NUTS SPAARBANK a a a b Buitenlandsch gemengd nieuws. w SfansiiibUv 17-7- Binnenland SI* A ART liGUOQUiDiE HYGIeNE- EN VEIL1GHEIDSH0EKJE Wie zich voor de gezondheid en weerkracht van zijn volk interes- seert, heeft er, groot belong bij, dat het zwenunen in de scholen en de vereenigingen grooier uitbreiding krijge. Ned. Zwembond. a a GESLAAGD. De heer J. Baas alhier is te Den Haag ge slaagd voor het examen handelskennis L. O. 1 ;U- ier Internationale heeft aanstonds een op- roep gepubliceerd, waarin het wereld-prole- ariaat wordt opgeroepen, om met alle krach- «n de beweging in Oostenrijk te steunen. k STALIN EN DE OPPOSITIE. 1 Naar de Roel meldt, is thans aan Tsjitsje- rin verzocht, om als bemiddelaar op te treden in het conflict tusschen Stalin c.s. en de op posite in de communistische partij. Tot dit doel heeft Tsjitsjerin een onderhoud gehad met Trotski en Radek en hen er o. m. op ge- wezen, dat de actie der opposite der sovjet- diplomate voor groote moeilijkheden stelt, Bpeciaail in die landen, waar sociaal-democra- len in de regeering zithng hebben. In ant- ivoord hiercp heeft Trotski een „verzoenings- orogramma' overgelegd, dat vier punten be- vat, namelijk: onfzetting van Stalin uit de :unctie van secretaris-generaal der partij, bij- jenroeping van een bijzonder partij-congres, koerswijziging in de buitenlandsche politick en staking der repressies tegenover de oppo site. Zooals vanzelf spreekt, is de kans, dat Stalin in dit „verzoenings"-voorstel zal tre den, nihil. De officieele beslissing er over moet echter nog gen omen worden. TUDIEBOEKE worden ge- FRANKENBERG alKMAA* DE PR'INS VAN WALES ALS TILMACTEUR. Een schitterend debuut. De prins van Wales heeft zijn debuut ge- haakt bij die film! Eenige maanden geleden had hij beloofd, ujn meaewerking te verleenen voor een cine- natografische onderneming, die een film zou rervaardigen, wellier vertooningsrecht zou tijn voorbehouden aan de British Legion. Zaterdag is prins Edward nu in de stu dio gekomen en liet zich grimeexen, alsof hij van zijn leven nooif anders had gedaan. Nie- mand herkende hem, toen hij opging in de menigte der figuranten en toen de voornaam- ste scene afgeloopen was, kwam een der in- timi van den huize op hem af en zei vertrou- welijk: „Vertel me eens je naam, kerel, want je imitate van den prins van Wales is onver- beterlijk. En ook je spel mag er zijn, hoor!" Na dezen lof verzocht de prins den braven man, eens mce te gaan. naar zijn kleedvtr- trek, en toen hij zich daar afschminkte en verkleedde, wist de ander niet, waar hij gauw genoeg zijn excuses vandaan zou halen! De film, die het eerst in Engeland zal gaan op Wapenstilstandsdag, zal heeten: „Remein- ber!" (Herinnert u!) MADAME NUNGESSER SCHRIJFT ARTIKELEN, Haar eerste pennevruchi over de vlucht van haar zoon. De „Petit Parisien" heeft in een aantal ar- tikelen, waarvan thans het eerste is versche- nen, mevrouw Nungesser, de moeder van den vermisten held van ,,1'Oisean Blanc-', aan het woord gelaten. De beklagenswaar- dige vrouw, die verzekert „niet om de eer <!e schrijven, want Charles heeft mij zoo lang met eer overladen", verzekert opnieuw, dat Nungesser en Coli inderdaad over den oce- aan zijn gekomen. Zij, de moeder, wcet het: zij is er volkomen ook van overtuigd, dat zij ergens in N.-Amerika zijn geland en dat zij leven. Maar in afwachting van teekenen van dat leven Wil zij niet werkeloos blijven. Zij zijn misschien gewond en onder het verbeiden van Charles' terugkeer wil de moeder niet met schreien haar tijd doorbrengen, maar zooveel doenlijk het werk verrichten, dat hij achterliet. Tijdens zijn verblijf in Amerika, na den oorlog, was Nungesser getroffen door de tbeorefcische voorbereidselen der Amerikanen voor de Oeeaanvlucht. Nungesser zelf deed toen „exhi'bition"-vluchten, en volgens zijn moeder danken de Amerikanen daaraan veel leering. Hij was destijds de afgod van de 'American Legion, de „afgezant van den durf". Hij kon zich er toen bij vde gesprek- ken rekening van geven, hoeveel er den Amerikanen aan gelegen was, het eerst den igrooten tocht te ondernemen. Zijn harts- :ochte!ijke vaderlandsliefde kwam daartegen In opstand. Men spreke, aldus mevr. Nungesser, aver onze luchtheidien toch niet als dver waaghalzige gekkien. Zij zijn niet gek! In- usschenjarenlang dacht Charles over niets jan die oeeaanvlucht. Dat dateert van hot begin van zijn verb.ijf in Ameraka. Midden in zijn exhibition-vliegerij werd hij echter door een boosaardige campagne tegen hem, naar Frankrijk geroepen De Amerikaansche iviateurs en de Legion deden hem eervol uitgeleide. Het gevaar lag in Framkrijk voor hem; hij snekte ciaarheen. Maar hij vergat zijn plan niet. „Ik verlaat Amerika per booF', zei hij destijds, ,,maar ik keer terug per vlieg- tuig". Z^a beslui't stond vast HUISH. EN INDUSTRIESCHOOL. Voor het diploma huishoudkundige slaag- den de dames J. A. Harp te Alkmaar, T. H. Hoogterp te Wormerveer, C. J. A. Memdeis- ma te Scherinerhorn, T. N. Rol, A. Schaaf en R. M. J. Stoel, alien van Alkmaar. Voor dte Nijverheid Akte (leerares linnen en costuumnaaien) slaagde aan bovenge- noemde school Mej. J. W. Rusting van den fielder. MULO-EXAMEN. Gisteren zijn geexamineerd 28 candidaten, van wie 7 zijn afgewezen. Geslaagd voor diploma A: E. G. Helling, J. M. Boulonois, D. J, M. Combee, N. J. Poortenaar, alien te Alkmaar, J. B. Dinge- mans, B. J. Witte, J. C. Roos, J. Pie, alien te Bergen, E. Schoone te Assendelft, M. Kroon- stuiver, N. Klooster, G. Hoff, M. G. Dral, alien te Krommenie, I. Vennik te Heiloo, P. Smit te Lutjewinkel, C. A. Roeper te Texel, A. Togtema, W. Denijs, F. Vreeden- burgh, alien te Bloemendaal. Voor diploma B: H. Hagha te Enlchuizen, C. Dobber te Purmerend. Voor de U. L. O.-scbool voor jongens en meisjes, hoofd de heer R. A. Mulder, alhier, is het succes met het eind-examen dit jaar volkomen. Immers al hare negen candidaten zijn thans geslaagd. Daarmee heeft deze school, wier bestaan in het afgeloopen voor- jaar werd bedreigd, voldoende haar be- staansrecht aangetoond. JU BIL EU MS - Z AN GERS FEE ST. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Bond van arbeiders-zangvereenigm- gen in Nederland wordt op Zondag 24 Juli a s. in den Muziektuin een groot zangers- feest georganiseerd, waaraan 9 koren met pirn. 550 zangers(-essen) zullen deelnemen en o.m. zullen uitvoeren „Strijdliederen-Fan- iasie", met begeleiding van harmonie-or- kest. Het feest wordt voorafgegaan door een optocht, welke wordt samengesteld op het Doelenveld. KEGELCLUB „ONZE CLUB" 20-JARIG BESTAAN. Den Alkmaarschen en Helderschen kege- laars, aangesloten bij den Alkm. Kegelbond, staat spoedig een mooi concours te wachten Op 4 Februari van dit jaar was het 20 jaar geleden dat „Onze Club" te Alkmaar were! opgericht. Het bestuur van deze club besloot tot het houden van een concours en wel van 23 September tot en met 2 October a.s. op de 6 nieuw aangelegde banen in het Gebouw De Unie te Alkmaar, onder de reglementen van den A. K. B. Op het programma staan reeds korps-, jubileum-, konings-, vrije baan senio- res, vrije baan juniores, dames, heeren en pa- ren-wedstrijden. In een circulaire aan de ke- gelclubs schrijft „Onze Club" dat zij niets on- beproefd zal laten om deze wedstrijden tot een waar kegelfeest te maken. EMIGRAiiL NAAR CANADA. Een Nedeiiander, die sedert eenigen tijd in Canada woont, schrijft aan het Hbld. over de kansen voor Nederlandcrs- om in Canada werk te vinden, dat er ook daar veol werk- loosheid heersCht. Ruimte is er genoeg in dit land, doch de kansen lijken mij, na acht maanden in To ronto geen passmde betrekking te hebbtn kunnen vinden, zeer miniem. Om dit duidelijker te verklaren, moet ik even teruggaan. De agenten van de C. P. R en C. N. R. hebben er natuurlijk belang bij, Canada als geheel roosklieurig voor te stellen. Zoo stelt men het o. a. ook voor, dat hier wei- nig versehil in „social standing" is, en men derhalve aan kan pakken, wat men krijgen kan. Toen ik dan ook vier dagen in Toronto was had ik ten „job" in een groot hospi- taal, als ziekenoppasser, wai 85 dollar per maand plus maaitijden opleverde. De werk- tijden waren, ook 'sZondags, van 7 tot 7 uur met 2 uur rust. Na 14 dagen moest ik deze tijdelijke betrekking verlaten en heb toen in de navolgende acht maancLn ongeveer 300 sollicitatiebrieven verzonden, ettelijke malen firma's bezocht en alle mogelijke officieele inrichtingen eii pevsonen bezocht, met het doel, ten betrekking als boekhouder, corres pondent, vertaier, secretaris of anderzins ie krijgen. Steeds stuitte ik echter op het be- zwaar, dat ik geen „local experience" had en terwijl ik als zoodanig soliiciteerde, probeer- de ik in den tusscheniijd een ander soort be trekking te vinden. Zoo werd mij aangebo- den, als bordenwasscher van 9 uur voorm. tot 8 uur nam. te komen werken op 6 dollar per week met twee maaitijden, wat ik niet ac- cepteerde, omtiat ik financieel onafhankelijk was. Ik schreei o. a. aan alle arbeidsbeur- zen in groote st.den in Canada, zooals Que bec. Montreal, Winnipeg en Ottawa, doch kreeg eensteminig bericht terug, dat er werlc- loosheid heerschte en de kansen aldaar ten minste evai minitm waren als in Toronto. In Toronto nu, heerschte zooveel werkloosheici, dat er dikwijis ingezonden stukken in de kranten verschenen, waarin geklaagd werd over de emigranien, die den Canadeezen het werk uit de handen narnen. Volgens de ar- beidsbeurs te Toronto waren aldaar ruim 3000 werkloozen ingeschreven dezen afge loopen winter. Ik ben toen aan het studee- ren gegaan, om de boekhouding, zooals die hier toegepast wordt, grondig te leeren en betalde 300 dollar voor den geheelen cursus voor „accountancy" aan de Shaw Schools ltd in Toronto. Terwijl ik met deze studie bezig was, soliiciteerde ik overal, waar ik slechts dacht, dat er kans was en eindelijk na acht maanden, kreeg ik een betrekking ais auditor (boekhouder) bij the Tecumseh Hou se, een groot hotel in London, On. Van ae Nederanders, die ik in Torkonto kende (er zijn daar circa 2000) was altijd cen groot gedeelte zonder werk. De meeste hun- ner waren werklieden, slagers, schilders, metselaars enz. en de gemiddqlde verdiensten die zij maakten waren ongeveer 20 dollar per week. Wat men in Nederland (en andere landen) voorspiegelt, alsof men hier te alien tijde werk kan vinden legen 30 of 40 dollar per week, is absoluut onwaar. Ik heb onderzocht en ge- sollicrteer'd fof In 'den {retire denk daarottT wel bevoegd te zijn, hierover een oordeel te vellen. Ik geef graag toe, dat de Vereeniging voor Landverhuizing in Den Haag er na- drukkelijk voor waarschuwt dat men als kan- toorbediende zoo goed als geen kans heeft in Canada, doch ik kom tot de overtuiging dat men als arbeider ook niet veel kans heeft. Het spreekt van zelf, dat emigranten, die eenmaal hun laatste geld aan reisgeld uitge- geven hebben, hier trachten iets te vinden, on- verschillig wat het is en hoeveel zij verdie- nen, indien ze zich slechts staande kunnen houden. Er zijn er echter ook, die terug gaan, zoodra ze hier den toestand opgenomen heb ben, indien zij het geld voor de terugreis kun nen betalen en in Nederland familie hebben, die voor hen zorgen. Door mijn huidige betrekking als boekou- der betaal ik o.a. alle loonen uit aan een per- soneel van 75 man en u zoudt verwonderd zijn, te vernemen, hoeveel loon er gemiddeld betaald wordt. Ik laat derhalve een beknopt lijstje volgen van deze loonen: Piccolo's 4 dollar, keukenpersoneel 30 en 40 dollar, kok 70 dollar, chefkok 160 dollar, schilder 80 dol lar, kellners en kellnerinnen 1530 dollar, hoofdkellner 100 dollar, klerken 70100 dol lar, directeur 200 dollar, teiefonistes en ver- koopster in de kranten- en sigaren-afdeeling 35 dollar per maand. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat kell ners fooien verdienen, dat er een groot gedeel te van het personeel onder keukenpersoneel valt ad 3040- dollar per maand en dat bij alle loonen de maaitijden inbegrepen zijn. Dit zijn de werkdijke loonen, die ik uitbetaal. Hier in Londen is voorts een arbeidsbeurs, waar echter thans geen betrekkingen vrij zijn, terwijl deze tijd van het jaar niet de ongun- stigste is. 't Winters is de werkloosheid groo- ter. Men kan ongeveer aannemen, dat een dol lar hier evenveel koopkracht heeft als een gulden in Nederland. Men betaalt b.v. voor de huur van een eenvoudige kamer 3 dollar per week en voor kostgeld met kamer 8 dollar per week. Schoenen kosteri hier van 5 tot 20 dollar per paar, costuums naar maat vanaf 35 dollar. De voordeelen, die men hier geniet zijn o.a dat men bij een eenvoudig loon geen belas- ting behoeft te betalen, dat de leeftijdsgrens niet zoo een groot bezwaar is als in Neder land, dat men in het algemeen een vrijer leven heeft en dat dit land ten slotte voor velen, die ,,down" zijn, een uitkomst is. Het klimaat hangt veel af van het gedeelte van Canada, waarin men leeft. Vergeleken bij het Nederlandsche klimaat, is het hier droo- ger, 's winters enkele dagen beslist kouder dan in Nederland en's zomers enkele dagen veel warmer, doch over het algemeen geno- men, kan ik weinig versehil opmerken. In het westen of noorden is de temperatuur afwisse- lender dan hier, doch de provincie Ontario heeft een tamelijk gematigd klimaat. paar rAet uit zucht naar gold Jftaar uit voorziahtigheid, @pdatals zioRte of zorg XI AtceZt, Qif niet afhanReliiR zift. Nederlandsch Spaarbankbureau. ALS DEINDIe-VLI EOE RS TElRUG KOMEN. In verband met de groote belangstelTing, welke voor den a.s. terugkeer van het K. L. M.-vliegtuig uit Batavia bestaat, zijn, naar het Haagsche Aoeta-kantoor verneemt, eeni ge maatregelen getroffen, welke, in het kort samengevat, als volgt zijn: Op net vliegveid Schiphol is, zooals men wcet, een podium gebouwd, waarop de pas- sagier en de bemanning van het vliegtuig zullen worden onfvangen. Voor dit podium is het voor de genoodigden gereserveerde gedeelte. Links van het podium is een afge- s-lpten gedeelte voor houders van toegangs- kaarten le rang rechts een gedeelte voor houders van kaarten 2e rang. Men heeft besloten direct na aankomst van het toestel een receptie te laten plaats hebben, en hen, die de vliegers iets willen aanbieaen, daartoe op het podium in de gele genheid te stellen. Zoo zal die gemeente Am sterdam, zooals wij reeds gemeid hebben, een zilveren herinneringsmedaille aanbieden, de Koninklijke Vereeniging voor de Luchtvaart zal haar medailles van verdienste uitreiken, ook de Vereeniging Oost en West biedt een plaquette aan. Daar de weg naar Schiphol vrij moeilijk is en een groote opkomst wordt verwacht, heeft men maatregelen genomen om op den dag van aankomst het vervoer naar het vliegveid reeds des morgens om 10 uur te laten beginnen per booten van „De Vol'har- ding" en per autobussen van het K. L. M.- kantoor Leidscheplein. De loketten voor kaartenverkoop zullen ook reeds om 10 uur des morgens geopend zijn, echter zijn thans ook reeds kaarten verkrijgbaar. In afwachting van de aankomst der vlie gers zullen de belangstellenden op Schiphol! nog veel te zien krijgen. Alle rangen bieden een vrij uitzicht over het vliegveid met zijn gaande en komende vliegtuigen in het Inter nationale luchtverkeer. Bovendien zullen esr cadrilles van land- en zeemacht naar Schip hol komen, om hun teriigkeerende kameraden der burgerluchtvaart te verwelkotnen, een Pander-vliegtuig van de Rotterdamsche Aero-Qub zal in het lucHrukn zijn vlieg- eigenschappen vertoonen en ten slotte biedt de K. L. M. zelve gelegenheid1 tot pleizier- vluchten. Verder zijn op het terrein buiffetten gebouwd. Men verwacht de H-NADP omstreeks 4 uur des middags. Te 6 uur zal de ontvangst der opvarenden zijn afgeloopen en zullen zij zich per auto naar Amsterdam begeven CCHTC CATZ-ROTTERDAMMEf{ CCHT langs den Overtoom, Staidlhouderskade, West einde, Sarphatistraat, Amstel-Hotel. Langs dezen weg znlleo verscheidene vereenigingen zich scharen. Op het podium bij de ontvangst zal een Philips-luidspreker in werking zijn, zooda; alle aanwezigen het gesprokene op het podi um duiddijk zullen kunnen versiaan. Tegelij- kerijd zal bovendien Hilversum het gesproke ne draadloos uitseinen, zoodat geheel Neder land met de ontvangst van den 'heer Van Lear Black, de heeren Geysendorffer, Schol- toe en Weber, en den heer Van Lear Black's kamerdienaar, Baylin, kan meeleven. DE AUTOBUSSEN DER A. T. O. Maandag zijn in ons land aangekomen de Mercedes-Benz wagens, die voor het A. T. O.-bedrijf zullen worden gebruikt. Zij zijn op het oogenblik te Gorinchem gestald en op 24 dezer zullen enkele bussen voor de eerste lijn GorinchemPapendrechtsche Veer in ge- bruik worden genomen. Er zijn drie type wa gens. De eerste soort, de grootste, is bestemd voor primaire wegen. Deze bussen bieden plaats voor 33 passagiers, hebben een lengte van acht meter en een breedte van 2.35 Me ter. Deze wagens zijn voorzien van twee rij- en dwarsbanken, op elk waarvan twee perso- nen kunnen plaats nemen. De banken zijn achter elkaar gaplaatst behalve aan de ach- terzijde van den wagen, waar zij tegenover elkaar staan. De tweede soort is bestemd voor secundai- re wegen. Deze bussen bieden plaats voor 23 personen, de lengte bedraagt 7.30 en de breedte 2.10 Meter. De dcrde soort is bestemd voor tertiaire wegen. De hiertoe behoorende wagens zijn 1.90 Meter breed en kunnen 17 passagiers vervoeren. De autobussen maken een zeer eenvoudigen indruk, de lijnen zijn zooveer mogelijk recht gehouden, terwijl alle luxe ontbreekt. De wanden zijn hoog, terwijl de wagens ruimschoots lieht en lucht kunnen ontvangen door groote ruiten. De entree is aan de voorzijde naast den chauffeur. Ach ter dezen is een schuifdeur aangebracht, zoo- dat de bestuurder geheel van het publiek is afgesloten. In de zoldering, die vrij hoog is, is een nooddeur aangebracht. Aan de achter- zijde bevindt zich bovendien een deur, die al- leen in tijd van nood mag worden geopena. Verder is aan den achterkant een kast aan gebracht, die voor het vervoer van overtolli- ge bagage is ingericht. Tegen betaling van 25 pet. van het tarief kan men deze bagage opbergen. De bussen worden voorts 's win ters automatisch verwarmd. Bijzonder doel- matig is de steun aan de banken, die laag zijn aangebracht. De wagens zijn voorzien van een zeer mo- derne reminrichting. De bussen rijden op ballonbanden, terwiji de achterwielen gedub- beld zijn. POGING TOT DOODSLAG OP TWEE POLIT1E-AGENTEN. Gistermiddag te ongeveer vijf uur heeft een zekere H. in de Hinthamerstraat te Dtu Bosch een chauffeur lastig gevallen. Toen de po4itie hem hiervoor arresteeide, heeft hij in iiet posthuis, waarnaar hij werd overge- bracht, op't oogenblik, dat de aandacht der twee agenten werd afgeleid, een der agen ten bij de keel gegrepen, op den grond ge- worpen en gepoogd hem te wurgen, terwijl de ander agent met een zwaren stoel dusda- nig werd tcegetakeld, dat hij zijn kameraad niet onmid'dellijk kon hulp bieden. Bij het gevocht dat ontstond en waarbij de onderliggende agent het zwaar te verant- woorden had, werd de andere agent genood- zaakt van zijn wapenen gebruik te maken. De arerstant kreeg zoo een hevige slag met den sabel, dat hij in het gasthuis verbonden moest worden. Het geheele meubilair van het posthuis werd vernield. H. staat als een woesteling bekoiid. DE HOTELRUIMTE IN AMSTERDAM. Eenigen tijd geleden heeft de directie van het American Hotel haar uitbreidingsplan- nen kunnen verwezenlijken. Een der aan- grenzende perceelen aan de Leidschekade was reeds in haar bezit; twee andere zijn daar cnlangs bijgekomen. Daar het de bedoeling is het nieuwe gedeelte bij de Olympische fees ten in gebruik te kunnen riemen; wordt haast bij het werk betracht. De drie percee len, waaronder het kleine hotel „Phlila- delphia" zijn reeds gesloopt en in de volgen- de mand wordt het hei-, grond- en gewapend- betonwerk aanbesteed. Wann.er de nieuwe vleugel gereed zal zijh, zal het totaal aantal kamers 130 bedragen. In het nieuwe gedeelte zijn 50 kamers gepro- jecteerd, waarvan 30 met badkamer. De bestande entree aan de Leidschekade wordt uitgebreid, terwijl een nieuewe ruime restautratiezaal voor de hotelgasten wordt ingericht. De nieuwe vleugel is ontworpen door den architect Rutgers. SCHENDING VAN EEN COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT. Men zal zich wellicht herinneren, dat te gen het eind van 1925 en Januari 1926 een staking heeft plaats gehad van de musici in het City-Thater en enkele andere bioscoop- theaters te Rotterdam, welke staking was geproclameerd door .den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond, ter verkrijging van een geheel vrijen dag per week voor ae mu sici. De directie van het City-Theater heeft toen ingevolge het coll'ectief arbeidscontract, het- welk zij met den Toonkunstenaarsbcnd had, aan arbiters de vraag voorgelegd, of het pro- clameeren van de staking voor het gemelde doel al dan niet moest worden opgevat als een schending van de zijde van den Toon kunstenaarsbond van het collectief contract, nu in dit contract ten aankien van de vrije dagen reeds een bepaalde regeling voor- kwam. De directie stelde zich op het stand- punt, dat de Bond het contract daarmee had geschonden, en vorderde ontbinding van het contract met schadevergoeding. Door verschdlende omstandigheden hebben arbiters, zijnde de heeren J. Wolterbeek Mui- ler, mr. C. P. Zaayer, mr. L. A. Nypels, mr, A. Nicol Speyer en B. Coltof, eerst aezer da gen uitspraak kunnen doen. Deze luidt, dat inderdaad het proclainee- rentvan de staking door den Bond onder de bedoelde omstandigheden een schending van het collectief contract opleverde, wes- halve het contract ontbonden werd vez- kilaard. Arbiters beslisten, dat het aangaan van een collectieve arbeidsovereenkomst naar goede trouw en billijkheid voor de contracteerende vereeniging zelve de verplichting meebrengt, zich overeenkomstig die collectieve arbeids overeenkomst te gedragen en zich gedurende den loop ervan te onthouden van staking ol uitsluiting of andere strijdmiddelen, welke recthstreeks of zijdelings ten doel hebben, in de overelngekomen regelen wijziging te brengen. De schadevergoeding werd slechts toege- wezen voor zoover zij oetrekkiug had op net door het prcclameeren van de staking ver- oorzaakt, geringere bezoek aan het theater. De airecue van het theater had inede scha devergoeding gevorderd voor de kosten van vervoer van de werkwilligen per auto en van hun voeding in het theater gedurende de staking, docn het hierop betrekking hebben- de geaeelte van den eisch werd afgewezen op grond dat de desbetretfende kosten met een noodwendig gevolg waren van het procla- meereu van de staking, doch ten hoogste van het posten, hetgeen echter, indiien dit al vau den Bond was uitgegaan, was geschied na 't begin der staking, dus na het oogenblik, waarop net collectief contract volgens de be slissing van arbiters ontbonden was. Na de ontbinding stond de Bond tegenover de di rectie van het theater vrij. De Toonkunstenaarsbond werd tevens "in een gedeelte van de kosten van de eischende partij veroordeeld. EENFIEID N. A. S. EN NED. SYND. VAKVERBOND. Het bestuur van het Nationaal Arbeids- secretariaat heeft besloten te treden in het voorstel van het Nederl. Syndicalistisch Vak- verbond, om besprekingen te houden over mogelijke eenheid van ,beioe vakcenlralea. Daartoe hebben beide besturen een gemeng- de commissie van achttien leden benoemd, FLESCH A1ET BRIEFJE GEVONDEN. 1 e Groede is een flesch aan het strand ge- vouden, waarin een brief je, gedateerd 14 Juni en onderteekend Nungesser." Het briefje is bij den burgemeester gedeponeerd. SUIK ER'SMOKK E'LARIJ. Naar Met Volk verneemt, zijn de ambtena- ren van de invoerrechten en accijnzen te Rot terdam er in geslaagd een groote suikersmok- kelarij op het spoor te komen, waardoor de staat voor 135,00'0 was benadeeld. Toen het Belgische sleepschip Trio on- langs te Hansweert arriveerde, werd het on der bewaking van ambtenaren gesteld en van daar verder opgesleept naar Rotterdam. Eenmaal hier gearriveerd, zijn de Belgische kapitein en de bemanning van boord gegaan en naar Belgie teruggekeerd, zonder zich verder om het lot van hun vaartuig te be- kommeren. Het schip werd eerst naar die Schiehaven en van daar naar de Boompjes verhaald, waar de goederen in het Rijks- Entrepot werden opgesiagen. De lading was aangegeven als veevoeder. En inderdaad be- vond zich ook veevoeder in het vaartuig doch onder de bovenste laag veevoeder kwa- men 500 balen suiker voor den dag, die men op deze wijze gepoogd had frauduleus in te vaeren. Voor iedere baal suiker is een recht verschuldigd van f 27. Uit het onderzoek is gcblekcn, dat dit vaartuig reeds voor de tien- de maai veevoeder" invoerde en de negpn vorige malen op dezelfde wijze suiker onder de lading was verborgen geweest. In totaal was de staat dus benadeeld voor 5000 maal 27, of 135.COO. Steeds hadden de invoer- ders een zoogenaamd „vrij-paspoort" voor de lading kunnen vertoonen. De papieren stonden op naam van de N. V. Zuid-Hol- landsche Veevoeder-Maatschappij, terwijl de papieren waren afgeleekend met den naam van 'n verificateur, die niet bestaat. De do- cumenten bleken fictief te zijn. Daar er vervalschte documenten in het spel zijn, is ook de politie in de zaak ge- moeid, die een onderzoek op groote schaal instelt, daar men met een wijdvertakt corn- plot, waarbij ook Belgen betrokken zijn, heeft te maken. Het vaartuig is thans op's rijks werf aan de ketting gelegd. DE STORING AAN DE CENTRALE NOORD TE AMSTERDAM. Naar die Tel. verneemt, is de man, die in verband met de storing, welke de vorige week Ddnderdagavond aan de electrische centfale Noord heeft plaafs gehad, was gear- resteerd, op vrije voeten gtsteld. Uit het on derzoek moet zijn komen vast te staan, dat van opzet geen sprake was en dat de storing aan een samenloop van omstandigheden was te wijten. NIET VLIEGEN OP ZONDAG. Volgens de Tel. gaan er in den gemeente- raad van Haarlemmermecr stemmen op, ora het verrichten van rondvluchttn door de K. L. M. te Schiphol, op Zondagen te ver- bieden. B B 3B L E E\£ U I D D E/L E N voor a1inrigntlnaen van onde leverd BIKNEd BREELENjAoEN Aa BESTELLIN&\f bij de (Nieuwesloot), welke Spaarbank onder con- trole staat van het de modedrank BLJ ATHLETIEK. Hil slaat aan hel eindpuni van den loopbaan. Uw eerste prijs is hij en hij is hel gaarne. omdal hij weet slechis verlrisschend en opwekkend. niei prikkelend. te werken. Hij is lhans ook verkrijgbaar per flesch. voorzien van een wetlig gedeponeerd zwarl eiiket, waarborg dat hel mineraal-, soda- of spuilwaier. al of nief met suiker. werd vermengd met

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2