Alkmaarsche Gourant Het geheim ran de oude kast. Ntnderd negen en twlntigsti Jaargang, Radio-hoekje Binnenland FEUILLETON. CITY-BAGS. L. Fraubenberg, Alkmaar. No 174. 1927 Woensrtaa 2< Juli. Donderdag 28 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten 12.362.Lundhmuziek door het trio van het Restaurant „De Rozenboom" te Bussum onder leiding van Willem Lo'hoff. 6.8 Vooravondconcert door het A.N.R.O.-orkest Liesje de Haas, sopraan. Egb. Veen, piano 7.46 Politieberichten. 10.30 Nieuwsberiphten 8 10 Christel. Radio-avond. Spr.: Ds. Lengkeek, docent a. d. Theologische school van de Ghr. Geref. Kerk te Apeldoorn, over Licht. Het muzik. gedeelte van 8.108 30 en van 9.10.30. Mevr. W. Cante, sopraan De heer v. Amerongen, bas. Van 8.309.van. uit de Ohr. Nat. School te Amersfoort. Zang door de leerlingen van het 5e en 6e leerjaar onder leiding van D. H. Huygen. Met orgel en vioollbegeleiding door de heeren J. v. d Rotte en J. F. A. de Kruyff. 1. Duet voor so praan en bas uit de cantate „Ich hatte viel Bekummernis", Bach. Kinderzang: Ps 100 Koelman. 4. Het Vaderland, Methfessel !De verloren zoon, ten Kate, naar Sankey. 6 Wilhdmus, van Marnix v. St. Aldegonde 7 In't Voonhout (17 Nov. 1813), Dr. J. P Heye. 8. le ged. rede van Ds. F. Lengkeek 9. Le songe d'Herode, uit het oratorium „L'Enfant du Christ", van H. Berlioz" (bas). 10. Recit. en duet uit het oratorium „Die Schopfung", Haydn. 11. 2e ged rede van Ds. F. Lengkeek. 12. Aria voor bassolo uit het Oratorium „Die Schopfung", Haydn. 13 Dito voor sopraan. Daventry, 1600 M. 12.20 Daventry-kwar- tet en solisten (contra-alt, bariton). 1 20 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 Lezing: The Italian lakes. 4.20 Daventry-kwartet en solisten (so praan, bariton). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwberichten6.40 Dansmuziek. 6 50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.06 Dansmu ziek. 7.20 Lezing: The Lausanne world con ference on faith and order. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. J. Armstrong, tenor. 7.50 Concert. M. Cochran, sopraan. G. Pizzey, ba riton. Orkest. 8.40 ,,The vagabond King", muzik. comedie. Muzielc van Friml. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.40 Lezing: Persia, the land of the lion and the sun. 9.55 Een Sullivan-programma. Orkest. T. Green, bari ton. 10.5012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.20 Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 5.055.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Roe- meensche avond. Koor v.d. Roemeensche kerl Causerie. Langenberg, 469 M., Munster, 242 41, Dortmund, 283 M. 1.302.50 Orkestconcert. Moderne Weener en Berlijner operette. 5.50 —6.50 Vocaal concert (bariton, piano). 8 50 Concert. H. Bornemann, viool. F. Bick, cello. M. Alter, piano. Dr. K. Pfennig en O. Blu- menthal, declamatie. Daarna tot 12.20 Dans muziek. Konigswusterhausen, 1250 M. 2.50—5.50 Lezingen en lessen. 5.50—6.50 Orkestcon- -cert. 6.50—8.05 Lezingen en lessen. 8.50 „Ein Sommer-Abend", van Hamburg. Tot 11.10 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35 Buitenlandsche volksliederen. Orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Poipulair concert. 8.50 „Ein Sommer-Abend". Orkest, koor, soli. Tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 Af. 5.20—6.20 Kindermati- nee. 8.2010.50 Galaconcert. Zweedsche avond. Orkest, zang. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Naar de's Hert. Crt. verneemt bestaan er bij het gemeentebestuur van 's Hertogen- bosch ernstige plannen een nieuw bedrijf ter hand te nemen, nl. radio-distributie. Deze radio-distributie zoude niet geschie- dlen zooals dat elders reedls geruimen tijd plaats heeft via de locale telefoonlijnen. Proe- ven moeten hebben aangetoond, dat zulks niet <wel doenlijk is wegens de storingen, die daar- bij optreden. De bedoeling zou nu zijn speciale kabels te leggen, waarop de inwoners a raison voor een bepaald bedlrag per maand men hoor- de een som van een gulden noemen aan- gesloten kunnen worden. Zijn onze inlichtingen juist, zegt het blad, dan ligt het in het voornemen een en andVr 206 te regelen, dat de abonnes zelf de keus kunnen maken tusschen vier stations, welker programs geregeld gedistribueerd zouden worden. Dit zoucre een voorstel Beteekenen b'oven het systeem van distribute per telefoonlijn, waarbij men immers is aangewezen op een bepaald station. EEN BOUWKWESTIE TE HEEREiNVEEN. Namens den heer J. G. Pothaar heeft mr. P. Binnerts het gemeentebestuur van Schoterland aangeschreven, binnen drie da- gen af te breken het in aanbouw zijde waag gebouw voor de nieuwe varkensmarkt op het Gemeentep'lein te Heerenveen. De heer P. yraagt dit op grond van een contract, waar- in de bepaling is opgenomen dat op het Gemeenteplein alleen gebouwd mag worden op een afstand van minstens 15 meter van P.'s tuinhek af. Het waaggebouw staat op een afstand van p.m. 3 meter. Intusschen werd gister rustig voortgchouwd ^an het waaggebouw. K A A S E X PORT-VE RE E N IGING „GESTAM". Er is sedert vele jaren te Edam gevestigd de N. V. „Gestam", Kaasexport-vereeniging van zuivelfabrieken in Noord-Holland. Naar aanleiding van de minder goede uitkomsten der vereeniging is een vergadtering van aan deelhoudors (zuivelfabrieken) gehouden om den toestand te bespreken In behandeling kwam een voorstel van eenige deelgenooten om tot liquidatie over te gaan. De raad van be'heer was daartegen, omdat de slechte uit komst van 1926 daartoe geen re den is, daar het verlies ontstond op den ouden voorraad! en door te hoog betaalden prijs voor de jcnge kaas. Het bestuur meende, dat de instelling ge- zond is en best kan blijven bestaan, desge wenscht als cooperatie. Besloten werd ten slotte om de N. V. te handhaven. Doch el van de zestien fabrieken zijn uit de vereeni. ging getreden tegen betaliing van een af koopsom. Deze fabrieken zullen nu weer met haar kaas naar d| markt gaan. De vij'f fabrieken, waarmede de „Gestam" wordt voortgezet, zijn „Eendracht" en ..Vol harding" te Beemster, „Ons Belang" Oorspronkelijke schets in ouden tranl door A. Duijts Gaydou. 8) Zijn wiji Avenza al gepasseerd? vroeg ze 0> dat ligt ver achter ons, Madonna. Het zal niet lang meer duren of wij zullen >pezia bereiken; daar moeten we even rust flouden. Is u een weinig bekomen, Madonna verlangt gij niets? Rinaldo heeft eenige fles- wchen Vin Santo mede gegeven. U moet er wat van gebruiken Dank, Gualtiero, ik verlang niets dan maar zoo gauw mogelijk in Gent te komen. Kent gij den graaf, Gualtiero? Zal hij ons flelpen? Wie weet hoe die arme Walfried raaar ons verlangt. Houd goeden moed, Siguora; ik ken den graaf en ik twijfel nietAls hij u ®et, zal hij zeker aan uw bede gehcor geven en Walfried vrijlaten Maar, zou het yerhaal van de Villanova waar zijn? Ik ver- irouw hem niet. Ik evenmin, Gualtiero, en daarom ben op reis gegaan; o, indien gij alles wist! Maak u zich maar niet bezorgd, Sig- ^raL .1erriip en weet meer dan u ver- moedt, denk niet aan het verleden; de toe- mst ligt voor u, en zoolang ik voor u zor- m mag, zal niemand u duxven beleedigea 1 te Middelie, en de fabrieken te Bobeldijk en Wijdenes. AAN DE ZUIDGRFNS. De bijz. Antwerpsche correspondent van het Hbl. meldt: In het station te Roosendaal heeft zich j.l. Zondag een zonderlinge historic afge speeld. Met den Belgischen trein arriveerden Her man Vos, Rosa de Guchtenaere, Ward Her mans, Boudewijn Maes en tientallen andere Vlaamsche nationalisten. Het doel hunner reis was een samenkomst te Breda met hun in Nederland1 verblijvende activistische vrien- den. Bij het controleeren der identiteitskaarten werden aan de dames en heeren eenige on gebruikelijke vragen gesteld. Zoo moest bij v. worden opgegeven waar het gezelschap wilde heengaan. Een wachtmeester der marechaussees ver- trouwde het zaakje blijkbaar niet al te goed Stuk voor stuk onderzocht hij- met groote om- zichtigheid de hem ter controleering verstrek- te identiteitskaarten. Met beslistheid werd het verder reizen van Ward Hermans verboden, wijl op zijn natio- naliteitsbewijs niet Belg maar Vlaming ver meld stond. Gewichtig wees de wachtmeester er op, dat cen Koninkrijk Vlaanderen hem onbekend was. Heel dat zonderling tooneeltje werd door een stationsambtenaar aandachtig gadege- slagen. De woordenwisseling tusschen den wachtmeester en Ward Hermans bleek hem echter wel wat te machtig om rustig toeschou- wer te blijven. Op kalme maar besliste wijze wees hij den wachtmeester er op dat er geen enkele aanleiding bestond om het verder rei zen van Ward Hermans en overige dames en heeren te bemoeilijken. Dat had tot gevolg, dat het geheele gezelschap Ward Her mans inbegrepen rustig verder kon reizen. Het lijkt ons buitengesloten, voegt het Hbl. hier aan toe, dat men hier te doen heeft met iets anders dan een vergising van een wachtmeester, die verklaarbaar wordt door de omstandigheid, dat het nationaliteitsbewijs alleen met de staatkundige grenzen pleegt rekening te houden. Publicatie van het geva' zal dus op zidize'lf voldoende zijn, om her- haling te voorkomen. Voor alle veiligheid zou Den Haag de ambtenaren, die aan de zuid!grens dienst doen, er wdlicht opmerkzaam op kunnen ma ken, dat zooiets een vrij zonderlingen indruk moet doen ontstaan, zoolang allerlei bri°f- jesaanplakkende anexionisten hier vrij binnen kunnen komen voor hun kwajongensgrollen. De j^'chelde" weet te vertellen, dat de ontvangst in Breda al niet gastvrijer was. Met een honderdtal ballingen en hun geest- verwanten wachte de aankomende dt pijn- lijke mare dat er niet in optocht naar het lokaal of eenig feed doen. Gij zijt een trouwe vriend, Gualtiero, en ik vertrouw u volkomen. Te Genua woont d.e jongste zuster van mija vader, de markie- zin Spinola. Wij zullen haar opzoeken; zij kan ons helpen, mogelijk heeft zij eenig be- richt van Walbried. Een barer zoons was ook naar Vlaanderen gegaan. Ik zie eenige lichten daar bij de zee, is dat niet de Golf van Spezia Ja, dat is Spezia, gij wilt er niet over- nachten nietwaar? Het is beter, om na eenige rust onzen weg te vervolgen; er is een goede herberg, de kleine Alfonso zal daar melk kunnen krijgen. Ik rijd even vooruit om de manschappen en de muilezels halt te laten houden bij de „Croce di Malta". Wij verlaten hier onze reizigers en keeren naar Montignoso terug. Nadat hij zijn meesteres vaarwel had ge- zegd, liet Rinaldo de poorten sluiten en de ophaalbrug optrekken. Hij deed vervolgens de ronde door het kasteel om zich te over- tuigen, dat alles rustig was. Toen keerde hij naar den linker vleugel terug, waar hij den page trouw op zijn post vond, en gaf aan den knaap verlof, zich ter ruste te begeven, Rinaldo zou zelf de wacht houden in de antichambre van de Villanova. Hij liet zich op een rustbank neervallen en bleef langen tijd in gepeins verzonken. Welke houding zou hij den volgenden dag tegen den senor de Villanova aannemen? Hij begreep wel, dat de Spaniaard met een be- mocht gemaf'ch'eerd worden, dat de vlag- gen niet mochten ontplooid worden, dat er niet mocht worden gezongen op straat. Beved van den burgemeester van Breda, natuurldjk op instructie van hoo- gerhand, en, achter dat alles, Brussel, en... het behoud van de goede ver- standhouding. Het eenig resultaat is, dat de Vlamingen, die nu den Belgischen greep zelfs op Nederlandschen bodem om hun strut hebben gevoeldi, er nog wat vinniger zullen om vechten, tot die greep zal lossen." De onderstdling hier geuit, dat Den Haag zich zou hebben geleend als „cats paw" voor Brussel is natuurlijk dwaasheid. "Optochten met ontplooide banieren houdt men 'in ons land niet zondfer fijdig te vragen toestem- ming van het hoofd der politie. Dat zal men bij de volgende begroetings- dag op Ned'erlandsch gebied moeten beden- ken en van te voren zijn maatregelen moeten nemen. Mocht dan inderdaad iets blijken van on- waardige oogendienaren van Nederlandsche autoriteiten tegenover Belgie, dan zullen de Vlamingen in hun protest niet alleen staan HET RIJDEN OVER EEN OVERWEG. Voor het kantongerecht te Wageningen is behandeld de zaak tegen den heer H. J. M. S. te Venlo, verdacht van met zijn automobiel over den overweg gij het station Ede te heb ben gereden met een snelheid van 27 K.M. per uur, althans meer dan de voorgeschreven 10 K.M. per uur. Het O. M. vroeg 5 boete of 5 dagen hechtenis. Verdachte, die niet verschenen was, werd verdedigd door mr. M. S. A. Ybes, jur. advi seur van de Kon. Ned. Aut. Club. Deze wees er op, dat het verboden is over een overweg te rijden of dezen te naderen met een snel heid van meer dan 10 K.M. per uur, doch de bedoeling van den wetgever kan nooit ziju, dat het laatste stuk van de rails tot het waar- schuwingsbord met geen grooter snelheid mag worden afgelegd. Deze zaak is de eerste van een groote reeks, die pleiter voor de K. N. A. C. zal verdedigen. De controleering der snelheid over een af stand van 100 M., door een persoon achtte pleiter in strijd met de meest elementaire tijdsbepaling. Pleit. ontkende voorts pertinent dat verdachte op den overweg met de ten laste gelegde snelheid gereden had; bij het afrijden had hij vol gas gegeven. De kantonrechter hield de zaak een week aan, om de verbalisanten te hooren. INDISCHE SOLDATEN TEGEN HET COMMUNISME. Te Tjimahi is een vergadering gehouden van de vereeniging Perserikatan Minahassa. Alle Menadoneesche militairen, die hier in garnizoen liggen, waren aanwezig. Tien sprekers van alle rangen voerden het woord. Zij betoogden tegen het communisme. Er wer den hoera's uitgebracht op het vorstenhuis, terwijl het Wilhelmus werd gezongen. Er heerschte een zeer loyale geest, seint Aneta. PROF. Dr. R. MAGNUS, t Te Utrecht is bericht ontvangen, dat prof, dr. T. Magnus, hoogleeraar in de pharma cologic aan de Rijksuniversiteit aldaar, tij- dens een vacantieverblijf in Zwitserland, plotseling is overleden. Prof. Magnus werd 2 Sepember 1873 te Brunswijk geboren; op 2 Mei 1908 volgde zijn benoeming tot hoogleeraar te Utrecht, waar hij op 28 September van dat jaar zijn inaugurale rede hield. EEN ERNSTIG ONGELUK. In de Paleisstraat te Amsterdam hoek N. Z. Voorburgwal, is gisterochtend een vrouw, die daar op den rijweg liep aangereden door een vrachtauto van den gemeentelijken tele- foondienst, die van den N. Z. Voor burgwal de Paleisstraat inreed. Ze viel en kwam met haar hoofd onder een der wielen terecht. De ongelukkige, die gehuwd was met den spoorwegarbeider Singerling te Amster dam en moeder was van 3 kinderen, was on- middellijk dood. Het lijk is per auto naar een der ziekenhuizen gebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Bij het baden in zee aan het stille strand te Scheveningen waagde een 13-jarig meisje, wonende in de Van Ostadestraat, zich Maan- dagmiddag te ver in zee. Plotseling werd zij door den stroom meegesleurd. De 21-jarige Hagenaar J. Stroeve stelde alle pogingen in het werk cm de drenkelinge aan het strand te brengen, hetgeen hem echter niet gelukte, zoodat hetmeisje verdronken is. POGING TOT DOODSLAG OP ZIJN MEISJE. De Haagsche politie heeft in de Anna Pau- lbwnastraat aangehouden een fabrieksarbei- der, wonende te Delft. Deze had verkeering met een 23-jarige Oostenrijksche dienstbode, die in batrekking is bij een familie in de Anna Paulownastraat. De twee hadden nogal eens ruzie en toen Zondagavond de jonge man bij haar op bezoek was, ontstond op- nieuw ongencegen, dat in een vechtpartij ein- digde. Hij heeft zich daarbij zoo opgewon- den, dat hij een scheermes nam en zijn meisje een tamelijk ernstige wonde in den hals toe- bracht. De jongeling is hierop naar Delft vertrokken en vertoonde zich Maandagavond weer in de Anna Paulownasraat, waar hij aangehouden werd. Hij zeide gekomen te zijn om te weten, hoe het slachtoffer het maakte. De dienstbode was, hoewel zij veel bloedver lies had, gewoon naar bed gegaan. Den vol genden ochtend kwam de daad echter aan het licht en werd geneeskundige hulp verleend. De jongeman zal aan de justitie worden overgeleverd. EEN ONTROUWE NOTARIS. De notaris te Ambon (Ned. Indie), de heer Pichel, bekende, dat hij 230.000 heeft ver- duisterd, waarvan hij 165.000 heeft uitge- geven aan voorschotten aan koelies van zijn eigen houtzaak. Tegen den heer Pichel werd vijf iaar gc- vangenisstraf geeischt. ROEMEENSCH BEZOEK AAN 's- OR A VE'NH AGE Een gezelschap Roemeensche intellectuee len zal op zijn doorreis naar Amerika a.s Zondag Den Haag bezoeken. Vanwege het gemeentebestuur wordt het gezelschap een autorit door de stad en omgeving aangebo' den. Er zal o.a. een bezoek worden gebracht aan het Vredespaleis, het Mauritshuis en het Mesdagmuseum. Te Scheveningen zal de lunch worden gebruikt en in het gebouw van de Roemeensche legatie zal de thee wor den aangeboden. EEN HU'URVERORDENING TE HENOELO. In de gister gehouden raadsvergadering van Hengelo (Ov.) werd behandeld een voor stel van den heer Voogd'geerd (wethouder, S D. A. P.), tot het instellen van een ge- meenteliike huurverordening. De drie andere leden van het Dag. bestuur achtten een zoo mgrijpenden maatregel niet wenschelijk, ge- zien de overgelegde lijst van huurverhoogin- gen, terwijl slechts geringe practische gevol- gen van een zoodanige regeling vallen te ver- wachten. Het voorstel werd desniettegenstaande met 12 tegen 9 stemmen aangenomen. OFFERS UIT INDIe VOOR DE CVCLOON-SLACHTOFFERS. Indie offert blijmoedig voor de slachtoffers van de stormramp in het moederland. Uit den aard der zaak worden de gelden uit de kolonie verantwoord in de hier te lande op gezette tij den gepubliceerde lijsten, doch details omtrent de afdrachten uit de kolonie ontgaan den lezer. Daarom vertelt het Hbl. iets van de wijze, waarop Indie geeft. Een in Hotel des Indes gehouden soiree, waar Poldi Reiff de leiding had, bracht netto 3196.36 op. De etats majors der schepen van de Java-China-Japan-lijn te Tandljong Priok hidden een collecte, welke 390.50 opbracht, in welk bedrag is begrepen een bijdrage van f 117.50 van passagiers en etat major der „Tjisendari". Toen de jongste mail werd afgezonden, bedroeg het eindbedrag der verantwoording in de Bataviasche bladen: 5994.96. Toen ge van net garantieioon op 90 pet. van he* gemiddelde loon te brengen,, waartoe echtei de directies meenden niet te kunnen over- gaan. Op een vraag van de vakbonden, wie bij niet-toekenning van het garantieloon de be- slissing der geschillencommissie zal moeten inroepen, gaven de directies te kennen, dat in dit opzicht in de bestaande regeling geei wijziging wordt gebracht. Ten aanzien van de voorgestelde indee- ling der ondergrondsche arbeiders in viei vakgroepen, namen de directies een afwijzend standpunt in. Zij achtten de bestaande indee- ling in categorieen juist en verklaarden niet te kunnen meewerken tot de in de voorstellen der bonden vervatte verhooging van het loonpercentage voor verschillende catego rieen, noch tot de automatische stijging van het loon naar gelang van den diensttijd. Van de zijde der vakbonden werd de voor gestelde indeeling nader toegelicht, hetgeen echter in het standpunt der directies geen verandering vermocht te brengen. Van gedachten werd ook gewisseld over de dienstregeling voor de bovengrondsche ar beiders op Zaterdagen. De vertegenwoordi- gers der bonden drongen er op aan, dat de bovengrondsche arbeiders, wier dienst op an dere dagen met dien van het ondergondsch personeel samenvalt, ook des Zaterdags, evenals de ondergonders, niet langer dan 6 uur zouden behoeven te werken, hetgeen slechts op enkele mijnen in beperkte mate het geval is. De directies verwezen naar hun reeds vroe- ger ingenomen standpunt, dat de verkorte Zaterdagsche dienst voor de ondergronders geen recht geeft aan bovengrondsche arbei ders om op Zaterdag eveneens zes uur te werken. Aan de toezegging, dat de regeling dezelfde zou zijn als in October 1925, toen de zes-urige dienst voor het ondergrondSch personeel voor het eerst werd ingevoerd, is voldaan. Verder meenden de directies niet te kunnen gaan. i KORTE BERICHTEN. Een D/4-jarig kind van den landbouwer G. Westenenk te Raalte viel spelend in een waschtobbe en verdronk. Maandag werd in de groote vergader- zaal van het Koloniaal Instituut te Amster dam het Congres (Medische Week) geopend van de Ned. Associatie voor de Theosofische Werelduniversiteit. Uitsluitend gegarandeerd Ieder. paald doel naar Silvia was gekomen; er moest een reden voor zijn. Den ring van Wal fried had hij meegebracht als bewijs.-. maarhoe kwam hij daaraan? Zou hij zijin meester van het leven beroofd) hebben? Die Spanjaarden, ze waren tot alles in staat om aan geld te komen, en als de liefde er nog bij kwamliefde? Neen, daarvoor is een Villanova niet vatbaar, hartstocht, mogelijk wel, maar vooral hebzuchtHoe kan ik er achter komen? Hij slaapt zeker nog vast! Rinaldo opende heel zacht de deur van het slaapvertrek. Het was een ruime kamer, met rijke meubelen, de wanden behangen met fijn damast, behalve een, die met mooie fres co's was beschilderd, nymfen en satyrs, die in een bosch speelden; een bron van helder water sprong tusschen rotsen en varens zoo natuurlijk, dat men zou meenen het ruischen tie hoorenHet plafond was beschilderd met amors en godinnen. De Villanova lag in het statige bed met de zware fluweelen gordijinen. Hij sliep vast en snurkte. Droom jij maar van godinnen, dbn Juan, fluisterde Rinaldo, ik zal je kleeren onderzoeken! Hij zag een soort wijde broek van zacht Ieder en voorzien van een paar breede zak- ■ken daaruiit haalde Rinaldo een klein wa- pen, een kleine Spaansche stiletto, fijnpuntig en scherp; een beurs met goudien munten ge- vuM en nog een klein Italiaansch medaillon mcest nog plaats hebben de fancy fair in Hotel der Nederlanden. DE LOON'EN IN HET MIJNBEDRIJF. In de Maandag te Heerlen gehouden ver gadering der Contact-commissie werden be handeld de voorstellen der samenwerkende mijnwerkersbonden tot invoering van mini- mumloonen voor de ondergrondsche arbei- der en indeeling dier arbeiders in vakgroe pen. De directies deelden mede, dat de commissie van bedrijfsleiders, die deze voorstellen heeft bestudeerd, met haar arbeid gereed is. Na kenndsneming van het advies der commissie waren de directies tot de conclusie gekomen, dat zij kunnen meegaan met de wijziging van de collectieve arbeidsovereenkomst in dier voege, dat in art. 4, vierde lid, geschrapt wordt de bepaling dat't verlangen tot toe- kenning van het garantieloon voor afloop van de loonperiode door den arbeider moet worden kenbaar gemaakt. De toestand wordt dan aldus, dat de arbeider, zonder dat hij er om heeft te vragen, steeds ten minste het garantieloon (80 pet. van het gemiddelde loon zijner categoric) zal ontvangen, tenzij de bedrijfsleid'ing van oordeel is, dat de ge ringe verdienste van den arbeider te wijtcn is aan zijn onbekwaomheid of onvoldoenden ijver, in welk geval de geschillencommissie daarover kan beslissen. De vertegenwoordigers van de vakbonden zagen in de voorgestelde wijziging een verbe- tering, doch drongen er op aan het percenta- 17 148 490 610 1019 1254 1750 1869 2226 2580 2940 3091 3313 3502 3840 4142 4599 4811 5036 5303 5786 5984 6495 6657 6941 7122 5476 7472 7968 8129 8322 8662 8827 9001 9159 9505 9833 10017 10248 10418 10811 10975 11516 11694 11840 12071 12568 12809 13158 13476 13763 13979 STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 26 Juli. lste klasse 2de lijst. Prijzen van 20, I: 32 151 504 686 1138 1258 1798 1886 2234 2617 3023 3099 3379 3512 3854 4151 4639 4815 5106 5335 5858 6012 6542 6661 6963 7275 5491 7594 7471 8131 8337 8668 8931 9014 9175 9633 9859 10020 10307 10432 10831 11020 11589 11708 11889 12227 12652 12843 13199 13503 13787 13980 38 166 516 694 1139 1428 1806 1967 2275 2656 3030 3130 3387 3648 3895 4257 4647 4830 5158 5362 5941 6036 6550 6754 7014 7276 5628 7616 8001 8201 8367 8669 8958 9026 9209 9657 9874 10098 10373 10546 10839 11049 11620 11732 11913 12355 12715 13051 13308 13558 13805 14033 48 271 561 740 1173 1492 1823 1992 2372 2671 3049 3154 3416 3703 3923 4289 4728 4850 5250 5171 5947 6241 6573 6812 7056 7308 5725 7834 8002 8217 8418 8685 8970 9047 9258 9717 9915 10113 10378 10626 10856 11128 11642 11765 12007 12392 12769 13078 13313 13570 13837 14056 57 306 569 804 1194 1545 1826 2129 2407 2817 3055 3156 3428 3721 3992 4318 4749 4956 5273 5448 5950 6312 6576 6824 7087 7344 5728 7910 8032 8243 8478 8751 8973 9073 9266 9721 9924 10197 10403 10750 10913 11205 11653 11801 12035 12489 12781 13094 13374 13660 13920 14058 143 406 595 999 1249 1697 1866 2177 2496 2830 3078 3160 3452 3767 4037 4429 4767 4988 5284 5467 5953 6396 6655 6901 7120 7357, 5775 7935 8075 8256 8539 8824 8976 9077 9444 9726 9938 10204 10409 10786 10918 11245 11661 11820 12060 12513 12783 13108 13462 13735 13927, 14080 n van de Montig- van mozaik met het wa noso's. Rinaldo ontstelde hevig. Dat medall ion bevatte een haarlok van Alfonso. Silvia had bet haar man gegeven, toen hij vertrok ken wasIndien hij nog leefde of vrij was, zou hij dat kleinood nooit afgesfaan hebben. De oude man bleef een oogenblik verbijsterd; maar hij herstelde ziCh weldra, nam alles mee en verliet zachtjes de kamer Vlug haalde hij een ptaar van zijn mannen en keerde met hen naar de kamer van de Vil lanova terug, diie zich niet verroerd had. Ri naldo liet hem door de twee makkers de han- den vast binden, haalde hem daarna uit het bed en zou zijn voeten ook vast gebonden hebben als de Villanova niet was ont- waakt. Verraad! riep hij; maar hij kon zich met bewegen; hij begon te vloeken, Spaansch en Fransch door elkaar. Houd u bedaard, Senor, ik zal u geen kwaad doen; maar vertel mij eerst een® van wien ge dit kleinood hebt gekregen en lieg niet, per Dio, of ik zal u uw tong laten inslikken Dat? wel, van den eigenaar zelf. Onmogelij'k, heer Walfried zou aan niemand een medaillon hebben gegeven, dat hij, van de markiezin heeft ontvangen. En wat zit er in? weet u dat ook. senor? Wel zeker, een lok, het haar van de sdhoone Silvia Ah! gij valt door de mand, schehn, dit is het haar van haar kind; niet van haar zelf; en nu de waarheid, of ge gaat in den donker- sten kertoer van dit kasteel; wat hebt ge met i Walfried1 gedaan? spreek Hij was gewond, dat heb ik al verteld en toen werd hoi gevaijgen genonjeti en hjj vroeg mij hierluen te gaan; te Duinkerken ben ik aan boord gegaan Wat, te Duinkerken! Dus hij is niei naar Gent vervoerd, zooals gij zeide! Nu misschien wel, toen waren ze nog niet vertrokken. - Blijft hier, beval Rinaldo aan de twe« mannen, ik kom dadelijk terug. Hij ging nog een paar mannen wekken, Het waren twee flinke vertrouwde kerels Rinaldo vertelde hun in een paar woordeii het gebeurde en vroeg naar hun meening. Mij dunkt, het beste zoi zijn om een koerier naar Genua te zenden; mogelijk haalt hij de markiezin nog in vdoidat zij verder reist Een paar van ons kunnen mef de Villanova scheepgaan en Duinkerken ovei zee bereiken. Neen, dat duurt te lang, mijn waarde, wij moeten de Villancva te Modena bren gen; daar kunnen zij hem achter slot zetten, of naar zijn vervloekt land terug zenden; ik bemoei me liever niet met hem, wij zouden den markies en madonna Silvia in moeilijk- heden kunnen brengen Hij kan nu niets uit- voeren. MorgenocLtend bij het aanbreken van den dag vertrek jij met hem; neem Ludo- vico mede. Ik zal je een brief voor den hertog van Modena meegeven, mogelijk vertelt die boosdoener mij nog het fijne van de zaak als ik hem bang maak; het is een lafaard en hij is bang voor zijn hachje! Geef mij den sleutol van den kerker, die onder het terras ligt; hij kan daarin het ruischen van het water hooren, dat zal hem een koude rilling door de leden doen gaanen waarschijn- liik zegt hij mij dag de waarheid - iWordt vsHfiJ«i(|)-.\ i'r Hp J 0 0 0 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5