeester, die op zijn vingers nageteld had, dat in den nieuwen Raad de verhouding tusschen links en rechts nog pre- cies eender zou blijven, die blijkbaar besefte, dat slechts een wankele vrijheidsbonder door een veel beginselvaster sociaal-democraat zou worden vervangen, maakte de opmerking, dat het zijns inziens geen verschil uitmaakte, of de stervende dan wel de jonggeboren Raad deze Lyceum-subsidie met 10 stemmen voor zou accepteeren. Waren niet alle leden der rechterzijde be- reid er hun stem voor te geven en waren zij ondanks alle uitspraken van de vrijzin- nige kiesvereeniging niet zeker van de stem van den heer Thomsen? Wisten zij niet, dat de heer Thomsen het cultured belang van deze onderwijsinrich- ting boven alles zou stellen, zoo hoog zelfs, dat hij volkomen bereid was er het deksel van onze gemeentelijke schatkist kunstmatig voor open te houden? Was er in de bijlage niet gesproken van geld, dat hiervoor gevonden zou moeten worden, dat tot de verplichte uitgaven be- hoorde, waarvoor het noodzakelijk was dek- king te zoeken, evengoed als voor de rente van onze leeningen? „Maar" zeiden de leden van links, en onder hen ook de heer Govers en de beide vrijzinnig-democraten „hoe kunt gij een zoo groote subsidie aan een Katholiek Ly ceum verleenen, asl het openbaar onderwijs nog niet veilig is?" Waar was de bereidwilligheid, de gulheid van den heer Thomsen, toen er op de leer- middelen en de schoolbibliotheken der lagere scholen moest bezuinigd worden? Waar was de royaliteit van den heer Thomsen, toen hij met klem van argumenten betoogde, dat de Handelsschool een te kost- bare inrichting was, dat de Meisjes U.L.O.- school moest verdwijnen, dat de Bewaar- school-subsidie moest worden verroinderd? De heer Thomsen had er geen geld voor en er was geen sprake yan, dat hij dit alles tot de verplichte uitgaven rekende, en desge wenscht den post voor onvoorziene uitgaven daarvoor ter beschikking wilde stellen. En het was niet mogelijk, dat deze inrich- tingen toen uit cultured oogpunt werden bekeken, dat zij beschouwd werden als instel- lingen waarvan Alkmaar zich het voortbe- staan noodzakelijk moest blijven verzekeren. „Wij kunnen het volgend jaar niet opnieuw op de lieermiddelen bezumigen", zegt de heer Westerhof. „Noodgedwongen zal ik voor het lager onderwijs dan f 40 a 50.000 meer dan nu moeten aanvragen". „Welnu", zegt de heer Thomsen, „wat be- teekent 3500 bij dergelijke sommen ver- geleken. Het is bijna niets en er is geen sprake van, dat de gemeente dat niet zou kunnen betalen. „Denk er eens aan", zegt mej. Cards, dat alle subsidies aan vereenigingen en instellin- gen dit jaar noodgedwongen werden vermin- derd, dat de Kinderbewaarplaats reeds ge- dwongen was te sluiten, dat er nadrukkelijk bepaald is, dat er geen nieuwe subsidies meer toegekend zullen worden. 1„Ja, maarnrantwoordt de heer Sluis, „een Kinder-bewaarplaats is iets heel anders dan een Lyceum, want kleine kinde- ren brengen geen geld op en dit Lyceum is, om zoo te zeggen, een voortdurende bron van allerlei financieele verrassingen. Wat zullen die leeraars niet aan salarissen ontvangen en wat zullen die menschen een belastimg betalen. En al die kinderen, die hier een kostbuis moeten zoeken. Wat zal daar niet aan verdiend wordien!" Neen, de heer Sluis staat bekend als een man, die geen financieele bokkesprongen zal maken, die er heusch niet voor is als't geld kost, maar die ditmaal gerust zijn stem voor 't Lyceum durft geven, omdat hij de vesti ging daarvan, uit een geldelijk oogpunt, een bijzonder voorrecht voor onze gemeente acht. Ten slotte werd er gestemd en natuurlijk had men evengoed bij het begin kunnen stemmen, omdat iedereen wel wist, wat de uitslag zou zijn. Met 10 tegen acht stemmen de heer Bosman was afwezig en de heer Thomsen schaarde zich aan de rechterzijde werd besloten een subsidie van 3500 te ver leenen. Ieder mensch heeft wel eens een stok- paard'je-en de heer Klaver had al geruimen tijd gdeden het zijne ou de veemarkt ge vonden. De jaarmarkten moesten verzet worden als 't zoo eens uitkwam, dat ze op een katholie- ken feestdag vielen en de heer Klaver sprak er over in de Marktcommissie en in den Raad, maar kon n erg ens een overweldigende meerderheid vinden, totdat B. en W. be sloten,, eens het advies van de Landbouw- organisaties te vragen. De groote vereenigingen waren er tegen, enkele katholieke organisaties er voor en de verrassende conclusie van dit alles was, dat B. en W. voorstelden, den beer Klaver zijn zin te geven en voor dit jaar eens een proef te nemen. De heer Thomsen, die eerst, ook aan de oude data vasthield, ging thans met de rech terzijde mee en de heer Govers een markt- deskundige bij uitnemendheid bleek een roepende in de woestijn van den Vrijheids- bond geworden. Ik wit zelfs geen troef, zei hij in zijn agita- tie en hij bedoelde, dat hij geen proef wilde De voorzitter herinneide er, vrij over- bodig, aan, dat de nestor van den Raad niet aan't whisten was maar in den Raad zat, maar de beer Govers had nog niet heelemaal ongelijk, want Klaver was troef en werkelijk heeft de heer Klaver zijn zin in den Raad weten door te drijven. De veemarkt-data zullen verzet worden en de deskundigen voorspellen, dat onze markt daardoor geschaad zal worden. Er zijn handelaren, die uitsluitend op hun Enkhuizer almanakken afgaan en deze alma- nak-maniakken zullen dus met hun vee ver- schijnen als er geen markt is en omgekeerd natuurlijk. „Wij laten ons door een katholieke minder- heid niet de wet voorschrijven", riep mevr Westerhof theatraal uit, maar de heet Klaver lachte maar eens fijntjes. Hij wist wel dat Klaver troef was hij had zijn mannetjes al geteld en wat vermag de linkerzijde tegen de verbonden rechtsche troepen en den heer Thomsen? Nadat mr. Leesberg betoogd had, dat het speelterrein van de U. L. O. school voor jongens en meisjes zoo groot was, dat hij er best eeni sfcuk van verkoopen kon en nadat het hem tot onze verwondering ook met de stem van den heer Govers gelukt was dit voorstel aangenomen te krijgen, kwam een gasprajis-verlaging aan de orde. B. en W. stelden voor, den gasprijs met een cent per M3. te verlagen en wij hebben er ons ten zeerste over verwonderd, dat ndeh de sodaal-democraten, noch de vrij- zinnig-deoiocratea daaraao bun stem hebben gegeven De heer Westerhof wenschte, dat er geld zou zijn als hij bij de komende begrooting zijn verlanglijstje bekend maakt en de heer Sietsma verklapte, dat men nu reeds naar de noodige fondsen uitkijkt om daarmede straks de pensioenpremle der ambtenaren te kunnen verlagen. Dus wilden zij beiden geen winst uit de bedrijven den ver'bruikers ten goede laten komen, maar alles vasthouden tot tijd en wijle er door de gemeente bij de begrooting over beschikt zou kunnen worden. Wij hebben in onze jaarlijksche begroo- tingsoverzichten reeds te vaak doen uit- komen hoe wij over die bedrijfswinst den- ken, dan dat wij nu nog uitvoerig ons stand- punt moeten motiveeren. Het is de laatste jaren gewoonte gewor^ den, de bedrijven als melkkoetjes te gebrui ken, maar o.i. heeft een monopolistisch be- drijf als de gasfabriek allereerst tot taak haar product voor alle ingezetenen zoo goedkoop mogelijk beschikbaar te stellen. De gasprijs-belasting is een zwaar druk- kencle, omdat het gas voor alle normale ver- bruikers even duur is, omdat de prijs dus het sterkst op de financieel zwakken dTukt en de beiastmg daardoor degressief en niet progressief k,an genoemd worden. Wanneer het bedrijf zulke groote winsten maakt, dat B. en W. er tenslotte verlegen mee zitten, is zeker de tijd aangebroken, het gas eens wat goedkooper te maken. En wij kunnen de noodzakelijikheid niet in- zien, dat al die kleine verbruikers zooveel meer dan den kosfprijs moeten betalen, om onze ambtenaren het volgend jaar aan een lagere pensioenpremie te kunnen helpen. Als dat democratisch is, kunnen de duizen- den kleine gasverbruikers zich beter achter het vaandel van den wethouder van de be drijven opstellen. Ten slotte was er nog dfe traetortram- kwestie. Die komt achteraan', niet omdat de tractor zoo'n langzaam vervoermiddel is, maar om dat het juist een geschikt onderwerp is om er dit overzicht mee te besluiten. Uit de Maandag verschenen bijlage van B. en W is wel gebleken, dat ons artikel van Zaterdag nauwkeurig heeft weer gegeven wat zich op tractor-gebied in het college van B. en W afgespeeld heeft. Met deze uitzondering slechts, dat het niet alleen de heer Westerhof maar het heeie college was, dat de kwestie graag aan het oordeel van den Raad wilde onderwerpen. De heer Westerho*f heeft in den Raad ont- kend dat hij ons bepaalde mededeelingen zou verschaft hebben. Laten wij hier alleen con- stateeren, dat wij onze inilichtingen niet al leen van de zijde van genoemr'en wethouder hebben en er verder ^aar niy te veel over spreken. De burgemeester heeft op een vraag van den heer Kusters waarom moest het juist deze groote vriend van onze courant zijn die zoo iets vroeg? medegedeeld, dat hij't ook met wenschelijk acht, dat de Alkmaarsche Courant bijzonderheden uit de besprekingen van het college verklapt nog voor ze den Raadsleden bekend zijn. Het spreekt van zelf, dat wij ons direct voorgenomen hebben nooit meer iets zonder toestemming van B. en W. te publiceeren en evenmin een nieuwtje te verspreiden voordat wij heel zeker weten, dat alle Raadsleden met hun vrouwen en kinderen daarover eerst uitvoerig van officieele zijde zijn ingelicht geworden. Maar om op de tractor terug te komen en dat is niet zoo heel moeilijk als je er even uitgestapt bent het spijt ons erg, te moeten melden, dat noch B. en W. noch de Raad heelemaal overtuigd waren, dat er voldoende grond voor de optimistische beschouwlngen van de tractor-aandeelhouders geweest is. Men kan daar wel juichen en dkaar het morgenrood van een blijde toekomst aanwij- zen, maar de cijfers wijzen toch uit, dat er een belangrijk financieel tekort was. En dat de oude uniformjas van den meest populairen conducteur verdwenen is en deze, blijkbaar noodgedwongen, in een half offi cieeil colbertje dienst doet, is een voor alien zichtbaar bewijs, dat de tractor-onderaemlng een allesbehalve florissant bedrijf is. De tractor zou „opgesoupeerd" worcJen en wat kan men verwachten van een stadsver- voermiddel, dat elk jaar minder inkomsten en meer reparatiekosten begint te krijgen. „Hoever is 't souper?" vroeg de heer Kusters en de heer Klaver bleek van mee- ning. dat de rails toch niet „opgesoupeercF' konden worden. Het lij'kt inderdaad een gerecht, dat wat zwaar in de maag ligt, maar dat ook de jas van den conducteur al ter tafel gebracht was, doet wel vermoeden,' dat men langzaam maar zeker aan het nagerecht is gekomen. De burgemeester heeft wel uitvoerig uit- eengezet, dat in B. en W. plotselinge bezwa- ren tegen de autobussen zijn gerezen, maar hij heeft dit niet kunnen verklaren en wij blijven nog altijd gelooven, dat er voor een drietal wethouders een onzichtbaar trac- tortje was gespannen, dat hen in een bepaal de richting heeft getrokken. Overigens genoten dezein slechts den steun van den heer Govers, die wij fen bet paarden- Abonne's, die de stad verlaten en hnn courant wenschen nagezonden te hebben, worden verzocht hiervan twee dagen te vorea kennis te geven. j DE ADMINISTRATIS 1 trammetje blijkbaar al gekend had toen hij als jongeling in Alkmaar was gekomen, wat omstreeks 1573 het geval moet geweest zijn. Anderan steun genoten de wethouders niet en zij keken tevergeefs naar den heer Geels uit, den geestelijken vader van de tractor in zijn tegenwooraige gedaante, die opnieuw door zijn begeesterend woord de kansen zou kunnen doen keeren. j Zou een vader zijn eigen kind verlooche- nen? Helaas, het droevig schouwspel is ons niet bespaard gebleven. De heer Geels wist, dat hij door banden van geesteiijk bloed aan dezen tractor was verbonden, hij wist, dat alder blikken zich ditv mahl cup hem zouden richten en hij was voor- bereid. - J Hij heeft een redevoering voorgelezen van wel vijf folio-vellen typwerk en hij deed het op zoo'n onderhoudende wijze, dat het er wel vijf-en-twintig inplaats van vijf leken. Maar het ergste, het gruwjaamste was, dat hij langzaam maar zeker zijn eigen geesteskindje om hals bracht. t Hij deed het op een barbaarsche manier, zooals men een ongelukkige in de middel- eeuwen langzaam kon doodmartelen. Hij ontkende het vaderschap niet, zeide er ook geen spijt over te hebben, maar sou- peerde zijn kindje zelif zoo grondig op, dat er totaal niets van overbleef. „Leve de autobus!" riep deze ontaarde kanibaal en toen gaven B. en W. zich ge- wonnen. Met slechts de stem van den heer Govers als troostprijs, zagen B. en W. zich de over- winning ontglippen en kreeg de burgemeester gelegenheid, de aandeelhouders der tractor- tram van gansche harte dank te zeggen voor de offers, die zij zich zoo lange jaren vrijv/illig ten bate der gemeenschap getroost hebben. 't Was een treffend slot van een mooien middag waarin menig stervend raadsilid de heer Plevier was ditmaal al bijzoijder op dreef n^g eens gelegenheid kreeg zijn kiezers te ^wijzen, dat door zijn noodge dwongen afscheid den Raad een oratorisch" talent van groote beteekenis is ontvallen. Dagelijksch overzicht. De maritieme conference. Een Spaansche droom. Groote onlus- ten te Weenen. De latere berichten over de Donderdag ge houden voltallige openbare zitting der mari tieme conference te Geneve gewagen van ein- delooze redevoeringen der diverse gedelegeer- den die per slot van rekening allemaal neerkwamen op dit reeds bekende feit: „er is in de kruiser-kwestie nog geen vooruitgang te constateeren" en verder in geen enkel opzicht een belangrijken stap in de goede richting be- teekenden. i Zeker: dp toon waarin de bespreking°n ge- voerd werden was waardig, kalm, beheerscht. En na de eerste redevoeringen had het er ook werkelijk veel van, dat optimisme me., en meer gerechtvaardied werd. Thans laten de verschillende delegaties alle moed weer zakken. Engeland is ontevredener dan ooit omdat Amerika zijn zin niet doen wil. Amerika laat Gods watertje over Gods akker loopen, doet zelf geen enkef voorstel, redeneert zelfs niet noemenswaardig, oordeelt het 'tveiligste de kat uit den boom te kijken. Alleen op de Ta- panners zijn ze licl telijk gebeten En gebeuren doet er intusschen ter confe rence niets. Want niemand blijkt onder de groote mogendheden, na de verschrikkino'en van een wereldoorlog, na de stichtinc van een volkenbond, iv het sluiten van tal-van ver- dragen tot bevordering van den yrede, r.a het houden van ontelbare ontwapenings-confe- rentie's bereid ook vaar een stap te doen in de richting eener daad'verkelijke ontwaper.ing. Is het niet trapirch en bespottelijk ter zelf- der tijd? '"f 1 Tot overmaat van ramp klinkt uit Spanje^ terwijl dus in Geneve de ontwapeningsvlag halfstok hangt, een nieuwe stem eens roepen- den in de woestijn. j O schoone vredesdroom, zooals die ontwifc- keld wordt door een ongenoemden schrijver (in wien men Primo de Rivera vermoedt!) t lijkt al les zoo buitengewoon mooi met waar: de Vol- in het officieuse blad „Nacion!" Het kenbond allereerst opdoeken. Natuurlijk, want dat instituut heeft nog bitter weinig ge- daan, wat zonder dat de bond bestond niet zou gedaan zijn. Daarna een nieuwen bond stichten waar van alleen Rusland zou uitgesloten zijn. Bo ven dien bond een intemationaa! scheidsge- recht aanstellen, dat alle tnoeilijkheden in laatste instance oplossen zal. Ingeval een uitspraak van dit gerecht Olet zou worden aanvaard, zouden de andeic bondsleden hel onwillige schaap door diplo» '.latieke of economische maatregelen daartoe dwingen. En zou ook dat niet belpen, dan kan de boirK maar ook dan alleen aan het onwfllifr medelid den oorlog verklaren ea niaq- een nationaal leger met geweld dk wenscjcea *7 uieenirtesd krajj|t bqzettam T f

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1