Alkmaarsche Gourant Het geheim van de oude kast. Schaakrubriek. Damrnbrieb. ma m m m W m m, m m m W/-'w$,, 'vje?' "w%>. Ss, m FEUILLETON. In en om de hoofdstad No 171. 1927 Hmderd negen en fwintigsti Jaargang, Zaterdas: 33 Juli. Abonne's, die de stad verlaten en hun courant wenschen nagezonden te bebben, worden verzocht hiervan twee dagen te voren ken is te geven. DE ADMINISTRAT1E. Uit «nze Staatsmachine. VERZOENINGSVERDRAG NEDERLAND—ZW1TSERLAND. Wanneer wij thans het verzoeningsverdrag NederlandZwitserland tot onderwerp ne- men voor onz^wekelijksche bijdrage in deze rubriek, doen we dat niet, omaat dit verdrag zoo buitengewoon interessant is, maar om dat in de internationale politiek in onzen tijd zeer veel over verzoer.ingsverdragen ge- sproken wordt en reeds tusschen verschillen- de landen zulke verdragen gesloten zijn. Het thans in Staatsblad No. 204 gepubliceerde verdrag geeft ons dus gelegenheid te toonen: hoe zoo'n verdrag er wel uitziet. Zulk een verdrag dan begint met den vol- ken, wien het aangaat, kond te doen, dat beide regeeringen verlangen de vriendschc.ps- banden, welke tusschen die landen bestaan, nauwer toe te halen en verder om eventueele geschillen te beslechten door middel van een verzoeningsverdrag, zoo de andere middelen om de geschillen uit den weg te helpen, mochten gefaald hebben. Welke die andere middelen zijn? Eerstens kan een geschil worden opgelost langs diplomatieken weg. Verder kan het Permanente Hof van Interna tionale J ustitie, zoo volgens de statuten van dat Hof het geschil aan het oordeel daarvan onderworpen kan worden, door een onder- zoek en uitspraak een einde aan het geschil maken. Verder kunnen er nog andere interna tionale overeenkomsten wezen tusschen de verdragsluitende partijen, welke gelegenheid bieden om het geschil te beslechten. Falen deze middelen of is het Permanente Hof van 'Justitie incompetent kennis te nemen van het geschil, dan zal op verzoek van een of van beide partijen een permanente verzoenings- commissie het geschil aan haar oordeel on- derwerpen „ter fine van onderzoek en ver- slag", gelijk het heet. Deze commissie zal be staan uit vijf leden, waarvan ieder der beide partijen er onafhankelijk van de andere een aanwijst, die onderdanen kunnen zijn van de ze landen. De overige drie leden worden bij gemeenschappelijk overleg aangewezen. Zij mogen geen onderdanen van deze landfn we zen, noch er wonen, noch oud- of effectief staatsambtenaar wezen. Als de benoeming der drie bewuste leden niet heeft plaats ge- vonden binn enzes maanden na de uitwisse- ling der bekrachtigingsoorkonden of bij be- danken of overlijden binnen twee maanden na datum, zal de Koning van Denemarken, zoo noodig door een der partijen, worden uitgenoodigd om tot die benoemingen over te gaan. De zittingstijd der leden is drie jaar. Als de opdracht van een lid, bij gemeen over- leg gekozen, is afgeloopen, zal zonder even- tueel verzet zijn mandaat voor drie jaren au- tomatisch zijn verlengd. Eventueele aftre- ding werd opgeschort gedurende den loop eener procedure. De verzoeningscommissie kan haar zetel daar vestigen of daarheen verplaatsen, waar ze dat goed en noodig oordeelen zal. De door de partijen zelfstan- dig aangewezen leden kunnen, wanneer een geschil aanhangig gemaakt is bij de verzoe ningscommissie, voor den aanvang der pro- ceure vervangen worden door anderen. Deze bepaling is natuurlijk gemaakt om gelegen heid te scheppen speciaal-deskundigen in de commissie te benoemen als politici, technici, juristen enz. Andere minder bijzondere bepa- lingen zijn getroffen ten opzichte van ver- vanging van zieke of door andere omstandig- heden verhinderde leden. De taak der verzoeningscommissie i«, om elk bij haar aangebracht verschil te onder- zoeken, een verslag op te stellen van den fei- telijken stand van zaken en, wanneer de om- standigheden dat veroorloven, voorstellen te doen ter beslechting van het geschil. De vergaderingen dezer commissie zullen plaats vinden met gesloten deuren. In tegen- woordigheid van niet bij het geschil betrok- kenen of in het openbaar mag slechts ver- gaderd worden met toestemming der beide paftijen, wel kunnen allerlei bijzondere ver- tegenwoordigers benoemd worden, die ter- zelfder tijd dienst zullen doen als tusschen- personen tusschen de commissie en de bejde regeeringen. Het werk der commissie zal niet gesabotteerd mogen worden, immers beide Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. Duijts Gaydou. 5) Eindelijk, haar werk moede, stond ze op en riep Rinaldo. Zijn de kamers van den markies ge- reed? O, al lang, elken dag heb ik ze gelucht en alles staat klaar. Goed, Rinaldo, ik zal heer Walfried vertellen, hoe zorgzaam gij zijt geweest voor mij en den kleinen Alfonso. Moge ik nog lang het voorrecht genie- ten om voor u en den kleinen jonker te zor- gen! Moge hij zoo flink en dapper als zijn vader worden! Maar ik hoor hoefgetrappel het kunnen onze manschappen nog niet zijn; uw oogen zien beter dan de mijne Signora, •het is maar een ruiter niet waar? Gij hebt gelijk, een ruiter, jaik ver bis mij niet, het is onze Gualtiero, alleen, en in vollen draf Wat beteekent dat? De boot zal wel binnen gezeild zijnmijn God, welk onheil wacht ons? Gualtiero was nauwelijks afgestegen en had zijn hijgend en dampend paard aan een toegeschoten staljongen toevertrouwd, of hij ijlde naar Silvia toe. i "TL ^er®phoon mij, Madonna, dat ik in dit stofnge rijkleed bij u verschijn. Maar ik landen verplichten zich volgens art. 9 om in alle gevallen en in alle opzichten de werk- zaamheden der verzoeningscommissie te ver- gemakkelijken en in het bijzonder om aan deze door tusschenkomst van de bevoegde overheden alien gerechtelijken bijstand te verleenen. De verschijning van getuigen wordt, voorzoover de landswetten die toe- staan, gewaarborgd. De mogelijkheid van het hooren van getuigen, die niet in staat zijn voor de commissie te verschijnen, zal gere- geld worden. De commissie zal den gang der procedure zelf regelen, waarbij rekening gehouden moet worden met betreffende bepalingen van de Conventie van 's Gravenhage voor de vreedzame beslechting van geschillen. De procedure zelf zal op tegenspraak plaats vin den. Het bovengenoeme verslag moet worden uitgebracht zes maanden na aanbrenging van het geschil als regel, terwijl de commis sie het recht heeft dien termijn eenmaal te verlengen. Het verslag moet met redenen om- kleed wezen. Het heeft geen bindend karakter wat betreft de uiteenzetting der feiten noch wat betreft de rechtskundige overwegingen. Openbaarmaking van het verslag kan slechts plaats vinden met wederzijdsch goedvinden. De commissie kan de publicatie slechts ge- lasten, wanneer de niet in gemeenschappelijk overleg aangewezen leden er zich niet tegen verzetten. De kosten worden ponds-ponds-ge- wijze verdeeld, terwijl de leden een vergoe- ding ontvangen door beide partijen overeen te komen. Deze vergoeding wordt alleen uitgekeerd tijdens den werkelijken duur der procedure. In dien tijd onthouden beide par tijen zich ook van elken maatregel, die een nadeelige uitwerking zou kunnen hebben op de aanneming der voorstellen der verzoe ningscommissie. Het verdrag is gesloten voor den tijd van tien jaren. Na afloop van dien termijn wordt het zonder opzegging automa- tisch voor denzelfden tijd verlengd Het was, gelijk we. reeds opmerkten, onze bedoeling de lezers op de hoogte te brengen van de wijze, waarop een verzoeningsverdrag er uit zie't. Op zichzelf is naar den inhoud zoo'n verdrag niet erg belangrijk. Het be- langrijke is, wat er achter steekt, dat n.l. twee landen zich verbinden om ieder geschil, dat daarvoor vatbaar is, langs den weg van minnelijke schikking uit de wereld te helpen. Van zulke verdragen mag de wereld zich veel goeds beloven. Verleden week Donderdag hield de schaak- club V. V. V. een ledenvergadering, waarin o.m. bekend gemaakt werd de uitslag van den winterwedstrijd, die in groepen van 6 verdeeld, de rangorde aangeeft van de speel- sterkte der leden. Hier volgt zij Groep I J. G. van Burken 5Hp lepr. P. Ooykaas 414 p. 2e pr. P. Deugd 314 p. T. C. Laas 3'A p. P. Hartog 214 p. J Houtkooper uitgevallen. Groep II G. v. Nieuwkuyk 8 p. le pr. H. Pijpers 6 p. 2e pr. A. Vader 514 p. W. Bedijn 4 p. J. Withaar 314 p. A. W. Tegel 3 p. Groep III B. Veltman 714 p. lepr. J. Gioenland 7 p. 2e pr. D. Vader 6 p. J. Ruyter 6 p. G. Witteman 214 p. A. de Graaf 2 p. Groep IV K. Termaat 6 p. lepr. A. v. Vliet 514 p. 2e pr. Washington 314 p. H. Bulthuis 314 p. A. H. Buscher 114 p. A. Teljeur uitgevallen. Groep V J. Jansen 5 p. lepr. P. Reyne 5 p. 2e pr. H. Boov 1 p. C. v. d. Hilst 1 p. P. Obdam uitgevallen. J. J. A. Netten uitgevallen. Grcep VI C. Oudes 8 p. lepr. A. Both 6 p. 2e pr. W. Pijping 5 p. Godijin 414 p. K. Pander 314 p. P. Schmidt 3 p. Groep VII H. Schoonhoven 514 p. lepr. Weisenbarn 3 p. 2epr. G. v. Amstel 2 p. A. Vos 114 p. Kueter uitgevallen. Bovendien werd bepaald, dat de bekerwed- strijden in't komende seizoen mede zullen worden gespeeld. Hiervoor kwamen alleen in aanmerking de heeren van groep I en II. Voor de groepen III en IV wordt de zilve- ren Koningin weder inzet. moest u onmiddellijk spreken. Het is wel, Gualtiero; welk bericht brengt gij ons? Is de heer markies niet met u mede gekomen? Was hij niet aan boord? Zeg mij alles, wat ik u bidden mag. Daarom ben ik in allerijl naar u toe gereden, om u alles te zeggen, om u voor te oereidenEen vreemdeling is met de boot meegekomen; hij brengt nieuws van onzen heer Walfried, hij heeft een brief en hij zegt, dat de markies te Gentgevangen zit ik kan het haast niet geloovenu moet voor- zichtig zijn, die man bevalt mij niet. Maar u kunt op ons rekenen, Madonna, op mijn man- nen en mij kunt gij vertrouwen. Wij zijn be- reid alles te doen voor u en den kleinen Al fonso Ik dank U, mijn brave Gualtiero, maar, o, wat een ramp, wat te doen? God helpe ons O mijn kind, mijn arm zoontje, fluisterde zij, •toen Alfonso juist binnen kwam, de handjes vol bloemen. Voor vader riep hij met een vroolijk gezicht! Vader is niet met deze boot meegeko men, maar we zullen hem toch spoedig weer- zien, Alfonso. Ga naar Elena toe, tesoro mio, je bent vermoeid, je moet wat rusten; van middag kom ik weer bij je, ik moet nu met Ri naldo en Gualtiero iets bespreken. De moeder knste glimlachend haar jonge- tje, daar ze hem niet wilde verontrusten, maar zij kon haar tranen haast met weerhou- den, en toen hij weg was, liet zij zich in een stoel moedeloos neervallen. "ii O, mijn vrienden, sprak zij tot Ri^do Voor de laatste groepen be&taat de wissel- prijs uit een zilveren toren. Er werd bepaald, dat weder veriplichte openingen gespeeld zullen worden, n.l. 't ge- weigerde dame-gambiet en de Siciliaanische partij. De volgende partij werd gespeeld in de laatste ronde van het Meestertournooi, dat een tieiutal jaren geleden plaats had. Wit: Chajes. Zwart: Janowski. Sieiliaansche partij. 1. e4 c5 2. Pf3 Tc6 3. d4 c<f4 4. Pd4 Pf6 5. Pc3 g6? De juiste zet is 5 6. Pc6 bc6 7. e5 Pg8 8. Lc4 Lg7 9. Df3 e6! 10. Lf4 Da5 11. 0—9! 1L Le5 12. Tfel Lf4 13. Df4 d5 14. Dd4 f6 15. Pd5! 15. cd5 16. Ld5 Dd8 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 25. 26. 27. Lc6ir Tedf Tael! Ld7 Dd6 g4 Te7f Te3 f4 fg5' De6f d6 6. Le2 g6 7. Le3 Lg7. De tekstzet is dus fout, omdat hij te vroeg komt. Zwart staat slecht! Wit kan zich de weelde van dit pion-offer best veroorlo ven. Hij hoopt hiervoor zwart een nog slechtere positie te bezorgen. Hier past een offer, an- ders komt zwart uit zijn gedrukte positie. Na 16Tb8 volgt 17. Le6 Le6 18. Te6f Kf8 19. Dd6f Kf7 20. Dd7 Kf8 21. Tdl Dc5 22. Td6 (drei- gend Tf6) Dg5 23. g3 Del 24 Kg2 Db2 25. Tc6 dreigt 26. Tc7 en wint, omdat Zwart niet 26Db7 kan spelen wegens Te8f. Ld7 Pe7 00 Na 19Lc6 komt 20. Df6 met sooedig mat. Pf5 Kg7 Ph4 Kh6 Tb8 g5 fg5 Dreigt mat in 2 zetten. Zwart geeft op. Hij kan nog spelen 27Pg6 28. Th3 mat. Zoo ziet men, dat de opening vaak reeds den uitslag bepaalt. Om zich in't schaken te bekwamen, is openings-theorie onontbeerlijk, vandaar dat we, terwille van de leden van V. V. V. in 't bijzonder, gaarne veel partijen wilten geven uit de beide openingen: Dame-gambiet en Sieiliaansche partij. De volgende ctudie van den bekenden com- ponist H. Rinck, welke is ontleend aan het door J. Mieses uitgegeven werk: Moderne Endspielstudien, heeft voor de theorie van het eindspel beteekenis. In bet algemeen verliezen drie vrijspionnen. welke niet door hun koning ondersteuna worden, tegen het met zijn koning samen- werkende kasteel. De compositie van Rinck is een uitzondering op dezen regel. m WA I mf WM Wit: Ka4, pi e5, f6 en g7. Zwart: Kg8, Th3. Wit is aan den zet en maakt remise. 1. e5e6 Th3-<3 (of A.) Zwart dreigt hiermede Tc6 en na e6e7, Tc8, gevolgd door Kf7, waarna alle pionnen verloren gaan. 2. Ka4b5 Tc3-c8 3. Kb5b6 Kg8—h7 4. Kb6ib7 Tc8e8 5. g7-g8Dt! Hiermede beerikt Wit remise. Op 5. f7 zou Zwart Te7f geantwoord hebben. enGualtiero, gij zult mij bijstaan, nietwaar? Wat kan een arme vrouw alien doen? Kom, Signora, laat den moed niet zak- ken. U is van een dapper geslacht, vergeet niet hoe uw vader altijd het hoofd ophield, en u is ook een d'Elste die zijn moedig en vastberadenvergeef mij, Signora, dat ik zoo vrijmoedig spreek Maar ik hoor nu toch onze dappere rui- ters terugkomen. Moed houden. Montignoso! Dank Rinaldo, gij spreekt mij moed in, God zij met ons! Een oogenblik later kwam een page om de aankomst van den vreemdeling te melden, en hij vroeg tevens of Silvia hem dadelijk kon ontvangen. Laat hem maar komen, antwoordde zij. Oogenblikkelijk werd hij binnengelaten. Met de gevederde baret in zijn rechterhand, de linker op het gevest van zijn degen, maakte de vreemdeling een diepe buiging. Hij was een nog jonge mam niet groot, maar flink gebouwd, zijn gelaat was ge- bruind door de zuidelijke zon, zijn voorhoofd breed en fier, zijn mond welgevonnd, zijn tanden scbitterend, wat iets vroolijks aan zijn gelaat gafMaar zijn oogen waren niet m harmome met de rest; blauwe, koude oogen waren het, die ieraand niet flink aanzagen, doch links of rechts staanjen met een ontwij. kenden blik. Toen hij zidi oprichtte, had Silvia hem her- kend, en een koude rilling gmg haar door de leden Baron de Villanova was aan het hof te Modena, toen Silvja ook daar vertoefceje. Hjj 5. 6. f6!7f 2. e6e7 3. Ka4b4 4. Kh4—c5 5. Ke5d5 Remise. A. Kh7Xg8 Th3—e3 Kg8f7 Te3—el Tel—elf Tel—c8 6. Kd5e5 en het spel blijft onbeslist. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter op- lossing probleem 973 (auteur M. Ward'on1). Stand. Zw. 14 sch. op: 1, 2, 3, 8, 13, 14, 17, 18, 19, 22, 23, 26, 28, 36. W. 14 sch. op: 11, 16, 25, 32, 33, 34, 37, 39, 40, 42, 45, 46, 48, 49. ^0 plossmg. 48—43 1. 17: 6 2. 32—27 2. 22 31 3. 33:22 3. 18 27 4. 25—20 4. 14 25 5. 34—30 5. 25:34 6. 40: 9 6. 3 14 7. 16—11 7. 6 17 8. 46—41 8. 36 :38 9. 43: 3 9. 31 42 10. 347 wint Eindspel. Wederom een leerzame eindstand: AM.Wa mm Zw. 13, 28. W. dam op 3. Wit wint hier op deze wijze: 1. 3—20 1. 28—22 2. 20—15 2. 13—18 .(op 3237 wint wit door 154 en 410) 3. 15— 4 3 18—23 4. 4—IS (niet 410 want dan is 23—28 remise) 4. 32—37 5. 15—10 5. 23—29 6. 10:41 6. 29—34 7. 41—28 Speelt zwart als eersten zet 1318, dan volgt 209, 9—14 en 14 32. Combinafie. De volgende partijstand is van den heer B. Springer. 'm, HIII 1 IK: K uk. PH Ww> pr Zw. 16 sch. op: 3, 6, 8/14, 16, 17, 19, 21, 24, 25, 26. W. 16 sch. op: 22, 28, 32/36, 38/43, 45, 46, 48. Wit speelt: 1. 34—30 1. 25 34 2. 40 20 2. 14 25 3. 32—27 3. 21 23 4. 33—29! 4. 23 34 (op 17 28 5. 39 30 5. 17 28 volgt 29 7 6. 42—37 6. 25 34 en 36—31). 7. 37—31 7. 26 37 8. 41 5! Ter optossing voor deze week: PROBLEEM 974 van Joh. de Bree, Amsterdam. In onze volgende rubriek geven wij de oplo&sing. had daar de schoone jonkvrouw van Montig noso leeren kennen, en de Spaansche edelman had vuur gevat! Hij was niet rijk, en had zoo gaarne het kasteel, dat hij te Saragossa bezat en da( in vervallen toestand verkeerde, willen herstellen en zich daar vestigen. Het geld van de Moutignoso's zou hem zeer van pas zijn gekomen en en daar Silvia niet al leen rijk, maar ook schoon en voornaam was, begeerde hij haar des te meer tot vrouw. Hij maakte haar dus het hof, al bleef Silvia onverschillig voor zijn opdringerige atten- ties. Zij beminde Walfried en had hem haar woord gegeven. De Villanova bleef echfer volhouden, en op een avond, dat er aan het hof gedanst werd, had hij haar in vurige woorden gevraagd, de zijne te worden. Haar verloving met Walfried was nog niet bekend aan het hof, maar zij wist op dat oogenblik niets anders te antwoorden om zich van Villanova te bevrijden dan: Laat mij met vrede Senor, ik ben ver- loofd. Verloofd, en met wien? Wie is de geluk- kige, riep de Spanjaard met' nauwelijks inge- houden woede uit, alsof hij het recht had om het te weten Tot haar groote vreugde werd Silvia op dat oogenblik door de oude hertogin geroe- pen; zij maakte een haastige hoofdbuiging voor den beteuterden Villanova en ging been. -7- Ik zal je dat betaald zetten, mijn schoo ne gravjn! mompelde m zich zelf de af- gewezen baron, je bent net zoo coquet als de rest' 'WA "'■Ak '■ma sat m AM tmi WM Wm-AM- Zw. 15 sch. op: 6. 7, 9, 10, 12, 13, 16, 18 20,21,23, 25, 28, 29,33. W. 14 sch. op: 27, 30, 32, 34, 36, 37, 39, 40, 42, 43, 44, 48, 49, 50. CCXLV. Gevel-Commissies. Oude en nieuwe gevels. Smaken verschillen het is een oude waarheid, die niet alleen geldt met betrek- king tot onze culinaire begrippen, doch ook ten aanzien van de architectuur. En het is maar gelukkig dat het zoo is, want we zou- den leven in een eentonige, vervelende wereld wanneer we allemaal dezelfde begrippen om- trent smaak en schoonheid bezaten, wat even- wel niet wegneemt, dat al datgene, wat bij kan dragen om den smaak te veredelen en juiste begrippen omtrent wat „schoon" ge. noemd mag worden aan te kweeken, voile toejuiching verdient. Dit geldt natuurlijk allereerst onzen ste- debouw vooral in een tijd als deze, waarin zoovele nieuwe baanbrekers op het gebied der architectuur naar voren zijn getreden, die er alien naar streven hun schoonheidsbegrip- pen te uiten in de bouwwerken, die zij ons voor oogen wenschen te stellen. Maar het is goed dat degenen, die te waken hebben voor de belangen der burgerij, pogen het stads- schoon te verhoogen en zich bij de beoordee- ling of het doen verrijzen van een of ander bouwwerk inderdaad de uiterlijke aantrekke- lijkheid van het stadsbeeld verlevendigen zal, laten leiden door de adviezen van deskundi- gen, wier oordeel van beteekenis mag worden geacht. Vooral in verband met het feit, dat de stadsuitbreiding in de laatste jaren zoo buitengewoon sterk is geweest, is het noodza- kelijk geworden, dat die schoonheidscommis- sies als adviseerende lichamen optreden. De vraag is echter of het optreden dier commissies wel steeds van dien aard is ge weest, dat daardoor het stadsbeeld inderdaad verfraaid werd. De gevoelens dienaangaande zijn, al thans in de hoofdstad des lands, ze6r verschillend en een aantal nieuwe openbare gebouwen in den laatsten tijd verrezen, zijn van dien aard, dat de openbare meening zich daarover lang niet in vriendelijke bewoor- dingen heeft uitgelaten en zeer velen dikwerf de vraag stelden: wat die schoonheidscom- missies toch eigenlijk te beteekenen hebben, wanneer zij konden toelaten het neerzetten van dit of dat gebouw. Vanzelfsprekend was die „openbare meening" vaak over dit of dat bouwwerk verdeeld verschil van smaak. Er zijn altijd nog vele menschen, die Berla- ge's Beursschepping afschuwelijk vinden, terwijl vele anderen er met bewondering naar kijken. Er zijn menschen, die zeggen, dat ons postkantoor mooi is, terwij landeren vermoedelijk zijn die in de meerderheid het erg leelijk vinden, maar er zijn ook bouw- plannen en bouwwerken, waaromtrent geen verschil van meening bestaat. Iedereen is, denk ik, wel overtuigd, dat het te befreuren is, dat ooit werd toegelaten den Dam te misvor- men zooals dat plein misvormd is door het dulden van moderne architectuur, die vloekt tegen het machtige 17e eeuwsche bouwwerk, hetwelk dit plein beheerscht, en eveneens ben ik overtuigd, dat geen Amstredammer begrij- pen kan hoe een schoonheidscommissie zich heeft kunnen vereenigen met den bouw van het foei-leelijke en zeker tegen de omgeving vloekende rijksgebouw, hehvelk thans aan den Voorburgwal tusschen Paleisstraat en Raadhuisstraat is verrezen. Gelukkig dat ook op aantrekkelijker openbare gebouwen gewe- zen kan worden, verwijs ik om er maar een paar te noemen naar het Scheepvaart- huis aan de Prins Hendrikkade en naar het Koloniaal Museum buiten de Muiderpoort. Maar nog meer dan over den bouw van groote bouwwerken, is er in deze stad met betrekking tot de bemoeiingen der schoon heidscommissie, te doen geweest waar het Eenige dagen daarna werd de verloving van Silvia met Walfried bekend gemaakt; zij had haar bruidegom niets gezegd van haar gesprek met den Spaanschen edelman, noch van diens opdringerigheid. En aangezien de Villaova kojt daarna het hof van Modena had verlaten, had zij niet meer aan die pijn- lijke oogenblikken gedacht. En nu, daar stond hij voor haar, als een onheilspellende vogel; zijn tanden waren nog steeds schitterend en zijn glimladh even valsch! VI. Herkent gij dezen ring, markiezin d'Este? zei Villanova tot Silvia, voordat zij van haar schrik geheel was bekomen. Inderdaad! Dat is de ring van Wal fried, de zegelring, dien ik hem gegeven heb; zou ik <tien niet herkennenMaar hoe komt gij er aan? Deze brief zal het u duidelijk maken, antwoordde de Villanova, terwijl hij een pa pier uit zijn wapenrok haalde en het haar overtiandigde. Vilvia nam den brief met bevende hand aan, maar zoodra zij dien geopend had, riep ze ontsteld uit: Dit is niet het handschrift van den markies. Senor de Villanova, zeg mij direct de ge- heele waarheid en zij zag hem uitvor- schend aan. Zij had al haar moed terugge- kregen, het bloed der Montignoso's stroom- de weer met vuur door haar aderen, en de dapperheid van de d'Este's gaf vastberaden- heid aan haar taal. Zij kreeg plotseling de ingeving, dat die man haar doodsvijand was en dat zij door hem werd bedrogen. (Wordt vervolgd) V/- fSj 1 '/M&. V/ m A 'jm,-?-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5