k Binnenland Stasisnieuifirs Verstopping Ei reeds de Stad Amsterdam zilveren penningen [laten slaan, welike passagier en bemanning zullen worden aangeboden. VLIEOTOCHTEN O'VER DEN OCEAAN. Konnecke en Udet vertrekken in Augustus. Van de plannem van Duitsche vliegers om den tocht over den Oceaan te ondernemen schijnen die van Konnecke en Udet vasten i vorm te hebben aangenoinen. Udet heeft van de Deutsche Lufthansa voor onbepaalden tijd verlof gekregen om den tocht te kunnen voorbereiden. In Augustus hoopt hij den tocht te ondernemen met een Rohrbach-vlieg- ituig en wet van Munchen waar hij woont, uit. Voor den tocht van Konnecke wordt bij de Casparwerke te Travemiinde een bijzonder vliegtuig gebouwd, een tweedekker met een junker motor van 310 P.K. Het toestel zal 65 uur in de lucht kunnen blijven. Konnecke izal! worden vergezeld door graaf Solms uit IHessen die de onderneming financiert. Het vliegtuig zal een1 lading van 2500 kilo aan ibenzine, olie enz. aan boord' hebben en over het Kanaal en de Azoren naar New York vliegen. Zoowel Konnecke air Udet willen 'begin Augustus vertrekken. ''DE VLTEGTOCHT VAN CALIFORNIA NAAR HONOLOELOE. De vliegers gered. De tocht nog een aanmerkelijk succes, al werd het einddoel niet bereikt en is het I toestel verloren gegaan. - Een vaag bericht uit Londen vermeldde Zaterdag reeds dat het vliegtuig van Smith zou zijn terechtgekomen „op een eiland". Dit bericht het is gelukkig later juist gebleken was in het geheel niet te vereenigen met de plaatsaanduiding, in een ander telegram gegeven nopens de plek waar het neerstrijken zou hebben plaats gevonden, n.l. ca. 850 miji van Honoloeloe. Maar de thans ingekomen berichten hebben het mysterie opgehelderd. jHet vliegtuig van Smith is inderdaad op een eiland te land gekomen. Maar dat was het groote eiland Molokai, een der Hawai-eilan- den, en de oostelijke buurman van Oahoe (het eiland waarop Honoloeloe gelegen is) De venmetele vliegers waren toen nog maar 50 h 100 K.M. van het doel van den tocht •Maar bij1 de landing sloeg het vliegtuig tegen een boom. Het is totaal vernield. De landing was noodzakelijk geworden door het opraken van de benzine. Er was letterlijk niets meer in het reservoir. Hoewel het vliegtuig een vol- komen wrak is, hopen de vliegers den motor nog uit den hoop te kunnen los maken en met betrekkelijk weinig averij mee te nemen naar de Ver. Staten. De vliegers hebben onderweg met weinig bezwaren te kampen gehad, behalve met mist fen in het eind met benzinegebrek. De duur van den tocht van Oakland (bij San Fran cisco) tot het eiland Molokai is 25 uur en 36 minuten geweest. Dat is 14 minuten minder dan de tijd, dien Maitland en Hegenberger voor het geheele traject (dus tot Honoloeloe) hebben noodig gehad. Na op Molokai de landing te hebben uitge- voerd zijn Smith en Bronte doorgegaan naar Honoloeloe, editer als passagiers in te hun- mer beschikking gestelde militaire vliegtuigen (Zij zijn te Honoloeloe met groote geestdrift verwelkomd. DE VLIEGER BAUMER OMGE KOMEN De uit den oorlog welbekende Duitsche vlieger Baumer ridder in de orde pour le xnerite is tijdens een vlucht over Kopenha gen van een h'oogte van 300 meter neerge- stort. Hij viel in de Sond en kon niet worden gered. gearagen net ohderzoek, of het aanbeveling verdient ter voorbereiding van aspirant-emi- granten naar Canada (en mogelijk ook an- dere gebieden) een zoogenaamde „training farm' (opleidingsboerderij) hier te.lande op te riehten. Benoemd is in die comniissie tot lid en voorzitter Anth. Folmer, directeur van rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling te Den Haag; tot leden dr. L. N. Deckers, curator der emigratie- centrale ,,Holland:: te Den Haag; prof. J. Elema, rijkslandbouwconsulent voor Drente te Assen; J. A. A. Hartland, directeur der emigratie-oentrale „Holland" te Den Haag; W. .G. Legro, burgemeester van Oosterhesse- Ien en directeur der N.V. Ontginningsmij. „Landschap Drente"; F. van Maanen, ad- junct-directeur van het bureau der Neder- landsche Vereeniging voor landverhuizing; tot lid, tevens secretaris, T. van Lier, refe- rendaris bij den rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling te Den Haag. EEN R. K. OBSERVATIEHUIS VOOR MEISJES. Te Bloemendaal is het nieuwe R. K. Obser- Vat'iehuis voor meisjes geopend, huize Imma- culata, een tehuis der St. Jcsephstichting. Verschillende autoriteiten waren bij de opening tegenwoordig o.a. mr. Ridder van Rappard als vertegenwoordiger der regee- ring, mr D. A. P. N. Koolen, oud-minister, de deken van Haarlem, verschillende autori teiten op het gebied van kinderrechtspraak en rijksopvoedinggsestichten. BRAND. Te Haaksbergen is door hooibroei de boer- derij van J. Wissink afgebrand. EEN KWARTEEUW RAADSLID. Mr. J. N- P- E. Heerkens Thijssen herdacht Zaterdag den dag, dat hij voor 25 jaar voor het eerst sitting nam in den Haarlemschen Raad. Een commissie van huldiging had zich gevormd en de huldiging vond Zaterdagmid- dag in de oude raadzaal ten stadhuize plaats. Namens het comite sprak de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, den ju- bilaris toe en bood hem als geschenk een zilveren tafelblad aan, waarin het wapen van Haarlem was gegraveerd, en een gecalli- grafeerd album, bevattende ae namen der deelnemers aan het geschenk. Voorts werd nog het woord gevoerd door de wethouders Slingenberg en Bruch en de raadsleden de Braal en Visser, alsmede door den voorzitter der R. K. kiesvereeniging. De jubilaris beantwoordde de toespraken, waar- na ten stadhuize een receptie gehouden werd. Dat zodwel de leera'feh en leerabes'en. ais mede de leerlingen en het bestuur mej. Beu- mer bij haar vertrek hebben gehuldigd, door haar ook stoffelijke blijken van waardeering te schenken, ligt voor een ieder, die haar in haar vefhouding tot de genoemden heeft ge- kend, voor de hand. MOEILIJKE WETHOUDERS- KWESTIE TE ROTTERDAM. Bij de Zaterdagmiddag gehouden bespre- kingen over de bezetting der wethoudersze- tels tusschen de sociaal-democraten, de recht- sche groepen, de vrijzinnigdemocraten en den Vrijheidsbond zijn van verschillende zijden bepaalde wenschen geuit en condities gesteld met betrekking tot de voorwaarden, waarop men wilde deelnemen aan het dagelijksch be stuur der gemeente. Ook is de uitbreiding van het aantal wet houders van vijf tot zes ter sprake gebracht. Eenig direct resultaat is uit deze besprekin- gen evenwel niet voortgekomen. De partijen zijn, na elkaars meeningen te hebben ge- hoord, weer uiteengegaan zonder tot over- eenstemming te zijn gekomen. HET KONINKLIJK WAPEN VOOR ALBERT HEIJN. De koningin heeft aan de N.V. „Mij. tot Exploitatie der Fabrieken en Handelszaken van Albert Heijn" te Zaandam vergunning verleend tot hit voeren van het koninJklijk wapen met den titel van hofleverancier. KORTE BERICHTEN. De koningin wordt van 25 Juli tot 3 Augustus op het paleis Soetdijk verwacht. Onder de te Lugano (Zw.) gevestigde Ned er landers heeft de collects ten bate van de slachtoffers van de jongste stormramp 1026 Zw. Frs. opgebracht. Te Oude Pekela is de machinefabriek van G. B. Drenth wegens staking stopgezet. HERDENKING VAN WIJLEN WILLEM SAAL. Zondag 24 Juli zal het 10 tien jaar geleden zijn, dat Willem Saal, de directeur van het zangkoor „Jacob Kwast" (de Wognummers) overleed. In verband hiermede is er op dien dag des middags half drie een plechtige her- denking in de herv. kerk te Wognum. De 'heer J. Best, oud-voorzitter van Jacob Kwast", en Jb. de Jong, voorzitter van den Bond van Gem. Zangvereenigingen <n Noord-Holland, zullen het woord voeren Hiet muzikale gedeelte der plechtigheid wordt jverzorgd door mevr. Veerman—Slagter (so- praan), W. 'Zonderland (orgel) en Wog- num's Zangkoor, onder leiding van den zoon van den heer Saal, den heer D. Saal Wz. ti VAN EEN AUTO GEVALLEN. Zaterdagavond is de vijftienjarige jon^en Rotterdam, terwijl hij, gezeten boven °op een met kisten beladen vrachtauto, onder de viaduct aan den Pompenburgsingel doorreed tegen den bovenkant van de viaduct gestoo-' wer<f op straat geslingerd. Hij jheeft een emstigfe hoofdwond en een zware hersenssch udding gekregen. Zijn toestand is fzorgwekkend. AUTO TE WATER, f Vnjdag reed te Helder een auto ten gevol- ge van een defect aan de stuurinrichting door de eumng van een brug aan de Spoorgracht en kwam in het midden van de diepe gracht Jerecht. De bestuurder opende oogenblikkelijk Jhet porner, waardoor hij en de mede-inzitten- .de heer naar den wal konden zwemmen. Zij en denns^rikme^ (Beiu®e verwondipgen GEDENKTEEKEN Dr. P. J. H CUYPERS. I B. en W. van Amsterdam stellen den Raad yoor om voor het doen aanbrengen van een rgcdenkteeken voor dr. P. J. H. Cuypers in ksmuseum een crediet van ten hoogste ■f 2060 ter beschikking te stellen. VOORBEREIDING VAN EMIGRANTEN. De^minister van Arbeid, H. en N. heeft eep commissie, aan welke wordt op- AFSCHEID MEJ, J. F. BEUMER. v - Velen maakten gebruik van de gelegenheid. die Vrijdagmiddag werd geboden, om ai- scheid te nemen van mej. J. F. Beumer, de sympathieke en energieke directrice van de Alkm. Huishoud- en Industrieschool, die wegens haar benoeming aan de Amster- damsche Huishoud- en Industrieschool Alk- maar gaat verlaten. Zoowel bij de bezoekers als bij de Ieeraressen, waarvaji er naast twee leeraien 15 en des winters 20 aan deze school ver- bonden zijn, heerschie er een blijde stem ming, omdat men eigen verlies wil dragen, als men weet, dat dit noodzakelijk is terwille van haar aan wie men zooveei verschuldigd is. Dat de Afkmaarsche Huishoud- en In dustrieschool veei aan mej. Beumer verschul digd is, weet een ieder, die met de geschiede- nis van ueze school bekend is en weet, welke vakken daar worden onderwezen, om de vrouw voor haar toekomstigen strijd om het bestaan toe te rusten en haar te fceren een toekomstige huishouding het beste te be- sturen. Het feit, dat toen mej. Beumer als direc trice aan deze school verbonden werd, die school door 300 leerlingen bezocht werd en thans reeds over de 700 leerlingen teW, is mede een bewijs, dat die school onder haar leiding tot bloei is gekomen. Deze school heeft dan ook ten voile haar liefde en het is juist uit liefde voor de school, dat zij een gelijke functie in Amsterdam heeft aanvaard. Liever bleef ze in Alkmaar, doch na wat ze bereikte, is ze tot de overtuiging gekomen, dat een nieuwe leiding, die fris- scher tegenover den dagelij'kschen gang van zaken komt te staan, aan de school ten goede kan komen en dat zij zich nuttiger kan ma ken door de leiding van een gelijke onder- wijsinstelling elders op zich te nemen. Aan vrouwen, die vol levensblijheid, zich nuttig willen maken voor anderen, heeft de maatschappij behoefde. Tot dezulken behoor- de mej. Beumer en daarom verheugen wij er ons over, dat zij ook na haar vertrek uit Alkmaar leiding zal blijven geven aan een kern van de toekomstige vrouwen van ons volk, Inwijding St. Elisabethziekenhuis. Gistermiddag te 1 uur is door den Bis- schop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, op plechtige wijze het nieuwe St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar ingewijd. Een groot aantal belangstellenden woonde de plechtigheid bij Wij merkten o. m. op vele geestelijken uit Alkmaar en omgeving, tairijke doctoren, een groot aantal zusters, deputaties van nagenoeg alle R. K. vereeni- gingen te Alkmaar, den architect, opzichters, aannemer en uitvoerder, den voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, den waar- nemend burgemeester van Alkmaar, wethou der 1 homsen, voorts wethouder Leesberg, den gemeenfce-secretaris, den heer A. Koelma, alsmede de raadsleden Bak en Kusters, enz. De hall en gangen van het ziekenhuis wa ren gesierd met rijke bloemstukken. Voor den ingang vormden de tambours van de R. K. Muziekkapd „St. Louis" de eere- wacht. De inwijding. Toen Mgr. Callier met de kerkelijke gewa- den omhangen was, hief het 't Veni Creator aan, dat voortgezet werd door het zuster- koor. Ontroerend schoon werd het fveestem- mige gezang van Stollewerk uitgevoerd, ter wijl de heer P. A. van Langen het orgel be- speelde. Later stichtte de organist de aanwe- zigen door passende fantasieen, welke het orgel op z'n voordeeligst deden uitkomen. Het pneumatisch instrument, gebouwd door de firma Bernard Pels en Zonen te Alkmaar, bevat twee clavieren. Na het ,,Veni Creator" verrichtte Mgr. dan de inwijdingsplechtigheid, waarbij hij geas- sisteerd werd door den heer J. Dankelman, directeur der Congregatie van de E. E Z Z Augustinessen te Delft, als assistent a de\- tris, en den heer E. P. Rengs, deken van Alkmaar ,als assistent a sinitris. Achtereenvolgens werden het altaar en de kapel gewijd, waarna de gangen en zalen gezegend werden. Teruggekomen in de kapel werd het Te Deum gezongen. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den kleinen refter, waar de receptie gehou den werd. Toen Mgr. de zaal betradS, zong het zuster- koor hem toe, waarna het woord was aan den heer Dankelman. Deze dankte op de eerste plaats Mgr. voor diens tegenwoordigheid en voor het feit, dat Z. D. H. de inwijding heeft willen verrichten Destemeer waardeerde de spreker dit, waar de bisschop in deze dagen met bezigheden over laden was. Spr. hoopte, dat de door Mgr af- gesmeekte zegen des Hemels over het zieken huis zou neerdalen en dat degenen, die hier zouden komen, er gezondheid naar ziel en lichaam zouden vinden. Na Mgr. nogmaals dank gezegd te hebben, mtte spr. woorden van dank jegens het hoofd der gemeente Alkmaar, burgemeester Wendelaar. Spr. had een brief van hem ont- vangen, waarin hij zijn spijt betuigde over het feit, dat hij wegens het bijwonen van een vergadering te Bern, verhinderd was, aan- wezig te zijn. De burgemeester verheugde er zich oprecht over, dat de bouw was tot stand gekomen en hoopte, dat de zusters haar zegenrijken ar beid vele personen ten goede zouden mogen doen komen. Den aanwezigen wethoud'er verzocht spr., den burgemeester zijn dank over te brengen! Vervolgens heette spr. welkom den bouw- heer, den heer Jan Stuyt, die met zijn inge- nieurs en hoofdopzichter dit gebouw tot stand bracht. Welkom ook heette spr. aannemer en uit voerder, met wie in de prettigste harmonie was samengewerkt en waarvoor spr. dank zegde. Welkom voorts aan de zusters en medici, die beiden veel belang bij het ziekenhuis hebben: de medici bij raadgevingen en de zusters bij de verpleging. Spr. hoopte, dat de zusters in dit huis nog vele jaren zegenrijk mogen arbeiden. De medici mogen er alles vinden, wat van hun gading is. Spr. hoopte, dat zij vele jaren op prettige wijze mogen samenwerken en vele zieken gezond maken. Dank bracht spr. dan aan vereenigingen cn particuliere personen, die belangstelling toonden en dank vooral ook aan de pers voor haar steun. Tenslotte heette spr. alien tezamen wel kom, bracht hun hartelijk dank voor de be- toonde belangstelling en beval het zieken huis in aller symnathie aan. Hierna verzocht spr. Mgr. het Ziekenhuis te willen openien. Toespraak mgr. Callier. Na een geestige inleiding, herinnerde de bischop er aan, dat we thans reeds de eerste vesper hebben van het feest van den grooten patroon van alle ziekenhuizen, den H. Camil- lus de Lellis, over wien niettemin nog geen woord1 gesproken is. Desondanks hoopte Mgr., dat de Heilige evengoed patroon van dit ziekenhuis zou willen zijn. Deze Heilige, aldus Mgr., is begonnen met zelf ziek te zijn en wel in die mate, dat zijn kloosteroverste hem meerdere malen wegzond. Toen stichtte hij zelf een ziekenhuis. En alien, die er kwa- men, hoorden, dat ziekten zijn: „barmhartig- heden van God''. Dat is ook zoo. Morgen zal Mgr. een retraitehuis inwijden. Daar kan men veel voor de zielen winnen, maar toch komen er betrekkelijk weinigen.' Onze Lieve Heer geeft ze dan een retraite op het ziekbed, waarvan Mgr. hoopte, dat ze de- zelfde vruchten zal afwerpen. Mgr. hoopte, dat zooveei mogelijk zieken in het ziekenhuis hun gezondheid zullen te- rugvinden. Die dit niet gegeven is, wenschte Mgr. toe. dat het ziekenhuis hen zoo zal hei- ligen, d!at dit huis voor hen wordt. de deur des hemels. Met dit woord en dezen wensch verklaarde Mgr. dit prachtige ziekenhuis voor geopend. (Aoplaus). Het woord was vervolgens aan den loco-hurgemeedter, wpfhotider Thomsen, die als volgt sprak: Het zij mij als waarnemend burgemeester vergund, (J in de eerste plaats dlanx te zeg- gen voor Uwe uitnoodiging, om bij de ope ning van deze voor Alkmaar zoo belangrijke inrichting tegenwooFdig te mogen zijn. De burgemeester, die thans ongetwijfeld met zijn gedachten hier is, omdat deze aaoge- legenheid hem zooveei belang inboezttnf, werd echter door plichten, die hem naar het buitenland riepen, verhinderd hier te zijn, wat U zeker wilt excuseeren. 't Is U alien wel bekend, dat het zieken' huisvraagstuk Alkmaar de laatste jaren nog al eens in beorering heeft gebracht. Maar misschien niet zoo goed, hoe dde burge meester. dien ik hier vertegenwoordig, tegen over dit vraagstuk stond. Het zij mij vergund, dit met een enkel wcord te releveeren. Ik stel daarop te meer prijs, omdat ik dat standpunt geheel kan dee'iem. In den Raad van 9 Juli 1925 zei de burgemeester dan: „Alkmaar in toenemende mate het cen trum van Noordelijk Noord Holland is mijn richtsnoer. Dat heeft mij van het oogenblik mijner komst in deze gemeente onder meer de hoop ingegeven, dat ik hier eenmaal twee aan de eischen des tijds beantwoordende groote ziekenhuizen zou zien verrijzen. Voor de totstaindkoming van beide zai ik voor zoover daarioe in staat de medewerking geven, welke men van mij vraagt". Wat de burgemeester daar zei, vloeit Mer uit vooit, dat ook hij eerbied heeft voor leders eerlijke overtuigLng, ook op godsdien- stig gebied. 1 oen men mij enkele jaren terug als wet houder van financien vroeg, wanneer men een nieuw neutraal ziekenliuis zou krijgen, antwoordde ik: zoodra de voorstanders daar- van mij 150.000 zuMen bezorgen. Dat was voor mij het teeken, dat die voorstanders werkelijk voor hun ideaal gevoelden. Het is zqo gemakkelijk idealen te hebben, waarvoor men een ander het offer laat brengen. Voor dit ziekenhuis werd van de KathoJie- km een nog veel grooter offer aan moeite en geld gevraagd en als wij thans zien, dat dat offer is gebracht, dan moet ieder welden- kend mensch daarvoor respect hebben en kan ik dan ook niet nalaten daarvoor mijn res pect te betuigen. Dat deze inrichting zal bijdragen tot den bloei van Alkmaar, betwijfel ik geen oogen blik, dat zij ten goede zal komen aan de ge zondheid van de bevolking van Holland's Noorderkwartier en haar lijden zal vermin- deren, is zeker. Zou ik dan als waarnemend burgemeester en evengoed als mensch mij met moeten verheugen bjj de opening van dit voor Alkmaar grootsche ziekenhuis? Maar zooals het't Gemeentebestuur gaar in betrekking tot de gemeente, zoo gaat het U, Mgr., in betrekking tot Uw bisdom. Daar om wensch ik U in de eerste plaats geluk met het feit van dezen dag. Maar niet minder in- tusschen gelden mijn gelukwenschen de zus ters, waar het U in deze vergroote en verbe- terde inrichting waarschijhlijk meer dan voorheen gegeven zal zijn, Uw werk der lief de met succes te vervullen. (Appfaus) Namens den geneeskundigen kriog Aiik- maar en omstreken, uitte de heer r1 dr. R_. G. C. Schroder de beste wenschen bij de opening. Spf. ,~~- God's zegen in op het werk, in dit gebouw ten bate der zieken ondernomen en hoopte, dat het ziekenhuis tot grooten bloei zou ko men. Niet in de ereste plaats, dat deze bloei zich zou uiten in een batig saldo der exploi tatie, maar dat het heel veel zieken tot groo ten zegen zal strekken. De naam St. Elisabethgesticht heeft kleine verandering ondergaan en is gewor den St. Elisabethziekenhuis. Spr. hoopte, dat die geest van deze Heilige de zusters zal be- zielen bij haar werk. Blijft haar leven in- dachtig, aldus spr., dan zal ook in u een wonder voltrokken worden en zuit u in uw eigen hart vinden warmte, vreugde en vrede. een (Applaus). Namens den geneeskundigen krlng bood spr. de Eerw. Moeder Overste de teekening aan van een bureau, dat een geschenk is voor de zusters zel'f en bestemd voor de ad- ministratiekamer van het gesticht. Uit naam van Dr. J. M. van Dam, die we gens een niet-ernstge ongesteldheid verhin derd was, persoonh-k te komen, sprak de heer dr Melchior het volgende: Diegenen onder I die v/eten hoezeer ik sinds mijn kdmst in Alkmaar, nu 16 jaar ge- leden, gestreefd heb naar verbetering in den ziekenhuisbouw, zullen beseffen, hoe groot de teleurstelling voor mij most zijn, niet persoon- lijk de plechtige opening van Uw nieuw zie kenhuis te kunnen bijwonen. Dr. Melchior zal echter zoo vriendelijk zijn, datgene, wat ik na mens de specialisten eh mijzelf had willeii zeggen, mede te deelen. Toen ik 3 a 4 jaar geleden bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het St. Elisa bethgesticht het voorrecht had 'het woord te mogen voeren namens de doctoren, die in Uw ziekenhuis geregeld werken, mocht ile erop wijzen, hoe juist in die 25-jarige periode groote evoluties waren tot stand gekomen in de medische wetenschap en behandeling. De heelkunde, die in den aanvang van die periode nog met wankele schreden het pad der asepsis bewandelde, had geleerd vol ver- trouwen dien nieuwen weg te vervolgen en steeds nieuwe deelen van het menschelijk li chaam toegankelijik te maken voor haar in grijpende nieuwere inzichten op hygienisch gebied deden hun invloed gelden op de be handeling der patienten en de inrichting der nieuwe ziekenhuizen. De groote veranderingen, die het onder- zoek van den internist, vergeleken bij vroe- ger kenmerken, het uitgebreide laboratorium- onderzoek van allerlei lichaamsvochten, het registreeren van allerlei afwijkingen met be- hulp van moderne apparaten, hebben ge- maakt, dat een groot deel van de fantasie uit het vak van den internist is verdwenen, het- geen slechts ten goede kan komen aan't wer- kelijike belang van den patient. Voorts mocht ik wijzen op den grooten om- mekeer, die in de medische wereld was teweeg- gebracht door de Rontgenstralen en thans mag ik er wel aan toevoegen, dat de Rontge nologic onontbeerlijk is geworden voor iede- thans uitvoerig weer te geven, .aan welke mo derne eischen zich een nieuw ziekenhuis heeft aan te passen, maar wel om aan te toonen, dat er in den tegenwoordigen tijd veel ge- eischt wordt door ons, specialisten, bij de be handeling van onze patienten, want het is zonder meer wel duidelijk, dat voor al die nieuwere onderzoekingsmethoden ook ruimtt en hulpmiddelen noodig.zijn. En wanneer wij dan nu zien, in welk ver- plegingspaleis wij ons bevinden, dan komt een groot gevoel van dankbaarheid over ons, die hier dagelijks zullen werken, voor de on bekrompen wijze, waarop U, mijnheer de di recteur, dit nieuwe ziekenhuis hebt laten bou- wen en inrichten en voor het architectonisch schoone geheel en technisch volmaakte, dat U, mijnheer Stuijt, met Uwe medewerkers heeft weten te scheppen en maken. Wat door die onuerlinge samenwerking is totstandgekomen, mag gerust een sieraad ge- noeipd worden op ziekenhuisgebied en al mag Alkmaar niet onder de groote steden geteld worden, toch blijf ik cr zeker van, dat menigQ groote stad Alkmaar zal kunnen benijden, om een dergelijk groot en mooi ingericht zieken huis. En waar ook wel op gewezen mag worden: eindelijk dan is gebroken met de aloude tra- ditie om aan bepaalde inrichtingen een be- paald cachet te verleenen met een eenigszins somber en zwaarmoedig uiterlijk. De heer Stuijt is erin geslaagd om aan dit ziekenhuis met zijn roode dak, dat het zoo goed doet te gen dien witten band eronder, een dusdanig opgewekt en vroolijk aspect te geven, dat de patient, die hier binnen komt, direct aange- naam wordt getroffen. Dezer dagen hoorde ik van iemand, die het nieuwe ziekenhuis bewonderd had, de volgen- de ontboezeming: „ik heb geen verstand van de technische inrichting van een ziekenhuis, maar het lijkt wel een sprookje; je zou je voor je pleizier laten opereeren en drie weken ziek hggen" (gelach). Zoo moet het ook zijn; de patient moet niet gedrukt worden door de sombere omgeving, in die toch al moeilijke dagen, maar alles in' het ziekenhuis moet medewerken, om het den patient zoo prettig en makkelijk mogelijk te maken. Moge bovenaangehaalde ontboezeming voor den heer Stuijt het bewijs zijn, dat 1 in zijn pogen volkomen geslaagd is. En ook de deskundige, die dit gebouw be* zoekt en zijn speurend oog laat gaat, zal aan het einde van zijn wandeling moeten getui- gen, dat hier een ziekenhuis gebouwd is, dat er zijn mag en dat aan hooge eischen vol- doet, vooral als hij dan verder nog in het oog wil houden, dat ruimte voor uitbreiding voldoende aanwezig is, zoodat in de toekomst door bijbouwen van paviljoenen tegemoet ge komen kan worden aan wenschen, die nu nog onvervulbaar waren. Het is mij dan ook een behoefte, mijnheer de Directeur en U Eerwaarde Zusters, om U op dezen voor U en ons onvergetelijken dag namens de specialisten van Alkmaar harte lijk geluk te wenschen met de voltooii'ng en plechtige opening van Uw mooie nieuwe zta- kenhuis en daaraan onzen welgemeenden dank te verbinden voor de tegemoetkoming, die gij, voor zoover mogelijk, hebt betoond bij de inrichting der verschillende specialisti- sclie onderdeelen. Past mij dus op dezen dag een gevoel van groote vreugde, toch kan ik een zeker gevoel van wecmoed niet onderdrukken. Wanner iemand zijn huis verlaat om een mooiere wo- nig te betrekken, dan stemt hem dat tot vreugde, de groote voorspocd, de zonnige toekomst lacht hem tegen maar de mooie herinneringen van het harde werken en van den voorspoed, verkregen door hard werken, zijn en blijven gebbnden aan dat oude huis, waar hij veel liefs naast teleurstellingen heeft ondervonden. Zoo gaat het mij op dit oogenblik. Het ou de huis, waar ik 16 jaar gewerkt heb met de Zusters, waar we dikwijls hard hebben moe ten werken in moeilijke omstandigheden, maar waar we ook vele oogenblikken van groote voldoening gekend hebben na ge slaagd werk, aan dat oude huis zullen voor- loopig de mooie herinneringen verbonden blijven voor mij en vele der hier aanwezige Zusters. Het is mij persoonlijk een behoefte aan die Zusters, die mij gedurende dien tijd zoo trouw ter zijde gestaan hebben, hartelijk dank te zeggen voor haar toewijding. (Ap plaus). Namens directrice en regenten van h< Stadsziekenhuis dankte de heer S. W. Arnh voor de uitnoodiging, om bij de ojiening van dit schitterende gebouw aanwezig te zijn. De woorden van hulde aan bouwmeester, aannemer en uitvoerder, acht spr. hier op hun plaats. Spr. wenscht het bestuur geluk met de ope ning en hoopt, dat het gebouw een zegen zal voQr de zieken, die hier verpleging zoe- Voorts hoopt spr., dat ook in de toekomst op dezelfde aangename wijze zal worden sa mengewerkt en -dat God's beste zegen zal rus ten op het ziekenhuis, thans een der grootste in Noord-Holland (applaus). Laatste spreker was de HoogEerw. Heer E. P. Rengs Dekert van Alkmaar, die het voor Mgr. een groote voldoening noemde, dat in zijn bisdom zoovele gebouwen geopend worden, welke tot opschrift kunnen drag?n den tekst van Mar cus: „Ik heb medelijden met de schare." Dat dit gebouw in het dekenaat Alicmaar gelegen is, is voor spr. een reden van per- soonlijke verheugenis. Namens de Alkmaar. sche geestelijkheid dankt spr. de Zusters voor haar werk. Spr. kan Mgr. de verzekering geven, dat degenen, die hier verpleegd worden, een re traite meemaken, want alles wat men ziet en hoort, is stichtend: de Zusters bezitten een heerlijken religeusen geest, zooals spr. zelf heeft mogen ondervinden. Spr. dankt den directeur, dat hij dit mooie ziekenhuis te Alkmaar heeft willen laten stichten, vooral, omdat het bediend wordt ren medicus bij het opsporen van de oorzaken cioor Zusters, die navolgsters zijn van den van de klachten zijner patienten. De nieuwe stralenbehandeling, hetzij met natunr-, hetzij met kunststralen, heeft onze behandelingsmethoden met een waardevo' hulpmiddel verrijkt en zoo zou ik kunnen doorgaan en wijzen op de heel andere opvat- tingen in de inrichting van kinderafdeelingen. Maar genoeg. Het is niet mijn bedoeling, om patroon der ziekenhuizen den H. Caimillusde Lellis (applaus). Hierna werden ververschingen aangeboden, terwijl „St. Louis" op de binnenplaats een concert gaf. Van degenen, die het hunne tot de iot- standkoming van het gebouw bijdroegen, mag zeker niet onvermeld blijven de hoofdopzich- Als gij last hebt van gedruktheid. scht#" hoofdpijn. hct zuur. prikkelbaarheid, eiy als gevolg van \"r stopping, gebrulk dan Fosters Maagpillen het ideale laxeermid- del. Maagpillen a I 0.65 per flacon. Foster Alom verkrijgbaar \rctrt Izl i: lI nafrrtnn A&r Tinbar, Ujit

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2