DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HOTEL ..NASSAU-BERGEH" - BERGEN AAN ZEE Buitenlandsch gemengd nieuws. )it nnmmer lerfl negen en twmtigste faargang I Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, ultgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alfcaaar 2,franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWljsnnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfcNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij vjb HERMs. COSTER ft ZOOR» Voordara C9. G. H. KRAK. DOIDERDAG Telef.nr. Adrafnistratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 21 JUIil Uit hef PaHement Den Haag, 20 Juli 1927. Het grootste deel van dfe vergadering van die Eerste Kauner op heden is in beslag ge nomen geweest door de interpeltatie van den heer De Zeeuw (S. D. A. P.) over het aan- ibod van den minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeente Rotterdam om haar door een subsiaie van 49000 gulden in staat te stellen den bouw, van de nieuwe Koningln- nebrtug niet aan den laagsten inschrijver, een vreemdeling, maar aan een Nederland sche firma op e dragen. Van sociaal-democratische zijde is diit den minister nogal euvel geduid en de heer De Zeeuw heeft zich tot tolk geoiaakt van de daartegen ingebrachte grieven. In een zeer ■uitvoerige rede heeft hi] den minister verwe- ten, dat dit aanbod vierkant in strijdi was met een gezonde economic en dat het veel beter iware geweest als bij zich niet in de zaak had gemengd. Minister Kan heeft zich initusschen kracht- dadig daartegen verdedligd. Hij wees op het national® karakter van het werk, betoogde, dat door de gunning er van aan een Neder landsche firma het werk in het land bleef en vond er niets onbehoorlijks in, dat hij andie- re lichamen, niet enke'L „Werkspoor" dat bij subsidieering het werk zou hebben gekregen, maar -ook de gemeenten Amsterdam en Utrecht, die groot belang er bij hebben, dat het aan „Werkspoor" niet aan werk ont- breekt, had aangespoord om deel te nemen aan het door hem in uitzicht gestelde subsi- die. Natuurlijk deed het hem leed, dat op het oogenblik Rotterdam zijn aanbod niet had aanvaard en het werk toch aan den laagsten, Duitschen inschrijver had opgedragen, maar wamneer een dergelijk geval zich nog eens voordeed zou hij niet anders handelen. Een uitvoerig debat ontwikkelde zich over de zaak, waaraan niet enkele sociaal-demo- crafen maar dok vertegenwoordigers van an- dere partijen o.a. de heeren Cdlijn (A. R.) en Van Embden (V.D.), die geen van beiden, de zijde des ministers kozen, zich mengden, doch tot een praktisch resultaat is men niet gekomen. Toen de klok ongeveer drie uur wees kon de voorzitter den minister dank zeggen en ging men tot de andere puoten van de agenda over. Vermelding verdient intusschen, dat die heer H. Polak zijn partij- genoot De Zeeuw niet bijviel Hij vond, dat waar de Nederlandsche industrie duurder is dan de Duitsche omdat de Nederlandsche hooger loonen en korter werkuren kent dan de Duitsche, het niet meer dan betamelijk is, dat de Nederlandsche regeering aan de Ne derlandsche imdiustrie het bestaan mogelijk maakt door haar uit de staatskas te steu- nen. Ik vermoed, dat menige economist, van we Ike politieke richting ook, tegen een derge- flijke opvatting van de staatstaak gaarne zou willen opkomen. Na de afdoening van een paar minder be- langrijke onwerpen heeft de Kamer na een enkele opmerking van den heer Westerdijk (V.D.) zonder stemming hare goedkeuring geschonken aan de gewichtige nieuwe ComptabiUteitswet, welke intusschen bij de Tweede Kamer zellfs tot geen opmerking aan- leiding heeft gegeven. De steun van de nieu we Centrale Middenstandscredietbank vond bij de drie sprekers die er het woord over voerden, de heeren Westerdijk (V. D.), Fran- sen (R. K.) en De Gijselaar (C. H.) geen warme voorstanders, veeleer het tegendeel, maar men begreep, dat de Regeering op het oogenblik niet anders kan, ten einde grooter schade voor de openbare kas te voorkomen, als aan de instelling, die moet helpen schoon schip te maken op het gebied van het mid- denstandscrediet financieelen steun- te ver- schaffen. Het voorstel ging er dan ook zon der stemming door. Over het aan het Wegenfonds te verleenen voorschot zullen morgen de beraadslagingen worden voortgezet. Heden heeft alleen de heer De Veer (A.R.) een vriendelijk woord er over gezegd. In de plaats van mr. Zillessen heeft de Kamer met algemeene stenunen tot haar grif- fier benoemd, den heer jhr. mr. W. A. Bee- llaerts van Blokbland, reeds gedurende vele jaren commies-griffier van het college. Oagelajksch overzichi. Koning Ferdinand van Roemenie overleden. Nog gistermiddag tijdig genoeg om on- der onze telegrammen te v/orden opgenomen bereiikte ons het bericht, dat koning Ferdi nand van Roemenie overleden was. Als een verrassing kwam dit zeer zeker niet. Reeds eenige jaren leed de koning aan een ziekte die voor hem een langzaam, doch onvermijdelijk einde beteekende. Zoo blijkt dus het gerucht, volgens hetwe'k de koning reeds geruimen tijd gestorven zou zijn en dat dit terwille van de rust en orde in het land geheim gehouden werd, van alien grond ontbloot. En tevens kan, geluk'kig, wor den vastgesteld, dat ook de vrees voor ernsti ge troebelen in verband met de troonopvoi- fing weinig of geen reden van bestaan zal lijken te hebben. Uitgebreide voorzorgsmaat- regelen zijn genomen, de staat van beleg is afgekondigd, een censuur is ingesteld en de wettelijk samengestelde regentschapsraad over het zeer jeugdige zoontje van ex-kroon- prins Carol heeft zijn functie reeds opgevat. Ferdinand Victor Albert Meinraad, koning van Roemenie, prins van Hohenzollern-Sig- maringen werd geboren als 2e zoon van prins Leopold van Hohenzollern. Hij werd Prui- sisch garde-officier en studeerde +e Tubingen en Gottingen. In Maart 1889 werd prins Ferdinand door het Roemeensche parlement aangewezen als troonopvolger bij overlijden van zijn oom Karel 1. Kort daarop deed hij zijn feestelijiken intocht te Boekarest en werd hij in het Roemeensche leger opgenomen. Den lOen Juni 1893 trad prins Ferdinand in het huwelijk met prinses Marie van Groot- Brittannie en Ierland, de oudste dochter van hertog Alfred van Saksen Koburg en Gotha, hertog van Edinburg en grootvorstin Maria van Rusland. Prinses Marie was een klein- dochter van koningin Victoria van Engeland Hefkroonprinselijke paar slaagde er spoe- dig in zich in de hooge Roemeensche kringen bemind te maken, dank zij vooral de gemak- kelijke omgangsvormen van de prinses. De prins hield zich, zoolang zijn oom leefde, buiten de politiek. Toen Karel I, even na het besluit van den kroonraad om, in strijd met de verdragen met de centrale mogendheden, in den oorlog neutraal te blijven, was overle den, volgde Ferdinand I hem op (October 1914). Ook als koning wist hij te bewerkstelligen, dat de Roemeniers ten zeerste gehecht bleven aan hem, die zich zoozeer met de aspiraties van zijn volk had weten te vereenzelvigen en die zoo dapper was geweest in de dagen van rampspoed voor het land toen hij met de re geering en het overschot van het leger naai Moldavie de wijk voor de Centralen had moe- ten nemen. Daar deelde hij met de rest van zijn volk een tijd lang zorg, ziekte en gebrek. Die bolsjewieksche revolutie in Rusland en de ineenstorting der Russische legers kwamen Roemenie's tegenslagen nog verergeren Maar gelukkig kon het Roemeensche leger, onder aanvoering van den Koning, den aan- val der Duitsc^ers bij Marasesti afslaan en werd zoodoende de rest van het land voor den inrval behoed. Veel van het lijden van den oorlog werd den vorst vergoed toen in 1918 de provineies Bessarabie, Boekowint, Zeven- bergen en het Banaat bij zijn rijk gevoegd konden worden en hij op 15 October 1922 te Alba Julia tot koning van alle Roemeniers gekroond werd. Korten tijd later vertoonden zich de eerste sporen van zijn ziekte en weer een betrekkelijk korte spanne tijds daama rezen de moeilijk heden in verband met de troonopvolgings- kwestie. Kroonprins Carol, gehuwd met prinses He lena van Griekenland, na een morganatische echtverbintenis met mejaffrouw Zizi Lambn no, versneelde de gunst van een groot deel van zijn volk door zijn buitenechtelijke esca pades. In 1925 verliet hij ten slofte zijn wettige vrouw en zijn kind en in December van dat jaar deed1 hij wijselijk afstand van zijn erf- rechten. Onmiddel'lijk werd toen zijn zoontje Michael als troonopvolger aangewezen. Sindsdien deed herhaaldelijk het gerucht de ronde, dat bepaalde politieke partijen plannen koesterden om alsnog na het overlij den van koning Ferdinand Carol op den troon te krijgen. Natuurlijk zou zulks slechts met behulp van draconische maatregelen kun- nen geschieden. Het ziet er thans echter niet erg naar uit, dat Carol nog kans van slagen heeft. Te zeer heeft hij, door zijn echtbreuk, zich van het volk vervreemd en te zeer is de sym- pathie van datzelfde volk uitgegaan naar de ongelukkige Helene, die zoo waardig en ge duldig haar schier ondraaglijk geworden po - sitie heeft gedragen en op zoo bewonderens- waardige wijze opgekomen is voor de rechten van haar zoontje, den huidigen troonopvolger Michael. Buitenland VOLKENBOND. INTELLECTUEELE SAMENWERK1NG. De Volkenbondscommissie voor intellec- tueele samenwerking is gister haar voltallige jaarlijksche zitting begonnen. Na de opening werd op voorstel van Pain- leve de Nederlander prof. Lorentz tot voorzit- ter gekozen, die daarna een openingsrede hield, waarin hij wees op de onmisbaarheid en het nut van intellectueele samenwerking. NA DE ONLUSTEN TE WEENEN. De oorzaak van de troebelen. Schober's meening. Schober, de Weensche president der politic, heeft in een persgesprek den grooten omvang van de onlusten te Weenen toegeschreven aan het feit, dat de menigte, die naar zijn overtui- ging slechts wilde betoogen, geen leiders had- den en uit den band sprongen, toen commu- nistische raddraaiers haar met daden van ge- weld voorging. De Neue Freie Presse achat de schade, die het oproer veroorzaakt, op 7 millioen shilling, en deelt mee dat het aantal dooden tot hon- derd is gestegen. Het blad zegt verder dat er tegen de duizend1 gewonden zijn. Het paleis van Justitie Officieel is besloten, dat het paleis van jus titie weer zal worden opgebouwd. Dit zal vijf jaar duren. De Weensche ochtendbladen, die er van- daag verschenen zijn, bevatten een oproep van den bond van Oostenrijksche architecten, om een prijsvraag uit te schrijven voor een geheel nieuwen opbouw van het verbrande pa leis van justitie aan den Scherling-platz, waardoor tevens een wijziging van dit plein zou noodig zijn. Voorts wordt voorgesteld het vallende ge- bouw af te broken en de ruimte voor parkaan- leg te bestemmen. Verscheidene bladen blijken veel voor deze plannen te gevoelen en, naar verluidt, zoudeo zij ook in regeeringskringen in ernstige overweging genomen worden. Het socialistische avontuur in Britck. In Briick, een fabrieksstad in Stiermarken haden de socialistische afgevaardigden uit die plaats, in samenwerking met den Republikein schen „Schutz-bund" een dictatuur van het proletariaat gevestigd, die twee dagen ge- handhaafd bleek. Op het stadhuis werd de Roode Vaan geheschen. Pas Zondag konden politie en gendarmerie den normalen staat van zaken herstellen. De begrafenis. Naar men uit Weenen meldt, heeft de plechtige bijzetting van de socialistische en communistische siachtoffers van de onlusten in het gemeenschappelijk graf een rustig be- loop gehad. Een communistische redenaar hield aan de groeve een ophitsende toespraak, waar de socialist Fritz Adler, de man, die in- dertijd den aanslag op minister Stuergk ge- pleegd heeft, met kracht tegenop kwam. Terwijl in het Centrum der stad niet veel buitengewone drukte te bespeuren viel, be- woog zich op de wegen naar het Centrale kerkhof reeds van 12 uur af een enorme me nigte menschen, die de begrafenis van 57 siachtoffers, alien behoorende tot de socia listische of communistische partijen, wensch- ten bij te wonen. De trams volgden propvol in ononderbroken file. Op den hoofdweg naar de toegangspoort werd een stoet van de 57 lijfc- wagens gevormd!, die daarna alle op het voor- plein neergezet werden. Alle 57 doodkisten dragen een beslag met vermelding van den naam van den doode, en waren met kransen met roode linten versierd. Op een katafalk in het midden van het plein zijn de kransen op- gestapeld, die de partij-organisaties in bin- nen- en buitenland en de vrienden van de overledenen gezonden hebben. De aandrang was zoo groot, dat de politie den toegang tot het kerkhof tot de naaste familieleden en de officieele personen moest beperken. De aanhoudingen. Een organisa- tieplan gevonden op het Pruisi- sche Landdaglid Pieck. Er zijn in totaal 25 leden van het secreta- riaat van de communistische partij in Oosten- rijk in hechtenis genomen en bovendien 50 le den van de zoogeaamde Bulgaarsche Memfa. Op Piek het in hechtenis genomen lid van den Pruisischen Landdag, heeft men verscheide ne aanteekeningen gevonden, waarin de po litic aanwijzingen meent te zien voor het plan van organisatie voor de eerste dagen, zonder dat er van een bepaalden opstand gesproken kan worden. DUITSCHLAND. EEN DIEVENBENDE. In de slagerijen van „Presto" te Berlijn zijn eenigen tijd gekden vleeschdief9tallen op zeer grooten schaal ontdekt, welke zich uit- strekten over een tijdsverloop vaa ruim vijf jaren. Naar de „Vossische Zeitung" thans ver- neemt, heeft het onderzoek van de politie ver- rassende resulitaten opgeleverd. Geconsta- teerd werd, dat een bende van twintig perso nen, grootendeels employe's van „Presto", zich niet alleen bepaalde tot diefstallen, doch dat zij ook, uit vrees voor ontdekking van dte misdaad, in den nacht van 12 op 13 Maart 1925 de uitgebreide opslagplaatsen van de firma Presto in vlammen op liet gaan. In to taal zijn tot dusvierre 20 personen in hechte nis genomen, verdacht van het voortgezette misdrijf van diefstal en heling. Ook werd1 nog een geheime rookerij ontdekt. De hoofddader en brandstichter, een vroe- ger portier van de firma, is voortvluchtig. FRANKRIJK. DE POLITIEKE TOESTAND. Reorganisatie van het kabinet. waarschijnlijk? De Times heeft een hoofdartikel, waarin zij betoogt, dat voor Baldwin, die op zijn aan- staande Canadeesche reis de beste gelegen- heid zou hebben om over dit vraagstuk onaf- hankelijik na te denken, het oogenblik aange- broken is, om reorganisatie van zijn kabinet te overwegen. Reeds vroeger heeft de Times Gedurende de maanden JULI en AUGUSTUS iederen middag CONCERT en iederen avond HANSEN. Op ZATERDAG- en ZONDAGAVONDEN (gedurende Juli en Augustus) wordt UITSLUITEND toegang verleend op vertoon van Introductiekaart. Overige avonden is de toegang vrij. IngangZeeweg. daar een lans voor gebroken en zij dringt er nog eens met sterken aandrang op aan, onder ernstige kritiek op de tactische flaters, die in de Hoogerhuiskwestie begaan zijn, betoogt zij, dat reconstructie van het kabinet op het oogenblik belangrijker en noodzakelijker is dan hervorming van het Hoogerhuis. ENGELAND. DE EERSTE VERJAARDAG. Het ministerie Poincare zal aanstaanden Zaterdag een jaar aan de parlementaire stor- men hebben weerstand geboden. Voor Frank- rijk is een een-jarig ministerie een groote zeld- zaamheid. Het feit zal dan ook feestelijk her- dacht worden doorde ministers, die dien dag aan den ministerpresident Poincare een feest-dejeuner zullen aanbieden. BELGIe. DE SENATOR1ALE VERGOEDING VERHOOGD. Met 55 tegen 35 stemmen hebbfen, naar men uit Brussel aan de N. R. Ct. sChrijft, de le- d'en van den Senaat, in comite-generaal ver- gaderd, het voorstel tot verhooging der se- natoriale vergoeding, welke op 12.000 frank wordt gebracht, goedgekeurd. NOG STEEDS BELG1SCHE GEVANGENEN IN DUITSCHLAND? Nog af en toe doet in de Belgische pers. meestal in een of ander provinciaal blad, het gerucht de ronde, dat er zich nog steeds Bel- gen, tijdens den oorlog als krijigsgevangenen of gedeporteerdeu naar Duitschland overge- bracht en sedertdien door hunne verwanten dood gewaand, in afgelegen streken van Duitschland bevinden. Zoo is dezer dagen te Antwerpen een man wegens landlooperij aangehouden. die beweerde, uit leper en af- komstig te zijn en onlangs uit Duitschland, waar hij gei'nterneerd was gebleven, ont- snapt. Bijina tegelijkertijd is aan een familie te Zele, eveneens door een persoon uit Ieperen, medegedeeld, dat er zich nog een 50-tal Bel- gen in Duitsche gevangenschap bevinden. Onder deze ongelukkigen zouden twee per sonen uit Zele zijn, die met namen en voor- namen werden aangeduid. Er zou een onderzoek zijn ingesteld naar de juistheid van deze feiten. Ook vroeger is dit gebeurd, maar tot dusver bleken ae be weerde feiten steeds verzonnen te zijn. DE NOTA-WISSELING TUSSCHEN BELGIe EN DUITSCHLAND, Naar wij vernemen, is de tweede Belgische nota, betrekking hebbende op de redie van de Brocqueville, thans eveneens officieel te Bed- lijn overhandigd. Bevestigd wordt, dat deze in gering opzicht afwijkt van de eerste nota; opnieuw worden hierin de verwijten opge- somd, welke evenwel nagenoeg alle reeds werlegd zijn. In deze nota wordt ontkend, dat Belgie, te oordeelen naar de rede van de Broqueville, van den weg van Locarno zou zijn afgeweken. Deze nota zal binnenkort, tezamen met het antwoord van de Rijksregee- ring, worden gepubliceerd, waarmede deze aangelegenheid als afgedaan kan worden beschouwd. ROEMENIe. DE DOOD VAN KONING FERDINAND. Carol toch Kroonpretendent??. De „Pester Lloyd" publiceert een tele gram uit Boekarest, volgens hetwelk Prof Jorga in het blad „Adeverul" heeft verklaard, eraan te zullen vasthouden dat de regent- schapsactie moet worden geannuleerd en dat Carol troonopvolger moet worden. Klaarbiij- kelijk is deze verklaring aan de Roemeensche censuur ontsnapt, terwijl het desbetreffende nummer van de courant met het vliegtuig, dat te Boedapest arriveert, werd over gebracht. Overigens kunnen de bladen slechts berich- ten brengen van de grenzen. Op het oogen blik schijmt rust te heerschen, doch na de be grafenis zullen de aanhangers van Carol de actie doorzetten om Carol's troonbestijging te bewerkstdligen. NA DEN DOOD VAN DEN KONING. Het is kalim te Boekarest, waar het leger alle openbare gebouwen heeft bezet. Het overiijden van den Koning is tele- grafisch aan prins Karel medegedeeld, aan wien de regeering heeft laten weten dat de staat vast besloten is, de actie van 4 Januari 1926 te doen eerbiedigen. Overeenkomstig het vastgestelde program- ma hebben de leden van den regentschapsraad dieu eed in de Nationale Vergadering afge- legd. De vergadering juichte koning Michiel en de prinses-moeder langdurig toe. Ook het leger heeft den eed van trouw aan koning Michiel afgelegd. De legerbeveliheb- ber te Boekarest heeft de afkondiging van den staat van beleg, die sinds 1925 voor de universiteitssteden en de grensstreken geldt, vernieuwd. Met lijk van den koning is gebalsemd en oo het kasteel Sinaja in staatsie gelegd. Van- daasr wordt het per extratrein overgebracht naar Boekarest en in de gouden zaal van het paleis van Cotrooeni te prijk gelegd. POLEN. W1JZ1GINGEN IN HET KABINET? Enkele Poolsche bladen reppen van een aanstaande wijziging in de samenstelling van het Poolsche kabinet. Skladkowski zou als minister van binnenlandsche zaken worden vervangen door graaf Bininski, de woordvoerv der van Posen, terwijl Jurkiewicz, de minister van arbeid en Moraszewski de minister van openbare werken, zouden heengaan. Voorts beweert men, dat Zaleski, de minister van buitenlandsche zaken, die met ziekteverlof is, niet op zijn post zal terugkeeren. t DE VERHOUD1NG TOT DUITSCHLAND. Rauscher, de Duitsche gezant te Warschau, heeft een onderhoud met den heer Knoll ge had, die tijdens de afwezigheid van minister Zaleski aan het hoofd staat van het Poolsche departement van buitenlandsche zaken. In ver band met dit onderhoud beweren enkele Pool sche bladen, dat in de kwestie van het ves- tigingsrecht van Duitschers in Polen een compromis tot stand is gekomen en in de kwestie van de tarieven eveneens een toena- dering waar te nemen is. De offideele onder- handelingen zullen nu waarschijnlijk in het najaar worden hervat. EEN NIEUW GEVECHT IN NICARAGUA. Oeneraal Sandino valt opnieuw den Amerikaanschen kapitein Hat field aan. Een Amerikaartsch vliegtuig gedwongen neer te da- len. Ondanks de zware verliezen, die de Ame- rikaansche bombardeervliegtuigen Zaterdag aan de troepen van den zoogenaamden libe- ralen generaal Sandino in Nicaragua hebben toegebracht van zijn 400 man zouden er immers 300 gesneuveld zijn heeft deze op standige den strijd niet opgegeven. Hij heeft dadelijk weer een legertje van 250 man op de been gebracht om den aanval op de ge- mengde strijdimacht van kapitein Hatfield, welke, naar men weet uit 39 Amerikaansche mariniers en 48 Nkaraguaaosche marechaus- see bestaat, te hervatten. Hatfield had nog twee vliegtuigen ter beschikking, die hem bij konden staan, doch daarvan is er een door het vijandelijk vuur tot landen gedwongen, terwijil de vlieger gewond werd. Het andere toestel is naar Managua gegaan om hulp te halen. DE NALATENSCHAP DER BRUNSWICKS. Zestig families als pretendenten naar den buit van 313 millioen. Wij heben vroeger medegedeeld, hoe een werkmansgezin uit Roubaix, de lamdlie Bruns wick, zijn rechten heeft geldende gemaakt op het fabelachtig groote vermogen van wijlen den hertog de Brunswick en wel tegenover de stad Geneve, die sinds jaar en dag in alle rust van dit vermogen profiteert. Men heeft thans de hand gelegd op een ge- wichtig document; legitimatiebrieven van Ka rel de Brunswick-Lunebourg, in 1617 onder- teekend door den koning van Spanje en de aartshertogen Albrecht en Isabella, en waar- uit blijkt, dat Karel de Brunswick-Lunebourg, van wien al de Brunswicks uit Roubaix al- stammen, de zoon was van hertog Otho- Henry de Brunswick-Lunebourg, gw>oren in 1555. Dat is de schakel die tot dusver ont- brak en het vinden ervan neemt elk beletsd weg, dat voor de Roubaix'sche arbeidersfami- lie nog bestond om formeel tegen Geneve te gaan procedeeren. Het gaat hier, zooals we indertfjd vertel- den, om de kleinigheid van 313 millioen goud- francs! Men kan zich overigens voorsteHen, hoe de ruchtbaarheid, aan het toekomstige proces ge geven door het „Journal de Roubaux", preten- ties heeft wakker o-e°~lnid ALRMAARSCHE CODRANT. V

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1