DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BuitenlandsGh gemengd nieuws. 1927 Abonnemcntsprijs bij yooruitbetaling per 3 raaanden f2. Brieyen franco N.V. Boek- en Handelsdr fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatSruimk v.h. Herms. Coster Zoou, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redact!© No. 33. Ho. 165 tm nammtir oestaat tilt 2 bladen- Honflerd negen en twlntigdte Jaargang MAAVDAG Dagelijksch overzicht. HET OPROER TE WEENEN. Ail verwarder worden de berichten over de tolusten te Weenen. Terwijl officieel gemeld wordt, dat de po- ilitie den toestand volkomen meester is, dat nergens plunderingcn zijn voorgevallen, en dat de belangrijkste punten der stad door Diilitairen bezet zijn, blijven de niet-offitfee- le berichten gewag maken van onrustbarende yerergering der situatie en nieuwe botsingen. Verklaarbaar wordt dit alles eenigszins, wanneer men zich rekenschap geeft van het feit dat alle telefoon- en telegraafverkeer volkomen stop gezet is, waardloor telegram- men uit Weenen niet dan met groote vertra- ging hun bestemming bereiken dat ook het mzigereverkeer groote stagnatie onder- vindt, daar het spoor- en tramwegpersoneel zich aangesloten heeft bij de voor 24 uur ge- proclameerde algemeene staking. Het voor- naamste nieuws is bijgevolg afkomstig uit de Oostenrijksche grensplaatsen, zoodat wij: aanmerkelijke overdirijving allesbehalve bui- tengesloten achten. Met vrij groote zekerheid kan echter uit de verschillende geruchten het volgende gedis- tilleerd worcfen: Bij het invallem der duisternis Vrijdag- avond keerde de rust geleidelijk terug. De werkstaking was algemeen. Verschillende openbare gebouwen en courantentoureaux hebben van brandstichting en plundering te Mjden gehad1. Vrijdagnacht was de politie den toestand meester, doch men* vreesde Za- terdag nieuwe onlusten. De ingetreden stilte werd als een stilte voor den storm be- schouwd Uit betrouwbare bron wordt verder ge meld, dat het bestuur van de sociaal-demo- cratische partij de leiding der volksbeweging (die naar men weet geheeli en al te wijten is aan het gestook der communistische elemen- ten) im handen heeft genomen en wel zooda- nig, daF de menigte aan de socialistische in- structies gehoorzaamt. Een der belangrijkste feiten is intusschen wel, dat de sociaal-democratie het aftreden heeft geeischt van bondskanselier Seipel en van Schober, den Weenschen hoofdtommis- saris van politie (die volgens een later be- richt door de opstandelingen gevangen zou zijn gezet). Het kabinet besloot echter de eischen der socialisten niet in te willigen en dus in func- tie te blijven. Het achtte dit noodzakelijk voor het gezag van den staat. In politieke kringen is men van meening, dat het kabi- net-Seipel echter een leelijken klap heeft ge- kregen en moeilijk zijn houding tegenover de onlusten in het parlement zal kunnen verde- digen. Ook de eisch tot aftreden van den oud- bondskanselier, thans hoofdcommissaris van politie Schober is niet ingewilligd. De re- geering wil hem, die in het Oostenrijksche politieke leven zoo'n groote rol gespeeld heeft met prijs geven. De socialisten zijn echter ten zeerste verbitterd op Schober en stellen dien aansprakelijk voor het bloed dat gevloeid is Intusschen doen geruchten de ronde, dat de roepen van het Weensche garnizoen, d'ie ter assistentie waren opgeroepen, op het be- slissende oogenblik de overheid geheel in den steek lieten. De soldaten verlieten ten deele de kazernes om deel te nemen aan de demon- straties. Daarop heeft de regeering andere troepen uit Tirol oniboden, ten einde op deze wijze grootere veiligheid zich te verzekeren. Het ware over de onlusten zal waarschijn- lijk eerst bekend worden, wanneer de toe stand in Weenen weer normaal is. Wat wij thans daarover mededteelen berust grooten- deels op telegrammen afkomstig uit de Oos- tentrijksche grenssteden. Voor uitvoeriger bizonderheden verwljzen wij naar onze rubriek buitenland. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. 18 JCU Buitenland De Weensche onlusten. De houding van de socialisten. Naar de Berlijnsche Vorwaerts uit Weenen ♦erneemt, had de socialistische partij geen opwekkingen verspreid voor betoogingen of andere bewegingen naar aanleiding van het vonnis van Schattendorf. De personeelsver- gaderingen uit de verschillende bedrijven nebben eigener beweging tot staking en tot de betooging voor het parlementsgebouw be- sloten. Het gebruik van tie wapens door de politie, en vooral het schieten, prikkelde de toch reeds opgewonden menigte tot het uiterste. Intusschen verzekert een bericht uit be- voegde bron, dat de politietroepen alleen ge- schoten hebben om zich te verweren. Volgens betrouwbare berichten heeft het bestuur van de Oostenrijksche sociaal-demo- cratische partij in den afgeloopen nacht de volksbeweging in handen genomen. De alge meene staking is afgekondigd en daarraede is het geheele verkeer binnen de Oostenrijksche grenzen en met het buitenland stilgelegd. De binnenstad van Weenen is vast in handen der politie. De menigte gehoorzaamt ditmaal aan de Instructies der leiders. De sociaal-democratie heeft het ontslag ^eeischt van bondskanse lier Seipel en van Schober, den Weenschen hoofdcommissaris van politie. Vrijdagavond om 11 uur stond het gebouw van het ge- recbtshof nog in vlammen. Het is onbekend hoe groot het aantal slachtoferfs is. Van de bladen is alleen de sociaal-denjocratische Ar- beiterzeitung nog verschenen. Het kabinet treedt niet af. Het kabinet besloot de eischen van de soci alisten niet in te willigen en dus in functie te blijven. Het achtte dit noodzakelijk voor het gezag van den staat. In politieke kringen was men intusschen van meening, dat het kabinet Seipel Vrijdag een leelijke klap heeft gekregen. De regeering zal haar houding in het parlement moeilijk kunnen verdedigen. Ook de eisch tot ontslag van oud-bonds- kanselier Schober, den hoofdcommissaris van politie, is niet ingewilligd. De regeering wil Schober, die in Oostenrijksche politiek vaak een voorname rol heeft gespeela, niet prijs geven De socialisten zijn echter ten zeerste verbitterd op den hoofdcommissaris en stellen hem aansprakelijk voor het bloed dat gtvloeid heeft. De geruchten, dat de regeering niet op de troepen zou kunnen vertrouwen, worden te- gCiigesproken. Daarentegen zou Schober niet volkomen zeker van het politiekorps zijn, daar een groot aantal agenten socialist is. De sociaal-ciemocraten hebben de leiding van de beweging gtnomen om den communisti- schen invloed te fnuiken. Zij hopen het ver trouwen van de menigte te kunnen herwinnen en verdere incidenten te voorkomen. De regeeringsgebouwen werden bewaakt door de politie. Op den Ring zag men echter vrijwel geen agenten, daar deze vervangen waren doer den republikeinschen Schutz- bund. De meeste winkels in het centrum ble- ven gesloten. Dagbladen zijn niet versche nen, behalve de Arbeiterzeitung die een klein blad heeft uitgegeven, waarin het bestuur van de sociaal-democratische partij uitdruk- kelijk verklaart de verantwooraelijkheid voor de gebeurtenissen niet te kunnen aanvaarden. Het blad beschuldigde de politie de botsingen te hebben uitgelokt. De arbeiders werden uit- genoodigd Zaterdag te staken, maar deze staking in geen geval langer dan 24 uur te laten duren. Het spoorwegpersoneel heeft het parool gekregen in elk geval de voor de hoofdstad bestemde levensmiddelen door te zenden. Het blad sprak de hoop uit, dat het Weensche proletariaat zich niet zal laten ver- leiden tot het plegen van onbezonnen daden en ook niet aan straatbetoogingen zouden deelnemen, voor zoover deze niet door de so cialisten waren uitgeroepen. De staking scheen niet alleen te Weenen maar in geheel Oostenrijk algemeen te zijn. In het Burgenland hebben de vakvereenigin- gen groote protestvergaderingen gehouden tegen de gebeurtenissen van Donderdag en tegen het optreden van de politie in de hoofd stad. Aan de grensstations worden alleen le vensmiddelen doorgelaten. Het reizigersver- keer is geheel gestaakt, zelfs de booten tus- schen Passau en Linz hebben den dienst ge staakt. De staking volkomen. De directe verbinding met Weenen is on- mogelijk. Alle telefoon- en telegraaflijnen van Praag naar de grens zijn met staatsge- sprekken bezet. De aankomende vliegtuigen zijn leeg. De vliegers verklaarden geen pas- sagiers mee te hebben genomen, daar het vliegveld door politietroepen afgezet was en niemand er toegekten werd. Ook particuliere auto's kunnen Aspem niet bereiken, daar het verkeer verboden is en in een aantal wijken de wegen afgesloten zijn voor het verkeer. Het publiek verkeer is trouwens door de sta king lam gelegd. Het stakingsparool is over- al opgevolgd. Alle fabrieken zijn gesloten. 's Nachts ontvingen de betoogers uit de om- geving versterkingen. In verschillende wijken kwam het weer tot botsingen. De ziekenhui- zen zijn propvol. De geneesheeren van het Roode Kruis zijn met werk overladen. De vliegers hadden den indruk, dat de autoriteiten den toestand meester zijn. Zeker is, dat de hoofdgebouwen in handen zijn van de politie. De socialisten willen trachten den opgelaaiden brand te blusschen. Hun orga- nisaties beraadslagen in dosrloopcnde zitting over het oplossen van de moeilijkheden. De communistische agitatoren werken hen ech ter tegen, vooral onder de werkloozen. Onbetrouwbare troepen. Van de Hongaarsch-Oostenrijksche grens bericht men dat het Weensche garnizoen op het beslissend oogenblik de overheid geheel in den steek liet. Het derde regiment infante- rie weigerde dienst. De soldaten verlieten ten deele de kazernes om deel te nemen aan de demonstraties. Daarom ontbood de regeering Tiroolsche troepen uit Innsbruck, Salzburg per vrachtauto. Een bulletin van het Oostenrijksche soci aal-democratische partijbestuur, waarin de schuld voor de gebeurtenissen op provacaties van de politie wordt geschoven, is bij aan- komst te Boedapest in een vliegtuig dadelijk geconfiskeerd. Een Italiaansck dreigement. Uit Innsbruck wordt aan de Vosssische Zeitung geseind, dat de Italiaansche militai- re bevelhebber aan den Brenner aan de Tiro- ler regeering heeft laten weten, dat als het treinverkeer tusschen Italie en Dultschland door den Brennerpas niet terstond wordt her- vat, Italie zielf voor het rijden van deze ter- reinen onder militair geleide zal zorgen. Uit hetzelfde telegram blijkt, dat bij den Brenner op het oogenblik 10,000 man Itali aansche troepen manoevres houden. Een tegenbeweging uit Tirol? Van de Oostenrijksche grens wordt ge meld, dat in Tirol een tegenbeweging !s oot- ketend. Te Graz is het volkomen rustig .en zijn de christelijke socialen den toestand meester. Men gel oof t daar, dat te Weenen de communisten de overhand hebben gekre gen. Naar men zegt heeft de staking zich tot Stiermarken uitgebreid, waar het heele spoorwegverkeer gestaakt is. De landsregeering van Tirol deelt officieel mede: „De gebeurtenissen te Weenen hebben in Tirol niet tot ordeverstoring geleid. De landsregeering heeft voorzorgen genomen om de rust en orde in het land ook verder te handhaven. Er bestaat ook geen enkele reden voor eenigerlei bezorgdheid of ongerustheid, daar ook voor verkeersmiddelen voor het on- derhoud van het particulier verkeer gezorgd is. NA DE ONLUSTEN TE WEENEN. De regeering beheerscht de situatie. Naar langs een omweg gemeld wordt, hebben te Weenen geen voorvallen van be- teekenis meer plaats gehad. De socialistische leiders waarschuwden de arbeiders zich piet door de communisten te laten misleiden, ter wijl zij wezen op de vreeselijke gevolgen, welke een burgeroorlog met zich sleept. Die Oostenrijksche legatie te Parijs heeft, naar gemeld wordt, medegedeeld, dat de re geering te Weenen de situatie meester is en niet voornemens is af te treden. De commu nist, die het vuur geopend heeft, is gearres- teerd. Door de straten wordt druk gepa- trouillerd door de troepen en de gemeente- raad is bezig een gewapende politiemacht te formeeren uit leden van den Republikeinschen „Schutzbund". Naar verklaard wordt zijn er 70 personen gedood en 500 ernstig gewondi, welke laat- sten in het ziekenhuis verpleegd worden. De enkele honderden lichtgewonden worden thuis behandeld. De uiteenzetting iter regeering. De regeering heeft een bulletin gepub'i- ceerd, waarin een uiteenzetting der voorval len wordt gegeven. Daarin wordt er op ge- wezen, dat de» politie, eerst nadat zij met steenen gegooid en zelfs beschoten was, van sabel en revolver gebruik heeft gemaakt en dat zij eerst tot scherpere maatregelen is overgegaan, nadat het Paleis van Justitie met alle dossiers een prooi der vlammen was ge- worden. Drie politiebeam'oten zijn gedood en circa honderd, meerendeels zwaar, gewond. HSet regeeringsbulletin eindigt met een betui- ging van deelneming wegeas het groote leed, dat over de inwoners der stad is gekomen en het wijst vervolgens op de onmetelijke scha- de, toegebracht aan de particuliere en open- bare eigendommen en tevens op de niet te overziene schade, die door de storing in hot vreemdelingenverkeer en de stopzetting der bedrijven zal ontstaan. De regeering eischt, dat de tot dusverre in de geheele wereld om haar vredelievendheid bekende Weensche be- vol'king alles zal doen, om haar aanzien en goede reputatie te herstellen, door de regee ring te steunen in haar streven tot herstel van rust en orde. Ook door de politie is heden een eommu nique gepubliceerd, waarin de aand'acht der bevolking wordt gevestigd op de strenge straffen, die tegen elke nieuwe poging tot ordeverstoring zijn uitgevaardigd. Verklaard wordt voorts, dat de te Weenen geconcen- treerde afdeelingen van t bondsleger slechts als reserwe voor de politie dienen en dat de politiepresident tot dusverre nog niet de hulp der militairen heeft behoeven in te roe- pen. Inmiddiels is ook het vliegverkeer naar Wee nen hersteld. De vliegtuigen, die gisteren te Pressburg moesten dalen, zijn heden naar Weenen doorgevlogen en nog denzelfden dag met passagiers vandaar teruggekeerd. CHINA. DE OHINEESCHE REVOLUTIE. Moskou erkent de mislukking. Naar de ,Times''-correspondent te Riga meldt, heeft de I'kki, het uitvoerend comite van de communistische Internationale den Chineeschen toestand langdurig besproken, en is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de communistische pogingen dit jaar totaal mistokt zijn en dat het noodzakelijlk is „van meet af aan te beginnen". De Ikki publiceerde een lange mededee- ling, waarin gezegd woxdt, dat de revoluti- onnaire groep van de Hankow-regeering thans uitgeschakeld is. Het voorbeeld vol- gend van Tsjang Kai Shek en Feng Yoe Shiang is Hankow overgeloopen naar den vijand en een contra-revolutionnaire macht geworden. Het Chineesch politiek bureau van de Chineesc' e communistische partij hebben bewezen niet voor de hun toever- trouwde taak berekend te zijn en hebben zeer groote bhindens begaan. De communistische internationale had hun, naar de mededeeling luidt, vertrouwe- lijke instructies gezonden, die hun beleid sc'herp becritiseerden en hen openlijk be- dreigden hen te verstooten, als zij zich niet beterden, Er volgde geen verbetering en daarom heeft de Ikki thans instructies gericht tot alle indi- vidueele leden van de Chineesche communis tische partij, hum bevelend onmiddellajk en zonder e^n oogenblik te aarzelen de Han- trekkingen met haar af te broken. Zij zullen kowregeering in den steek te laten en alle be- zoo lang mogelijik leden van de Koecwnintang blijven, terwijl zij de leiders becritiseeren en aanhangers van bet communisme recrutee- ren, de boerenbevolking ophitsen en ze van wapens voorzien tn ge£ei©e gevechtstroepen vormen. Zij zulien een verklaring tegen de Hankowregeering publiceeren, protesteeren tegen haar onrevoluitionnaire houding en de agitatie onder de stadsarbeiders verdubbelen. De mededeeling geeft een overzicht van de geheele jongste politiek van de commu nistische internationale in China en trekt de conclusie, dat die politiek in al zijn onder- deelen juist was. maar de plaatselijke Chinee sche leiders bleken onbekwaam en bevreesd en de generaals en andere militaire officie- ren trokken zich op een ongelegen vroeg oogenblik terug. Niettemin, zegt de mededeeling, hebben zich thans teekenen van toenemenden klas- senhaat vertoond, zoodat een uiteindelijke overwinning zeker is. Bovenal wordt er echter op aangedrongen, dat de aandacht gevestigd moet blijven op het mobiiiseeren van honderdduizehden boe- ren en op het voltrekken van de agrarische revolutie als de eerste stap naar de com munistische revoiutie. TSJANG KAI-SJEK IN EEN WANHOPIGE POSITIE? Beweerd wordt, dat hij den Noor- delijken oir hun vredesvoorwaarden heeft gevraagd. Feng weer met Hankau verzoend. Gemeld wordt, dat Borodin, die Donder dag of Vrijdag j.l. uit Hankau vertrokken is, te Sjanghai zou zijn aangekomen, doch dit wordt niet bevestigd, en daar de nationalisti- sche autoriteiten te Sjanghai een bevel tot arrestatie tegen hem hebben uitgevaardigd, is Borodin waarschijnlijk naar het gevechts- front vertrokken. De regeering van Hankau heeft thans drie legers tot een totale sterkte van 80.000 man in het veld tegen Tsjang Kai-sjek, die in een wanhopige positie schijnt te verkeeren. Niet alleen rukken de troepen van Hankau tegen hem op, doch Soen Tsjoean-fang bedreigt hem met zijn troepen te Hsoetsjaufoe. Be weerd wordt, dat Tsjane Kai-sjek den Noor- delijken om hun vredesvoorwaarden heeft gevraagd. De „Christen-generaal" Feng Joe-sjiang heeft zich thans weer openlijk verzoend met de regeering te Hankau. Gezegd wordt, dat hij 30.000 geweren, uit Moskou afkomstig, heeft aanvaard. EEN WAP ENSTIL ST AND IN SJANTOENG. Tusschen Tsimng-kai-sjek en Tsjang-tsoeng-tsjmg. In Chineesche kringen zegt men, dat er een wapenstilstand is gesloten tusschen Tsjang-kai-sjek en Tsjang-tsoeng-tsang. DUITSCHLAND. DE CAMPAGNE TEGEN WIRTH. De Beierscke perschef een der leiders. De gewezen rijkskanselier Wirth doet in een cenitrums-weekblad een boekje open over persQonlijke aanvallen van „volksche vrien- d)en, die hem op zijn naamdag heiligenbeel- den sturen, maar hem achter zijn rug beklad- Een dier „vriendein" heeft in een te Porto Al'legre (Z.-Amerika) verschijnend blad, de Neue Deutsche Ztg., beweerd dat het cen trum, eens de zuiverste partij van Duitsch- land, vuile handen heeft gekregen bij zijn aanraking met de zaak-Barmat en de debacle van de Mologa. De schrijver insinueert dait Wirth, als intieme vriend van Hofle en de gewezen minister van posterijen, Giesberts, het centrum dat koopje hebben geleverd. O.a. beweert hij dat Wirth het rijk heeft bewogen, geld in de Mologa te sTeken. Wirth weerlegt die insinuaties in den bree- de. Hij heeft met de Barmats nooit iets uit- staande gehad, noch getracht rijksgeld voor de Mologa los te krijgen. Het is trouwens bekend dat het rijk in die ooderneming geen cent heeft gestoken. Wirth zegt dat hij aan zulke verdachtma- kingen reeds lang volkomen is gewend en er dan ook geen bizondere aandadit aan zou hebben geschonken, als hem niet was geble- ken, dat de steller van het schendstuk de jperschef van de Beiersche regeering, dr. Hans Eisele, is. De hoofdredacteur van het ook in Porto Allegro verschijnende Deutsche Volksblatt, dat de bijdragen van Eisele niet meer wenschte op te nemen, omdat ze steeds tegen vooraanstaande centrumsmannen stookten, heeft zulks aan dr. Wirth geschreven. Ten slotte zegt Wirth dat hij nog nader zal overwegen of hij Eisele een proces we- gens laster zal aandoen. Vossische Ztg. en Berl. Tagebl vragen zich af welke houding de Beiersche regeering tegen dezen perschef zal aannemen. iHlET PROCES TE PLAUEN. i Zes mmnden ge'iischt. Tn het prooes tegen dten van beleediging van Stresemann beschuldigden volkschen art- vocaat dr. Mul'ler te Plauen, heelft die verte- genwoordiger van het openbaar ministerie evenals in eerste instantie een gevangeois- straf van 6 inaandeQ tegen beklaagde ge eischt. BELGIf. DE KLOPPARTI J IN DE KAMER. De gevolgen ermn. De president, de vice-presidenten en de questoren van de Kamer zijn Zaterdagmid- dag in buitengewone vergadering bijeenge- kornen ter bespreking van de incidenten, die zich in de laatste vergadering van de Kamer hebben voorgedaan. In striji met wat som- mkm mige bladen hebben gemeld decide voorzittez Brunet mede, dat het communistische Ka* merlid Jacquemotte geen aanklacht heeft in» gediend wegens de slagen, hem door zijn socialistische collega's toegebracht, zoodat de incidenten vermoedelijk zonder gevolg zullen blijven. i In verband met de kritiek, door eenige bla den geoefend op den Kamervoorzitter, die na aflioop van het vuistgevecht blijk zou hebben gegeven van partij digheid en in ieder geval geen verwijt heeft gericht tot zijn socialisti sche partijgenooten, die de communisten heb- ben aangevallen, gaat in sommige kringen het gerucht van het mogelijke ontslag van president Brunet. Ook wordt het niet on- waarschijnlijk geacht, dat de Kamer in bui tengewone vergadering zal worden bij een- geroepen, ten einde een besluit te nemen in- zake de sancties, ten opzichte van de socialis tische leden, die tot haodtastelijkheden zijn overgegaan, te treffen. POLEN. DE PARLEMENT AIRE ORIS IS IN POLEN. In Polen zijn de sociaal-democrateo efi nationalisten er niet in geslaagd, een derde van alle afgevaardigden voor zich te win. lien, zoodat het verzoek om bijeenroeping van het parlement niet kon worden inge- diend. In een conferentie van de leiders der verschillende fracties is besloten, op het oogenblik van verdere stappen af te zien en in Augustus opnieuw te vergaderen, ter be spreking van net bijeenroepen van 't parle ment. - DRIE UITBREKERS OPGEHANGEN. Drie tuchthuisboeven, die tot tweemaal A leiding hadden genomen bij een aanvankelijik welgeslaagde poging tot uitbreken uit de gevangenis van Joliet bij Chicago zijn Vrij dag op de binnenplaats van do gevangenis opgehangen. Bij hun eerste poging tot ontsnapping in 1926, hadden zij den onderdirecteur van de gevangenis neergeschoten, omdat deze, na dat zij uit hun cellen ontsnapt waren en. zich van vuurwapens hadden weten te voorzien, had geweigerd hun de sleutels van de ge vangen ispoort af te geven. Dit jaar, 12 Maart, een paar dagen voordat zij terechtge- steld moesten worden, wisten zij weer uit hun eel te komen. Twee hunner werden ecft- ter nog binnen de gevangenis opgepakt en de derde bracht het niet verder dan tot den weg naar Chicago. ROOFOVERVAL OP EEN JUWELIER. Van je jamilie moet je het hebben. De juweelenhandelaar B. te Leipzig werd dezer dagen in zijn slaapks/.ier door twee bandieten overvallen en gebonden, terwijl zijn gezicht met een met ether gedrenkten doek werd bedekt. f De twee mannen doorzochten zijn woning en speurden naar geld. Toen zij, behalve kleine bedragen, niets vonden, eischten zij van den half-bewusteloozen juwelier met de revolver in de hand een grootere som. i De overvallene herkende in de bandieten zijn zwager en zijn neef. Hij verklaarde, dat zij geld konden krijgen, doch dat hij het helaas niet in zijn woning had, maar in de zaak. Hij kleedde zich aan en verliet tegen 5 uur met hen de woning. Op straat verkl'aar- de hij- hun echter, dat hij er niet aan dacht, het geld te geven, waarop het tweetal den juwelier verder maar rustig liet begaan. a Later werden de heeren op aangifte van den overvallene gearresteerd. De daders leg- den een volledige bekentenis af. De neef, een 19-jarige jongeman, was met een niet gering sommetje in het testament van zijn oom be-' dacht liuchtvaart. DE HOLLAND-INDIe VLUCHT. Het Persbureau Vaz Dias meldt: De K. LV| M. ontving het volgende telegram uit Basra:j „Gaan vandaag niet door wegens zandstor- men." -f DE TERUGKEER VAN HET K. L'. M.-1 VLIEGTUIG H-NADP. 1 In verband met de vertraging welke de vlucht BataviaAmsterdam heeft ondervon- den door den zandstorm in Mesopotamia- wordt de aankomst van het K. L. M.-vlieg- tuig H-NADP op Schiphol thans Donder-j dag a.s. verwacht. De mogelijkheid is echte^ niet uitgesloten, dat de vliegers nog een etappe weten in te halen op het traject Basra- Aleppo, dat misschien in een inplaats vaa twee dagreizeri zal worden afgelegd. In daf geval zal, behoudens onvoorziene omstandig- heden, het K. L. M.-vliegtuig reeds Woens- dag op Schiphol verwacht kunnen worden. Gelijk reeds gemeld, zal Schiphol voor het publiek toegankelijk zijn, tegen een gering.: toegangsgeld en zijn er maatregelen getrof- fen voor het vervoer per autobus en boot van Amsterdam naar het vliegveld en terug. Bij; de ontvangst, welke wordt voorbereid doo* het Gemeentebestuur van Amsterdam en de Directie der K. L. M., zullen vele autoritetten aanwezig zijn. c Op den avond van aankomst bieden het Comite Vliegtocht Nederland—Indig en de Directie der K. L. M. aan de opvarenden' van de H-NADP een feestmaaltijd aan ht het Pavillioen Vondelpark Amsterdam. Ver- scheidene lichamen, vereenigingen en instel- lingen zullen bij de aankomst hnldeblijket' aan de opvarenden overhapdjgen. Zoo iygti ALRMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1