Alkmaarsche Csurant Het geheim van de oude kast. FEIIILLETON. No 17* *927 Honderd negen en twintlgsti Jaargang. Din^dap: 26 Juli. Radio-hoekje Wcensdag 27 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten. 12-362.Lunchtnuziek door het trio van het restaurant „De Rozenboom" te Bussum, oodier leiding van Willem Lohoff. 5.-6. Vooravondconcert door het A. N.R.O.-orkest. Sophie Bijleveld,* pi#no, o.a. De onvoliooide symphnie van Schubert. 6.6.30 Lezing door Ir. F. W. KUk, over: Stedenverwarming. 6 307._ (vervolg) Vooravondconcert Po- puiair programma. 6.457.45 N.O.V.-uit- zending Viool- en pianoconcert door den heer S. v. Leeuwen en Mej. Fietje Vos, piano. 1 Adagio en finale uit het G-moll vioolconcert, BruCh. 2. Fantasie D-moll, Mozart. 3a. Me- nuet, Mozart-Burmester. b. Spanische Tanz. 'de Sarasate. 4a. Cubana, de Falla. b. Etude 1 Maria, Schubert-WiThelmj. c. Polonaise op 21 A-dur, Wieniawsky. 7.45 Politieberichten 8.10 Italaansche Opera, Cav. M de Hondt A ans kilting van het Concertgebouw te Am sterdam. 1. Ebrea; Aria „Se opresi ognor", Meyerbeer (Sign. Luigi Balzam, bas). 2. /Turandot: „Mortedi Liu", Puccini (Signer1- na Enrica Alberti, lyrisch sopraan). 3. II Barbiere di SivigliaCavatine Figaro, Rossi ni (Sign. Leo Piccioli, bariton). 4. Sansone ,Sans Gene), Romanza (Signorina Elena Le- bedensky, mezzo-sopraan). 5a. L'Arlesiana, Lamento di Federico, Gilea. b. Ay, Ay, Ay, Canzone, Osman Perez (Sign. Giobanni Ma- purita, tenor). 6. Dinorah; Ombra leggiera, 'Meyerbeer (Signorina Guiseppina Lucchese, sopraan). 7. Pescatori di Perles; Duetto „Del tempio al limitar", Bizet (Signori Ma- nuritta, tenor en Piccioli, bariton). Pauze Na de pauze optreden van degelfde solisten 10.15 Nieuwsberichten. 10.3012.— N. O. V.-ui'tzending. Dansmuziek uit Cafe Centraal ,,'Diele" te Scheveningen door de Internatio nal Five Los Caramhas Ci'hcos. Daventry, 1600 M. 12.20' Het Daventry- kwartet en solisten (sopraan, piano). 1.20 2.20 Orkestconcert. 3.20 Daventry-strijkkwar- tet en solisten (sopraan, bas, viola). 4.05 La zing: Scandinavia. 4.20 Concert (vervolg). 3.35 Kinderuurtje. 6.20 Orgelconcert door Reginald' Foort. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Tijd- sein, weerbericht, nieuws. 7.05 (vervolg) Or gelbespeling. 7.20 Lezing: Norwich an air port. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. J Armstrong, tenor. 7.50 Variete. 9.'20 Nieuw? compos'ities. K. Lark, bariton. E. Fisher, piano. Orkest. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Causerie. 9.56 Symphonie-concert. Dr Brods- ky, viool. Symphonie-orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert 5.05—5.55 Concert (piano, Viool, cello). 8 50 10.50 „Paljas", opera van Leoncavallo. Orkest en soli. Langenberg, 469 M., Miinster 424 M.. Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestcon cert. 5.50—6.50 Kamermuziek. 8.50 Orkest concert Noorsche muziek. Orkest ond'er lei- ding van O. J. Kuhn. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. en Berlijn '484 en 566 M. 12.20—5.50 Lezingen en les sen. 5.506.20 Operettemuziek. 6.20—8.05 Lezingen en lessen. 8.30 „Das Dorf ohne Glocke", zangspel van Kiiruneke. 10.50 11 50 Hongaarsche muziek. I. Amburs, so praan. Orkest van cafe ..Vaterland1'. Hamburg, 395 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.35 Het OndTicek-kwartef uit Praag. 9 40 Vocaal concert. C. Bosz, sopraan. A. Seeker, piano Daarna dansmuziek tot 11.10. Brussel, 509 M. 5.20-^-6.20 Kamermuziek 8.20 Orkestconcert. 9.2010.20 „Calathee", opera cotnique. Binnenland NEDERLANDSCH ZANGERSVERBOND Een monument voor Brandts Buys. Het Nederiandsch Zangersverbond dat Zondag te Arnhem in algemeene vergade- ring bijeenkwam, werd Zaterdagmiddag of- ficieel ten gemeentehuiben ontvangen. Nadat in „Musis Sacrum" een generale repetitie was gehouden van het muziekwerk „Zegepraal" dat bij het graf van den com ponist L. F. Brandts Buys zou worden uit- gevoerd, begat men zich per extra tram naar velp om vandaar naar de begraafplaats te Rosendaal te wandelen. Daar vereeni-gde men zich een aantal koren met vereenigingsbanieren bij de Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. Duijts Gaydou. D En Rinaldo, hernam Silvia, als die Spanjaard mij morgen ochtend niet meer hier vindf, wanneer hij zijne vertrekken ver- laat, zeg hem dan dat ik naar de Marina ben gegaan, en misschien wel tot Kareggio, naar ons zomerverblijf, voor de zeelucht Laat dat aan mij over, Signora, ik zal dien Senor Spanjaard wel koest houden en hem beet te nemen. Zijn fijne glimlach, moet •chikt is! Ik heb juist zoo'n grooten lust om hem beet e nemen. Zijn fijne glimlach, moet nqg fijner worden. Ik heb dien don Juan in Modena ontmoet, bah! maar ik hield me nu net of ik hem nooit gezien had; jawel, de oude Rinaldo heeft nog een goed geheu- gen. Komaan, we zullen tegen de Ave Maria vertrekken, viel Silvia hem in de rede, ik ga mij en Alfonso gereed maken. Wil mij waar- •chuwen Gualtiero, als alles klaar is. VII. In dezen tijd van snelrijdende luxe treinen, auto's fietsen en vliegmachines, kan men zich {aaTsFe'TuslpTaals van Ludwlg Felix Brandts' Buys. De voorzitter van het Zangersverbond, de heer Joh. W. Be Hage schetste daar de be- teekenis van dez-en componist. Spr. verzocht daarop den eere-voorzitter van Rotte's Mannenkoor, den heer J. R Kornacker het monument te onthullen. Het monument is door den Haarlemsthen beeldihouwer L. J. Vreugde vervaardigd. De beeldhouwer heeft met zijn werk wi'llen sym- boliseeren een hulde van zingend Nederland aan Brandts Buys. Aan den voet van bet mo nument ligt geknield een zingende knaap, de oogen gericht op het borstbeeld van den componist, waarboven in breeden gebogen rand de woorden „zingend Nederland" zijn gebeiteld. Daarom leest men Ludwig Felix Brandts Buys 1847—1917. Het geheel is uit- gevoerd in Euville-marbrier (Fransche kalk- steen) Eenige kransen werd en bij het monument neergelegd. Ds. Gouverneur te Rosendaal voldeed daarna aan het verzoek van den voorzitter van het Verbond om namens Bon. Van Pal- landt, die verhinderd was persoonlijk te komen, het monument te aanvaarden. De heer J. C. Willemse (Rotterdam) gaf daarop in een gloedvol'le toespraak uiting aan de gevoeiens welke vele zangers voor Brandts Buys bezielen. Daarna weerklonk Brandt's Buys' werk MZegepraal". De uitvoerende zangkoren werden gedirigeerd door den heer Bern. Diamant, wien aan het einde door den voor zitter van het Verbond warme hulde werd ebracht Een oud-leerlinge van Brandts hys voegde daarbij woorden van dank aan dirigent en zangers, voor hetgeen zij deden om den stillen wensch van den componist in vervulling te doen gaan. Zondag werd in Musis Sacrum te Arnhem de 74e jaarvergadering gehouden van het Nederiandsch Zangersverbond onder voor- zitterschap van den heer Joh. W. B. Hage te Nijmegen. In het jaarverslag van den secretaris, den heer W. Sterk, wordt gewaagd van een ge- stadigen bloei. In 1926 werden 3 vereenigin- gen ingeschreven; in totaal zijn 62 vereeni- gingen aangesloten met 4100 leden. De rekening van den penningmeester, slui- tend met een saldo van f 348 95, werd vast- gesteld Op voorstel van het hoofd-bestuur werd een bedrag van 400 a 500 _gevo- teerd1 voor de herdenking van het 75-jarig bestaan van het Verbond. De heeren Hage en Kornacker werden resp. ais voorzitter en penningmeester bij acclaniatie herkozen. De vereeniigng Caecilia, 'Den Haag, werd aangewezen om een lid in het hoofdbestuur aan te wijzen voor de va- cature ontstaan door het bedanken van den beer M. J. F. W. v. d. Hagen te Den Haag. Door den afgevaardigde der vereeniging werd medegedeeld dat de heer J. de Quack voor deze vacature zal worden aangewezen. INDISCHE TELEGRAMMEN. Het communisme in Indie. Te Medan zijn gearresteerd twee nieuwe extremistische leiders, die bezig waren met de eerste pogingen tot het stichten van een organisatie ten einde te komen tot een alge- meen verzet aan de Oostkust van Sumatra De inval bij de Indische studenten. Naar aanleiding van den inval bij Indische studenten te Den' Haag en Leiden schriift de „Deli Crt.": Een eerste eisCh zal zijn, dat alle studen ten bewijzen vrij te zijn van communistische smetten. De opleiding op 's Lands kosten mag toch zeker meebrengen, dat de op die wijze verkregen kennis niet tegen dat land wordt aangewend. Een tweede eisch is, dat aan al die oplei ding in Nederland nu een einde wordt ge- maakt. Zoodra de Medische Hoogeschool ook hier in werking is, zullen al die Indische in- tellectueelen hier bun opleiding kunnen vol- tooien. Ook dan dienf er een behoorlijke zakelijke waarborg te zijn, dat de aldus opgeleide ambtenaar, indien hij door eigen schuld of geestesrichting ongeschikt wordt voor den Landsdienst, dat geld in de schatkist terug- stort. We moeten toch langzamethand zooveel zelfrespect krijgen dat we ons door die jeug- dige communistjes niet meer met open oogen voor den gek laten houden. Het staat zoo slapjes en zoo aftandsch. Laten we daarvoor in de plaats stellen den onverzettelijken wil, dat dit land bestuurd wordt in den zin zooals volgens ors ouderen en rijperen met meer levenservadng noodza- kelijk wordt geacht. En met ijzeren hand al dat detaitistisc.he gedoe buitensiuiten. Laten we toch „mannen" zijn! (De toelagen van deze studenten, vcor zoover zij op gouvernements-kosten stu- deerden, zijn reeds ingetrokken) Een communistisch Kamponghoojd. Te Padang bevindt zich in preventieve hechtenis het kamponghoofd van Anak Air ih hef oFdeTdSfnct Kofa TeSfah, Boejoeng" Surg,"'de fieeF H. Kdn?l'dt, afgmar'dBfde van Anak, in verband met enkele feiten, die, dank zij den speurzin van de gewestelijke recher che, aan het licht zijn gekomen. Men be- schikt n.l. over bewijzen, die aantoonen dat het kamponghoofd tijdens de uitioering van zijn functie niet alleen ten dienste heeft ge- staan van de communistische raddraaiers doch zelfs min of meer de leiding heeft ge- had in de voorbereidingen voor de commu nistische terreur. Deze kepala kampong werd eenige maan- den geleden in preventieve hechtenis gesteld, in verband! met onregelmatigheden met gou- vernementsgelden. Kortgeleden werd hij ech- ter voorloopig op vrije voeten gesteld. Het onderzoek naar de knoeierijen wordt inmid- dels voortgezet. Na ongeveer tien dagen uit de preventieve hechtenis te zijn ontslagen, legde de gewes telijke recherche op 's mans vrijheid beslag op grond van het volgende Omstreeks de maand! November 1926 zou er ten huize van het kamponghoofd een ver- gadering zijn belegd, welke zou zijn bijge- woond door een 40-tal communisten. Van d-e leiders waren o.m. aanwezig Hadji Imam Samad, Gandjil, Sirin, Na' Abbas, Moerai, alien beruchte figurer, uit de communisti sche terreur in de Ommelanden. Op die ver- gadering werden de plannen beraamd voor moorden op den assistent-demang en de penghoeloe kepala's. Aan de propagandisten werd gelast om zooveel en zoo spoed'ig mo- gelijk leden te werven onder lieden, die nog niet waren aangesloten. Deze lieden fcregen vijf dagen den tijd om zich bij de Barisan Merah aan te sluiten. Voorts werd op de ge- wone manier propaganda gemaakt, zooals allerlei voorspiegelingen omtrent belasting- vrijdom enz. De vergadering verliep zeer geanimeerd, waarna een maaltijd werd aangeboden door het voor de communisten zoo sympathieke kamponghoofd. Hiertoe werden enkele per- sonen de kampong ingestuurd1 om „namens de kepala kampong" eenige kippen „op te eischen. Den volgenden morgen werd het kam ponghoofd gearresteerd in verband met bo- vengenoemde onregelmatigheden Men wist toen editer niets van de gehouden vergade ring af, dus de arrestatie geschiedde geheel toevalhg en bijtijds. BESTRIJDING DER VIVISECTIE. Zaterdagmiddag hieJd in het Americaan- hotel te Amsterdam de Nederlandsche Bond tot bestrijding der vivisectie haar algemeene vergadering. In haar openingswoord zeide de president? mej. Suze Groshauz, o. m.: Dat wij met ons werk vorderen, is niet ge makkelijk tie bewijzen; tcch is het zoo; wij vinden bij de tegenwoordige jeugd meer spon- taan medelijden en inzicht. Thans vindt ons streven weerklank bij het meerendeel der die- renbeschermers, der vegetariers, bij de beele theosofische wereld, en de artikelen in tijd schriften, soms ook in de dagbladen, toonen aan, dat de reactie tegen het medisch ratio- nalisme toeneemt. De secretaris, de heer Y. Hettema. gaf hierna een overzicht der verrichtingen van den bond over het afgeloopen jaar. De penningmeester, mr. S. Rink, decide mede, dat de winst- en verliesrekening op een totaal bedrag van 19.740 een vcordeelig saldo oplevert van 3550, zoodat de finan- cieele toestand gunstig mag genoemd worden. Ten slotte hield prof. dr. Van Hindeloopen Labberton een causerie over de theosophische wereld-universiteit. Hij gaf als zijn mooning te kennen, dat van de werkelijke alschaffing der vivisectie geeu sprake kan zijn alvorens de medische weten- schap tot andere geneeswijze over zal zijn gegaan. In het belang van den Bond riep hij diens steun in voor de plannen van theoso- fisch-medische zijde bestaande, om in Neder land een nieuwe ziekeninrrichting, waar hoofdzakelijk psycho-analyse, water, lucht en mentale geneeswijze zullen worden toege- past, op te richten. Bij acclamatie werd besloten het hoofdbe stuur te machtigen in deze te doen wat het goed acht. TROELSTRA'S MEMOIRES. Bij Em. Querido's Uitg-Mij. Amsterdam zullen verschijnen: Mr. P. J. I roelstra's .,Gc- denkschriften" in drie deelen. Het eerste deel, getiteld „Wording", dat een min of meer op zichzelf staand afgerond geheel is en ver- lucht zal zijn met ongeveer veertig illustra- ties, zal binnen enkele maanden het licht zien. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. De Ned. R. K. Bond voor groote gezinnen hield Zaterdag en Zondag te Tilburg cen congres onder leiding van den heer J. W. F. van Meegeren uit Venlo. De bijeenkomsten werden bijgewoond door afgevaardigden van 30 afdeelingen, te zamen vertegenwoordigende 5997 leden, en voorts waren aanwezig het Eerste Kamerlid De Jong, het Tweede Kamerlid dr. Moller, de heer J. van Oudenhoven, wethouder van Til- nauwelijks voorstellen het langzame reizen met een karos, wel een voor het doel goed1 in- gericht, maar toch altijd lomp voertuig en vooral tijdroovend, omdat men genoodzaakt was dikwijls van paarden te verwisselen en in kleine zeer primitieve en weinig betrouw- bare herbergen te overnachten, in eenzame landstreken, waar de eenvoudigste levensbe- hoeften soms niet te vinden waren en het' comfort voor vrouwen en kinderen geheel ontbrak. Wel is het waar, dat de hoogste adel zelfs, de verfijning van het hedendaag- sche leven niet kende, zoodat men zich wel tweemaal bedacht, voordat men met vrouw en kinderen een langen tocht ging ondernemen. Silvia moest nu zelif handelen, zij dacht niet aan de gevaren, aan de vermoeienissen, die zij en haar kind tegemoet gingen Haar man zoeken en redden die gedachte alleen stond bij haar vastde vader van haar kind uit de gevangenis bevrijden, dat was haar doel en zij weifelde niet, zij vreesde niets; haar liefde gaf haar moed en kracht om alles te doorstaan, en zij bespoedigde de toebe- reidselen. Toen alles klaar was, wekte zij den kleinen jong^n. Zij kleede hem voor de lange reis aan en na een kort avondmaal begaf zij zich •naar het eerste binnenhof, waar de wagen ge reed stond. Twee ruiters waren al met de muilezels vooruit gereden, en Gualtiero met nog twee man, goed gewapend en van het noodige den Reichsbund Kinderreiche Deutschlands en dr. L. J. Sicking, oud-rector van het R. K. Meisjes-Lyceum te 's-Gravenhage. In zijn openingsrede wees de voorzitter er o. m. op, dat in 50 gemeenten afdeelingen zijn gevestigd, met ongeveer 8000 leden. Vervolgens sprak spr. er zijn groote vreug de over uit, dat met medewerking van den Bond zulke belangrijke, voor het groote ge- zin voordeelige wijzigingen in het Rijksbelas- tingstelsel zijn aangebracht. In de richting van meer uniforme schoolgeldheffingen waar- bij rekening wordt gehouden met de groote gezinnen, is de Bond nog steeds krachtig werkzaanj. De houding van den minister van kolonien in zake aanstelling van politie-pa- soneel in Ned. Indie met geen of klein gezia, waartegen het Kamerlid mr. dr. Deckers be- reids is opgekomen. werd door spr. scherp gelaakt. Warme hulde bracht hij aan den mi nister van justitie voor zijne weigering der kon. goedkeuring aan den N. Malthusiaan- schen Bond. De bondssecretaris, de heer J. H. Kray, Breda, bracht een opgewekt jaarverslag uit, waarin hij de resultaten van het afgeloopen jaa roverzag, een verblijdenden groei van het ledental constateerde en o. a. in uitzicht stel- de een hernieuwde krachtige poging om te komen tot instelling van een Rijks-Kindertoe- slag-fonds. Het financieel verslag van den penning meester, den heer ir. J. W. Reuser, Nijmegen, vertoonde een vrij gunstig beeld van den toe- stand der financien. In de avondvergadering, welke een feeste- lijk karakter droeg, hield dr. J. L. Sicking eene rede tegen de „vunze en vloekwaardige praktijken" van den N. Malthusiaanschen Bond. Den tweeden dag werd de begrooting goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 5250. Tot bestuurslid werd in de vacature- T. J. J. Hazevoet gekozen de heer J. G. Beumer, Amsterdam. Eene uitbreiding inderging verder het be- stuur met de aanwijzing van den heer J. de Boer te Venlo, aan wien opgedragen zal worden om deel te nemen aan het Intern. Congres tot bestrijding van het N. Malthn- hianisme, dat van 28 Augustus tot 3 Septem ber a.s. te Geneve zal worden gehouden. Het bestuur kreeg machtiging om zich een „medische specialiteit" te assumeeren. De volgende Centrale Raadsvergadering zal te Nijmegen worden gehouden. Te dier gelegenheid wordt meteen het 10-jarig be staan herdacht met een congres ter bestrij ding van het N. Malthusianisme. De vergadering sprak zich uit voor een krachtig streven voor instelling van een Rijks kindertoeslag en de oprichting van een moe derfonds. Aan het einde van deze ochtend'bijeenkomst spraken de Duitsche afgevaardigde. de heer H. Konradt en het Tweede Kamerlid. dr. Mol ler over de stuwkracht van dezen Bond in den strijd tegen de ondergraving van het christelijk huwelijks- en gezinsleven. In de slot-vergadering hield men zich in hoofdzaak bezig met statuten en reglements- herzieningen. - EXPORT VAN LANDBOUW- PRODUCTEN. De Ned. uitvoer van vee en landbouwpro- ducten bedroeg gedurende de eerste zes maan den van het locpende jaar blijkens de gege vens van het Centraal Bureau voor de Sta- tistiek en de Ned. Landbouwhandelskamer Paarden 7562. Aangezien Zwitserland in de afgeloopen maand geen paarden uit ons land betrok, is het totaal der uitgevoerde dieren iets lager gcbleven dan in Mei; evenwel mag het toch nog als bevredigend worden beschouwd en stemt de export van paarden gedurende het afgeloopen halfjaar reeds meer tot tevreden heid, want in totaal werden 7562 stuks uitge- voerd, waarvan rond 3G0O naar Duitschland (vorig jaar 3500) en 2900 naar Belgie (vo rig jaar 1600). De afzet naar andere lander, is van minder groote beteekenis. Ook van runderen was gedurende Juni ce uitvoer niet zeer groot, maar evenals van paarden was ook van deze rubriek gedurende de afgeloopen 6 maanden de totale buitenland sche afzet aanzienlijk grooter dan in het eerste halve jaar van 1926 De voornaamste afnemers waren Belgie Italie en Spanje, naar welke landen van den totalen uitvoer, groot 22.900 stuks, resp. 12.400, 3500 en 5000 stuks gingen. Uit deze cijfers blijkt duidelijk de grodte export, want in dit eerste halfjaar van 1926 bedroeg het totaal slechts 4300 en de afzet naar genoem- de drie landen resp. 1200. 1700 en 800. Varkens en schapen. Wel betrokken Duitschland en Belgie vrij groote hoeveelheden varkens, n.l. resp. 5000 en 4000 stuks, maar de export naar Frankrijk en Italie was veel belangrijker, n.l 17.600 en 11.000 stuks. Hierdoor was het totaal dit eerste halfjaar 39.000, tegen slechts 2300 in de eerste geld voorzien, zouden dicht achter den wa gen rijden. Rinaldo deed zijn meesteres uitge- leide tot aan het laatste binnenplein. Hij was diep bewogen, de oude man, hoe gaarne was hij ook medegegaan om zijn meester te hoe- den, zijn beminde Signora en den kleinen Al fonso te beschermen Maar hij eerbiedigde de bevelen van Silvia, die bij bewonderde. En hij was toch ook blij op het kasteel te mogen passen, het kasteel waarin hij oud geworden was en dat evenals hij, niettegenstaande de hooge jaren, nog flink was en recht stond. Vaarwel, Rinaldo, God zij met u; addio, mijn goeden vriend, ik hoop met uw meester terug te komen, en zij reikte hem de hand, die de trouwe dienaar eerbiedig kuste. Hij zweeg, zijn keel was dicht gesnoerd, en twee tranen vielen op de blanke vorstelijke vingers van haar, die hij had zien geboren worden Addio, Alfonsino, zei hij eindelijk, buon viaggio! Het was een prachtige avond. de laatste zonnestralen hadden een zachten gloed achter gelaten, die weldra in het violet overging, en waarin de avondster als een diamant schit- terde. Venus, Gedin der Liefde, gij straalt op mij neer, peinsde Silvia. Dat zal mij geluk aanbrengen Vaarwel mijn dierbaar huis! Mijn tuin, mijn oranjeboomen Ik hoopte dagen van vrede en geluk in den olijfboom- gaard met Walfried en ons kind door te bren- gen O, de prachtige wandelingen, die we in het park zouden gedaan hebben Vaar wel, mijn schoone bergen, mijn mooie mar- mergroeven. Zal ik u ooit weerzien? O, mijn God, behoed dat alles, het kasteel mijner va- deren, mijn die'baar Motignoso, vaarwel! Venus schitterde aldoor, en weldra werd een andere ster zichtbaar, vervolgens een der- dc en eindelijk flikkerde de hemel van ster- ren, die de vertrekkende vrouw zouden verge- zellen. In be verte, heel zacht, begon een klok het Ave Maria te luiden; dat was de toren van Massa en de klank verhelderde, naarmate hij zich verhief; daarna volgde de klok van Avenza en van meer naburige dorpen, een concert van gebedsklanken, het lied van de Ave Maria De lippen van Silvia bewogen zich, zij sprak het gebed halfluid uit, en drukte haar zoontje dat rustig in haar armen was inge- slapen, innig tegen zich aan. Vaarwel, vaarwel. De nacht is aangebro- ken. Alles is donker op den weg. Montigno- so is nog zichtbaar uit de verte; Rinaldo heeft op den hoogsten toren een licht ontstoken, op- dat zijn meesteres nog lang het ouderlijke huis zou kunnen aanschouwen. En toen ver- dwenen ook de oude torens in den donkeren nacht. Silvia boog haar hoofd over haar slapend kind; heete tranen schitterden aan haar lange wimpers. Zij sloot de oogen en viel in een zes maan0en van 1926. Een eveneens grooteren afzet naar het buv- tenland ziet men voor wolvee en deze zal in de komende maanden zeker nog aanzienlijk stijgen, omdat Frankrijk en Denemarken nog slechts pas met de afname zijn begonnen. In de eerste zes maanden werden geexpor- teerd 4000 oudere schapen, tegen nog geen 1000 in de eerste helft van vorig jaar. Levende hoenders. Langzamerhand beginf de export van le vende hoenders weer toe te nemen; in Juni bedroeg deze al weer 200 000 stuks, in het af geloopen half jaar bijna 700.000. Evenals andere jaren blijven onze Oostelijke buren verreweg de grootste afnemers, n.l. 600.000 van de 700.000 d'ieren gingen naar Duitsch land. Vorig jaar bedroeg de Juni-export slechts de helft, n.l. 100.000 stuks; die van de eerste zes maanden 400.000 en die naar Duitsch land slechts de helft van den fegenwoordigen. nl. 300.000. Ook geslachte hoenders hadden grooteren export dan verleden jaar, n.l. 1070 ton of 400 ton meer dan in de eerste helft van 1926. Naar Duitschland en Engeland ging daarvan resp. 422 en 612 ton, dat is dus na de geheele uitvoer! Vleesck. Ook de vleesch-uitvoer is in het afgeloopen halfjaar aanzienlijk grooter geweest dan ge durende de overeenkamstige periode van 1926; deze steeg n.l. van 37.600 tot 65 900 ton. Bovendien ging vorig jaar bijna alle vleesch, zoowel versch als gezouten, nam Engeland, maar thans namen Duitschland en Frankrijk 36.150 ton daarvan af (20.3 e? 15 8 resp.); daarnaast steeg de bacon-uitvoe naar Engeland van 9000 tot 22.600 ton. Ge weldige stijging dus ook hier! Boter. In de afgeloopen maand heeft een zeer groote export van boter naar Engeland plaats gevonden; n.l. ruim drie millioen kilo, zoodat Duitschland niet onze grootste afne- mer was in Juni. Maar in't eerste halfjaar nam dit land wel de eerste plaats in, n.l. met 16 van de 24 millioen kilo, tegen Engeland slechts 3.5 De totale uitvoer gedurende het eerste se mester van 1926 bedroeg 21 3 millioen, waar van toen 14.7 naar Duitschland en 4 millioen kilo naar Engeland. Dus ook hier weer een toenemende export, al was de waarde helaas minder. Kaas. Ook stijging van den kaasuitvoer, zoowel in de maand Juni als in het eerste semester, vooral wat betreft Goudsche en andere niet- Edammer. De totale export in de eerste 6 maanden steeg van 36900 tot 44.500 ton en wel: Goudsche van 15.600 tot 18.500; Edammer van 17.800 tot 19.000 en andere kaas van 3 500 tot 7.000 ton. Van de Goudsche ging' 11.000 van de 18.500 ton naar Duitschland en van de Edammer 6.400 van de 19.000 ton. Melkproducten. Melkprodueten hadden eveneens in alle op- zichten een grooteren export. Gesuikerde con- dens steeg per semester van 65.000 tot 69.500 ton, ongesuikerde van 3.000 tot 3.600 ton, melkpoeder van 5 200 tot 6.200 ton; het to taal liep dus van 73.200 tot 79.300 ton. Eieren. Evenals van alle andere veeteeltproduc- ten is ook van eieren de totale export over de eerste zes maanden-van het loopende jaar grooter dan in de overeenkomstige periode van het vorige. De stijging liep van 31.5 tot 39.5 millioen kilo en bedroeg dus acht mii' stuks. Wel neemt de uitvoer nu weer af, maar is Juni bedroeg deze toch nog 7.5 mill, kilo, waarvan 5 5 mill, kilo naar Duitschland ging. Van den totalen export ad 39.5 mill, kilo g'.ng niet minder dan 29 mill, kilo naar onze Oostelijke buren, tegen vorig jaar slechts 23 mill. kilo. Dien. Zaaigranen werden in Juni niet uitgevoerd en ook n'iet-zaaigranen hadden geen groote ren afzet dan vorige maand. Voor het half jaar evenwel was de uitvoer van niet-zaaigra- nen grooter, zulks in tegenstelling met zaai- grdnen en peulvruchten (de laatste zelfs aanzienlijk minder). Ook voor de handelszaden valt iets derge- lijks waar te nemen; alleen geel mosterdzaad steeg pei" semester van 1.1 tot 2 millioen kilo en beetwortelzaad van 0.9 tot 1 mill. kilo. Aan uien werd dit eerste halfjaar uitge voerd1 53.4 millioen kilo, tegen 32.8 in 1926. Aardappelen. Onze buitenlaodsche afzet van aardappe len is dit halfjaar al zeer groot g;eweest, n 1. 210 millioen kilo tegen slechts 97 in de eerste zes maanden van't vorige jaar. Duitschland alleen betrok de enorme hoeveelheid van 100.000 ton, dus rond de helft van het ge heel en 80.000 ton meer dan in 1926. Enge-i land1 nam voorts 17 en Frankrijk 14 millioen kilo af en Belgie 46. sluimering tusschen droomen en waken. De opeenvolgende tragische gebeurtenissen van dien dag hadden van haar krachten veel gevergd. Zij had in groote zielsspanning ge- leefd en moeten handelen. Nu, zacht gewiegd in het rijtuig, kwamen, door de omringende duisternis, de stilte van den eenzamen weg, alleen maar onderbroken door het eentonig hoefgetrappel der paarden, haar zenuwen tot ontspanning en zij was door een soort hypno se bevangen. Na ongeveer een uur haalde het rijtuig d< twee ruiters, die vooruifgereden waren in er men stopte om te vernemen of de weg veilig was; daarna werd de groote tocht aanvaard. De weg liep dicht langs het strand; men hoorde de zee haar lied zingen, de groote in- drukwekkende stem van't oneindige Al de kreten van haar slachtoffers, al de liederen der matrozen, die na een lange reis weer thuis komen, en de klaagliederen van de we- duwen, die hun mannen nooit meer zullen zien terugkeeren, de gebeden, die ze uitspre- ken, als alle hoop verloren is; dat alles weer klonk zacht en weemoedig in het geluid der tegen het strand brekende golven. Silvia was uit haar sluimering ontwaakt. Zij wist eerst niet, waar ze was; maar he warme lichaampje van haar kind, tegen haar aangedrukt bracht haar weldra alles wat dien dag gebeurd was, in herinnering. Zii riep Gualtiero, die bij het portier reed. (Wordt vervoted)'.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5