DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Croiiley, Ntndebaker en fi^riikiiie iliitomobielen. Hedcn OPENING van de Buitenland No. !7* D!f nomraej besfaal sif 3 bladen- Honderd negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Courani wordt ELKEN AVOND, hehalve Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkjaaar /2»—franco door feet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. &ix»cj»urG. H. KRAK. ZATERDAO Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redaclie 33. Postgiro 37060. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfcNt Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaafsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOOR» Voordam C9. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dagelijksch overzicht Poincare jubileert. Politiek en dankbaarheid. Nu de Ko- ning stixrf. PoincarS viert een dubbel jubileum. Ge heel Frankrijk verheugt zich daarover. Maar tegelij'k gaat door het land een schok van verwondering, want eensklaps kornt men tot de lichtelijk bevreemdende conclusie, dat het feitelijik wel 'n heel groote bizonderheid is geworden gedlurende de op politiek gebied zoo uiterst rumoerige laatste jaren, dat 'n Fransch mioisterie kans ziet 'n vol jaar aan het bewind te blijven. Toch heeft Poincare dat Maar gespeeld Hij, de man met de ijzeren wit en de onver- zettelijike energie, de man, diie voor geen moeilijkheid terugdeinsde en in dit afgeloo- pen jaar zijn vaderland redde van een schier onvermijdelijken, totalen financieelen onder- gang, hij heeft te midden der hevig woeden- de pari eimenf aire stormen ook al steeg vooral in de laatste maanden de nood tot het uiterste mammoedig stand weten te hou- den. En het moet wel een reden tot verheu- ging zijn voor den som'beren Lotharinger, dat dit eenjarig ministerieel jubileum samenvalt met de herden'king van zijn persoonlij'k 40- jarig jubileum als politicus. Het zou niet doenlijk zijn binnen het kort bestek van een dagelijksch overzicht een re sume te geven van hetgeen Poincare in die 40 jaar tot stand gebraeht heeft. En tevens zou dit vrijwel overbodig zijn: ligt veel van zijn prestaties voor, gedurende en na den we- reldoorlog nog niet scherp-omlijnd in ieders geheugen gegriift? Wel echter willen wij in net kort een resume geven van het belang- rijkste feit in dit afgeloopen regeerings- iaar: de stabiliseering van den monetairen toestand. De financieele positie van Frankrijk in het voor jaar van 1926 was meer dan on- rustbareod. Een simipele Hollandsche gulden was meer dan 20 francs waard, een Engelsch pond deed meer dan 250 Fransche munteen- heden. Daarbij was de politieke toestand uiterst benard: de mioisterie's volgden elkan der op met een ongekende snelheid en alien waren genoodzaakt hun machteloosheid om Frankrijk te redden uit het financieel en po litick moeras, waarin het een smadelijken dood dreigde te sterven, te bekennen. En die gedenkwaardige morgen van den 21sten Juli brak aan, waarop eerst Herriot, ontmoedigd, besloot de taak die hem te zwaar bleek neer te leggen en daarna de minis ter van financien onder ijzingwekkende stil- te dten kansel beklom om tot verbijsterimg van het geheele land te verklaren dat de schafkist nog slechts zooveel geld bevatte, als noodig was om de staatsuitgaven van een enkelen ochtend te bekostigen, met an de- re woordefi: dat men stond voor een schier onvermijdelijk staatsbankroet! Slechts een kreet weergalmde toen door geheel Frankrijk: Poincare, de man met de ijzeren-vuist! Hij kwam, die sombere Lotharinger. En be- zield door een stalen wil tot si a gen betrad hij den 24sten Juli het ministerie van financien. Weinige dagen later verwierf hij het vertrou- wen van de kamer en onmiddellijk stelde hij een Saneeringsplan op, dat binnen afzien- baren tijd den nijpendsten nood uit de wereld moest helpen. Zeven Augustus accepteert de Kamer zijn financieel program dat door nieuwe belastingen de budgetaire situatle in evenwicht bedoelde te brengen. Onverzettelijk dreef Poincare er zijin bezuinigingsmaatre- gelen door, breidde zijn bevoegdheden uit; thans na een jaar is gebeurd wat bijna nie- mand meer mogelijk achtte: voorFoopig is Frankrijk gered van den ondergaog. De franc is tweemaal zooveel waard geworden, (ten zij op het meest eritieke moment was en zij hand'haaft zich uitstekend op dit niveau. Nog is de toestand niet zooals het wezen moest. Want twee uiterst belangrijke vragen dringen zich op: lo. dadelijke wettclijke stabilisatie of eerst verdere revalorisatie van den franc? En 2o. Hoe het papieren evenwicht der begrooting in een werkelijk evenwicht om te zetten, voor al nu de grens van het fiscaal draagvermo- gen der burgerij blijkbaar bereikt is? Doch al-leen de toekomst kan antwoord ge ven op deze vraagpunten. Vast staat echter, dat Poincare Frankrijk ter elfder ure uit het moeras heeft opgetrok- ken. En zeer zeker kornt hem ctearvoor de dank- baarheid der gansche natie toe. 23 Jl LI ten onrechte het leven van het Poincare-rm- niisterie vergeleken bij het ongewisse brandein van 'n nietig stompje kaars. Ongetwijfeld zal de huidige Fransche regeering wat be- treft haar financieele politiek voor nieuwe moeilijkheden komen te staan, moeilijkheden die haar voortbestaan zeer ernstig in gevaar brengen. Doch dit neemt niet weg, dat het uiterst pijnlijk voor Poincare geweest moet zijn, dat men niet schroomde te pogen zijn kabinet ook door middel van kwesties die niets met de financieele politiek uitstaande hadden, ten val te brengen, dat men hem dus able erken- ning, alle dan'kbaarheid ten eenenmale ont hield. Nogmaals: politiek is niet iets moois, maar iets rauws en vaak bitter-pijniijks. Men leeft er niet bij perioden, doch slechts bij 't oogenblik. En het verleden is iets, waarmede men. wanneer het op waardeering aankomt, zelden of nooit rekening houdt Poincare weet er over mee te praten. Neen, vooral in de politiek is, lang niet alles goud wat er blinkt. Daar lag in Roemenie maandenlang een eens zoo dappere, sterke, doch thans zoo ho- peloos ontgoochelde, arme, moede koning in eenzaamheid te worstelen met den dood Maar onverminderd laaide op de politieke strijd en men vergat den armen, beminden vorst en had slechts aandacht voor wat zich afspeelde in de politiek. En men glimlachte om het wisselvallig flakkeren van dit scha- mele levensvlammetje en zelfs's kooings eigen zoon, de troonopvolger Carol ontzag zich niet in deze bitter-zware dagen het grootste leed over Ferdinand's grijze hoofd brengen door afstand te doen van zijn erT- rechten, door een dappere kleine vrouw em moeder, prinses Helena, achteloos van zich te stooten en zijn vaderland te verlaten ter bevrediging van zijn verlangen naar een nieuwe vrouw. Maar nog dacht men niet aan dat moe-ge- worsteld lichaam, dat daar ergens in Roe menie te sterven lag. Veel aardiger en be- langwekkender was het immers, zich te ver- diepen in gissingen omtrent de mogelijke verwikkelimgen in verband met de troonop- volgingskwestie! Thains ligt daar voor one die eene clausu- le uit Ferdinand's testament. „God heeft het gewild1, dat ik en de ko- ningin door het groote leed zouden wordem beproefd, dat prins Karel van de troonsop- volging afstand deed. Ik zal nimmer de smart overwinnen, die ik voelde op het oogenblik, dat ik gedwongen werd, dit besluit goed te keuren, dat helaas onvermijdelijk was;'. En eerst thans derikt men aan den armen ouden koning, die in zijn eenzaamheid, ter- wijl zij huis financieel door Carol bijna ten :ronde was gericht, den zwaarsten slag te ragen kreeg. Thans vergeet ook het volk als bij toover- slag de politick en herinnert zich de liefde van zijn vorst en voelt dat een groot Roeme- nier heen is gegaan. En geeft er zich reken- schap van, hoe groot de tragiek in dlit mem- sch en leven is geweest. Maar te laat! Want in de oogenblikken toen medeleven van het volk voor den stervenden koning geweest zou zijn een koelte en een milde troost, toen glimlachte men en verdiepte zich in de politiek. D a n k b a a r h e i d is ech ter een woord dat in den politieken vocabulaire niet schijnt voor te komen. Al te vlug was de aanvankelijke bewonde- ring voor Poincare's haast bovenmenschelij- ke prestatie verdwenen, om plants te maicen voor een schrijnend pessimisme in verband met de eventueele oplossing der beide door ons opgesomde resteerendt kwesties. Nog zijn die vragen niet opgelost en met net oog op die groote duurte en de nijpende ecooonjiische crisis heeft men .weilichit niet CHINA. CHINEESCHE ZEEROOVERS. Kapiiein Genlost overleden. Dezer dagen hadden wij melding gemaakt van het gebeurde met het Noorsche s.s. Sol- viken, dat onderweg van Hongkong naar Saigon door Ciineesche roovers die als vreedzame passagiers vermomd te Hong- cong aan boord waren ge!:omen in bezit was genomen en naar de Bias-baai gebraeht. Bij den overval had de gezagvoerder, Rickard Gentost, verwondingen opgeloopen. Blijkens een Reuter-telegram uit Hongkong d.d. gisteren is deze gezagvoerder thans ge- storven. DE ONDERHANDELINGEN VAN TSJANG-KAI-SJEK. Berichten en tegenspraak. Men weet dat er zeer stellige berichten ge weest zijn over onderhandelingen van ver- trouwensmannen van Tsjang-kai-sjek met go neraals van de Noordelijken (dns onderbevel- hebbers van Tsjang-Tso-lin). Deze onderhan delingen zouden zelfs veel kans op sl^gen hebben en er waren al wederzijds sferen van invloed en daartussdhen een neutrale zone aangeduid. Daarop volgde plotseling een bericht uit Nanking van het persbureau van Tsjang-Kai- sje wkaarin de mededeelingen over onderhan delingen werden gewraakt. Zulke onderhan delingen waren niet aan den gang en zouden ook omogelijk zijn geweest heette het m dat dementie. Van die tegenspraak heeft men te Sjanghai en te Peking in het geheel piets begrepen. In een Reutertelegram uit Sjanghai ontvangen, •wordt meegedeeld, dat n-och de Chineezen^ ■noch de buitenlanders aldaar iets van die te genspraak begrijpen. En ten overvloede seinde een correspondent van Reuter te Peking, dat zonder den minsten twijfel een gedelegeerde van de Zuidelij-ken zich te Peking bevindt en dat aldaar vredes- onderhandelingen aan den gang zijn. Wel wordt in dat Reuter-telegram uit Pe king erkend, dat het verloop van de onderhan delingen nog niet bevredigend is. DUITSCHLAND. VERKEERS-JANBOEL. Aan Rijn en Roer. Niemand minder dan de Pruisische minis ter van binnenlandsche zaken Grzesinski heeft na een inspectie-reis door het Rijnland en het Roergebied de verkeerstoestanden daar „chaotisch" genoemd. In een gesprek met den correspondent van het Berl. Tagebl. te Bochum zeide hij dat ten spoedigs-te een grootscheepsche verbetering van het verkeer moet komen, omdat thans niet alleen de bevol- king van het West-Duitsche nijverheidsge- bied, maar ook het oeconomische leven van de troostelooze janboel de grootste last en schade ondervindt. Het Siedlungsverband van het Roergebied heeft weliswaar getracht wat meer orde te scheppen en het heeft ook wel iets bereikt, dooh de stand van zaken is niettemin hoogst onbevredigend. Pruisen zal thans het werk van het Siedlungsverband met alle ten dienste staande middelen steunen. De minister betreurde dat de geldelijke steun door den staat der Pruisische financien sterk beperkt moet worden. In de eerste plaats acht hij het noodig de bevoegdheden van het Sied lungsverband zoodanig uit te breiden, dat het de aaneensluiting en samenwerking van de vele trammaatschappijen kan bewerken. Alleen daardoor- za. het mogelijk zijn een- heid te brengen in de verkeers- en tariefspo- litiek der maatschappijen die elkaar nu veel- al tegenwerken. De verwezenlijking van dit doel zal vele jaren duren. DRIE KINDERLIJKJES GEVONDEN. Een fietsrijder heeft gisteren in den Tier- garten te Berlijn een pakket gevonden, waar in zich 3 lijkjes van pasgeboren kinderen be- vonden. HAAR MAN VERMOORD. De 72-jarige echtgenoote van den musicus Stienke, die 10 jaar jonger is, heeft te Berlijn haar te bed liggenden man met messteken in het hoofd gedood, omdat hij betrekkingen tot een 30 jaar jongere vrouw zou aangeknoopt hebben. De vrouw is na haar daad in een auto gevlucht, maar reeds door de recherche achterhaald en aangehouden. MOORD EN ZELFMOORD. In het dorpje Lauterhafen heeft een vader die bij zijn getrouwde dochter inwoon-de, deze in een naburig bosch geworgd en zich zelf daarna in de woning van den schoonzoon op- gehangen. De schoonvader, die vroeger jaren lang in een krankzinnigengesticht verpleegd was geworden heeft waarschijnlijk in een plotselingen aanval van krankzinnigheid ge- handeld. FRANKRIJK. POINCARe. Gel ijk wij gisteren reeds opmerkten, wijdt de Matin, bij gelegenheid van het eenjarig bestaan van het ministerie-Poincare, het mi nisterie van nationale eenheid, een beschou- wing aan het herstel van Frankrijks finan cien, dat het land aan Poincare heeft te dan- ken. De nationale eenheid heeft het land ge red en het vertrouwen, zegt het blad, heeft wonderen uitgewerkt. Wat het dan aantoont met de resultaten met de amorlisatiekas, de consolidatie en de conversie van de schuld op korten termijn behaald. Voorts bewijst de Matin de voortreffelijkheid van het door Poincare verrichte werk door twee staten van de Bank van Frankrijk, den eene van 20 Juli 1926, den andere van 15 dezer naast elkaar af te drukken. Wat de resultaten betreft, door het minis terie van nationale eenheid behaald op poli tiek en sociaal gebied, geeft de Matin de vol- gende opsomming: De nationale eenheid is intact gebleven. De werkloosheid, gevolg van de stijging van den frank, is bedwongen door de stabili satie voor zij een ernstig karakter had aan- genomen en is sedert in dalende lijn. Wat de buitenlandsche politiek betreft, het werk van Locarno. Geneve en Thoiry is on- dernomen of voortgezet met het doel toenade- ring en vrede in Europa te bereiken. De fiscale wetten zijn gecodificeerd. De kieswet-wijziging is tot stand gebraeht. Alle wetsontwerpen, cTie de reorganisatie van het leger op den grondslag van den een- jarigen tiienstplicht moeten verzekeren, zijn aangenomen. De Senaat heeft de wet op de sociale ver- zekeringen onderzocht. De salarissen van de beambten en de pen- aioenen ziin verhoogd. aan de HAAAALHADE 2-4, waarin bovengenoemde merken TENTOONGESTELD zijn. Belangstelienden beleefd tot een bezoek iiitnoodigend. Hoogachtend, A. J. STIKKEL Jr. EEN UITLEVERINGS-KWESTIE. De „apache" Dieudonne, een van de leden der eertijds zoo beruchte Parijsche bende der auto-bandieten, onder leiding van den ge- vreesden Bonnot, is in Brazilie. De poli heeft hem daar gevonden en gearresteerd. Maar nu is het de vraag wat er met Dieu donne zal gebeuren. Er bestaat geen uitleve- ringsverdrag tusschen Brazilie en Frankrijk. Toch zal* men er in Brazilie niet happig op zijn, een man als Dieudonne in het land te houden. Het ligt dus voor de hand te veron- derstellen, dat de apache (hij schijnt de eeni- ge overlevende te zijn van Bonnot's bende) uit Brazilie zal worden verwijderd. Maar naar welk land? Welk land zou er op gesteld zijn dezen man binnen zijn grenzen te dul- den? Het schijnt, dat men in Brazilie met den heer Dieudo-nne zoo verlegen zit, dat zelfs het Opperste Gerechtshof van de Republiek er aan zal moeten te pas komen om een op lossing te vinden. ENGELAND. EEN PELGRIMSTOCHT VAN MOEDERS. Naar de graven van haar zoons. Horiderden vrouwen die hun zoons in de vooruitspringende stelling van Yperen heb ben verloren, ondernamen gister een grooten pelgrimstocht naar daar, waar 58.000 ver- miste Engelsche Soldaten die een naamloos graf hebben, Zondag geeerd zullen worden door de onthulling van het gedenkteeken van de „Poort van Meenen". Ongeveer 700 pel- grims^waren te arm om de reis te bekostigen en dit is nu geschied door de Ypres League en de St. Barnabas Pilgrimages. Het zijn bijkans alien vrouwen en de overgroote meerderheid moeders. Op de Poort zijn de namen van 58.000 vermisten aangebracht en veldmaarschalk Lord Plumer, thans hooge-commissaris van Palestina, zal het monument in tegenwoor- digheid van den koning der Belgen onthul- len. Bijna alle moeders nemen bloemen mee om ze bij het gedenkteeken neer te leggen, dat de zerk vertegenwoordigt die nooit boven het graf van haar zoons zal kunnen verrij- zen. BALDWl'N OVER DEN LANDBOUW. Een beter stelsel van afzet de sleutel van den toestand De eerste-minister heeft Donderdag in Lincolnshire uiisluitend over den landbouw gesproken. Hij noemde de malaise in dit bedrijf een over de heele vereld verspreid verschijnsel. In Amerika, Canada, op net vasteland en zelfs in Denemarken beleefde de landbouw een moeilijken tijd. In Amerika had de regeering het vraag- stuk trachten op te lossen, maar daar schat men dat er thans 3 millioen menschen op Amerikaansche boerderijen minder zijn dan zeven jaar geleden Het land dat misschien het best boerde, was Canada. De ondervinding die men in deze vreemde landen en dominions heeft opgedaan, is be- vestigd door het landbouwkundig congres dat onlangs te Geneve vergaderd heeft. Dit kwam tot de slotsom dat de heerschende ma laise te wijten was aan gemis aan evenwicht tusschen de prijzen der landbouwvoortbreng- selen en van industrieele voortbrengselen. Baldwin noemde verschillende middelen die de Engelsche regeering heeft aangewend om de boeren te helpen en, wat het crediet- vraagstuk betrof, zeide hij, dat de regeering een plan uitwerkte dat zij komende jaar aan het parlement zou voorleggen. Het probleera van een opbeuren der land bouw was van oeconomischen en niet van staatkundigen aard en hij geloofde niet dat het landbouwbedrijf baat zou hebben bij plannen van naasting en toezicht van staats- wege. Hij voor zich meende dat een beter stelsel van afzet der voortbrengselen de sleutel was van den heelen toestand. RUSLAND. VLOOTM ANOEUVR ES. Gevechtsoefeningen in de Finsche Golf. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Oostzee- vloot uit Kroonstad vertrokken is, voor het houden van manoeuvres in de Finsche golf. Aan boord van het admlraalschip bevinden zich de volkscommissaris van oorlog en mari ne, de bevelhebber der Oostzeevloot en leden van den revolutionnairen oorlogsraad. Nabij het eiland Seikar hield de vloot gevechts oefeningen. HONGARIJE. - MALVERSATIES AAN DE UNIVERSITEIT TE BOEDAPEST. Een opzienbarertde arrestatie. In verband met de malversaties, die te Boe- dapest gepleegd zijn met leveringen aan de universiteit, heeft de officier van justitie de in'hechtenisneming gelast van professor Si'e- gescu, pauselijk prelaat. Hij staat onder ver- denking in de malversaties de hand te hebben gehad, ze ooghnkend te hebben toegelaten, en steekpenningen te hebben aangenomen. Waar- schijnlijk is het ook Siegescu geweest, die in 1925 de helft van de omkoopsom aan den di- recteur .van het Economisch Bureau heeft doen toekomen om hem daardoor te bewegen bij de aanschaffing van levensmiddelen niet overeenkomstig zijn plicht als ambtenaar te handelen. De schade, die de staat door Sie- gescu's handelingen heeft geleden, wordt op 40.000 pengo geschat. De "arrestatie van den professor, die ook in de politiek een rol speelt, en vice-voorzitter van de regeerings- partij te Boedapest is, heeft groot opzien te weeg gebraeht. OOSTENRIJK. NA DE TROBELEN TE WEENEN. Een arrestatie. De debatten in den Weenschen raad tot dus- ver kalm. De secretaris van de communistische par- tij te Weenen, Kapleig, is in hechtenis geno men wegens een opruiende rede, ter gelegen heid van de begrafenis der slachtoffers van de troebelen gehouden. Het met spanning verv.achte debat in den Weenschen gemeenteraad over de gebeurte- nissen van Vrijdag voor een week, is begon- nen en tot usver op kalme wijze gevoerd. Ook op de dicht bezette publieke tribune bieef men volkomen rustig. Er waren drie urgentie-voorstellen inge- diend. De socialisten hebben voorgesteld een enquete-commissie van zes leden te benoe- men, wijl de regeering geen onderzoek door het parlement wenscht. Het tweede punt be trof de wensch om een onderzoek te laten instellen naar het gerucht, dat gedurende de betooging uit het raadhuis zou zijn gescho- ten. Het derde voorstel beoogt de opheffing van de gemeentelijke veiligheidswacht. L, HET HERSTEL DER ORDE TE WEENEN. De toestand blijft volkomen rustig. Wel laat de regeering verschillende punten nog bewaken, doch dit geschiedt op een weinig in het oog vallende wijze. Zoo worden b.v. de manschappen des nachts afgelost. Het lid der communistische partij Hopel- nick, die Woensdag den dag der begrafenis, een toespraak heeft gehouden, is wegens het opruiend karakter dezer redevoering gearres teerd. AMERIKA. SACCO EN VANZETTI. Het Comite voor de verdediging van Sacco en Vanzetti heeft aan den gouverneur van Massachusetts Fuller op humaniteitsgron- den verzocht, den sluier van geheimhouding die nog altijd hangt over de enquete van Ful« ler inzake het doodvonn'is der beide Italiaoea te zullen opheffen. Gisteren was het reeds de zesde dag van de hongerstaking der veroordeelden. TERRORISME DAT INVLOED K KOSTE'N ZAL. Een euveldaad van ie Klan. Zooals bekend, kan in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika de Ku Klux Klan difc- werf ongestraft zijn gewelddaden verriditen, omdat de terreur, die wordt uitgeoefend zoo groot is, dat geen rechter de schuldigen durft te straffen. Eenige maanden geleden heeft 2ich ech ter e^n zekere Ajcr^Aftn^ j^Ba-^ ALKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1