i Buitenland Buitenlandsch gemengd niiuws. TWEE AUTO-ONGELUKKEN BIJ DELFT. Gisteravond is een luxe auto op den Haag- *eg nabij de machinefabriek Reineveld te Delft, waarschijnlijk ten gevolge van cer. stuurdefect in voile vaart tegen een langs den weg standen mast voor een graantrans- uortepr van de fabrick der firma C. M. Ver- hoef en Co. opgereden. Van de 5 inzittendcn werden de heer J. van Vliet, aannemer, wo nende te Rotterdam in de Kiefhoekstraat en diens echtgenoote uit den wagen over den weg geslingerd. De heer van Vliet kreeg en- kele lichte verwondingen, terwijl zijn eclitge- noote een gebroken sleutelbeen benevens ver wondingen over net geheele lichaam bekwam. De straatmaker K. van Vliet, eveneens wonen- de te Rotterdam, die mede in den auto zat, werd zwaar gewond, vooral aan het hoofd; diens echtgenoote bekwam op verschillendc plaatsen lichte verwondingen, evenzoo hun zoontje. Per politie-auto zijn de gewonden naar het gasthuis te Delft vervoerd en na ver- bonden te zijn naar Rotterdam teruggekeerd. De auto werd vooral aan den voorkant zwaar beschadigd. Door den schok braken de steundraden van den graantransporteur en doordat zij op den stroomdraad van de tram vielen, ont- stond er kortsluiting. Het gevolg was, dat de 1200-volt stroom van den draad op de 220-volts leiding der fabriek van de firma Verhoef kwam te staan, waardoor op ver- sehilende plaatsen kortsluiting en een begin van brand ontstonden. De technische dienst van de Delftsche politie was spoedig ter plaats en sloot onmiddellijk den stroom in hettransformatorenhuisje bij de fabriek af, waardoor werd voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. Door het afbranden van den fftroomdraad stond het tramverkeer stil. Spoedig was een montagewagen ter plaats: en twee uur later was het euvel verholpen. De passagiers van de tram werden per auto bus naar den Haag vervoerd. Gisteravond wilde op den rijksweg bij Delft een luxe auto, bestuurd door den heer van Tol uit den Haag, een voor hem uitrij dende autobus van de V.A.B.-onderneming passeeren. Op dat moment kwam uit de te- genovergestelde richting een andere auto ge- reden, waarop een botsing volgde. De auto ran den heer van Tol kwam ondersteboven in de langs den weg loopende sloot terecht. De bestuurder van den auto bekwam geen noe- menswaardig letsel. De auto is zoo goed als geheel vernield. DE INVAL BIJ DE INDISCHE STUDENTEN. Naar aanleiding van een artikel van den iieer J. L. Vleming, in „Het Volk" van Maaa- dag j.l., waarin verklaard werd, dat het be- richt van het„Soerabajasch Handelsblad", at- komstig uit Nederland, volgens hetwelk de heer Vleming en de Kamerlcden Joekes en Cramer gecompromiteerd zouden zijn door de in beslag genomen dossiers van de Indo- nesische Vereeniging onder invloed van prof. Treunb zoti zijn gelanceerd, verklaart het „Scer. Handelsblad", dat zijn redacteur in Nederland, van wien het bericht afkomstig is, niet onder invloed van prof. Treub staat. (De inhoud van het artikel van den heer Vleming in ,,Het Volk", waarin deze beschui- diging werd gelanceerd, werd door Aneta naar Indie geseind). autoiileiten, die een zangverbod ultvaardig- den, hebben niet bescfi dat zij zich aileen maar belachelijk maakten door den Vlamin- gen bier te weigeren wat hun in Belgie over- al vrijstaat. Dat men hier juist tegenover Brussel, dat anti-Nederlandsche kwajongensstreken „en bagatelle" behandelt, prijs stelt op de me est volstrekte correctheid ten aanzien van Bel gie, behoeft niet te leiden tot middelen als zaa.afdrijving, ja mag daartoe zelfs niet leiden. De namen der Nederlandsche or- ganisators der bijeenkomst van Breda had'- den voor onze auforiteiten voldoende waar- borg moeten zijn, dat hier niet tegen Belgie zou worden geconspireerd en de eerbied, dien de overgroote meerderheid der Vlaam- sche ballingen in ons land toont voor Neder landsche instellingen eveneens. Men heeft hier door overdreven ijver ge- zondigd en bereikf daarmede waarschijnlijk niets anders dan dat men de Vlamingen ont stemt en van hun tegenstanders in Belgie den lachlust opwekt. DE ONTVANGST DER VLAMINGEN IN BREDA. Naar aanleiding van de mededeelingen in het Hbl. over de ontvangst van Vlamingen in het Zuiden, die te Breda een congres wilden beieggen (wij namen die mededeelingen over), schrijft dr. M. Mkmaert te Bilthoven thans aan genoemde courant: Met belangsteiling las ik uw berichtje, be- treffende den „on>noodigen last" welke de Nederlandsche overheid te Breda bezorgd heeft aan de Vlaamsche nationalisten, die al- daar bijeenkwamen met uitgeweken Vla mingen en bevriende Noord-Nederlanders Ik kan u meedeelen dat de toelating tot het houden van een optocht met vlaggen en ge- zang wel degelijk vooruif aangevraagd was, intijds, schriftelijk, een eerste maal door den Noord-Nederland'Schen secretaris van het plaatselijk comite, een tweede maal in ietwat anderen vorm door mijzelf. Beide aan- vragen werden geweigerd. De heer Poiitie- commissaris deelde mij mede dat elke aan- vraag van dien aard, hoe dan ook gewijzigd, stelselmatig geweigerd zou blijven. Meer nog: het was ons niet toegelaten een geslo- ten bijeenkomst te houden! Volgens de wet kan dit wel niet belet worden, maar de com missar is verbood eenvoudig aan de hotel- houders een zaal ter onzer beschikking te stellen. Een openbare bijeenkomst mocht wel, maar ook daar, in de vergaderzaal, was het verboden samen te zingen; een goed zan- ger onder de aanwekigen wilde een lied voordragen verboden; een gedicht ver boden. Het verbod werd al gegeven eer titei of inhoud meegedeeld waren. U acht het uitgesloten dat hoogere auto- riteiten dan de stedelijke de hand hebben in deze maatregelen. Het spijt mij dat ik het niet met u eens kan zijn. Het optreden der imarechaussee te Roosendaal, op denzelfden ochtend, bewijst reeds dat er een algemeene maatregel was getroffen. De teleurstelling, door deze houding der autoriteiten gewekt, was niet minder groot bij de aanwezige Nederlandsche deelnemers dan bij de Vla mingen (die immers toch strijden en offeren voor geheel Nederland) Wij kunnen vol- komen begrijpen dat de Nederlandsche staat als zoodanig goede betrekkingen wenscht te behouden met den Belgischen staat, en dus op zijn grondgebied niets toelaat wat kwet- send voor Belgie kan zijn. Maar de Vlaam sche nationalisten mogen in Belgie zetf on- gehinderd optochten inrichten met vlaggen en gezang; men kan toch van Nederland miet veriangen dat het terwil'Ie van de Bel- gische regeering zou verbieden wat in Belgie zelf iederen dag toegelaten wordt? Overigens was de houding van den heer poJitiecommissaris volmaakt correct; de deelnemers gaven bewijs van tuchit en volg- den stipt de dnstructies der Nederlandsche overheid. Het Hbl. teekent hierbij aan: Inderdaad krijgt de zaak door de mede deelingen van dr. Minmaert een heel ander aanzien, dan wij vermoedden. Het verhinde- ren van een besloten bijeenkomst vooral is in geen enkel opzicht te rechtvaaxdigen en de HET ONTBREKEN VAN UITERLIJKE KENTEEKENEN. Automobilistdie niet stcpte op den roep rijksambtenu- ren!" vrijgesproken. De poiitierechter te Arnhem, mr. A. D. H Fockema Andreae heeft gisteren een vonnis gewezen dat principieele beteekenis heeft De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat was, ioen hij met zijn auto op een avond den Apcldoornschen weg passeerde, door belastingkommiezen aangeroepen met; „Halt, rijksambtenaren!" voor wegenbelas- tingcontrole. De hoofdambtenaar was door- gereden, omdat het z.i. niet aangaat dat een automobilist moet stoppen voor iedereen, die zich als rijksambtenaar aandient en niet door bepaalde distinctieven als zoodanig kenbaar is. Vooral op een eenzamen weg als den Apel- doornschen weg brengt dit gevaren mede voor den automobilist. De poiitierechter heeft, nadat de rijksadvo- caat mr. C. de Kempenaar Sr. 50 boete suibs. 20 dagen hechtenis had gevorderd en het O. M. toewijzing van dien eisch had ge vraagd, dadelijk mondeling vonnis gewezen en den verdachte van alle rechtsvervolging ontslagen op grond van de volgende overwe- gingen dat art. 23 der Wegenbelastingwet zegt, wie bevoegd zijn krachtens art. 15 dier wet automobilisten te doen stilhouden ter contro- leering van de nakoming dier wet; dat dus alle personen niet daartoe bevoegd zijn; dat, waar alzoo auto's uitsluitend voor de in dat artikel genoemde personen tot staan behoeven te worden gebracht, deze bij de uit- oefening van dat recht voor den automobilist kenbaar moeten zijn, daar het de bedoeling van den wetgever niet kan zijn geweest om de automobilisten te dwingen, voor ieder, die daartoe den wensch te kennen geeft, stil te houden, waarna de automobilist zou kunnen nagaan, of inderdaad degeen, die hem aan- hield, wel daartoe bevoegd was, waardoor im mers de veiligheid van den automobilist totaal verdwenen zoude zijn; dat nu in de dagvaarding niet is vermeld, dat de kommiezen als zoodanig kenbaar wa ren; dat tcch het opsteken van de hand en het foepen „Halt, rijksambtenaren!" allerminst als zocdanig kan gelden en de automobilist moeilijk kan waarnemen, dat de komiezen een aanstelling in den zaak hebben; dat alzoo naar ons oordeel het feit, zooals het bij de dagvaarding is ten laste gelegd, niet strafbaar is. Zullen alle rijksambtenaren, die belast zijn met de controle voor de wegenbelasting, van nu af een uniform moeten dragen of een an der uiterlijk kenteeken van hun recht tot aan- houding? Het vonnis van den bovengenoemden po iitierechter is ook van belang ten aanzien van de controle over de naleving van de rijwielbe- lasting wet, omdat die ook aan de rijksambte naren is opgedragen. ETHISCHE VEREENIGING. In het Conferentie-oord van deh Ztndings studieraad te Lunteren wordt deze week de Zomerconferentie der Ethische Vereeniging ?ehouden cder leiding van prof. dr. H. Th. fbbink. Ruim 100 deelnemers zijn er aan- wezig. Maandagavond heeft prof. Obbink de con ference geopend. Hierna sprak mevr. van Oort over Mac beth en gaf een verklarend overzicht van dit kunstwerk. In de ochtendbijeenkomst van Dinsdag deze was evenals volgende bijeenkomsten in de open lucht van het bosch, dank zij het prachtige weer sprak minister dr. M. C. Slotemaker de Bruine over „De navolging van Jezus als theologisch motief". Dinsdagavond sprak ds. Crommelin over „Regeering en Zending". Woensdagmorgen kreeg prof. Slotemaker de Bruine het woord om te spreken over „De navolging van Christus als socaile kracht". factor moet geacnt worden net onrwaKenae zelfbewustzijn van het volk, weliswaar niet uitgesproken in nationalistische richting, al zal het misschien langzamerhand dezen kant uitgaan. Door dit ontwakende zelfbewustzijn komt het volk meer en meer tot vergelijkingen tusschen den Europeaan en den inlander, het ziet b.v. het verschil in behandeling der rechtszaken, en zoo meer, het werkt op hoe anders een Europeaan een inlander behan delt in vergelijking met landgenooten, enz Dat slechte economische toestanden heb ben meegewerkt tot het doen uitbreken van de relletjes, moet in algemeenen zin uitgeslc ten worden geacht". EEN NlIEUW SCH1P DER KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ De Kon. Paketvaart-Mij. heeft aan de Neder landsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam den bouw opgedragen van een dubfoelschroef motor-vracht- en passagierschip met motorin stallatie van Werkspoor. Het schip, dat den naam „Ophir" zal ont vangen, zal worden gebruikt voor het openen van een sneldienst tusschen Batavia en Pa dang. De hoofdafmetingen zijn: lengte 370, breed- te 51.6 en holte 23 voet. Het schip wordt in g^richt voor het vervoer van 112 salonpas sagiers. Het la.dvermogen zal circa 2450 ton bedragen, de vaartsnelheid H mijl per uur, .terwijl de Werkspoor-Dieselmotoren een ge- zamenlijk vermogen van 4600 Apk. zullen ontwikkelen. SCHOOLVERZUIM. Eenige cijfers. Het bijvoegsel tot de Ned. St. Crt. van 26 dezer bevat een overzicht van het betrekke- lijke verzuim op de lagere scholen in 1926. Een vergelijking voor het geheele Rijk tus schen het aantal verzuimen per 10,000 school- tijden in elk der jaren 1925 en 1926 (geoor- loofd, ongeoorloofd, totaal), geeft het vol gende beeld: Soorten van scholen. 1925 1926. Openbare scholen: Geoorloofd 553 546 Ongeoorloofd 20 18 Totaal 573 564 Prot. bijzondere scholen: Geoorloofd 554 546 Ongeoorloofd 16 16 Totaal 570 562 R.-K. bijzondere scholen: Geoorloofd 400 390 Ongeoorloofd l/ 15 Totaal 417 405 Israel, bijzondere scholen Geoorloofd 584 736 Ongeoorloofd 1 2 Totaal 585 738 Andere bijzondere scholen: Geoorloofd 639 650 Ongeoorloofd 2 3 Totaal 641 654 Alle scholen te zamen: Geoorloofd 509 501 Ongeoorloofd 18 16 Totaal j527 517 HOSPITAAL KERKSCHIP. Het Hospitaal Kerkschip „de Hoop" is in den nacht van 26 Juli in IJmuiden aangeko- men en zal op Woensdag 3 Augustus uit IJmuiden voor zijn tweeden kruistocht ver- trekken. De geneesheer F. G. van Asperen behandelde 105 patienten, waarvan 32 in voile zee en 73 in de haven van Lerwick. 5 Patienten werden opgenomen, waarvan 4 in IJmuiden werden gebracht, en 1 weer op zijn schip werd teruggegeven. Naar ae herkomst der schepen is de ver- deeling als volgt: Vlaardingen totaal 10, waarvan 7 in de haven van Lerwick en 3 in voile zee. DE RELLETJES TER SUMATRA'S WESTKUST. De commissie van onderzoek naar de oor- zaken van de communistische relletjes ter Sumatra's Westkust heeft thans voor het vocrnaamste gedeelte haar werkzaamheden beeindigd. Zij heeft het noodige materiaal verzameld en is thans bezig met het verwer- ken van het uit het plaatselijk onderzoek naar voren gekomene; zij stelt zich voor in Au gustus nogmaals bijeen te komen, ten einde de eindbesprekingen te voeren en vervolgens baar rapport samen te stellen. Tijdens een gesprek met eenige leden der commissie, die te Batavia zijn teruggekeerd, vernam Aneta eenige algemeene bevindingen, welke naderhand in het rapport eveneens tot uitdrukking zullen komen, zij 't dan ook nauwkeuriger uitgewerkt en nader geargu- menteerd. Maar die algemeene bevindingen geven thans reeds deze conclusie: „De onrust kan niet uitsluitend worden toe- geschreven aan de verre van voldoende zijnde politie, op wier bescherming de bevolking niet kon staat maken. Er zijn zooveel factoren, die hiertoe het hunne hebben bijgedragen en in dit verband is het in de eerste plaats noodig rekening te houden met de, als gevolg van de moderni- seering der verschilende locale toestanden, gewijzigde omstandigheden. Een belangrijkc SPANJE. DE TAKlGER-KWESTIE. Spanje dringt aan op een rege- ling. Naar uit Madrid gemeld wordt, heeft ge- neraal Primo de Rivera in verband met de Fransch-Spaanschc onderhandelingen inzake Tanger verklaard, dat hij hoopte, dat, nu Briand hersteld is, de Fransche regeering weldra de laatste Spaansche nota zou beant- woorden. De gebeurtenissen in Marokko eischen een spoedig vergelijk, want men kan onder de te- genwoordige omstandigheden de bewapende opslandelingen niet achtervolgen, zoodra zij in de internationale zone vluchten. „E1 Debate", het officieuse orgaan van Primo de Rivera meldde dezer dagen, dat er in de Spaansche zone geen bewapende Riff- stammen meer zijn, behalve dvgenen, die zich binnen de internationale z6ne van Tanger op- houden in het als El Fahz de Tanger aange- duide gebied. Het voorwendsel, waaronder deze stammen destijds bewapend zijn, was hen in staat te stellen, zich ttgen eventueele invallen van de bewoners van de streken Andschera en Dje- bala, die in het afgeloopen jaar bijna voort- durend in opstand tegen Spanje waren, te be- schermen. Nu is echter onlangs de toestand in zoo- verre volkomen veranderd, dat reeds eenige maanden geleden de Kabylen rondom de zone van Tanger ontwapend werden en dus van een bedreiging van die zone dtezerzijds geen sprake meer kan zijn. Wel schijnen echter versoheictene stammen uit genoemde, thans onderworpen streken wapens naar d'e aan de Spaansche bewaking onttrokken Fahz gesmokkeld te hebben, waar van zij, zoodra zij het juiste oogenblik geko- men achten, opnieuw gebruik kunnen maken. In elk geval legt de Spaansche pens van Tanger er den nadruk op, dat er binnen het internationale gebied voorraden van duizen- den geweren zijn, die veel grooter zijn, dan voor de bewapening van de daar wonende Kabylen noodig is. Inderdaad is voor Spanje een principieele wijziging van de troebele politieke toestanden de eerste voorwaarde voor de duurzaamheid van de jongste, met zware offers gekochte successen. Zonder deze verandering zal de z.g. internationaliseering een blijvende bedrijging van de Spaansche veiligheid in Marokko zijn, want op deze manier zal Tanger voortdurend een broed- plaats van samenzweringen, het arsenaal voor toekomstige opstanden en tegelijkertii^ 1 van op het toevluchtsoord voor alle soorlen roerige elementen blijven. Er gaan geruchten, dat de koning van Spanje tijdens zijn verblijf in Engeland be vredigende toezeggingen heeft gekregen in dit voor de toekomst van de Spaansche plan- nen zoo gewichtige vraagstuk. Of dit inder daad het geval is, valt op grond van offici euse Engelsche uitlatingen echter te betwijfe- len. RUSLAND, DE R >ODE TERREUR. Executies en represailles. Volgens berichten van de Russiche grens hebben, de laatste dagen, weer talrijke execu ties in de sovjet-unie plaats gehad. De mees- ten der ongelukkigen, die aan dit bolsjewis- tisch terrorisme ten offer vielen, werden zon der vorm van proces, overeenkomstig de nieu- we „rechtspleging" der Gepoe, schuldig ver klaard en onmiddellijk daarop neergeschoten. Te Jaroslaw is generaal Perkhuroff, die een belangrijke rol speelde bij den opstand van 1918 en met admiraal Koltsjak tegen de sovjets optrok, ter dood veroordeeld. In Turkestan zijn zes oud-officieren van het tsaristisch regime gefusileerd. Te Kieff ondergingen twintig monarchisten hetzclfde lot; in Koersk tien, waaronder prins Shakhowski; te Orel drie; te Charkoff vier en voorts 'n honderdtal, o.w. kolonel Siedletsky, in wit-Rusland. Het sovjet-agentschap Tass meldt voorts, dat te Simipalatensk een proces begonnen is tegen de generaals Annenkof en Denissof. Beiden worden beschuldigd van opstand te gen de sovjets in het verre Oosten, gedurende de jaren 1918—1920. Anderzijds wordt gemeld. dat de bladen te Leningrad, de drie laatste dagen, 'n twintig- tal overlijdensberichten bevatten, alien van hooge sovjet-ambtenaren, waaraan de mede- deeling is toegevoegd „gestorven in dienst van het proletariaat". Volgens geruchten, zouden deze sovjet- ambtenaren vermoord zijn door een anti- bolsjewistische organisatie. DE WEERSPANMGEN. Maatregelen tegen Trotzki en Zinowjeff. Te Moskou is Dinsdag j.l. de plenaire zit- ting geopend van de conferentie der centrale controle-commissie, een voorspel van de as. gemeenschappelijke bijeenkomst dezer com missie met het centrale comite der communis tische partij om definitief uitspraak te doen in zake de resolutie van de Stalin-groep, welke bedoelt, Trotzki en Zinowjeff uit het bestuur der partij te zetten. De conferentie werd voorafgegaan door een nieuwe. felle actie te gen de oppositie-leiders, „die thans openlijk pogen, een tweede partij te stichten in de unie aer sovjet-republieken". De sovjet-pers zegt, dat de oppositie, wel verre van haar actie op te geven, den laatsten tijd haar anti-Leninische agitatie met nieuw vuur hervat heeft en dat de opperste partij- leiding nu eindelijk maar eens moet toonen, wie de baas is. Intusschen schijnt deze woede een bewijs le meer van de onrust in de kringen der sovjet- leiders, die blijkbaar niet zoo zeker meer zijn van de hechtheid hunner positie, als voorheen De ,.Prawda" herinnert in dit verband aan een uitlating, waarmede kort geleden de oppo- sitieleider, Trotzki, zijn aanhangers enthou- siast maakte:_ Spoedig, aldus Trotzki, zal jk de meerderheid hebben in de partij en dan zullen de tegenwoordige leiders met open monden naar mij hebben te luisteren. ZWITSERLAND. PLEEGZUSTERCONGRES. De wereldbond" van pleegzusters, die in het geheel 120.000 leden telt, heeft gisteren- avond haar internationale congres geopend te Geneve met een openbare vergadering, waarbij o.a. Gustav Ador, de grijze voorzit- ter van het internationale Roode.Kruiscomite en Jane Rachel Crowdy, de leidster van de af- deeling humanitaire kwesties aan den Volken- bond, de 700 aanwezige pleegzusters uit 30 anden hebben verwelkomd. Uit Nederland is een delegatie van ongeveer 10 pleegzusters aanwezig, onder wie mevr. Meta Kehrer, pre- ^idente van Nosokomos. Het congres zal zich voornamelijk bezig houden met het vraagstuk van de practische ziekenverple- ging, waarbij eenerzijds de aandacht zal worden gevestigd op de keuze van personen, die geroepen zijn, zich aan deze edele taak te wijden, anderzijds gesproken zal worden over de arbeidsmethoden, over de beste wijze van toezicht houden op de zieken en op net schriftliik uitbrengen van verslag omtrent be handelde ziektegevallen. DE UITVINDER VAN DE OORLOGS- CAMOUFLAGE OVERLEDEN. Dezer dagen is overleden de bekende En gelsche schilder Solomon. J. Solomon. Hij ton nog aanspraak maken op andere ver. diensten dan op die van een goeci schilder. Hij was nameiijk eveneens de uitvin- der van het op ruime schaal in den oorlo? toegepaste steisel van camouflage, dat zoovele levens behouden heeft. Toen zijn denktceld ingang vond, werd hij tot overste van de genie bevorderd en ging hij overal heen oiri aan te geven hoc de camouflage, uit- gevoerd moest worden. Voor het eerst werd het steisel toegepast op een artillerie-stelling. Er werd toen in een dag tijds een canvas-op! pervlakte van 3500 vierkante yards beschil- derd, om 24 kanonnen te bedekken. Ondjr zijn toezicht werd de eerste nageinaakte boom opgericht, oin als waarnemingspost te dienen. Hij bestond uit een metalen paal met echte schors er om heen. Daarna kwam hij op het idee om poppen op tc- stellen, die de vijand voor soldateri moest aanzien. Toen de eerste 280 opgesteld waren en in beweging gebracht werden, trokken de Duitschers er het vuur van kanonnen en machine-geweren tegen samen en vernietigden ze. Zij melddeni dat er in de Britsche linie een „vreeselijke slachting" aangericht was. Vervolgens wijd- de hij al zijn krachten aan het camoufleereni van vechtwagens. Zij werden zoo beschil- derd, dat zij een deel van het landschap sche- nen te vormen. De Duitschers volgden de ca mouflage snel na en pasten haar ten slotte op nog grooter schaal toe dan de geailieer- den. Bij den grooten opmarsch der geallieer- den maakten zij 130.000 ton Duitsch mate riaal buit, dat voor camouflage-werk bestemd was en de Duitschers hadaen landschap- schilderingen achter hun front, die de gealli- eerden- pas aan het eind ontdekten. EEN NOODLOTTIG GASTMAAL'. N Negen personen tengevolge van vergiftiging overleden. Uit het plaatsje Zberoajo bij Kisjinef wordt gemeld, dat aldaar twintig personen zijn ver- giftigd bij een gastmaal op het landgoed van den grootgrondbezitter Gonada. Mevrouw Gonad'a had een aantal kennis- sen op een diner genoodigd. Na den maaltijd werden de gasten ziek en in den loop van den nacht over leden er zeven, voordat geneeskun- dige hulp ter plaatse was; eerst om zeven uur des ochtends verschenen de geneesheeren. In den loop van den ochtend overleden opnieuw twee gasten. Uit het onderzoek bleek, dat mevrouw Go nada bij het bereiden van meelspijzen bij ver- gissing meel had gebruikt, dat met rattekruid was vergiftigd. EEN SLACHTOFFER VAN DE WETENSCHAP. Een van de eerste pioniers van de X-stralen Alfred C. Taylor, is te Peterborough aan de huidontsteking, die reeds zoovele levens van X-straalonderzoekers heeft geeischt, bezwe- ken. Zijn onderzoekingen kosten Taylor drie vingers van zijn linkerhand en een vinger van zij rechterhad, terwijl de andere vingers reeds aangetast ryaren. Hij legde zijn betrekking als secretaris van het ziekenhuis van Peterborough pas verle- den jaar neer, na een 45-jarigen diensttijd. Bij deze gelegenheid werd hem een bedrag van 7000 dat door openbare inschrijving was bijeengebracht^overhandigd a';s hulde- blijk voor de opoffenngen, die hij zich ge- troost had ten bate van de medische weten- sehap. Het laatste deel van zijn leven leed Taylor ernstig aan huidontsteking en bij de installa- tie van een nieuwe X-stralenlocaliteit kon hij zijn werk niet voortzetten. Tot leniging voor zijn pijnen en lijden doordrong hij zich van de gedachte, dat hij had medegeholpen om de pijnen van anderen te verlichten en kort voor zijn dood zeide hij in een openbare bijeenkomst: „Als ik mijn le ven weer zou kunnen leven, zou ik hetzelfde doen." KRANTENLEVEN IN AM ERIK A. De onder-directeur der .New-York World' heeft onlangs voor de vereeniging van uit gevers een rede gehouden over de enorma vlucht, die de dagbladen in de Vereenigd; Staten hebben genomen. Hij deelde hierbij een aantal bijzonderheden mede, die ook het krantenlezend publiek in Nederland zullen inieresseeren, aldus de Tel. ..Gedurende de laatste vijftien jaar is de belangsteiling van het Amerikaansche volk voor dag- en weekbladen enorm toegeno- men, aldus de onder-directeur. Het gevolg daarvan is een voortdurend toenemende cir culatie en een sterke daling van het cijfer del analphabeten. ,,In geen enkel land ter wereld wordt zoo veel in dagbladen geadverteerd als in de Amerikaansche. Het publiek leest en bestu- deert de advertentiebladen zeer zorgvulcig. Het beste bewijs daarvan is, dat alle groote „dry good stores" (goederenmagazijnen ol z.g. warenhuizen) iederen dag heele pagina's nemen, om hun goederen aan te prijzen of Harietje: afoesje, ft kan maar niot in slaap komen. ft frvrobeert te snurken als yader, maar ik kan slapeo. nog niet (Punch.)

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6