B9EREN Kunst X MaHctberichten Stacflsnieuws Tijdsciiriffen Sport )ui nu: tijden van gevaar; zfj betoogden, dat de fa stening van deze garde in strijd met de grondwet was. De meerderheid van den gemeenteraad heeft het voorstel der christelijk socialen r- worpen en een motie van vertrouwen in '.en burgemeester aangenomen. De christelijk-sociale partij heeft in den Oostenrijkschen Nationaien Raad een motie van vertrouwen in den bondskanselier en in de regeering aangenomen vanwege hun hou- ding gedurende de troebelen en eveneens de maatregelen goedgekeurd, die de regeering genomen heeft om de herhaling van derge- lij'ke gebeurtenissen te voorkomen. Luchtvaarf. DE HOLLAND-INDIE-VLIEGER GEHULDIGD. Onze kran'ige Nederlandsche piloten Gevs- senworfer en Scholte, geassisteerd door den mecanicien Weber hebben Zaterdagmiddag om 10 minuten voor vijf den eersten Ameri- kaanschen passagier van de K.L.M. de heer Van Lear Blade, die de route Amsterdam Batavia en terug per vliegtuig aflegde, op het vliegveld Schipnol veilig en wel binnenge- loodst. Door eenige duizenden belangstellen- flen die reeds uren op de hun aangewezen plaats hadden staan wachten, werd de Ame- rikaan Van Lear Black en de bemanning van bet Fokker-vliegtuig HNADP, toen zij het toestel verlaten hadden, geestdriftig toege- icht. Geyssendorfer en Scholte werden door unne echtgenooten en andere aanwezige fa- milieleden verwelkomd, op een wijze, die me- Jigen omstander ontroerde. Na deze hartelijke begroeting begaven de vliegers zich naar het in het midden van het grasveld opgesteld podium, waar een uitgele- zen gezelschap de komst van het vliegtuig uit Batavia had afgewacht. De Ministers v. d. Vegte en Lambooy wa ren er als vertegenwoondigers van de regee ring; Burgemeester De Vlugt en de wet- houders Te Haar en Von Frytag Drabbe ver- tegenwoordigden het gemeentebestuur; het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam vertegenwoordigd door zijn president en secretaris de heer en E. Heldring en Mr Dubois gaf blijk van zijn be langstelling. Ook de Amerikaansche Gezant Mr. R. Tobin was aanwezig om zijn landge- noot van Lear Black geluk te wenschen met liens behouden terugkomst; dan waren er vele fiutoriteiten, zoowel uit Amsterdam als uit iNieuwer-Alnstel, Hoofddorp, Enschede en oliedrecht, tal van officieren van leger en ,vloot, vertegenwoordigers van het Hoofdbe sfaiur der Posterijen en Telegrafie met den 1 'Directeur-Generaal Ir. Damme en vervolgens ,,vele personen, die zich bijzonderlijk voor de I'ludhtvaart interesseeren, w .0. de oudopperbe- velhebber Generaal Snijders. 1 Met minder dan 24 personen waren inge- sdhreven om de vliegers, die de reis Amster damBatavia en terug in 27 dagen hadden afgelegd, toe te spreken. Maar nadat geble ken was, dat de Ameriicaan slechts matige be- I'langstelling koesterde voor de tot hem ge rkJhte toespraken en dat het bovendien ee 1 eindeloos gespeech zou worden, zonder dat ien der sprekers iets nieuws zou kunnen zeg- gen, staakte men na den derden redenaar dit gedeelte van de offideele ontvangst. Intus- schen had Generaal Snijders namens het vliegtacht-comite Nederland-Indie en tevens namens de K. L. M. in een in de Engelsch taal uitgesproken rede Van Lear Black en de bemanning van het Fokker-vl'iegtuig verwel- tamd en hun gelukgewenscht met het schitte- fend succes, door hen behaald. Steeds hebben we in Nederland aldus spr het vlieg mig met belangstelling waarbij uit onze har- ten steeds de beste wenschen opwelden, ge- volgd. .Hij dankte tenslotte de heeren Geyssen- lorffer en Scholte voor hunne schitterende orestaties, waarbij de ontwikkeling van de luchtvaart zoozeer gebaat is. Met de aanbie ding van een groote krans besloot hij zijn huld'igingsrede, die evenals alle redevoe dnigen langs radiogafischen weg werd uit- gezonden. De Minister van Waterstaat, de heer Mr. H. v. d. Vegte, die namens de Regeering de vlieges huldigde, zeide, dat alle aanwezigen met stille ontroering het vliegtuig hebben zien komen aanvliegen en op het- vliegveld neer strijken. Hij dankte God, die de vliegers op run schoonen en moeilijicen tocht heeft b hoed. Hulde bracht spr. daarna aan Mr. Van Lear Black, die zich voor een vliegtocht naar Indie als eerste passagier bij de K. L. M heeft aantgemeld en aan Geyssendorffer en Scholte, de het vliegtuig hebben gevoerd over tot dusver onbekende streken, waarbij zij heb ben bewezen, dat Nederland, dat altijd goede zeevaarders heeft gehad, ook goede lucht- vaarders bezit. Ook aan den mecanic'en We ber bradit hij een woord van hulde. Luide toejuichingen stegen op toen de Minister mededeelde, dat het de Koningin be- haagd heeft te benoemen tot ridders in de or- de van Oranje Nassau den Amerikaan Van Lear Black ,de piloten Geysendorffer en Scholte en den mecanicien Weber. De Burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, reikte daarop na een harte lijke toespraak aan ieder van het viertal de zilveren medaille van de Stad Amsterdam uit Nadat ook de heer E Heldring namens de K. v. K. te Amsterdam de vliegers had gehu! digd, werd het viertal vele kransen en bloe- men aangeboden, alsmede herinneringsme dailies, te veel om op te noemen. Nadat de eerewijn was rondgediend maak- ten de vliegers met den Amerikaan in een auto gezeten een ommegang langs de talrijke aanwezigen op het vliegveld, die in geestdrif- tige uitroepen het viertal huldigden. Daarna werd in auto's de tocht naar het Amstel-Hotel ondemomen, en het was inder- daad een zegetocht. Overal langs den weg stand het zwart van menschen, die de helden van den dag levendig toejuichten. Op de Stadhouderskade stand een groep padvinders opgesteld, die het viertal een treffende hulde bradit toen de met bloemen versierde auto voorbijreed. Om zeven uur was de stoet voor het Amstel Hotel aangekomen. En om acht uur zaten de vliegers alweer aan den feestdisch in Hotel de l'Europe, welke onder leiding van de K L. M. ter eere van ljet viertal werd aange- licbL Heriige interviews met vooraan staande personen. Hoe men over de vlucht denkt. Het Hbl. heeft verschillende autariteiten, te Schiphol aanwezig, verzocht hun gewaar- deerde opinie te willen uitspreken over dc thans volbrachte NederlandIndie retour- vlucht. Hieronder laten wij enkele opinies volgen. Z.Ex. de Minister van Waterstaat, mr. H van der Vegte, zeide o.m. „Dit moet een dag van zeer groote betee- kenis worden geacht. Goed beschouwd is hier voor de tweede maal het bewijs geleverd van de mogelij'kheid van een d'irecte luchtverbin- ding tusschen de twee deelen van Nederland echter met dit zeer verheugend onder- scheid, dat wij nu niet alleen den tocht heen mogen gedenken, maar dat wij nu de vliegers over den luchtweg zien terugkeeren en ze als het ware uit het vliegtuig opvangen. Wij mo gen ons na deze prestatie natuurlijk niet vlei- en met de hoop, dat we nu morgen een gere geld verkeer met Indie krijigen, maar wel le- vert deze tocht een zeer sterke aanwijzing, dat de verbinding per vliegtuig niet alleen tot de mogelijkiheden moet worden gerekend, doch in een niet ver verwijderde toekomst tot de groo te waarschijnlijkheden gaat behooren". De Amsterdamsche burgervader, de heer W. de Vlugt, zeide, dat hij niet anders dan de groote bewondering kan voelen voor het initiatief door de K. L. M. genomen. „Het feit van groote beteekenis is, dat voortgebouwd is op de lijn die door Van der Hoop werd uitgezet. Ik acht de vlucht van groote politieke en economische beteekenis voor onze relaties met Indie. Politiek omdat weer opnieuw op krachtige wijze de saamhoo- righeid gemanifesteerd werd, die er tusschen het moederland en ons groot koloniaal bezit bestaat. Van economische beteekenis omdat opnieuw een groote en belangrijke stap is ge- zet om te geraken tot een sneller en intensie- ver handelsverkeer tussclien Nederland en Indie". Een bijzonder woord van hulde mogen we zeker richten tot den heer Van Lear Black, om den durf d'ien hij heeft betoond door deze groote vlucht te ondememen. En vooral ook past aan zijn adres een woord van dank, om dat de vlucht die hij deed uitvoeren voor ons land van zoo groote beteekenis is," De heer F. P. J. Verster, directeur der Ned. Handel-Maatschappij, het zich als voigt uit: „De verrichtingen van de mannen van „little Holland", die in vereeniging met den burger van het groote volk aan gene zijde van de Atlantischen Oceaan het hebben be- staan met een gewoon verkeersvliegtuig eeo reis naar Nederlandsch-Indie en terug te on- dernemen, ziin door mij en mijne collega's in de directie der Nederlandsche Handel-Maat schappij met groote belangstelling en be wondering gevolgd. „Bij hunne terugkomst hier te lande roe pen wij hun een hartgrondig welkom toe. „Wat ons het meest getroffen heeft is hun zin voor degelijkbeid en veiligheid. Toen zij door zandstormen boven de woesienijen wer den opgehouden, hebben zij zich niet laten verleiden een snelheidsrecord te vestigen, doch er de voorkeur aan gegtven het oogen blik van de voortzetting der reis zelf te be- palen, naar mate dit in verband met de weersomstandigheden en den gehoopten goe- den uitslag geraden leek. Zij hebben, als ernstige mannen handelend, op die wijze een betrouwbaarheidsrecord voor verkeersvliegtui- gen gevestigd, waardoor hun succes niet ge- ringer is. „De vliegtocht heeft in binnen- en buiten- land in even groote mate de aandacht getrok- ken en bewondering opgewekt als de radio- telefonische verbinding tusschen Nederland en Nederlandsch-Indie. Het is een praestatie, waarop de ontwerpers en die uitvoerders, de Koninklijke Luchtvaar-Maatschappij en hare beproefde, kocne piloten en werktuigkundi- gen, zoomede de Amerikaansche burger, die aan d'it alles zulk een werkzaam aandeel heeft genomen, met rechtmatigen trots kun nen terugzien. „Een der ideeele voordeelen met dezen tocht behaald, bestaat ongetwiifeld hierin, dat de banden tusschen Nederland en Ne derlandsch-Indie die onverbrekelijk behooren te zijn, weder nauwer zijn aangehaald." leerBoeken VOOR ALLE INRICHTINGEN van ONDERWIJS. Van alles de laatste druk. Accurate aflovering. VAN PUTTEN OORTMEIJER, Paygiop Alkmaar. HET VLIEGONGELUG BIJ RUDOW. Over het vreeselijk vliegongeluk, dat Vrij- dag te Rudow bij Berlijn plaats had, wordt nog het volgende gemeld: De beide vliegers zouden proTtochten met een sportvliegiuig aoen, dat doer de Duische Lufthansa was Li beschikking gesteld. Uitdrukkelijk had men gewaarschuwd in de lucht geen kunststukjes te ondememen, gCzien de zware belasting van 't toestel Desondanks maakten zij ver schillende loopings en dit op vrij geringe hoogte. Boven Rudow konden de vliegers hun toe stel niet rneer in Kdwang houden, zoodat 't naar omlaag stortte. Het kwam eerst met een paar boomen aan den straatweg in botsing, waardoor de benzinetank ontplofic eu het vliegtuig geheel verbrandde, terwijl het in een veld werd gesmakt. Drie vrouwen, die er aan den arbeid waren en getuige wa ren van het vreeselijk ongeval, vielen in zwijm. Zooals gemeld, kwamen de beide vlie gers in de vlammen om. DE VLIEGTOCHT VAN LOHE EN RISTICZ. Omtrent het lot van de vliegers Lohe en Risticz, die Vrijdag met het Junkervliegtuig W 33 te Dessau waren opgestegen, met de bedoeling het wereldrecord voor onafgebro- ken vlucht te verbeteren, meldt men uit Ber lijn, dat zij Zaterdagnacht gedwongen wer den te landen nabij het vliegveld Mockau, na 19 uur in de lucht te hebben vertoefd. Het vliegtuig kwam te land in een 1200 meter van het vliegveld geltgen korenveld en werd licht beschadigd. De twee vliegers zelf zijn onge- deerd gebleven. Den ganschen tocht hadden zij te kampen gehad met regen, nevel en on- weer. In 18 uur hebben zij in het geheel 2200 K.M. afgelegd, hetgeen In rechte lijn onge- veer een derde van den afstand Dessau New-York is. Een klein defect aan de benzi- neleidfng dwong de vliegers le ianden. Zij hebben intusschen reeds verschillende we- reldrecords verbeterd voor vliegtuigen met zwareb elasting. Het ligt in de bedoeling van Lohe en Risticz de volgende week op nieuw op te stijgen. Zij hopen dan alsnog het wereldrecord op bun naam te kunnen brengen. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 25 Juli 1927. Op de heden gehouden aardappelmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 10 ladingen. (1680 H.L.) AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 25 Juli 1927. Op de heden gehouden veemrakt waren aangevoerd: 400 vette koeien waarvan de prijzen waren: le kw. 1.12—/ 1.20; 2e kw. 0.94—/ 1.10, 3e kw. 80—92 cent per K.G. slachtgewicht; 140 Melk en kalfkoeien 250375 per stuk; 80 vette kalveren 2e kw. 8296 cent per K.G. levendgewicht; 116 nuchtere kalve ren 12/19; 29 Schapen 3036 per stuk; 89 Lammeren 2428; 660 Varkens Holl. Overz. en Geldersche le kw. 8081 cent; 2e kw. 7778 cent per K.G. slachtge wicht; Vette varkens 7778; 31 Paar- den 150250 per stuk. ZWAAG, 22 Juli. Veiling Bangert en Om- streken. Aardappelen 2.252.40; Zwar- tebessen 30 cent per K.G.; Roode bessen 10 24; Slaboonen 3240; Sniiboonen 32—/ 42; Aardbeien 14—/ 21Frambo- zen 2238; Druiven 6069; Peu- len 1219; Doppers 1015; Tuin- boonen 23; Bloemkool 1626; Roode Kool 11—/ 14; Rabarber 3.90— 7; Worelen 4.408; Komkommers 48; Tomaten A 11; B 11; C 10.50; CC 5.30; Ronke 7.50. WIJDENES, 23 Juli 1927. Veiling Tuin- dersbelang. Aardbeien 1622; Bessen 1022; Frambozen 29/32; Bloem kool 16—28 cent per stuks; Roode Kool 14— 16 centp er stuk; Peulen 1216; Dop pers 1315; Slaboonen 3134; Tuinboonen 3—/ 3.10; Blauwe aardappe len 5—/ 6; Kruisbessen 8—/ 12; Rabar ber 68. EERVOL ONTSLAG. De burgemeester vtrleende aan den hoofd- agent van politie J. N. de Boer om gezond- heidsredenen eervol ontslag uit die betrek- ldng ingaande 1 September a.s. AANRIJDING. Hedenmorgen omsueeks half tien had op het Verdronkenoord een aanrijding plaats tusschen een fietsenden timmerman en een fietsende juffrouw. Het scheelde een haar, of de houtbewerker was daarbij te water ge- raakt, doch door een koenen sprong wist hij het veege liif op't droge te houden, zoodat slechts de fiets een verfrisschend morgen- bad kreeg. GESLAAGD. Op het in Juni gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswe- tenschappen slaagde onze stadgenoot, deheer A- Boosman Voor het examen van 27, 28 en 29 Juni gehouden Vereeniging van Leeraren in de Hadelswetenschappen slaagde voor boek- houden de heer W. Roos alhier, opgeleid door den heer Chr. Vennik. Voorts slaagden nog de heeren H. A. Ha 1 J. Joosten Jr., opgeleid door der den heer H. de Jong, en de heer J. van Die- zeloop en J. Joosten Jr., opgeleid door den pen, leerling van mej. A. de Wild. Bij het Zaterdag te Utrecht' afgenomen Staatsexamen slaagde voor B. onze stadge noot, de heer H. Schuurman Jr. Mej. H. Schuijt, alhier, is te Den Haag ge- slaagd voor het examen handwerken 1. 0. M. U. L. O.-EXAMEN. Zaterdag werd de laatste groep (28 candi- daten) geexamineerd. Afgewezen zes. Ge- slaagd voor diploma A.: N. de Jong, G. K. Gerbens, J. C. ter Brugge, E. A. Barkman, A. Schrale, J. C. Stoutjesdijk en M. N. Ero, te Alkmaar; A. Buis, C. C. J. van Mierlo, G. Reus, R. H. van Schijndel, J. van der Weerd, C. Stelleman en Dorus Dijkers, te Helder; N. Doets, J. M. Zwaan en J. van Dijk te Hoorn; A.-J. Bogtman en M. J. ?en; W. J. C. IJmuiden en H. Kloppenburg, beiden te Bergen; V Dekker en A. Groeneveld te IJmui< J. Peereboom te Medemblik. Naar ieders keuze Naar ieders smaak „Gooi en Eemland" te Bussum behaalde de kortharige Hollandse*:e Herdershond „Rob- bie van het Polderland" van den heer E. Kroeskop alhier, een eersten prijs en een spe- cialen prijs met praedicaat „zeer goed". SYMPATHISEERT U MET TURNLUST? Bovenstaande vraag stelt „Turnlust" in een in dit nummer gepiaatste advertentie, waarin ze opwekt loten a 0.25 te koopen, waarvan de hoofdprijs is een vierlamps radiotoestel. Ons dunkt, dat na het de vorige week zoo zeer geslagde turnfeest ieder Alkmaarder die met „Turnlust" sympatliiseert er wel voor zorg dragen zal, dat de nog resteerende lo ten worden afgenomen. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Aan bovengenoemde inrichting zijn in de week van 17 tot en met 24 Juli genomen 543 baden door heeren, 521 door dames en 287 door onvermogendien, totaal 1351 Laden. Hoogste temperatuur van het water 68 gr. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen te 9.30 uur licht op. Voor rij- en andere voertuigen een half uur later. STAATSLOTERIJ. No. 15945 5000. Ns. 1951, 2128 1500. No. 18654 IOOO. Ns. 7016, 6092, 14858, 19264, 20581 100. TUINFEEST K.V.K.V. Zaterdagavond gaf de bekende korfbalver- egniging K.V.K.V. in de keurig verlichten muziektuin een tuinfeest, dat zeer zeker ge- slaagd mag worden geheeten. Het weer, dat gedurende den geheelen dag nog al dreigend geweest was, klaarde des avonds aanmerkelijk op, zoodat het niet noo- dig bleek van de gereserveerde Unie-zalen ge- bruik te maken. Talrijke leden der vereeniging, alsmede een niet onbelangrijk aantal introducee's hebben tot laat in den avond vap de gelegenheid tot dansen geprofiteerd. DEMONS! RATIE ARIeL-MOTORRlJWIELEN. Zaterdagavond had op de Paardemarkt, onder groote belangstelling, een demonstratie plaats met Arie-motor-rijwielen. Gedemen- streerd werd met hctnieuwste sportmodel en met het gewone model, electrisci of met car- bied uitgerust. Vermelding verdient dat met het sportnn- del een snelheid van 144 K.M., met let ge- v/onc model een snelheid van 120 K.M. kan worden bereikt. Zeer zeker zijn deze demonstrates ten voile geslaagd. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Toegelaten werden tot de Middelb. Techni- sche School te Haarlem: N. G. Sipman (niet Sijsman) te Alkmaar en H. Bakker te Stompe- toren, beiden voor de electro-technische af deeling. PRIJZEN BEHAALD. Op de gisteren gehouden international hondertentoonstelling der Kynologeuclub He 22-Julinummer van „Bouwbedrijf" uit- gave Moorman's Periodieke Pers den Haag vangt aan met een artikel van den heer A. J. v. d. Tol inspecteur van het Bouw en Wo- ningtoezicht te Amersfoort over het „Onder- zoek naar het draagvermogen van bouw- grond. Prof. Waltjes bespreekt het Bouwblok Zee- burgerdijk, hoek Molukkenstraat te Amster dam van de.architecten F. J. en P. J. M. Zeegers, benevens het paviljoen van het krankzinnigen gesticht te Wolfheze van den architect E. J. Rothuizen. Prof. Ir. R. L. A. Schoemaker geeft een verhandejing over ingeklemde platen en lig- gers. Ir. J. C. van Teyjingen schrijft over „Ge- wapend Beton-Opzetters." Theo van Doesburg over Architect uur" vernieuwingen in het buitenland. Voorts be- vat het nummer, dat rijk gei'llustreerd is de bekende rubrieken en mededeelingen. Het 22-Julinummer is dus zeker een inte- ressant nummer. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Hillegonda Maria, d. van Willem Hendrik Aarts en Engeline Hillegonda Zwart. Johannes Gerardus, z. van Wouter Gerardus van't Hoff en Geertruida van den Aakster. OVERLEDEN: Antoinetta Ponsen, gehuwd met Jan Koe- semans, 58 jaar. Gerrit Halff, 64 jaar. ATHLET1EK. VOORWEDSTRIJDEN VOOR DE OLYMPIADE 1928 TE OUDKARSPEL OP 21 AUGUSTUS. Nog slechts een 4-tal weken scheiden ons van den grooten dag. „Oudkarspel heeft de beste papieren" schreef de Bondssecretaris in het Sportorgaan en dit is zeker wel de grootste aanmoedi- ging -voor de athleten uit onze provincie, om aan deze wedstrijden die onder leiding van den Bond staan, deel te nemen. De voorbereidende werkzaamheden zijn in zooverre gevorderd, dat wij thans bekend kunnen maken welke wedstrijden er zullen worden gehouden. Nieuwelingen: 100 M. hardlcopen (dames); 100 M. hard- loopen (heeren)speerwerpen (dames) hoogspringen met aanloop (dames)ver- springen'met aanloop (dames); hoogsprin gen met aanloop (heeren) Voor cracks: 100 M. hardloopen (heeren); 100 M. hard- loopen (dames); 4 X 100 M. estafetteloop (heeren); 4 X 100 M. estafetteloop (dames); speerwerpen (heeren); polsstokhoogspringen (heeren)verspringen met aanloop (heeren) 1500 M. hardloopen (heeren); 3000 M. koppelwedstrijd hardloopen. Uit dit programma blijkt dus ten duidelijk- ste dat 21 Aug. een bijzondere dag voor de athleten zal zijn. Wij kunnen hierbij niet nalaten alle dames en heeren op te wekken, aan deze wedstrijden deel te nemen. De wedstrijden voor nieuwelingen zijn ge- organiseerd om eventueele uitblinkers(sters) nog in training te kunnen nemen voor de a.s. Olympfa'de 1928 Officieele tijden zullen worden gemaaxt en gecontroleerd worden door gedelegeerde leden van den Bond. De vragenlijsten zullen aan de diverse aan- gesloten vereenigingen worden toegezonden, opdat men weet op hoeveel athleten en waar- voor men kan rekenen. ZWEMMEN. Op den Zaterdag gehouden 1 K.M. wed- strijd te Purmerend behaalden mej. Madder- om en mej. S. v. Diepen resp. een tweeden en een derden prijs. Zondag d. a. v. werden door de Purmer- ender Zwemclub nationale kortebaanwed- strijden gehouden. Op de 50 M. rug voor dames wist mej. Madderom op den tweeden prijs beslag te leggen. De heeren van D. A. W. speelden een wa- terpolomatch tegen Purmerend en behaalden een gemakkelijke 40 overwinning. Door den heer Gilles werd Zondag in een 8 K.M. wedstrijd te Arnhem de 2e prijs ve- teranen gewonnen. WIELRIJDEN. Het wereldkampioenschap voor stayers over 100 K.M. is gisteren opnieuw gewonnen door den Belgischen rij der Victor Linart. Voor de vierde maal werd hij nu wereldkam- pioen. De Duitscher Krewer werd tweede. Onze landgenoot Leddy reed de eerste 60 K.M. uitstekend, doch was daarna gedwon gen door motorpech den strijd op te geven. Bij de schermwedstrijden te Arnhem won Nederland den landenwedstrijd op den degen. Bij de zwemwedstrijden te Kopenhagen be haalde mej. Braun twee overwinningen n.l. 100 M. vrije slag en 100»M. rugzwemmen. Mej. Baron wera tweede op de 200 M. schoolslag. Tennis. Intern. Kampioenschappen te Noordwijk. Timmer won het heerenenkel- en dubbrl- spel. Het eerste van en het laatste met Fisker. Mej. Anssem won in drie nummers dames- enkel, damesduhbel en gemengd dubbel. BOND VAN ARBEIDERSZANG- VEREENIG1NGEN IN NEDERLAND. Deze bond vierde Zondagmiddag in den muziektuin met een Jubileumszangersfeesl het 25-jarig bestaan. Het initiatief daartoe werd in 1902 door de Amsterdamsche „Stem'' genomen. Direct sloten zich 5 vereenigingen met 308 leden aan, wel'k aantal nu gegroeid is tot 140 koren met 6600 leden, en is de muziekbibliotheek thans 125 werken voor gemengd mannen- en vrouwenkoor rijk, waarvoor de gedichten kwamen van C S Adama van Scheltema, Rene de Clercq, Dirk Troeistra, Margot Vos en vele anderen, en gecomponeerd werden door Fred. J. Roeske, Isr. Olman, Otto de Nobel, Joh. Caro, Joh Jeja, enz. 't Is niet echtier uitsluitend het socialistisch lied, dat in de bibliotbeek is oj genomen, ook nummers van andere str- king kan men er in vinden. Het jubileumsconeert begon met de u!t- voiering van een tweetal marschen door de muziekvereeniging ..Excelsior", dir. G. An derson, en langzamerhand kwam er meer publiek. De aanvang van het concert was op twee uur-gesteld, doch het was bijna half drie, toen de dirigent van het Alkmaarsche koor „De Stem des Volks", P. A. Blauw voor de lessenaar kwam om met begeleiding van „Excelsior" de samenzang te leiden Men zong Strijdliederen-fantaisie van Hendrik Altink, en het liep goed van sta- pel, behoudens een oogenblik, dat het koor even uit de rails liep, doch de dirigent kreeg het weer gauw in't rechte spoor. Daarna werd op geestdriftige, hartstochte lijke wijze gesproken over de oprichting en het doel van den bond, en na mededeeling, dat Enkhuizen en Schagen verhinderd waren te komen, en Amsterdam met twee extra: nummers die leemte zou aanvullen, kwamen de afzonderlijke voordrachten aan de beurt, achtereenvolgens gezongen door koren uit Landsmee, Anna Paulowna, Zaandijk. Aik- maar, Assendelft, Koog aan den Zaan, Den Helder en Amsterdam. Het koor uit Amster dam was het beste van alien, van de ande ren was het eene be-ter dan het andere en zong men de stukken met afwisselend ge luk. Zeer dikwijls had het zingen van de ta- melijk sterke wind te lijden, zoodat niet alles goed te hooren was. Het meisjeskoor „De kleine Stem" uit Koog-Zaandijk, dir. H. Stolp, gaf voor de pauze een goede vertolking van een tweetal liederen, en „Excelsior" leidde de tweede af- deeling van het programma in met drie nummers.' Dit is het resume van het jubile umsconeert, dat met bekwame spoed werd afgewerkt. A K UIT BERGEN. Toen de violist Albert Sluijter voor het eerst hier 'n kerkconcert gaf, was er bijn? geen publiek. Vrijdagavond probeerde hij hei nog eens en mocht wel geen talrijk publiek vinden, maar toch 'n opkomst die veel beter was dan bij zijn eerste concert. De violist wijdt gaarne z'n aandacht aan de oude men ters, die voor zijn instrument kunstwerker schreven en zoo kregen we een programma waarop 'n sonate van Handel, een van Tar- tini, 'n componist, die in,deze sonate veei dubbelspel voor de viool geeft, 'n Adagio en e Drogist: U moet nooit met zulke klanten twisten denk er aan dat de klant altijd gelijk heeft waar ging het over? Nieuwe winkeljuffrouw„Zii zeide dat wij beroerde ..afzetters" waren" {Passing Shawl L/lj'K rc ilUUIII. r\. J. DVglUIdll CI BROUWERtJ O'ORANJEBOOH-ROTTERQAM

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 2