DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het FarBement Buitenland ;ra negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Allutaar 2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnumtners 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfeN. Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrofmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft Z001I Voordara C9. Dtftte&tur: G. H. KRAK. VRIJDAG Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 22 JITLI Den Haag, 21 Juili 1927. Er heerscht een eigenaardig verschil in mentaliteit tusschen Tweede en Eerste Kamer. Wanmeer ons Lagerhuis op reces gaat, heerscht er een vacantiestemming. Men zou liefst allies wat er nog op de agenda staat „er door jassen" in den hoop dan een vroegeren trein te halen dan men gedacht heeft en naar de sprekers, die mee- nen hun plicht te verzaken als zij niet nog een woordje in het midden brachten over een of ander onderwerp, wordt ternauwernood geluisterd. De particuliere gesprekken zijn niet van de lucht en wanneer ten slotte de voorzitter voor de laatste maal den hamer laat valien en de vergadering voor gesloten verklaart, doet zich tusschen het geroezemoes een gejuich hooren als van een kostschod, die vacantie krijgt. De Eerste Kamer konut daarentegen niet uit de plooi. Zij is als altijd zoo beleefd haar mond te houden als een ander spreekt, zelfs al is het de griffier, die de notulen leest of de ingekomen boekwerken vermeldt. En wie wat op zijn hart heeft, zet dat even rustig en ongestoord uitee-n als op eenigen anderen vergaderdag. Het lijkt soms zelfs wel alsof de heeren praatlustiger zijn op den laatsten dag dan op den eersten. Zoo ook heden. Het voorstel om aan het wegenfonds een subsidie uit de staatskas toe te leggen heeft aanlei- ding gegeven tot enkele nu niet bepaald be- knopte redevoeringen, waarin ter aanbeve- ling van de verbetering van enkele wegen werd gesproken, de aandacht des ministers werd gevestigd op de deugdelijikheid van Win kers voor'm goede bestrating en in't bijzen- d'er de heer Polak (S.D.A.P.) 'n ernstig woord deed hooren. om te waarschuwen tegen de plannen tot verbreeding van het Zandpad van Amsterdam naar het Gooi omdat daar- door het natuurschoon ernstig schade zou fcjden. Minister Van der Vegte heeft op zijn ge- moedelijke wijze de heeren er op gewezen, dat .wat zij zeiden wel zeer belangwekkend was, maar. hie r niet aan de orde en den heer Polak in het bijzonder onder het oog ge bracht, dat de verbetering van den weg van Amsterdam naar het Gooi niet door den staat maar door de provincie NoordJHolland wordt behartigd, zoodat hij aan het ver- keerde kantoor had aangeklopt. Het wets- ontwerp, over welks eigenlijken inhoud geen woord was gerept, is daarop zander stem ming. goedgekeurd. Over bet ontwerpje tot onteigening ten be- hoeve van een spoorwegverbinding van de staatsmijn Maurits met den mijnspoorweg Nuth-Staatsmijn Hendrik ten einde voor de cokesfabricage een behoorlijke verbinding van Maurits met de andere mijnen te krij- gen, sprak de heer Koster (V. B.) uitvoerig en hij meende, dat het niet aanging nu een particulieren spoorweg te doen aarileggen waar de Staatsspoorwegen voor het spoor- wegnet in Limburg hebben te zorgen. De minister wees evenwel den heer Koster er op, dat we hier enkel te doen hebben niet een goederenlijntje, voor het personenverkeer in Limburg van geen beteekenis en dat de Staatsspoorwegen geweigerd hebben het lijntje aan te leggen De heer Kcster was niet overtuigd, maar diende toch geen voorstel tot aanhouding in gelijk hij van plan was geweest Alleen gunde hij zich het genoegen te doen aanteekenen dat hij wenschte geacht te worden tegen gestemd te hebben. Nadat het ontwerp om vrouwen toe te laten'als getuigen bij het opmaken van acten was aangenomen oridanks een protest van den heer De Gijselaar (C.-H omdat hij bang was, dat dit de eerste schrede zou zijn tot de benoembaarheid van vrouwen. tot no- tarissen (waarom niet?) is de rest van de middagzitting gevuld met een breedvoerig debat over het wetsvoorstel tot invoking van het zevende leerjaar. De heer Verkouteren (C. H.) nam de ge- legenheid te baat om zijn hart weer eens te lucbten over het teveel aan onderwijs in de huidige maatschappij en bij haalde er zelfs weer De Ruyter bij om te bewijzen, hoe goed het voor een mensch is als hij niet te veel onderwijs geniet. Wanneer De Ruyter op de adelborstenschool was geweest in plaats van uit de school weggejaagd te worden. zou hij -het nooit vender gebracht hebben dan tot tweede luitenant ter zee! De heer De Jong (R.Kwas hoogelijk in- genomen met het wetsvoorstel, maar hoopte alleen, dat de rageering zooveel vrijheid zou laten voor de vaststelling van het program- ma van het onderwijs van het zevende leer jaar, dat het platteland er meer profijt van zou kunnen trekken Daarna heeft de heer Ossendorp (S. D. A. P.) zeker een uur noodig gehad om aan i!famer dhideiijik te maken, dat de wacht- gelders onder de onderwijzers een zeer precair bestaan hebben en aan widlekeur van de gemeentebesturen zijn overgeleverd. De heer Colijn (A R.) was geen voorstan- aer van het voorstel met het oog op de lands- nancien, maar bij zou er toch niet tegen- stemmen. Alleen vroeg hij den minister een pertinente venklaring, of het in zijn Voor- nemen lag den leerplicht voor het zevende leerjaar op 8 Juli 1928 in te voeren. In de tweede plaats wilde hij gaarne weten, of de minister bereid is te bevorderen, dat het eerste onderwijs op de lagere landbouw- scholen voor den leerplicht wordt mede- gerekend. In het laatste geval zou de anti-revoluti- onaire partij bereid gevonden worden haar stem aan den leerplicht voor het zevende leer jaar te geven. Minister Waszink heeft beknopt geant- woord. Tegenover den beer Ossendorp ver- klaarde hij, dat de toestand van de wachf- gelders bij het lager onderwijs volstrekt niet zoo wanhopend was, maar dat de gemeente besturen niet voldoende gebruik maken van hun bevoegdheid om een wachtgelder weer in actieven dienst te nemen. Voor de samen- stelling van het leerprogram van het zevende jaar kan zekere vrijheid worden betracht maar men mag toch niet zoover gaan als de heer De Jong zou widen. Aan den heer Colijn gaf de minister bevredigende ant- woorden. De leerplicht voor het zevende leerjaar wordt het volgende jaar in Juli ingevoerd en hij zou bevorderen, dat de leerplichttijd zoo zou berekend worden, dat het jongste leer jaar bij land'bouwscholen ook zou worden meegerekend. De heer Verkouteren weigerde de minister te antwoorden. Na een paar replieken is het wetsontwerp aangenomen met de heer Verkouteren en De Gijselaar als tegenstemmers. Nadat de voorzitter hierop de vergadering op zijn gewone gemoedelijike wijze had ge sloten, den heeren een prettige vacantie toe- wenschend, heeft de heengaande griffier, mr. Zillesen, de beleefdheid gehad de journalis- ten van de perstribune in hun perskamer op te zoeken om bun de hand tot afjeheid te drukken. Dat dit geschied is onder de wisse- ling van een paar toespraken, terwijl intus- schen een glaasje morgenwijn en een sigaar werd aangeboden, vermeld ik met ingeno- menheid. He.t beste bewijs werd daarmede geleverd van de goede verstandhouding tusschen het bureau der Kamer en de pers. Dagelijksch overzicht. DE STILTE. Na weken, neen maanden, waarin de eene sensationeele, soms wereldschokkende ge- beurtenis volgde op de andere, thans plotse- ling een bijna vreemde stilte. Het verhevigd Chineesch tumult, de inval in de gezantschapsgebouwen der Russen te Peking, bet E-ngdsch-Russisch conflict, de moord op den bowjet-gezant te Warschau en de daarop volgende Poolsch-Russische crisis, het Servisch-Albaneesch geschil, de ontwapeningisconferentie, de economische conferentie, de vergadering van den Volken- bondsraad, bet geval Daudet, de Fransche, Engelsche en Duitsche opwindende binnen- landsch-parlementaire spanning, het Jul'i- oproer in Oostenrijk, de regeeringscrisis in Roemenie en laatstelijk het overlijden van den koning van dat land, de vlootconferen- tie in schier onafzienbare rij schakelen al deze feiten, die ieder voor zich voor de noodige dramatische momemten hebben zorg gedragen, zich aaneen. Thans plots el mg een bijna onbegrijpelijke, bevreemdende stilte Maar van langen duur zal die stilte niet zijn. Al zijn momenteel a He moeilijkheden in Frankrijik als bij tooverslag vergeten, al is het geval-Daudet nu de Kamers op reces zijn verdwenen uit het middelpunt der alge- m.eene belangstelling, spoedig zal't wel weer roerig worden in het land van Poincare: de verkiezingen staan imniers voor de deur!!! En in China ontwikkelen zich de gebeurte- nissen tot een nieuwen toestand, die waar- schijinlljk al evenmin s*abiel zai wezen als de thans zich metamorphoseerende situatie In Oostenrijk wacht men thans reeds vol spanning op de bijeenkomst van den Natic- nalen Raad, waar het ongetwijfeld al'ler- rumoerigst zal toegaan en wel een weinig verkwikkelijk naspel de Juli-oniusten zal worden opgevoerd. In Rusland wordt de bimnenlandscbe toe stand voor de gezaghebbers uiterst penibel en in verschillende deelen van den Sowjet- heilstaat dreigen troebelen. Nog heerscht in Engeland groote versla- genheid over den moord op den Ierschem mi nister van juctitie. Doch reeds staat vast, dat de regeerkig nieuwe uitzonideringsmaatrege- len zal voorstellen, ten einde haar macht te versterken en naar aanleiding daarvan zul- len de Nationalisten zich wel niet onbetuigd laten. Duitschland heeft onderscheidene parle- mentaire kwesties veiligheidshalve uitge- steld tot na de zomervacantiemaar uitstel zal in dit geval onmogelij-k afstel kunnen be- teekenen en aan Duitschland zal 't dus evenmin liggen, wanneer de stilte verbroken wordt. In September komt de froote Volken- bondsvergadering bijeen, waarop de aloude Engelsch-Fransch-Duitsche geschillen wel niet zullen nalaten het schoone vredesvlam- metje dat maar niet helder schijnt op te willen vlammen opnieuw te verduisteren Maar't meest nabij liggen de moeilijk heden, waaraan de viootconferentie te Geneve debet is. Ook daar heerscht tnomenteel de stdte. Doch slechts omdat de crisis zoo e"rnsfig is, dat Engeland 't noodig oordeelt, rugge- spraak te houden, dat Amerika meer dan ooit op't punt staat aan alles de brui te geven, nu 't Japansch-Engelsch voorloopig accoord zoozeer in't nadeel der Yankee's dreigt uit te valien. Men wacht af, wat de afloop der bespre- kingen met de ter conferentie vertegenwoor- digde regeeringen zijn zal. En met geen mo- gelijkheid is daaromtrent eenige voorspel- ling te doen. Maar er is vooral in verband met Amerika's houding alle reden, de toe- komst donker in te zien. Misschien dat't nog mee valt, wanneer men geen al te hoog ge- spannen verwachtingen koestert Nogmaals: Na maanden, waarin de eene wereldschokkende gebeurtenis volgde op de andere, heerscht plotsflrng een bijna vreemde strife. Maar van langen duur zal die stilte niet zijn CHINA. GEEN ONDERHANDELINGEN TUS SCHEN NOORD- EN ZUID-CHINA. Een officieele tegenspraak van Tsjang Kai sjek. Het officieele persbureau deelt aan Reuter mee, dat de geruchten als zouden er onder- handebngen gevoerd worden om een vergelijk tusschen Noord en Zuid tot stand te brengen van alien grond ontbloot zijn. Tsjang Kai sjek verklaart, dat de geruchten volstrekt on- juist zijn. Het nationalistische leger heeft geenerlei ondcrhandelingen, van welken aard ook, op het oog. De val van de militairisten (Noordelijken) is een van de voornaamst,- doeleinden van de nationale beweging (Zui- delijken)dientengevolge zou elke poging tot vredesonderhandelingen met de „militairis- ten" niet alleen belachelijk zijn, maar vol strekt onmogeiijk: OOSTENRIJK. NA DE ONLUSTEN TE WEENEN. Vervolging van de Rote Fahne en andere bladen. De begra- fenis van de gevallen oraebe- waarders. Naar de Weensche correspondent v. d. N. R. Crt. meldt, heeft het openbaar ministerie een vervolging ingesteld tegen de Communis- tische Rote Fahne, de anti-semitische Volks- kampf en de dito Tageszeitung, alles wegens opruiing. Naar de Neue Freie Presse meldt, is verder een instruetie geopend tegen Pieck, het Prui- sische Landdaglid, dat wegens communisti- sche ophitsing aangehouden is. De begrafenis van de politiemannen. Gistermiddag zijn te Weenen de vier po litiemannen en de luitenant van het bondsle- ger begraven, die bij de onlusten van Vrijdag gevallen zijn. President Hainisch, de bonds- kanselier, de ministers, Schober, de directeur van politie, een vertegenwoordiger van den gemeenteraad en zeer vele beiangstellenden woonden de plechtigheid in de Luegerge- daechteniskirche (de kerk ter eere van de na- gedachtenis van burgemeester Lueger) op het kerkhof bij. Een verzoek van den Tiroolschen Boerenbond. De brand in het Paleis van Justitie. Onherstel- bare verliezen. Een plan van een aanslag. De gevolmachtigden van den Tiroolschen Boerenbond hebben gisteren in een vergade ring te Innsbruck een motie aangenomen om de regeering te verzoeken haar zetel van Weenen naar Graz te verplaatsen, ten einde de onafhankelijkheid der regeering tegenover het Weensche gepeupel in eTk opzicht te kun nen handhaven en om niet langer blootge- steld te zijn aan onverhoedsohe aanslagen zooals dezer dagen hebben plaats gehad. In het Paleis van Justitie zijn onvervang- bare archiefschatten vehbrand. Daaronder is het archief der oude hofkanselarij, met de protocollen van alle ministerraden gehouden van 1846 tot 1918. Verder het wettenarchief, met alle strafwetten tot 1848. Voorts de be- scheiden van t oude politiehof, 't welk mate- riaal bevatte, dat door de geleerden van de geheele wereld sedert den wereldoorlog als bron werd gebezigd. Volgens een mededeeling in de offi- cieuze (christelijke) Reichspost, had de poli te te Wiener Neustadt er kennis van gekre- gen, dat van communistische zijde een aan slag was voorbereid op het wapendepot al- daar. Door versterking van de militaire wacht werd de aanslag verijdeld. Het zelfde blad meldt nog. dat de Pruisi- sche afgevaardigde Pieck, in wrens bezit com- promitteerende stukken waren aangetroffen, in de gevangenis is opgesloten. Aan de Hongaarsche grensstations komen nog voortdurend politieke vludhtelingen aan uit Oostenrijk. Tot nu toe heeft de Hongaar sche politie zeven communisten in hechtenis genomen. De begrafenis der slachtoffers. Bij de begrafenis van de slachtoffers hei> ben zicji zulke treurige tooneelen afgespeeid onder menschen, die door hun droefheid over- mand werden, dat wel vijftig hunner met zie- kenwagens van het kerkhof weggebracht moesten worden. DUITSCHLAND. DE RIJKSWEERBAARHEID. Het antwoord op de tweede Bel- gische nota. De Duitsche gezant te Brussel heeft Woensdag het antwoord van zijn regeering op de tweede Belgische nota overhandigd. Minister De Broqueville, zegt het antwoord meent zijn beweringen over het ontslag van leden der rijksweerbaarheid, voor hun dienst- tijd om is, te moeten handhaven, is echter niet in staat de offioeele Duitsche cijfers hier- omtrent met eenige houdbare gegevens of be wijzen te ontzenuwen. In dit punt verder te treden is mitsdien on- noodig. Wat de begrooting van rijksweerbaarheid betreft, is het voldoende te herhalen, dat het vredesverdrag van' Versailles daaromtrent geenerlei beperking oplegt, zoodat Duitsch land daarover geen verantwoording aan de geallieerde mogendheden schuldig is. Inzake dit feit behelst de tweede Belgische nota trou- wens niets, wat de uiteenzetting in het Duit sche memorandum van 18 Juli zou kunnen ontzenuwen. De Duitsche regeering handhaaft derhal- ve in vollen omvang het protest, 't welk zij te gen de uitingen van den Belgischen minister van oorlog heeft ingebracht. ENGELAND. VERSTERKING VAN DE MACHT VAN DE VRIJSTAATSCHZ REGEERING De regeering dient haar b uit erf- gewone maatregelen in. In de Dail te Dublin heeft president Cos- grave de aangekondigde maatregelen tot uit- breiding van de bevoegdheden der regeering ingediend. Het zijn drie wetsontwerpen Het eerste heeft ten doel om te verhinderen dat ge- kozen leden die hun zetel in het parlement niet hebben ingenomen, hun toevlucht nemen tot het aanvragen van een referendum om het in werking treden van nieuwe wetten te ver hinderen. Het tweede voorziet in de oprich- ting van bijzondere rechtbanken voor behan- deling van aanklachten wegens samenspan- ning tegen den staat. Het derde bepaalt dat elke candidaat voor Dail Eireaun of den Se- naat, voor hij tot candidaatstelling wordt toegelaten, een beeedigde verklaring moet tee kenen dat hij na verkozen te zijn den eed van trouw volgens de grondwet zal afleggen. Na aanneminig van deze drie wetten ver- wacht men, dat de regeering van Cosgrave spoedig een nieuwe algemeene verkiezing zal uitschrijven, waarin de Valera's volgelmgen dan geen kans meer zullen hebben, als zij zich niet verbinden den eed van trouw af te leggen. De president heeft verder een wet aange- kondigd om voorzieningen te treffen voor de nabestaanden van de vermoorden minister O'Higgins. ROEMENIe. DE DOOD VAN KONING FERDINAND. De laatste oogenblikken. Na het overlijden van den Koning is een communique uitgegeven, waarin wordt ge- zegd: Tengevolge van de aandoening, waaraan de Koning reeds lijdende was en de ontste- king van de luchtpijp en de longen, waaraan hij in Maart was begonnen te lijden ging de algemeene toestand voortdurend achteruit. Het gebrek aan eetlust, de bloedarmoede en de moeilijke ademhaling vermoeiden de hart- functie, waardoor in den nacht van den 19en op den 20en dezer een collaps werd veroor- zaakt, aan welken de Koning den daarop volgenden ochtend om kwart over tienen in de armen der koningin, in tegenwoordigheid van dr. Nauela, den hof-arts en van een ver- pleegster is overladen. Tot op het laatst is de Koning volkomen bij bewustzijn gebleven; hij stierf zonder pijn te lijden en de laatste woorden, tot de koningin gericht, die hem ondersteunde, waren: „ik ben moede!" Het lijk van den Koning rust in het kasteel van Sinaia op een verhooging, die cjpor ko ningin Marie met bloemen is versierd. Don- derdag zal het lijk met een biizonderen trein naar Boekarest worden vervoerd en in het kasteel Gotroceni op een praalbed worden neergelegd. Een proklamatie tot de natie. De regeering van Roemenie heeft, bij gele- genheid van den dood van koning Ferdinand* een proklamatie tot de natie gericht, waarin o.m. wordt gezegd: „Ongetroost beweenen wij thans den dood van den grootsten en besten van alle Roeme- niers. Zijn volk kan nooit vergeten, dat er geen opoffering is, die koning Ferdinand zich niet voor het welzijn van zijn land heeft getroost. Weergaloos in begrip en besluit id oorlogstijd, goed en wijs in tijd van vrede, zal Ferdinand voor altijd koning blijven in het hart van het volk en bekend blijven als de koning van die hervormingen, welke recht. vaardigheid, macht en vrede aan het land brachten. s Wanneer wij trouw willen blijyen aan het groote ideaal, waaraan hij zijn leven wijdde, laat ons dan vast verbonden blijven in ons streven de rust en den vooruitgang van ons land te verzekeren. Laat ons, onwankelbaar in onze toewijding aan de dlynastie en in on- zen eerbied voor de Grondwet en de wetten van't land, onze liefde voor en ons geloof in het lot van ons land, overbrengen op koning Michael. Laat ons doen wat wij kunnen om een schitterende toekomst fe verzekeren aan een Roemenie, dat nimmer zoo groot is ge weest als thans. i Het ministerie biedt zijn ontslag aan, De raad van regenten heeft de leden van de regeering ontvangen. Overeenkomstig het gebruik heeft Bratianu het ontslag van het kabinet aangeboden, dat niet werd aanvaard. Prins Karel ter begrafenis? Prins Karel is, naar verluidt, voomemens de bijzetting van het st'offelijk overschot in het Koninklijke graf in't klooster Curtea d« Arges bij te wonen. Wij maken van dit gerueht onder voorbe- houd melding, want de Roemeensche succes- sie-wet van 4 Januari 1926, waarbij prin? Michael, de zoon van den kroonprins, to( troonopvolger wordt aangewezen en een re gentschapsraad ingesteld tijdens Michael'l minderjarigheid, verbiedt aan Karel naal Roemenie terug te keeren zonder toestemming van den Koning. De raad van regenten, die nu voor het minderjarige koniukje optreedt, zou dus eerst permissie aan prins Karel moe ten geven. HONGARIJE. EEN HONGAARSCH MINISTER AANGEVALLEN. A Woensdagavond is dr. Jozef Vass, de waar- nemende Hongaarsche minister-president, voor zijn huis aangevallen dioor een man met een stok. 's Ministers secretaris kon den slag tijdig afweren. De aanvaller was een oud* nofaris. Bij het gen^skundig onderzoek van de po litie is gebleken, dat de aanvaller een dronk- aard en recidivist is, die gevaarlijk gek is. Hij is naar een krankzinnigengesticht overgo bradht. x AMERIKA. SACCO EN VANZETTI. De autorileiten tamelifk laconiek. Nicola Sacco en Bartolomeo Vanzetti zitten in de gevangenis waar zij den dag afwachten waarop of gratie of de bevestiging van do doodstraf bekend wordt. Men weet ook, dat zij een hongerstaking zijn begonnen. Dinsdag was het de derde dag van de hongerstaking; maar de gevangenisautoriteiten trekken er zich, uiterlijik, met veel van aan. Zij prafen cvnisch over het geval en beweren, dat ide mannen tengevolge van de groote hiti de beid te geen trek hadden. Vanzetti neemf af en too een slok koffie, Sacco daarentegen in het ge* heel niets. Mochten de beide veroordeelden in hun staking blijven volharden, dan zou M kunstmatige voeding onder dwang worden overgegaan. KORTE BERICHTEN. Een lid van de rijksbanier die tijdens de incidenten van 26 Juni j.l. te Ahrensdorf zwaar gewond werd is thans overleden, zoo* dat in het geheel twee dooden te betreureo zijn. De Pruisische regeering heeft beslotea in alle staatsdiensten en bednjven de 24 mm tijdrekening in te voeren. Een reeks geweldige onweders heelt Moravie geteisterd. De beroemde druipsteen. grotten van Macocha, die juist in dit seizoea door honderden vreemdelingen worden bo> zocht, zijn overstroomd, en moesten voor oa> bepaalden tijd worden gesloten. Uit een antiquiteiten-zaak in de Miine- strasse te Berlijn hebben inbrekers, die vef- moedelijk de brandkast niet hebben kunnen forceeren, de heele brandkast, die 500 K.O. woog, meegenomen. De inhoud bestond uit goud en juweelen, ter waarde van 25.000 Mark. v AARSCHE CQURANT. maagAiM zelfs i if

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1