4 Onze Itugzakkeift Vacantia PUROL L. Frankenberg, Alkmaar, Buitenland staasverkeer te bevordereh. Het VehboricI 231 zich voorts tot en Volkenbondsraad wenden met het verzoek dat deze bij de reorganisatie van de economische V'olkenbondsorganisatie aan het Verbond een plaats daarin toekenne, met het oog op de belangrijke rol der ge- meenten in de arbeidsbemiddeling. Ten slotte heeft de vergadering haar in- stemming uitgesproken, met het denkbeeld tot oprichting van een school voor sociale dfensten te Geneve. Na afloopj der ergadering bood de Zwit- sersche regeering den gedeleeeerden een maaltijd aan. EEN FAMILIE-GEVANGENlS. Naar de „Java Bode" uit Djocja verneemt, fieeftde Sultan het plan opgevat om een spe^ ciale gevangenis te doen bouwen voor het aanhouden en in preventieve hechtenis stellen van zijn familieleden, die in een of andere strafzaak gewikkeld zijn. Deze maatregel zal worden getroffen naar aanleiding van het feit, dat tot dusverre der- gelijke bloedverwaten, als beklaagden in ai- wachting van de berechting hunner strai- zaak, in's lands gevangenis te Djocja wer- den aangehouden, waar zij in aaniaking kwamen met het gewone gespuis. HET AANTAL BOE1EN VOOR DE T VISSCHERSVA ARTUIGEN Dezer dagen zijn een viertal zeilloggeis, Voorzien van en hulp-motor, die van de ha- ringvisscherij op do rsooidzoe te v laaidiiigeu en Maassluis binnenkwamen, door de Scheep- vaart-lnspectie te Vlaardingen aangehouden. foe reden van die aanhouding is, dat door den betrokken Vlaaidingschen ambtenaar een tweede reddingbcei voor die schepen wordt ffeeischt, zooals ook voor stoomvis- schersvaartuigen is vcorgeschreven. Aan dien eisch vvenschen de betrokken reederijen geen gevolg te geven. Men vreest n.l., dat het bij dien eenen eisch niet blijft, doch, dat deze een eerste schrede is op het pad, hetwelk voert naar de volkomen gelijkstelling, voor zoover het de wettelijke eischen betreft, met stoomvisschersvaartuigen. In reederskringen verwondert men zich cl over, dat de betrokken Vlaardirrgsche ambte naar (die reeds meer dan 8 jaar te Vlaardin gen dienst doet) voor zeilloggers met hulp- motor nooit meer dan een reddingsboei heeft geeischt en thans tot een zwaarderen eisch (n.l. 2 in plaats van 1 reddingsboei) overgaat en zich zelfs niet ontziet voor zoo'n futiliteit een viertal binnenkomende schepen het uitva- ren te beletten. Belanghebbende reederijen, zoowel in Vlaardingen en Maassluis, als in Schevenin- gen en Katwijk hebben zich thans in dezen tot den voorzitter van den Raad voor de Scheepvaart gewend en met aandrang ver- zocht bij de behandeling van de beroepszaken van die reederijen rekening te willen houden met hunne belangen. Nader wordt omtrent deze zaak gemeld, dat er in ons land ongeveer 60 motorloggers zijn, waarvan er 56 voorzien zijn van twee reddingsbceien. Slechts op vier motorloggers, te Maassluis en te Vlaardingen toebehoorend, is een-boei aanwezig. De Scheepvaartinspec- tie heeft uitgemaakt, dat ook op deze vier loggers overeenkomstig het algemeen ge- bruik, twee reddingsboeien (die ongeveer 7 per stuk kosten) moeten zijn. De readers zoeken er meer achter, n.l. vrzwaring van de eischen voor de uitrusting der motorloggers, waarom zij in hooger beroep zijn gegaan bij den voorzitter van den Raad voor de Scheep- vaar, die hedenmiddag dit beroep zal behan- delen. Maar men verzekert in Den Haag dat die verzwaring niet in de bedoeling ligt. doch alleen uinformiteit in de door de ree- ders zelve, blijkens de praktijk, als noodzake- lijk erkende uitrusting der motorloggers. BUITENLANDSCHE BELANG- STELLING. De buitenlandsche officieren, die deelna- men aan het op 16 en 17 dezer te Hilversum gehouden nlternationaal Concours-Hippique, maakten gisteren hun opwachting bij het be- stuur van het N. O. C. Onder leiding van kapitein Scharroo en architect Wils bezich- tigden zij later het in aanbouw zijnde Olym- piade-Stadion, waarover zij hun groote vol- doening uitten. VERPOZINGSWEEK TE AMERSFOORT. Behalve een herfstleergang van Prof. Strauss uti Kiel over Mahatma Gandhi, op S en 9 October, zal aan de Internationale Schaool voor Wijsbegeerte te Amersfoort van 13 tot 20 Augustus a.s. een ,,verpoozings- week" worden gehouden, waarin ieder vol- wassene aan de School kan verblijven, zon- der een leergang te volgen. Het Secretariaat verstrekt op aanvraag nadere inlichtingen. SURNUMERAIR BIJ DE BELASTINGEN. Tot surnumerairs worden benoemd zegt het Organisatiebesluit zij, die door den Minister als candidaat voor het ambt van surnumerair zijn aangewezen en daarna met goed gevojg het examen voor surnumerair hebben afgelegd. De bedoelde aanwijzing wordt voorbereid door een vergelijkend exa men (examen A). No 1 'A jaar studie (bur- gerlijk en handelsrecht, burgerlijke rechts- vordering, strafrecht, strafvordering, boek- bouden) volgt het examen voor surnumerair (examen B). De candidaat wordt dan zooge- naamd surnumerair-zonder-vakexamen. want nu eerst komt de studie der belasting- wetten. De duur van deze studie werd tot dusverre berekend op 2 A jaar, m tar is thans gebracht op 23U jaar, waarschijnlijk in ver band met het toenemend aantal fiscale wet-* ten (examen C). De surnumerairs-zonder- vakexamen genieten gedurende den studietijd van 2®/i jaar een salaris. Doet men longer over deze vakstudie, dan eindigt de salariee- nng in elk geval na 33 maanden studie. Het salaris bedraagt voor surnumerair der dir. belast., invoerr. en accijnzen 1400's jaars, voor surnumerair der grondbelasting 1200 s jaars en voor surnumerair van den waar- borg en de belasting der gouden en zilveren werken 1000's jaars. POLITIEAGENT DOOR STROOPERS MISHANDELD. Te Hendrik Ido Ambacht trof Zaterdag- avond 10 uur de gemeenteveldwachter Tame- rus twee personen in jachtovertreding aan. Bij zijn poging om hen te arresteeren kreeg de veldwachter een slag met een hard voor- §89® °P1bet hoofd, waardoor hij derma ie ver- Wdnd weTcr, dat hij door een nTotofwielrijder naar dr. Kamberg vervoerd moest worden om verbonden te worden. De twee stroopers zijn later gearesrteerd en tc Dordrecht ge- vangen gezet. De toestand van den veld wachter 'is niet ernstig. VREDESZONDAG. De Alg. Synodale Commissie aer Ned. Herv. Kerk brengt in het Officieele Week- blad der Kerk opnieuw in herinnering haar verzoek aan de kerkeraden en predikanten, om op den lsten Zondag in Augustus of, indien de omstandigheden daartoe leiden, op een anderen Zondag daaromtrent in de godsdienstoefening de aandacht der gemeen- te te vestigen op de schreiende behoefte, die nog steeds de wereld heeft aan verbroede- ring, wezenlijken en duurzamen vrede. zijn vervaardigd van prima stof, gemonteerd met lederen riemen. MILITAIREN EN OPTOCHTEN. Bij K. B. van 17 Juni is wijziging gebracht in de verbodsbepaling betreffende het deel- nemen van militaircn aan optochten, vastge- legd in art. 17 van het „Reglement betreffen de de Krijgstucht". Vorenbedoclde bepaling hield tot nu toe in, dat het den militair ver- boden was, „dcel te nemen aan optochten of betoogingen van welken aard ook, indien de commandeerende officier, of plaatselijke mi- litaire autoriteit zulks, om redenen, ontleend aari de belangen van de krijgstucht, verbood" Deze bepaling is thans aldus gewijzigd en aangevuld, dat het den militair voortaan ver- boden zal zijn, „deel te nemen, zoowel in uniform als in burgerkleeding, hetzij aan op tochten van welken aard ook, zonder toestem- ming voor wat de zeemacht betreft, van den commarndeerenden oficfier, voor wat de land- macht betreTt, van de plaatselijke militaire autoriteit, hetzij aan betoogingen van welken aard ook indien de commandeerende officier of de plaatselijke militaire autoriteit de deel- neming daaraan verboden heeft of indien die deelneming in strijd is met de belangen van de krijgstucht". PERSONEELRAAD NEDERLAND- SCHE SPOORWEGEN. Dezer dagen vergaderde de Personeelraad ter behandeling der bij hem aanhangig ge- maakte aangelegenheden. De Raad ging, behoudens eenige bemerkin- gen, accoord met de door de directie voorge- stelde wijzigingen in hei R. D. K. 1923. Te- vens werden bij deze gelegenheid enkele der meest dringende personeelwenschen naar vo- ren gebracht. Uitvoerig werd besproken de positie der treindienstleiders, bovenbouwamb- tenaren en in verband daarmede de positie der ambtenaren in 't algemeen en der wegwerkers. Besloten werd ter zake een be- spreking aan de directie te verzoeken. De kwestie dienstindeeling treinpersoneel zal de Raad nader met de betrokken organi- saties behandelen. Met de door den minister van wateistaat voorgeste'de wijziging van artikel 6 der Pen- sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 ging de Raad accoord. Omtrent de door de Directie voorgestelde wijzigingen in de duu'- tekringen der gemeenten Haarlem en Breda, zal de Raad de bij hem ingebrachte bemer- kingen aan de directie kenbaar maken. Be- sloten werd aan de directie te verzoeken ver- hooging van de bedragen genoemd in artikel 5 der bepalingen ter Uitvoering van de Pen- sioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. Naar aanleiding van een bij den Raad in- gekomen collectief verzoek werd als regel 1 aangenomen, dat dergelijke verzoeken doon den Raad niet behandeld zullen worden. Het personeel dient zich te wenden tot zijn or- ganisaties, welke eventueele klachten enz. bij den Raad kunnen inbrengen. SCHIP GEKAPSIJSD. Bij het laden van het turfschip Nooit Volmaakt" te Emmer Compascuum heeft Vrij- dagmiddag een ernstig ongeluk plaats ge- had. Toen de geheele lading opgetast was, kapijsijsde het schip, waarbij elf vrouwen en mannen onder de turf in het kanaal geraak- ten. Tien hunner konden tijdig op het droge gebracht worden, doch de 19-jarige Wilhel- mina Kuik werd vermist. Later is haar lijk opgehaald. HONGAARSCHE KINDEREN NAAR NEDERLAND. He hoofdbestuur van het Hongaarsch R K. Kindercomite deelt mede, dat in verband met de gebeurtenissen in Oostenrijk de trein met ongeveer 700 Hongaarsche kinderen, die eerst Vrijdag zal komen. ONWEER. In Oost-Drente is tijdoens het on weir te Erica het cafe van den heer Beuker door den bliksem getroffen en tot den grond toe afge- brand, terwijl in het naburige Erm eenige stukken groot vee door het hemelvuur wer den nwicod. INLIJVING. Op 1 Augustus a.s. zal eene inlijvmg van dienstplichtigen der lichting 1927 plaats heb ben voor de bereden-artillerie (beredcrrn der tweede artillerie-brigade). WAARSCHUWING. De burgemeester van Rietveld, Waarder en Barwoutswaarder, waarschuwt tegen de praktijken van 2 personen. reizigers in siga- ren, waarvan een zich noemt Kuypers, raads- lid van 's-Hertogenbosch, en zich ook wel uitgeeft voor wethoudcr van 's-Hertogen bosch. Zij bezoeken meer in !t bijzonder de wet- houders en raadsleden. Door het ophangen van sombere verhalen en door een samen- weefsel van verdichtselen, trachten zij te be- wegen tot het koopen van sig'aren, welke in verhouding tot de kwaliteit veel te duur zijn. DEMONSTRATIEF CONGRES VAN HET R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Zondag is te Nijmegen op het R. K. Volks- sportpark het demorstratief congres gehou den van het R. K. Werkliedenverbond in Ne- derland Uit alle deelen van het land waren de deelnemers in grooten getale opgekomen, zoodat des morgens een stoet geformeerd werd, waaraan ongeveer 40.000 personen en 40,muziekcorpsen deelnamen. In optocht trok men naar het terrein, dat fec-stelijk versierd was. Het voorbijtrekken van den onafzienbaren stoet duurde 3 uur. Om 12 uur droeg de bisschop van 's-Her togenbosch, mgr. A. F. Diepen, in het sport- park een H. Mis op, waarna te 1 uur precies let congres geopend werd met een rede van den verbondsvoorzitter. den heer De Bruin. Daaran hield mgr. dr. H. A. Poels een rede, getitell: „Een tijdig woord aan onze katho- lieke arbeiders en arbeidersvrienden". N'adat de verbondsvoorzitter met eenige woorden het congres had gesloten, werd op nieuw een stoet gevormd en trok men met muziek en ontploode baneren dodr de stad, waar duizenden kijkers op de been waren. DE FNBRAAK IN HET STATION TE BUDEL. Als dader van de inbraak met geweldple- ging in het stationsgebouw te Budel, waar van wij verleden week melding hebben ge- maakt. is te Someren door de rijkspolitie aangehouden zekere van E. Van E. heeft be- kend. VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN 4000. As verdacht van diefstal van ongeveer 4000 ten nadeel van den natuurgeneeskun- dige G. H. W. te Roermond werd te Heeze aangehouden de 19-jarige A. C. uit Roer mond, die bij den heer W. in dienstbetrek- king was. J ->• INTERNATIONAL CONGRES VOOR DE GESCHIEDEN1S DER GENEESKUNDE. Gistermiddag is in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit, te Leiden, in te- genwoordigheid van prins Hendrik, den mi nister van onderwijs, kunsten wetenschappen, mr. Waszink, den commissaris der koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wyborgh en een groot aantal geleerden uit Amerika, Engdand, Egypte, Denemarken, Zweden, Zwitserland, Belgie, Frankrijk, Dutschlanc' Oostenrijk, Marokko, Cecho-Slo- wakije, Italie, Portugal en Nederland, het Vide internationaal congres voor de geschie- denis der geneeskunde geopend, dat van 18 tct 20 dezer te Leiden en van 21 tot 23 dezer te Amsterdam wordt gehouden. HUURVERORDENINGEN. In de gister gehouden vergadering van den Raad van Haarlem deelden B. en W. mede, dat zij van oordeel zijn, dat het maken van een huurverordening mogelijk en wenschelijk is, indien zij zich beperkt tot woningen met een huunyaarde van f 6 per week en lager. Op grond hiervan stelden zij den Raad voor een verordening in bedoelden zin vast te stellen. Na langdurige discussies en nadat ver- schillende amendementen verworpen waren, werd de huurverordening daarop aangeno men met 199 stemmen. De gemeenteraad van Groningen heeft eveneens de voordracht van B. en W. tot vaststelling van en gemeentelijke huurveror dening met 1812 stemmen aangenomen. EEN HENGELAAR VERDRONKEN. Een hengelaarsclub uit Rotterdam had Zon dag een vischwedstrijd georganiseerd in het Ter Aarkanaal. Plotseling geraakte een der visschers, de 18-jarige J. de B., in het diepe kanaal en hoewel anderen in zijn nabijheid waren. duurde het ongeveer een kwartier voor de drenkeling kon woiden opgehaald. Zijn collega's konden n.l. niet zwemmen. Hoewel onmiddellijk onder leiding van een dokter de kunstmatige ademhaling werd toe- gepast. bleken de levensgeesten te zijn gewe- ken. Op de honderden andere Am'sterdam- sche en Rotterdamsche hengelaars, die in het kanaal aan het visgchen waren, maakte dit ongeluk diepen indruk.. De club, waarvan de getroffene lid was, staakte den wedstrijd en kcerde naar Rotterdam terug. ■-*'■■■ VEREENIGING DE VRIJE LUISTERVINK. Zondagmiddag werd te Utrecht onder voor- zitterschap van mr. J. H. van Doorne uit Soestdijk de eerste ledenvergadering gehou den van de A. N. R. O. Steunvereeniging. In zijn openingswoord herinnerde de voor- ziter aan een voor 4 a 5 weken te Hilversum plaats gehad hebbende voorloopige bespre- king, die kort daarop door 'n vergadering te Amsterdam werd gevoelgd. Hier werd, niet alleen met het oog op het genieten der radio- programma's zelf, maar tevens om den A.N.R.O. te steunen, besloten tot oprichting eener georganiseerde vereeniging. Concept-statuten en de namen van een voorloopig besfuur werden vastgesteld. De nieuwe vereeniging beoogt te komen tot een algemeene, neutrale' radio-omroep, waar- onder te verstaan valt een omroep vrij van politieken of godsdienstigen dwang. Op voorstel van den heer Bosch uit Utrecht koos de vergadering bij acclamatie het heele voorl. bestuur tot definitief beheerscolle- ge. Dit zal thans tot 1 Mei 1928 bestaan uit de volgende heeren: Mr. J. H. van Doorne te Soestdijk, voorz.; W. C. La Roy Jr., le seer, te Bussum, A. T. T. Kapinga, 2e seer mr. D. C. H. G. Mellema te Eindhoven, dr Max Juda, penningmeester; J. v. d. Bosch te Overveen, J. W. Kroon te Lunteren, T. R. Z. Oemke te Laren, terwijl tenslotte tot vice- voorzitter werd benoemd de heer D. J. van Epen te Doodewaard. De nieuwe vereeniging werd gedoopt „Ver- eeniging de Vrije Luistervink", gevestigd te Amsterdam. Art. 2 der statuten omschrijft het doel der vereeniging aldus: „De behartiging van de belangen van radio-luisteraars die sympathi- seeren met een omroep zonder voorkeur voor religieuze of politieke doeleinden, en daarme de tevens van de belangen van den A.N.R.O" Besloten werd dat iedereen als lid zal kun nen toetreden. Hierop volgde mededeeling van den voor zitter dat volgens de statuten plaatselijke vereenigingen mogelijk zullen zijn. Een lid kan dan als vertegenwoordiger optreden te- genover het H. B. VEREENIGING ,HET KAASMERK". Te Leiden is de jaarvergadering gehouden van de vereeniging ,Het Kaasmerk", onder leiding van den vice-voorzitter den heer G. Nobel uit Lutjewinkel. De balans geeft over 1926 een einacijfer Ter verzaehting en genezing van siuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnon en smetten der huid, muggebeten en zonne- brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 39, Tube 80 cf. werd toegevoegd aan het reservefonds. De begrooting, gebaseerd op een merken- aanmaak van 30 millioen stuks, in ontvang- sten en uitgaven sluitend met een bedrag van f 126.000, werd goedgekeurd. Aan het jaarverslag wordt ontleend dat de eenige klachten die bij het bestuur binnen kwamen over de bruikbaarheid der merken, voornamelijk het verteren der merken op de herfstkaars betroffen. Dit euvel is niet ge- makkelijk te verhelpen. Indien de lcorst der kaas door korstgebrekcr. wordt aangetast, waarop bij opgelegde herfstkaas steeds groo te kans is, ligt voor de hand dat het merk, dat eveneens van kaasstof is, daar niet vrij van blijft. Als middel tegen vertering van het merk kan worden aanbevolen uitstekende ver- zorging van de geheele kaas. In het verslagjaar zijn in totaal aange- maakt 37.862.600 rijkskaasmerken tegen 33.334.100 verleden jaar. Daartoe waren noodig 50.930 kg. caseine, zoodat uit 1 kg. caseine gemiddeld 743.4 merken werden verkregen. Aan de kaascontrolestations wer den afgeleverd 35.470.000 merken tegen 33.025.000 in 1925 en 30.721.000 in 1924. De vacature in de rijkscommissie van toe- zicht werd aangevuld door de benoeming van mr. dr. K. J. Frederiks, referendaris bij de directie van den landbouw. SANATORIUM BERG EN BOSCH APELDOORN. Het zesde jaarverslag, uitgebracht door den geneesheer-directeur dr. W. Bronkhorst, kan alweer eenige belangrijke gebeurtenissen vermelden, die wijzen op den sterken groei van deze inrichting. Het voortdurend tekort aan vrouwenplaatsen was aanleiding tot den bouw van een nieuwe afdeeling voor 25 vrou- welijke patienten. Belangrijker echter was de oprichting van speciale werkplaatsen voor de mannelijke en vrouwelijke patienten waar onder eigen lei- ders productieve arbeid wordt verricht, groo- tendeels bestemd voor den handel. De nieuv/e organisatie der arbeidstherapie werd tevens aanleiding tot stichting van een nazorg-kolo- nie, aanvankelijik alleen voor mannen. In 1927 zal deze nazorgkolonie „Werk- plaatsen Berg en Bosch" nog worden uitge- breid, zoodat plaats zal zijn voor 20 mannen en 15 vrouwen. Het verslag vermeldt een totaal van ruim 97.000 verpleegda^jpn, waaronder 3600 voor de nazorg-afdeeling. De maximale bezetting met inbegrip van de nazorg bedroeg 280 pa tienten 330 volwassenen werden in 1926 na vol- brachte kuur uit de behandeling ontslagen: 80 pet. was bij het vertrek hersteld, resp. veel verbeterd, 11 pet. matig verbeterd, 7 pet niet verbeterd en 6 patienten overleden. Naar de validiteit be'oordeeld was 79 pet. vol-valide, 9 pet. gedeeltelijk valide en 12 pet. invalide bij het ontslag. De gemiddelde kuurduur was 206 dagen In de kinderafdeeling werden 97 kinderen na volbrachte kuur ontslagen; daarvan wa ren 90 pet. hersteld resp veel verbeterd, 7 pet. weinig verbeterd, 2 pet. niet verbeterd en 1 pet. overleden. De gemidelde kuurduur be droeg 19*1 dagen. De uitvoerige financieele gegevens wijzen op een zeer voordeelige exploitatie, tengevo',- ge van de steeds hooger opgevoerde efficientie van het bedrijf. Ook de winst- en verliesrekening van de „Werkplaatsen Berg en Bosch" zijn; gelet op de moeilijke omstandigheden waaronder ge- werkt is, niet ongunstig. Het nadeelig saldo is 208, dat door giften wordt gedekt, terwijl f 4000 verpleegkosten en 1000 salaris voor nazorg-patienten is uitbetaald. CLASSIFICATIE SPOORWEG- PERSONEEL. Een dezer dagen heeft de Personeelraad der N. S wederom een bespreking met den minister van waterstaat over de classificatie van het spoorwegpersoneel gehad. De personeelraad verdedigde zijn stand- punt, dat de voor het rijkspersoneel hooger geclassificeerde standplaatsen ook voor het spoorwegpersoneel hooger moeten worden gerangschikt. De minister betoogde, dat enkele feiten, o.a de uitspraak van mr. Visser inzake de invoe- ring der 4e klasse standplaatsen, steviger. steun verleenden aan de opvatting der direc tie, dat zij niet gebonden is aan de rijksrege ling. Onder de gegeven omstandigheden kon van den minister niet het verlangde resultaat verhoopt worden. Hij verwachtte slechts re sultaat indien overeenstemming tusscher directie en personeelraad werd bereikt. De Raad bracbt de bezwaren naar voren tegen een algemeene herziening der classifi catie. Hieraan zou de Raad slechts dan mede- werking kunnen verleenen, indien van te vo ren kwam vast te staan, dat voor den duur van het thans vigeerende R. D V. geen wijzi ging in den standplaats-aftrek en stand- plaatsindeeling zou worden gebracht, indien terzake geen overeenstemming tusschen direc tie en Personeelraad of de vakvereenigingen zou zijn bereikt. De minister verzocht den Raad hem een en ander nader schriftelijk mede te deelen. HET AUTO-ONGELUK BIJ DIEVERSBRUG. Nader meldt men ons over het auto-onge- luk aan dr. Tonckens overkomeri, dat een politie-agent toevallig heeft geconstateerd, dat er niet harder werd gereden dan 35 K.M. Er moet in de gesloten auto iets gebeurd zijn. Toen de wagen tegen den boom botste werd binnen uit de auto door een schipners- vrouw aan den overkant van de straat een luiden gil gehoord. Men verneemt, dat Dr. Tonckens meesten- tijds met een chauffeur rijdt. Ditmaal was dit niet het geval. Hij was op weg naar Leiden, alwaar hij met zijn gezin zou gaan logeeren. ders te Wormerveer, is besloten, de voor waarden van de patroonsorganisatie te aat> vaarden en het werk zoo spoedig mogelijk t< hervatten. De staking bij de firma's Jacot Klooster, Leguit en Zonen en Reijne en Zo nen, welke 26 Maart is begonnen, behoorj hiermee tot het verleden. W t KORTE BERICHTEN. Prins Hendrik is Zondagavond te Den Haag aangekomen. Te Maastricht is Zondag een groot Limburgsch mu,ziektournooi begonnen, Imt eerste van dien aard in de provinciale hoo *.- stad. Gedurende zes achtereenvolgende Zon- dagen zullen door een veertig van de beste muzickkbrpsen uit Midden- en Zuid Limburg in het Stadspark te Maastricht concerten geven. Ongeveer 500 van de pirn. 1000 onder- wijzers, die in den loop der jaren door de kweekschool te Deventer „afgeleverd" zijn, hebben aldaar het 50-jarig bestaan dier on* derwijsinrichting gevierd. In de buurt van Camberley is bij de le- germanoeuvres een militair vliegtuig neer- gestort. De twee officieren zijn verbrand. Te Muntendam is Zaterdagavond de 30-jarige ongehuwde werkman H. Veld, van Veendam, die werkzaam was in Holland, uit een luchtschommel gevallen. Hij is aan de gevolgen overleden. De 41-jarige Oskar Johansson van het te Hoek van Holland liggende Zweedsche stoomschip Osterland is Zaterdagavond- bij het aan boord gaan van de loopplank geval len en verdronken. Zijn lijk is kort daarna opgevischt. De 18-jarige W. S. L. uit 's-Graven- hage is in de Mathenesserlaan te Rotterdam bij het springen uit een rijdende tram geval len. Zij rechtervoet is onder den bijwagen te- recht gekomen en daardoor ernstig verwond. Zaterdagmiddag is de 22-jarige E K. uit Hengelo (O.), tijdelijk wonende t« Rheden, bij het zwemmen in de Laak aldaar verdronken. Op 7 Sept. zal de Koninklijke famiHe de landbouwtentoonstelling te Leeuwarden bijwonen. HET DUITSCHLAND. TE SPOORWEG-ONGELUK MiiNCHEN. De machinist Aubele vrijgesproken. In hooger beroep is gisteren Josef Aubele, de machinist die den trein bestuurde, welke verleden jaar op den tweeden Pinksterdag in het Oosterstation te Miinchen den sneltrein uit Salzburg heeft aangereden, vrijgespro ken. Bij de ramp waren een 30 menchen om- gekomen. In de eerste instantie was Aubele tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. NIEUW NOODWEER IN SAKSEN. Berggkshiibel weer geleistertt. De stad' Berggieshiibel is Zondagavono opnieuw door een hevig onweer en over- stroomingen geteisterd. Het water van de Gottleuba steeg in kor- ten tijd van 55 tot 130 c.M. De geheele bin- nenstand is overstroomd, zoodat een groot gedeelte van de noodwerken en bruggen weer vernield is. Ook in Liebstadt woedde Zondagavond weer een hevig onweer, gepaard gaande met hevige regens; er hadden overstroominger plaats. De schade is hier minder belangrijk. J m ENGELAND. DE BEGRAFENIS VAN GRAVIN v MARK1EVICZ. v De begrafenis van de Sinn Feinsche gra* vin Markievicz op he kerkhof Glasnevin bij Dublin is Zondag niet kunnen doorgaan, daar de vakbonasbepalingen beambten ver- bieden op Zondag te begraven. De duizenden Sinn-Feiners die den stoet volgden, hadden dus den 8 mijl langen weg naar het kerkhof tevergeefs afgelegd. Het weer was zoo warm, dat verscheidene vrouwen onderweg in zwijm vielen. Op de begraafplaats waren ge- wapende soldaten opgesteld om te verhinde- den, dat aan het graf salvo's werden gelost. Onder de aanwezigen was ook De Valera. Wagens vol kransen volgden den stoet, waar in ook een roode vlag, een geschenk van de Sovjet-regeering aan James Larkin, werd meegedragen. De begrafenis is nu Maandagochtend ge schied. HET LANGDURIGE STAKING GEelNDIGD. In een vergadering van de hoofdbesturen van de organisaties van werknemers in het aan van f 3.334.806, de exploitatierekening L.WWWIW W„.. van 157.732-Het batig saldo van 40.208 meubelbedrijf met de stakende meubeiarbei-^, cenigmgen, die reeds^twee urea,.in een zjj> j.BAKA'ISSCHENKIESRECHT" VAN DE BAAN. Baldwin heeft gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. dat de regeering niet van plan was, in de herfstzitting een ontwerp in te die- nen tot het toekennen van kiesrecht aan vrouwen op gelijken leeftijd als de manneo dit hebben. Men verwacht, dat het „bakvisschenkies- recht" door deze mededeeling van de baan is en geen enkele afgevaaxdigde vroeg, of de regeering soms later nog met hetzelfde voor* sfel zou aankomen. W I FRANKRIJK. CACHIN EN DORIOT 4 GEARRESTEERD. Waar de communisten Cachin en Doriot zich niet hebben aangemeld om hun straf te ondergaan, is er een bevel tot inhechtenisne- ming tegen hen uitgevaardigd. Zij zijn in he< gebouw van de Humanite aangehouden. BELGIe. HET MONUMENT VAN DEN FRANSCHEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Te Laeken vond Zondag de ontheffin| plaats van een monuiment voor den Fran- schen onbekenden soldaat. Nadat koning Albert een korte redevoe* ring bad gehouden, hield Poincare een groo- fe politieke rede, waarin hij o.a. aandrong op nauwere toenadering van Frankrijk en Belgie. I lncidenten. Na afloop van de plechtigheid der oat- hulling van het monument te Laken deden zich eenige incidenten voor. Toen de hofrij- tuigen vertrokken waren, werd het gedrang, zoo groot, dat de politie de menigte fliet' meer kon bedwingen en overrompeld werd. Dit had tot gevolg. dat de Brusselsche en Waalsche oud-strijders- en invalieden-ven-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7