Fietstochien PUROL BinRieitGand L. Frankenberg - Alkmaar Het Doorzitten bij Wieb jjJeu, eeu door de zon verbrande Huid, Schrijnen en Smetten verzacht en geneest men* met Doos 30,60. Tube 80 ct. subsidie te verleenen, aan gezirasverplegirjg f 400, aan „Het Witte Huis" 150, aan het Faniareoorps J 125, de voetbalvereen iging f 25,'de R.-K. Bibliotheek f 25, de Proef- en. Schooltuin te Alkmaar 10, de vereeniging" „Algemeen Welzijn" en aan de V. V. V. te Sclioor! en te Groet ieder 75. De heer Duin wenschte de V. V. V. te Schoorl geen subsidie te verleenen, omdat deze een reserve heeft van het Bloemencorso van f 200 en dit jaar weer met de Landbouw- tentoonstelling samenwerkt. Spr. herinnerde er aan, dat de V. V. V. voorzitter van Schoorl zelfs had gezegd, dat bij een geregeibe sa menwerking de subsidie van de gemeente niet noodig was. Spr. vond dit woorden en gevoelde er op deze wijze wel voor, om de samenwerking om het jaar met de V. V. V. te Groet en te Schoori te organiseeren. De anderen ware'n echter van oordeel, dat de subsidie ten behoeve van de geregelde propaganda werd verleend en gescheiden van het corso moest worden gehouden. Ook werd besloten aan Floralia, en de V. V. V. te Schoorl voor het Bloemencorso, en de V. V. V. te Groet voor een strand- wedstrijd ieder een subsidie van 10 voor medailles beschikbaar te stellen. De heeren Kaag en Duin wenschten ge- acht te worden .te hebben tegen gestemd. S. Idem tot wijziging van de Algemeene Politieverordening inzake verkoop van ge- ringe ret- en drinkwaren en veiligheid van het verkeer. B. en W. stelden een ventverbod ten op- zichte van 'eet- en drir-kwaren voor en een bepaling, waarbij het plaatsen van rijwielen in massa wordt geregeld. Leveranciers worden niet geweerd, alleen menschen met geringe eet- en drinkwaren, die komen a Is er schocl'feesten zijn en de men schen met vaste standplaatsen beconcurree- ren. De heer Scliermer oordeelde vrijheid, blijheid. Hij meende, dat het uitgangspunt geweest was de rijwielen aan den duinvoet. Dit kan men reeds thans voorkomen. De ar- tikelen hebben een algemeene strekking en de politic kan het dan ook elders in de ge meente toepassen. De voorz-itter had gaarne gezien, dat de heer Schermer evenals hij, de klach- ten maar eens had gehoord. De inwoners betalen een standplaats en de niet-inwoners scheppen hun room van de meik. De heer Duin vond dit ook onaange- naam, doch ook hij had bezwaar tegen de algemeene strekking, omdat hij een hinder- lij'ke toepassing van de politie vreesde. De voorzitter oordeelde, dat de raad, als dit gebeurde, de verordening kon intrek- ken. De bedoeling is een soepele toepassing. De heer Duin: Doch een sinaasappelen- koopman, die met een wagen langs de hui- zen vent, kan men dan ook een proces-verbaal geven. De voorzitter: Dat is de bedoeling niet. Spr. heeft de voorgestelde redactie met de reciiterlijke macht besproken en wenschte wel de toezegging te doen, dat al leen getracht zal worden, om te beletten, dat bij feesten en gelegenheden de inwoners- pachters beconourreerd worden. De verordening werd hierop vastgesteld. Deheer Schermer deed de toezegging, bij een hinderlijke toepassing door de politie zijnerzijds het voorstel te zullen doen, de verordening in te trekken en hij hoopte daarbij op den sieur. van de heeren. 9. Idem machtiging te verleenen als bouwterrein ten verkoop aan te bieden (be- ginseiuitspraak): de perceelen: Molenweg, Sectie C 703, 704 en 976 ged. (kweekerij) en Sectie A (Groet) No. 292 en, 293 (terrein Armenhuis). Het betrof hier een beginselverklaring. De heer Scherm er ging met het voor stel te Groet accoord. Het andere terrein wilde hij reserveeren b.v. voor een school op een rustig punt. De heer G u t k e r ondersteunde het denk- beeld-Schermer. Besloten werd het voorstel ten aanzien van den Molenweg aan te houden. Het voorstel ten aanzien 'van Groet werd goedgekeurd. 10." Idem te bevestigen de toekenning eener belooning van 'Ml aan den gemeente- opzichter R. van Essen inzake werkzaam- heden stichting Noodslachtplaats. Conform besloten. 11Idem in afwijzenden zin te beschikken omtrent het adres d.d. 20 Juni j.l. van de stichting „R. K. Lyceum", onder bescherming van den Heiligen Petrus Canisius" te Alk maar, houdcnde verzoek, uit te keeren een be- drag van 150 per jaar voor elken leerling die het R. K. Lyceum te Alkmaar bezoekt. De heer Kaag bevreemdde zich over het voorstel. Een leerling uit de gemeente, die het Gymnasium bezoekt, kost 350. B. en W. dienden met beide handen de gelegenheid aan te grijpen om zoo'n leerling naar het Lyceum te laten gaan voor 150. Het gaat met aan, te ztggen: „wij geven niets, omdat wij er wettelijk vrij van kunnen". Over het geheele land heerscht het beginsel van de fi- nancieele gelijkstelling. Nu dit voor het M. O. nog niet verplichtend is, dient men dit toch uit billijkheiasoogpunt te aanvaarden. Het R. K. onderwijs is niet achterlijker. De belas- tinggelden van alien worden wel beschikbaar gesteld voor leerlingen die naar een openbare inrichting gaan. billijkheid vordert, dit ook te doen voor leerlingen die het R. K. Ly ceum bezoeken. Bovencucn spaart de ge meente met zoo'n leerling 200, aangezien deze, als hij naar het Gymnasium gaat, 350 kost. - De heer B ij 1 vormdc in het college een minderheid op dezelfde gronden als door den heer Kaag ontwikkeld. De heer Duin was uit beginsel een tegen- stander van het beschikbaar stellen van al die gelden. De bedoeling was daardoor kinde- ren van mingegoeden in de gelegenheid te stellen dat onderwijs te volgen. De praktijk leert, dat deze daarvan door de dure leermid- delen worden weer houden en dat dus deze suBsM5n gegeve'n worden voor kinderen van gegoeden, die het zelf behoorden te beta len. Spr. vond het dus goed', dat hier de wet niet achter zit en zou gaarne zien, dat dit ook met de andere onderwijsinstellingen het geval was. Bovendien is de financieele toe- stand van de gemeente niet zoo rooskleurig, dat men aan deze verzoeken kan voldoen. De voorzitter wees op den principiee- len en financieelen kant van de kwestie. Dat Alkmaar de subsidie verleent spreekt van- zelf. Wanneer de inrichting in Schoorl werd1 gesticht, zou spr. hetzelfde standpunt inne- men. Ook al was spr. principieel voorstan- der, dan zou hij thans toch ernstig willen overwegen, dit te steunen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd hierop aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Kaag en Bijl. Bij de rondvraag vestigde de heer Duin de aandacht op den onhcudbaren toestand aan de Spoorlaan en op het aanbrengen van puntdraad door het Staatsboschbeheer, ter- wijl de burgers langs de wegen geen punt draad mogen aanbrengen. De voorzitter zegde maatregelen toe. De heer Schermer sprak nog eens over dte noodzakelijkheid van schoorsteenschouw. Waarom men in Schoorl de rondvraag, evenals elders, niet reeds lang heeft afge- schaft, is ons een raadsel. Veel konit er bij een rondvraag ter sprake, dat men eenvoudi- ger ten gemeentehuize kan mededeelen, ter- wijl de behandeling van andere zaken er slechts bij kan winnen, wanueer de zaak te voren schriftelijk bij B. en W. was ingediend. UIT BERGEN. De violist Albert Sluijter die hier verleden jaar met succes concerteerde, is, uit het bui- ttrtiand teruggekomen en gaat wederom in 'deze omgeving een reeks kerkconcerteo ge ven waarvan dat in de ru'fnekerk alhier, be- paald is op Vrijdag 22 Juli, 's avonds half 9. Op het programma komt o.m. voor een sonate van Handel, een. van Tartini, 'n con cert van Vivaldi, Bachnummers enz. De wel- bekende Alkmaarsche organist van Langen, zal de violist met orgelbegeleiding bijsiaan. Woensdag 27 Juli, cp hetzelfde aanvangsuur als te Bergen, treden beide musici in het vriendelijke kerkje te Bergen aan Zee, op. UIT KENNEMER'LAND. De aanvoer van aard'beien is de vorige week een groote verrassing geweest, want het is buitengewoon druk geweest en elken markt- dag werden er aan de 3 veilingen te Bever- wijk (Kennemexland, De Molen en, De Vrije Veiling) Heiloo en Castricumi pirn. 440.0CO Kg. aangevoerd. Ook de prijzen hebben zich vrij goed gehouden en de gemiddelde prijs is geweest 31.30 per 100 Kg. Vergelijkt men die prijzen met die uit andere plaatsen in ons land, dan blijkt wel dat de Beverwijksche aardbei een goede reputatie geniet in binnen- en tuitenland. Ook deze week worden er nog flinke partijen verwac'ht, doch na 15 Juli be gin! het te verminderen en binnen enkele da- gen behoort de campagne weer tot het verle den. 't Is eigenaardig dat de hooge verwachting voor de afname van zwarte bessen een groote teleurstelling is geworden. Er zijn weinig zwarte bessen en de bloc-prijs was gister (19 Juli) slechts 37.50 per 100 Kg. en men had zeker een prijs verwacht als het vorig jaar. Deze week wordt er aanvoer verwacht van roode bessen. Hoewel tot heden de partijtjes klein zijn en niet rijp, is de prijs toch vrij hoog, n.l. 2039 per 100 Kg. De frambozen beginnen nu ook te komen, de prijs is schommelend en varieert van /1.10 tot 1.90 per groote slof. Aan de groenteveiling is groote bedrijvig- heid en bijzonder schommelende prijzen, en telkens valt het op, dat zij die le soort groen- te aanvoeren (onberispelijk verpakt en gesor- teerd) toch nog een goede prijs maken; een aanwijzing dat men bij voorkeur le soort pre- fereert. Wat de pdjzen betreft, deze zijn voor Sla, le soort 3 ot 4, en voor 2e soort 0.400.90 per 100 stuks. Bloemkool is duur, we hebben in de afge loopen week beleefd dat men voor een prima kool slechts 6 tot 8 centen kon bedingen en nu krijgt men voor dezelfde kwaliteit 25— 28 en mooie kwaliteit (2e soort) bracht nog op 1015, alles per 100 stuks. De aaiivoer van Doperwten begint al weer te verminderen, doch over het algemeen geno- men heeft de prijs zich goed gehouden en be- draagt heden 8 tot 16 per 100 Kg. De aanvoer van Capucijners, groentjes en raspers is niet zoo groot als de vorige jaren, doch de prijzen zijn vrij goed, maar de op- brengst valt tegen. De eerste boonen van den kouden- grond zijn aangevoerd en daarom zal binnen korten tijd de prijs va dit artikel wel naar beneden gaan; tot heden zijn de prijzen voor Spercie- boonen 35 tot 45 en voor Snijboonen van 35 tot 38, per 100 Kg. Peen (wortelen( zijn gewild en de prijs be- weegt zich om de 14 tot 18 per 100 bos. Rabarber is eveneens duur, nl. 12 tot /18 en zelfs 2e soort geldt nog 6.5010, al les per 100 bos. De aanvoer van de overige bosgroente was van beteekenis en de prijzen waren alles- zins bevredigend. Tot heden is er geen vlugge handel in To- maten, de prijs beweegt zich voor le soort tusschen de f 11 tot 14, terwijl 2e soort 9 ot 11 per LOO Kg. opbrengt. In de overige aanvoer komt geen groot prijsverschil voor. - I PROVINCIATE STATEN. NOORD-HOiLLAND. 1 De vergadering van de Provinciale Staten werd gistermorgen voortgezet onder voor- zitterschap van den commissaris der Ko- ningin. Goedgekeurd werden de voorgestelde wij- zigingen van de bijzondere reglementen van bestuur voor verschillende polders. Goedgekeurd werd de verleening van een bijdrage in de kosten der bemaling van Mar- ken en in de drinkwatervoorziening op Uric Eveneens werd goedgekeurd het verleenen van een bijdrage aan het rijk voor de ver betering van het Nbordzeekanaal en aan den A.N.W.B. voor het plaatsen van borden met gemeentenamen. EleclricHeitsbAirijf Bij de behandeling van de eerste supple- toire begrooting voor het Provinciaal Elet- triciteisbedrijf voor 1927 vroeg de heer Korff (V.B.) de tbezeggfng van Ged. Sta ten dat het niet in de bedoeling van de pro- vincie ligt om evenals sommige gemeentcn doen, handel te drijven in apparaten. De heer Hendrix (R.K.), lid Van Ged. Staten, antwoordde dat de apparaten, die zullen worden aangekocht, noodig zijn om gedurende dent nacht stroom te kunnen Heve- ren, opdat het bedrijf op gang kan 'blijven. De bedoeling is om aan de verbruikers van stroom apparaten in huiur te geven, waar- door zij, evenals dat in enkele gemeenten ge- beurt, 's nachts voor goedkoopen prijs stroom kunnen betrelcken. Verder gaat de mectewer- king van de provincie niet. Spr. kon echter niet verzekeren, dat het nooit en Dimmer in de bedoeling van Ged'. Staten zal liggen om ook over te gaan tot het verkoopen van arti- kelen. Thans is dit echter niet het geval. De Voordracht wordt hierna z.h.s. aange- nomen. Eveneens wordt aangenomen de eerste suppletoire begrooting voor het waterlei- dingbedrijf voor 1927. Wormerveersche waierleidings- kwestie. Vervolgens kwamen aan de orde de adres- sen van den Raad van Wormerveer, en van de S. D. raadsifractie dier gemeente, betref- fende de tarieven en de gestie van het pro vinciaal waterieidingbedrijf, en wel met het advies van Ged. Staten, om deze adressen in bun handen te stellen ter afdoening. De heer Mendels (S.D.) ging de geschie- denis van deze kwestie nog eens na. Spr. betoogde, dat de fout van de provin cie in deze is, dat een privaat-rechtelijke overeenkomst met de concessionnarissen is gesloten, zonder dat daarin de betreffende gemeenten zijn gekend. Dit is in strijd met de concessies, omdat daarin bepaald was, dat geen overeenkomsten met anderen mochten worden gesloten zonder voorkennis dier ge meenten; anders zouden die eigendommen der concessionnarissen aan de gemeenten ver vallen. De provincie heeft later de concessi onnarissen gevrijwaard, maar Wormerveer stelt zich op het standpunt, dat zij nog steeds het recht heeft, de concessionnarissen aan, te spreken. Spr. is het eens met Ged. Staten, dat hans aati het eindelooze adresseeren van Wormer veer een einde moet komen. Maar als Ged. Staten nu erkennen, dat door de provincie een fout is gemaakt, dan kan de kwestie ver der op gemoedeilijke wijze tot een einde wor den gebracht. De heer Wijnkoop (C.P.) was het er mee eens, dat aan de geschillen een einde moet komen, maar dat wil niet zeggen, dat het ge- beuren moet zooals Ged. Staten voorstellen. Hetgeen Wormerveer wenscht (nl. het instel- len van een onpartijdige commissie), is vol- gens spr. de juiste oplossing. De heer Hendrix (R.K.) lid van Ged. Sta ten merkte op, dat er twee kwesties zijn, n.l. betreffende de tarieven en aangaande de rechten van Wormerveer. Men sehijnt van zekere zijde te gelooven, dat voor Wormer veer een uitzonderingstarief bestaat. Dit is niet het geval!Overigens maken de tarieven in vergelij'king met andere, b.v. van Amster dam, geen slec'ht figuur. Spr. ging nog eens de vroegere tarieven van de Zaanlandsehe Waterleiding Mij. na en concludeerde, dat men toen voor een ar- beiderswoning zeer veel moest betalen, maar ook dat men een arbeiderswoning noemde, wat nu een krot heet. Wat de opmerkingen over de tarieven van thans aangaan, zei spr. dat het standpunt van Ged. Staten is, dat het bedrijf zich moet kunnen bedruipen, maar dat het er is voor de afnemers. De heer Mendels antwoordde spr., dat de ze zaak voor Ged. Staten inderdaad zeer on- aangenaam is. Bij Gedaputeerden Left de innige overtuiging, dat tegenover Wormer veer alles is gedaan, wat mogelijk was. Met alle gemeenten zijn Ged. Staten tot voile overeenstemming gekomen, behalve met Wor merveer. Ged. Staten hebben aan die gemeen te een termijn voor een beslissing gesteld en haar ontraden, een proces te voeren, omdat wanneer zij het proces zou winnen het enkele bezit van het buizennet haar toch niet in staat zou stellen, water te leveren. Wormerveer heeft tenslotte het voorstel aangenomen, maar er later weer bezwaar te gen gemaakt, dat de provincie buizen zou leggen in gemeentegrond. En nu is er weer een adres van de raadsmeerderheid van Wor merveer. Spr. kan tenslotte niet anders voorstelllen, dan aan deze zaak nu een einde te maken Ged. Staten om de Amsterefamsch'e Huur- yerordening ter vernietiging aan de Kroon voor te diragen. De heer De Miranda (S. D.) zette uitvoe- fig de motieven uiteen, die den gemeenteraad hebben geleid tot het nemen van zijn besluit om een gem. huurverordening vast te stellen. De voorzitter gaf een uiteenzetting van de beweegredenen, die Ged. Staten tot het ne men van hun beslissing hebben geleid. Deze redenen zijn: strijd met de wet en strijd met het algemeen belang. Er is strijd met art. 151 Grondwet en art. 151 Gemeentewet. Na uitvoerige repliek stelde de heer de Mi randa de volgende motie: „De Prov. Staten enz., gehoord de discus- sie naar aanleiding van de interpellatie enz betreuren het standpunt van Ged. Staten, achten het in het algemeen belang, dat de verordening niet door de Kroon vernietigd wordt, en noodigen Ged. Staten uit deze uit- spraak ter kennis van de Kroon te brengen." Deze motie werd na eenige bespreking ver- wcrpen met 35 tegen 34 stemmen. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenmorgen half elf. voordiracht werd tenslotte aangenomen. Het voorstel tot aankoopen em nuiling van grond voor de provinciale bedrijven werd aangenomen, evenals de voordracht tot het s'luiteo van geldleeningen. De heer Kleerekoper (S. D.) verdiedigde vervolgens het verleenen van subsidie voor de uitgave van een genealogische en heral- disch gedenkwerk in Noord-Holland. De heer Bomans (R. K.), lid van Ged. Staten herinnerde eraan, dat gelijke voorstel len van den heer Kleerekoper reeds vroeger zijn verworpen. Het voorstel-Kleerekoper werd verwor- pen. Cumulate van pensioenen. Daarna kwam aan de orde het voorstel- Van Creveld over comulatie van pensioenen met de daarover uitgebrachte rapporten. Mevrouw Boissevain—-Pijnappel (V. B.), zei, dat na het rapport door de commissie over het voorstel uitgebracht, de voorstellers van meening zijn, dat de maatregelen, die zij wenschen e zien genomen, van de regeering moeten uitgaan. Zij trokken dus het voorstel thans in. Nadat de heer Kleerekooper (S. D.) een toelichting op het rapport der commissie had gegeven, verdedigde de heer De Jong Schou- wenburg (C. H.) namens de commissie, ad hoc een voorstel om een adres aan de Kroon te richten met het verzoek maatregelen in het leven te roepen om cumulatie van pensioenen uit te sluiten. De voorzitter benoemde tot leden van een commissie, die het bedoelde adres zal hebben op te maken, de heeren Kleerekooper, mr. De Jong Schouwenburg, mej. mr. Ada Goud- smjt en de heeren Verschure en mr. Gu6pin. De Amsterdamsche Huur-ver ordening. Thans werd aan de orde gesteld de inter- pellatie.De Miranda over de beslissing van FUIFT DE STUDEERENDE JEUGD TE VEEL? Onder dit hoofd deelden wij gister een en ander mee over slechte uitslagen van examens speciaal der R. H. B. S. te Delft en Schiedam. De N. R. Crt. schrijft over die kwestie: „Er bestaan bij de S. D. A. P., afd. Schie dam, plannen, om aandrang te oefenen op B. en W. van Schiedam, opdat dezen hun invloed aanwenden om den minister van On derwijs een onderzoek te doen instellen naar de feiten betreffende het eindexamen H. B. S. aldaar. Maandag had te Schiedam een conferentie plaats tusschen de leiders van de actie te Delft en die te Schiedam. Besloten werd, om zich gezamenlijk met een gemotiveerd adres tot den betrokken minister te wenden cn een onderzoek te vragen naar de oorzaak, welke tot deze debacle heeft geleid. Door den directeur van de school te Delft werd officieus te kennen gegeven, dat het wel aan de slechte klasse zal liggen. Daarbij rijst dan echter de vraag, waarom dit feit te genover de ouders, zoowel als tegenover de leerlingen is verdoezeld. Zoo werd bijvoorbeeld op de bijeenkomst een reeks rapporten overgelegd van een wil- lekeurigen leerling, die op de school als zeer goed gold, voor alle vakken ruim voldoende cijfers behaalde en werd afgewezen met zeven onvbldoenden. De directeur van de school te Schiedam wenscht zich in het geheel niet uit te laten. Door verschillende leeraren aan die school werd echter verklaard, dat zij geen verschil- len met de deskundigen hadden gehad, m. a. w., dat zij de cijfers van gecommitteerden on- derschreven. Deze cijfers zijn echter oyer de geheele linie aanmerkelijk lager dan die van de laatste rapporten en dus vragen de ouders zich af: welke waarde hebben wij te hechten aan rapporten, wanneer deze cijfers geen maatstaf blijken te zijn. Worden dus feitelijk de resultaten door de leeraren niet bestreden, daartegenover hebben gecommitteerden zich bij monde van hun voorzitter uitgelaten, dat zij hun eischen zeer hoog hebben gesteld. In dat geval zou echter het examen zich niet aangepast hebben aan het schoolprogramma." Voorts meldt het blad nog, dat de sociaal- democratisohe raadsleden te Schiedam de volgende motie indienden „De gemeenteraad van Schiedam, kennis genomen hebbende van den uitslag der eind- examens, waarbij van de 34 candidaten er 17 zijn afgewezen, terwijl onder de geslaagden over de toegekende cijfers ontevredenheid be staat, alsmede de vrees, dat de leerlingen daarvan in hun maatschappelijke loopbaan schade zullen ondervinden; Van oordeel zijnde, dat het in het belang van bovengenoemde school dringend ge- wenscht is, dat de oorzaak van dit fiasco zal worden nagegaan, teneinde de mogelijkheid tot verbetering te scheppen, noodigen B. en W. uit, zich namens den gemeenteraad tot de regeering te wenden, teneinde te bevorderen, dat een ernstig onderzoek als bedoeld wordt, verkregen en de resultaten daarvan aan den raad ter kennis worden gebracht." De burgemeester, de heer A. J. Gysen, meende, dat hiertegen geen bezwaren zouden bestaan, en stelde de motie in handen van B. en W. Indien het juist is, dat de rapportcijfers en de exaraencijfers zoozeer uiteenloopen, dan blijkt nog weer eens, merkt het Hbl. op, dat rapportcijfers slechts een zeer betwijfelbare beteekenis hebben. We kennen bijv. van zeer nabij een voorbeeld van een leerling. die op de school altijd met bijna onvoldoende rap porten thuis kwam en niettemin met zeer goe de examencijfers slaagde bij het examen, dat afgendmen werd door een Staatscommissie. Of zal blijken, hoezeer leerlingen door te hooge rapportcijfers gedupeerd kunnen wor den, moet worden afgewacht tot na het on derzoek te Schiedam. OPGRAVINGEN IN ZUID-LIMBURG. Nabij het kasteel Reinsburg, ten Noord- Oosten van Heerlen, in de gemeente Ubach over Worms, worden de opgravigen, waar- mede verleden jaar een aanvang werd ge maakt, sedert eenigen tijd voortgezet. Er is, naar aan het „Dagbl. v. N.-Brab." wordt ge- meld', een gebouw bloot gelegd, dat den typi- schen vorm heeft van de Vicus-huizen. In het ruime voorhuis, gelegen langs den Romein- schen straatweg, bevinden zich vele kleine kamers. Hier vond1 men een Sigelatscherf van Italiaansche herkomst. Onder de fonda- njenten van't gebouw zijn scherven gevon- den uit den tijd van Claudius. Gevonden is een 5 M. diepe waterbron, welker betimme- ring met zware eikenhouten balken nog goed bewaard1 is gebleven. De bron dateert uit Ne ro's tijd. Vermoedelijk zijn er nog meer derge- lijke bronnen. Het huis werd begin der 3de eeuw bewoond door een pottenbakkerdoor't geheele huis bevinden zich stookovens, werk- kamers en afvalplaatsen. Munten werden ge vonden uit den tijd van 324 na Chr. De vondsten zijn over het algemeen van groote waarde, als: keurige serviesbordjes met een doorsnede van 60 c.M., pottenbakkersgereed- schappen, sieraden, koperen munten en zilver uit den tijd van Nero en later, bronzen en ijzeren voorwerpen, scherven uit de periode Claudius tot de vierde eeuw. Verder is gevonden de zegelstempel van een schepen of van een Lombardijer uit het einde der 13de eeuw; hij heeft den vorm van een ruiterschild, heeft in het midden een schuinen balk met drie rozen en het gotische randschrift: Sigillum Gvnteri Alboldi. In die kiezellagen van het Romeinsche huis is nog gevonden een klein steenen mes, dat groote overeenkomst heeft met Silex-gereedschappen uit de Tevenerheide. brengt door directen inkoop in het Buitenland steeds HET NIKUWSTE in DAHEIVA§CHJE§. DE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Gistermorgen is de zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk begonnen. Als president werd gekozen dr. G. J. Wey- land, als vice-president ds. D. Zoete, als se- cundus van den vice-president ds. P. Bou- gers. INBRAAK. Een groentenhandelaar aan de Botersloot te Rdam heeft aangiite gedaan, dat tijdens zijn afwezigheid uit zijn woning f 1600 ge- stolen zijn. De binnengeslopen dieven hebben de kamer geheel overhoop gehaald, en uit een blikken doosje hebben zij het geld gesto- len. Een aantal marken, dat ook in de doos gezeten had, was over den grond geworpen. FRAUDE DOOR EEN NOTARIS? Zonder orde op zijne zaken te hebben ge steld, is Maandag j.l. gelijk gerneld, vertrok- ken notaris H. Sanders te Groningen. De justitie heeft Dinsdagavond beslag ge legd op de boeken. Het aantal in deze zaak betrokkenen is buitengewoon groot. De even- tueel gedupeerden behooren hoofdzakelijk tot de kleine luiden; daarnaast vallen te noemen: neringdoenden, renteniers en verder bouwort- defnemingen. Het kantoor in de Stationstraat werd gistermorgen door deze menschen als 't ware bestornid. Het kantoorpersomeel deel- de hun mede, dat het geen inlichtingen kon geven of betalingen kon doen, omdat de justi ce den boedel verzegeld had. Notaris Sao* ders, die groote zaken deed, hield een groai kantoor, dat hem naar schatting een jaar- lijksch inkoinen bracht van f 30.000 k f 40 000. In specuiaties en te groote borg- stellingen, maar bovenal in het leven op een bijzonder luxueusen voet, moet de oorzaak gezocht worden van deze vermoedielijke kracnt, die velen in groote geldzorgen dreigt te brengen. De menschen stelden een zoo groot vertrou- wen in de soliditeit van het kantoor, dat som- migen de opbrengst van voor maanden is publieke ve;Ns» verkochte perceelen nog niet hadden opgevraagd, of althans niet ontvan- gen. j EEN MOOI GESCHENK. Aan de vereeniging „Het Groene Kruis" in de gemeente Gaasterland is door mevrouw Tromp een heerenhuis met grooten tuin te Balk en 12.000 geschonken. DE KRUIDHOF TE ARN'HEM. De kruidhof, gewijd aan de geneeskruiden en de plantlore, dat door de samenwerking van de Nederlandsche Vereeniging voor Ge- neeskruid'tuinen en het Nederlandsch Open- luchtmuseura is tot stand gekomen, mede door den krachtigen steun van verschillende zijden, o.a. van het Koninklijk Huis, onder- vonden, zal op Vrijdag 22 Juli a.s. door den minisiter van Binnenlandscbe Zaken en Land- bouw worden geopend. Deze kruidtuin belooft een fraaie aanwinst te zullen worden voor genoemd museum, op wier uitgestrekte en schilderachtige terreinen hij geldgen is. De kruidhof is geheel volgens het plan en op aanwijzing van den heer A. J. van La- ren, 'hortulanus van den Hortus Botanicus te Amsterdam in ouden stijl aangelegd, en be- doelt de plantlore, alsmede de geneeskruiden aanschouwelijk te doen leven. Naar wij vernemen Higt het in de bedoeling dat tijdens de opening het woord1 zal worden gevoerd door den heer F. A. Hoefer, voor zitter van de Vereeniging Het Nederland sche Openluchtmuseum en door Prof. W. C. de Graaff, voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Geneeskruidtuinen, waarna minister Kan den tuin officieel zal openen; EEN MUMMIE IN EGYPTE G»: GEVONDEN. De Egyptische pers meldt de ontdekking van een graf in het Westen van de woestijn, waarin de mummie van een vrouw lag. Zij droeg behalve andere sieraden 18 gouden en zilvern armbanden, vijf halssnoeren met kostelijke strenen en een kroon met juweelen. Bij de mummie vond men nog andere juwee len en een mooi bewerkt beeldje. TEELTBEPERKING VAN LATE TULPEN, reeds meer dan honderd firma's, waaronder Met betrekking tot de actie der vereeni ging „de Tulp" meldt het „Weekblad", dat zeer groote Darwinkweekers, zich principieel bereid verklaard hebben om acht mud per 100 Rijnlandsche Roe van hun te verwichten aanpiant te vernietigen. teneinde de productie van deze bollen gelijken tred te doen houden met het verbruik. Als bekend, zal eind Augustus worden be- slist of het contract al dan ni?t doorgaat; echter kan men thans reeds als voorstinder tctkenen, in afwachting van de d-fi,nit:eve be- slissing van twee derbca der later te houden vergadering. DRAAGM EDAILLE ROODE KRUIS De bronzen diraagmedaille voor 10-jarigen trouwen dienst, ingesteld door het hoofd- bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan dier vereeniging, mag door militairen en leden der transportkolonmes van het Nederlandsche Roode Kruis, aan wie deze medaifle is toege- kend, in het openbaar, zoowel in als buit-en dienst, op de uniform worden gedragen. RADIOMUZIEK IN EEN CAFd. Te Delft stond gister voor het kanton- gerecht terecht de cafehouder J. H. Gruwel te Delft, beklaagd van.het toelaten van radio- muzek in zijn cafe, zonder toestemming van den burgemeester. De ambtenaar van het O. M. wees in zijn requisitoir er op, dat men in de algemeene plaatselijke verordeningen van Delft de vraag, wat onder radio-muziek verstaan wordt, getracht heeft de omzeilen, met het gevolg, dat de zaak feitelijk niet geregeld is.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6