Binnenland L, Frankenfeerg - Alkmaar. pefroffen. Het hoelang fcangfiffef van TfwTaT. Van spr.'s organisatie was 43 pCt. van de •trfcdooze leden in de laatste jaren langer "fen 7 weken in bet tijdvak 1 December tot 1 Mei werkeloos. Acht maanden van bet jaar moeten de werkverschaffingen in de 3 Noordelijke pro vincial open zijn, teneinde de tallooze werke- tooze landarbeiders tewerk te kunnen stellen. Is deze toestand te wijten aan de resul- taten van bet lanctbouwbedrijf. Neeo, zegt spr. De prijs van de bodem-producten is in de laatste jaren met 50 pCt. gestegen. De totaalopbrengst van bodem-producten in ons land bedfoeg voor enkele jaren terug 500 millioen gulden per jaar, thans een milliard. Daartegenover staan ook de gestegen moeilijkheden voor de ondememers in de iandbouw-bedrijven. E>e exploitatie-onkosten zijn gestegen. De loonen sedert 1914 verdnb- beld. Pacht- en koopprijzen van gronden enorm gestegen. Een paar staaltjes van den laatsten tijd van deze stijgingen. In de bollenstreek brengen gunstige gron den voor deze cultuur 20.000 per H. A. op. Een H.A. goede tuinbouwgrond te NaaldL wijfk in het Westlandl 10 000. In de Beemster werd in 1921 een H. A. goede grond voor 4500.— verkocht. D e leuze is nu in werkgeverskringen de loonen omlaag. Dat alleen kan redding brengen. En de moeilijkheden voor dlen landarbeidfer neinen met den dag toe, ook door de mechani- seering van het bedrijf. Zie alleen op 't oogenblik maar naar het hooiland, maaima- chine, hark, schudder vervangen de mensche- lij'ke arbeidskracht in zoodanige mate, dat wanneer voorheen de hooibouw 6 weken duurde deze thans in de helft van dien tijd afgeloopem is. Daarbij komt, dat in het bouwbedrijf de machinale zaai in rijen, het machinate schof- felen en wieden mogelijk maakte. Hiernaast gemis van emigratie-mogelijk heid, vervolgens bevolkings-toename van 100.000 zielen per jaar wat beteekent een toename telkenjare van 30.000 nieuwe ar beidskrachten op de markt. Het buitenland o.a. Duitschland dat voor den oorlog een groot deel van ons teveel aan arbeidskrach- ten in bepaalde tijden absorbeerde heeft prac- tisch gesproken de grenzen gesloten. Ameri- ka laat per jaar pl.m. nog 1500 personen uerkzaam in den landbouw toe. Canada en Frankrijk bieden groote mogelijkheden, maar zijn nog niet in trek. De binnenland- sche arbeidsmarkt is overvoerd. De werke- toozen uit ,de steden gaan naar het platteland. De landbouw zelf, noch de land- bouw-industrieen hebben groote behoefte aan vermeerdering van arbeidskrachten. Dank zij de organisaties zijn de werkloozenkassen gekomen. Dat is iets! Er moet meer gebeuren. Boven alles staat steun van overheidswege in den vorm van productieven arbeid Daar is een taak voor Staten en gemeeneraden. Verdier dient er voor gezorgd te worden, dat de aangeslotenen bij werkloozenkassen gevoelen, dat hun aansluiting, hun voor- zorg, wordt gewaardeerd door het geven van tfaciliteiten aan georganiseerden boven onge- orgamiseerden. Bevordering op verstandige wijze van de mtensiviteit van den landbouw zal ook ver- grooting van het aantal werkenden met zich brengen, wanneer men weet, dat de tuin- bouw 2 maal zooveel arbeidskrachten op de- zelfde hoeveelheid grond behoeft als de ak- kerbouw en 6 maal zooveel als de veeteelt. 300.000 H. A. grond kan in ons land bui- ten de droogmaking van de Zuiderzeepol- ders nog ontgonnen worden. Wegenverbetering is urgent. Waterwegen moeten gegraven worden. Er is nog veel en to on end productieve arbeid te vefkhaffen. Dat de raads- en statenleden in't belang ook van de werklooze landarbeiders, in de- zen mee zullen helpeo is de hoop van spreker en zijn vakvereeniging. Na de rede volgde een geanimeerde ge- d a c h tenw issel i ng In zijn sluitingswoord bracht de Voorzit- ter na eerst den heer Hilgenga te hebben be- dankt voor zijn gedocumenteerde rede, een woord van hulde en dank aan den secretaris voor het schitterende resultaat te Alkmaar bereikt. waar thans staat te gebeuren, waar- aan velen der hier aanwezigen met sytnpa- thie hebben meegewerkt, elk op zijn wijze, dat de voormalige Cadettenschool wordt omge- bouwd tot Ccntraal Neutraal Ziekenhuis). (Daverend applaus). Met een woord van afscheid aan de afge- tre^rt raadsleden werd hierop te half vijf ^Wffiiddags de vergadering gesloten. FEESTEN GYMNASTIEK VEREENIGING TURNLUST. Ingeluid door de opening der Kermesse fl'Ete op het Doelenveld1, waar reeds Zater- dagavond talrijke feest- en kijk-lustigen blijk gaven te beseffen, dat voor de zoo uitstekenc bekend .-taande gymnastiekvereeniging Turn lust en speciaal voor haar jubileerende da mesafdeeling heuglijke dagen waren aange- broken, vonden Zondag de groote nationale turnfeesten plaats, waarnaar geheel Alkmaar m»t zoo gespannen verwachting heeft uitge- unlvahjst ten siaafiulze. Als eerste nummer stond Zondagochtend op het programma de officieele ontvangst ten stadhuize, waar twee afgevaardigden van elk der deelnemende vereenigingen, alsmede't be- stuur van Turnlust aanwezig waren. Verder merkten wij o.a. op de wethouders Thomsen en Leesberg (de eerste in zijn kwaliteit van loco-burgemeester), de raadsleden mej. Ca rels, de heeren Veen en van Drunen, den se Cretans Koelma, den heer Margadant, den heer van Ekeren, als afgevaardigde van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond en den heer D. Schenk, directeur van het gemeentelijk sport park. De heer Thomsen, als loco-burgemeester het woord nemend (burgemeester Wendelaar was door zijn verblijf buitenslands verhinderd aanwezig te zijn, evenals wethouder Wester- hof, wien andere ;bezigheden beletten de offi cieele ontvangst bij te wonen, ving aan alle aanwezigen een welkom toe te roepen. Vervolgens bracht hij in herinnering hoe de Grieken, de gymnasten bij uitnemendheid, zooveel zorg aan hun lichamelijke opvoeding besteedden, dat de geestelijke opvoechng da- nig in't gedrang geraakte. Later is dat alles geheel en al anders geworden en schonk men nagenoeg uitsiuitend aandacht aan de gees telijke ontwikkeling. Wat natuurlijk eveneens foutief was. Thans is dat alles gelukkig veranderd, al dus spr., en beseft men ten voile, dat zoowel de ontwikkeling van het lichaam als die van den geest noodzakelijk is. Turnlust nu doet veel, zeer veel voor de li chamelijke ontwikkeling en met voldoening kon spr. deze vereeniging bij deze feesten dan ook namens het gemeentebestuur gelukwen- schen en haar danken voor al wat zij tot stand gebracht heeft. Ook spr. hoopte voor Turnlust op een mooie toekpmst en een volkomen slagen van dit feest. een'eerslen prijs wlsfen fe b«naQlttgdn.",' Bij de wedstrijden voor heeren dient geme- moreerd dat De Halter in de brugoef. voor twaalftallen met Arnoldi uit Rotterdam loten moest om den eersten of den tweeden prijs, daar beide vereenigingen een gelijk aantal punten hadden behaald. Verder viel aan deze Alkmaarsche vereeniging een 3e prijs ten deel in de vrije oefeningen voor 24-tallen, be- nevens een tweede prijs in de estafetteloop en een tweede prijs in de groepen wedstrijd. De volgende vereenigingen behaalden even- eens eerste prijzen: O. K. K. uit Helder, Ar noldi uit Rotterdam, Hercules uit Middelie, Concordia uit Zaandam en Rotterdam uit Rotterdam. De heer Budding, voorzitter van Turnlust, hierna het woord nemend, bracht dank aan de gemeente voor de steeds betoonde belang- stelling en zeide het op hoogen prijs te stei- len dat een officieele ontvangst der deelne mende vereenigingen was mogelijk gemaakt. Ook de welwillende en daadwerkelijke me dewerking door de gemeente verleend bij de organisatie van deze wedstrijden, had spreker niet anders dan tot dankbaarheid gestemd. Ook hij hocpte. dat de festiviteiten een vol- ledig succes zouden hebben. Ten slotte werd het woord gevoerd door den heer van Ekeren namens het Kon. Ned Gymnastiekverbond, die eveneens dank bracht aan het gemeentebestuur voor de steeds weer betoonde belangstelling, in de eerste plaat door het verleenen van een officieel cachet door deze ontvangst aan de wedstrijden, in de tweede plaats door de medewerking bij de voorbereiding bewezen. Spreker geloofde als tolk van alle deelne mende turnsters en turners, niet alleen uit Noord-ITolland doch uit het geheele land op te treden, wanneer hij verklaarde, dat wed- strijddagen in Alkmaar steeds tot de prettig- ste gerekend mogen worden. Het gemeentebestuur van Alkmaar geeft steeds blijk van levendige belangstelling voor de lichamelijke opvoeding. Spr. hoopte dan ook, dat de tijd, waarin o5k op de lagere scho- len gymnastiek als leervak zal worden ince- voerd, niet ver meer in't verschiet zal liggen Hierna werden den aanwezigen verver schingen aangeboden, waarna aller aandacht zich richtte op den marschwedstrijd. De Estafetteloop. Een buitengewone belangstelling bestond voor het sluitingsnummer der zoo uitstekenc! geslaagde Turnlustfeesten: de estafetteloop in de Langestraat. Meer dan drie rijen dik verdrongen zich de kijklustigen op de trottoirs om van deze apotheose te genieten. Na spannenden strijd bleek ten slotte dat bij de dames Brunhilde uit Leiden en bij dc- heeren Concordia uit Zaandam den eerepalm wegdroeg. Het behoeft geen betoog, dat de overwinnende ploegen warm werden toege- juicht. Met den estafetteloop waren de wedstrijden beeindigd. Zooals gezegd zijn deze voor Turnlust on- danks het dreigende weer een groot succes geweest. Vlot werd het programma afge- werkt, geen enkele maal grepen storende inci- denten plaats. De nu voorbije Zondag is een dag geweest van uitstekende propaganda voor de turn- sport allereerst, maar daarnaast voor de jubi leerende vereeniging omdat zij getoond heeft haar goeden naam waard te zijn en door in- gespannen werk en overgegei'en voorberei ding een grootsch opgezet gymnastiekfeest op alleszins uitstekende wijze te kunnen orga- ntseeren en doen slagen. Hieronder laten wij de gedetailleerde uit- slagen volgen: Vrije oef. dames: 6-tallen: 1. Frisia (Bees- sterzwaag), 2. Hercules (Middelie): 12-tal- DAS. A'dam), 2. W.I.L. (Assen- delft), 18-tallen: 1. Hellas ('s Gravenhage), 2. Rotterdam (Rotterdam). Stokcef. Dames: 6-tallen: 1. O.K.K. (Hel der). 2. Frisia (Beetsterzwaag); 12-tallen: le pnjs D.O.K.E.V. (Anna Paulowna): 18- tallen: 5e pr. Rotterdam (Rotterdam). Knotsoef. Dames: 6-tallen: le priis O.K K. (Helder). 2. W.I.L. (Assendelft), 3. Simson (Koog-Zaandijk)12. tallen: 2e pr. Doker (Anna Paulowna); 18-tallen: le pr. Rotter dam (Rotterdam); 30-tallen: 2e pr. De Hal ter (Alkmaar). Brug Dames: 6-tallen: 1. Brunhilde (Lei- .den); 12-tallen: 1. Hellas (Js Gravenhage), lavenu (Heerhugowaard) en D.O.K.E.V. (Anna Paulowna) zelfde aantal punten 2e en 3e prijs; 18-tallen 1. D.O.S. (A'dam), 24- tallen 1. Halter (Alkmaar). Oefeningen nieuwe richting Dames: 1 Brunhilde (Leiden), 2.Spartacus (A'dam). Volksdansen: 1. Brunhilde (Leiden) 2. Simson (A'dam), 3. Hellas ('s Gravenhage) Estafetteloop Dames: 1Brunhilde (Lei den), 45 sec., 2. Hercules, Hebe (Nieuwe- Niedorp) 453A sec., 3. D.O.K.E.V. (Anna Paulowna) 46V* sec., 4. Rotterdam (Rotter dam) 47»/s sec. Marschwedstrijd Dames: 1. De Halter (Alkmaar), 2.Hellas ('s Gravenhage), 3. D O.S. (A'dam). Vires", Kitsevdorf, Alkmaaf, Hotel ,,'fWapeh van Munster", (London) Alkmaar, Centrum Hotel, Alkmaar, Hotel „De Burg", Hofplein, Alkmaar, Cafe Bus. Waagplein, Alkmaar, Cafe „De Waag", Alkmaar, Cafe .Central", Hofplein, Alkmaar, Cafe „De Oranjeboom" (Klinkhamer) Hofplein, Alkmaar, Cafe „De Kleine Harmonie", Lombartsteeg, Alkmaar, Cafe Stembert, Nieuwesloot, Alkmaar, Cafe v't Zijper Wapen", Hofplein, Alkmaar, Fa. Wed. J. Otter, Alkmaar, den heer J. J. Poll, Wormerveer, de Vereeniging van Ma- nufacturiers, Alkmaar, de Roei- en Zeilver- eeniging, Alkmaar. Het behoeft ten slotte geen betoog dat ook Zondagavond de kermesse d'ete op het Doe lenveld zich in een talrijk bezoek mocht ver- heugen, zoodat nogmaals wij, resumeerend, tot de conclusie komen dat de turnfeesten geen gunstiger verloop hadden kunnen heb ben. UITBREIDING VAN DE EXPORTMOGELIjKHEID. In de jongste gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en habrieken voor de Neder-Betuwe te Tiel, kwam in behande- ling een voorstel van den heer W. O. A. Koster en Triclit, om van de Kamer het ini- tiatief te doen uitgaan van de actieve bevor dering van den export door de gezamenlijke Kamers van Koophandel in Nederland. De heer Koster lichtte zijn voorstel uitvoe- rig toe. Een gedachtenwisseling volgde, waarbij er op werd gewezen, dat het voor- naamste punt van de oorzaken der werkloos- heid is de hooge tarieven en de uumping die in het buitenland toepassing vinden. Bij acclamatie werd beslcten, de denkbeel den van den heer Koster aan de v.rschillcnde Kamers van Koophandel in den lande ter be- handeling voor te leggen. EEN OUDE POT GEVONDEN. Te Stavoren vond men bij het graven van fundamenten op ongeveer een halven meter diepte een grooten balpot. Met behulp van een takel gelukte het dezen ongeschonden bo ven te brengen. Voorloopig heeft men de vondst een plaatsje voor het gemeentehuis gegeven. De pot is, op de plaats waar hij het wijdst is, 1 M. in doorsnee en de diepte is iets grooter. Naar beneden toe wordt de po: smaller en rust daar op een steunvlak van 12 c.M. middellijn. De wand is gaaf, heeft een geelachtige kleur en is 3 c.M. dik. De pot was geheel met geel zand gevuld. Waarvoor het voorwerp dienst gedaan heeft, weet men nog niet. foegekenc, afhankebjk van het aantal mwo- ners der gemeente welke standplaats is der commissie. Het presentiegeld bdraagt 5, indien de gemmite minder dan 20.000 inwoners telf 5.50, indien de gemeente 20.000 of meer doch minder dan 50.000 inwoners telt 6 indien de gemeente 50.000 of meer inwoners telt. Het getal inwoners van een gemeente wordt bepaald naar den toestand bij den aanvang van het kalenderjaar, waarin de vergadering is gehouden. Tot dusverre was een vast bedrag per jaar voor elke schattingscommissie vastgesteld (eveneens berekend naar het zielental der g*. meente) en werd het aandeel van elk lid in't presentiegeld naar 't getal bijgewoonde ver- gaderingen bepaald door den directeur der belastingen. zien. Onmiddellijk kan hier geconstateerd wor- dan, dat Turnlust haar goeden naam door ge heel Nederland in alle opzichten hoog ge houden heeft. Niet alleen door aan haar feest- wedstrijden een strikt-propagandistisch ka rakter te verleenen wij kunnen ons inden- ken, dat zoowe! secretaris als penningmeester wel eens zorgeiijk door hun haren hebben ge- streken nu alle recettes gedoemd waren ach- terwege te blijvendoch eveneens door de uitstekende wijze van organisatie, die letter lijk boven alien lof verheven was. Zeer zeker past hier een woord van oprech- te hulde aan hen, die onbaatzuchtig hun beste krachten hebben gegeven aan de voorberei ding dezer festiviteiten. Het is geen kleinig- heid turnwedstrijden te organiseeren met een zoo groot aantal deelnemers, wedstrijden, die bovendien nog op vier verschillende terreinen gehouden werden, op een manier die nergens stagnatie toeliet en overal een vlot en waar dig verloop in alle opzichten waarborgde. Het moet voor Turnlust een groote voldoe.- ning geweesit zijn, dat Alkmaar's burgerij ven met deze vereeniging en ondanks zoo spontaan blijk heeft gegeven mede te le- het minder gunstige weder door zeer groote belangstelling op alle punten der stad het hare tot een volledig welslagen dezer feesten heeft bijgedragen. De marschwedstrijd. Om half een reeds was op het Waagplein de samenstelling van den zeer langenstoet aangevangen van de aan den marschwed strijd deelnemende vereenigingen. Onmiddel lijk bleek hier hoe uitstekend de organisatie was, want nauwelijks zweeg het carillon (dat voortdurend een vroolijk muziekje had uitge- strooid over de wachtende gymnasten) voor den slag van eenen, of de trommels roffelden en de lange optocht zette zich in beweging. In volmaakte orde verliep de marschwed- strijd. Het was alleen zeer jammer, dat het nijdige regentje niet alleen alle genoegen be- dierf, doch het marcheeren van de deelnemers en het kijken van de kijklustigen allesbehalve tot een pretje maakte. Maar Turnlust had het weer nu eenmaal niet te commandeeren en de Alkmaarders ble- ken dat volkomen te beseffen. Immers: overa! stonden talrijke belangstellenden langs de straten geschaard om de ondanks den regen dappertjes marcheerende turnsters en turners langs zich heen te zien trekken. Het kan niet anders dan tot verheuging strekiken, dat de Alkmaarsche gymnastiekvereeniging De Hal ter, die overigens ditmaal niet bijster geluk kig was, zoovyel in de dames- als de hteren- afdeeling den eersten prijs in den marschwed strijd behaalde. De wedstrijden. Stipt op tijd namen ook de wedstrijden, die gehouden werden op Waagplein, Hofplein, Doelenveld en Paardenmarkt, een aanvang Het zou niet doenlijk zijn deze krachtmetin- gen te beschrijven of elke vereeniging afzon- derlijtk de revue te laten passeeren. Het lijkt ons beter op deze plaats de pres- taties van enkele der meest op den voorgrond tredende ploegen in het kort te memoreeren Wanneer wij ons dan allereerst tot de da mes bepalen, moet voor alles genoemd worden de Leidsche gymnastiekvereeniging Brunhil de, die op niet minder dan vier eerste prijzen beslag wist te leggen. Zoowel in de brug- oefeningen (zestallen), oefeningen nieuwe richting, de volksdansen als in den estafette loop toonden deze dames zich superieur aan atle anderen. Voorwaar een keurige prestatie. Daarnaast dient echter ook O. K. K. uit den Helder ge noemd, welke club twee eerste prijzen voor zich wist te winnen, namelijk in de stokoefe- ningen voor zestallen en de knotsoefeningen voor zestallen. De vereenigingen D. O. S. uit Amsterdam en Hellas uit's Gravenhage behaalden even eens twee eerste prijzen resp. in Vrije oef. 12- tallen en brug-oef. 18-tallen, brugoef. 12-tal- en en vrije oef. 18-tallen. De damesafdeeling der Alkmaarsche ver eeniging De Halter behaalde £en eersten prijs in de brugoef. dames 24-tallen en een tweeden prijs in dfe knotsoefeningen, waaraan zij met 30 personen deelnam. Verder muntten de vereenigingen Frisia uit Beetsterzwaag, D.O.K.E.V. uit Anna Paulow na en Rotterdam uit de stad van dien naam in bepaalde categorien zoodanie: uit, dat ook zij Vrije oef. Heeren: 6-tallen: 1. O.K.K. (Helder), 2. Hercules (Beemster), 3. DO. S. (Adam); 12-tallen 1. Arnoldi (Rotter dam). 24-tallen 3e prijs De Halter (Alk maar). Staafoef. Heeren: 6-tallen: 1. Hercules (Middelie), 2. Hercules (Beemster). Brug Heeren: 6-tallen: 2e prijs Hercules (Oudkarspel)12-tallen De Halter (Alk maar) en Arnoldi (Rotterdam), loten om len en 2en prijs. Zelfde aantal punten. Estafetteloop Heeren: 1. Concordia (Zaan- sec-j 2. de Halter (Alkmaar) l/5 sec-> 3- Hercules (Beemster) 503/5 sec Personeel toestelturnen Heeren: (rek, bru? paard): 1. K. Boot (Hercules Oudkarspel) 2. J. v. d. Vinden (D.O.S. Amsterdam) 3' J. Reeber (Jahn Rotterdam), 4. W. Pauw (DX5.S. Amsterdam), 5. S. Keesman (U. D. I. Dirkshorn). Marschwedstrijd Heeren: 1. Halter (Alk- maar) 2. O.K.K. ('Helder). 3. Concordia (Zaandam). Groepen: 1. Rotterdam (R'dam). 2. De Halter (Alkmaar). Verstkomende vereeni ging Frisia (Beetsterzwaag). Extra prijs: T.A.V.E.N.U. (Heer-Hugo- waard), dat deelnam aan de meeste wedstrij den (stok, vrije oef., knotsoef. en brug) en to- taal daarin het hoogst aantal punten be haalde. De prijzen die na afloop der wedstrijden met een toepasselijk woord werden uitgereikt werden beschikbaar gesteld door: Gemeentebestuur van Alkmaar, K.N.G.V., Turnkring Alkmaar en Omstreken van het K N.G.V., Alkmaarsche Courant, N.H. Dag- blad (Directie). Gymnastiekver. „K'racht en Vlugheid", Alkmaar, „De Halter". A'kmaar, ,,Voorwaarts", Koedijk, „Turnlust", Oterleek, Afd. Veteranen van „Turnlust"., afd. Heeren van Turnlust", afd. Dames van „Turnlust", afd. Adsp. jongens van ..Turnlust", afd. adsp. meisjes van „Turnlust", de heeren Jac. Sta- venuiter, Alkmaar, J. Schotsman, Alkmaar, S. Budding, Alkmaar, G. de Rie, Alkmaar, mej. N. Termaat, Alkmaar, de heeren P. Zalm en Zn„ Alkmaar, de heeren W. H. Skin ger, Alkmaar, J. Dokter, Dir. Coop. Zuivel- bank, Alkmaar, G. Nobel, Lutjewinkel, K. Schermerhorn, Alkmaar, C. Plas, Alkmaar, H. Jonker, Alkmaar, de Vereeniging voor Vreemdelingen Verkeer, Alkmaar, 3 stuks, de 8 October Vereeniging, de Feest-Commissie 8 October Vereeniging, de voetbalvereeniging „Alcmaria Victrix", de Alkm. Tooneelvereen., R.K. Tooneelvereen. Vondel, Alkmaar, Poli- tie-Sportvereeniging, Alkmaar, Bond van Restaurant- en Koffiehuishouders, Alkmaar, 2 stuks, Fa. Gebr. Hoed, Alkmaar, Fa. Blauw, Alkmaar, Fa. Simon de Wit, Zaan dam, Coop. Zuivelbank, Alkmaar, Sigaren- magazijn „Gebr. Waijboer", Magdalenenstr. Alkmaar, Vollenhoven's Brouwerij, Heine- cen's Brouwerij, Schouwburgzaal „Harmo- nie", Alkmaar, 2 stuks, Lunchroom (Schuit) Langestraat, Alkmaar, Vallds Lunchroom, Houttil, Alkmaar, Lunchroom ,,De Karee- boom", Langestraat, Alkmaar, Hotel Proof, GROOTE COUPEKOFEERS, REIS- EN VACANTIEKOFFEBS, GEPANTSERDE HUTKOFFERS. Langestraai Alkmaar, Hotel PRIJSVRAAG NIEUWE BEURS TE ROTTERDAM. De antwoorden op de piijsvraag voor een nieuw beursgebouw te Rotterdam zijn op het daarvoor gestelde tijdstip ingekomen Uit het rapport der jury blijkt, dat, hoe- wel sommige zijden van 't vraagstuk verdien- stelijk of zelfs voortreffelijk waren opgdost, geen enkel ontwerp in aanmerking kon ko men om te kunnen dienen als bestanddeel van het voorstel, dat een groote groep uit haa- dclskringen voorncmens is aan het gemeente bestuur te doen, ten einde te komen tot het bouwen van een beursgebouw; dat evenwel drie der ingediende ontwerpen zoo goede hoedanighedeu bezitben, dat geadviseerd kon worden de inzenders dier ontwerpen uit te noodigen zich bekend te maken en c. q. met Len in overleg te treden over het maken van ecu nieuw ontwerp. Het comite van uitvoering, zich met het advies der jury vereenigend, heeft zich in bo- venstaanden zin met bedoelde inzenders in verbinding gesteld en is met hen nopens het maken van een nieuw ontwerp tot volledige overeenstemming gekomen. De namen der inzenders zijn W M Du- dok, ir. H. F. Mertens, J. F. Staal Jr. DE BRAND OP DE LOOSDUINSCHE VEILING. Omtient den brand in de loodsen van de Loosduinsche Groentenveiling (zie telegram^ men in ons vorig nummer), wordt nog ge- meld, dat het ondanks de felle hitte, welke de vuurrnassa verspreiddc, gelukt is twee auto's in veihgheid te brengen. De meest gevaar- lijke arbeid werd evenwel verricht bij de het meest noordeliik gelegen loodsen, waarin is gevestigd de N. V. Invertu. Niet dan met groote moeite wist men daar uit het bran- dende gebouw den inhoud van de brandkast te redden, waarbij vele aandeelen der ven- nootschap, benevens de geheele boekhouding In verschillende der afgebrande loodsen waren, gelijk gemeld, partijen tomaten en komkommers opgeslagen voor de veiling van Zaterdag. In hoeverre deze partijen verze- kerd waren, kan nog niet worden medege- j 11 j wordt geheel door verzekering gedekt de schade van de zes verbrande looa- sen, welke loodsen toebehooren aan de Loos duinsche Groentenveiling. De prijs van elk dezer loodsen bedraagt ongeveer 3000 a J 4U0U. De totale schade wordt, doordat in de loodsen veel zaden en werktuigen van de tuindersvereenigingen waren geborgen schat op 90.000 a f 100.000. B Omtrent de oorzaak van den brand kan !^,n?it^er,lei4 yorden ffezegd. De moge- lijkheid bestaat, dat een achteloos wegge- worpen sigaret het onheil heeft veroorzaakt De poll tie heeft Zaterdag verschillende per sonen aan een verhoor onderworpen. De tot dusver afgelegde verklaringen leveren echter geen enkelen grond op voor een vermoeden, alsMz°u men hier te doen hebben met kwaad- willigheid. Er moeten echter nog tal van andere per- son en worden gehoord. vt™ieling d«r loodsen brengt aanmer- kelijke stagnatie in het veilingbedrijf, maar tegen de tomatencampagne wordt verwaclit (fat men weder hulploodsen zal hebben kun nen plaatsen. SCHATTINGSCOMMISSIE VOOR DE INKOMSTENBELASTING. Bij kon besluit van 14 Juni is bepaald, fan de met-ambtelijke leden van een OTiattingscommissie voor de inkomstenbelas- voor elken dag, waarop zij vergaderin- Gulden gen b(jwonen, een presentiegeld zal worden DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE MIJNSTREEK. De auotocht, welke de koninklijke familie met haar gevolg door de mijnstreek heeft ge maakt, is geworden een triomtocht, zooals maar zelden plaats heeft gehad. Omstreeks negen uur Zaterdagochtend ver- trok de stoet van het station van het rustige dorpje Voerendaal, waar de koninklijke fami ne den nacht in den koninklijken trein had doorgebracht. Aangekomen in de kom van het dorp, had de eerste bloemenhulde plaats. Langs den geheelen weg waren de schoolkin- deren opgesteld, die met vlaggetjes en bloe- men de koninklijke familie toejuichten. In de gemeente Heerlen volgde opnieuw een ovatie. Het regende bloemen en bouquetten. De door- tocht naar de verschillende verder gelegen mijndorpen was als het ware een gejuich, een massale huldiging. In elk dorp, waar de stoet doortrok, moest even worden halt gehouden om een bloemen- luikie in ontvangst te nemen. Overal beier- cen de kerkklokken. Op de verschillende mij- nen, waar of even halt werd gehouden, of langzaam gereden, stonden de bovengrond- sche arbeiders te juichen en te jubelen Zang- vereenigingen zongen het „Salvam Fdc Regmam Nostram." I11 de gemeente Kerkrade werd voor het gemeentehuis halt gehouden en hield de but, gemeester een korte toespraak tot H.M. De koningin dankte den burgemeester, ter- wijl de Prinses zich eveneens eenige oogen- blikken met hem onderhield. Langs een binnenweg werd daarna gere- den naar de Domaniale mijn, waar de red- dingsbrigade en de bovengrondsche mijnwer- kers eveneens hunne hulde brachten. In de kom van de gemeente werd door de school- kinderen een bloemen- en vlaggenhulde ge bracht, waarna werd gereden naar Chevre- mont. De verschillende vereenigingen van dit dorp stonden langs den weg geschaard en boden H. M. bloemen aan. In de verschillen de andere dorpen moest nog even halt gehou den worden voor de juichende schoolkinde- ren. Na een tocht, die ongeveer twee uur heeft geduurd, arriveerde de koninklijke stoet we- derom in de gemeente Heerlen, waar nog. maals een bloemenhuldiging plaats had. Hierna werd gereden naar het station, vanwaar de koninklijke trein H. M. naar de gemeente Beek bracht. Omstreeks halfvier had de officieele ont vangst aldaar plaats. Typisch Limburgsche schutterijen waren langs den Stationsweg op gesteld. Ook de schutterskoning ontbrak niet op het appel. Behangen met zilveren plaquetten en medailles, stond de oude heer strain in het gelid. Toen de koninklijke gasten het perron be- traden, boden eenige meisjes bloemen aan. Onmiddellijk werd gereden naar den Rijksweg die naar Maastricht voert. Op het kruispunt werd halt gehouden en hadden de hooge gasten een bloemenhulde in ontvangst te nemen. De burgemeester van de gemeente Beek sprak, tevens namens verschillende omliggen- de gemeenten. De koningin bedankte voor de hartelijke woorden en schonk den burgemeester de Orde van Oranje-Nassau. In voile vaart werd nu gereden in de richting Maastricht. Op ver schillende kruispunten hadden de koninklijke bezoekers nog bloemenhulde inontvangst te nemen. Ongeveer half vijf had de intocht plaats te Maastricht, onder gelui van de Sint Ser- vatiusklok. e\e'S.en wcrd gereden naar de sluiswerken 1er' Ter &elegenheid van het ko- mnkhjke bezoek was besloten, teneinde eenige bedrijvigheid op het werk te hebben, de werk- uren naar den Zaterdagmiddag te verschui- ven zoodat het geheel een levendig aanzien bood. Met bijzondere belangstelling nam de Ko ningin kennis van de uit te voeren werken. Ook stelde H.M. eenige vragen omtrent de bekende Maasbrugkwestie. Hierna werd de stuw te Borgharen bezich- tigd. Ook hier was een en al bedrijvigheid. Hierna werd gereden naar het stadhuis De jiMaasiricliter Staar" zong bij de aankomst het „balvam fac reginam nostram." Vervolgens begaf het gezelschap zich naar de 1 rinsenkamer, waar de wethouders en ge- meenteraadsleden zich bevonden. De burgemeester, de heer Van Noppen, sprak hier de koninklijke familie toe. De ko ningin antwoordde. Gedurende het aanbieden van de thee speelde het stedelijke symphonieorkest onder leiding van den heer ft. Hermans eenige werkjes van Grieg en Mozart. Bij het veiiateri van het stadhuis zong de Maastrichtsche Oratoriumvereeniging met be- geleiding van het Steele lijk Orkest een koor- gedeelte uit „Die Schopfung". De koningin en pi inses Juliana bedankten den dirigent Voor het stadhuis hadden de vcrte^en- woordigers der plaatselijRe vereenigingen zich opgesteld met hun vaandels, die bij het verschijnen van de koninklijke bezoekers het saluut brachten. )...H; M- ^af den wensch te kennen persoon- lijk de verschillende vaandels in oogenschouw te nemen en sprak eenige hartelijke woorden tot de vertegenwoordigers. Een bloemendans, uitgev»Jerd door meisjes van die zusterschool der Ursulinen, vond veel bijval. Ongeveer te zeven uur vertrokken de ko ningin, de prins en de prinses naar het sta tion, uifgeleid door den commissaris der ko ningin en den burgemeester, 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6