Alkmaarsche Oaurant Het geheim van de oude kast. Mijn indrukken uit Amerika. Honderd negen en wifagsti jaargang. Radio-hoekje EEUILLETON. IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT No 167, 1927 Dinsdas: 1» ^«li- Abonne's, die de stad verlaten en hun courant wenschen nagezonden te hebben, worden verzocht hiervan twee dagen te voren etui, Elisabeth" Rabeling, Liefdelaan 33; goucispeldje, H. Scholten, Stationsweg 134; ines, E. Groothuizen, Hekelstraat 16; bril, G. Mantel, Noorderkade (terrein Morra) gouden broche, J. J. de Rooij, le Landdwars- straat 6; vulpotlood, A. Teitsma, Gashou- derstraat 5; keep, B. Koopman, Ruiterstraat. Waneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. kennis te geven. DE ADMINISTRATE. Woensdag 20 Juli. miversum 1050 M. 12.— Politieberichten. 12 352.Lunchmuziek door het trio van restaurant De Rozenboom, onder leiding van Willem Lohoff. 2.30^De heer Henri Nolles en zijn poppenkast, uitgezonden van uit het Kurhaus te Scheveningen. 5—7.— Concert door het A. N.R.O.-orkest onder leiding van Nivo Treep. Soliste: Mevr. Nelly Boekweit, sopraan. Egbert Veen aan de piano. 7.-7,13 iN O V.-uitzending. Variete. Arie Nollens, Conferencier. Emmy Hoeff, levensliedjes. J D- Teesink, xylophonist. 7.45 Politieberich ten. 8.15 Kurhausconcert. Het Residentie-or. kest onder leiding van Prof. G. Schneevoigt Mischa Elman, viool. Vor devpauze werken van Brahms. 10.30 Persberichten. 10.30— \2.Dansmuziek door de Lakatos-band uit Pavilion Riche te Scheveningen. Daventry, 1600 M. 11.20 Licht klassiek concert. Het Daventrykwartet en solisten (contra-alt, tenor, cello, piano). 1.20—2.20 Orkestconcert. 3.15 Voorlezing uit David Coperfield. 3.20 Lezing: Revision and exami nation. 4.05 Lezing: Palestine. 4.20 Da- en try-kwartet en solisten (sopraan, viool). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concertorgelbespeling 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 Orgelbespeling (vervolg). 7.20 Lezing: The progress of the town garden 7.35 De sonates van Beethoven. 7-45 Lezing: The problem Child. 8.05 Het Casano octet. K. ralkner, bariton. 9.05 Chopin-program- ma. E. Isaacs, piano. 9.20 Weerbericht. nieuws. 9.40 Debat over: That opera is ab surd, tuschen Mr. O. Sitwell en B. Maine 10.40 Variete (Zang en voordracht). 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50 11 20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert 5.055.55 Trioconcert (piano, viool, cello) 8.5010.50 Galaconcert. Orkest en solisten Langenberg, 469 M., Miinster, 242 M. Dortmund, 283 M. 1.252.50 Orkestconcert 5.50—6.50 Orkestconcert. 8.5S Symphonie- concert. Werag-orkest. B. Mittmann, viool. E Grape, piano. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Iseglio-kapel. Konigswusterhausen, 1250 M. 12.20 8.05 Lezingen en lessen. 8.50 Wals- en ope- rette-avond. Orkest en E. Moller-Lichtenhain en Armin Faber, zang. 10.5012.50 Dans muziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.50 Wals- en operette-avond (Zie Konigswusterhausen) Daarna tot 10.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert 8.20 „De Oodog" (La guerre), oratorium in 3 acten voor soli, kwartet solo, orkest, orgel en koor. 10.20 Sluiten. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politi Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol- gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 14, 15, 16 en 17 Juli 1927: duimstok, pet, sleutel, ceintuur, koffertje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als 5evonden aangegeven op: 14, 15, 16 en 17 uli 1927: bril in doos, A. Heines, Laat 217; gouden ring, N. Ras, Vischerslaan 23; pakje inh. paar kindersoken, A. Rozenhart, Ach- terdam 1! portem. met geld, C. Kostelijk Parkstraat 12; zadeldekje, J. Hoed, Schar- loo 1; Alpaccabeursje, mej. Burger, Nieuw- poortslaan 100; bakje, D. Immink, Kanaal- dijk 1belastingplaatje in etui, J. Vlug, St. Antoniusstr. 6; rijwielbelastingmerk, L. Jan sen, Geestersingelhondenpenning, H. Na rold, v. d. Woudestraat 50; belastingplaatje. B. Baars, St. Jozefstraat 18; broche, K Hardingveld, Westerweg 72; riem van een rijwiel, w. Meurs, Emmastraat 93; rijwiel belastingmerk W. de Vries, K. van 't Veer straat 22; damesbadpak met handdoek, J. v. d Hilst, Metiusstraat 3; Badpak, H. Wil lems, brugwachter, Frieschebrug; portem. Bieman, Karnemelksbuurt 12; broche met roode steen, J. Pool, Zeglis 84; hond, J. Va der, Huiswaard (Koedijk); sleuteltje, A Nouwe, Stationsweg 117; jongenspet, J Flo- ris, Dubb. buurt 12; sleutelmelkbus, Wed Welbergen, Verl. Landstr.; lapje schorten goed, D. Duin, Geestersingel; rijwielmerk in i) Oorspronkelijke schets in ouden trani door A. Duijts Gaydou. I. Er woei een ontzettende storm dien nacht, de laatste, dien we in het ouderlijke huis zou- den doorbrengen. Het lieve oude huis, waarin wij onze jeugd zoo vroolijk en onbezorgd hadden gesleten De wind gierde door de groote iepen van de laan en in den schoorsteen. A1 de herinne- ringen aan lang vervlogen dagen overstelp- ten -ons. Bloeiende Mei-dagen, warme zomers, gouden hefstdagen vol glorie; wanneer het gras's ochtends glinstert van de dauw en de zonsondergang een apotheose is van goud en purper; stille nachten, die kalm zijn en vre- dig, en de natuur gelukkig schijnt als een moeder, die met welbehagen het kleine kindje aanschouwt, dat zij ter wereld heeft gebracht. Ons dorp is gelegen tusschen prachtige weiden, aan mooie, goed onderhouden wegen door eeuwen oude prachtige boomen bescha- duwd; het is een aardig dorp en de vreemde- tingen, die er nu en dan kwamen, noemden het zelfs karakteristiek. Ons antiek woonhuis was geen kasteel, door Dr. NEIL VAN AKEN. New Yonk, 1 Juli. Scherpe oompetitie in de Ameri kaansche handdswevcid. De re- ciamestrijd en hoe de Amerikaan- sche bevolking bewust gemaikt wordt van nooden, die niet besiaan! Onze indrukken van Aimerika hebben zich zoo langzamerhand wel ontwikkeld tot de vaste overt-uiging, dat geen staat ter wereld zooveel energie offert op het altaar van den handel, als de Vereenigde Staten van Ame rika. Uitgezonderd Duitschland misschien, van waar ons in den laatsten tijd berichten ter oore komen, als zou dat land spoedig in staat zijn om Europa te overvleugelen, dank zij een machtige en stren-g doorgevoerde in- dustrialisatie, welke veel weg heeft van een ver-amerikaniseering in den hoogsten -graad. Misschien overdrijf ik eenigszins, maar toch ben ilk niet ver bezijden de waarheid, wan neer ik zeg, dat de godsdienst van den door- snee Amerikaan mag beschreven worden in de volgende twee woorden: Business en Dollar. Deze beide woorden omvatten het O-ude en Nieuwe Testament van de nieuwe wereld. Zij vertegenwoordigen het gansche evangelie van den gemiddelden Amerikaan en ik ben overtuigd, dat geen enk-ele andere prediking den Amerikaan aangenamer in- de ooren klinkt dan deze „Blijde Boodscha-p" van zaken en geld. Maar ook nergens is de strijd zoo hevig, en ik moet er bijvoegen, ook nergens zoo loyaal als hier. Een scherpe competit-e op groote schaal houdt de vuren heet en de hoofden warm. De strijders zijn onderver- deeld'in groepen, welke legio zijn, en die elkaar bevechten met het onschuldig-e, doch zeer machtige wapen-: advertentie. Er is geen stad en geen dorp, dat niet een ontelbaar aanta-1 vereenigingen, maatschappij-en en Kamers van Koophanckl heeft, alien met het- zelfde doel: bevordering van den eigen han del, de eigen belangen, en ste-un voor het eigen handelscomplex. Het is een „free-for- all" gevecht, en waar duizend AJmerikaan- sche zakenlui verzameld zijn, daar mag men gerust aannemen, dat deze duizend elkaars gezworen doodsvijanden zijn. De apotheker zit vlak naast den vertegenwoordiger van de rubberindustrie. Beiden haten elkaar, want de een maakt zijn fortuin door het verkoo-pen van ru'bberschoenen, zoodat zijn klanten geen kou vat ten, terwijl de ander zijn brood ver- dient, wanneer zijn medeburgers voortdurend verkoudheden o-ploopen. De pelsenhandelaar, die ho-oge bontkragen aan-raadt voor de da mes, is een 1-evensgeva-ar voor den hoedenfa- brikant, omdat in dat geval de vrouwen ook veel kleinere hoeden gaan drag-en. De man, die een ongewoon belang stelt in de enkels der schoone sexe, ik bedoel de vertegenwoor diger van de zijden kousen-industri-e, is weer de doodsvijand van den lederfabrikant, die verliezen geleden heeft, omdat men lage schoenen is gaan- dragen en dus minder leer verbruikt wordt, en tevens van den textieffa- brikant, die veel liever lange rokken in de mode ziet. Als men de oorzaken van dezen strijd en deze competitie nagaat, komt men tot de con- c-lusie, dat deze gevonden worden in de fun- damenteele eigenschappen van het economi- sche lev-en van Amerika en van de gansche wereld. Er is een sterkere aandrang om meer en- meer goederen te distribueeren, of wel om te zetten. Waar men in Amerika vooral naar streef-t is grooter omzet of meer rechtstreek sche kanalen tusschen den poducent en den consument. Deze noodzakeliijkheid voor groo- teren cmzet is 'n- gevolg van meer intensieve productie en de opening van nieuwe markten. Nieuwe indus'trieen worden opgebo-uwd en nemen snel in omvang toe o-ude indus- trieen worden stenker en grooter. De machi nes moeten gevoed word-en, anders zijn de fa'brieken ten dood-e o-pgeschreven en word-t het gansche industrieele stelsel van de Ver eenigde Staten ontwricht. Overproductie is het grootste en meest benauwende vraagstuk van Amerika. De oplossing da-arva-n betee- kent de verzekering van een goede toekomst voor de staten. Overproductie zal echter vandaag of morgen een leelijke spaak steken in- het economische wiel. De knapp-e leiders beschouwen het als een angstigen, onafwend- baren droo-m, waarvan de toekomst alleen de verklaring en het ve^loop ken-t. Intusschen bezit het Amerikaansdie volk d-e grootste koopkracht, welke de geschiedenis van we- reld-economie ooit gekend1 heeft de groot- noch een villa, en toch had het een zeker ca chet, dat het onderscheid-de van alle andere huizen; het lag aan de kleine vaart, die het dorp met de naburige stad verbindt; vlak bij ons huis stond een molen, die als een zorg- zame moederhen zijn wieken over ons uit- sprei-dde. Hoe dikwijls zagen wij niet een schilder aan den overkant van het water, die'op zijn driepootstoeltje het huis en den molen zat te schilderen. En in den winter, als alle slooten en onze vaart dicht gevroren waren, kwamen, vooral des Zondags, van alle kanten vroolij- ke schaatsenrijders aan, troepjes jongelui en druk nimoerende kinderen, bedaarde oudjes, die niet achterblevenen ieder was blij en gelukkig. Vele Kerstavonden gin-gen voorbij, vele vo- gels verlieten ons nest, vele, helaas, om nooit weer terug te keeren, O gelukkige tijd, toen de eischen van het leven nog niet druk- ten op de lieve kleintjes, toen ze nog naar hartelust als de vogels konden tjilpen! Heer- lijk Kerstfeest, toen we, alien om den haard geschaard, met vroom ongeduld wachtten op de lichten, die aanstonds zouden opflikkeren aan den mooien grooten dennenboom; toen grootvader half fluisterend geheimzinnige toespellingen maakte op de surprises, die grootmoeder ons bereidde! Ik zie ze nog flik- keren, die lichtjes in de starende oogen der kleine gelukkige bende. En het voorjaar met dat groen, zoo zacht, ste koopkracht efi de noogste ievensstan- daard. Niets is te gced voor aen Amerikaan. Er is plaats en ge,- ••■"oc.elk product of ar- tike-1, dat te koov eauu -ood'en wordt. Er is een groote vrijhcid van smaak en de Ameri- kaansche beurs kan koopen wa-t ook ter we reld aangeboden- wordt. -Het Amerikaan-sche pu-b-liek koopt echter niet altijd met veel wij- zen zin, of met artistieken smaak, maar het is deze keusmogelijkheid, die de competentie aanvuu-rt, de aanbiedingen doet toenemen en verveelv-uidigen en de reclame-industrie doet bloeien. De oorzaak van de wereldbekende adver-tentiemanie is niet gelegen in het we- zenlijke karakter van den Amerikaan, maar voornamelijk in de hiervoren genoemde facto- ren. De strijdmiddelen der nieuwe competitie zijn niet de oude wapenen. De oor-log wordt nie-t rechtstreeiks gevoerd, maar meer indi rect. De strijdmiddelen zijn gemo-derniseerd in hooge mate. Aankoop op afbetalin-g is een der nieuwe fasen der huidige competitie. In den beginne werd het op kleine en pla-atselij- ke schaal ingevoerd en was toen tamelijlk on- schuldig, tofdat de automobielindustrie be- slag legde op de methode en deze -toegepast werd op enorm groote schaal. Het was een direct gevolg van- Ford's lage prijzen en het afbeta-lingsstelsel het gezamen-lijke antwoord van de autofabrikanten. Ford bracht de auto in he-t bereik van ieders beurs. De andere ia- brikan-ten waren genoodzdakt hetze-lfde te doen en gebruikten- daarvoor het afbetalin-gs- systeem. Men rekende er op, dat in de psy chologic van den gemiddelden Amerikaan ae toekomst heel ver af was en dat de eerste be- talin-g het zwaarst is. Over dd geheele linie van de Amerika-an- sche handelswereld wordt de strijd aldus ge voerd1 zonder ophouden en zonder pardon. Vooral de pogingen om den Amerikaan meer en andere levensmiddelen te doen veror- beren heeft geweldige afmetingen aangeno- men. Het is om te beginnen de groote strijd van de ontbijttafel. Zal hij pruimen hebben voor zijn ontbij-t? Neen, neen schreeuwen de advertenties van de d'uizenden sinaasappe'- en a-nanaskweekers hem in het oor. Zal hij zuiurkool eten? Waarom niet olijven? is het antwoord van den Spanjaard. Let macaroni ter a-fwisseling van aardappels, blaast een andere advertie hem „in het oog". Zullen de aardappelkweekers dat zoo maar ongemerkt voorbij laten gaan? De vruchtenkweekers, de meel-fabrikanten, de visschers en a-1 de an dere producenten willen, dat de Amerikaan nog veel meer van h-un- producten eet, en wat het ergste is, geven jaarlijks millioen dollars i uit om hen daarvan te overtuigen. Het heeft i er veel van weg alsof hij eten moet tot hij er bij neervalt. En ik schrij-f dit hier heusch niet neer om grappig te wezen. Er is geen land ter wereld waar de mensch meer geplaagcs wordt met al-lerlei publieke en openbare raad- gevingen om-trent zijn gezondheid, zijn tan- den, zijn oogen en handen, zijn ruggemerg, zijn maag, zijn asern en den asetn van- zijn huurman in den tr-ein, enz. enz. Er komt geen eind aan. Wat moet hij doen? Den dokter ge- hoorzamen en den boer, den tfinkelier en al de handelaars laten ban-kroet gaan? De nieuwe competitie is zoo scher-p in de levensr middelen-industrie, omdat daar een werkelij- ke grens bestaaf voor de hoeveelheid, welke menschelijkerwijze gesproken kan verbruik-t worden. De advertenties zijn niet a-ltijd s-teek- houdend. Advertentie-schrijven is een speci- aal vak geworden in Amerika en als men be- halve een vlotte pen te bezitten ook in staa-t is om in weinig woorden, op eigen en vreem- de wijze, een zinlloozen inhoud een aan-trek- -kelijken vorm te geven, dan kan men een for tuin maken in Amerika in deze speciale bran- che. Men heeft veel slogans noodig in de re- clamewereld, en het komt er nu slechts op aan wie het beste ommelet kan bakken zonder eieren. A-ls men de Amerikaansche adVertenties zoo eens nagaat, dan krijgt men den in-druk alsof het Amerikaansche volk nog heel wat leeren moet in zake hygiene en derge-lijke, alsof h;t nog heel wat tekort komt in ken nis, betre-ffend-e all-erlei ekmentaire dingen in het dagelijksche leven. Jaarlijks geeft men hond-erdd-uizend dollar uit om de Amerikaan sche huisvrouw aan het bewustzijn te bren- S:n, dat zij kam-ferbdllen gebruiken moet at noemt men dan „kamferbewust"Mocht zij in haar kamferplicht te kort schieten, dan zijn de onheilen niet te overzien. Zoo ook wordt een millioen dollars aan reclame uit- gegeven om de vrouwen ,,hoedenbewust" te mak-en. Hebt u eenig begrip van wat het kost om vrouwen hoogere en d-uurdere hoeden te leeren en te doen dragen? En aldus wordt de Amerikaan ook „schoen- bewus-t" gemaakt, en „staalbewust", en „kauwgombewust", en „asembewust", tot- dat op een goeden dag bij heelemaal1 zij-n- be wustzijn verloren heeft en de ellende niet te overzien zal zijn. Het lijdt ge entwijfel-, of door zul-k een he- vige onophouddlijke competitie komt er altijd een of meer gehavend uit den- strijd en is ver- plicht om er het bijfije bij neer -te leggen. Maar nergens en voorzeker niet in de p Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Ook niettegen jj de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- g! deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met ;6g een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. Amerikaansche handelswer.^*J wordt men beschuldigd van oneerlijke handelspraktij- ken, indien men bewijzen geeft van betere bekwaamheden, dieper inzicht in de wen schen en behoeften van den verbruiker, meer voortvaren-dheid, meer ondernemin-gs-zin, meer invloed en meer gel-u-k. Dr. NEIL VAN AKEN. zoo teer. Als Mei in het land was en ons boschje opge\Toolijkt werd door het gefluit van de dappcre lijsters, en het gezang der nachtegalen Lang vervlogen zoete dag-en, met hun bloe- men en hun vruchten! waar zijt ge heenge- gaan? Is dat alles maar een droom geweest? Wat is de herinnering eigenlijk anders dan een droom? Het stemt altijd treurig ons in het verledien te verdiepen. Wat een leegte om ons heenvan ons heele gezin zijn we maar met ons beiden overgebleven, mijn jongste broeder en ik en het was de laatsre nacht, dien we samen in het oude huis zou den doorbrengen! Zijne zaken noodzaakten mijn broer zich in Algiers te gaan vestigen, en zoo moesten wij het huis verkoopen. We zaten dus daar de laatste papieren in orde te brengen, te ver- scheuren en te verbran-den; heel weinig ging mee; het verleden was immers dood. Zeg, Fernand, achter dien spiegel moet zich een soort muurkast bevinden; ik herinner mij dat Vader er wel eens over sprak; maar de spiegel zit er zoo vast tegen aan, dat ik betwijfel of die er ooit is afgenom-en. Vreemd dat het me nu net in de gedachten komt. Ik zou toch wel willen weten of ik me niet vergis. Dit huis heeft vroeger aan een oude tame van Moeder t'oebehoord; wie weet of er geen schat in verborgen ligt! Kom, laten wij eens kijken! s= Wel, wel! daar heb je weer de vrouwen, Frovinciaal nieuws LOCOMOTIEF ONTSPOORD TE OOSTHUIZEN. Te Oosthuizen tusschen Hoorn en Purme- rend is Zaterdagmiddag bij het rangeeren een locomotief uit de rails geraakt waardoor de dienst wegens het bestaande enkelspoor ver- traging ondervon-d. De trein die te 15 uur 59 te Hoorn moest arriveeren, kon te Oosthuizen niet verder. Uit Hoorn werd een hulptrein gezonden, waarin post en passagiers over- gingen. Deze kwam te Hoorn aan te 16 uur 27. De sneltrein Enkhuizen—Amsterdam die van Hcorn om 16 uur 12 vertrekt heeft een omweg over Alkmaar moeten doen. De boe- meltrein van 16 uur 35 is op gewonen tijd ve-rtrokken. VERBETERING. In ons bericht omtrent de bijdrage door de neutrale Boerenleenbank te Heer-Hugowaard voor de stormramp is een 0 te veel gezet. Het bedrag moet zijn 100. UIT URSEM. De werkman P. Kuijper, in dienst bij den heer Alb. Groot alhier, werd bij het hooi la den door een medearbeider per ongeluk met een riek in het been gestoken. Door den pa- troon werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd en onder geneeskundige behandeling gesteld. Naar wij vernemen is het ongeval betrekkelijk goed afgeloopen. Door den commissaris van politie te Hoorn wordt namens de moeder, de wed-, v. d. Linden, van Spankhuizen. alhier opspo- ring en bekendmaking van de verblijfplaats verzocht van haar zoon Arie, die in opge- wonden toestand zijn kosthuis heeft verlaten. In den polder Ursem is alhier komen aandrijven een roeibootje, waarin een zoo goed als nieuwe kloet. Het bootje is aan de achterzijde stuk. Inlichtingen zijn te beko- men bij de politie. Door hetplaatselijk bestuur van Zie- ken-hulp alhier is besolten tot het bouwen van een ligtentje voo rt. b.c.-patienten. Thans bezit de vereeniging dliie van deze tentjes, die alle in gebruik zijn genomen. De materi- alen van de vereeniging worden geheel gratis in bruikleen afgestaan aan leden van de ver eeniging. Ten einde teleurstellin-g in de toe komst te voorkomen, worden de ingezetenen nogmaals er op gewezen, dat het lidmaat- schap slechts 1 per iaar bedraagt. Men kan zich asl lid opgeven bij den heer K. Mienis te Ursem. UIT HEILOO. De „P!uimveevereeniging Heiloo" hield Vrij-dagavon-d vergadering in het cafe van den heer Holder. De voorzitter, A. N. K. Hopman, opende de vergadering met een hartelijk w-elkom Hierna bracht de heer Dumans verslag uit van de vergadering van aa-ndeelhouders van de N. V. Eierveiling te Alkmaar. De heer Schotvanger -bracht verslag uit omtrent de gecombin-eerd-e vergadering, waarin met de heer Jaski uit Laren en Boom te Alkmaar was geconfereerd over d-e Pluim- veev-er-eeniging over Hollandsch Noorder- kwartier. De -besprekingen worden voort- gezet. Bestuursvoorstel tot het aanstellen van een -bode, daar h-et steeds vergroote dadelijk aan het fantaseeren, op zoo'n los ge- zegde. Illussies! Schatten? Malligheid! Schatten komen niet meer te voorschijn hoor! de schatten zijn uit de mode, zus! Ik zou dien spiegel stil op zijn plaats laten hangen, mis schien is er niet eens een kast achter; hoe kom je nu daaraan, op het laatste moment; er is nog zooveel te doen, we komen nooit klaar! Hoor eens, Fernand, jij bent veel jon- ger, je bent ook veel uit huis geweest, en je herinnert je zeker niet veel meer; doe me nu dat genoegen en neem dien spiegel van zijn plaats; het zou me later altijd spijten, dat we het zaakje niet onderzocht hadden. Zoolang het huis van ons was, heb ik er nooit aan ge- dacht, maar nu het in vreemde handen komt, zou ik het verschrikkelijk vinden als onbeken- den die kast open deden; verbeeld je, als er lets in verborgen- lag, dat op onze familie be- trekking had! Ik zal de ladder halen en zoo'n werk zal -het niet zijn, ik zal je helpen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Fernand, die de Hefste broeder op aarde is, eindigde altijd na wat gemopper met te doen wat ik wilde. Ik had hem groot gebracht; onze lieve moeder was kort na zijn geboorte gestorven, en daar ik de oudste was, had ik langzamerhand haar plaats ingenomen en, zoo goed als ik kon, voor de kleintjes gezorgd. Fernand was altijd mijn lieveling geweest; en hij had mij rijkelijk beloond door zijn oprechte en teedere liefde. Hij had een nobel karakter; onder zijn ledental voor de pennin-gmeester bezwaren medebrengt. Na ampe-le bespreking krijgt het bestuur vrij mandaat. In het bestuur is tot penningmeester geko- zen de heer Dumans en tot commissafis de heer Fran-ken. Een bestuursvoorstel tot het houden van een pluimveewintercu-rsus werd aangeno- men, mits het bestuur een leeraar kan krij- gen die geen al te groot offer van de kas vraagt. Het bestuur stelt voor om een excursie te maken naar Barneveld, Beekbergen of om- geving. Dit voorstel vond algemeenen bijval, dit zal geschieden in October. Het punt tentoonstel-ling (de vorige ver gadering aangehou-den) gaf aanleiding tot uitvoer-ige bespreking. Het bestuu-r wil zulks graag, doch het stuit op vele bezwaren om de kosten te dekken. Het bestuur wil de ten- toonstelling houden als de on-kosten voor programma's e. d. door advertenties gedekt kunnen worden. Zoo zu-iks het geval is, zuPen er van particulieren en vereenigingen medail- les e. d. worden gevraagd, terwijl de heer Held-er zijn cafe annex bij'bouw belangloos d-isponibel wil st-ellen. Na gehouden rond-vraag volgde sluiting. UIT HOORN. Zaterdagmiddag geraakte een „aanhang"- wagen van een transportauto op het Kleine Noord alhier los. Terwijl de auto het Kleine Noord op reed, nam laatstgenoemde wagen zijn weg naar de woonkamer van het hotel „Het Wapen van West-Friesland". De bui- tenmuur werd geheel ingereden en de wagen kwam zoover, dat zelfs de aan het plafond hangende lamp werd stukgereden. Ramen enz. werden geheel vernield. Er werden ter- stond proeven genomen met het bevestigen van den wagen, onder toezicht van de politie, die constateerde, dat de beveiliging heel goed was. Toch is vermoedelijk door snel rijden de kcppeling los geraakt. De auto was verzekerd voor het aanbrengen van schade. UIT LIMMEN. Door den bu-rgemeester is vergunning ver leend a-an het bestuur van de voetbaltlub en Patronaatscommissie tot het houden van een fancy-fair, welke nu in October word-t ge houden. UIT HEER-HUGOWAARD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. van Suzante, heeft te Rolduc met gunstig gevolg het eindexamen afgelegd der 5-jarige H. B S. (Natuutkundige afdeeling.) In de Herv. Kerk alhier werd ter ken nis der gemeente gebracht, dat voor de corabinatie der Herv. Gemeenten van Heer- Hugowaard en Veenhuizen is beroepen Ds. Was, Herv. predikant te Oosthuizen. UIT WIERlNGEN. Op 3 Augustus a.s. zal door den diens1 der Zuiderzeewerken te 's-Gravenhage wor den aanbesteed het bouwen van tien dienst- woningen nabij- Den Oever alhier (raming f 64200). A.s. Donderdag zullen de burgemees- ters en secretarissen van Noord-Holland, die deelnemen aan de vergadering der vereeni ging te A-tkmaar, een bezoek brengen aan de Zuiderzeewerken alhier. UIT AKERSLOOT. Door ds. H. de Vos is het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Rottevalle aangeno- men. Na een verblijf van bijna 4 jaar in dezx gemeente gaat ds. de Vos eind September a.s. vertrekken. Maandagmorgen te 8V2 uur botste op den hoek Meerweg en Julianaweg een melk- auto en en luxe auto tegen elkaar. De luxe auto was het ergst gehavend, al had ook de soms ruwe manier van doen verborg zich een hart van goud; en hij had zich een trouwen vriend getoond toen het leven hard voor mij was geweest nu was hij alles wat mij over- bleef Maar het is niet mijn eigen geschiedenis die ik ga vertellen; vergeef me die ontboeze- ming die onwillekeurig uit mijn pen vloeide, toen ik de. zonderlinge gebeurtenissen wilde neerschrijven, die wij zoo toevallig te weten kwamen. II. Heel voorzichtig haalde Fernand den Spie gel van den muur af. Een klein houten pa- neel kwam te voorschijn, zoo aardig in den muur gewerkt, dat het haast niet in het oog viel. Er was geen slot, maar een soort schuif- je, ook van hout, zoo fijn afgewerkt, dat het op inlegwerk geleek. Wij keken elkander aan, zwijgend. Welke hand had dat deurtje dichtgescho- ven? Wat zouden wij vinden in dat geheim. zin-nige kastje? En we durf-den het deurtje bijna niet openmaken. Was dat geen heilig- schennis? Hadden wij wel het reoht om, in wie weet welk geheim te dringen? Maar het werd laat en we moesten ons haasten. Den volgenden dag zouden wij im mers het huis verlaten. wordt vervohatt inkunisiiuiiiiiiiiHiiiiHinniiHtinuwtfniB illllllliUlliUUMIIOliliUliiHIIIUIUUttl =======58

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5