Mkmaarsche Courant flonderd aegen en i«inti|st0 Jaargang. Radio-hoekj® YCunsf RiiKnenSanel Zaterdag 23 Juli. s==s^asss VERORDENING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen te algemeene ken- nis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1062 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 14 Juli I927,.waarbij is vastgesteld eene Xerordening tot wijziging der Xerorde- riing regelertde de levering van gas door de gemeente-gasfabriek (Gemeenteblad nr. 928). Deze verorden'ing is ,'heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter Secretarie ter le- zing gelegd, waar zij in afdruk tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is gesteld. Alkmaar, 22 Juli 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd. WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris - Zondag 24 Juli. Hilversum, 1060 M. 8.30 V.P.R.O.-och- fendwijding in het Geb. van den N. P. B te Hilversum. Spr.: Ds. C. C. de Kloet, over Moeders Kind. Ch. v. d. Meer, cello. F Kloek, orgel. V.P.R.O.-koor, onder leiding van Ferd Kloek. 1. Ps. 92 (cello, orgel). 2 Zegenbede. 3. Ev. Gez. 179:1. „Mijn eerste gevoel zij dankbaarheid" (N.P.B.-bundel, Lied 180:1) (koor). 4. Voorlezing Ps 116: 16. 5. Toespraak: Moeders Kind. 6. Ev. Gez 207 (cello, orgel). 7. Ps. 138:4 (N. P. B- bundel, l'ied 228:2 „Als ik omringd door te genspoed, bezwijken moet" (koor). 8. Zegen bede. 9. Sluiting. 10.15—12.— Dienst in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Zangkoor onder leiding van G. Kimmijzer. „M'issa tri- bus vocis: Amatae filiae Gertrudae", van W Heydt Begeleiding door Evert Haak, orga nist. Het koor zal nazingen: Laudate Domi- num van Jan Nicland, 4st. mannenkoor. Pre- dikatie door J. P. Huibers, over: „Aan hun vruchten zult gij1 ze kennen". Voor het „Ky- rie": Ps. 46(47) 1-3. Na het „Gloria in exel- sis" (graduate)Ps. 33(34) 12,6. Ps. 46(47) 1-3. Na het „Credo" (Offertorium)Dan. 3,40 Na het „Agnus Dei" (Communio): Ps. 30(31) 3. 12.301.30 Concertmuziek. Pavil ion Victoria Ensemble uit Scheveningen, be- staande uit de heeren K. Wisse, viool, H Boesnach, piano. Lou Frank, cello. Willem Burbach, bassist. 1.302.N.O.V.-uitzen ding. Lezing over Esperanto als wereldtaal en het wereldcongres der Esperantisten te Danzig, door Mej. C. Offerhaus, hoofdbe- stuursl'id van l'Estonto estas nia. 2.3.N O. V.-uitzending. Operamuziek. Fragmenten uit Faust van Gounod a. le tafr.Faust en Mephisto. Jos Besselink, tenor. Paul Pul, bariton. b. Juweelen-aria van Margaretha. Magda Litef, sopraan. c. Cavafine van Faust, J. Besselink, tenor, d. Duet van Margaretha en Faust. M. Litef, sopraan. J. Besselink, te nor. e. Serenade van Mephisto. P. Pul, bari ton. f. Finale van de laatste acte. M. Litef, sopraan. J. Besselink, tenor, P. Pul, bariton 3.3.30 N. O. V.-uitzending Causerie door den heer J. C. Nonnpkens (lr.), over storin- gen in radiotoestellen en hare verbetepngen 3.304.30 N. O. V.-uitzending. Concert van leeraren van leeraren en hare verbeteringen. 3.304.30 N.O.V.-uitzending. Concert van leeraren van Sam Schuyver's muziekschool. Sophie Haase- Pieneman, zang. Sam Schuyver, cello. D Sonnega, piano. 6.20 Dienst in de Groote Kerk te's Gravenhage. Voorganger: Ds. A B. te Winkel, Ned, Herv. Predikant. 1. Zin- gen Ps. 138:1. 2. Votum en zegen. 3. Belij- denis der Geloofs. 4. Zingen: Gez. 52:13. 5. Schriftlezing: 6. Gebed. 7:. Zingen Ps 89 en 8. 8. Preek over Handelingen 26:29 9 Tusschenzang. Gez. 49:5. 10. 2e ged. preek 11. Dankzegging. 12. Nazang: Ps. 73:13 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheve ningen. Het Residentie-orkest onder leiding van Prof. Georg Schneevoigt. Co van Geuns zangeres. In de pauze optreden van de 3 Gebr. Nehring, Xylophoonvirtuosen. Daventry, 1600 M. 10.50 Inwijding van een oorlogsgedenkteeken in Yperen. Speeches zang en muziek. 11.5012.50 Dienst in de Winchester Cathedral Bournemouth. 3.50 5.50 Fransch programma. S. Bertin, sopraan A. Morrison, piano. Symphonie-orkest en koor. Werken van Fransche componisten 8.20 Kerkdieinst. 9.15 Lieifdadigheidsomroep 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.35 Het Covent garden Strijk-orkest. Smith, bariton. K Tay lor, piano. 11.05 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.201 1.05 Gewijde muziek en preek. 1.052 10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. Ho monyme Jazz. 8.5011.20 Nationaal con cert. Orkest, gemengd koor en solisten Langenberg 469 M., Miinster, 242 M. Dortmund, 283 M. 9.20—10.20 Kath. Mor genfeest. 1.20—2.50 Orkestconcert. 4.05 5.35 Concert. Mandolineclub. 5.50—7.20 We reldkampioenschappen Wielrijden in Elber feld. 8.35 Fransche avond. Werag-orkest. H Huebner v. Lukowitz-Toepel, piano. R. Rieth declamatie. Daarna tot 12.20 Dansmuziek Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 184 en 566 M. 6.50—8.20 Vroegconcert 9.20 Morgenconcert. 11.50—1,10 Orkestcon- xrt. 5.20—6.50 Orkestconcert. 8.50 Fran sche avond J Schwarz, piano. D. Bernstein Borner, sopraan. P. Bildt, declamatie. Fran sche muziek. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.508.20 Vroegcon cert. 9.35 Morgenconcert. 11.50 Openlucht concert. 1..25 Orkestconcert. 3.20 Vroolijk concert. 5.50 Dansmuziek. 6.50 Sportuitzen ding. 8.35 Fransche Avond. Fransche muziek Orkest en solisten. 11.10 Einde. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Dansmuziek s.20 Vlaamsche voordracihten. 8.50 Orgelcon- eert. 9.20 Orkestconcert in de Kursaal Osten- ie. 10.5011.20 Dansmuziek. v" Maandag 25 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.Pblitidfetichten. 12.352.Lunchmuziek door het Trio van het restaurant „De Rozenboom" te Bussum, onder leiding van Willem Lohoff. 3.30— 4.30 Vrouwenuurtje door Mevr. Rhemonda. ^•405.55 Kinderuurtje door Antoinette Egbert Veen, pianobegeleiding. 7.45 Politie- berichten. 8.10 Lezing door Prof. H.-G. Can- negieter van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt, over: Onweer en on- weersverschijnselen. Daarna aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Res'identie orkest, onder leiding van Ignaz Neumark. 8e Symphonic F-dur van Beethoven. 10.45 Pers- berichten. 10.30—10.50 en 11.2012. Dansmuziek in het Hotel Restaurant „Riche" te Zandvoort. „Teddy Staves and his band". Daventry, 1600 M. 12.20 Daventry-kwar tet en solisten (sopraan, bariton). 1.202 20 Orgelconeert. 3.20 Bowman's trio en solisten (contra-alt, tenor, cello). 5.20 Huishoud- oraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Daventry- (wartet. 6.45 Causerie. 6.50 Tijdsein, weer bericht, nieuws. 7.05 Het Daventry-kwartet. 7.20 Dram, critiek. 7.35 Liederen van Strauss. J. Armstrong, tenor. 7.50 „Dros Gymru (Voor Wales). Welsh'e avond. Or kest. Mountain Ash, meisjeskoor. Mona Hughes, declamatie. M. Da vies, contra-alt. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Causerie in Gloucester dialect. 9.55 Populaire kamermu- ziek door het Daventry-kwartet. 10.35 Varie- 10.5511.20 Drie walsen van Joh te Brown's octet. 11.20i12 20 Strauss. A. Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 10 50 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 „Le Domino noir", van Auber. Opera-comique Koor, orkest en solisten. Langenberg, 469 M., Miinster 242 M. Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestconcert 5.506.50 Volksliederen. 9.0510.20' Ame- rikaansChe muziek. Werag-orkest 10.40— 11.40 Amerikaansche muziek. Orkest en P Baumgartner piano. 11.4512.20 Dansmu ziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 12.208.05 Lezingen en les sen. 8.50 Liederen van Max Dauthendey. Muziek en declamatie. 9.5010.50 Vocaal concert. P. Seebach, bas bariton. Pianobege leiding. Hamburg, 394.7 M. 4.35 Werken van Dau thendey. Declamatie. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20—11.10 Mandol'inecon- cert. Brussel 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.20 Kamermuziek (Blaasinstr. en piano) 9.2010 50 Dansmuziek yatn FRANS ERENS. Heden den 23en Juli zal't zeventig jaar ge- leden zijndat Mr. Frans Erens te Schaesberg in Limburg werd geboren, en deze dag mag ook in Kennemerland zeker niet ongemerkt voorbijgaan. Want het zijm niet alleen de Limburgers, die veel aan hem te dankeni heb- ben en aan die dankbaarheid uiting zullen geven: een groot aanlal Hollanders zal zich aan bunine zijde scharen en diit artikel moge daarvan een bewijs zijn. Het is niet eenvoudig om de beteekenis van het werk van Erens voor de Na^erland- sche litteratuur te karakteriseeren en vast te leggen. Misschien is daarvoor de fijd nog niet gekomen, zooals het ook nog niet moge- lij'k is ten aanizien van zijn tijdigenooten. Ik denk nu in het bijzonder aan een van hen, met wien hij wellicht het meeste gemeen had, al deelden zij niet steeds elkaars meening, aan Alphons DiepenbroCk, die in dezelfde jaren, dat Erens zijn meest karakteristieke proza gaf, in de schaduw van de Bossche kathedraal zocht naar de verrukkelijke har- monieen van zijn Mis en tegelijkertijd zich verdiepte in de wonderlijk boeiende littera tuur van het fin-de-siecle Frankrijk, in de fas- cineerende lectuur van Nietzsche toen nauwelijks bij name bekend van de nobel- ste en verfijndste romantiek en vooral in de o.a. door de Gourmomt en Huysmans weer tot leven gewekte schoonste fragmenten van middeneeuwsche Latiniteit, die tot den clas sicus en musicus beiden spraken. Het is een zekere geneigdheid tot veel van deze d'in- gen, die de verwantschap van deze beide figuren bepaalt en at speelde Amsterdam in beid'er leven een groote ro), waarvan de sporen in hun werk zijn terug te vinden in Diepenbrock's Gijsbrecht, in veel van de prozagediichten van Erens toch moet de verklaring en oorsprong van zeer essenitieele elementen in beider mentaliteit gezocht wor- den elders, n.i. Zuidelijiker en Oostelijker dan het stroomgebied van Amstel en Y, in het gebied van Rijn en Maas, tusschen de centra van Germaansche en Latijnsohe beschaving, dat zoo rijk is geweest aan groote talenten en dat o.a. in diezelfde jaren aan Frankrijk een Barres had geschonken, dat aan Belgie ook in die jaren componisten en Htteratoren schonk en aan ons Erens gaf en ook, al werd hij dan in Amsterdam geboren, wat affiniteit betreft, door atavistische invloeden be- heerscht, met deze streken onverbreekbaar vast geklonken, den Meester van alle tach- tigers en van zooveel anderen, siphons Diepenibrock. net is dunkt mij ondoenlijk om, over Erens schrijvende, niet tcvens den naam Diepen brock te noemen. Want het is mij wel eens, en ik heb reden om aan te nemen, dat ik hieri/n niet alleen sta, bij het lezen van proza van Erens zoo vergaan, dat plotse- ling muziek van Diepenbrock, de klank van een enkel accoord, voor hem karakteristiek en voor geen enkel and'er, mij1 te biinnen kwam en steeds heb ik dat meenen te moeten ver- klaren uit de hierboven genoemde verwant schap. Er zijn sommige prozagedichtent van Erens, waarvan ongetwijifeld een bijzonder proza-rythme een muzikale intentie heeft, maar ik kan hierbij aanteekenen, dat die as- sociatie met Diepenbrock°s muziek optrad juist bij: andere sc'hetsen, waar het dement ,,proza-kunst" geen rol speelt, althans niet in dieto zin, dat daarbij gestreefd is naar een bijzonderen rythhius en een bijzondere plastiek. Ik denk o.a. aami 2 stukken „Ber(b- ke" en „De Conferentie". Beiden zijn go- sehreven in een uiterst eenvoudig en gewoon proza, zondler eenige bijzondere uiterlijke versiering, in eem kalmen bijna egalen ver- haaltrant. Eigenlijk hebben die stukken iets nuchters, iets gewoons. Toch houd ik dit voor het allerbeste wat Erens heeft geprodu- ceerd Er is in die korte schetsen geen woord te veel en toch hoe buitemgewoon is het plas- tisch effect, dat met zoo een gering aantai middelen wordt 'bereikt. Ik zou mij' niet kum nen voorstellen, dat iemand, die eenmaal „De ..Qogfe^tiejL heeft g^lezen .oojjt hot verljaal Limburgsche pastorie en pratende en etende pastoors in zijn gedachten bewaart. Dat is het geheim van deze kunst, dat Erens tot een der grooten maakt. Want dit iproza is slechts sc'hijnbaar nuchter en gewoon en ieder woord verbergt een wereld van ont- roeriaig, die men raden kan maar die nim- mer met eenig opzet wordt aangeduid of versterkt. De ipersoonlijkheid van den schrij- ver houd't zich op een verren achtergrond en toch is hiji voortdurend aanwezig op iedere bladzijde, in iederen zin, in ieder woord. Niet alle schrijvers hebben zoo gewerkt en het is niet het kenmerk van den stijl van de meeste der Tach tigers. In Frankrijk zou men Merimee kuinnen noemen. Maar misschien volgde Erens, be- wust of onbewust, meer nog dan zijn voor- beeld de traditie van oud-Nederlandsche, laat-primitieven en vroeg renaiscancistische schilders, aan wier werk deze kunst doet denken. Zij suggereert in ieder geval een zellfde rust en beschouwende bezonkenheid, door de afwezigheid van alle overdaadl, door deze methode van schijnbaar-nuc'htere, pre- ciese beschrijving, van wegcijfering van al het te-persoonlijke. Deze methode is ook in wezen Latijinsch en niet Germaansch waar- voor ook Diepenbrock bewondering had en haar tot de zijne maakte. Beiden hebben haar aan de Latiniteit in den ruimsten zin te danken en beiden konden daar voor ontvankelijk zijn dank zij de in hen le- vende traditie, die hen zoowel voor Ger maansche als Romaansche invloeden open deed zijn. Hebben zij daarom niet vooral werkelnjk universeele Nederlanders _kunnen, zijm op het voetspoor van 16e en 17e eeu- wers? Naast prozaist is Erens criticus en essay ist. In 1883 verscheen van zijn hand een op- stel over Baudelaire als eerste aankondi- ging in Nederland van Les Fleurs du Mai, en het zal dunkt mij altijd zijn niet genoeg te prijzen verdienste blijven, dat/hiji een der eersten was, die met kenins van zaken in Holland spreken kon van de Fransche Litte ratuur dier dagen, dki van zoo bijzondere be teekenis voor de Hollandsche zou blijken te zijm. En sedert dien volgen de opstellen el- kaar regelmatig op tot aan den huidigen dag, werden gebundeld en vinden lezers. Ook in deze opstellen onderscheidt de auteur zich van veel van zijn tijdgenooten, niet alleen dcor een zeker aristocratisch eclectisme, dat hem cap zich zelf reeds kenmerkt, maar voor al door een grooten eenvoud van stijl en zeg- gingsvorm. Er is in al deze kritieken eigen lijk nooit iets „litterairS" naar den vorm, de stijl is nitnmer gewild, niet gekunsteld, doch van een groote natuurlijkheid en vloeiend- heid. Dit moet dunkt rniji altijd weer de groo te aantrekkelijkheid uitmaken van dit proza voor diegeneni zijmer lezers, die al lang ge noeg hebben van het ingewikkeld en litterair gewichtig doen van veel van zijn tijdgemoo- teni (en nog meer wellicht dfer jongere epigo- nen van deze tijdgenooten), wier critiekem trouwens gewoonliijk met meer gewichtigheidi over heel wat minder gewichtige zakeni han- delen. De tijd en volgemdte generaties zullen hierover hebben te oordeelen en niet de schrijver dezer regelen, maar het wil hem. voorkomem, dat in komende tijden de bun- dels van Erens een betrouwbaarder docu ment zullen vormen voor de beoordeeling van hedendaagsche litteratuurwaardeering dan veel wat met minder bescheidbnheid' en meer pathos in de laatste 50 jaar werd ver- kondigd en op de argeloozen d'aardoor in- druk kon) maken. In ieder geval zai zijn werk immer blijven 'n school voor goeden smaak, waaraan in dit land voorloopig nog wel eenige behoefte zal blijven bestaan. Hiermee moge kortelings in het bestek van een dagbladartikel zijn gezegd, wat wij meenden, dat ter gelegenheid van dezen zeventigstem verjaardag, nog eens gezegd mcest worden, uit dankbaarheid en eerbied. Anderen zullen het elders en beter dor-n, voi led iger zeker, maar steeds zal toch blijken, dat zij allien in het werk van Erens iets ge- vonden hebben, dat in deze landen steeds zeldzamer wordt, terwijl de behoefte er aan met den dag groeit Ik heb dat hierboven ge noemd „goede smaak" en ben mij bewust daarmee slechts iets voor imgewijden te heb ben gezegd, wat zij reeds lang wisten en voor ieder ander mij tot een vaagheid te heb ben bepaald. Maar het is beter zoo, omdat het geen zin zoude hebben hier dieper op in te gaan. Alleen het werk van Erens zelf kan het ant woord geven, niet geschrijf en gerede- neer daarover, dat „letterkundig" en daarom altijd min of meer onleesbaar zoude zijn. DE STRIJD OP DE MARGARINE- MARKT. Van bevoegde zijde mcldt men aan het Hbld.: De van verschillende zijden over den mar- garinestrijd gedane mededeelingen zijn naar enze meening niet volledig. Reeds einde 1926 is er tusschen de concerns Jurgens en Van den Bergh verschil van meening ontstaan over de margarine-omzetten in Nederland Jurgens voerde daarbij een reclamecampagne op groote schaal en ging er toe over om het product tegen belangrijk lagere prijzen aan te bieden, waardoor de concurrentie zich ge ducbt deed gevoelen. Dit laatste dateert reed's van het begin van dit jaar en de strijd is daarna in hevigheid toegenomen, dat nu reeds eenigen tijd marga rine tegen 18 cent per Kg. verkocht wordt Zelfs worden er bovendien nog groote bedra gen in contanten ten geschenke aangeboden daar, waar zij trachten afnemers van elkan dfer te kunnen bemachtigen. Dat deze handelwijze enorme bedragen verslindt, is teb egrijpen, wanneer men weet. d'at in Nederland 1000 a 1100 ton morgarine per week geconsumeerd wordt, waarvan zeer zeker het overgroote percentage tot de goed koope kwaliteiten behoort. E)e winst op de z.g. standaard-merken speelt hierbij geen groote rol, omdat de ver- koop hiervan slechts enkele procenten van de totale consumptie bedragt, zoodat een verliesr cijfer van 250.000 per week alleen voor Holland geenszins overdreven is. Uit bovenstaande uiteenzetting blijlkt, dat de toestand'en in de margarine-indtistrie in Holland aan het onmogelijike grenzen en he: is te wenschen rn het belang der betrokken maatschappijen, voor de geheele industrie en voor den handel, dat hier in ten spoedig&te De toestaden der margarfne'-rndustne in Engeland, Frankrijk en Belgie zijn ook zeer ongunstig. De mogelijkheid is niet uitgeslo- ten, dat indien de strijd in ons land niet zeer spoedig een einde neemt, deze eveneens in bo- vengenoemde landen in dezelfde mate zal ver- scherpen. DE COMMUNISTISCHE BEWEGING IN NED. INDIe. Wat een Fransch blad zegl. De Parijsche correspondent van het Hbl. seint d.d. gister: Pertinax, in „L'Echo de Paris" de com- munistische relletjes in Ned.-Indie bespre- kend, schrijft dat juist het groote succes der Nederlandsche kolonisatie voor het bolsje- wisme het bedje gespreid heeft. De economi- sche ontwikkeling heeft een ware vernieu- wing meegebracht op administratis en poli- tiek terrein, door het onderwijs, door de uit- breiding der bureaux, waarin vele inlanders zijn opgenomen. Door de instelling van den Volksraad is het gezag der vroegere oude kolonisten-families verminderd en de kran- ten doen de rest. Pertinax bespreekt dan het verloop van de oeweging aan de hand van he trapport aan den Volksraad en besluit dat het noodige is gedaan. De G. G. en zijn ambtenaren onder- drukken methodisch den opstand, zoodra de ze het hoofd oprichtzij hebben politie en leger versterat, die gevaarlijk verzwakt wa- ren na de economische crisis van 1920, toen een drastische bezuiniging moest worden in- gevoerd. De Engelschen in Singapore vernietigen in overleg met het gezag in Ned.-Indie het communistische broeinest, dat zich op hun grondgebied heeft gevormd. Deze geschiedenis mag Franschen niet on- verschillig laten, concludeert Pertinax, want als we niet oppassen, speelt ze zich op een of anderen dag ook in Indo-China af. EEN LIJK NA VIJF MAANDEN OPGEHAALD. Vijf maanden geleden werd', zooals men weet, de ongeveer 70-jarige nachtwaker van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschap- pij aan de Conradstraat te Amsterdam des morgens verm'ist. Men vreesde, dat hem een ongeluk was overkomen, daar men hem des nachts tegen halftwee nog had gezien. Dagen achtereen werd gedreigd1 en zelfs na maanden werd af en toe nog met de dreg een onderzoek ingesteld. Men had hoop, dat als de „Van Noort", het groote stoomschip, zou zijn weggesleept het lijk zou boven ko- men. Ook dit was niet het geval. Woensdag- midag echter, bij het verhalen van kranen, kwam het lijk plotseling boven. Het verkeerde, zooals begrijpelijk is, in verschrikkelijken toe stand. Het werd per ambulanceboot naar he* Binnen-Gasthuis gebracht. Hier herkende de familie het aan de schoenen, het horloge en de sleutels. Het uurwerk wees halftwee; het ongeluk is dus gebeurd, even nadat men hem gezien had. Zeifmocrd of misdrijf wordt uitgesloten geacht. HET PEIL DER STUDENTEN. Wie wel eens met studenten in aanraking komt, kan zich soms verbazen over gebrek aan algemeene ontwikkeling en inderdaad blijkt het peil van velen beneden redelijke ver- waehtingen te blijven. De heer Johan Hepp, redacteur van „Ut Cogncscant te", orgaan van den Bond van oud-ieerlingen van het gereformeerd gymna sium te Amsterdam, heeft de aardige gedach te gehad van de 60 studenten, die in October 1926 akn de Vrije Universiteit te Amsterdam aankwamen, er willekeurig 30 uit te kiezen en die te onderwerpen aan een enquete naar hun intellectueel peil en naar hun levenshouding. Hij publiceert het resultaat in het Mei- en Juni-numimer. Onder die 30 waren er 18 voor theolcgie, 3 voor rechten en 9 voor letteren Onder deze 30 waren slechts, zegt de heer Hepp, 2 niet-rookers en 3 geheelonthouders 12 deden in het geheel niet aan sport, S slechts zeer matig, terwijl er maar 8 echte sportmen bij waren. Een derde gedeelte had nog nooit .,ge-Lord-Listerd", terwijl 20 Lord Lister, Buffalo Bill enz. hadden verslonden; 17 van hun verzekerden, thans die lectuur te hebben afgezworen. Studenten en bobbed-haar. Op de vaag: Zou je een vrouw willen trou- wen met bobbed- of shingled-haar, antwoord- den 13 ontkennend, 15 zeiden „natuurlijk wel". Xoorkeur voor een dagblad. Van deze, uit zuiver rechtsche kringen voortkomende studenten hadden 3 geen voor- keur voor een bepaald dagblad, 16 gaven de voorkeur aan een linksch. Slechits 11 perfe- reerden een rechts blad. Het aantal bioscoopbezoekers is groot. De officieele banvloek over de cinema uitgespro- ken heeft niets gebaat. Ze doen het toch Slechts 5 hadden nog nooit een bioscoop be- zocht. Van de anderen (w.o. slechts 6 alleen wetenschappelijike of historische films gingen zitn) hadden niet minder dan 20 van hun ge- reformeerde ouders toestemming tot bios- bezoek gekregen. Altedaagsche kennis. Verschillende studenten kenden afkortingen niet b.v. v. G. L. (3 niet), V. B. (7 niet), Schupo (25 niet), 22 wisten niet wie Henri Bergson was. 8 niet wie Annie Besant is, 6 niet: dr. A. H. de Hartog, Herriot, Krishna- murti. Van Piet Mondriaan werd gezegd een groot biljarter, van Van Doesburg, een groot wielrijder, van Ghandhi: propagandist voor 't communisme. Kees Boeke werd door twee verward met Hein Boeken, 8 kenden den va- der der relativiteitstheorie niet, slechts 4 wis ten dat Henri Dunant de stichter van het Roode Kruis was; en' 18 was den naam Yogha en Kabbalah volkomen onbekend, 14 wisten het woord) coeducatie niet te verkla- ren. Kunst en letteren. Dm schilder van de ,,Mona Lisa" kenden er 3, van de muurschildenngen in de Sixtijn- sche Kapel 19, ,,'t Angelus" kende niet een. „Het straatjer" 19. Den schrijver van „Droom koninkie" konden 9 niet noemen, die van „Ar- moede kenden 8, van de „Cavaleria Rustica- na" 1, van „Eine kleine Nachtrausik" 8. De enqueteur mertk op, dat de romankunst, wat bekendhe'id betreft, de gunstelinge is, „al moet men niet denken, dat meer dan 10 .pet ;.de genoemde boeken gelezen heefV"?." Alle 3b zijiT lfd'eener geref. kerk, 20 als dooplid, 10 als belijdend lid. 17 berichtten; dat ze anti-revolutionnair zijn, 3 conservatief,- 1 democratised, terwijl 9 nog geen.keuze heb ben gedaan. Op de vraag, of ze antithetisch stonden te-*" genover het socialisme, antwoordden 12 be-' vestigend, 15 (dat is 50 pet.) ontkennend, waren onzeker. De evolutie-theorie wordt door slechts 6. van de hand gewezen, door 17 niet. 7 zijn nog onzeker. Naar aanleiding hiervan zegt de schr.: i j „Wie de teekenen der tijden verstaat, her- kent ook hier symptomen van in stilte begon- nen veranderingen, een los raken van wat voor bazalt gehouden werd". 1 Is het wel zoo erg als het schijnt? vraagt het Hbl. i! Men vergete niet, dat het tenslotte nog jon-' gens zijn, menschen in wording nog van 19, a 20 jaar, in wier geestelijk leven nog zooveel veranderen kan en moet. Overigens zou een soortgelijke enquete bij aankomende studenten van openbare univer- siteiten vermoedelijk een weinig ander beeld geven dan die van den heer Hepp. En in zooverre heeft zijn onderzoek niet iets, dat speciaal leerrijk is voor de kennis der re- sultaten van het onderwijs op het gerefor meerd gymnasium. Maar toch leert het on derzoek, naar het schijnt, wel iets en dit is: het doet er niet toe, of men op een gerefor meerd of op een neutraal of zelfs op een „mo- nistisch" als dat bestond gymnasium gaai, de persoonlijkheid, van de leer onafhan- kelijk, komt er loch vroeg of laat uit. Of men iu een gereformeerd milieu wordt grootgebracht of b.v. in een socialistisch, be paalt het resultaat maar voor een deel, en een klein deel misschien. DE KRUIDHOF TE ARNHEM. Minister Kan begaf zich gister naar Arn- hem ten einde aldaar den Kruidhof van ge- neeskrachtige gewassen te openen. In de openingsrede deed de minister uitko- men, dat de cultuur van geneeskundige krul- den te eerbiedigen is als een groot belang. Spr. schetste de beteekenis der vereeniging, die beoogt langs systematischen weg tot bet teelen van de beste kruiden te geraken en ken nis aangaande het te kweeken materiaal te verspreiden. EISCHEN VAN VOO'RGEOEFENDHEID. 1 Bij Kon. Besluit van 30 Juni 1927, opgeno- men in „Staatsblad" No. 230, zijn vastgesteld de eischen van voorgeoefendheid: a. van al- gemeente lichamelijke vaardigheid; b. van militaire bekwaamheid. DE KERKELIJKE HOOFDELIJKE OMSLAG TE AMSTERDAM. A Het door de nheer G. A. de Ridder bij het classicale bestuur van Amsterdam ingedien- de protest tegen het onlangs gehouden refe rendum omtrent den verplichten hoofdelijken omslag, is, naar wij vernemen, door genoemd bestuur in zijn buitengewone vergadering van 13 Juli afgewezen. De heer de Ridder zal nu bij het Provinciaal Kerkbestuur zijn be- zwaren indienen. HET IS OOK NOOIT GOED. Dat niet alleen de taal, maar ook de toe- standen in Nederland groote moeilijkheden kunnen opleverken voor een vreemdeling, be- wijst he volgende verhaal, dat „waar ge beurd" is, aldus het Hbld.: Een Engelsch toerist stapit met vrouw en kind op het voorbalcon van een Amsterdam- sche tram en morrelt aan de gesloten tus- schendeur om naar binnen te komen, waar hij blijkbaar in elk geval wenscht te zijn. De conducteur, de situatie begrijpend, maakt na eenige aarzeling een uitzondering en ontsluit de deur. Desalnietteman komt de vreemdeling met de zijnen eenigszins verstoord binnen, en' zegt tot zijn buurman op de bank ogeveer: 't Is hier een mooie boel. Gisteren wou ik in een bam van achteren opstappen en moest ik met alle geweld van voren er in; nu stap ik van voren op en is hetweer niet goed. De Amsterdamsche eenmanswagen kent men in Engeland niet DE INBRAAK TE BUDEL. De gemeentepolitie te Someren hield aldaat een persoon aan, die nog iets met de justitie., te vereffenen had. De burgemeester onder-] wierp hem aan een verhoor, waarna de aan-, gehoudene bekende ook debet te zijn aan de inbraak bij den stationschef te Budel. 1 De man zeide niets te hebben kunnen vin den en was blij toen hij bij de worstehng on-, der de handen van den stationschef uit was. Vervolgens ging hij naar de keet, staande even over de spoorlijn langs het spoorlijntje dat naar Dorplein leidt en legde zich daar tot tegen den morgen ter ruste. Daarna stapte hij op naar de richting Weert. Dat hij den stationschef met een mes had verwond, kon hij zich niet herinneren; hij zeide nooii iemand kwaad te hebben gedaan. Zwaar geboeid werd hij door de polit:e naar de marechausseekazerne gebiachi en opgesloten. DE NEDERLANDSCHE M1JN- INDUSTRIE. HX Het ee:ste half jaar 1927 is voor de Ne derlandsche mijnindustrie niet ongunstig geweest. Alhoewel de financieele resultaten niet bekend zijn, de productiecijfers getuigen van een streven om het rendement zoo hoog. mogelijk op te voeren. i In de afgeloopen maand Juni werden rond 753.586 tonnen steenkool inclusief ko-.' lenslik voor het verbruik beschikbaar ge-' steld. Er is dus, in vergelijking met de1 maand Mei, een verhooging der productie' waar te nemen van 18093 ton. Toch is deze productie-vermeerdering, vergeleken bij het productieverschil van dezelfde maanden van net vorig jaar dat toen rond 63841' ton: bedroeg niet groot en zelfs aanzielijk min-i der. Hieruit blijkt, dat de herleving in de' steenkool industrie omstreeks de maand Juni van het vorige jaar begon en geleidelijk is toegenomen, zoodat, abnormale omstandig- heden buiten beschouwing gelaten, een der- gelijk productieverschil tusschen twee opeenl volgende maanden wel niet meer zal voor« komen. -,J De totale productie der eerste zes maan den bedroeg rond 4.483.529 ton, hetgeen 365.691 ton meer is dan gedurende dezelfde Eeriode van het vorig jaar. Het aantal at;' eiders in dienst van de Nederlandsche mif] nen stijgt gestadig. Op 1 Juli waren op de gezamenlijke mijnen werkzaam 33425 arbei- .der§, een toen.ajgpe.dus van 1131,arbei^^rs gf; Dijik. 6.15—S.— IJ X. X. X. Bioscoop.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9