Alkmaarschs Oaurant Het gelteim ran de oode kast. Hinderd negen en taintigsto Jaargang. Radio-hoekje REISKOFFERS REISARTIKELEN L. Frankenberg, Alkmaar. FEU1LLET0N. Binnenlan No 170. 7927 Vrpas: 22 Juli. Abonne's, die de stad verlaten en hun courant wenschen nagezonden te bebben, worden verzocht hiervan twee dagen te voren kennis tt geven, DE ADMINISTRATE. Zaterdag 23 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 12.352.Lunchmuziek door het trio uit restaurant De Rozenboom te Bussum, onder leiding van Willem Lohoff. 24.Aanslui- ting van de Cinema Royal te Amsterdam. Filmmuziek door het orkest onder leiding van Hugo de Groot. 4—6.— Dansmuziek door de Russian North Star Orchestra, onder lei ding van Gregoire Nackchounian. 6.8. Concert door het A. N. R. O.-orkest onder leiding van Nico Treep. Het Dubbelmannen- kwartet Jos. M. Orelio", dir. Gerard Leen- ders. 8.10 Y.A.R,A.-avond. Het Klein-Con cert Ensemble: Eli Bomli, viool. Mies de Jong, piano. Johan Voghtschmidt, cello. Piet Swager, tenor. De heer Willem van Cappel- len, declamatie. 1. Larghetto (viool, piano), Handel-Hubay. 2. Adagio (viool), Bach. 3 Toespraak tot de Hoofden van Lebak, Mul- tatulr (declamate). 4a. Grave espressio. Tar- tini. b. Adagio, Locatelli (cello, piano). 5. Liederen voor tenor. 6. Nocturne, Chopin (piano). 7. Gavotte, Popper (cello, piano). 8. Zwei Stiicke, Suk. a. Quasi ballata. b. Ap- pasionata (viool, piano). 9. Nummer Tach- iig, Herman Heyermans (declamatie). 10 Lied'erc voor tenor. 11a. Serenade, Widor. b Menuet, Beethoven (trio). 10.35 Aansluiting van het Scalatheater te Amsterdam. j(Twee jantjes", operette in 1 bedr. naar de bekende novelle van Justus van Maurik met toestem- ming der Erven Justus, v. Maurik bewerkt door J. J. Rentmeester. Muziek van G. v d. Naaten. Juffrouw Verbruggen, Sophie Heil- bron. Betje, haar dienstmeid, Rosine Samethi- tti Dassi. Leen, werkvrouw, Corry Pinksen. Toon de Winter, Emile v. Bosch. Klaas Stam mers, Andre v. Dijik. Schaun, spekslager, J •J. Rentmeester. De handeling heeft plaats ten huize van Juffrouw Verbruggen te Alkmaat ir. het jaar 1880. Daventry 1600 M. 10.35 Kindercomposi- ties, onder leiding van Sir Walford Davies 2.20 Grcketwedstrijd England versus The Rest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Populair or kestconcert. 6.50 Tijdsein, weerbericht. nieuws. 7.05 Populair orkestconcert. 7.20 Causerie. 7.35 De sonates van Beethoven. 7.45 Sportlezing. 8.05 Populair operapro- gramma. A. Moxon, sojraan. H. Nash, te nor. Orkest. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Bedknobs, ddor Mr. R. Lynd. 9 55 Variete. M. Dainton, imtaties. E. Smalle, ra dio imp. Het Donkwartet. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy Hotel. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Concert. Declamaties, piano- en vioolmuziek. 8.50—11.20 Galaconcart met medewerking van opera- en operette-artisten. Jazzband en orkest. Langenberg469 M. Miinster, 242 M., Dortmund, 283 M. 1.252.50 Orkestcon cert. 6.10—7.20 Kamermuziek. Moderne wer- ken. 8.50 Vroolijke avond. Daarna tot 1.20 's nachts dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 3.10—8.05 Lezingen en les sen. 8.50 ,,Beltinas Verlobung", klucht in 3 acten van L. Lenz. 10.5012.50 Dansmu ziek. Hamburg, 395 M. 4.50 Scenes uit Eugen Onegin van Tschaikowsky. 5.35 Orkestcon cert. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 Vroolijke avond. Walther Schneider, humorist. Orkest, solokwartef en E. Kroll-Lange. Daarna tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek. 8.20 Accordeonmuziek. M. Lefevre, zanger. 9.20 Orkestconcert in het Kurhaus Ostende. 105011.20 Dansmuziek. Oorspronkelijke schets in ouden tront door A. Duijts Gaydou. i) Sillvia staarde naar die verrukkelij'ke zee. Zij bezat een aangeboren gevod voor de pracht der natuur, en at was haar hart vol weemoed en verlangen, zij kon niet nalaten haar bewondering den vrijen teugel te laten. Zie, Alfonso mio, hoe mooi de zee is, kijk naar de Heine golfjes; zij breken zoo ge- ruiscbloos tegen het strand, en zie de hooge boomen, die zoo statig hun kruinen naar den hemel oprichten Ja, Mamma mia, maar die zee is toch stout, ze heeft vader meegenomen, en nu is hij al zoolang weg! Wanneer komt hij toch terug, de lieve Babbo? Al het leed, dat Silvia in haar hart, zoo dapper en zoo fier trachtte te verbergen, werd door die woorden van haar lieveling opgewekt; twee tranen glinsterden in haar schoone oogen en een zucht ontsnapte aan haar fijnen raond. 5ie weet het, Alfonso; God zal hem misschien spoedig weer bij ons brengen; ons dagelijiksch gebed zal eindelijk verhoord wor- l'eve Madonna zal hem behoed'en Kijk. is dat niet een boot daar aan den hori- j0n" 9> Alfonso, ja, het is een boot, zij na- dert, zi; neemt haar koers hierheen! Moge net onze beminde Walfried zijn! Moeder en kind ijfden naar beneden en 5iTvia nep haar trouwen Rinaldp, den ouden dienaar, die in het huis Montignoso was ge- boren, oen vader van Silvia naar het bof en in tijdi van oorlog altijld had vergezeld en hem menigmaal het lev-en had geerd. Vilvia gaf het bevel een klein escorte ge- reed te ma-ken om naar Goenza te rijden waar het schip waarschijnilijik landen zou, en indien de lang verwachte Walfried aan boord was, hem te verwelkomen en naar het kast-^pl te vergezellen. Rinaldo riep zes vertrouwde en dappere manschappein bijeen; hij bracht hun den wensch van zijn gelieMe meesteres over en kort daarna stonden zij onder bevel van een jengen man, den knappen Gualtiero, gereed om hun tocht te aanvaarden. V. Gereed? Voor uit dan! en met trom- petgeschal trok de Heine ruiterstoet de op- haalbrug over en verliet in gestrekten diraf het kasteel. De weinige sneeuw, die in den nacht was gevallen, was al spoedig weggesmolten om der de steeds wanner wordende zannestra- len. Het was maar een kwade luim geweest van de natuur, die dikwijls zoo wreed1 is, zoo onbegrijpelijk wreed, om te trachten haar eiigen schoone, fijne werk te vernietigen! Dat dachten zeker de vorstelijke irissen fangs bet riviertje, met hun schoone bfauwe kelk al's een kroon op bun Stengel, protes- teerenden zoo protesteerde de kleine stroom, waaraan Avenza ligt. Ze sprong dartelend over de keien, die haar bedding bedekken en in haar blijdschap maalote zij een schuim, dat de sneeuw in blankhei'd even- aardde De ruiters vervolgden eerst zwijgend! hun weg. Maar de frisscne lucht, de liefkozende zonnestrajen hadden weldra de tongen los- gemaakt. Ah, ah, Gualtiero, gij lacht niet van ochtend, nu de heer marines weer thuis komt! Gij, zult u in acht moeten nemen en wat minder attenties aan madonna Silvia be- wijzen Zwijig! snauwde Gualtiero zijn ka- meraad toe, de wenkbrauwen samentrekkend. Jij zult nooit iets in emst kunnen op- nemen; jij spot met a lies, Rodfrigo! Neen, rk spot niet; kunt ge bet waar- schuwend woord van een vriend niet begrij- pen? Ik denik niet aan spotten wanneer het onze geeerbiedigde meesteres geldt; ik stel haar daarvoor te hoog. Maar bet zou me spijten, indien mijn vriend ongehikkig wend. Vergeef me, Rodtrigo, je meent het goed, d'at zie ik; heb dank voqr je waarschuwing, maar vrees niet, ik zal mij niet verraden! Walfried is mijn wapenibnoeder geweest toen we samen aan het hof te Modena groot gebracht werden. Zijn roemrijke naam gaf hem het recht naar de hand van de schoone uit Montignoso te dingen en zij beminde hem, den gelukkige! En al behoor ik tot d'en add, mijn naam te tot nog toe zoo goedl ate onbekend. Als Walfried' goed en wel thuis is, vnaag ik hem verlof om naar Vlaanderen te gaan. Ik heb daar een zuster, die met een Vlaam- schen edehnan getrouwd is; er wordt daar duchtig gevochten ep ik ten daar dienst nemen En, gij zult eat tweede Bayard worden! OfMaar, komaan, de boot nadert; wij moeten ons haasten, willen wij bijtijds te Avenza zijn om Walfried te verwelkomen, in dien hij met deze boot gekomen is. Een paar uur later reden de ruiters de kleine stad Avenza in, en gingen naar een kleine osteria (herberg) om zich met een Van het le tot het 2e studiejaar de* afd. Waterbouwkunde de heer J. J. Oldenburg te Bergen. E£ ZUIVER'E OPBRENGST UH HET LANDBOUWBEDRIJF. Op de vragen van den heer Braat betref- fende een uniforme toepassing van de rege- ling in zake de berekening van de zuivere opbrengst uit het landbouwbedrijf, ant- woordde de heer De Gear, minister van finao- cien: De leiddraad ter berekening van de zuivere opbrengst uit he landbouwbedrijf in verband met de bepalingen der Wet op de Inkomsten- belasting is aan de inspecteurs der directe belastingen uitgereikt, onder mededeeling, dat het den minister van financien gewenscht voorkwam, dat de ambtenaren dien leid draad kenden; dat zij bij de toepassing van de wet met den inhoud rekening konden hou- den, doch dat zij bevoegd bleven om de wet naar eigen inzicnt toe te passen in gevallen, waarin hun inzicht mocht afwijken van dat, in den leiddraad ontwikkeld. De minister erkent, dat de door den vra- ger aangegeven passages in den leiddraad voorkomen, n.l. op bladz. 28 onder A., ru briek „Afschrijving op onroerende goederen, gebezigd in't bedrijf", waar te lezen staat: „Kosten, gemaakt ter verkrijging van onroe- rend goed kunnen als onkosten worden afge- schreven. Hicronder vallen notariskosten, hy- potheekkosten, uitkoop van huurders, provi sion en bemiddelaars enz." en vo-orts: ,,Daar >geen enkele tegenwaarde van deze kosten aanwezig is, moeten zij zoodra mogelijk wor den afgeschreven". Ook, erkent de minister, dat volgens ecu voor de vaststelling van dezen leiddraad ge- wezen arrest van den Hoogen Raad, d.d. 28 Maart 1923, in den aanschaffingsprijs van onroerende goederen de overschrijvingskosten begrepen zijn. In dit verband deelt de minis ter mede, dat het hem bekend is, dat de in- specteur der directe belastingen te Dokkum, bij de uitspraak op een reclame, deze in den leiddraad ontwikkelde leer niet heeft ge- volgd. Voorts geeft de minister als zijn oordeel te kennen, dat, nu nog zeer onlangs, bij arrest van 8 Juni 1927, ,de Hooge Raad de opvat- ting, neergelegd in het bovenbedoelde arrest Va 1 28 Maart 1923, heeft bevestigd, dat die O'watting bij de aanslagregeling behoort te worden gevolgd, zoodat moet worden aange- nomen, dat. tenzij daarvoor bijzondere rede- nen aanwezig zijn, er geen grond is, op de hooge, omschreven kosten op een anderen voet af te schrij*en, dap op de overige voor den aankoop gedane uitgaven toelaatbaar wordt geacht. VOLKSBOND TEGEN DRAN'K- MISBRUIK. Na de openingsrede van den voorzitter werd het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Polak, vastgesteld. De rekening oyer 1926 sluit in ontvangst en uitgaaf met j 19,987.37; zij werd goed- gekeurd. De begrooting voor 1928 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 18,600. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee leden van het hoofdhcstuur, uit door de afdeelingen op te geven candidates Be- noemd werden de heeren dr. J. C. J. Bie- rens de Haan, oud-hoofdbestuurslid, te Am sterdam, en Th. P. Lautenbach, te Gronin- gen. Daarna hield de heer J. C. van der Weele een Meiding over de vraag of het gewenscht is, bij de herziening van de Dranikwet het toestaand stelsel van een maximum aantal vergunningen te handhaven. Is, zoo vroeg hij o.m., om tot 'n gezonde oplossing te ko- men het maximum, noodzakelijk? En hij ant- woordde daarop: Neen, ate men dan maar uitg'aat van die overweging, dat niet zoozeer het aantal inrichtingen overwegend is, maar de soort. Hoe be ter de inrichting is, hoe com- fortabeler zij is gennubileerd, des te minder drankmisbiuik, des te minder kans ook op samenkomstplaatsen van lichtsehuwende ele- menten van den zelfkant der samenleving. De staat steune, aldus spr., 't meer en meer ontwakende streven naar goed geoutileerde bedrijven, waar het publiek in de eerste plaats komt om de gezelligheid en daarna om den drank. In die soort inrichtingen zal men geen versehil behoeven te maken tusschen sterke dranken en niet-sterke dranken, een versehil, dat zelfs niet eens scherp te trekkem is, welke pogingen daartoe ook reeds zijn gedaan. De kleine, obscure gelegenheden behooren te verdwijnen. Dat kan met een stelsel, waarbij kunstmatige beperking can het aantal inrich tingen op den voorgrond staat, nimmer wor- de bereikt. Hierna besprak de inspecteur van de volks- gezondheid afd. drankbestrijding, de heer B. de Breij, de voomaamste wijzigingen ia het ontwerp van de nieuwe drankwet. HET NUT VAN REVOLUT1ES. Men vertelt, dat op een communistische arbeidersvergadering te Moskou een ge- wone arbeider, geen sovjet-autoriteit, vroeg of hij ook even het woord mocht voeren. Men verwachte propaganda en stond het hem gaarne toe. De man beklom het podium en zei ongeveer: Hier, kameraden, heb ik een wandelstok; de knop is boven, de punt beneden. Ik houd hem vasts en draai hem omde punt boven, de knop beneden. Zoo is de revolutie ge weest. Boven waren eenmaal de kapitalis- ten; die zijn nu onder. Beneden waren de paupers, de ergste hongerlijders; die zijn nu boven. In het midden waren wij arbei- ders; daar zijn wij nu nog Het beeld maakte op de vergadering wel indruk. En het sovjet-bestuur vond het zoo treffend, dat de man den volgenden dag werd gefusifleerd. N. V. V. EN S. D. A. P. De commissie van zes, ingest eld door de besturen van partij en vakverbond ter be- spreking van de onderlinge samenwerking, heeft eenige keeren vergaderd en breed- voerige besprekingen gehouden. In haar laatste vergadering is aan Albarda en Sten- huis opgedragen, voorstellen te ontwerpen, waarin de samenwerking wordt geregeld. htear wij vernemen is tusschen deze beiden itc overeenstemming bereikt en zullen hun oorstellen in de volgende vergadering van ie commissie van zes worden behandeld. Deze vergadering zal begin September wor den gehouden. D1PHTHERIE De diptherie te Beilen (Dr.) breidt zich thans weer snel uit. Reeds in't begin van dit jaar zijn kort na elkaar vier kinderen aan deze ziekte bezweken. Omdat de patientjes bijna zonder uitzondering leerlingen waren van de o.-l. school, is toen aan die school een bacteriologisch keelonderzoek ingesteld, en ate gevolg daarvan zijn eenige leerlingen die bacillendragers bleken te zijn, geruimen tijd van school geweerd. Uit de feiten is geble- ken, dat die maatregel goed is geweest; ge stadig namen sinds dien de diptheriegevallec af, tot plotseling, de laatste week, de ziekte weer een verkeerde„wending genomen heeft. In weinige dagen tij-ds zijn zes nieuwe ge vallen vastgesteld, waaronder reeds een ge val met doodelijken afloop. Het gemeentebestuur heeft nu b-esloten ck bestrijding krachtig ter hand te nemen. EEN STAKING IN DE TEXTIEL- NIJVERHEID. v Vi'oensdagmiddag is de lang verwachte en in de vorige week afgelasfe staking bij de stoomspkmerij Twente te Alraelo plotseling uitgebroken. Men zal zich herinneren, dat de arbeiders een loonsverhooging hadden ge- vraagd vanl5, 10 en 5 pCt. en dat ze ten slotte genoegen hadden genomen met de he lft. De arbeiders meenden Woensdag bij het ontvangen van hun loon de toegezegde loons verhooging te zullen ontvangen. Toen hun bleek, dat dit niet het geval was, ging een deputatie naar het kantoor, waar hun werd meegedeeld, dat de loonsverhooging eerst in- ging bij het loon, dat ze de volgende week zouden ontvangen. De arbeiders hebben hier geen genoegen mee genomen en alien het werk gestaakt, met uitzondering van een paar oude arbei ders. Bij een samenspreking tusschen de firma N. J. Menco te Enschede en een commissie uit de arbeiders zijn de loonen voor vier ca- tegorien van arbeiders verhoogd. INBRAAK. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is in de Krugerlaan te Gouda bij de familie Bouwmeester ingebroken. De inbrekers hebben zich, door een poort naast het huis en vervolgens door indrukking van een ruit van de keukendeur, toegang we- ten te verschaffen tot de woning. Het ge- heele huis werd grondig onderzocht en nage- noeg alles overhoop gehaald en rondgeshn- gcrd. Daar de heer Bouwmeester, die eenige da gen op reis was, alle stukken van waarde had meegenomen, was de buit niet groot. Be- halve zilveren lepeltjes en een zilveren beurs- je wordt nog een zilveren slot vermist, dat van een kerkboek is, afgerukt. De dieven hebben zich eerst bij de buren zekerheid verschaft, dat de bewoners werke- lijk afwezig waren. Men kwam n.l. vragen of een paar voor de woning van den heer B. PROVINCIALE STATEN VAN N.OORD-HOL LAND. De Provinciale Staten van NoordLHol- land kwameni gistermorgen weder in verga dering bijeen. De voorzitter jhr. van Lennep, decide bij de opening- der vergadering mede, dat de coimmissaris der Koningin wegens ambtsbe- zigheden ie het begin van de vergadering niet aanwezig kon zijn. Spr. deed mededee ling van een ingekomen telegram van de Ver. voor Vreemdelingenvenkeer Bussum Naarden, waarin wordt verzocht bet voorge- nomen trace langs het Zandpad niet goed te keuren. Aan de orde was vervolgens d:e interpella- tie-Spier over den aanleg van den primairen weg Diemcrbrug's-Gra-velandHilver sum. De heer Spier (A.R.) vroeg of met het trace zooals het nu is ontworpen, wel vol- daan is aan het besluit dat de Staten te dien aanzien hebben genomen? Wat het eerste gedeelte van den weg tot het Luyepad betreft, zou men kunnen zeggen dat dit zoo is; maar van daar tot Hilversum1 lijkt het zelfs niet op het vastgestelde trace Er bestaat naar spr.'s meening ernstig reden om te vragen of door dit nieuwe trace het landschaps- schoon zal worden geschaad. De Statenle- den zijn in de gelegenheid gesteld de situatie op te nemen en nu is het spr. duister hoe Ge- dep. Staten er toe gekomen zijn om een weg te leggen door een zoo mooie omgeving. Van nood'zaak is z.i. schijn noch schaduw aanwe zig. Daarom zal "spr gaarne vernemen wat Ged. Staten er toe heeft g ele id zooveel land- sc'hapsschoon op te offeren. De heer Henarix (R.K.), lid van Ged Sta ten, zei er zich,over te verheugem dat Gede- puteerden nu in staat zijn enkel misvattingen recht te zetten. De vragen van den heer Spier komen hierop neer of Ged. Staten bevoegd zijn een wijziging in het trace te brengen en of het besluit der Staten door de Wegenbe- lastingwet niet krachteloos. is gewo-rden. Gedep. Staten zijn van meening dat on- danks het in werking treden van deze wet, het besluit der Staten zijn 'kracht heeft behou- den. - Spr. zette uiteen dat de Staten volkomen bevoegd zijn een wegennet aan-te leggen. Het besluit der Staten zoo concludeerde spr. blijft volkomen van kracht. Het heeft spr. getroffen hoe zeer in de laatste maanden in de pers tegen Ged. Sta ten is opgetrokken also! zij en de hcofdi-n- genieur het op niets anders gemunt hebben dan op vernieling van het natuurschoon. Ged. Staten bcschouwen het natuurschoon als een kost'baar goed dat zij verplicht zijn ongeschonden te bewaren maar zij zijn ook van meening dat de belangen van het ver- keer door hen moeten worden in acht geno men. En zij kunnen niet verklaren dat, wan neer een conflict ontstaat, bij1 hen altijd het fcehoud van het natuurschoon den voorrang zal hebben. Spr. gaat vervolgens na wel'ke trace door Gedep. Staten zijn overwogen. Men is tot de conclusie gekomen dat het nu gekozen trace het minst schade zou dom aan het natuurschoon. Resumeerende ver- klaart spr., dat inderdaad1 bij Gedep. Staten het voorn°men bestaat om van het eerst vast gestelde trace af te wijken en dat reeds eeni ge uitvoering aan dit plan is gegeven. Ge dep. Staten zijn van oordeel dat hierdoor zonder twijfel uitvoering wordt gegeven aan het door de Staten genomen besluit. De heer Spier (A.R.) meende, dat er nu ■nog wel over het nieuwe plan gesproken kan worden, maar een in details reeds vastge steld plan is toch niet meer te wijzigen. Een tweede ernstige vraag is de schade toegebracht aan het natuurschoon. Spr. trad in de bijzonderheden vrn her plan en wees op het groote stuk gecultiveerd natuurschoon in het Gooi, oftgeveer 2'A bij K.M. groot. Dit natu rrschoon is natuurlijk voor alien, wan- delaars, wielrijders, automobilisten. Willen •Gedep. Staten nu dat schoon ontnemen aan de stadsmenschen, aan de 700.000 inwoners van Amsterdam, die toch reeds van natuur schoon zoo goed als verstoken zijn? Hoe wil men dan op andere wij'ze in deze behoefte voorzien? De heer De Miranda (S.D.) heeft zich in- dertijd verzet tegen het maken van het Zand pad tot primairen weg, omdat daardoor na tuurschoon zou vemietigd worden. Een 35 K.M. lange weg zal worden aangelegd en aan Gedep. Staten werd vrijheid tot afwij- king van het plan gegeven. Op het belang- rijkste punt hebben Gedep. Staten een wijzi ging gebracht. Zij wenschen het Zandpad wen weg te ontwerpen. Nu maken zij toch voor de helft een nieuwen weg. Het ware dan beter geweest om van den aanvang af deze nieuwe weg te maken en het Zandpad niet te vervormen. Spr. raadt Gedep. Staten aan zich met dfe regeerimg in verbinding te stellen betref- fende den rij'ksweg. Dan is er kans dat Am sterdam twee groote wegen naar het Gooi krijgt. Het Zandpad blijlft dan wat het te en het natuurschoon wordt niet gesehonden. Spr. vroeg of Gedep. Staten zich met de re- geering willen verstaan omtrent den aanleg van een weg naar Utrecht met aftakking naar HilversumBaarn. Hij zou in elk geval stemmen voor een motie, die aan het thans heillooze streven van Gedep. Staten een ein- de zal maken. De heer Luden meende dat voor den weg Amsterdar -Utrecht at vijf plannen bestaan en naar hij heeft vernomen, is de minister van waterstaat nog met eenzelfde plan be- zig. De nieuwste denkbeelden- op dit gebied houden verband1 met de verbreeding van het Merwedekanaal. Komt het trace langs de boorden van dit 'kanaal, dan zal het zeker tien jaar duren voordat de weg gereed is. Spr. meent daarom dat die provincie niet mag wachten op de totstandkoming van een rijks- weg AmsterdamUtrecht voor de uitvoering van een aansluitenden weg. Spr. zou willen vooropstellen dat de be- doeling is doorgaande wegen,to maken om die ook in verbinding to brengen met de we gen van and'ere provincies. De bedoeling is volgens spr. om- de pro vinciale wegen niet te laten uitloopen in de kom der gemeente, maar om de gemeenten been. Men heeft gesproken van het loopen dwars door eeuwenoude buitens, maar spr. betoogde uitvoerig dat dit niet het geval is. Spr. ging verder na hoe de verbreeding van den Bussumsche Grintweg zal worden en be sprak verder het Hilversumscbe plan om twee ceintuurba^en to maken. Hierna werd gepauzeerd. De zitting werd gistermiddag voortgezet onder voorzitterschap van den commissaris der koningin. De besprekingen over de Zandpad-kwestie werden vervolgd tot ten slotte de heer Spier een motie toelichtto, die door hem en mevr. Bcissevain en de heeren Colijn en De Jong Schouwenburg werd ingediend. Deze motie sprak uit, dat de Prov. Staten, kennis geno men hebbende van het antweord van Ged. Staten enz., accoord'gaande met het nieuwe, van het oude trace afwijkende plan, tot het Luye Gat, verzoeken Ged. Staten voor het resteerende gedeelte van den weg de geopper- de wenschen onder de oogen te zien en naar aanleiding daarvan met voorstellen bij de Prov. Staten te komen. Verschillende sprekers waarschuwden te gen aanneming van deze motie, waarover ton slotte de stemmen staakten met 27 tegen 27 stemmen. De vergadering werd hierna verdaagd tot Woensdag 27 Juli a.s., des morgens half 10. M1DDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Aan de M.ddelbare Technische school te Haarlem werden oevorderd van het eerste tot het tweede studiejaar, der afd. Bouw- kunde de heeren A. Elzas te Al'ktr 'ir en H. J. M. v. d. Schaar te Beverwijk. Van het eerste tot het tweede studiejaar der afd. Eleetrotechniek de heeren A. W. Gerver Jr. te Alkmaar en W. M. Schaaper te Beverwijk. Van het tweede tot het laatste studiejaar der afd. Eleetrotechniek de heeren A. P. Sip- man to Alkmaar en J. Timmerman te Zwaag. Van het tweede studiejaar tot het prac- tische leerjaar der afd. Eleetrotechniek de heer L. F. Scholer te Beverwijk. Van het eerste tot het tweede studiejaar der afd. Scheepsbouwkunde de heer A. J. Brander te Bergen. Van het practische leerjaar tot het laatste studiejaar der afd. werktuigbouwkunde de heeren A. van der Bliek te Beverwijk, P. Bruyn te Abbekerk en J. G. Gackstatter te Wij'k aan Zee. Van het tweede studiejaar tot het laatste tische leerjaar der afd. Werktuigbouwkunde de heeren C. Heman to Warmenhuizen en W. A. Baron Van Ittersum te Beverwijk. Van het tweede naar het laatste studiejaar der afd. Werktuigbouwkunde de beer M. Bakker te Heiloo. Van het eerste tot het 2e studiejaar der afd. Werktuigbouwkunde de heeren G. N. J. Langendijk te Beverwijk, J. M. Renaud en L. Renaul te Zuid-Scbarwoude, J. Th. F. Zwart to Alkmaar. goed glas wijn te verfrisschen. Even later zeilde de boot de kleine haven binnen; de zes ruiters spoedden zich naar de aanlegplaats. Een paar vreemdelingen kwamen aan wal en een van hen richtte zich tot Gualtiero en vroeg hem of hij uit Montignoso kwam. Ja, zeker, antwoordde Gualtiero, wij verwachten onzen heer, markies Walfried. Is hij nog aan boord? Het spijt mij u te moeten teleurstellen, ik heb Walfried in Vlaanderen achtergelaten hij was gewond en is met andere gevangenen mede naar Gent vervoerd. Gewond! Gevangen! Daar weet madon na Silvia niets van; de laatste brief van Walfried was opgewekt, en hij sprak van een spoedig wederzien Zie, hier is een ring, dien ik uit zijn naam aan de markiezen Silvia moet overhan- digen zeide de vreemdeling, hij Jroi zelf niet schrijven daar zijn rechterarm verbonden was en hij liet het mij voor hem doen. Breng mij naar het kasteel Montignoso. Ik zal uw meesteres alles vertellen. Het paard, dat voor Walfried bestemd was, werd bit de osteria gehaald en de vreemdeling sprong in den zadel. De terugtocht werd onmiddellijk aamgevan- gen, pien moest Silvia zoo spoedig mogelijk van den toestand van den markies op de hoogte brengen. Gualtiero en Rodrigo reden naast den vreemdelingze sloegen hem wantrouwend gade. Wie was hij? Had Walfried hern inder daad gezonden? Gualtiero dacht niet meer aan vertrekken; hij zou over Silvia en den kleinen Alfonso waken; zijn plaats was op het kasteel, zijn plicht was het om het te verdedigen. Toen ze op een kleinen afstand van Monti gnoso waren gekomen, gaf hij Rodrigo een wenk en deze kwam dadelijk met zijn paard links van hem en wachtte op een bevel. Ik rijd vooruit, zei Gualtiero, om Silvia voor te bereiden; blijf jij bij den vreemdeling, en wees op je hoede; men kan nooit weten fluisterde hij hem toe in het Italiaansch (de vreemdeling had de Fransche taal gebruikt), terwijl hij zijn paard den vrijen teugel gaf. In een ommezien was Gualtieri uit het ge- zicht verdwenen. Om haar ongeduld te bedwingen rat Silvia vlak bij het venster met haar werk, een fijn borduursel op linnen. Maar haar gedachten waren er niet bij. De naald ging heen en weer op het gespannen raam, maar zij dacht aan haar Walfried, die zeker met de boot .die ze dien ochtend aan den verren horizon had ge- zien, tot haar terug zou keeren. Wat had zij innig naar dat oogenblik ver- langd! Wat had ze daarvoor gebeden, de heilige madonna avond aan avond gesmeekt om haar vriend te mogen weerzien Zij was zoo alleen op het oude kasteel. Alfonso was nog maar een kind; een groote troost wel is waar in haar eenzaamheid; maar met hem kon zij niet redeneeren, zij moest zich dwingen vroolijk te zijn, terwijl haar hart soms zoo vol was van verdriet. Maar nu kwam hij weer en de heerlijke zouden samen hun zoontje groot zien wor den, en een dapparen man van hem maken prettige dagen zouden opnieuw beginmen. Zij zonder dat zij het bemerkte, bleven nu en dan haar handen stil op haar werk rusten en haar blik volgde het kleine zeil, dat op de blauwe golven langzaam naderde. Zou hij aan boord zijn? „0, Santa Virgine, breng hem behou- den thuis! -v- - v.^- (Wordt vervolgd). -■ M? i*.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5