DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. woeiiuAO rionaero negen en twintigste Jaargang Dagelijksch overzicht Buitenland No. 168 Dif hummer besfaaf ait 2 btadei* i927 Deze Couranl wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaar franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERMs. COSTER 6 ZOOJt; Voordam C 9. Dwfficieur: G. H. KRAK. Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 20 JlIM Na de onlusten te Weenen. Een volkomen fiasco der socialis ten. De Maritieme conjerentie Met voldoenimg kan geconstateerd wor den, dat de toestand te Weenen meer en meer normaal geworden is. En de eenige wensch die men na deze onlusten de ergste die Weenen ooit heeft meegemaakt binnen haar inuren kan koesteren is: dat thans spoe dig regelingen worden getroffen, die aan Oostenrijik een aanmerkelijk sterkere econo mische positie verschaffen, zoodat het in den vervolge voor de eeuwig en altijd kuipende bolsjewistan en communisten moeilijker wordt vasten grond onder de voeten te krij gen. Voor geheel centraal Europa is dit van balang, daar't zeer te bezien staat of bij een herhaling der onlusten de regeering, die thans door krachtdadig optreden de woelin- gen heeft weten te bedwingen, nogmaals tot een dergelijke prestatie in staat zou zijn. Lntussohen is het geheele verloop van deze IJuli-onlusten in meer dan een opzicht een ge- voelige les voor de socialisten geweest. In de eerste plaats doordat reeds onmid- dellijk bleek, dat bet plattelaod, waar de be- voIking tang niet zoo radieaal gezind is, alles- behalve geneigd is een gevaarlijke politiek als die der Weensche socialisten blindelings te volgen. Ia de tweede plaats, doordat dientenge volge de socialistische Schutzbund, die aan- vankelijk de onlusten meer in de hand, dan tegen werkte, gedwongen werd met het getij ook de bakens te verzetten en de wijste partij kiezend medehielp de agitatie in sanvenwerking met de officieele politie ten spoedigste te bedwingen. En in de derde plaats en wellicht is dit wel het ailerbelangrijkste doordat op nieuw gebleken is, hoe destaking op groote schaal volkomen on- bruikbaar is als politiek dwangmiddel. Reeds het vorige jaar ondervonden de En- gelsche vakvereenigiiigen, dat een staking proclameeren met vuur spelen beteekent Van de toeninaals ondervonden schade zal de Britsctie vakbeweging zich waarschijmlijk in geen jaren weten te herstellen. In Oostenrijik is het socialistisch verzet minder ver doorgedreven, doch genoegzaam is gebleken, dat het dogma: „Alle raderen staan stil, wanneer de sterke arm dat wil voor de toekomst een vrijwel holle fraze is geworden. Ook al beweren de socialisten thans, dat zij niet gecapituleerd hebben, en hun verzet slechts staakten, omdat zij niet wilden, dat de arbeiders en beambten econo- misch te gronde zouden gaan. Hebben aldus de socialisten te Weenen in alle opzichten een fiasco geslagen, voorzeker verdient bewondering de krachttoer' der re geering, die met de meest primitieve machts middelen, haar gelaten door een slecht vre- desveidrag, een ernstig revolutiegevaar in ie kiem heeft weten te smoren. Het wordt werkelijk wat al te dwaas, dat wisselen van pessimisme en optimisme op de vlootconferentie te Geneve. Nog gisteravond bereikten ons berichten, die ten gevolge van de verrassend snel tot stand gekomen En- gelsch-Japansche overeenstemming de ver- wachting uitspraken op een spoedig accoord met Amerika. Had dit land niet verklaard, dat eerst Engeland en Japan 't maar eens moesten zien te worden en dat het zelf daar- na wel mee zou doen? Welnu: Engeland en Japan zijn 't thans eens geworden en Amerika aarzelt. 't Moel namelijk van de technische consequentie's van het accoord al zeer weinig hebben en het voelt zich daarenboven lichtelijk geraakt, doordat het bij de besprekingen tusschen de beide andere deelnemende landen nagenoei geheel uitgeschakeld werd. Daarnaast beteekent dit Engelsch-Ja pansch accoord echter weinig minder dan een echec voor Amerika. Immers: het grootst< succes dat tot nu toe door Hughes c.s. be haald werd, was de ophefiing van het En gelsch-Japansch verbond Thans loopt de de legatie groote kans door haar wispelturige houding niets anders te hebben bereikt dan een nieuwe en nauwere Engelsch-Aziatische toenadering. En of men in de U.S.A. buiteu- matig ingenomen zal zijn met deze winst, staat te betwijfelen. Aldus zit de Amerikaansche delegatie in een uiterst lastig packet en het poogt daar door allerlei trucjes weer uit te geraken. Als gevolg daarvan is de conferentie thans opnieuw in een crisisstadium geraakt, dat dit- maal zelfs zoo ernstig is, dat de Engelsche aelegatie naar Londen is vertrokken om over- leg met de regeering te plegen. Tot haar te- rugkeer is deze „schitterende" conferentie dus fertehjk gestaakt. NA DE ONLUSTEN TE WEENEN. Het aantal slachtoffers. Tengevolge van het overlijden van ge- kwetsten is het aantal dooden thans tot 87 gestegen. De bijeenrdeping van den Na tionalen Raad. Er is betreffende het tijdstip van de bijeen- roeping van den Nationalen Raad nog geen beslissing genomen. De bondskanselier heeft met den voorzitter van den Nationalen Raad overlegd, dat er na de hervatting van het verkeer, met de partijen uit den Nationalen Raad overlegd zal worden om uit te maken, welken dag de Raad zal bijeenkoanen. Een verktaring van Seipel. Seipel heeft tegenover de buitenlandsche journalisten een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat de gebeurtenissen te Weenen tot de betreurenswaardigste behooren, die Wee nen heeft beleefd. Ook naar het aantal der slachoifers zijn zij de ergste sedert 1848. Nooit is een staat of een regeering onschul- diger in zulk een beweging getroffen. De vrjjspraak (te Schattendorf) op welke, daar het gerecbt onafhankelijk is, niemand invloed kon hebben, was geen uitspraak van klasse- justitie, daar de helft van de gezworenen uit arbeiders bestond. De sociaal-democratische partij, die niet aan zulk een omvangrijke be weging dacht, was er op uit de leiding der revoiiutionnaire beweging door het uitroepen van een protest-staking van 24 uur en een staking in het verkeerswezen in handen te krijgen. De algemeene proteststaking is ge- eindigd. Het is der regeering, met de hulp van politie'en troepen, de laatste twee dagen gelukt de straatgevechten te verhinderen. De offers, die de politieke hartstocht heeft ge- eischt, zijn betreurenswaardig. Totdusv r was het de trots van het Oostenrijksche volk geweest zonder bloedige revolutie de groot- ste moeilijkheden te hebben overwonnen. Het is thans onze taak dit bloedige tusschenspel van twee dagen door vreedzamen arbeid snel te doen vergeten. De regeering is vast be- sloten aan deze taak al r,aar krachten te wij- den. Huiszoekingen bij commanisten. Naar men uit Praag meldt, hebben huis zoekingen te Weenen bij gearresteerde com- munisten, het communistische partij-secreta- riaat en de redactie der Rote Fahne gedaan. buitengewoon compromitteerend matenaai aangaande de werkzaamheid der communis- ten in de laatste weken opgeleverd. Volgens de politie zijn de Russische agitatoren bij do- zijnen te Weenen aangekomen. Onder de bij de onlusten in hechtenis genomen betoogers zijn 24 communisten, onder wie negen Rus- sen. De ge volgen van d-e vernieling van het paleis vcm justitie. Door de vernieling van het paleis van Jus titie zijn de rechtbanken en daar gevestigde autoriteifcn dakloos geworden; ze hebben zich nu voorioopig in het gebouw der voor- malige Oostenrijksch-Hongaarsche bank ge- installeerd. Wegens de vernietiging van vele dossiers zijn talrijkfe verzoeken om revisie vernietigd De gedetineerden, wier dossiers verbrand werden, loopen nu leans buitengewoon Iang in hechtenis te moeten blijven Naar de bladen melden zal de regeering zoo spoedig mogelijk bij den nationalen raad een noodwet indienen inzake de be9poedi- ging der nog hangende gedingen; wellicht ook over het toelaten van de opheffing der preventieve hechtenis. Russische persstemmen. De Russische sowjetpers beschouwt de on lusten te Weenen als een opstand van het Oostenrijksche proletariaat tegen de fascisti- sche reactie. De Prawda fulmineert tegen de sociaal-democraten, die op de arbeiders heb ben laten schieten. Het blad hoopt, dat de Weensche arbeiders van die gelegenheid ge- bruik zullen maken om sowjets in te stellen en eindigt, dat de beweging alleen sticces zal hebben, als zij met Leninistische middelen wordt gevoerd. De Iswestia ziet in de gebeurtenissen een begin van de toekomstige r-evolutionnaire ontwikkeling in Europa. Verschillende berichten. De Oostenrijksche spoorwegen lijden door de staking ongeveer negen millioen schilling schade. Bij de verwoesting van het paleis van justi tie zijn ook de daar gedeponeerde testainen- ten verbrand. De politie is voorioopig met machine-ge- weren en gepanlserde auto's uitgerust. Tot de menschen, die in hechtenis zijn ge nomen behoort, behalve den Weenschen lei- der der communisten Fala, ook Pick, het lid van den Duitschen Rijksdag, die kersversch uit Moskou ontvangen revolutieplannen voor Oostenrijk bij zich had. Tot hen, die bij deze onlusten den dood vonden, behoort de vroegere adjudant van Bela Kun, de Hongaarsche communist In- Sos. Het parlement Maandag bijeen- geroepen. Op de agenda van de bi.'eenkomst van den Nationalen Raad, waarover de partijen thans onderhandelen, zullen staan: een rouwbe toon voor de slachtoffers, de instelling van een commissie van onderzoek, die echter pas in het najaar verslag zal uitbrengen, en de wetgeving inzake de vernietiging der acten. Zoo juist wordt bekend, dat de Nationale Raad tegen Maandagmiddag is bijeengeroe- pen. Volgens berichten uit Berlijn is het bijeen- roepen van het parlement geschied op aan- dringen van de sociaal-democraten. De jury voorioopig terzijde gesteld. De werkzaamheid van de gezworenen-recht- banken is voorioopig geschorst. Dientenge- volge worden de a.s. politieke moordproces- sen w.o. als eerste het proces wegens de moord op den Macedonischen emigrant, voor de schepenrechtbank gevoerd. Er zijn thans meer dan 300 lieden ingere- kend, waarvan er 75 reeds wegens ernstige revolutionnaire delicten naar het landsge- rechtshof zijn verwezen. Schober, de hoofdeommissaris van politie, die overigens zijn ontslag heeft aangeboden, wat de regeering geweigerd heeft, heeft een nauwlettend onderzoek gelast naar alle even- tueele machtsoverschrijdingen van de politie Telkens vertrekken er vreemdelingen uit Weenen, vandaar dat de treinen eivol zijn Geen vreemdeling is bij de onlusten lastig gevallen of aangevallen. Geweldplegingen. Naar men uit Weenen seint, heeft het ge- peupel Vrijdag bij de bestorming van het pa leis van de justitie de rechters gedwongen. on der bedreiging met mishandeling, te knielen en om levensbehoud te smeeken. Daar de be- wakers, die onder het departement van justitie ressorteeren, en die dienst doen bij de behan- deling van strafzaken, herhaaldelijk biijk hebben gegeven van radicale gezindheid en zich ook ditmaal weer bij de algemeene sta king hebben aangesloten, wil de regeering het heele korps opheffen en door de gewone po-». litie, die toch uitgebreid moet worden, laten vervangen. De economische gevolgen. van de onlusten te Weenen. Als gevolg van de plaats gehad hebbend? onlusten te Weenen wordt een verhooging van het disconto der Oostenrijksche Nationale Bank verwacht; deze verhooging zal mis- schien vandaag en anders een der eerstkomen- de dagen ingaan. De onmiddellijk uit de gebeurtenissen voort- vloeiende schade voor de schatkist zal 14 a 16 millioen schilling bedragen. Daarvan zullen 5 a 6 millioen schilling worden be steed voor den wederopbouw van het verwoes- te paleis van justitie en 8 a 9 millioen schil ling is verloren wegens derving der inkom- sten van de spobrwegen. CHINA. DE BURGEROORLOG. De driestedenstad aan de Jangfse in de macht van aanhangers van T sjang-Rai-sjek. Blijkens een draadloos bericht uit Hankou hebben de troepen van generaal Ho-Tsjen, den bevelhebber van het garnizoen te Woets- jang (de groote Chineezen stad aan de Jangtse tegenover Hankau), op de nationa- listisehe regeering te Hankau pressie ge- oefend om zidi te verstaan met Tsjang-Kai- sjek. Een niet-offirieel bericht vermeldt, dat gis- teren de troepen van Hoo-Tsjen de commu nisten hebben verjaagd en Hanjang en Han kau hebben bezet zonder op tegenstand te stuiten. DE RUSSEN IN CHINA. Nieuwe huiszoeking in het Russi sche gezantschap. Naar uit Peking wordt gemeld, is met goedvinden van het diplomatieke corps en van de regeering een nieuwe huiszoeking in het Russische gezantschapsgebouw ingesteld. Vooral de appartementen van den militairen attache werden aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Veel materiaal werd in beslag genomen. De Russische consul-generaal heeft protest ingediend bij de regeering van Peking, welke echter hierop niet heeft geantwoord. Mevr. Borodin bevindt zich momenteel op weg naar Mongolie; zij wordt door roode kozakken begeleid. DUITSCHLAND. DE CRIMINALITEIT DER JEUGD. N Sterke vemindering. De gangbare meening dat in Duitschland als gevolg van oorlog en inflatie der misda digheid der jeugd sterk is toegenomen vindt geen bevestiging in de Crimineele statistiek, die thans over 1925 verschenen is. Wel is het juist dat in de eerste jaren na den oorlog en vooral in den inflatietijd een onrustbarende1 vermeerdering van het aantal misdrijven, ge- pleegd door personen beneden de 18 jaai, viel waar te nemen, doch dadelijk na de stab>- lisatie is er verbetering ingetreden en thans is het cijfer zelfs lager dan in 1913. In het laat ste jaar voor den oorlog zijn er 54.170 von- nissen tegen jongelui beneden 18 jaar gewe- zen, in 1925 slechts 24.771. Een jaar te vo- ren 1924 was het cijfer nog 43.276. De vermindering bedroeg dus in een jaar 42 S Ect. In 1921 is het cijfer der veroordeelingen et hoogst geweest: 80.431. Hieruit volgt dat de economische crisis, die toen op't ergst was het sterkst op de jeugd heef ingewerkt. Zeer opmerkelijk is verder de sterke afne- ming van zware misdrijven, door personen beneden de 18 jaar begaan. In 1913 kwamen van de 110 moorden, in het rijk gepleegd, 18 op rekening van jongelui, in 1921 van 243 moorden 20, in 1924 van 193 moorden 14 Van misdrijven tegen de zeden was in 1913 het cijfer 1011, in 1921673, in 1924: 808 DE NOTA'S MET BELGIe. Geen publicatie. De tusschen Duitschland en Belgie gewis- selde nota's nopens de verklaringen van de Brockeville over de recruteering bij de rijks- weerbaarheid zullen vermoedelijk niet worden gepubliceerd.Nadat de rijksregeering de Bel- gische regeering had verzocht van publicatie der nota af te zien totdat Duitschland het antwoord heeft overhandigd, heeft thans de Brusselsche regeering hetzelfde verzoek tot Duitschland gericht ,daar zij harerzijds op de Duitsche nota wenscht te antwoorden. Uit uittreksels der Duitsche nota die enkele bladen reeds publiceeren blijkt dat de Brocke ville van meening is dat elk jaar meer dan de volgens het vredesverdrag vastgestelde 5 pet. leden van de rijksweerbaarheid worden ont- slagen om plaats te maken voor nieuwe sol- daten. Van Duitschen kant wordt dit uitdruk- kelijk tegengesproken. Wolf vat den inhoud der laatste Duitsche nota als volgt samen: Daar volgens het vre desverdrag de geregelde ontslagen bij de rijksweerbaarheid 8 1/3 pCt., de andere als de diensttijd nog niet om is 5 pCt., mogen bedragen, het toegelaten percentage van alle ontslagen 13 1/3 pCt. Nu heeft de Brockeville een cijfer van 12 pCt. genoemd en dit te hoog geacht, maar dat is ten eenen male onpjuist. 12 pCt. ligt bin nen de toegestane limiet. De meening van De Brockeville dat Duitschland in staat zou zijn de rijksweerbaarheid van vandaag op morgen te verdrievoudigen, berust mitsdien op een dwaling. Dat de kosten van de rijksweerbaarheid zeer aanzienlijk zijn, geeft de Duitsche nota toe, doch dat is een onvermijdelijk gevolg van een beroepsleger. BOOS WEER. Noodweer heeft de laatste dagen in ver schillende deelen van Duitschland weer veel schade veroorzaakt. De omstreken van Frankfort, de streek langs de Lahn en Rijn- hessen hebben het zwaar te verduren gehad. Hagelkorrels zoo groot als duiveneieren heb ben hier een flink deel van den oogst ver- woest, in sommiige gedeelten lag de hagel zoo hoog, dat de bewoners de straten met schoppen vrij maakten. Ook de wijnbergen hebben in deze streek veel geieden. Het zal jaren duren voor ze weer rendabel zullen zijn. In de omstreken van Mainz is het vee- voeder vernield, zoodat er vee zal moeten worden afgemaakt. De stad Mainz zal hier- door een verlies van 2000 liter melk per dag lijden. Ook in Beieren heeft de hagel ernstige ver- woestingen aangericht o.a. te Augsburg, waar de korrels 20 c.M. hoog lagen. De graanoogst is hier grootendeels verwoest, zooals trouwens in geheel Zwaben. Tenslot- te is het noorden van den Harz gister?n weer door zware onweders geteisterd. ENGELAND. HET ONOVERTREFBARE BRITSCHE RIJK. De Hertog van York heeft gisteren de ten- toonstelling op Olympia bezocht en in een niet-officeele toespraak den lof gezongen van de Britsche consumptie-artikelen. Na zijn reis, zeide hij, deed het hem genoegen weer de Australische appelen terug te vinden, die nergens ter wereld te evenaren waren De aardbeien, die men hem elders in het buiten land had voorgezet, hadden gesmaakt naar waterige zeep, en bij had nooit een lekkerder Sandwich gegeten dan gesmeerd met Noord- Iersche boter. De visch uit Nieuw-Zeeland, die nu niet op de tentoonstelling aanwezig was, was de smakelijkste die hij ooit veror- berd had, kortom de Britsche artikelen waren overal de beste en hij raadde de afcposanten aan het „British best" als wachtwdwd aan deze tentoonstelling te verbinden. VERKWISTING DOOR REGEERINGS- DEPARTEMENTEN. Arbeid en oorlog krijgen een veeg uit de pan. Men meldt uit Londen: De commissie van onderzoek, door het La- gerhuis ingesteld onder voorzitterschap van den unionist van Vivian Henderson voor hei nagaan van de begrooting, heeft een rapport uitgebracht, waarin 't financieel beheer van verschillende regeeringsdepartementen ern stig wordt gegispt. Het toont aan, dat bijv. het departement van arbeid zijn programma nopens het oprichten van arbeidsbeurzen tot dusver slechts voor een derde heeft uitge- voerd, en dat in den gang van zaken niet het minste stelsel zit. Verder ir.aakt men onnoodi- ge hooge kosten. Zoo heeft men voor de in- richting van arbeidsbeurzen woningen ge- huurd tegen buitensporige huren en elders tij- delijke woningen gebouwd om er de arbeids beurzen in te huisvesten, daar men verwacht- te, dat het werkloosheidsvraagstuk op zoo'n plaats wel constant zou zijn. Behalve het departement van arbeid, krijgt ook dat van oorlog een beurt en ook daar weet de commissie te wijzen op ernstige ver- kwisting en onverantwoordelijke uitgaven. NIEUWE BEVOEGDHEDEN VOOR DE VRIJSTAATSCHE REGEERING. en repressieve wetgevende maatregel. De Times verneemt uit Dublin dat de re geering voornemens is, wanneer de Dail Woensdag bijeenkomt, een nieuw wetsontwerp in te dienen dat tot strekking heeft verzet te gen de staatsorde te fnuiken. Het is nog niet gereed, maar het karakter ervan moet repres- sief zijn. De maatregel strekt om aan de re geering groote bevoegdheden te verleenen. Tien jonge mannen die te EVublin in ver- band met den moord op O'Higgins in hechte nis zitten, zijn gisteren opnieuw door de reci ter gehoord. De zaak is weer voor een week verdaagd. De beklaagden protesteerden en hun politieke medestanders in de rechtzaal begeleidden hun wegvoering met de kreten: „Leve de Valera! Leve de republiek!" BELGIL BELGIE EN DUITSCHLAND. De nieuwe Belgische antwoord nota. Gisteravond overhandigde de minister van buitenlandsche zaken Vandervelde aan den Duitschen gezant het nieuwe Belgische ant woord op de Duitsche nota in verband met de verklaringen van de Broqueville om de leger- sterkte van de rijksweer. Het antwoord begint met een pacifictische verklaring en een protest tegen de bewering, dat Belgie zelf zijn eigen neutraliteit zou heb ben geschonden. Verder verklaart de Belgische regeering dat in strijd met de Duitsche bewering de door de Broqueville geciteerde cijfers over de sterkte van de rijksweer juist zijn en eerst na grondige controle werden openbaar gemaakt. De cijfers over de vrijstelling van dienst en over de in-corporaties worden dus door Belgie gehandhaafd. De regeering verklaart verder haar infor- matiebron niet te willen vermelden en houdt het vervolg van haar antwoord in de lijn van haar eerste nota. Tot zoo ver dit antwoord, dat weinig af- doend is en ten overvloede het bewijs levert, dat de Broqueville eens te meer lichtzinnig is geweest. Men ontveinst zich in gezaghebbende krin* gen niet, dat dit incident voor Belgie zeer on- aangenaam begint te worden, omdat het op geen stevige argumentatie noch op positieye bewijzen berust. "**4 RUSLAND. WEER EEN EXECUT1E JN SOVJET-RUSLAND. Het sovjet-telegraaf-agentschap meldt: De rechtbank te Chabarowsk heeft den gewezen. kozakkenofficier Piskoemof ter dood veroor- deeld. Piskoemof, die in 1919 onder bevel van den Wit-Russischen ataman Kalmykof een rol heeft gespeeld, werd het folteren en vef- moorden van gevangenen ten laste gelegd, Hij was in 1926, toen hij in het geheim over- de Russisch-Chineesche grens kwam, gevao» gen genomen. EEN MOORD OP EEN SMOKKELSCHIP Toen drie smokkelaars Dinsdagnacht het smokkelschip Ingeborg Swinemunde dat bif Enskar Nystad voor anker was gegaan, op- zochten, vonden zij den kapitein van het schio vermoord. De politie constateerde, dat een matroos, die tot de bemanning van het schip behoorde, den vorigen dag naar Nystad ge gaan en vandaar reeds weer vertrokken was. De matroos werd in de naburige stad Borne- borg gearresteerd. Hij had de scheepskas waarin 163.000 mark was, gestolen. Van d« lading alcohol, die in het geheel 125.000 liter bedroeg, was nog slechts 180 liter over. De Ingeborg is naar Abo gebraeht. MOSKOU EN WEENEN. X K De gebeurtenissen te Weenen hebben, tob als vanzelf spreekt, groote sensatie verwekt in kringen der derde internationale te Moskou, waar men in de revolutionnaire poging een bewijs ziet, hoe weinig het kapitalisme in Eu ropa nog „gestabiliseerd" is. Het bestuur ALRMAARSCHE GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1