DARM-AANDOENINGEN DOOR DE MAAG VEROORZAART Rechtszaken Waterstanden Voor de hulsvrouw. Raadselhoekje. !x* V Stadsnieuws Onder de meest belangrijke verriclitingen ,ivan de maag telt men de bescherming der darmen. De maag ontvangt het voedsel in een staat van onvoMedige verdeeling, dik- jfwijls slecht gekauwd, of te heet of te koud, ,en ledigt het in de darmen in kleine hoeveel- heden van de zelfde graad van warmte en aciditeit. Indien echter de maag in deze be- schermende functie te kort schiet, dan vatt al het werk der spijsvertering op de darmen, waardoor ongesteldheden, zooals verstop- ping, diarrhee of acute enteritis word en ver- oorzaakt. Lijders aan dergelijke aandoenin- igen dienen daarom de behandeling hunner maag aan te vangen door het gebruik van Gebismureerd Magnesium. Gebismureerd (Magnesium maakt het overmatige zuur on- schadelijk en, lenigt de pijn der ontstoken maagwanden. Door het gebruik van Gebis mureerd Magnesium stelt gij Uw maag daarom in staat haar meest belangrijke func- tie, n.l. die van de bescherming der darmen, te verrichten. Verkrijgbaar bij alle Apothe- ikers en Drogisten k f 1.per flesch. gold de eigenlijke stadsuitbreiding, het doen yerrijzen van geheel nieuwe straatcomplexen In verschillende deelen der gemeente. Wanneer men Amsterdam in onze dagen jdoorkruist en gaat kijken naar hetgeen in de ■laatste jaren gebouwd is en nog steeds wordt igebouwd in het Oosten, in het Westen, in het Zuiden ik laat nu het Noorden, het ge- deelte aan gene zijde van het IJ, maar buiten ibeschouwing, omdat dit deel der gemeente, dat in hoofdzaak als centrum van nijverheids- ondememingen is bedoeld, een geheel afzon- derlijk karakter draagt dan ontwaart men telkens weder hoe tal van architectonische opvattingen in dien nieuwen bouw belichaamd zijn. Lang niet alles van hetgeen uit den grond is verrezen zal door de meeste men- schen mooi genoemd worden, de meeningen zullen geweldig verschillen, maar men zal moeten erkennen, dat aan een aantal jongere bouwkundigen gelegenheid is gegeven hun ikunstopvattingen tot uiting te brengen en dat er veel werk onder is, hetwelk het oog boeit en waard is voor het nageslacht bewaard te blijven als bewijs van hetgeen de moderne •Nederlandsche bouwkunde uit het begin der 20e eeuw vermocht te wrochten. Veel van dat werk echter is niet tot stand gekomen dan na veel wrijving, veel ernstigen strijd zelfs, tusschen de ontwerpers en de bouwers er van eenerzijds en de schoonheids- commissie anderzijds. De bouwers vooral heb ben zich herhaaldelijk- beklaagd over die commissie; over haar tegenwerking, over haar afkeuren van gevelplannen, vaak zon- der het opgeven van redenen, die tot haar oordeel leidden. Dan moesten plannen veran- ;derd, belangrijk veranderd vaak en werd veel [werk geruimen tijd vertraagd. Kiachten daar- over kwamen tot het Dagelijksch Bestuur en tot de Raadsleden, van wie velen voor de kla- gers tegen de beslissingen der schoonheids- commissie in de vergaderingen van den Raad opkwamen. Natuurliik, het moet voor hen, die geheel buiten het couwbedrijf staan, wel heel moei- lijlc zijn geweest in deze lastige kwesties een oordeel te vellen. Wanneer deskundigen van meening verschillen, met name op kunstge- bied en' vooral op architectonisch gebied, waarbij vaak zoovele persoonlijke gevoelighe- den in het geding komen, is een billijk oor deel door den leek moeilijk te geven. Maar er is dan toch wel genoeg gebleken door een op dit gebied ingestelde enquqete, dat de schoon heidscommissie meermalen besluiten nam, die voor de belanghebbende bouwers en voor de burgerij in het algemeen onbegrijpelijk wa- ren; als gevelteekeningen werden afgekeurd, die in veler oog hooger stonden dan de uit- gevoerde gevel-plannen, die in de oogen der groote „men" geen genade konden vinden, jging men rich afvragen of er aan de samen- stelling der schoonheidscommissie toch niet lets haperde. B. en W. hebben in elk geval zeker ook door den drang uit den Raad op hen uitgeoefend ingezien, dat er iets ge- daan moest worden om aan de grieven van de bouw-ondememers tegemoet te komen en zij kwamen met het voorstel een Gevel-cotn- missie uit de schoonheidscommissie in te stel- len en daarnevens nog een commissie van be- roep, tot welke belanghebbenden zich zullen kunnen wenden, wanneer de beslissing der Gevel-Commissie hen niet bevredigen mocht. Dat voorstel is thans door den Raad goedge- ikeurd en men hoopt, dat in het vervolg de samenwerking tusschen architecten en bou wers eenerzijds en degenen, die officieel voor het behoud en bevorderen van het stadsschoon ihebben te waken, van dien aard zal wezen, dat hetgeen gebouwd zal worden, den toets .eener rechtvaardige kritiek van deskundigen en niet-deskundigen zal kunnen doorstaan en 'trots verschil van meening en smaak althans getuigd zal kunnen worden, dat emstig ge- streefd is om het nieuwe bouWplan in over- :eenstemming te brengen met de eischen, die de omgeving, de kunst, gepaard aan de eischen der praktijk, rechtmahg stellen mo- gen. Is zulks inderdaad het geval, dan kan pit niet anders dan ten goede komen aan de schoonheid van het nieuwe groot-Amsterdam, want dan zullen wanstaltige bouwwerken, zooals hier en daar tusschen veel goeds wer den toegelaten, op den duur voor goed ge- weerd kunnen worden. Een juist oordeel over de beteekenis der ar- chitectuur van onze dagen, met name over de uiting daarvan in deze steeds groeiende stad, kan eerst gegeven worden door volgende ge- slachten, wij staan te dicht bij dit nieuwe, wat echter niet wegneemt, dat wij thans toch, of wet, vergelijkingen gaan maken tusschen het- feen om ons nieuw is gewrocht en het oude. terk is wel de tegenstelling, wanneer men uit het centrum der stad zich verplaatst naar een dier modeme gedeelten en mij komt het voor, dat men die tegenstellingen nog meer ziet, wanneer men uit een nieuw gedeelte in onze oude stad terugkeert. Degenen mijner lezers, die zich van deze tegenstelling willen overtuigen, zou ik willen aanraden bij een bezoek aan Amsterdam zich eens met tram 17 van het Stationsplein of met tram 7 van het Leidsche Plein te laten brengen naar he nieuwe stadsgedeelte van 'Amsterdam in de omgeving der Kostverloren vaart, plan West, zooals we het hier ge-, noenfd hebben. Zoodra de tram de lange Kin- kerst'raat een dier foei-leelijke lange stra- ten uit den tijd toen de vervelende buurten, die we nota-bene nog wel tot „schilders"- en „dichters"-buurten gedoopt hebben, zijn ont- staan is uitgereden, gaat zij het nieuwste stadsdeel in. Het is nog wel niet geheel gereed, doch er is genoeg af-gebouwd en reeds bewoond, om zicn een oordeel te kunnen vormen. De Kost verloren vaart, waarlangs kaden onder ver schillende benamingen zijn gelegd, is het voornaamste water door dit stadsdeel en het moet voor den buitenlander, die deze buurt mocht bezoeken, wel iets eigenaardigs zijn, wanneer hij de brug voor de Kinderstraat geopend vindende, groote tjalken met hoog- staande mast zoo midden door een stads- kwartier ziet varen. Het nieuwe stadsdeel aan gene zijde der brug heeft zijn breede straten we bevinden ons hier in de zeehel- denwijk het goede van onzen modernen stadsaanleg, waardoor de huizen licht en lucht hebben. De gevels der huizen hebben alien iets eigenaardigs en vooral om het voor. naamste plein in deze buurt, het Mercator- plein, is er veel, dat op het eerste gezicht zon- derling lijkt. Daar zijn straten om het plein aan het eene einde over-bouwd, zoodat men als door een poort in de aohter het plein ge- legde straten komt, en langs de gevels der winkelhuizen, die het plein omringen en die er ook bij menigte zijn in de aangrenzende Evertsenstraat, zijn lange beton-overkappin- gen aangebracht, zoodat men langs die win- kels als't ware onder e£n langen luifel loopt; ik herinner me niet tot dusverre elders in de stad zulke \vinkel-„boulevards" gezien te heb ben. Mooi? Smaken verschillen, ik vond het meer eigenaardig dan mooi practisch mis- schien in een klimaat als het onze, waar we meer regen dan mooi weer hebben, want de genen, die winkelen moeten, loopen althans droog, ten minste als het niet te hard giet. Maar het is een typisch nieuw brok Amster dam, dit westelijk deel, bewoond door wat wij gewoon zijn te noemen kleine burgerij en goe- den werkliedenstand, zeer zeker; in bouwstijl weder geheel wat anders toonende dan het geen verrezen is achter Parkweg-kwartier en Koninginneweg, of aan den Amsteldijk bij de Amstellaan, 6f achter de Muiderpoort en in het betondorp van de Meer. Maar zijt ge met de tram nu uit West we der teruggekeerd naar het oude stadsdeel; ziet ge dan over de oude lang niet mooie Lijnbaansgracht, die smalle Jordaan-stra- ten met hun hooge duivenplatten; den Wes- tertoren statig oprijzende ginds aan de Wes- termarkt; dan de drie faaie oudste deftige grachten der hoofdstad met hun statig ge- boomte en die verscheidenheid van oude ge vels, dan krijgt ge toch, vooral als ge Am- sterdammer zijt, het gevoel, dat d i t toch wer- kelijk Amsterdam is. Achter die oude gevels zoudt ge de „toestanden", beschouwd uit een oogpunt van „modern comfort" en van mo derne hygiene-eischen, zeker vaak lang zoo goed niet vinden als ze zijn achter die heden- aaagsche gevels van plan-West of -Oost, of waar ook; zoudt ge moeten toestemmen, dat we in menig opzicht veel verbeterd hebben en toch, en toch, al moet ieder erkennen, dat er veel in de Jordaan is, dat voor geen mensch in onze samenleving meer bewoon- baar mag heeten, en al zijn de nieuwe huizen achter het Rijksmuseum geriefelijker dan veel van hetgeen oprijst langs Heeren-, Kei- zers- en Prinsengrachten, hoe jammer zou het niettemin zijn als die oude gevels van dat typische Amsterdam binnen de „oude halve maan" alle verdwijnen moesten, want zij vor men het „werkelijke Amsterdam." We hebben nu Gevel-commissies gekregen om nieuwe gevels te beoordeelen hopen we, dat zij ook de oude niet zullen vergeten en ze sparen zullen, zoov£el mogelijk. SINI SANA. VOOK DEN KAN IONREC1 ITER, Zitting van 22 Juh. NIEUWE ZAKEN. DE ARBE1DSWEI IN S1RIJD MET HET ALGEMEEN BELANG. Vele werkgevers, die den last ondervinden van de pietluttige Arbeidswet, de glorie van de vaderlandsche letterknechten, zullen ongt- twijfeld met stil leedvermaak kennis nemen van het zaakje dat heden als nummer een van de rol, door den kantonrechter werd be- handeld, maar waarin door hem zooals door den ambtenaar mr. de Brues Tack, met wijs- heid en beleid werd opgetreden. Het betfol hier een Arbeidswetovei treding, die force majeure moest worden gepleegd in 't alge meen belang en de veihgheid. Aan de lijn Broek op Langendijk, nabij, het laadterrein, moesten eenige herstellingen plaats hebben, die niet konden worden uitgesteld in verband met de veiligheid van het verkeer en in het belang der groentenkweekers. De heer M. v. S., een particuliere aannemer, die dergelijke werkzaamheden voor de Nederlandsche Spoorwegmaatschappij doet verrichten, was alsnu verplicht zijn arbeiders buiten den door de Arbeidswet toegestanen tijd te doen werken, voor welk feit, het betrof hier 7 ar beiders, hij werd geverbaliseerd. Voorts ook voor de nalatigheid dat hij op dit werk in de open lucht verricht door arbeiders, die overal heen trekken waar hun arbeid noodig is en dus geen vaste verblijfplaats of werlc- plaats hebben, niet had gezorgd dat een ar- beidslijst en register aanwezig was. De aan nemer stond deswege terecht, doch in zijn voordeel trad op als getuige a decharge de heer Westerhuis, opzichter van den weg der Ned. Spoorwegen, die betoogdc, dat deze werkzaamheden, die plotseling zich voordoen en hoogst dringend zijn, geen uitsfel doog- den, terwijl er geen tijd beschikbaar is, om aan de Arbeidsinspectie ontheffing te vra- gen. Na het glashelder betoog van dezen ge tuige was zoowel ambtenaar als kantonrech ter overtuigd dat men hier te doen had met overmacht en werd dan ook geen straf opge- legd. Wat betreft het niet aanwezig hebben van een arbeidslijst noch arbeidsregister, dit werd, hoewel niet recht duidelijk was, wafir men dan dergelijke paperassen moet exposee- ren, verplicht geaclit en strafbaar gesteld, zoodat ae anncmer in casu werd veroordeeld tot 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechte- nis. A.S. VRIJDAG WEER GEZELLIGE BIJEENKOMST. Een 28-jarige brandstoffenhandelaar uit I Bergen verscheen als verdachte, omdat hij op Hoog en laag water te Bergen aan Zee en Lgmond aan Zee. Bergen aan Zee. J-u 1E Hoog water: Laag water: 24 0.17 8.25 9.5 25 26 27 28 29 30 1.34 0.50 2.2 2.56 3.28 3.45 4 16 4.30 4.59 5.13 5.42- 2.36 9.39 10.18 10.50 11.23 11.49 0.19 0.38 1.4 1.23 1.44 2.7 Egmond aan Zee. J ulL I Hoog water: Laag water: 24 0.14 8.13 8.53 25 0.47 1.31 9.27 10.6 26 1.59 2.33 10.38 11.11 27 2.53 3.25 11.37 28 3.42 4.13 0.7 0.26 29 4.27 4.56 0.52 1.11 30 5.10 5.39 1.32 1.55 2 Juni had gezondigd tegen de wetten van het verkeer door op den weg langs't Noord- Hollandsch Kanaal zijn aangespannen voer- tuig onbeheerd te hebben achtergelaten. De verdachte had heel wat tegen te pruttelen. Een auto, waarin een rijksveldwachter als dienaar der vrijwillige verkeerspolitie, had het voertuig van zekeren den Das aangere- den en nu was hij daarvoor de pisang. Hij beweerde echter, dat hij zijn paard wel had vastgezet en wel aan het vcorwiel, zoodat het proces-verbaal onjuist was. Met het oog op een degelijk en onpartijdig onderzoek, dat dien grondslag moet zijn van een rechtvaradig oordeel, werd besloten deze zaak aan te houden tot a.s. week. Alsdan zal worden gehoord den verbalisant Hallema en drii door verdachte als getuige a decharge opgegeven heer Jacob Bult, wonende te Ko- gerdijk gem. Bergen. STOP GEZET tot A.S. VRIJDAG. Een vrachtrijder uit Spanbroek, als ver dachte gerequireerd, op grond dat hij op 8 Juni met zijn vrachtauto op den Hoornschen Weg een vierwielig motorrijtuig, waarin zich bevond een lid der vrijwillige verkeerspoli tie, den rijksveldwachter Vroon uit Juliana- dorp, geen gelegenheid had gegeven om voor- bij te rijden, terwijl bovendien bleek, dat de voetrem onvoldoende werkte, toonde zich ab- soluut niet homogeen met het opgemaakt pro ces-verbaal en wist door zijn protest te berei- ken, dat ook zijn zaak werd aangehouden tot a.s. week, ten einde alsnog den verbalisant te hooren. EEN UITSPRAAK, DIE TEN ZEERSTE MOET WORDEN TOEGEJUICHT. Een 45-jarige rentenier uit Schoten compa- reerde als verdachte ter zake een door hem met zijn vierwielig motorrijtuig op den Rijics- straatweg den 6en Juni gepleegde aanrijding van een wielrijder, den 17-jarigen groente- venter J. Hoefgeest, uit Aardenhout. Gedurende de behandeling bleek, dat de verdachte voldoende had gesignaleerd en ook behoorlijk bij het achterop rijden van den fietsrijder links had gehoudeii, doch men had hier weer te doen met het veelvuldig eu- vel van wielrijders, om trots de drunkte op den weg, naast elkander te blijven rijden, waardoor men onrechtmatig een belangrijk deel van den rijweg buiten het rijwielpad in beslag neemt. De kantonrechter sprak dan ook in krachtige bewoordingen zijn veront- waardiging uit over deze moedwilhge en ge- vaar gevende verkeersbelemmering. Hij hoop- te, dat de gemeentebesturen hun best zullen doen om tegen dit euvel ,te waken en zeide dat hij de overtreders streng zou straffen. Ten slotte werd de verdachte autobestuur- der op voorstel van den ambtenaar van de hem ten laste gelegde overtreding vrijgespro- ken. AL TE VEEL RUIMTE NOODIG. Een te Alkmaar woonachtige fruithande- laar had op 7 Juni als bestuurder van een aangespannen vrachtwagen op den weg van Bergen naar Schoorl een door den chauffeur W. Braak bestuurde auto aangereden. De vrachtwagen was zeer breed opgeladen met een paar handkarren en volgens den chauf feur week de fruithandelaar niet voldoende uit naar rechts. Hoewel deze voorstelling van zaken door den verdachte werd betwist, achtte de kantonrechter zijn schuld wettig eu overtuigend bewezen en werd verdachte mits- dien tot 6 boete of 3 dagen hechtenis ver oordeeld. JUFFROUW PAS OP JE HONDJE. Een 53-jarige ongehuwde dame, die het voor vrouwen niet veel voorkomendie beroep van ijscoventster uitoefent, had op 14 Juli te Alkmaar haar hondje vrijelijk laten tippelen, terwij het dier niet voorzien was van een ge- meentelijke hondenpenning dienst 1927. Het alziend oog van een politie-agent had deze overtreding alras opgemerkt en aan de eige- narcs een oproeping uitgereikt. De verdachte juffrouw deelde nu den kantonrechter mede, dat zij de belasing voor twee honden behoor lijk had voldaan, waarvan de bewijzen in haar reticule waren. Zij was dan ook in het bezit van twee pen-' ningen, omdat zij 66n hond had weggedaan, die was vervangen door het hondje in kwes- tie. Dit was ecliter nog een jong dier van 4 maanden en nu meende zij, dat deze jonge hond nog niet gerechtigd was tot het dragen van de gemeentelijke eeremedaille, maar later bleek, dat deze penningplichtige leeftijd was gesteld op 3 maanden. De kantonrechter hoorde meewarig deze toelichting aan en verooxdeelde de juffrouw tot 6 boete of 3 dagen hechtenis. DE STRAFRECHTERLIJKE INKTVISCH De reuzepolyp van het strafrecht had ook een 74-jarig ambtloos burger van Alkmaar, die in de kracht ziiner jeugdjaren 't alge meen belang en 't hongerige Alkmaar dien- de als meelmolenaar, nog te paklcen naar aanleiding dat zijn hond op 12 Juni zonder belastingpenning op de openbare straat had geflaneerd. De oude heer had de belasting voor zijn viervoetigen huisvriend correct be- taald, maar de hond was zijn penning kwijt geraakt, tot groote verbazing van den ver dachte, die met kon begrijpen hoe die pen ning, met een stevigen ring aan den hajs- lent dit mysterie, maar legde den bedaagden EEN ALLEGAARTJE. Zoo midden in den zomer en dahzijn we in Juli, wat voor weer't ook mag wezen! voei ik veel voor een allegaartje, want dan heef u toch niet veel tijd om precies zoo'n artikel te zitten uitpluizen; u neemt de cou- rant, ziet haar even in, en gooit haar weer neer om een loopje in uw tuin te maken daarom geef ik u voor ditmaal alleen wat korte berichtjes. Een vriendin van me maakte een alleraar- digste tasch van Brabantsch katoen om bij een wandeling of fietstocht mee te nemen voor boeken, proviand, badpak of wat er noodig is. band bevestigd, verloren kon zijn geraakt. De Kantonrechter verdiepte zich ook niet in overtreder van de wetten der stad, die tot lijfspreuk voert: Salus popule, suprema lex", 1 gulden boete op of 1 dag hechtenis, Jot v.er- hooging van zijn welzijn op. Zij had er 45 c.M. Brabantscl. katoen voor gekocht. Deze stof is breed en zoo kon de opengeslagen tasch geheel uit di breedte ge- knipt warden. Die breedte behoort ongeveer 1 M. 36 te zijn Voorts schafte zij zich een vol stukje gekleurd band, b.v. schaatsenband aan en stikte dat plat over de opengeslagen tasch. 136 M. Doch zij maakte aan dat band een paar flinke lussen, die als hengel dienst kunnen doen; die ldssen waren elk 55 c.M. lang. Ze had de tasch met fleurig satinet gevoerd; daar is precies evenveel materiaal voor noo dig, als voor den buitenkant; die voering was tegen het katoen geregen en daarna werd de lange lap in vieren verdeeld, maar zoo, dat de beide buiteneinden iets langer waren. Vervolgens omboordde zij de ingeno- men lap met het band, waardoor de dubbele zak ontstond: zie het plaatje! Langs de mid- denvouw reeg zij een schuif en stak er een plat houtje tusschen om de zakken recht te houden. Is het geen hoogst eenvoudig „re- cept" voor een handige tasch? In den zomer mag u lui zijn! Daarom ver- tel ik u nu van een gemakkelijk stoeltje, dat oorspronkelijk voor oude heeren, lijders aan jicht en podagra, was bestemd, doch dat ook best dienst kan doen voor gezonde menschen en u zalig laa uitrusten. 't Aardige is boven dien, dat u het zoo gemakkelijk zelf even in elkaar kunt slaan. Neem twee stevige maar niet te zware planken van 28 c.M. breedte; de een moet 70 c.M. lang zijn, de andere 40; doch natuurlijk kunt u zelf die maten rege- len naar gelang van de lengte uwer beenen! Bevestig nu de kortste plank met klampen rechthoekig op de langste; zorg, dat er aan den eenen kant van de dwarsplank 30 c.M. en aan den anderen 40 c.M. oversteekt. Be- kleed het stoeltje. want zoo is het al af! met een sterke stof; denl.t er om: de voeten steunen er op! Om het gemakkelijk te kun nen verdragen, raad ik u om aan een kant een koperen of nikkelen handvat te maken. Als u het gebruikt, zet u de groote plank rechthoekig op den vloer, op net 30 of 40 c.M. lange stuk; dat hangt er van af of u de voeten hoog of laag wilt leggen De rustende beenen op het steunplankje houden zelf het stoeltje in evenwicht. Is dit niet een goed idee voor pensions of eenvoudige hotels: bij een uitgebreide profes- sorenfamilie, waar studenten in huis waren en er dus hard gewerkt en veel geschreven werd hing in den gang een tweedeelig bakje voor brieven, die verzonden moesten worden, en epistels, die bezorgd waren. De brieven- hanger bestond uit twee verdiepingen boven elkaar. Een stevig stuk borpapier u kunt er ook een dun plankje voor gebruiken, was overtrokken met een lapje groen schrijftafel- laken. Over dat laken liepen dwars twee af- zonderlijke reepen stof; £en ongeveer op de helft van de hoogte; de andere onderlangs. Deze reepen waren aan de achterzijde van het overtrokken bordpapier vastgehecht en verder alleen aan den onderkant. Zij vorm- den dus zakjes of gleuven, waarin men de brieven steken kon. Op de bovenste reep stond in kruissteek: van cH post; op de on- derste: voor de post. <- Het lijkt mij practisch voor een zomerpen- sion. Ieder, die naar „het dorp" gaat, leegt even de zak „voor de post" en neemt die cor- respondentie mee naar de bus; terwijl er bo vendien geen kans bestaat, dat de bezorgde brieven tusschen couranten of anderszins zoek raken. We zullen hopen, dat u ze niet noodig heeft, maar ik wil u toch nog even een paar werkjes aan de hand doen om uw kleuters mee zoet te houden op regenachtige vacantie- dagen. Een aardige servetband; neem een reepje wafeltjesstof, linnen, Hardanger of gerste- korrel en negen zijden draden van verschil lende tinten. Het linnen moet juist zoo lang zijn, dat het als een ring om een opgerola servet sluit; de draden behooren driemaal de lengte van het linnen te hebben. Rijg iedere draad afzonderlijk door het linnen; laat er aan weerskanten precies evenveel uithangen en vlecht ten slotte die uiteinden van de dra den tezamen; die vlechtjes kunnen dan om het servet worden geknoopt. Een zakje; knip van helder blauw ruitjes- goed een zakje en bewerk dit, door b.v. bo- venaan om het andere ruitje met staande geele en roode streepjes op te vullen en on- deraan een breede rand van spinnekopjes of wielties, in warm Oranje te maken. Om dat zoo n zakje gedragen moet worden, dient u er om te denken, dat de decoratie van boven minder massief dan van onderen moet zijn. Haal dan een van rood, gee! en oranje wol gevlochten koorje van boven door een schuif. 't een zakje, waarin de meisjes een zakdoekje of pepermuntjes kunnen ber- gen; of, als ze in de knikkerperiode zijn, haar allermooiste stuiters! OPLOSS1NGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Alle hout is geen timmerhout. Houten, kamer, slang, leest, lemmet, Lisse, til, stout. 2. Hamel, Wamel, Schamel. 3. 5 lak Spanje P acht A ster N erf J I as E ver 4 Schot, schots ijsschol). Voor kleineren. a 1. Zal Jo»omstreeks acht uur bij ons kunneli zijn? (oom). We moeten nu naar huis gaan, Eel (neef). Laat An ten Oever met ons meegaan. (tante). Ik loop alle dagen na schooltijd een eindje om. (opa en pa). Heb je den moed er in zulk weer door te komen fietsen? (moederj 2. Groningen. 3. Kam, ham, lam, dam, stam. 4. Kers, mist; Kerstmis. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Kruisraadsel. Op de staande zoowel als de liggende kruisjesl ijn komt de naam van een Koniokrijk in Europa. X )X, .X. .X. XXXXXXXXX X" 'X' V X v 1° rij een medeklinker. 2° een slim, viervoetig dier. 3° een stad in Noord Holland. 4° een stad in Zuid-Holland. 5° 't gevraagde woord. 6° een stad in Gelderland. 7° een roofdier. 8° schrijfgereedschap. 9° een medeklinker. 2. Mijn geheel wordt met 10 letters geschre ven en noemt een dorp in Zuid-Hol land. Een 1, 2, 3, 9, 7, 8 is een wapen. 6, 8, 3, 4 is een stadje in Noord-Holland. De 5, 6, 7, 2, 6, 8, 6 is een rivier in ons land. 4, 3, 7, 10, 6, 7 is koud en hard. 3. Onlangs logeerde een Duitsch meisje bij ons. Op haar visitekaartje stond: Magda G. Buren xHet bijzond'ere was, dat men van dien naam tevens- de stad kon maken, waar ze vandaan kwam. Ik ben een overblijfsel uit den ouden tijd en word met 8 letters geschreven. Eeri 6, 5, 8 is een slaappiaats. Een 8, 7, 2, 3 is een ander woord voor wijsje. Een 15, 4 is een vogel. Een 8, 7, 3 is een boom. Voor kleineren. 1. Ik noem een klein uitwasje van de huid en word met 4 letters geschreven. Onthoofdt men mij, dan word ik qpn knaagdier. Ontdoet men mij daarna van mijn staart, dan zit ik aan d*® mast van een schip. 2. Verborgen zuidvruchten. Is Jan de Raad adelborst geworden? E>e oude Dirk renteniert reeds verachel- den jaren. Hector en Caro zijn twee trouwe honden. 3. Maak een rivier in Noord-Hol'land van stal me 4. Mijn eerste is bet tegenovergestelde van kort. mijn tweede is een lichaamsdeel -en mijn geheel een bijnaam voor een haas. GEMEENTELIJKE DIENST DER WEKLOOSHEfDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. x - Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Voor vrouwelijk personeel ingang deur administratie. Geopend van 9 tot 1 en van 2 tot 5 uur. Voor werknemers alleen van 912 uur en Maandag- en Donderdag- avond van 78 uur. Des Zaterdags ge opend van 9—1 uur. De ambtenaar van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werk- zoekenden zijn ingeschreven: 1 Bankwerker, 2 boekbindere, 1 bouwk. opzichter, 4 chauffeurs, 11 grondwerkers, 1 hotelbediende, 8 kantoorbedienden, I kok, 2 Tetterzetters, 1 machinezetter, 2 mach. houtbewerkers, 2 magazijnbedienden, 5 met- selaars, 1 monteur, 7 opperlieden, 5 pak- huisknechts, 1 plaatwerker, 1 pianoherstel- ler, 2 reizigers, 7 schippers, 26 9igarenma- kers, 1 sigarenkistenplakker, 4 smeden, 4 stukadoors, 1 stoker, 18 timmerlieden, 1 voe- ger, 1 voerman, 1 wissellooper, 1 zadel ma ker, 66 losse arbeiders, 2 werksters. Geplaatst: 2 Betonvlechters, 8 grondlwer- kers, 1 metselaar, 1 timmerman, 2 losse ar beiders, 1 assistente in de huishouding, 1 werkster. Gevraagd: Dienstboden en werksters. De Ambtenaar voomoemd A. KLEIJMEER. Alkmaar, 23 Juli 1927. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1927. Op 24 Juli zal geopend zijn de apotheek van mevr. de wed. P. A. F. Schouten, Ver- dronkenoord 121. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur). In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdieqst waargenomen. -1$>

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6