Alkmaarsche Gaurant Onrechtmatig bezit, FEUILLETON. Henderd negen en twintigsto Jaargang, Radio-hoekje Stadsnieuws No 188, 1927 Maandasr 18 Juli. Abonne's, die de stad verlaten en hun courant wenschen nagezonden te hebben, worden verzocht hiervan twee dagen te voren kennis te geven. DE ADMINISTRATE. Dinsdag 19 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. ,j2 302.Lunchmuziek door het trio van restaurant „De Rozeboom", te Bussum, on- der leiding van Willem Lohoff (viool). 6.— 8— Concert door het A.N.R.O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. Paul Pul, bariton 7 45 Politieberichten. 8.10 R.K. Radio-avond. Mej N. Verkroost, sopraan. Mej. F. Belin- fante, cello. Mej Frouwe Boomgaard, piano Mej L Wijngaarden, viool. la. Sarabande en Gavotte, Popper, b. Menuet, Loeullv (cel lo piano). 2a. Sicilienne, Paradis. b. Poupee valsante, Poldini-Kreisler (viool, piano). 3. Rede door Dr. J Witlox, professor Semenarie St. Michielgestel, over: De Katholieke Staats- partij een Landsbelang. 4. Aria uit de Judas Makkabeus, Handel (sopraan). 5. Trio no. I.1 op. 1, Beethoven (piano, viool, cello), ea, 6 Rumanische Volkstanze, Bela Bartok. b Nocturne, Boulanger. c Cortege, Boulanger d. Capitan Fracassa, Castelnuova, Tedasco (viool, piano). 10.30 Persberichten. Daventry, 1600 M. 11.20 Het Daventry- Icwartet en solisten (sopraan, bariton, pianc, dialect). 1.20—2.20 C. Windeatt's band en J. Kerr, sopraan. 3.0'5 Muziekles. 3.40 Z. M. de Koning van Engeland opent de G lads to n?- dokken in Liverpool. 4.10 Fransche les. 4.40 Orkestconcert. 5.20 Lezing: Portugal. 5.35 IKinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.50 Tijd- 6ein, weerbericht, nieuws. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing: Why Big Ben? 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Lezing: Nature and her limitations. 8.05 Licht symphonie-eoncert. A. Gatterall, viool. W. Widdop, tenor. Sympho- nie-orlcest. 9.Speech aan het Grocers Ban quet. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Music and the ordinary listener. 10.Sym- pbonie-concert (vervolg). 11.—12.20 Dans muziek. Parijs Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello). B.50 „Rose et Colas", van Gretry. Mile. De- winsky en de heeren Cartigny en Lamoree. Langenberg, 469 M. Miinster 242 M., Dortmund, 283 M. 1.25—2.50 Kamermuziek (viool, piano). 5.50—6.50 Orkestconcert g.50—6.50 Orkestconcert. 8.5010.40 Popu- lair concert. Werag-orkest en Annemarie Richartz, sopraan. Ronigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en les sen. 8.50 Declamaties van Fortane door A Krauszneck. 9.20—10.50 Concert door de Kosleck sche blazersbond.. Hamburg, 395 M. 4.35 Vroolijke voor- draditen. 6.20 Concert. 8.20 Orgelconcert in de St. Georgskerk Hamburg. Daarna dans muziek in Sollners Guten Stuben. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek 8.2010.20 Militaire muziek. Mile. Djanel, rang. VEREENIGING TOT VERBETERING VAN DEN WOLHANDEL IN NOORD-HOLLAND. Zaterdag had in het Landbouwhuis een Vergadering plaats van bovengenoemde ver eeniging. De voorzitter, de beer Jac. Zuur- bier, decide in zijn openingswoord mede, dat de vergadering eigenlijk eerder had moeten worden gehouden, maar men had die tot nu uitgesteld, in de hoop het bezoek daardoor te kunnen bevorderen. Dat deze hoop ijdel is gebleken (er waren een 20-tal heeren aanwezig), meende spr. te moeten toeschrijven aan het voor den hooibouw gunstige weer. De werkzaamheden onzer vereeniging hebben een gunstig verloop, zei spr. Hij heette de aanwezigen hartelijk wel- kom, speciaal den heer Huisman en de pers en sprak dan zijn teleurslelling er over uit, dat de boerenbevol'king, die meermalen over allerlei zaken een goed oordeel heeft, zoo weinig weet van de wol en al wat aan dat vraagstuk vast zit. Hierop verklaarde spr. de vergadering voor geopend, hopende, dat hetgeen bespro ken zal worden, moge strekken tot bloei der vereeniging. Naur het Engelsch van Dorothea Gerard. Door Mr. G. Keller. 95) „Jij heet Marzsia Lavronka", riep Olym- pia tot Katya, to-en deze het haar ter hand gestelde papier openvouwde. „Wat er ook moge gebeuren, vergeet in 's hemels naam niet hoe je heet!" „Vrouw van Jan Lavromca," las Katya in haar paspoort. „Ze hebben mij tot een getrouwde vrouw gepromoveerd! Waar is dat goed voor?" „Vraag dat maar liever aan Jan Lavronka zelf. Kijk, daar staat hij!" Een blik werpend over het erf zag Katya een grooten boer in een jas van schaapsvel en met een groote bonte muts op het hoofd uit een schuur komen. Hij had een langen baarti, waarvan het bruin een gouden weer- schijn had, en grijsblauwe oogen, die iets of iemand schenen te zoeken. „Dat is toch nietstotterde Katya. „Neen, natuurlijk niet. Het is Jan Lavron ka. Kijk maar in ziin paspoort, als je me niet gelooven wilt. „Dat is jouw werk!" riep Katya, nu wel weer zoover op krachten, dat zij boos kon »orden, en verre van bleek. terwiil *ii dat Naar aanleiding van de door den secreta- ris, den heer E. Dz. Govers, gelezen uotulen, merkte de heer D. J. Govers op, dat de daar- in uitgesproken verwachting over een spoe- dig geruisehloos maken van de Paternoster- straat voorloopig nog wel niet vervuld zal worden, zulks als gevolg van den minder goeden financieelen toestand van de ge meente Alkmaar. De secretaris decide mede, dat van den L. T. B. bericht was ingekomen van de can- didaatstelling van den heer Jac. Zuurbier voor lid van het bestuur der Federatie. Ingekomen was voorts het rapport over het verkammen van de tweede kwaliteit wol, waaruit bleek, dat het rendement 1.8 pCt. hooger was dan wat gegarandeerd werd, zoodat een toeslag van 4)4 cent mogelijk was. Behoudens goedkeuring van de Federatie zal een toeslag worden uitbetaald over aile wol van 2 cent per 'kilo naast dien, voort- spruitende uit het kamrendement Omtrent de te verwachteh scheercontrole decide de secretaris mede, dat 70 rammen- vachten, benevens 9 collecties van 1-jarige ooien en 4 van oudere ooien te verwachten zijn. De secretaris las hierna de rekening en verantwoording van de Vereeniging en van de Federatie. Laatstgenoemde sloot met een batig saldo van f 931.62, waarbij het nadeelig slot van het vorig jaar, groot 394.92)4, is weg- gewerkt. De Vereeniging tot bevordering van den Wolhandel heeft daarnaast een batig saldo van f 482.33. Medegedeeld werd, dat de Nederlandsche Wolfederatie het boekjaar afsloot met een winstsaldo van 2673.62, waardoor de re serve stijgt tot boven f 25.000. Dienten- gevolge zal een gedeeltelijke terugbetaling der berekende kosten plaats vinden, n 1. 1 cent pei K.G. verkochte wol, terwijl de reserve dan komt op f 26200. Een der aanwezigen vroeg, of bet in over- eenstemiminig is met de statuten, dat het ka- pitaal is gestegen tot 25000. De voorzitter antwoordde, dat de statuten er niet over spreken, omaat niet te voorzien was, dat er zoo'n winst zou worden gemaakt. Verleden jaar is reeds besloten, dat het kapi- taal bij het passeeren van 25000 voor dat meerdere zou worden gerestitueerd aan de leden, hetgeen nu ook gebeurd is. Het kapitaal wil men in tact doen Wijven om steeds proefnemingen te kunnen doen en desnoods onkosten te kunnen maken voor zaken, die weer aan de vereeniging ten goede komen. De secretaris lichtte bet besluit van de vergadering van verleden jaar, door den voorzitter genoemd, nader toe. Aan het hierop door den secretaris uitge- brachte jaarverslag ontleenen wij het vol- gende: In het afgeloopen jaar werd ontvangen 72386)4 K.G., wat een vermeerderin^ was van 77.3 pCt. Het grootst was de toename in Purmerend, het klei.nst op Wieringen. De kwaliteit viel te roemen. De beide beste kwa- liteiten omvatten 75.2 pCt. van de levering tegenover 72.9 pCt in het vorig jaar. Het percentage prima was bijna verdub- beld, terwijl er van 3e en 4e kwaliteit respec- tievelijik slechts 4.5 pCt. en 1.3 pCt. was. De omstreken van Purmerend en Alkmaar leverden de beste wol. Het gemiddeld ge- wicht der vliezen was 4.93 K.G., voor de prima was zulks 4.48, voor eerste kwaliteit 4 98 K.G. Niettegenstaaode de verbeterde kwaliteit was het gewicht iets toegenomen, 'hetwelk grootendeels aan de zwaarclere prima vachten te daoken was. Het gewichts- verlies in het veem was gemiddeld 0.7 pCt. De verkoop is voor de hoogste prijzen iets te vlug geschied. Desniettemin was de gemiddelde uitbetalingsprijs f 148)4 voor alle kwaliteiten dooreen; daartegenover be- taalde de handel buiten de vereeniging voor alleen de uitgezochte partijen ten hoogste 1.50. Een mooi resultaat werd behaald door den verkoop op kamrendement, waarmede de superioriteit van de vereenigingswol bewe- zen kan worden. Het onkostencijfer lean te- ruggebracht worden tot 10 cts per K.G., niettegenstaande met de kosten voor uit- voercertificaten bijna 2 cts. per K.G. gemoeid was. Het aantal leden nam per saldo met 90 toe, dat der L. T. B.-contractanten nam met 1 af. De secretaris bracht onder instemming der vergadering een woord van hulde aan den heer Morsch voor het sorteeren van de wol. Tevens bracht spr. dank aan de administra- trioe voor haar vele werk in het belang der vereeniging, alsmede aan den voorzitter. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Omtrent den markttoestand deelde de heer E. Dz Govers mede, dat de vooruitzichten gunstig zijn (Engeland is 10 tot 15 cent hoo ger dan verleden jaar), maar de basis, waar- op de handel geschiedt, is niet zoo gezond als verleden jaar. zeide. „Toch niet. Het is een voorstel van een paar dier meisjes, dat het comite heeft goed gekeurd. Onder de socialisten schijnen eenige romantische geesten te zijn." „Enik moet met hem mee?" „Het is de eenige uitweg. Jullie paspoorten kloppen met elkaar en dragen jullie beider namen. Trouwens een boerenmeisje met jouw uiterlijk kan niet zonder geleide reizen." „Maar het is een leugen „Het behoeft toch niet lang een leugen te zijn?" fluisterde Olympia. „Krakau ligt vlak over de grens en er zijn daar heel wat kerken en heel wat vriendelijke priesters. Je behoeft niet eens te wachten tot Malania Pe- trowna zich bij je voegt, als je ten minste voor deze gelegenheid niet bijzonder gesteld ben op een gezelschapsjuffrouw. Hier beste vriend, je zoekt naar je vrouw, nietwaar? Het wordt tijd om te vertrekken." En zij duwde het verbijsterde meisje naar voren. Ongeveer ter zelfder tijd, dat de troep uit- een ging, belde de gevangenisdirecteur van de Pawiak de administratie van de Citadel op, om te vragen, waarom de gevangeniswagen nog niet was teruggezonden. De koetsier van dien wagen liep dien dag zoowel zijn ontbijt als zijn middagmaal mis, maar deed in de plaats daarvan een flinken dut, daar men eerst tegen drie uur in den oamidda? na een koortsachtiu;en jacht, geor- De heer C. Boots te Beemster, me als &e- stuurslid1 op 30 April 1928 moest aftreden, werd op voorstel van den heer D. J. Govers bij aeclamatie herkozen en nam deze her- kiezing verder aan. Als bestuurslid van de federatie in Noord- Holland werd, eveneens op voorstel van den j heer D. J. Govers, bij aeclamatie herkozen de heer Jac. Zuurbier. Ook deze nam de herbenoeming weder aan onder d'ankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen. Als afgevaardigde naar de op 30 April 1928 te houden afgemeene vergadering van de Federatie werd na een paar stemmingen gekozen de heer C. Fok te Beemster. Aangenomen werd het bestuursvoorstel tot het opleggen van een boete aan een niet- leverend lid. Mededeeling werd gedaan van de in deze gevcerde correspondentie, waaruit bleek, dat het betrokken lid schade had gele- den door het verkoopen van de betreffende zes vachten buiten d'e vereeniging om. De vergadering ging er mee accoord om de mi- nimum-boete van 10 cent per kilo (samen 3.-) op te leggen, waarbij de plicht tot het betalen van contributie blijft bestaan. Twee leden werden geroyeerd wegens niet- betaling der contributie. De begrooting 1927'28 werd vastge- steld op 717.14 in ontvangst en uitgaa! Bij de rondvraag vroeg de heer Stapel wat het beste zal zijn: aan te sturen op het ver- krijgen van zwaarder gewicht aan wel of op die productic van prima kwaliteit. De heer D. J. Govers meende, dat iedere fokker in die richting moet gaan, waarin hij het meeste voordeel ziet. De secretaris had zich verheugd over de vermeerdering van de prima kwaliteit wol en over de gewichtstoename. In het algemeen meende spr., dat men vachten moet zien te krijgen, waarvan de opbrengst het hoogst is Opgemerkt werd nog, dat door het toe- leggen op het verkrijgen van een fijne wol- vacht het gewicht der schapen afneemt. De heer D. J. Govers, herinnerende aan de wolexpositie cp de tentoonstelling van verle den jaar te Alkmaar, sprak de hoop uit, dat voor de op 21 Sept. alhier te houden tentoon stelling vanwege de afd. der H. M. v. L. we- derom een inzending zal komen. De Secretaris bracht rapport uit van de scheercontrole en de wolkeuring. Wij stippen hieruit aan, dat deze kouring werd uitge- breid door de toevocging van een drietal ru- brieken, n.l. vachten van ooien van een eige- naar, vier vachten van eenjarige ooien van een ram en zes vachten van weideschapen. Het gewicht der rammenvachtem viel te gen, n.l. 5.9 K.G. tegenover 6 K.G. in het vorige jaar. Desniettegenstaande werden vachten gevonden met 7.8 K.G. prima wol en 8.9 K G. eerste kwaliteit. Het rendement was 1.4 pet. hooger. De kwaliteit was over het algemeen beter, zoodat het aantal punten tenslotte boven dat van het vorige jaar kwam. Bij de eenjarige ooienvachten werd de be,- merking gemaakt, dat de grocp met het hoogste aanal punten den prijs kreeg, doch mogelijk niet afkomstig was van den ram, die ten opzichte der wolkwaliteit het meest zeker fokte. De collection van andere vachten muntten op een uitzondering na niet uit. Be ter brachten de weideschapen het er af, waarvan niet de zwaarste en niet de fijnste, doch juist de algemeen gemiddelde dien prijs behaalden. De heer Jonker bracht hulde aan den voorzitter voor wat deze voor de vereeniging heeft gedaan, ondanks zijn 7'Ojarigen leef- tijd en een hem overkomen ziektegeval. Spr. hoopte dat de heer Zuurbier thans nog eeni ge jaren als voorzitter zal kunnen fungee- ren. De voorzitter zegdte dank voor deze vrien delijke woorden en sloot hierop de vergade ring. VEREENIGING VAN SOCIAAL-DEMOCRATISCHE LEDEN VAN GEMEENTERADEN EN PROVINCIALE STATEN IN NOORD-HOLLAND. Men schrijft ons: In de Unie te Alkmaar vergaderde op Zon- dag 16 dezer bovengenoemde vereeniging. De zaal gaf door de vaasjes met groen en roode anjelieren op de tafeltjes een aardigen aanblik. Wanneer een kwartier over het aanvangs- uur (half elf vcorm.) de voorzitter, de heer W. van de Vail, van Heiloo, de vergadering opent, blijken volgens de presentielijst aan wezig te zijn 46 Gemeenteraads- en Prov. Statenleden, waaronder een viertal dames. Er zijn voor onze vereeniging redenen, al- dus spr., in opgewekte stemming in deze eer ste bijeenkomst, na de gehouden verkiezingen voor Gemeenteraden en Provinciale Staten bij elkaar te zijn, aangezien uit het jaarver slag zal blijken, dat in ons Gewest het aantal partijgenooten-raadsleden steeg van 122 op 138 en we van 4 Statenleden 'op 5 klommen. Waar de winst van raadsleden voor onze ganiseerd door den Duitschen chef der poli tic, er in slaagde, het voertuig op te snorren, op welks bodem de Herculische knaap nog steeds vreedzaam sluimerde. „Ik wilde, dat ik dien kapitein in handen had", zou de gouverneur-generaal van War- schau, naar men beweerde, later aan den Duitschen hoofdeommissaris gezegd hebben. „Om hem naar die galg te zenden, excellen- tie?" „Neen, om hem uw plaats te doen innemen. Mannen van dat slag zijn zeer bruikbaar." In den laten avond van dien dag zaten aan het grensstation Granica in een coupe derde klasse een jong boerenpaar in met schaapsvacht gevoerde kleeren. Hij een groo te, gebaarde kerel, wiens magere wangen een bewijs schenen voor de schraalheid van den grond, dien hij vermoedelijk bebouwde, zij een levendige brunette, een schoonheid, gelijk men wel meer onder de Poolsche vrouwen, zelfs bij den lageren stand opmerkt, hoewel feitelijk het type meer Russisch dan Poolsch was. Zwijgend en blijkbaar doodaf met wonder- lijk schitterende oogen leunde zij tegen het houten beschot van de coupe. De hand die op het bundeltje goed op haar knieSn rustte, was vuil en bestoven door de reis, maar was toch geen echte werkhand. Langs haar beide slapen, nu onder een zwaren doek bedekt, stak een dunne witte lok, die er den vorigen dag niet was, sterk af tegen het overigens ziideachtig zwarte haar. Het was de rceschie- partij in ons geneeie land 70 bedroeg, (Sent geconstateerd te worden, en met vreugde, dat dit Gewest bovenaan staat. De nieuwe leden werden met een woord van welkom begroet, waarna werd overgc- gaan tot afhandeling der agenda. Uit het door den secretaris, den heer J. Westerhof van Alkmaar, voorgelezen jaar verslag stippen we als voornaamste bijzon- derheden aan, dat in het afgeloopen jaar als inleiders voor de vereeniging optraden de hee ren Dr. Mol, Directeur van den Keurings- dienst te Alkmaar; de heer Margadant, Di recteur der Gemeentewerken te Alkmaar, en Dr. W. Voorthuizen, Directeur van het Ge- meente-Slachthuis te Alkmaar. Alle drie cur- sussen, die een uitnemenden indruk op de leden hadden gemaakt. Door dsn secretaris van het Advies-Bureau den heer J. Westerhof, werden 41 schrifte- lijke en 22 mondelinge adviezen verstrekt over de navolgende onderwerpen: Arbeidsbeurs 2Armbestuur 2Armenraad 3Begrooting 1Belastingen 8Dienstcom- missies 1; Slachthuis 2; Georganiseerd Overleg 3; Grondbedrijf 4; Keuringsdienst 2Kweekschool 1Marktwezen 2Onder- wijs 11; Pensioenen 4; Politie 2; Vereenig- baarheid van functies 1; Vischmarkt 2; Wo- ningbouw 8; Ziekenhuisverpleging 2; Wo- ning- en Bouwtoezicht 2. Het verslag besioot met den wensch, dat in de komende 4-jarige periode de vereeni ging een krachtige steun moge zijn voor de leden bij hun arbeid in Raden en Staten. Onder dankzegging aan den secretaris werd het jaarverslag goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de hee ren W. van de Vail, Heilco, voorzitter; J. Westerhof, Alkmaar, secretaris; P. Zee- man, Zuidscharwoude, penningmeester K. Prins, Zaandam; H. Bakker L2n., Oud- karspel, terwijl in de plaats van de afgetre- den leden de heeren H. Kofma van .Enkhui- zen en D. de Boer van Landsmeer, gekozen werden de heeren J. Visser van Enkhuizen en G. Edel van Purmerend. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldde een batig saldo van 38, waarna op voorstel van den heer H. van Drunen van Alkmaar r.aimns de commissie van kas- nazieners den penningmeester voor zijn ge- vcerd beheer decharge werd verleend. Op voorstel van het bestuur werd hierna door den secretaris ingeleid het onderwerp: Het R. K. Lyceum te Alkmaar en de aanvraag aan de verschillende buitengemeenten om subsidie. Spr. wil beginnen met te constateeren, dat de strijd voor geiijkstelling van het openbaar en het bijzonder lager onderwijs, waaraan door ons sociaal-demccrateu is me- degewerkt, gebracht heeft uiterlijke geiijkstel ling. in werkelijkheid is van geiijkstelling geen sprake. De voordeelen zijn alleen geko- men aan het bijzonder onderwijs, zeer vaak ten koste van het openbaar onderwijs. Voor het openbaar onderwijs is geen of bijna geen geld te vinden voor nieuwbouw of zeer nood- zakelijke groote verbouwingen van scholen, omdat het bijzonder onderwijs voor zeer vaak bij het luxueuse af ingerichte, aan alle mo- derne eischen voldoenue gebouwen, de gelden uit de openbare kas heeft opgeconsumeerd. Allen waar de linkerzijde in de meerder- heid is krijgt het openbaar onderwijs wat het toekomt. Geiijkstelling Wat hebben wij te zeggen over de benoe- ming van onderwijzers bij het bijzonder on derwijs? Niets. Terwijl rechts de brutaliteit zoo ver drijft, om ons sociaal-democraten uit te sluiten voor benoemingen als hoofd van een school, getuige het schandstukje wat de Alkmaarsche toevallige rechtsche meerderheid aandorst en wat zeer zeker niet is geschied, zonder dat de groote landelijke voormannen van de rechterzijde zijn geraadpleegd. Wij moieten en zullen hieraan de beteekenis hebben toe te kennen, dat wanneer de anti- revolutionnaire christelijk-historische en de roomsch-katholieken weer tot de macht wor den geroepen, wij in alles weer buiten de gemeenschap zullen worden gestooten. Met deze door rechts zelf geschapen nieu we situatie zal rekening moeten worden ge houden in de toekomst, al zal dat in dit ge- val niet ons leid-motief kunnen zijn. Op grond van de Wet moet het bijzonder onderwijs gegeven worden vaarop het reciit heeft. Alles wat daarbuiten valt behoeft de gemeente niet te doen. Thans poogt men subsidieering te krijgen voor het onverplichte bijzondere onderwijs. Oudergewoonte begint men met kleine bedra- gen te vragen, alhoewel 10 per kind, het welk 't Lyceum zal gaan bezoeken, voor me- nige plattelandsgemeente nog niet zoo'n ge- ring bedrag is. Namens het bestuur van uwe vereeniging zeide spr., zeggen wij, zoolang het openbaar lager onderwijs in al zijn geledingen niet ge- kregen heeft wat noodig zal zijn. is de heele pacificatie een aanfluiting en denken wij er niet aan het onverplichte bijzondere on derwijs te subsidieeren. denis van een nacht, in zilveren letters ge- schreven. De paspoorten waren zooeven teruggege- ven. Het lange, martelende wachten was voorbij, men stond op't punt van vertrekken. Een van die met stof bedekte handjes gleed zacht in de hand van haar reisgezel. De coupe was vol, en het was het eenige mogelijke mid- del om op dit beteekenisvolle oogenblik met hem van gedachten te wisselen. Hij zou ze ker die trilling van haar vingers begrijpen en haar zelfs de tranen in haar oogen verge- ven, Keerde zij haar vaderland niet den rug toe wellicht voor altijd? In ieder ge- val voor het oogenblik en vermoedelijk voor vele jaren. Lubynia was verloren. Zoolang het schrikbewind woedde kon noch hij noch zij het wagen er een kijkje te nemen. Timosh, de onovertroffen waakhond, zou desnoods nog kunnen zorgen, dat het dak er op bleef. Maar zou het ooit hun dak worden? Was dit het slot van haar pogen om het onrecht matig bezit aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven, of slechts een uitstel? Wat hun levensweg had doen samenkomen en hen vervolgens had gescheiden, was thans uitge- schakeld uit hun bestaan, had hen met ledige handen tegenover elkaar geplaatst, ten min ste voor het oogenblik, rijk slechts in hun liefde, rijk ook in hun jeugd, welk het hun nog mogelijk maakte plannen voor de toe komst te vormen. En wat zou die toekomst brengen? Daa*- oe de harde bank gezeten, in een at- In Alkmaar heeft rechts het subsidie er weten door te halen, mede dank zij een over- looper van de linkerzijde. Deze subsidie-aanvrage is een aangelegen beid, die niet door een en'kele raadsfractie af- zonderlijk dient te worden beoordeeld los van onze vereeniging, maar waarin wij ge- meenschappelijk een standpunt dienen in te nemen. Dat eischt het groote belang van het openbaar onderwijs. De voiledige gelijlkstelling van het niet- verplichte bijzonder onderwijs zal rui'nee- rend werken op de gemeente-financien. Nu al moeten in verschillende gemeenten sociale maatregelen halverwege worden stopgezet r moet ingekrompen worden het terrein van overheidsbemoeiing, waar uit- breiding noodzakelij'k is. In Alkmaar moest f 21.000 worden bezuinigd op onderwijs Ten plattenlande krijgt het openbaar onder wijs niet meer dan strikt en strikt noodzake lijk is en soms nog niet eens Het vervolg-onderwijs is in 800 van de 1100 gemeenten in ons land opgeheven. Het lager onderwijs moet minstens 7-jarig zijn, terwijl wij voor het 8e leerjaar zullen verhaalreclxt mogelijk is, verhalen op 2 na Doordat bij het handels-onderwijs het verhaalrecht mogelijk is, verhalen op 2 van alle rondom Alkmaar liggende gemeenten dit op de ouders van de deze scholen bezoeken- de kinderen, waarvan natuuridjk de arbei- derskinderen de dupe worden. Wij eischen eerst voor deze maatregelen het geld, voor wij er aan kunnen denken bet onverplichte bijzondere onderwijs te sub sidieeren. (Applaus). Door den voorzitter wordt voorgesteld de concl-usies van den inleider opgesteld in over- eenstemming met het bestuur samen te vat- ten in ae navolgende motie: De afdeeling Noord-Holland Noord der Vereeniging van Soc.-Dem. leden van Ge meenteraden en van Provinciale Staten in Nederland. te Alkmaar in jaarvergadering bijeen op Zondag 17 Juli 1927, spreekt als hare meening uit, dat eerst dan, als het openbaar onderwijs in al zijn geledin gen welverzorgd is, er aan gedacht kan wor den van gemeentewege onverplicht subsidie of bijdragen te verleenen aan bijzonder onderwijs, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat waar- borgen worden gegeven, die voor de finan- cieele geiijkstelling wettelijk gelden en de gemeentefinancien het verder mogelijk maken, gaat over tot de orde van den dag. Aan het debat op de inleiding en over de motie werd door een liental personen deel- genomen, waarbij verschillenden verkiaarden. dat zij n meer positieve uitspraak wild en. In scherpe'bewoordingen werd gehekeld de hou- ding van de Alkmaarsche rechterzijde en wij kregen den indruk, dat dit geval in tal van gemeenteraden in dit gewest ter sprake zal komen, niet in de laatste plaats om te weten, of deze houding de toekomstige gedragslijn van de rechterzijde in de gemeenteraden zal zijn. Tenslotte werd met op 1 na algemeene stemmen (die van den beer Visser van Zaan dam) de motie aangenomen. Hierna werd er van half twee tot twee uur gepauseerd. Na heropening van de vergadering werd het woord gegeven aan den heer J. Hilgenga van Utrecht, secretaris van den Landarbei- dersbond, voor het houden van zijn inlei ding over „de werkloozenzorg ten platten lande." In zijn geschiedkundig overzicht van 1820 tot aan heden schetste deze spreker, wat er voor de werkloozen ten plattenlande werd gedaan in de crisis-periode 18201840 en 18771895. Winterloonen voor landarbei- ders in. de Noordelijike provincien van ons land van 2.50 per week, zomerloonen van 5. De eenige remedie die men destijds had voor de werkelooze landarbeiders was de bedeeling en het steenenkloppen, het laatste in sommige gemeenten nog in zwang, maar wat we hier in Holland, op een enkele gemeente na, gelukkig niet meer tegenkomen. Spaarzaamheid werd door de moralisten van toen den armen landarbeiders voorgehouden. Men had toen echter nog de mogelijkheid van emigratie. Van eenig verzet in de eerste landbouw- crisis was geen sprake. De predikant Hel- dring constateerde in zijn gemeente op een dag 400 bedelaars. Een gansch ander beeld geeft de tweede periode in de jaren 18771895. De arbeidersbeweging ging zich ontwik- kelen. Wel was het verzet nog primitief, maar er was verzet, 't welk zich uitte in de leuze: Werk en brood. Bij de staking destijds op het Friesche Bildt was ook een van de voornaamste leuzen: Werk, in den zomer zoowel als den winter. We treffen ten plattenlande aan twee soor- ten werkloosheid. Seizoen- en crisis-werkloos- heid. De eerste is verbonden aan het bed'rijf, waardoor vooral de losse arbeiders worden a mosfeer bezwangerd met de benauwende geu- ren van schaapsvachten en goedkoope tabak, trachtte Tadeusz een blik te slaan in de gehei- mer der toekomst. Zouden die ontzettende stuiptrekkingen, waarin het lichaam van het Russische monster zich kromde, barensweeen of doodstuipen zijn? En wat zou dan de reus- achtige vrucht zijn van zulk een reusachtig aangekondigde geboorte? „Vergeefs! De geschiedenis bewaart haar geheimen steeds even zorgvuldig. Uit de schaduwen van morgen blikt de toekomst van Rusland met sphinxoogen den onbescheiden vrager aan. Een oorverscheurend gefluit werd gevolgd door het dichtslaan van coupedeuren van het eene eind van den trein tot het andere alsof er gamma gespeeld werd op houten noten. „Fertig?" riep de. Oostenrijksche station- chef, wiens blauwe uniform voor hen, toen zij haar zagen, een zinnebeeld der vrijheid was. En de conducteur riep ten antwoord „Fertig!" Ja, dat ontroerende hoofdlstuk in hun leven was ook „fertig". Het was af, voor altijd ge- sloten. De houten banken trilden, toen de wielen begonnen te draaien. Achter hen lag Rusland, lag het verleden: v66r hen Oostenrijk en de toekomst, welke was weggelegd voor hen, ballingen, doch hand in hand. EJNDL

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5