Alkmaarsche Courant Set geheim ran de oude kast FEUILLETON. No 168,' - 192? Hondercl negen en tvlntlgsta jaargang, Woensda^ 20 Juli. Abonne's, die de stad verlaten en hun courant wenschen nagezonden te hebben, worden verzocht hiervan twee dagen te voren kennis te geven. DE ADMINISTRATE. Radio-hoekje Donderdag 21 Juli. Hilversum, 1050 M. 12 Politieberichten 1.2.352.Lunchmuziek door het trio uit restaurant De Rozenboom te Bussum onder leiding van Willem Lohoff. 3.30!4.30 Uur- tje voor wees- en ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.-6.Orgelconeert door den heer A. W. Rijp in de Nieuwe Kerk te Am sterdam. 6.7.45 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest, onder leiding van Nico Treep. 8.10 Christel. radio-avond. Mej. Luise Lauenroth, piano. Mannenzangkwartet „Cor. :Amore", van Rotterdam. De heer Ruitelaar van Schiedam, pianobegeleiding. la. Motette, Nageli. b. Barcarola, Zyderlaan. c Ecce quomodo, Handl (kwartet). 2a. Widmung, Schumann. b.Kinder avondgebedje, Rijken (P. Timmers, tenor). 3. le ged. v. d. rede van den heer T. Cnossen, redacteur van „De Standaard", over: In het land van James Curwocd (Immigratie naar Canada). 4. Mondschein-sonate op. 27 cis-moll, Beetho ven (piano). 5a. Elias, Mendelsohn, b. Mys- terieuse geschiedenis, Spoel (baritonzang, M v. d. Does). 6a. Letzter Fruhling, Grieg, b. Out Lieken, C. v. Rennes (Th. v. Heiningen, hooge bariton). 7. 2e ged rede. 8. Papillons, op 2, Schumann (piano). 9. Die Jiidin (Ca- vatine van Brognis). Halevy (Bas, H. Brink horts)10a. Droomend, Steenhuis. b. Abend- standchen, Schiebold (kwartet). 10.30 Persbe- richten. 1 Daveniry, 1600 M. 11.20 A Cave's sextet en solisten (viool, piano, so-praan, bariton) I.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 Voorle- zing. 2.50 LezingHow things grow. 3 20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Le zing: The longest moment in my life, Hunted by an elephant. 4.20 Duetten (bariton, so praan). 5.35 Kinderuur. 6.20 Dansmuziek 6.35 Landbouwberichten. 6.40 Dansmuziek. 6.50 Tijdsein, weerbericht. 7.05 Berichten 7.20 Landbouwlezing. 7.35 De sonatas van Beethoven. 7.45 Lezing: Victorian Poetry, Doubt and experiment. 8.05 Een avond in Blackpool. Vroolijke muziek en zang. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Causerie. 9 55 Ka- mermuziek. Het Ch. Woodhause strijkkwar tet. 10:5012.20 Dansmuziek. Parijs ,/tadio-Paris", 1750 M. 10.50 11 20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5 055.55 Kinderuurtje. 8.5010.50 „Gilet- te de Narbonne", van Audran. Orkest en soli Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 5:50—6.50 O rkestconcert. 8.25 8.55 Plat-Duitsche declamaties 9.10.35 Idyllen-avond. E. Miiller-Benrath. declama- he. A. Schoenmaker, viool. A. Hesse, fluit II.0512.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 2.505.50 Lezingen en les sen. 5.506.50 Orkestconcert. 6.50—8 05 Lezingen en lessen. 8.50 Berlijn van vroeger Oude muziek en zang. Ufa-Symphoniker. A Kistenmacher, tenor. 10.50—12.50 Dansmuz. Hamburg 385 M. 4.35 Orkestconcert 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kamermuziek. 8.20 „Born- hoved", Neder-Duitsch drama in 3 acten. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 309 M. 5.206.20 Kindermati- nee. 8.20 Orkestconcert. 9.5010.50 Dans muziek. Binnenland HERINNERING AAN HET KONINKLIJK BEZOEK. In de Maandagavond gehouden raadszit- ting van Eindhoven werd medegedeeld, dat de neer en mevouw A. Philips—De Jongh als blijvende herinnering aan net Kon. bezoek aan de Philips-fabrieken een muziektent aan de gemeente aanbieden, te plaatsen in het PhilipsDe Jongh-wandelpark. De raad aanvaaidde het geschenk onder applaus. DE NEDERLANDSCHE STAAT VEROORDEELD. Naar verluidt, hebben arbiters uitspraak gedaan in het bekende geschil tussclien de Louisegroeve en den Staat der Nederlanden. Bij deze uitspraak is de Staat veroordeeld aan de Louisegroeve te betalen een bedrag Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. Duijls Gaydou. Met eenigszins aarzelende hand schoof Fernand eindelijk het paneeltje op zij. Op het eemge plankje daarachter zagen wij een lang- werpig kistje staan, een soort klein koffertje met ijzeren omamenten en een ijzeren slui- ting. Heel eerbiedig zette mijn broeder het kistje op de tafel en we bekeken het van alle kanten, huiverig om het te openen. Toen ik het bij de sluiting even aanraakte sprong het deksel van zelf open. Een klein misboek trok het eerst onze aandacht, 'n pracht van een boekje met miniatuurteekeningen in kleuren en gothische letters. Op het titelblad stonden twee letters S. W. 1657. Verder lag er in het kistje een oud Spaansch muntstuk met het opsqhrft Phil. IV Hispana Rex. 1645. Een ledteren beursje, afkomstig uit Cordova, een lmnen kleedje met allerlei borduursels, waaronder een wapen, en dezelfde letters en datum S. W. 1657 als in het boekje. Verder een bundel brieven en enkele Latijnsche en ltaliaansche dociimenten. Wij gingen naast elkaar zitten en maakten oen bundel brieven los. De meesten waren in het Fransch, enkele in het Spaansch en de overigen in het Italiaansch geschreven. En we lazen een voor een die epistels van een paar eeuwen geleden De wind gierde van ronn 7 585000, met rente a 5 pet gedii- rende vijf jaar, in totaal dus een soni van ruim 11 ton. DE NEDERLANDE-RS TE WEEN'EN. Blijkens bericht van den tijdelijken zaakge- lastigde van Nederland te Weenen hebben geen Nederlanders letsel gekregen bij die on- Tusten aldaar. DE HUISZOEKI'NG BIJ DE INDISCHE STUDENTEN. Naar het „Soer. Handelsblad" uit Neder land vemeemt, zijn bij de documeniten, die bi] den inval in de woningen van de inlandsche studenten in beslag werden genomen, brie ven, die in hooge mate compromitteerend zijn voor vele anderen, onder wie het oud-hoofd van den belastinga-ccountantsdienst in Ned - Indie, den heer Vlemin-g, en de leden van dte Tweede Kamer Joekes en Cramer. (Hier te lande is van dezen aard nog niets bekend geworden de geheele zaak wordt hier inderdaad wel zeer geheim behan- deld, merkt het Hbl. op en wij deelen het bovenstaande dus onder alle voorbehoud me- de en laten het voor rekening van het „Soe- rab. Handelsbl."' NiOODLOTTIG WAN©EGR'IP. Terwijl een schipper in de haven te Ouden- bosch bezig was zijn vaartuig te teeren, zag hij een paar kinderklomipen boven het water uitsteken. Met het wanbegrip van lie den, die meenen dat voor alles de politic eraan moet te pas komen liet de man het kind eenVoudig in het water liggen en ging eerst een agent waas-- schuwen. Eer deze echter er plaaise was, snelde reeds de vader toe en bracht zelf zijn kind op het droge. De levensgeesten waren echter reeds geweken. NIJ V E R-H EI DSOND E R WIJ Z E R W EL R A ADS LID. Ged. Staten van Fri-esland hebben beslist, dat de heer W. Popipe, die door den raad van Lemsterland niet als raadslid was t-oegelaten wegens het bekleeden der betrekking van leeraar aan de avondteekenschool te Lem- mer, als lid van den raad1 behoort te worden toegelaten. In tegenstelling met den raad zijn Ged. Staten van oordeel, dat sedert de inwerking- bepaalde onder 1 van art. 23 dtr Gemeente- treding van de Nijverheidsonderwijswet het wet, dat het lidmaatschap van den raad on- vereenigbaar verklaart met de betrekking van onderwijzer voor het lager of middelbaar on- derwijs, niet'meer van toepassing is op hen, die nijverheidsonderwijs geven. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR HOOFDDORP. De koningin, prins Hendrik en prinses Ju liana zullen zich heden tegen 1 uur per auto uit den Haag naar Hoofddorp begeven, ter bijwoning van een gedeelte van het co-ncours- hippique aldaar. Daarna vertrekt de koninklijke familie per auto naar Amsterdam, om met den trein van 8 uur 16 's avonds naar Apeldoorn terug te keeren. De prins gaat dan van Apeldoorn uit met denzelfden trein door naar Mecklenburg, waar hij eenigen tijd zal vertoeven. KAMERLEDEN OP BEZOEK AAN DE LANDBOUWHOOGESCHOOL. Maandag hebben dertig leden der Staten- Generaal een bezoek gebracht aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. Te 11 uur werden zij door den President- Curator der Landbouwhoogeschool, jhr. S. van Citters, in de Senaatskamer ontvangen. De voorzitter der Tweede Kamer, de heer jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, dankte 00k namens den voorzitter der Eerste Kamer, die verhinderd was te komen, voor de uitnoodi- ging. Vervolgens splitsten de bezoekers zich m twee groepen, om een bezoek te brengen aan de verschillende laboratoria. Te 1.15 bood jhr. van Citters in hotel „De Wereld" het gezelschap een lunch aan. In den namiddag werden wederom eenige laboratoria bezichtigd. Te 3.45 was het bezoek geeindigd en gin gen de Kamerleden naar Den Haag terug. SCHORSING HUURVERORDE- NINGEN. Naar het Hbld. verneemt, zijn de kon. be- sluiten tot schorsing der huurverordening van Arnhem en andere gemeenten, waar de verordening door Ged. Staten tot schorsing was voorgedragen, door de koningin onder- teekend. Inzake de vernietiging van vier verorde- ningen zal de Raad van State nog -nader ad- viseeren. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN INDIe. De echtgenoote van Soedono, welke laatste reeds enkele maanden geleden in arrest ge- steld was ih verband met het deelnemen aldoor, maar wij hoorden het niet meer, de uren gingen voorbij, en de nacht ging om, en we zaten daar nog, toen de dagschemering ons rillerig maakteen zwijgend legden wij den laatsten brief weer in het kistje. Wij vonden geen woorden om deze verwondering te uiten. We staarden elkander aan en we zei- den niets. Het was of wij zelf oak zoo oud waren ge worden, of we in dien tijd geleefd hadden, en teruggekeerd waren uit het rijk der dooden. En we zwegen vol weemoed1, vol bewondering wij voelden ons zoo klein, zoo nietig, bij die helden, die zoolang geleden geleefd, en ge- liefd en geleden hadden! En we waren trotsch, want wij stamden af van hen, die de brieven hadden geschreven en die een rol hadden gespeeld in de geschiedenis van die bewogen tijden, die papieren waren van onze voorouders afkomstig; wie weet met welke moeite bewaard en verborgen! Onze ouders zelf hadden er het zwijgen over bewaard. Uit dien bundel en de bijbehoordende do cumenten heb ik zoo trouw mogelijk het nu volgende verhaal opgesteld en neergeschre- ven. III. Een kleine stoet bewoog zich statig langs den weg, die naar de oude kathedraal leidde- Het was de bruiloftstoet van Silvia, die jong- ste dochter van den graaf di Montignoso, die in het huwelijk trad met den markies Wal- fried, een afstammeling van het huis d'Este. Dit vorstenhuis voerde reeds dezen naam in 1097 onddr Oberto Azzo, die zich graaf van Lungiana en heer d'Este noemde. Het is een feit, dat uit dit huis de Duitsche aan een commumstTsche actie onder at nuTf- tairen is thans 00k geaipresteerd. Zij staat bekend als een heftige propagandiste. EEN BURGEMEESTERLIJK STANDJL. Eenigen tijd geleden heeft het Twentsche stadje Ootmarsum een nieuwen Burgemeestei gekregen. Nog voor de indiensttreding van den nieuwen functionaris had de Raad beslo- ten een nieuwe R. K. Jongensschool te bou- wen. Dit besluit heeft de tegenwoordige Bur- gemeester ter vernietiging voorgedragen aan de Kroon. Dit heeft de anders zoo rustige Raad van Ootmarsum zoo aangegrepen, dat er in de laatste vergadering heftige woorden gewis- seld werden. Een der leden verweet den Voor zitter dat hij in het college van B. en W. ner- gens over gesproken heeft en dat het bewuste verzoek den Raad eerst na zes weken. heeft bereikt. Dit gaf den Burgemeester aanleiding een zeer scherpe rede tot den Raad te richten, hij noemde het betreffende besluit een schan- daal, in aanmerking genomen den toestand der financien. Het R. K. Kerkbestuur heeft zelfs met geen enkel woord bedankt. Dit was, zeide de burgemeester de stank, die den Raad zoo alleszins toekomt inplaats van dank. Spr. kwam op voor de belastingbetalers, waartoe 00k hij behoorde. Hij noemde het meer dan schandelijk hoe de Raad omsprong met het geld der ingezetenen. Nadat er wederzijds nog verschillende „complimenten" gewisseld waren, ging de Raad in geheime zitting. FUIFT DE STUDEERENDE JEUGD TE VEEL? D „N. Cour." deelt een en ander mede om- trent de uitkomsten van het eindexamen der H.B.S. te Schiedam, waarbij van de 34 candi- daten 17 werdien afgewezen, nadat dezelfde commissie, die reeds drie jaar onveranderd bleef aan de H.B.S. te Delft 12 van de 29 candidaten had laten sneven. Het blad is op informatie uitgegaan en schrijft nu: „Tegenover de vele geruchten kunnen wij meedeelen, dat van eenige ontdekte knoeierij geen sprake is evenmin van een bijzonder lastig examinator; 00k heeft de commissie geen blaam wiilen werpen op de school zelf. Dezelfde commissie nam b.v. het examen af aan de Meisjes-H. B. S. te Rotterdam en daar zakte niemand. Ten overvloede zij vermeld, dat een derge- lijk overwicht van een of twee examinatoren onmogelijk is, daar alle cijfers in gemeen- schappelijk overleg worden vastgesteld. ,,'t Heeft hem dus niet gelegen aan de commissie, niet aan de school en betrekke- lijk 00k niet aan de leerlingen." Het blad stelt de vraag of het slechte resul- taat 00k in verband kan staan met het feit, dat bedoelde leerlingen hun schoolcarriere begonnen in de verwarde oorlogsiaren. Zeer waarschijnlijk is dit niet: in 1921 en 1922 was de toestand voor de jeugd die naar de H. B. S. ging, niet abnormaal te noemen. Als het ging om de in de oorlogajaren gebo- ren kinderen, dan zou eenig verband aan te nemen zijn. Overigens zijn Schiedam en Delft zoo zijn te Amersfoort afgewezen van zoo zijn te Amersfoort 13.11 afgewezen van de 39. De „N. Crt." vermoedt, dat de examen- commissie aanstuurt op handhaving van het wetenschappelijk karakter van het examen en gelooft in den geest der commissie te hande- len, door den wensch uit te spreken, dat het Delftsche en Schiedamsche geval aan een uit- gebreid onderzoek onderworpen zal worden. Het Hbl. teekent hierbij aan: Tegen een onderzoek zal wel niemand be- zwaar hebben, al gelooven we, dat het wel wat gewichtig is, van een „geval" te spreken Bij een examen plegen nu eenmaal slachtof- fers te vallen en er zijn tegenwoordig op de middelbare soholen velen die voor de studie niet de noodige geschiktheid hebben, dat is reeds al te lang bekend, maar 00k velen, die wel geschiktheid hebben, maar zooveel tijd noodig hebben voor zaken buiten de studie om, dat er bijna geen tijd overblijft voor het leeren. Men kan de jeugd 00k wel eens te veel ontspanning toestaan. Ook uit Indie komen klachten over slechte examen-resultaten. De N. Soer. Crt. bespreekt de examens voor de onderwijsacte en noemt de resultaten bedroevend, niet van die voor de hulpacte, maar voor de leerlingen, die het heele examen ineens of het aanvullend exa men deden. Er waren groepen, waarvan slechts 30 pCt. slaagde. Waaraan deze zeer slechte resultaten zijn te wijten?, vraagt het blad. Predes kon men het ons niet zeggen. Vast staat echter, dat de examencommissie precies als ver'eden jaar was samengesteld. De opgaven waren niet moeilijker. Over deze opgaven is dan ook niet geklaagd. Hoogstwaarschijnlijk schuilt de fout bij de candidaten zelf, die minder ijverig zijn ge- weest dan in vroeger jaren, Dit is niet een op tak der Welfen is gesproten, door Guelfo IV, zoon van Oberto Azzo, die Hertog van Beie- ren werd. De macht van het huis d'Este ver- meerder onder Obizzo IV, die Modema en Reggio veroverde, Borso (14501471) was de eerste die den titel van Hertog ontving; zijn broeder Hercules I en Alfonso I, die tot tweede vrouw de beroemde Lucrezia Borgia had, verleenden aan hun huis nieuwen luis- ter. Hercules de Tweede (15341558), zoon van Alfonso de Eerst, was getrouwd met Re- nata, dochter van Lqdewijk XII van Frank- rijk, die den hervormer Calvin en den dichter Marot beschermde, te Ferrara ontving, en partij trok voor hun leer. Zij werd ook als Kettersche van haar gemaal en kinderen ge- scheiden. Haar zoon Alfonso II bracht Fer rara tot het toppunt van roem. Hij was was beschermer van Torquato Tasso; zijn zuster Eleonora is welbekend door haar ongelukkige liefde voor den groo- ten dichter. In het jaar 1597 werd Ferrara aan het her- togdom ontnomen. Daar Alfonso II geen kinderen had ging de hertogelijke kroon van Reggio en M<xl en a over in handen van Gesare d'Este, een natuuriijlken zoon van Alfonso I. Het huis stierf uft in 1803 met Hercules III, thans is er niets meer over van het eens zoo beroemde vorstenhuis d'Este, maar de prachtige en blijvende monumental van kunst en litteratuur doen alle met veel sym- pathie en liefde denken aan het beroemde huis, dat zooveel wilskracht toonde om zijn macht te handhaven en te vermeerderen. De zlchzelf staand felt, maar een aigemecn ver- schijnsel. Als de jongedames en heeren minder feest willen vieren, meldt het blad, wat minder wilden charlestonnen, wij gelooven, dat de re sultaten van hun arbeid dan heel wat beter zouden zijn. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAN'D. De Prov. Staten van Noord-Holland kwu- men gistermorgen voor de zomerzitting bij- een onder voorzitterschap van den commis- saris der Koningin jhr. mr. dr A Roell. Na opening der vergadering werden de heeren Kl. de Vries, Kostelijlc en Weiss be- eedigd en als lid toegelaten Voor de behandeling der agenda vroeg de heer Ter Haar het woord: „Als oudste statenllid in dienstjaren valt mij de eer te beurt, zei spr alvorens wij onze gewone werkzaamheden beginnen tot u het woord te mogen richten" Het is nu 12H jaar geleden dat de voorzitter, door de Koningin daartoe geroepen, het ambt van Commissaris der Koningin in d-e provincte Noord-Holland heeft aanvaard: 12 'A jaar moge in vergelijkiog met de eeuwen, welke in de geschiedenis zijn voorbiigegaan, als een korte spanne tijds gelden, \2A jaa-r if ni-et g-ering in een menschen leven, des te minder als zij zijn gepasseerd in stagen ar beid, ten -bate van het algemeen, als zij zijn gewijd aan een omvangrijke, veran+woorde- lijke taak: ,,U zij-t"zei spr., „in een moeilijk tij isge- wricht op uw post g-ekomen, u hebt altijd en overal voor oogen gehad de belangen van Noord-Holland. Gemak^elijk was dit niet al tijd, vooral niet nu, ook in de vertegen- woordigende colleges der provincie, ver van elkaar staande geestesrichtingen tot uiting komen, nu meer dan vroeger middelen moesten worden gevonden, om de kloof tus- schen diepgaande beginselen te overbruggen Daardoor is het voorzitterschap van de Prov. Staten er niet gemakkelijker op ge worden. Maar u hebt met het talent, hetwe.k men tact noemt, er voor gezorgd, dat de zaken voortgang konden hebben Uw advi-e- zen in dit college, waarvan een ieder wist en gevoelde, dat zij op.goed overwogen, wel- gefundeerde beginselen rustten, werden op prijs gesteld. Herhaaldelijk heeft de vergade ring van uw groote juridische kennis, vooral op staatsrechtelijk g-ebied, partij kunnen trekken. Ook daardoor hebt gij in den waren zin des woords leiding aan de vergaderin- gen der Staten gegeven. Bij u was en is het gezag, dat van de leiding dient uit te gaan, v-erzekerd." Spr.^zeide, ook nrmens de leden der Staten*zich gedwongen te voelen, den voor zitter daarvoor en voor hetgeen hij in het belang der provincie-heeft gedaan, dank en hulde te brengen. „God heeft u in ruime mate de vreugde van den arbeid geschonken", besloot spr., moge Hij u ook in de toekomst kracht en wijsheid geven, om uw ambf op de zelfde wijize als in de afgeloopen periode, te v-er- vullen. (Applaus). De voorzitter dankte voor deze woorden en verklaarde 60k dankbaar te zijn voor het kostbare geschenk van de Staten, dat hij Zaterdag in zijn woning mocht ontvangen. Land- en tuinbouw. Ingekomen was een voorstel van de heeren v. d. Vail c.s., om „Ged. Staten uit te noodi- gen,.een commissie te benoem-en, die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid, om den land- en tuinbouw blijvend loonend te ma-ken, zoowel in het belang der producten, als in dat der consu- menten, waarbij ook iiet vraagst-uk van d'en tusschenhandel dient te worden bezien". Dit voorstel zal bij het betreffende punt der agenda worden behandeid. De Provinciale rekening over 1925 werd vervolgens z. h. st. goedgekeurd. Buitengewoon Leger Onderwijs. Hiertna was aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot verleening van subsidies voor buitengewoon lager onderwijs. De heer Kl. de Vries (V.-D.) verdedigde het denkbeeld, dat aan de voordracht ten grondsiag ligt. Spr. zou echter wenschen, dat wanmeer de gemeenten niet in staat zijn, de voile bijdragen te betalen, die volgens de verordening van haar worden geeischt, de kinderen daaronder niet zullen lijden. De heer mr. Bruch (A. R.) herinn^rde aan de geschiedenis van dit subsidie. Spr. was van meening, dat Ged. Staten er op uitmuntende wijize in zijn geslaagd, om in hetgeen in het besluit van 21 Dec. l§ vast gesteld in een verordening te belichamen. Spr. betoogde. dat volkomen de hand moet worden gehouden aan de bepaling der ver ordening, da-t geen onderscheid wordt ge- maakt tusschen betalende en niet-betalende leerlingen en tusschen centrum- en andere gemeenten. Spr. zou wenschen, dat niet al- deugden van Renata, Hertogin van Ferrara, haar naastenliefde, de vrijheid van gedachte, die ze voor zich zelf verlangde en in ande ren eerbiedigde, en eindelijk haar leed, heb ben haar tot een van die figuren gemaakt, waarvan de naam niet zal worden vergeten. Silvia en Walfried hadden elkaar ontmoet aan het hof te Modena, waar Graaf di Monti gnoso een gunsteling was. Na eenige jaren had zich de oude Graaf in zijn kasteel Mon tignoso bij Massa-Carrara teruggetrokken met de jonge Silvia, de laatste dochter, die nog thuis was. En nu had zij haar hart en heur hand aan den knappen Walfried geschonken. Hij had haar lief en had haar menig sonetto d' amore opgedragen. Hoe f-ijin en vorstelijlk zag zij er uit in haar lange witsatijnen robe, met een rand herme- lijn omzoomd; haar jeugd, haar schoonheid, haar onschuld waren de edelgesteenten, die haar versierden; een zeer fijne kanten sluier viel in lange soepele plooien om haar heen, heur blonde lokken als met een nevel bedek- kend. Een geur van oranjebloesem doordrong de hicht. Het was in den tijd, dat de oranje- boom in vollen bloei staat. Februari is in die bevoorrechte streken al een lentemaand en de boomgaarden zijn een weelde van zachte oranjebloemen en glinsterende oranjeblade- ren. De stoet vervolgde zijn weg; geen dirukte van equipages, geen haastig gedraaf. Voor- uit liepen een paar jonlkvrouwen, trouwe vriendinnen van de bruid, dan -kwam zij, de parel, van het huis Montignoso; haar fijne leen in aanmerking zullen komen kinderen wier ouders of voogden in N.-Holland wor.en maar ook zij, die ten laste komen van in N. Holland wonenden. Tenzij Ged. Staten dit denkbeeld overnemen, zal spr. een am-ende- ment te deze zake indienen. Spr. uitt-e tenslotte den wensch, dat spoe- dig een verordening moge komen ten aan- zien der nazorg van zwakzinnige kinderen. De heer Van der Glas (C. P.) wenschte de verklaring af te leggen, dat hij in de Stater al-leen aanwezig is namenb de communisti- sche partij in Holland. Noch de heer Wijn- koop, noch de heer Faber zijn vertegen- woordigers dier partij. Onder herhaalde interrupties lcwara spr. tot het onderwerp, dat thans aan de orde was en verklaarde, dat hij zijn stem niet aan de voordracht zou geven, tenzij in art. 1 ge- schnapt wordt, dat ook bijdragen worden gegeven aan rechtspersoonlijkheid bezitten- de vereenigingen of instellingen. De heer Wijmkoop (C. P.) wilde eveneens een korte mededeeling doen. „Als er sprake is van royeeren", zei spr., „zou ik kunnen mededeelen, waar de heer Van der Glas al zoo g-eroyeerd is". Spr. zei voorts, dat de heer v. d. Glas zich overigens vergiste. „Wij zijn de communisten in Holland!" en hij kon zich voorsfellen, dat de heer v. d. Glas, die vele relsties met kapifalistische krimgen cm- derhoudt, dit onaangenaam vindt. Wat bet. onderwerp in kw-estie betreft, verklaarde spr. zich volkomen bewust te zijn, dat het mee- doen aan het werk der Staten bij velen de meening zal wekken, dat dit een afwijking is van zijn pr.incipe. Dat is echter niet het geval. Het voorstel v. d. Glas zou spr. overigens gaarne steunen. De heer Gerhard (S.-L'.), lid van Ged. Staten, bestreed het voorstel v. d. Glas. Spr. ging de verschillende opmerkingen na en verklaarde, dat Ged. Staten zoo noodig niet zullen nalaten, dwang op de gemeentebestu- ren te oefenen. Het voorstel-v. d. Glas werd hierna m stemming gebracht en verworpen. De voordracht van Ged. Staten werd- ver volgens aangenomen. Subsidie-conservatorium. Het voorstel tot subsidieverleening aan het conservatorium te Amsterdam werd aange nomen. A •nbtenarenreglement. Bij het voorstel tot wijziging van het amb- tenarenreglemenf 1920 werd de voordracht eveneens aangenomen. Steun aan den tuinbouw. In behandeling kwam vervolgens de voor- dracht van Gedp. Staten tot het verleenen van steun aan den tuinbouw. Mevr. Aukes Timmer (V. D.) verdedigde de steunverleening en betoogden, dat de pro vincie geen hooge bedragen zal behoeven te besteden, om o'en tuinbouw weer op te heffen. Spr. drong er op aan, in de eerste plaats hulp te verleenen aan Kennemerland. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze was het woord aan den heer De Vail (S. D.), die nog eens naging op wel ke gronden de provincie eenige jaren geleden steun aan den tuinbouw heeft verleend. Deze hulp is voor vele tuinders een redding ge- weest, maar de moeilijkheden, waar de tuin ders nu voorstaan, zijn van heel anderen aard. Het jaar 1926 is voor hen zeer moeilijk geweest, hetgeen spr. nader aantoonde. In Kennemerland kan men zeggen: „Arme grond, arme menschen." Er moeten nieuwe inzichten komen i.z. de wijze, waarop de teelt moet worden uitgeoefend. De eenige verbete- ring is, dat de tuinders nu in staat zijn dank zij de electriciteit hun gronden in droge tijden te bevloeien. Er zal in de eerste plaats moeten komen vakonderwijs voor vol- wassen tuinders en glascultuur, die met zich meebrengt een grootere onafhankelijkheid van de weersgesteldheid. Daarvan zal ook het gevolg zijn, dat meer krachten in den tuinbouw kunnen worden gebruikt, hetgeen dus de bestrijding der werkloosheid ten goede kan komen. Spr. vroeg zich af, of de hulp die Ged. Staten nu willen bieden, afdoende zal zijn. Een positief antwoord kor. hij hierop niet geven maar in elk geval is het voorge- stelde een middel. Spr. verdedigde ten slotte het door hem ingediende voorstel. De heer Dekker (R.-K.) meende, dat niet voldoende ad-vies aan den georganiseerden tuinbouw is gevraagd en -gaf Ged. Staten in overwegi-ng, een volgende maal dez-e organi- sat-ie niet voorbij te gaan. De heer Hooy (R.-K.) zou het wenschelijk achten, dat het voorstel-v. d. Vail eerst naar Ged. Staten ging om prae-advies. De heer Colijm (A.-R.) had uit de voor dracht niet kunnen opmaken, of de nieuwe weg, dien Ged. Staten willen inslaan, inder daad den tuinbouw zal bevorderen en ten goede komen. Dit nam echter niet weg, dat hij d-e voordracht zou steunen, omdat 61k slanke hand in de strenge hand haars vaders, den nog knappen ouden graaf. Vier kleine pages dxoegen den langen sleep en vier kleine meisjes droegen guirlaudes van witte bloemen; eenige familieleden volgden, en twee oude knechten sloten den stoet. Toen men het portaal van de kerk had' be reikt, •knielde het lieve bruidj-e op de stoep van het godshuis neer, terwijl de jonge meis jes hun bloemenkransen boven haar hoofd hi-elden, totda-t de oude bisschop met de koor- knapen haar tegemoet trad, haar zegende en haar den trouwring aan den vinger schoof. Een zacht orgelspel begeleidde den bruid- stoet naar het altaar, waar de jongelieden de trouwbelofte zouden bevestigen. Heeft ooit een bruid -naar die orgelmuziek geluisterd? Die veelzeggen-de muziek? De vermaning, die er uit spreekt, de aanmoedi- gi-ng, de troost, de waarschuwing, dat het wellicht van korten duur zal zijn de still© hoop, dat de jonge vrouw eens ook moeder zal worden, de tranen, de bittere tra- nen van smart, en ook die van vreugde weemoed, dank, alles wat in een hart 001- gaat; dat houden de tonen van het orgel in, in dat oogenblik, eenig in een men-schenieven, het oogenblik waarin de zegen des hemels op het hoofd1 der bruid wordt afgesmeekt De -plechtigheid1 is afgeloopen. De jonge gravin di Montignoso is nu markiezin Wal fried geworden; het gelu-k omstraalt haa# voorhoofd en zij reikt de hand aan haar ge maal, die haar Iangzaam onder de tonen va een jubelzang uit de kerk geleidt. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5