Buitenlandsch gemengd nieuws. Stadsnieuws 2£eet£jdm§gen yonden handschoenen hem kO'naen toenenoo- ren, waarop de buren antwoordddcn dat de Haniilie B. afwezig was. DE „MEERKERK". De „Meerkerk", die, naar gemeld is, te Lis sabon is binnengekomen, zal daar waar- 6chijnlijk drie a vier weken oponthoud heb ben. Het gat wordt te Lissabon gedicht en het schip zal na voorloopige reparatie op eigen etoom naar Rotterdam vertrekken, waar het verder gerepareerd zal worden. De bescha- digde lading wordt te Lissabon gelost. Het onbeschadigde deel zal met het schip naar Rotterdam vervoerd worden. Hoewel na- 'der onderzoek dat nog moet uitwijzen, is toch tie algemeene indruk dat de schade aan de lading toegebracht zeer aanzienlijk is. Het stoomschip Meerkerk is te Lissabon aan de Zuidzijde van de rivier aan den grond gezet. Het heeft twaaff voet water in ruim no. 5; ruim no. 4 is lek. Naar de Scheepv. verneemt, heeft een dui- keronderzoek reeds plaats gehad1. <S(" Is HET HOOGE WATER IN TWENTE. Men meldt uit Markelo Voor de boeren langs Schipbeek en Bolksr beek ziet het er dezen zomer slecht uit. Door de doorbraak van de rechterkade der Bolks- beek is't land weer wijd en zijd onder water gezet; 1700 hectaren staan blank. Het vee moest in allerijl gestald worden of in veilig- heid worden gebracht cp hooger gelegen ter- rein bij familie en kennissen. Veel hooi ging verloren. De stroom nam het mee en wat bleef liggen is zoo goed als waardeloos geworden, terwijl het ongemaaide gras diep onder water staat. Ook is door den sterken stroom heel wat gras vernield. En hoe lang kan het du- ren voor het water weer wegtrekt? Water- molens, die het weer op de beken kunnen werpen, ontbreken. Het moet of verdampen, of in den grond, die geheel doorweekt is, wegtrekken. Gerust kan men aannemen, dat de ondergeloopen gronden voor dit jaar waardeloos zijn. De schade is ontzaglijk groot. Zooals we reeds meldden, hebben de boe ren zich telegrafisch tot den minister gewend om hulp. Momenteel kan de regeering weinig doen om aan den noodtoestand een einde te maken. Noodzakelijk is het, dat de afwatering afdoende verbeterd wordt en dat kan niet in enkele dagen of weken geschieden. Voor ve- len zal directe hulp echter ook noodig zijn. Een paar varkens zijn bij de doorbraak om- gekomen. Groote troepen wildie eenden, komen op het overstroomde gebied langs Bolksbeek en Schipbeek af. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. De rechtbank te Groningen heeft wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken den landar- beider Haron Hansen te Amsweer, gemeente Delfzijl, tegen wien wegens brandstichting in de boerderij van den heer L. A. Burema, 2Y, jaar gevangenisstraf was geeischt. T HIJ HEEFT ER GENOEG VAN. De heer C. Gerritsma, die reeds meer dan 23 jaar wethouder van Schoterland is, heeft zijn benoeming tot raadslid niet aangeno- men. DE VOORTVLUCHTIGE NOTARIS. De rechtbank te Groningen heeft gister het faillissement uitgesproken van den nota- ris H. Sanders, die sedert Maandag voort- vluchtig is. DE RljKSKLINIEKEN TE UTRECHT. - De Utrechtsche correspondent van het Hbl. Jneldt: Naar aanleiding van de gepubliceerde vra- gen inzake de rijksklinieken te Utrecht had- den wij een kort onderhoud met den genees- heer-directeur dr. J. P. Staal en met prof. K. de Snoo. Dr. Staal stelde zich op het standpunt dat hij over de door mej. Groeneweg tot de regee ring gerichte vragen geen antwoord kon ver- strekken, aangezien deze viagen grootendeels waren geinspireerd door een onlangs namens de afdeeling Utrecht van den Ned. Ambte- naarsbond verapr-eide circulaire. Op deze cir- culaire heeft dr. Staal n.l. van de regeering een verzoek om inlichtingen gekregen en in verband daarmede achtte hij zich niet ge- rechtigd om op dit tijdstip aan publicatie mede te werken. Wei zeide hij ons, dat alle grieven eenzijdig waren opgesteld, zonder dat door de betrokkenen pogingen in't werk waren gesteld om zich van de juistheid ervan te vergewissen. Op de vraag gesteld door het Utrecht sche raadslid Berghuys of een tekort aan personeel oorzaak was van de vele onge- wenschte toestanden, antwoordde dr. Staal beslist ontkennend. Wat de eveneens door dit raadslid aange- voerde kwestie betreffende vroegtijdig was- schen van patienten aangaat, zeide de direc- teur, dat dit een aangelegenheid is die uit- sluitend door de betrokken hoogleeraren, prof. Lameris en prof De Snoo, wordt uitge- maakt, zooals {rouwens alle voorschriften, die de verpleging raken. Prof. De Snoo, dien wij hierna spraken, merkte hieromtrent op, dat het waschvoor- schrift een zaak is van den dienst van het huis, dus van den geneesheer-directeur. Toen wij hem op de tegenovergestelde verklaring van dr. Staal wezen, zeide de hoogleeraar dat het misschien juister was om te spreken van algemeen overleg. Persoonlijk verklaarde hij zich een tegenstander van deze matineuse waschgeschiedenissen. In Rotterdam, als di- recteur van de school voor vroedvrouwen, had hij destijds alien nachtelijken arbeid afge- schaft. Maar in Utrecht, waar hij sinds Nov. van het vorige jaar als opvolger van prof. Kouwer is opgetreden, was de tijd om tot eventueele reorganisatie over te gaan nog te kort geweest. Bovendien doet zich de moeilijk- heid voor dat de klinieken uit twee afdeelin- en bestaan, die van prof. Lameris en van em, welke beide geheel op dezelfde wijze moeten worden ingericht. De tijd van voorbe- reiding en studie heeft prof. De Snoo tot he- den dus ontbroken om zich een juist oordeel te vormen omtrent het al of niet gewenschte van den huidigen toestand. Op den duur zal hij, indien het laatste blijkt, ook hier trachten tot overeenstemming te komen met zijn ambt- genoot en den directeur om een reorganisatie door te voeren, Vi. EIND-EXAMENS aan de - H. B. S. TE DELFT. In de gistermiddag gehouden raadsverga- dering te Delft heeft de heer Ten Velde (S. D. A. P.) geinterpellerd over den ongun- stigen uitslag van de gehouden eind-examens aan de H. B. S. te Delft. Spr. vroeg of B. en W. reeds een onder zoek hebben ingesteld naar de oorzken hier- van en zoo neenof B. en W. bereid zijn dit onderzoek alsnog te doen instellen en den Raad van de resultaten ervan mededeeling te doen. De voorzitter zegde het instellen van een onderzoek toe. Van de resultaten zal in Sep-- tember mededeeling gedaan worden. DE VOORTVLUCHTIGE NOTARIS. Notaris Sanders uit Groningen is gedu- rende twee dagen te Hoogeveen gelogeerd ge weest in Hotel Frederiks. Woensdagavond 6 uur is hij vertrokken, zonder zijn rekening te betalen, met achterlating van zijn pas en actentasch. Hij heeft gedurende de beidie da gen, dat hij in het hotel verblijf hield, te bed §elegen en niets genuttigd. Drie personen van e recherche uit Groningen stellen in samen- werking met den burgemeester van Hooge veen een onderzoek in. RIJKSPERSONEEL. Het dagelijksch bestuur van de Centralc van vereenigingen van personnel in 'sRijks dienst heeft zich met een adres tot den minis- ten van financien gewend met het verzoek, enige artikelen van de wachtegeld-regeling voor de burgerlijke arnbtenaren te wijzigen in dien zin als in het adres is aangegeven. INBRAAK EN BRANDSTICHTING. De Dcrdrechtsche rechtbank hseft gister den boerenarbeider te Zwijndrecht, ide in den nacht van 27 op 28 April j.l. aldaar inbraak en brandstichting pleegde, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch was lVa jaar EEN GEMEENTELIJKE HUURVER- ORDENING TE HELDER Als gevolg van het buiten werking treden der huurwetten, vergaderde de gecombineer- de Huurcommissie voor de laatste maal op 18 Juli j.l. In totaal heft zij 14533 zaken behandeld met 8107 eindbeslissingen. Inmiddels hebben de wethouders W. C. van Breda (R.-K.) en A. G. A. Verstegen (S-D) een voorstel bij den Raad ingediend tot het vaststellen van een verordening ter voorko- ming van onredelijke opdrijving van huur- prijzen. Dit voorstel komt in de raadsverga- dering van Dinsdag a.s. in behandeling. ERNSTIG ONGEVAL. Te Hillegom geraakte een wielrijder be- klemd tusschen een auto en den berm van den weg, waardoor hij tegen den grond sloeg. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat een militaire motorrijder aan een vrachtauto haakte, waardoor de chauffeur zijn stuur verloor eit tegen den berm van den weg reed. De fietsrijder werd levensgevaarlijk gewond. EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK IN DE KWESTIE OUDEGEEST CONTRA SERRARENS. In de ook in ons land vermelde kwestie tusschen de heeren J. Oudegeest en Serrarens eerstgenoemde z,ou op de Economische conferentie te Geneve laatstgenoemde heb ben willen verhinderen het woord te voeren, hetgeen alleen door de tusschenkomst van oud-minister Colijn voorkomen is stelt thans de heer Oudegeest in „Het Volk" voor een commissie van onderzoek te benoemen. Ieder der heeren zal twee leden benoemen, die gezamenlijk een onpartijdig voorzitter kiezen. Geen der leden zal del mogen hebben uitgemaakt van de Economische Conferentie. De leden zullen recht hebben op vergoeding van reis- en verblijfkosten binnenslands eu zoo zij dit wenschen vergoeding van verloren tijd. Deze kosten zullen door de verliezende partij worden gedragen. NIJVERHEIDSRAAD. Van verschillende zijden zijn mededelingen ontvangen, dat nog geregeld voor het uitge- ven van propagandawerken op verschillende wijzen de financieele medewerlcing van in- dustrieelen wordt gezocht. De Raad geeft nu de vereenigingen, waaruit hij is samenge- steld, in overweging, hare leden tegen der- gelijke uitgaven te Dlijven waarschuwen. De Raad heeft uit zijn midden een commis sie ingesteld, om hem. over de aanvragen tot deelneming aan buitenlandsche tentoonstel- lingen en dergelijke onderwerpen van voor- lichting te dienen. Tot voorzitter, leden en se- cretaris dier commissie zijn resp. aangewe- zen de heeren B. F. Krantz, mr. J. Bierens de Haan, mr. A. N. Molenaar, dr. L. G. Kor- tenhorst, M. Oostwoud en mr. J. H. van Schermbeek. DE BEZOLDIGING VAN EEN BRIEVENGAARSTER. Te Salisbury stond deze week een brieven- gaarster terecht wegens het verduisteren van 11 uit de kas van de post over een tijdvak va nelf maanden. Zij had de betrekking meer dan vijf jaar bekleed en verklaarde dat zij onschuldig was. Het postkantoor werd in haar huisje gehouden en zij maakte geen scheiding tusschen haar eigen geld en de kas. Teen de inspecteur de kas kwam nazien, had zij niet genoeg geld om het tekort aan te zrn veren en haar aanbod om dit alsnog te doer, werd afgeslagen. Zij werd geschorst en het kantoor gesloten. Bij de behandeling van de zaak bleek dat zij dertien shillings zeven stuivers (dus iets meer dan acht gulden) in de week verdiende en met Kerstmis een „gra- tificatie" va nachttien stuivers kreeg. De rechter veroord.eelde de vidouw enkel voorwaardelijk. i. I') OOK EEN DIERENPARK BIJ ROTTERDAM? Het schijnt, dat de dierentuinen uit de mode raken en meer en meer het Hagenbecksche voorbeeld gevolgd wordt om de dieren zoo- veel mogelijk in den natuurstaat te houden Na de Hhagsche plannen komt thans een bekend Rotterdammer, de heer C. N. A. Loos, eigenaar van het Restaurant Loos op het Hofplein, met dergelijke ideeen. De ontwer- pen zijn reeds gereed, de contracten getee kend en in 1928, het jaar der Olympische Spelen, zal Rotterdam zijn dierenpark heb ben. De heer Loos is namelijk eigenaar van het „Plasv.'yck-IJarK", dat zich door aankoop van belendende gronden thans uitstrekt van Hille- gersberg tot Schiebroek. De eigenaar is een groot dierenvriend. Reeds het vorig jaar was hij begonnen met een miniatuur-dierentuin. Dit jaar werd door aankoopen deze diergaar- de uitgebreid, zoodat zij reeds een aardige collectie apen, kangoeroes, herten, uitheem- sche vogels en zeeleeuwen omvat. Doch voor het volgend1 jaar wacht den Rotterdammers een verrassing. Met de firma L. Ruhe te Al feld aan de Leine bij Hannover contracteerde de heer Loos voor aanleg en bevolking van een park voor wilde-dieren-in-den-natuurstaat. De firma Ruhe is, zooals men weet, de groote concurrent van Hagenbeck. En't is te ver- wachten, dat deze haar best zal doen om zoo natuurgetrouw mogelijk een rotsplateau te leggen en dit te bevolken met een keur-col- lectie, direct geimporteerd uit de binnenlan- den van Afrika. In September a.s. wordt een aanvang ge- maakt met den bouw. AUTOBUSDIENSTEN. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van W. Regter te Edam, tot het in werking bren- gen van een dienst EdamPurmerend (op Dinsdag) en Edam—Alkmaar (op Vrijdag). EEN AFSCHEID. EERSTE KAMER. Gistermiddag, na afloop van de Eerste Ka- merzitting, heeft de scheidende griffier der Eerste Kamer, mr. H. Zillesen, in de journa- listenkamer afscheid genomen van de jour nal isten der perstribune. De heer mr. J. J. van Bolhuis heeft hem daarbij namens de journalisten toegespro- ken en dank gebracht voor de groote welwil- lendheid, altijd jegens de journalisten be- toond. De heer v. Bolhuis sprak de hoop en't vertrouwen uit, dat de opvolger van den heer Zillesen zijn voetsporen zal volgen. De heer Zillesen dankte voor de vriende- lijke woorden en de hem gebrachte hulde. STAKING TE DIEREN. De staking aan de emailleerfabriek „De IJsel" te Dieren is gisteren uitgebroken, na- dat den vorigen avond de weekloonen waren uitbetaald. Vrijwel alle werklieden nemen er aan deel; slechts tien ongeorganiseerden ble- ven aan den arbeid. Naar de directie mededeelt, kunnen de werkzaamheden in de fabriek gaande gehou den worden. Het onderhoud, dat zij met den rijksbemiddelaar gehad heeft, leidde niet tot een resultaat. Bij de fabriek wordt gepost. Ongeregeld- heden bleven tot dusver uit SCHOOL. Het gemeentebestuur van Enschede is van plan een gemeentelijken cursus op te richten, waarin gedurende 2 uur per week onderwijs zal worden gegeven in de beginselen der Fransche taal. Deze cursus zal toegankelijk zijn voor alle leerlingen der 6e klasse eener lagere school, die een verklaring hebben van het hoofd der school, dat zij naar alle waar- schijnlijkheid na die 6e klasse te hebben door- loopen, het M. O. zullen kunnen volgen. EEN WERKGEVER SCHIET OP STAKERS. Wij meldden reeds, dat er staking was uit gebroken bij de Brockway Autobus-Mij., die den dienst SchiedamRotterdam onderhield. Bij dit conflict hieeft zich gister een incident voorgedaan. Toen de directeuren, de heeren Van H. en B. zich van het kantoor te Schie dam naar een aangrenzende garage wilden begeven, werden zij gevolgd door eenige sta- kers. Een der directeuren, de heer .Van H., meende, dat hij met een steen werd gewor- pen, waarop hij een revolver trok, en op den trosp, die hem volgde, schoot. Niemand werd door het schot geraakt. De stakers namen echter een dreigende hou- ding aan en achtervolgden de heeren Van H. en B., die op de vlucht sloegen en zich te- rugtrokken in de garage. De stakers haddten inmiddels de politie gewaarschuwd, die de heeren Van H. en B. meenam naar het poli- tiebureau, waar proocs-verbaal werd opge- maakte. De revolver, waarmee geschotsen was, werd in de garage teruggevonden. I KORTE BERICHTEN. De spoorwegarbeider F. H. is gister middag cp het stationsemplacemenit te Venlo onder een" rangeerende locomotief geraakt. Een hand en een voet werden hem afgereden en een been brak. De man is per brancard naar een gasthuis overgebracht; zijn toe- stand is zorgwekkend. Bij Heenvliet is Woensdagmiddag ver- dronken de 53-jarige A. Kramer. De man, die aan toevallen leed, was 's morgens van huis gegaan om te gaan hooien. Hij laat een weduwe met twee kroderem na. Provinciaal nieuws UIT HEEMSKERK. Tot kantoorhouder der Pcsterijen is be- noemd de heer Brouwer te Haarlemmermeer. UIT EGMOND-BINNEN. 2e Buitengewone vergadering. Donderdagmorgen 10 uur kwam de Raad (Opnieuw bijeen om te stemmen over het voor stel van den voorzitter, waarbij de stemmen hadden gestaakt. De Raad was thans voltallig. De voorzitter Jeelde mede, dat het niet aanwezig zijn van den heer van E>uin in de vorige vergadering loegeschreven moest worden aan nalatigheid van den bodd, die verzuimd had de ccmvoca- tie uit te reiken. De voorzitter legde den heer van Duin uit, waarom die buitengewone ver gadering had moeten plaats vinden. Thans bleek, dat de voorstanders van het plan-Sengers eenigszins van gedachten wa ren veranderddit was vooral te danken aan het feit, dat de heer Straathof met het plan- Sengers naar den Directeur van Gemeente- werken te Haarlem was geweest om deskun- dig advies in te winnen. Deze had, evenals de Directeur der Gemeentewerken van Alk maar reeds eerder had1 gedaan, een allesbe- halve gunstig rapoort gegeven en het onver- antwoordelijk gevonden een schoei'ing te ma ken zonder een stevige verankering aan den onderkant. Of de betondikte 15 of 25 was, leek hem van minder belang. Naar aanleiding hiervan had wethouder Apeldoorn een voorstel, n.l. in het plan-Sen gers eenige wijzigingen (e ve'rweiken als door den Directeur van G emeentewerken was aangegeven. De voorzitter vend dit een zeer goed voor stel, doch wenschte dan aan alle opmerkm gen tegemoet te kemen. De heer Apeldoorn was bang, dat een steekschoeiing erg duur zou zijn. De heeren waren echter eenparig van mee- ning, dat dit de bes*e oplossing zou zijn en dan toch ten slotte een goede schoei'ing zou verkregen worden. Alzoo stelde de voorzitter voor, den heer Directeur der Gemeentewerke nte Alkmaar uit te noodigen om samen met den heer Sen- gere en den aannemer't werk te bekijken cn het plan te wijzigen, als door den Directeur ncoaig zou worden gedcht. Dit voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Naar wij nader vernemen, zal bedoelde bij- eenkomst Zaterdagmiddag a.s., des namid- dags 3 uur, op het Stet te Egmondbinnen worden gehouden, waarbij alle heeren raads- leden zullen worden uifgenoodigd. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De meisjesclub alhier organiseerde Don- derdag een fietstocht naar Bergen, waaraan door een flink aantal der leden werd deelge- nomen. Al was het weer niet zoo mooi als Woensdag, toch was de stemming van de meisjes nierdoor niet minder. Opgewekt kwamen alien weder thuis. UIT DE STREEK. Tengevolge van de asrdappelziekte is in den aardappelhandel een groote stagnatie in- getreden. De aanvoer, die in normale omstan- digheid om dezen tijd haar hoogtepunt oe- reikt, bedroeg op het eind der vorige week skchts 6000 baal. Het is vooral de soort Ninetyfold, die ge- ducht is aangetast en bijna als verloren kan worden beschouwd, hoewel ook andere soov- ten aangetast zijn. Waar echter ook in andere landen even eens de ziekte is uitgebroken, blijft er vraag naar het Streeker product. Dit is oorzaak, dat de prijz.en schommelen en soms weer heel aardig omhoog loopen. In doorsnee konden de gelen voor de grooten 3.50 en voor de kleinen f 2 per baal opbrengen. Van de latere soorten warden nog steeds vrij geringe hoeveelheden aangevoerd. Algemeen hoopt men op droog weer, wat ongetwijfeld het ziekteproces tegen zou gaan en de betere aanvoer in de hand zou werken. UIT HEILOO. De heer G. W. Kroese alhier is te Haarlem geslaagd voor het examcn hoofdacte. CHINEESCHE ZEEROOVERS. V'Nk Een Noorsch schip door roovers overvallen. Het Noorsche s.s. Solviken dat op 19 dezer uit Hongkong was vertrokken naar Saigon, werd Woensdag door roovers, die zich als passagiers vermomd aan boord bevonden, overvallen. Zij verrasten de officieren en wondden den kapitein, Rickard Gentost, vrij ernstig. De tweede officier Johnson verzette zich krachtdadig tegen twee roovers, doch kreeg een schot in den arm en werd over- mand. De aanvoerder van de roovers, een man die Vloeiend Engelsch sprak, gaf den eersten ma chinist bevel, het schip naar de Bias-baai U brengen. Hij dreigde om indien niet werd gehoorzaamd alle blanke scheepsofficieren te laten ombrengen. Toen het schip Woens dagavond in de Biasbaai was aangekomen, kwamen er twee sampans langszij. De Chi- neezen maakten zich meester van twee kisten met gouden staven ter waarde van 20.000 en voerden verder den ladingmeester, zes Chineesche passagiers en een jongen mee. Zij begaven zich aan land in booten van het schip en spotten toen: ,,U mag hun zeggen, vliegtuigen te sturen. Die zullen ons toch niet vinden". WORDT EX-KROONPR1NS CAROL IN FRANKR1JK VASTGEHOUDEN? Naar de ,,Lokalanzeiger" meldt, heeft de Parijsche correspondent van de .Daily Ex press" aan zijn blad gemeld dat hij van be- trouwbare .zijde heeft vernomen, dat alle Fransche luchtvaartmaatschappijen de aan- zegging hebben gekregen, om ex-kroonprins Carol onder geen beding een vlieghvig te zij- ner beschikking te stellen. De hooge Roemeen- sche persoonlijkheid zou 'hem hebben medege- deeld, dat Caral zijne ardicatie betreurt en gaarne thans zoo snel mogelijk naar Boeka- rest zou gaan in de hoop, dat het volk zich aan zijn zijde zal scharen. De Roemeensche regeering zal echter dit onder alle omstan- digheden trachten te verhinderen en daarom zou zij de Fransche regeering hebben ver- zocht, het Carol onmogelijk te maken, Parijs te verlaten. Naar de correspondent meldde, achtte de Fransche regeering zich verplicht, dezen wensch te eerbiedigen en Roemenie zou het als een bewijs van onvriendelijke gezindheid beschouwen, indien het desniettemin aan Ca rol zou geiukken, Frankrijk te verlaten. De dood van koning Ferdinand. In de ochtenduren zijn gisteren duizenden langs het stoffelijk overschot van koning Ferdinand geschreden. Om 12 uur werd de kist op een affuit geplaatst en naar het sta tion vervoerd. Achter de kist volgden de leden van hat koninkiijk huis en de ministers Om een uur "\trtrok de extra-trein naar Boekarest; De begrafenis van den koning is uitgesteld tot Zondag, opdat de bevolking een laatsten groet zal kunnen brengen aan het stoffelijk overschot van den overleden vorst. PENSION ,.HUIZE AUGUSTINUS" TE ALKMAAR. Men schrijft ons: Nu het nieuwe St. Elisabethzielcenhuis aan de van Everdingenstraat Zondag j.l. door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem plechtig is ingewijd en geopend, en nu het binnen en kele dagen in zijn geheel zal worden in ge- bruik genomen, zal bij velen in en buiten Alk maar de vraag opkomen, wat er thans gebeu- ren gaat met het oude St. Elisabethgesticht, aan de Emmastraat, en waarvoor dit mooie complex van gebouwen zal bestemd worden. Als antwnord on deze vraag kunnen wij fhaiis als zelcer mcdedeelen, wat trouweng 1 al eenigszins fcekend zal zijn, dat het oude St. Elisabethgesticht zal veranderd en inge richt worden tot een pensionfonds voor dames en heeren, gehuwd, zoowel als ongehuwd, die om de een of andere reden het pensionle- ven verkiezen boven het leven in eigen huis. Zooals echter van zelf spreekt, zal het oude St. Elisabethgesticht eerst een groote verandering moeten ondergaan, voordat het een modern pension kan worden genoemd. Op de eerste plaats zal het worden voorzien van centrale verwarming, die door het geheele huis en in alle vertrekken zal worden aange- bracht. Alle kamers zullen zooaanig worden voorzien, dat ze van zickenkamers geheel en al in gezellige woonkamers veranderen, door heel het huis zullen noodzakelijke, moderne; verbeteringen worden aangebracht, en alles zal worden aangewend, om het nieuwe pen sion zoo aangeaaam en geriefelijk mogelijk te maken. Als men hierbij nu denkt, dat het pension gelegen is in een der mooiste wijken van Alk maar, slechts enkele minuten verwijderd van de prachtige Alkmaarsche hout en de daar- aan grenzende Heilooer bosschen, dat het huis een ruime en fraai kapel bezit, waarover een rector is aar.gesteld, dat het voorzien is van een electrische lift, door de dames en hee ren naar believen te gebruiken, dat op iedere kamer zich huisbellen bevinden, en dat er keus te maken is tusschen ruime en hooge ka mers, deels gelegen aan de tuinkant, deels gelegen aan de Emmastraat, dan twijfelen wij niet, of het nieuwe pension zal zeer spoedig geheel en al bezet zijn. Te meer nog zal dit gebeuren, als we hier- aan toevoegen, d. het pension zal bestuurd worden door de Eerwaarde Zusters Augusti- nessen uit Delft, door dezelfde zusters aldus, die tot heden in het huis de ziekenverpleging hebben uitgeoefend. en die in geheel Noord- Holland en daarbuiten zoo overbekend zijn. Om verwarring te voorkomen zal het oude St. Elisabethgesticht in de Emmastraat van naam veranderen, en zal in de toekomst ge noemd worden „Huize St. Augustinus", naar den H. Patroon der Zusterscongregatie. Het St Elisabethziekenhuis is dus gelegen in de van Everdingenstraat: „Huize St. Augustinus" is gelegen in de Emmastraat. Beide inrichtingen, zooals reeds gezegd, zul len bestuurd worden door de Eerwaarde Zus ters Augustinessen uit Delft. Hoewel het ongetwijfeld eenige maanden nog zal duren, alvorens het oude St. Elisa bethgesticht de bovengenoemde veranderin- gen en verbeteringen heeft ondergaan, kan men zich nu reeds aanmelden, om in het nieu we pension te worden opgenomen bij de Eerw.1 Overste van ,,Huize St. Augustinus", in de Emmastraat te Alkmaar. Als rector blijft aan het huis verbonden de Zeereerw. Heer J. Boele, voorheen rector van het ziekenhuis. Moge het nieuwe pension voor velen wor den een aangenaam en gezellig verblijf tot in lengte van dagen. STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (uitr.) 21 Juli v. Southamp ton. Kambangan 19 Juli v. Batavia n. Amst. PC. Booft (uitr.) 20 Juli v. Belawan. Soemba (iutr.) 21 Juli te Port Said. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Almelo 20 Juli v. Chili te Duinkerken. Amor 21 Juli v. Amst. n. -Curagao. Brielle 22 Juli v. Chili 1. v. Antv/erpen te Amsterdam. Hermes 21 Juli v. Amst. n. Rott. Odyseus 22 Juli v. Hamburg te Amst. Poilux 2i juli v. Piraeus te Salonica. iheseus 20 Juli v. Palermo n. Gibraltar. Amsterdam 20 Juli v. Callao n. Moilendo. Deucalion 21 Juli v. Spanje te Amst. Ecs 21 juii v. Amsterdam te Rotterdam. Hebe 20 Juli v. Santander n. Musel. Ilos 20 Juli v. Barcelona n. Genua. Neptunus 20 Juli v. Genua te Livorno. Nereus 21 Juli v. Oporto te Amsterdam. Odysseus 20 Juli v. Hambrg n. Amst. Simon Bolivar 20 Juli v. Barbados n. Ply mouth. KON. HOLL. LLOYD. Eemland 21 Juli v. Antwerpen te Rotterdam. Orania (uitr.) 21 Juli v. Southampton. KON. PAKETVAART-MIJ. Slrgen 20 Juli v. Belawan n. Batavia. Tasman 21 Juli v. Sydney n. Singapore. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Giekerk (uitr.) 20 Juli v. Kaapstad n. Porf Elisabeth. Klipfontein 21 Juli v. Amst. te Rotterdam. HOLLAND—AMER1KA LIJN. Burgerdijk 21 Juli v. New-York te Rott. Edam, v. Rott. n. New Orleans, 20 Juli v Coruna. Lochkatrine 20 Juli v. Swansea n. d. Pact fickust. Maasdam, v. New-Orleans n. Rott., 20 Jut v. Coruna. Moerdijk 21 Juli v. d. N. Pacific, 1. v. Ham burg, te Rotterdam. Nebraska 17 Juli v. Vancouver te Seattle. Rotterdam, v. Rott. n. New-York, 21 Juli V Southampton. HOLLAND—BRITSCH-lNDIe LIJN Hoogkerk (tbuisr.) 19 Juli v. Algiers. HOLLAND—OOST-AZIe LI IN. Gemma (thuisr.) 20 Juli v. Singapore. Ouderkerk (uitr.) 21 Juli v. Genua. Oostkerk (uitr.) 21 juli te Manilla. HOLLAND—WEST-AFRIKA LI IV. Reeegstroom (thuisr.) 19 Juli v. Bathurst fl T eneriffe. Albireo 21 Juli v. Hamburg te Amsterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. Soekaboemi. v. New-York n. Java, 20 Juli Port Said. ROTTERDAMSCHF LLOYD. Siantar (uitr.) 20 Juli v. Genua. Tcsari (uitr.) 20 Juli v. Singapore. JAVA—BENGALEN LIJN. Calcutta 0 Juli v. Rangoon n. Java. STOOMVAART-MIT. OCEaAN. Phemius, v. Japan n. Rott., 21 Juli v. Ce lombo. Priam* v. Liverpool n. Batavia, 18 Juli i Djeddah. Autcmedon, v. Japan n. Rott., 20 Juli te P' nang. EMZETCO-LIJN. Jonge Anthony 21 Juli v. Londen n. Rott. Jonge Jacobus 20 Juli v Tunis n. Algiers Jonge Maria 20 Juli v. Civita Veccliia i Sfax. .'..i HET FRANSCH OP DE LAGERE

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6