Alkmaarsciie Caurant Ret geheim van de oude kast. FEU1LLET0N. Racflio-hoekje No. 178 1927 Honderd negen en twlntigsti laargang, Vr|jda? 29 Juli. Zaterdag 30 Juli. Hilversum, 1050 M. 12.— Politieberichten 12.352.Lunohimuziek door het Trio van het restaurant „De Rozenboom" te Bussum, onder leiding van Willem Lohoff. 2.4. Aansluiting van de Cinema Royal te Amster dam. Filmmuziek door het orkest onder lei ding van Hugo de Groot. 4.6.Dansmu- ziek door „The Russian North Star Or chestra", onder leiding van Gregoire Nack- chounian, in het Kurhaus te Scheveningen. 6.7.Vooravondconcert door het A. NR. O.-orkest. 7.—7.30 Operafragment. De lief- desscene (le acte, 2e deel) uit de opera „Die •Walkiire", van Rich Wagner. Greta Santha gens-Manders, Sieglinde. Chris de Vos, Sieg- mund. Egb. Veen, pianobegeleiding. 7.30— 8,(vervolg) Vooravondconcert. 7.45 Po- ilitieberiditen. 10.Persberichten. 8.10 V A. R.A.-avond. Kinderkoor „De Jonge Stem" van Dordrecht. Dir. J. Walson. Ru Mulder voordradht. Bert v. Reest, red. van het „Klei- ne Volk", toespraak. 1. Afd. A. B. en C. a) iVacantie-Kinderfeestlied, Randwijk en Wal son. b. Ons Feestlied, Randwijk en Walson. 2. Toespraak door Bert v. Reest, over: Van en voor het kleine volk. 3. Afd A. a) Wiege- deuntje, Tussenbroek. b. Mientjes spoor- reis, A. Bon. c. Voorwaars, v. Aalderen. 4. Afd. B a. Het voorjaar is gekomen, Durrner. b. Zomeravondlied, Nierop en 01- man. c. Waterland, v. Meurs en Stibbe. d. (Het Kikker-voetbal, Dijkstra en Moolenaar. 6. Van een Berkeboompje. Een sprookje in dichtvorm van J. Gisius (Ru Mulder), d. Afd. C. a. Naastenliefde, Brandts Buys. b. 'Moet je varen, Verhulst. c. Dag in Lente, de Mont en Koop. d. Zonnezang, Kroonenberg en-Zwijssig. e. Slaapliedje, v. d. Mey en v. Tetters. Daventry, 1600 M. 3.20 Internationale Athletiek-wedstrijden EngelandFrankrijk Bronkursttrio musiceert in de pauzes. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Het Daventry-kwartet. 6.50 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 7.05 La zing: The air race for the King's Cup. 7.20 lezing: The South African Farmers sour. 7.35 De liederen van Rich. Strauss. J. Armstrong, tenor. 7.50 Populair concert, fi. Hopewell, bariton. Irwell Springs band. 9.20 Weerbe richt, nieuws. 9.40 Mr. Holloway Horn leest voor uit: In the dark. 9.55 „Calling and re calling", een radiorevue. Groot orkest, koor en solisten. 10.55—12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11.20 Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 5.05—5.55 Dansmuziek. 8.5010.50 Gala concert. Orkest, jazzband, vocale en instru ment. solisten. Langenberg, 469 M,. Miinster, 242 M. Dortmund, 283 M. 1.30—2.50 Kamermuziek. 4.205.20 Declamaties van J. Bunzl. 5.50 6.50 Orkestconcert. 9.05 „Altwestfalische Bauernihochzeit", volksstuk van K. Wagen- feld. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen 1250 M. en Berlijn 484 en 566 M. 3.108.05 Lezingen en les sen. 8.50 „Die Nacht von Berlin", tooneel- spel. 10.5012.50 Dansmuziek. Dr. Becce's kamer-orkest. Hamburg, 395 M. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Orkestconcert. 6.20 Vroolijk concert. 8 20 Concert. De politiekapel van Hamburg. Daar na tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206.20 Dansmuziek. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Concert in de Kur- saal Ostende. 10.5011.20 Dansmuziek in de Kursaal Ostende. Binnenland DE WINPDHOOS BOVEN WEESPERKARSPEL. De windhoos blijkt bij nadere beschouwing .elukkig niet zoo bijzonder ernstig te zijn geweest. De grootste schade is aangericht aan de imooie boerderij van den heer Wouters, aan het Gein gelegen en aan de Centrale Ammo- niakfabriek aan het Merwede-kanaa! bij Weesp. Verder zijn van een aantal boerde- rijen pannen afgewaaid; hooibergen zijn be schadigd, broeiramen gebroken, takken van boomen afgescheurd, kippenhokken hebben een luchtreis gemaakt en de kippen zijn in de wolken verdwenen, doch de scnade van dit alles is, vergeleken bij de verwoesting die dit natuurverschijnsel soms pleegt aan te richten, tamelijk gering. Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. Duijts Gaydou. 10) Waar is nu mijm meester? Breng mij naar hem toe, beval hij den Spanjaard. Hier, antwoorddc de Villanova en hij bracbt den ouden Rinaldo en zijn mannen naar het achterschip. Daar opende hij de deur van een nauwe kajuit, diet hen voor- gaan. Daar! riep hij, houdt jullie elkaar gezelschap! en voordat Rinaldo en de zijnen wisten wat hun overkwam, zaten zij achter slot en grendel De Villanova spoedde zich naar het bootje terug met nog eenige Spanjaarden en de bende begaf zich in aierijl aan wal. Zij haal- den de paarden, die in de osteria waren ge- bleven, en voordat de herbergier had kunnen begrijpen wat ze hem in het Spaansch en met vele gebaren en vloeken hadden toege- roepen, hadden zij zich in voile galop uit de voeten gemaakt. Naar het kasteel, riep de Villanova, een goede belooning voor jelui, als je mij de schatten van Monitignoso helpt machtig worden. De markiezin is weg, Rinaldo en zijn brave mannen zijn geborgen, wij zege- vieren. Leve Spanje, vooruit Villanova! De zon is nog niet lang op, wij zullen Montig- noso verrassen. A1 is een en ander dan ook voor de b'ewo- ners van het vlakke land om Weesp, dat door deze hoos bezocht werd, een onaangename schadepost. Vijf minuten over vijf had men uit Westelij- ke richting de hoos zien naderen. Een donkere loodkleurige hemel, waaruit een trechter-vor- mige zak afhinghet was de draaiende wind, die de hoos vormde. Soms sprong deze trech- tervormige hoos van de aarde op, dan daal- de zij weer neer en met een gierend geloei kwam het natuurverschijnsel over de weilan- den naderbij. Soms was het licht-grijs of bij- na wit gekleurd, soms weer donker en een en kele maal was het of de geheele windhoos zich in de lucht had opgelost. Maar even la ter kwam zij weer neer om haar vernielend werk te verrichten. De Centrale Amimoniakfabriek heeft van de hoos het meeste te lijden gehad, doch, zoo- als de. heer P. Doyer, directeur der fabriek aan het Hbl. zeide: „Hadden we toch een windhoos moeten hebben, dan had het niet gunstiger kunnen gaan dan nu gebeurd iS!" De heer Doyer had tegen vijf uur toen hij de fabriek wilde verlaten, de hoos zien nad _- ren. Aanvankelijk meende hij, dat de wervel- wind over de weilanden ten Noorden van de fabriek zou gaan, doch toen hij een oogenblik later op't fabrieksterrein liep, hoorde hij aan het gillend en fluitend gehuil van den wind, dat de hoos op de fabrieksgebouwen aan- kwam. In een oogenblik was alles gebeurd: het dak van de oude fabriek, een bitumen-dak, werd opgetild en over het fabrieksterrein ge worpen, een stuk gevel, ook van de oude fa briek, werd afgebroken en neergesmeten; 't daarachtergelegen fabrieksmagazijn werd ge- heel van zijn dak beroofd, ramen en houtwerk werden ingedrukt, en men vond later balken en planken een paar honderd meter verder in het weiland liggen. De directeurswoning van den heer Boissevain moest enkele pannen er- aan geven, de bliksemafleider van den fa brieksschoorsteen werd weggeb'azen, doch geen der machines is vernield. Slechts is een hoofdleiding, die de nieuwe fabriek v^n ge- concentreerd ammoniakwater voorziet, door een vallend stuk dak getroffen en lek gesta gen. Na een twintig minuten arbeiden was dit echfer weer hersteld. Voorts waren nog een aantal electrische geleidingen verwoest. Onmiddellijk heeft de directie alle pijplei- dingen laten controleerenhet bleek dat alles in orde was en dus kon doorgewerkt worden. Een buitengewoon geluk is het, dat de groote tank, waarin duizend kub. meter ge- concentreerd ammoniakwater wordt bewaard, niet beschadigd is. Een balk van het dak van de fabriek had de wind als bewijs van zijn kracht, bovenop de hooge tank geblazen. Slechts een manometer glas was voor den winddruk bezweken. Was de enorme tank, die beneden het smalst is en den vorm heeft van een eierdop, omgewaaid of lekgestoken door vallende balken of andere voorwerpen, dan was dit voor den polder een ramp geworden. De duizend kub. meer geconcentreerde ammo- niak zouden het geheele omgevende land heb ben verpest met hun scherpe bijtende gassen. Daar de fabriek een continu-bedrijf is, is het een wonder dat geen der arbeiders getrof fen is; de dagploeg was juist vertrokken, toen de storm losbrak; geen der achterblijvende arbeiders heeft eenige verwonding bekomen. Na de ammoniakfabriek is de boerderiji van den heer Wouters het ernstigst beschadigd. Een prachtige zware noteboom is omgeval- len. Het rieten dak is aan de Noordzijde ge- heel en al vernield; men ziet in de draaiing van het verspreid liggende riet hoe de wind over het huis heeft gewerveld. Ook een hooi- berg heeft schade geleden, evenals enkele na bijgelegen kleine gebouwtjes. Noch op deze boerderij, noch op een der andere in de buurt gelegen hoeven zijn persoijplijke ongelukken voorgekomen. Men heeft het vee bijtijds losgelaten en ook dit heeft verdere ongelukken voorkomen Op het oogenblik is men in Weesp en omgeving druk doende de aangerichte scnade te herstel- len. Aan huizen en aan boerderijen is men be- zig de daken weer in orde te maken. Omge- vallen boomen worden opgeruimd, overal is men doende de schade, door den wind aange richt, te herstellen. MALARIABESTRIJDING I'N NOORD-HOLLAND. In het jaarverslag der wetenschappelijke maiaria-commissie voor Noord-Holland over 1926 worden de verschillende maatregelen, die men tegen de malaria kan nemen, bespro- ken en hun invloed op de epidemie behan- deld. Het verslag deelt over de verdelging van muggen o.a. mede: Daar de malaria door de anophelesmug wordt overgebracht, komt het doen afnemen van den muggenstand als een der voornaam- ste bestrijdingswijzen naar voren. Verdelging van muggen kan op twee wijzen geschieden: Daar Rinaldo met de Villanova het kasteel had verlaten, waren de achtergebleven man nen niet meer zoo op hun hoede, als zij het hadden behooren te zijn. Enkelen sliepen nog, anderen waren naar de groote wapen- zaal gegaan en hielden zich daar onledig, terwijl zij hun ochtendmaaltijd gebruikten, met hun geliefkoosde spel, de zoogenaamde Morra, en zij lachten en schreeuwden naar hartelusf, zonder zich er in het minst om te bekommeren of het kasteel goed bewaakt werd. De Villanova geleidde zijn bende door het park, dat nog heel donker was, en nadat zij afgestegen waren en de paarden in het don- •kerste gedeelte vast gebonden hadden, kwa- men zij in een woest struikgewas, dat het achtergedeelte van het kasteel omsloot, onr opgemerkt, vlak bij een deurtje dat half ver- borgen was in het groen van doornrozen en eeuwenouden klimop. Het kleine verroeste grendeltje werd ge- mabkelijk opengebroken, de Villanova met zijn handlangers bevonden zich op het ach ter binnenplein. Alles was stdl, hoewel slechts oppervlak- kig, kende de Villanova door de mededeelin- gen zijner handlangers de inwendige indee- ling van het kasteel, hij wist dus al spoedig den weg te vinden naar een kleinen kelder, waaruit hij Rinaldo had zien komen voor hun vertrek, en hij vermoedde, niet ten on- rechte, dat de schatten zich daar bevonden. Hij verspreidd'e zijn mannen en liet hen post vatten bij de eersfe, bij de tweede en bij de kelderdeur. Nadait hij de steen verwij- derd had, die den kelder dicht en cnzichtbaar men kan's winters zoo goed mogelijk alle overwinterende muggen in stallen enz. doo- den, en men kan's zomers de broedplaatsen der mug (slooten enz.) met stoffen besproei- en„ die de anopheleslarven dooden. Beide methodes zijn in Noord-Holland op groote schaal beproefd. De mugverdelging in de stallen werd eerst door betaalde krach ten verricht; thans wordt ze in hoofdzaak aan de bevolking zelf overgelaten. Veel in vloed op den muggenstand schijnt van dezen maatregei niet uit te gaan. Slechts enkele muggen zijn in staat om weer heel spoedig door haar groote vruchtbaarheid een nieuwe generatie te voorschijn te roepen. Het is derhalve niet zeker, dat de maatre gei zeer veel nut medebrengt, maar de kosten ervan zijn gering als de bevolking zelf mee- werkt en daarom is het verstandig met het 's winters dooden der muggen nog door te gaan. Larvenverdelging. De vrouwelijke mug legt haar eieren in het water, en hierin ontwikkelen zich de larven. Het is nu mogelijk gebleken deze larven te verdelgen door het water met zekere voor de ze dieren schadelijke stoffen te bespuiten. In de eerste plaats dient hiervoor vloeibare pa- raffine; bij bestuiving van het water gaan de larven na eenige dagen dood ook de pop pen worden gedood. Het paraffine behoeft niet nauwkeurig op alle plaatsen te worden gebracht; het spreidt zich van zelf over het geheele wateropper- vlak uit. Alieen is er dit bezwaar, dat bij, uitgebreide wateroppervlakten het paraffine dikwijls door den wind naar een kant wordt gcdreven en er dan gansche stukken onbe- dekt blijven. De behandeling moet in den zo- mer een keer per maand geschieden. Een nieuwe stof is nu in den laatsten tijd in gebruik genomen en wel een arsenicum- verbinding, het Parijsch groen. Het Parijsch Groen wordt 100 keer verdund met fijn we- genstof of fijne vliegasch en dan over het water verstoven. Het werkt veel sneller dan paraffine; na een paar uur zijn de larven ge dood. Maar de werking is zuiver plaatselijk en de verstuiving moet dus heel zorgvuldig ge schieden; de poppen en eieren worden niet gedood, zoodat de behandeling zomers om de veertien dagen moet geschieden. Dien ten- gevolge zijn de kosten van het personeel veel grooter dan bij de paraffinebestuiving. De stof zelf is echter goedkooper d'an paraffine. Geen van beide stoffen bleek schadelijk voor de vegetatie of den vischstand. Het Parijsch groen werd in de buurt van Medemblik aangewend en d-e resultaten er van nauwkeurig onderzocht door dr. H. de Rook. Behandeling voor een keer had geen in vloed op den mugg-enstandslechts door de proef een heelen zomer op geregelde tijden te herhalen, zou men kunnen nagaan, of men in ons land veel kan bereiken met den maat regei. Bescherming door gaas. Kan men dus voor deze bestrijdingsmetho- den, die beide beoogen de malariamuggen te dooden, niet zeer enthousiast zijni, een derde bestrijdingswijze is -daarentegen van veel nut gebleken. Dat is de bescherming der slaapkamers met gaas, waardoor de muggen 's avonds niet meer binnen kunnen dringen; de enkele die bij het slapen gaan nog in de kamer aanwezig zijn, kunnen gemakkelijk gevangen worden. Men heeft deze gaasbescherming aange- bracht aan de bovenverdieping van het pro- vinciaal gesticht te Medemblik (voor de bene- denverdieping bestonden er technische be- zwaren), waar nu al jarenlang heel veel ma laria onder de verpleegden voorkomt (wisse- lend tusschen 10 en 25 der geheeie bevol king). De gaasbescherming werd in 1924 aange- bracht. Het volgende staat je spreekt voor zich zelf; tusschen haakjes geplaatst zijn de gevallen uitgerekend, die verwacht konden worden, als ook de bovenzalen onbeschermd waren gebleven; in plaats van 83 te verwach- ten gevallen kwamen maar 20 gevallen voor. Beschermde zalen. 1924 2/3 der bevolk. 3 gevallen (28) 1925 3/5 der bevolk. 13 gevallen (27). 1926 214 personen 4 gevallen (28). Onbeschermde zalen. 1924 1/3 der bevolk. 14 gevallen. 1925 2/5 der bevolk. IS gevallen. 1926 120 personen 16 gevallen. Men heeft dan ook getracht, de gemeente- besturen van gemeenfen waar malaria voor komt, te bewegen, bepalingen op te nemen, dat bij nieuwgebouwde huizen de vensters van dusdanige constructie moesten zijn, dat gaasbescherming mogelijk wordt. „Eigenaardiger nog was de ondervinding, die de commissie in Amsterdam opdeed1. Daar wordt, na plaatselijke ophooging, geheel in het polderland, het tuindorp Nieuwendam door de stad zelf gebouwd. De indertijd door maakte, begaf hij zich alieen naar beneden. Daar nam hij al het geld, dat hij uit de ton nen, die daar stonden, kon weghalen, en stopte het in twiee iinnen zakjes. Een ijzeren kist trok nog zijn aandacht, maar die was te zwaar om zoo maar mede te nemen, en hij wilde zijn mannen niet roepen. Toen kwam hij weer te voorschijn en zeide hun, dat er niet veel was, in dat keldertje; hij Met hun een van de linnen zakjes zien, het andere was al in zijn diepe broekzakken geledigd Toen alles weer dicht was, gingen de ban- dieten naar het bosch terug waar hij paar den stonden. De Villanova gaf iederen man eenige goudstukken en hieldi het andere voor zichzef. Hij hoopte later nog een beteren slag te slaan; dan zou hij het ijzeren kistje uit den kelder halen en dat ergens in het bosch begraven om het op zijn gemak te ■openen en den inhoud te bemachtiigen. Nu was het tijd om naar het schip terug te keren en te zien wat met Rinaldo en zijn mannen moest gedaa-n worden. De Villanova nam met zijn kameraden een langeren weg om niet voorbij de osteria bij Aveniz te komen. Zij reden zooveti moge lijk door het bosch en gingen tot Sarzana, een kVin oud stadie, met het schilderachtige Ioni Sarzanello. I/it Sarzan; heeft men links een prachtig ukzicht op de mai«-,ergro' ven van Carrara, en r -chts op <i° Golf van Spezia Maar de Villaiova w/s niet de mai, om de natuur te bewonderen. Hij was altijd be- zig met zichzelf, en1 de beste manier om zijn doel te bereiken. Hij voelde nu en dan in ziin zak en bere- drong er in naar faatste jaarverslag (over i leide malariacommissie voor Amsterdam den wethouder voor de Openbare Gezond- heid ingestelde en door hem als voorzitter ge- 1922) op aan, dat bij den nieuwbouw aan de overzijde van het IJ en in Sloten een venstertype gekozen zou worden, bij welks tcepassing de slaapkamers gemakkelijk tegen indringen van muggen te beschermen waren; de directeur van den Gemeentelijken Woning- dienst nam zelf deel aan de besprekingen over gaasbescherming en op zijn bureau wer den de teekeningen vervaardigd voor het reeds vermelde vlugschrigt, waarin tevens op het onvoldoende van horren werd gewezen. De wethouder voor de Openbare Gezondheid is reeds in April 1924 van de bepaling door den Gezondheidsraad voorgestaan, in kennis gfr'eld. Bij door hem ingewonnen adviezen verklaarde de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst zich een warm voor- stander van een dergelijke bepaling, terwijl de plaatselijke gezondheidscommissie in be- ginsel den maatregd toejuicht en den ge- kende gelegenheid acht om door proeven raeentelijken bouw te Nieuwendam een uitste- vast te stellen welke constructie het best aan de eischen voldoet. Tot hare verbazing zag de commissie ech ter in Nieuwendam ae huizen verrijzen met tenschappelijke Malariacommissie in Juni tot Burgemeester en Wethouders van Amster dam gericht, is geen antwoord gekomen." Dus terwijl gebleken is, dat gaasbescher ming tot heden eigenlijk de eenige doeltref- fende maatregei is, die tegen malaria kan ge nomen worden, wordt ze in een gebied, dat zeker alle kans heeft door malaria te wor den geteisterd, nagelaten. En dat in Am sterdam Groote en kleine ampheles-muggen. Verschil in levensgewoonten. Een zeer belangwckkend vraagstuk wordt ten slotte nog in het verslag behandeld. Men heeft in verschillende landen gevon- den, dat er streken zijn, waar geen malaria voorkomt en toch heel veel anopheles-muggen te vinden zijn. Dit geld't b.v. voor groote stre ken van Frankrijk en Engeland. Nu is door een onderzoek van den heer Du Buck onder leiding van prof. Swellengirebel gevonden, dat dit ook voor ons land geldt, zoo b.v.woor Zuid-Holland benoorden den Ouden R'ijn, voor het Gooi en voor een stuk van de pro- vincie Utrecht, waar wel anopheles, maar geen malaria voorkomt. Door een nauwkeu- rige vergelijking der in de streken met en zonder malaria gevangen muggen is nu ge bleken, dat de muggen der malariastreken kleiner zijn en waarschijnlijk tot een ander ras behooren dan de muggen uit de malaria- vrije gebieden. Het schijnt nu, dat de levensgewoonten der twee muggen niet dezclfde zijn; de groote muggen uit de malariavrije streken zullen 's winters in koude bergplaatsen overwinte- ren, waar zij geen bloed zuigen kunnen; de kleine muggen zouden in warme stallen over- winteren en ook's winters zich nog met bloed voeden. Dit onderzoek, dat zeer belang- rijk belooft te worden, wordt nog voortge- zet. DOOR DE TRAM GEDOOD. Gistermiddag is bij een overweg, even bui- ten Noordwijk, de 27-jarige mej. H. S. door de tram van Leiden naar Noordwijk overrfe- den en gedood. Het ongeluk schijnt te wijten aan het feit, dat mej. H. S. nog op het laat- ste oogenblik voor de tram wilde oversteken. De dood trad onmiddellijk in. EEN OPIUMBEREIDER AANGE- HOUDEN. De Rotterdamsche politie heeft bij een inval in een logeraent in de Delistraat aldaar een Chinees betrapt, die bezig was met het men- gen van opium. De politie heeft een pond opium in beslag genomen. De Chinees is aan- gehouden. DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ AKKRUM. De onbewaakte overweg bij het station te Akkrum zal verlegd worden. Thans staat die overweg vrijwel rechthoekig op de spoor- lijn; het plan is dien hoek veel scherper te maken, waardoor de beide bochten bij den overweg zullen verdwijnen. Volgens het oor- deel van autobestuurders zal deze verande- ring geen verbetering zijn, doch het gevaar voor hen vergrooten. Door het afbreken van het wachtershuisje is het uitzicht bij den overweg veel ruimer geworden, terwijl de bochten aan beide zijden dwingen tot lang- zaam rijden bij het passeeren van den over weg. Verdwijnen deze en gaat de weg recht- uit-rechtaan over de spoorlijn, dan zal de vaart der auto's niet verminderd worden en het gevaar voor de inzittenden wel vergroot. kende hoeveel geld hij zoowat kon hebben. Zou het genoeg zijn om naar Spanje tierug te keeren, zijn moeder bij zich te nemen en zijn oud1 vervallen slot weer op te bouwen? Want, hoe vreemd het ook moge schijnen, een snaar trildie nog in zijn binnensto; een gevoel leefde nog in de verdorven ziel, de liefde voor zijn moeder! Hij vroeg zich niet af of het goed was om te rooven, andieren te bedriegen; het vonikje, dat in zijn ziel nog wakker was, was niet sterk genoeg, om als flambouw voor de waarheid te dienen, maar het was toch niet uitgebluscht, en zoolang bij een man de liefde voor zijn moeder leeft. is alle hoop niet verlorert; zijn ziel kan nog gened worden! IX. Uit het open venster, dat toegang venleen- de tot het balkon, leunde Silvia; door de lichtgroene bladeren van een wingerd, die zich om de marmenen pilaren slingerde, leek haar bleek gezicht nog bleeker; een ver- moeide trek om haar mond gaf iets ernstigs, iets angstig tevens aan haar voorkomen. Hare handen hingen slap omlaag, samen ge- vouwen als in smeekend gebed. Haar blik dWaalde over de blauwe zee bij de haven, over de Golf van Genua I>e kleine Alfonso ligt zwaar ziek op een rustbed bij het open raara. De storm, die ge- woed heeft bij' Avenza, had de reizigers ook overvallen. De bliksem was in het bosch, vlak bij hun rijfuig ingeslagen, en de kleine jongen was zoo geschrokken, dat hij sedert dien dag niet zonder kooits was gew;eest NOODWEER. Tijdens net nevige onweer van Woensdag- midd'ag werd het wconhuis van J. Schopman, eigenaar H. Scholtefleer, te de Lutte bij CH- denzaal, door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. Alles was verzekerd. Te Maasticht vielen tijdens een onweersbuj stukken ijs ter grootte van kleine duiveneie- ren. Verschillende boomen braken doormid- len, terwijl veel ruiten werden vernield. Te Staaskanaal sloeg de bliksem tot twee- maal toe in de behuizing van den bakker W. Schuiling, welk perceel onmiddellijk in lichtelaaie stond. De inboedel kon grooten- deels gered worden. De ongehuwde 60-jarige H. de Graaf uit Voorst is te Empe door den bliksem gedood. Twee kinderen. die bij hem liepen, sloegen te gen den grond, doch bleven ongedeerd. Te Twello is de 17-jarige zoon van Hollink uit Gorssel door den bliksem gedood. De jongen was in de nabijheid van een boerderij aan het hooien. Woensdagmiddag werd het ijzeren tjalk- schip „Verwisseling", schipper Flobbe, van Woudsend, voor de Lemsterhaven door een stormbui overvallen, waardoor de zeilen scheurden. Met behulp van een sloepmotor kon men op eigen kracht de haven bereiken. Het schip was geladen met kunstmest en op reis van Zwolle naar Heerenveen. EEN JOURNALIST GEHULDIGD. B. en W. van Zutphen hebben aan dun heer G. Hoog, redacteur aan de „Zutphen- sche Courant", bij gelegenheid van zijn af- scheifl als verslaggever van een reeks raads- vergaderingen gedurende 25 jaren), de me- daille der gemeente in brons toegekend. Dit is de eerste maal, dat een journalist een dergelijke gemeentelijke onderscheiding te beurt valt. EEN STAATSMIJFILM. Momenteel is het I. W. A. (Industrie, We* tenschap en Arbeid) bezig, op verschillende staatsmijnen filmopnamen te doen zoowel van de bovengrondsche als ondergrondsche werken. Deze opnamen, waarbij het geheele bedrijf in werking is, zullen dus een getrouwe weergave zijn van de dagelijksche arbeids- verrichtingen in het mijnbedrijf. Voor bui- tenstaanders, die niet in do gelegenheid zijn een kijkje te nemen in deze geweldige in- dustrie, zal deze rolprent naast de vele inte- ressante beelden een duidelijke voorstelling geven van de moeilijke werkzaamheden der zwarte-goud-delvers. DE DOODELIJKE ONGEVALLEN IN DE NEDERLANDSCHE MIJNEN Gedurende het eerste hafjaar 1927 hadden bij de Limburgsche mijnen 19 doodelijke on- gevallen plaats, tegen 18 in het eerste half- jaar van 1926; een toeneming derhalve van nog geen 6 pet. Deze toeneming houdt echter niets veront- rustends in, omdat de stijging der steenkool- prcductie in het eerste halfjaar 1927, vergele ken bij dezelfde periode van 1926, bijna II pet., en die van het aantal arbeiders ruim 6 pet., beide te boven gaan en de percentsge- wijze toeneming van het aantal doodelijke mijnongevallen. Hieruit volgt, dat het onge- vallencijfer in verhouding tot de produciie zoowel als tot het aantal arbeiders is ver minderd. De toeneming van het aantal doodelijke mijnongevallen vindt daarin haren grond, dat heiaantal bovengrodsche ongevallen over het eerste halfjaar 1927 hooger is dan over het- zelfde tijdsverloop van 1926; over 't eerst- genoemde tijdsverloop bedroeg het aantal 5, tegen slechts 3 over het eerste hafljaar van 1926. Het aantal ondergrondsche doodelijke mijnongevallen nam echter gelukkig af en daalde van 15 tot 14 in dezelfde perioden. DE HAARLEMSCHE HUURVERORDENING. Naar het Hbld. verneemt, hebben Ged. Staten van Noordholland de huurverorde- ning, die 20 dezer door den gemeenteraad van Haarlem is vastgesteld, ter vernietiging aan de Kroon voorgedrager,. EEN NEDERLANDSCH GEZAG- VOERDER DOODGESCHOTEN. Te New-York is een draadloos bericht uit Curasao ontvangen, meldende, dat de gezag- voerdier en een lid der bemanning van den Nederlandschen schoener Helena" gedood werden in een revolvergevecht met drankwet- ambtenaren. De Nedelandsche schoener „Helena" was verleden week niet ver van de kust van Por- torico door ambtenaren van de drankwet aan- gehouden. De ambtenaren trachtten tever- gefs aan boord te komen en nadat eenige schoten gewisseld waren, wist de schoener naar Curasao te ontsnapp..;. Thans zouden dus de kapitein en een lid der bemanning ten gevolge van de schotwonden zijn gestorven. Eindelijik was Genua bereikt en Silvia be gaf zich dadehjk naar haar tante, de markie zin Spinola, die haar met open armen ont- ving, en in haar paleis eenige kamers aan- bood. O, die eerste nacht, toen de arme kleine, •nu roerloos en dan weer onrustig, in zijn bedlje lag, zoo bleek, haar aanstarend, zon der haar te herkennen! Zij verliet hem geen oogenblik, telkens ijscompressen op zijn voorhoofd leggend. En dan tuurde zij naar de zee de eeuwig onrustig bewogen blauwe zee En zij droomde al wakend van haar w alfniedzij wilde hem door de kracht van haar denken bij hun kind roepen. Nu kon zij niet verder naar hem toegaan. O, die langf nacht, en dan die schiemerinig, die bang* uren alieen, geheel alieen. De markiezin Spinola was lief voor haar maar Silvia kende haar weimig en zij kon haay hart niet bij haar uitstorten. Zij had Gualitiero bevolen verder te reizen naar Gent. Het had hem veel gekost om haar te verlaten, maar hij gehoorzaamde. Zijn liefde voor haar was steeds inniger geworden. De dagen dat hij in haar onmid- delhjke nabijheid had doorgebracht als haar eenige beschermer, waren zalige dagen ge weest en zij had hem veel vertrouwen ge- schonken. Zij had hem raadi gevraagd en min zaam tegen hem gesproken O die stem, die zachte welluidende stem, die klonk in zijn oor als muziek, als engelen- gezang Hij zou alles hebben gegeven. als hii bij haar had mogen blijven maar Gual- tiero bezat een nobele ziel. Silvia was zijn Madonna, hij eerbiedigde, hij a^nbad haa* en1 gehoorzaamde. (Wordt vervolgd). -

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 5