DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. EROM. Stoomen, Dagelijksch overzicht. Buifenland Pliseeren, Stoppage. No. 172 Dff nummer besfaaf uH 2 bladen. Honderfl negen en twlntlgste xaargang 1927 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandcn voor Alluaaar 2,— franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrufmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER ft ZOONf Voordam C9. Oi^epteur: G. H. KRAK. MAAHDAG rm Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. ■MMmnnm Hoofdredacteur; Tj. N. A DEM A. 25 JIM Belgisch-Duitsch gekibbel. Nieuws uit Chinas Middeleeuw- sche Wet ten in lerland. Na de onlusten te Weenen. Wij hebben te dezer plaatse reeds verschil- lende ma ten de aandacht gevestigd op het Belgisch-Duitsch* gekibbel, dat voornamelijk cijin ontstaan te danken heeft aan onvoor- zichtige uitingen, gedaan door den Belgi- schen minister de Broqueville. Zooals men zich hennneren zal beweerde deze herhaalde- Hjk in parlementaire en kabinets-bijeenkom- 6ten, dat hij bewijzen kon, dat Duitschland zich wat betreft de bij het verdrag van Ver- lailtes vastgestelde sterkte der Rijksweer schuldig maakte aan belangrijke overschrijt dingen van zijn bevoegdheid. In de eerste plaats, zoo beweerde de Bro queville, door zijn oorlogsbegrooting ver boven het normale op te voeren. En in de tweede»plaats door aan de manschappen der rijlcsweer een zoo spoedig ontslag te geven, dat bij eventueele mobilisatie het mogelijk zou zijn binnen zeer korten tijd de sterkte van het Duitsche „ieger" meer dan driemaal zoo groot te maken. Waar nu de Broqueville wel zeide over bewijsmateriaal te beschikken, doch tevens naliet daarmede voor den dag te komen, in- middels echter zijn beschuldligingen oog- maals herhalend, behoeft het niet te verwon- deren, dat Duitschland zich de zaak begon aan te trekken. En het gevolg daarvan was, dat officieel over deze kwestie note's tusschen Berlijn en Brussel gewisseld werden. Veel klaarheid bracht die notawisseling echter niet, om de eenvoudige reden dat de Belgische minister blijft vasthouden aan zijn oorspronkelijke bewering: dat hij niet gerech- tigd is nadere aanduidingen omtrent zijn inlichtingsbronnen te geven. Zoo dat feitelijk niemand momenteel het rechte van de zaak aiweet. Wel heeft men kans gezien zijdelings de kwestie van de schuldvraag aan den wereld- oorlog nog eens op 't tapijt te brengen. Het is bekend, dat Duitschland sedert ja- ren hardnekkige pogingen aanwendt, die schuld van zich af te werpen. En even be kend is het, dat Belgie zich daartegen niet minder hardnekkig verzet. Welnuook naar aanleiding hiervan is het aoodige afgekibbeld. Doch voorloopig kan men met een gerust hart a! dit geruzie beschouwen als 'n storm in een glas water. Zoolang noch Frankrijk, noch Engeland het de moeite waard acht, zich met het geva' te bemoeien is er weinig reden tot ongerust-| heid. I Er is weer nieuws uit China. En de be- richten gewagen van niet meer of minder, dan van een vrijwel volkomen nederlaag van den kort geleden nog zoo zegevierend op- rukkenden Tsjang Kai Sjek, een nedterlaag die zelfs zoo groot zou zijn, dat Sjek met Vnikkende knieen om een wapenstilstand zou zijn komen vragen. In het kort is het frontnieuws als volgt samen te vatten: De noordelijke legers van Tsjang-tso-lin onder leiding van oiens generaals Sjang- tsjoeng-sjang en Tsjoeng-suan-fang hebben de zuidelijken aangevallen en van Sjantoeng teruggedreven. De hoofdmacht van het zui- delijke leger trok zich terug op Sjoe-sjang- foe, welke stad thans door de noordelijken belegerd wordt, die verwachten de vesting binnen een etmaal in handen te hebben. Bij den terugtocht van Sjangtoeng werden 8000 man van de zuidelijken gevangen genomen en een groot aantal gedood. Intusschen heeft Sjoeng-suan-fang de nationalislen aangeval len bij het groote kanaal en heeft hen terug gedreven tot aan Sjing-Kiang-Toe. Deze ne- derlagen worden toegeschreven aan de uit- putting van de onervaren soldateni, waarvam er velen pas tusschen 12 en 14 jaar oud zijn. Dit alles gevoegd1 bij het feit, dat verschiiien- de divisies geregelde troepen van het front zijn teruggeroepen om te vechten in de pro- vincies Woehan e» Anking heeft aan Tsjang- tso-lin dit groote voordeel verschaft. Hij heeft zijn geheele macht geconcentreerd op de districten, die vroeger het bolweik van de nationalisten vormden. Wij zijn nieuwsgierig wat van deze berich- ten waarheid zal blijken te zijn. De kans is niet denkbeeldig dat wij over een paar dagen opnieuw kunnen gewagen van triomfen der Zuidelijken De regeering van den Ierschen Vrijstaat, opgeschrikt uit haar zalige rust zoqwel door, den uitslag der verkiezingen, als door den moord op haar minister van Justite O'Hig- gins, heeft thans de onmiddellijk na deze ge- beurlijkheden aangekondigde wetsontwerpen ter beveiliging van den Staat en bescherming van het leven der regeeringspersonen, ge- publiceerd. En men staat gewoonweg versteld, wan- neer men leest wat deze wettelij'ke bepalingen inhouden. De regeering krijgt vrijwel onbeperkte macht om op te treden teg en alle tendeazen die zij als revolutionair beschouwt. Ten strengste is het verboden lid te zijn van ver- eenigingen, welke ten doel hebben verande- ring in den staatsvorm te brengen. Blijkt, dat men wel lid is van een dergelijke vereeni- ging dan staat men daardoor bloot de eer ste maal aan een gevangenisstraf van drie maand'en en geldbceten tot ruim 500, de tweede maal aan absolute verbanning. Maar de meest draconische bepaling is wel, dat op het dragen van verborgen wape- nen de doodstraf is gesteld. Niet ten onrechte merken verschillende En- gelsche bladen op, dat de „Vrije Ieren" thans onder heel wat knelilender wettelijke banden zuchten, dan ooit tijdens het Engelsch be- wind het geval is geweest. En inderdaad, nergens ter wereld kent men een wet, die het dragen van verborgen wape- nen met den dood bestraft. Het schijnt ons toe, dat zelfs Mussolini's veel-gewraakte dictatuur heilig kan worden genoemd, vergeleken bij deze Vrijstaatsehe middeleeuwsche toestanden van willekeur. Als slot van dit overzicht nog een kleine notitie over de Weenscbe onlusten, waaruit moge blijken, dat ook hier de verzetpogingen grootendeels uitgingen van ongure typen, die de kans schoou dachten om hun slag te slaan en het niet over hun hart konden krijgen de gelegenheid onbeproefd voorbij te laten gaan. In de officieele rapporten der Weenscbe politie lezen wij nl. dat meer dan de helft der bij de onlusten van de vorige week gearres- teerde verzetplegers uit misdadigers bestaat, die reeds lang gezocht werden, Er zijn er bij, met meer dan 10 jaar gevangenisstraf te hunnen laste, andere met 5 jaar wegens po- ging tot doodslag, vier jaar wegens brand- stichting enz. Men kan het niet anders dan toejuichen, dat deze adspirant-visschers in troebel water voorloopig in verzekerde bewaring gesteld zullen worden. ROEMENIe. DE U1TVAART VAN DEN KONING. Onder zeer groote belangstelling on- danks de hitte waren meer dan een millioen menschen op straat heeft Zondag de uit- vaart van den koning van Roemenie plaats gehad. Onder gebulder van kanonschoten trok de zeer lange stoet door de met rouwfloers behangen straten. De stoet werd yeopend door den commis- saris van politie. Op hem volgde een eska- dron der bereden koninklijke lijfwachf. Daar- na kwam het kerkkoor, de geestelijken en alle metropolieten en bisschoppen van Roemenie, alsmede vertegenwoordigers van alle andere godsdienstige gemeenschappen. Hierop volgden de oorlogsinvaliden en de dragers der oorlogs-medaille van Michael den Dap- pere; vervolgens de vereenigingen van oud- strijders, en de vaandeldragers van alle Roe- meensche regimenten. Generaal Preson, de opperbevelhebber van het Roemeensche leger tijdens den ooriog, droeg de koninklij'ke ikroon. Hij werd begeleid door twee andere generaals. Generaal Mardarescu, eveneens door twee generaals begeleid, droeg den maarschalksstaf van den koning. Achter hen schreed de oeriemoniemeester. Dan volgde de met zes paarden bespannen affuit met de kist, welke het stoffelijik over- schot van wijlen koning Ferdinand bevatte. Aan beide zijden werd de lijkkist door gene raals begeleid. Achter de kist schreden mi nister-president Bratianu, de voorzitters van Senaat en Kamer, alsmede de nieuwbeTioem- de president van het riof van Cassatie. Zij droegen de ordeteekenen van den koning. Hierop volgden koning Alexander van Joego Slavie, prins Nicolaas van Roemenie, neef van den koning, twee prinsen van Hohen- zoIlern-Sigmaringen, een prins Hobenlohe, alle gewezen minisler-presidenten en voorzit ters van het parlement, het corps diploma tique, de afgevaardigden en senatoren en ten slotte weer een afdeeling der koninklijke lijf- wacht. De stoet bewoog zich over den Boule vard Elisabeth, de Calea Victoria en de Calea Grivica. Het duurde twee-en-een-half uur, voordat de lijkstoet bij het station was aangekomen. Voor het konin'klijk paieis in de Calea Victoria werd even stilgehouden, terwijl de muziek het volkslied speckle Langs den geheelen weg waren militaire mu- ziekcorpsen opgesteld, die tijdens het voorbij- trekken van den stoet de nationale liederen en het koningslied1 speelden. Het publiek was zeer onder den indruk; vele vrouwen ween- den. De vrouwelijke leden van de koninklijke familie maakten geen deel uit van den stoet, doch begaven zich in een specialen trein van het station Codo naar het Noorderstation. Den kleinen koning Michael had men thuis gehouden. Aan het Noorderstation stonden vier spe- ciale treinen gereed, die bet stoffelijik over- schot en de rouwdVagenden naar Curtea de Arges overbrachten. Met den eersten trein vertrokken de afgeva3rdigden, de senatoren en de leden der geestelijkheid, met den twee- den trein de regentenraad en enkele depuita- ties, met den derden trein het corps diplo matique en de militaire autoriteiten, en met den vierden trein, die ook het stoffelijk ovar- schot van koning Ferdinand vervoerde, de leden der koninklijke familie, Bratianu, de minister van Binnenlandsche Zaken Duca en de militaire en civiele leden der hofhouding. Deze trein was geheel met zwarte stof ge- drapeerd. De wagon met de lijkkist was om- huld met zwarte zijde, waarin het Roemeen sche wapen was geborduurd. De locomotief droeg linten in de Roemeensche nationale kleuren. De trein stopte korten tijd aan de stations Titu, Golesti en Titesti. Om 4.10 arriveerde de trein met het stoffe lijk overschot van den koning te Curkea des Arges in het klooster, van welke stad de Roe meensche vorsten begraven worden. Na de godsdienstoefening werd de kist in de kerlc gebracht, slechts begeleid door de leden der koninklijke familie, den regenten raad, de ministers en de generaals. De lijk kist werd nog niet in de groeve geplaatst, die zich links van den ingang der kerk be- vindt. Eerst nadat de koninklijke familie haar gebed had verricht werden ook de andere autoriteiten binnen gelaten. Op het oogen- blik, dat de kist in de groeve werd geplaatst, donderden in alle Roemeensche garnizoens de batterijen haar 101 saluutschoten, terwijl in de dorpen de kerkklokken luidden. In alle Roemeensche kerken werden godsdienstoefe- ningen gehouden. Na de ceremonie begaven de leden der ko ninklijke familie zich per auto naar het stati on. Zij keerden onsniddellijk naar Boekarest terug. DUITSCHLAND. DE NIEUWE SCHOOL WET. Het rijkskabinet heeft zich, aldus het Ber liner Tagehlatt, tot het rijksdepartement van justitie gericht met het verzoek te on- derzoeken of inderdaad" de nieuwe schoolwet in strijd is met de Grondwet en dientengevol- ge slechts met een meerderheid van tweeder- de kan worden aanvaard. Hergt, de rij'ksminister van justitie, heeft daarop medegedeeld, dat een dergelijke meerderheid, volgens de meening van zijn departement, niet noodzakelijk is. Het rijks departement van binnenlandsche zaken zal dit oordeel van justitie opnemen in de me- morie inzake de schoolwet, die thans wordt ontworpen. #n die zoowel aan den Riiksraad als aan de regeeringen van de bondisstaten zal worden toegezondCn. Het Berliner Tage- blat verzekert, dat volgens het oordeel van de Duitsche volkspartij de schoolwet slechts dan met een gewone meerderheid zou kunnen worden aanvaard indien zij de Zuid-Duitsche simultaan-scholen onaangetast zal laten, hetgeen echter, zooals bekend is, niet het ge val is. DE PRUISISCHE COMMUNIST PHECK. lnvrijheidstelling door de Odsten- rijksche regeering geweigerd. Wolff meld't uit Weenen, dat het Duitsche departement van buitenlandlscbe zaken door het Duitsche gezantschap te Weenen een ver zoek van den voorzitter van den Pruisischen landdag heeft doen overhandigen, waarbij de invrijheidstellling van het Pruisische com- munistische landdagslid Pieck verzocht wordt. De Oostenrijksche bondskanselier heeft daarop verklaard, dat het niet juist was, dat Pieck slechts in hechtenis genomen was wegens het overschrijden van grensvoor- schriften. Er was bij hem ook compromittee- rend maeriaal bevonden. Daar thans de justitie een onderzoek instelde, was het der Oostenrijksche regeering niet mogelijk tus- schenbeidie te komen. NIEUWE OVERSTROOMING'EN In Brandenburg. In de Altmark in Brandenburg is Zater- dagnacht een oppervlakte van omstreeks 100.000 morgen land ondergeloopen in den driehoek MildeBieseAland. Het plaatsje Osterburg ligt midden in het water. Het vee is naar hoogste plaatsen en op die dijken te saam gedreven om voor verdlrinken be- waard te worden. Eenige honderden stuks kleinvee schapen, geiten enz. zijn desondanks reeds verdronken. RIJ'BEWIJZEN VOOR AUTO'S. Te Berlijn meer dan TOO.000 uitgereikt. Te Berlijn neemt het aantal aanvragen om rijbewijzen voor auto's voortdurend toe- Sinds het begin van dit jaar is het maande- lij-ksch contingent van toegelaten nieuwe autobestuurders verdrievoudigd. Het totaal aantal uitgereikte rijbewijzen voor auto's bedroeg op 1 Jub j.l. meer dan l'OO.OOO. In den tijd van Maart tot Junf fegden on- geveer 350 vrouwen haar examen ate auto- bestuurster af. FRANKRIJK. POINCARe SPREEKT VERZOENENDE WOORDEN. De Fransche premier, Poincar^, heeft gfeter wederom van een ceremonie in het ver^esjte ^ebied gebruik gemaakt, om zich uit te spre- ken over de Fransch-Duitsche betrekkingen. Hoewel zijn duidelijke woorden omtrent de Duitsche misdaden een pijnlijken indruk tub len maken, zal Duitschland den minister toch geen verwijten kunnen maken over de door hem uitgesproken gevoelens, die in groote mate vredelievend waren. De betreffende rede werd door Poincare gehouden bij de opening van het nieuwe stadhuis van Orchies, een klein stadje in het departement du Nord, dat in September 1914 gedeeltelijk door de Duitschers vernield werd als represaille voor een aanval, die, naar door de Duitschers beweerd werd, door Fran sche burgers was ondernomen op een Duit sche ambulance. Poincare begon zijn rede met over deze tra- gedie te spreken. Doch, aldus vervolgde Poincare, hoe zeer deze misdaad ook te ver oordeelen is, het zou niet juist zijn het ge heele Duitsche volk hiervoor verantwoorde- lijk te stellen. Hij herinnerde er met groote voldoening aan, dat een Duitsch officier, die in den nacht, voor dat de stad vernield werd, gevangen was genomen, met tranen in de oogen, de opdracht tot verndeling betreurde. Deze tranen he'bben meer bijgedragen tot ver- zoening dan faster en beleedigingen. Wanneer ooze buren, aldus spreker, er- mede ophouden de wereld te misleidlen en niet Sanger de verantwoordelijkheid der cen- trale mogendheden voor het uitbreken van den ooriog en evenmin dc excessen in den loop van den ooriog begaan, betwisten, dan zullen wij ons gelukkig achten om dergelijke dramatische episodes als zuivere historic te beschouwen. LeON DAUDET. Onjuiste geruchten. Het Zaterdag in sommige Parijsche en Brusselsche bladen verschenen bericht, als zou Leon Daudet door een Btusselsch hande- Iaar per auto naar Wenduynelaan-zee zijn gebracht, waar hij zich thans in veiligheid zou bevinden, is absoluut onjuist. Wel werd een persoon, wiens zwaarlijvigheid de aan dacht van een Franschen speurder had ge- tro'kken, door dezen laatste te Namen, Brus sel en tot aan de Noordzee-kust gevolgd, maar daar moest de politieman wel consta- tecren, dat hij zich vergist en zijn tijd had verloren met een bekend handelaar uit Na men al d'ien tijd op de hielen te zitten. TER DOOD VEROORDEELING. Het hof van gezworenen van Seine-en- Marne heeft Gyot, den man, die verleden jaar zijn minnares heeft geworgd en getracht het lijk in een hooiberg te verbranden, ter dood veroordeeld. BELGIe. HET NEDERLANDSCH A'LS OFFICIEELE TAAL. In een provincialen raad van W est-Vlaanderen. In den provincialen raad van West-Vlaan- deren is, naar men uit Brussel meldt, op voorstel van de Vlaamsch-nationale fractie, besloten dat alle stukken uitgaande van de provincie en bestemd voor de leden van de Gedeputeerde Staten (Bestendige Deputatie) of van den raad zelf, voortaan eentalig Ne- derlandseh zullen zijn. Alleen aan hen die het uitdrukkelijk verlangen en een Waalsche gemeente bewonen zal een Fransche vertaling worden toegezonden, Efezie laatste bepaling is bedoeld als een tegemoetkoming aan de wenschen van de vertegenwoordigers van het in het Zuiden van West-Vlaanderen gelegen kantoor Moes- croen, dat overwegend Waalsch is. Door Mr. Leuridan werd1, in dit verband, de verwach- ting uitgesproken, ten einde het bestuur van de provincie te vereenvoudigen en te verge- makklijiken, deze enkele Waalsche gemeen- ten, welke aan Henegouwen grenzen, bij de ze laatste provincie te zien voegen. ENGELAND HERDENKT ZIJN BIJ YPEREN GESNEUVELDEN. In tegenwoordigheid van koning Albert van Belgie, talrijke hooggeplaatste Engelsche en Belgische autoriteiten en van een immense menigte is g'ister door lord Plumer den triomfboog aan .den straatweg naar Meenen onthuld Het is het grootsfe oorlogsgedenkteeken, dat werd opgericiht en wel past voor deze plek, de poort, waar doorheen millioenen En- gelschen gedurende de vier wreede oorlogsja- ren getrokken zijn om dit laatste stukje Belgi- schen grond te verded'igen, het laatste stukje Belgi?, dat een moordend moeras werd en vanwaar een half millioen Engelsohen niet meer zouden terugkeeren. Er zijn hor derdvijftig Engelsche kerkhoven rond Yperen, de zwaar geteisterde stad. MaaT in de locpgraafmoerassen van Yperen zijn 55.COO Engclcchen begraven, men weet niet waar. Voor hen is dit gedenkteeken opgericht en hun namen staan gdjeiteld in den muur van deze grootsche poort, de plek, waarheen hun bioedverwanten en vrienden hun gedach- ten kunnen ridhten en waar zij hun dooden kunnen herdenken. Duizenden Engelsche moeders, vaders. vromyen exj vrienden naar schatting' zeker 5?" dertienduizend waren heden in Yperen,' waar zij dit diepe verlangen konden stillen tot; 't herdenken diergenen, van wie Lord Plumex zoo treffend in zijn eenvoudi'ge woorden zd- de: „Zij v.'orden niet vermist, zij zijn hier". Van het stadhuis van het herbouwde Yperen begaf de officieele stoet, gevolgd dootj de burgemcesters van alle gemeenten uit de zen sector, de Broqueville en sir Worthington Evjns, de Belgische en Engelsche ministers van Ooriog, alsmede door de generaals Lip-, pens en Boye, zich te voet naar het gedenk teeken, voorafgegaan door koning Albert,' voortsdirijdend tusschen den Engetechen g«- zant te Brussel en lord Plumer. Het muziekcorps van de brandiweer vao Yperen speelde de Braban^onne, toen de stoet tusschen de aan weerszijden geschaarde „Dia bles noirs", de Belgische militaire wielrijders, door de poort trok, aan de voorzijde waarvau de namen zijn gegrift van de gesneuvelde hel- den 11 Vdor den dienst een aanvang nam, werden twee Engelsche vrouwen als vertegenwoordig- sters van de nagelater^ betrekkingen der ge- valienen aan dlen koning voorgesteld. De plechtigheid werd ingezet met het zm- gen van de Engelsche psalm „0 God, our help in ages past" waarna bisschop Gwynne, de hoofdaalmoezenier van de Engelsche troe pen in Vlaanderen gebeden las, die door den aartsbisschop van Canterbury voor deze her- denking speciaal waren opgesteld. Onder het uitspreken van zijn slotwoorden „Tot hen wier namen hier zijn vastgelegd', onthul ik in naam van den Vader, den Zoon en den Heiligen Geest dit gedenkteeken' druk- te lord Plumer op een knop, waarna de drie vlaggen, de Belgische, de Engelsche en de Fransche vlag, die de inscripties bedekten, wegvielen. Nog enkele gebeden werden gezegd en en kele psalmen gezongen, met ale laatste „Now thank we all our God", waarna bisschop Gwynne den zegen gaf. j Nu volgden gebeden in het bijzonder voor de Roomsch-Katholieken, waarna de „Last Post" van de Engelsche hoornblazers beslo. ten werd met de ontroerende klacht van de Schotscfae pijpers. Toen kwam er een als't ware tastbare, een tot bijkans ondragelijke spanning groeiende stilte van een minuut, als een woordeloos ge bed van deze duizenden tot weer de reveil le aan deze spanning een einde maakte. Maar na de Braban?onne wordt de menigt* nog eenmaal herinnerd aan de verschrikkra- gen van den ooriog door een aanhoudend tromgeroffel, waarna alien het „God save the Kingaanheffen, aldus de Crt. Vervolgens treedt, als eerste, kon'ing Albert, naar voren, die een krans neerlegt, dan vol- gen de andere autoriteiten en verder defileer- den den geheelen dag de duizenden toeschou- weds met hun geurige bfoemoffers, die ten leste den geheelen voet van het monument be- dolven. OOSTENRIJK. 1 NA DE TROEBELEN TE WEENEN. De sociallsten blijven den Ween- schen gemeenteraad beheerschen,jte christelijk-soclaDn den Oostenrijk- schen Nationalen Raad. Resultaten van het politie-onderzoek. Uit het of ficieele rapport der Weensch. politie blijkt, dat meer dan de helft der bij de onlusten van de vorige week aangehouden verzetplegers uit misdadigers bestaat, die reeds lang gezocht werden. Er zijn er bij met meer dan 10 jaar gevangenisstraf te hunnen laste, andere met 5 jaar wegens poging tot doodslag, 4 jaar wegens brandistichting eoK te goed. net Neue Wiener Tageblatt meldt vender, dat de politie een speciaal onderzoek inge-' steld heeft naar de ophitsers, die door hun agressief optreden het eerste ingrijpen van de wacht bij het paieis van justitie veroorzaajktt1 hebben. Volgens dit onderzoek was er een goed go- organiseerdie troep, die zich onder het pubhefc mengde en overal ophitste tot gewelddadighev den tegen de politie en ten slotte tot bestO!r'•, ming van het gebouw en brandistichting. At deze ophitsers bleken bekende communist^f te zijn, die klaarblijkelijk hun instructles van buiten kenden. Talrijke getuigen zijn komen verklaren dat verschilHende pereonen bijna' woordelijk dezelfde opruiende toesprakeo hebben gehouden. la een woelige vergadering vag den Ween- schen gemeenteraad hebben de christelijk-so- cialen de ontbinding geeischt van den korff geleden door den socialistischen burgemee®., ter Seitz ingest^de gemeeqtelifke garde vftWj ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1