Mkmaarsche Gourant JE ZEEPPOEDER IK DENK ER STERK OVER, TE GAAN ADVERTEEREN! ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. No. 176. i9 27 Honderd Negen en iwin.^ia jaargang. Vrijtias' 29 Juli. fAatten-schilder. (Een japansche vertelling van W. R. v. NOHARA). Vele jaren geieden leefde er in een klein iorpje een arine boer met vrouw en talrijk kroost. De oudste der kinderen was, toen hij veertien jaar telde, reeds zoo kracntig, dat hij zijn vader ilink fcer zijde stond bij aen ar- be.a up iiet lana; ae meisjes waren eveneens zeer handig en nielpen de moeder bij het huisweric, daareniegen was het jongste kind sthijnbaar met voor zwaren arbeia gescha- pen. Hij was echter heel helder van hoofd, scnranaerder inderdaad dan alle broers en susters, doch daar hij er zwak uitzag en clein van stuk was meenden de menscheu, dat hij nooit oud zou worden: immers scnranuere kinderen worden vaak niet oud, leette het. De ouders dachten, dat het 't beste zou lijn, zoo hij priester werd, geen boer; daar- >m namen zij hem op zekeren dag mee naar ien tempel van het dorp en vroegen den >uden priester, of deze nun jongen als mis- tnaap zou willen gebruiken en hem alles lee- ren, wat een priester moet weten. De eerwaarde priester sprak vriendelijk net den pongen en deed hem eenige zeer moeilijke vragen. De antwoorden waren zoo schrander, dat de priester zich bereid ver- klaarde den kleinen vent als acolyt in den tempel aan te stellen en hem voor den pries- terstand op te leiden. Onder zijne leiding ontwikkelde de knaap zich zeer snel en betoonde zich in de meeste gevallen een gehoorzaam kerling. Hij had ilechts eene fout: hij schepte er behagen in >m gedurende de les-uren katten te teekenen m zelfs daar, waar katten in 't geheel niet Shuisbehooren. Nauwelijks zich alleen we- tend, teekende hij katten. Hij teekende ze op jde randen der boeken van den priester; op alle deuren en voorliangsels van den tempel, ja, zelfs op de muren en op de zuilen. Reeds zich dikwijls had de priester hem daarover berispt, maar hij hield niet met het kattentee- kenen op. In hem stak of een niets-nut of een kunstenaar en daarom juist was hij niet geschikt voor misrdienaar en voor den mis- dienst. Een ware mis-dienaar gebruikt zijn boeken voor lezen alleen. Op zekeren dag, nadat hij eenige zeer mooie katten-teekeningen op de papicren be- spanning van een wandschut had gemaakt, sprak de oude priester gestreng tot hem: „Mijn jongen, je moet dezen tempel zoo spoedig mogelijk verlaten. Je zult nimmer een goed priester worden, maar misschien wordt je een groot kunstenaar. Ik geef je nu een laatsten raad, dien je nimmer moogt ver- geten: Vermijd groote ruimten des nachts; blijf in de kleine!" De knaap begreep niet, wat de priester daarmee beaoeldehij peinsde er over na, ter- wijl hij zijn kleine bundeltje vastsnoerde en zich opmaakte om heen te gaan; maar hij kon de beteekenis der woorden niet vatten en hij durfde den priestre alleen maar goeien- dag zeggen. Hem nog eens vragen, neen, dat ging niet. Met een bezwaard hart verliet hij den tem pel en beraadslaagde met zichzelf wat hem te doen stond. Als hij naar huis tergkeerde, zou vader hem stellig wegens zijn ongehoor- zaamheid tegen den priester bestraffen, dus kon hij niet huiswaarts gaan. Plotseling her- innerde hij zich, dat er op een afsand van ongeveer twaalf mijlen nog een dorp lag, met een tempel, die zeer groot was, er., zooals hij gehoord had, meerdere priesters herbergde. fen van dezen zou hem wel als misdienaar sunnen gebruiken; hij besloot daarheen te gaan. De tempel echter was geruimen tijd gele- ien gesloten, doch hiervan wist de knaap niets. Een spook of kobold had n.l de pries ters verschrikt en verdreven en huisde nu zelf in het verlaten gebouw. Wel hadden semge dappere krijgers later den tempel des nachts betreden om den kobold te dooden, doch waren nimmer levend meer aan- schouwd. Niemand had dit echter ooit aan den knaap verteld; daarom stapte hij nu in vol vertrou- wen verder, in de hoop door de priesters "t /riendeiijk te worden opgenomen. Toen hij lorp bereikte, viel de avond en alle men- schen waren naar bed. Hij ontdekte echter den grooten tempel boven op een berg achter de huizen en ook een licht dat er brandde. De menschen beweerden, dat het de kobold was, die het licht had ontstoken om eenzame wandelaars naderbij te lokken. De knaap liep regelrecht op den ingang toe en klopte aan. Geen geluid werd verno- men; hij klopte opnieuw, klopte nog eens. Maar memand verscheen. Ten slotte duwde hij aarzelend tegen de deur en was blij, dat deze niet op slot was en open ging. Hij liep in de richting van de lichtstraal en vond een -amp, mar verder was er niets; geen men- schelijke ziel viel te bespeuren. Hij was over- uigd, dat er toch weldra een priester zou thupiskomen, zette zich daarom neer en wachtte. Toen opeens merkte hij op, hoe alles in den tempel prijs van het stof zag en vol van tpinnewebben en hij overdacht, hoe de pries ters zich zouden verheugen nu er een mis dienaar was gekomen, die alles zou reinigen mettemin vroeg hij zich verwonderd af, waarom zij alles hier zoo hadden laten ver- vuilen. Hetgeen hem echter aangenaam trof, waren eenige groote schermen, die hem ge- kmpt toeschenen om met katten te worden versierd. Ofschoon hij moe was, ging hij toch eens kijken naar eenig schrijfgerei, naar mo- gehjkc penseelen. Hij vond direct potlooden en doezelaar en begon nu dadelijk zijn dier- bare katten te teekenen. Hij teekende onnoe- melijk veel op de schermen, totdat hij niet meer kon van vermoeidheid. Juist was hij van plan om tegen een scherm op een stoel wat te duten, toen hem plotseling de woorden te binnen schoten: ,?,roote ruimten des nachts, blijf in de kleine!1 De tempel was heel groot; hij was alleen n toen hij de woorden, die hij niet begreep, m zijn hermnering opriep, voelde hij voor den eersten keer iets als vrees en bsloot hij uit te kijken naar een Seknopter omgevmg, waar hij den naoht kon doorbrengen. Hij ontdekte een klein vertrek met schuifdeuren en sloof zich daarin op. Nauwelijks had hij zich ter ruste begeven of hij1 was ingslapen. Midden in den nacht ontwaakte hij1 doot een geweldig kabaal, een kabaal van ge- krijsch, van slagen en van bijten. Het was zoo gruwelijk om aan te hooren, dat hij" geen moed had om ook maar door een reet van de deur te gluren; hij bleef doodstil in het ver- trekje en hield zijn adem in. Het licht, dat tot dusver gebrand had, doofde uit, maar het vreeselijke lawaai werd steeds heviger en wil der, totdat de heele tempel ervan trilde. Eerst na langen tijd keerde de rust weder en niet eerder dan nadat de morgenzon door de deur-reten in het kleine kabinet scheen, ver liet hij zijn schuilplaats. Heel voorzichtig kwam hij te voorschijn en zag in het rond. Het eerste, wat hij opmerkte, waren bloedsporen, die den heelen vloer van den tempel bedekten. En daama zag hij mid den op den grond een enorme, geweldige doo- de rat een kobold-rat, greater dan een vol- wassen koe! Wie nu had dat reusachtige dier kunnen dooden? Geen mensch, niets was er te zien. Opeens zag de jongen, dat alle katten, die hij den vorigen nacht geteekend had, met bloed- doorloopen snuitjes en pooten hadden. En nu wist hij meteen, dat het zijn katten waren ge- weest, die de kobold-rat hadden gedood. En voor het eerst begreepp hij ook, waarom de oude priester gezegd had: „Vermijd groote urimten's nachts. blijf in de kleine. Jaren later werd de knaap een beroemd schilder en eenige van de katen, die hij schil- derde, zijn nog heden in Japan te zien. Men zegt, dat dit de belooning was van zijn werk, dat den boozen geest uit den heiligen tempel had verjaagd. Provincial nieuws UIT HEILOO. Gisteravond werd de 17-jarige P. Klaasen aangereden door den motorrijder D. C., uit Limmen. De jongen kwam onder den motor terecht en werd ernstig gewond bij den tim- merman Glas binnengedragen. Dr. Hoeksha verleende de eerste hulp. Zoowel de motor rijder als de aangeredene waren dronken. De politie stelt een onderzoek in. De driedaagsche kermis behoort weer tot het verleden en de algemeene indruk is, dat het niet druk is geweest. Er is weinig meer over van de drukke kermis van voor- heen. De stoomcaroussel van J. W. Janvier hieeft ook ondervonden, dat de Zondag-kermis is verdwenen en de luehtschommel en zweef- molen hebben, vooral 'savonds, geen druk bezoek gehad. De kermis is rustig verloopen, dfonke- manstooneelen vielen niet voor en vechtpar- tijen bleven achterwege. Trouwens elke po- ging tot te veel drinken, met daarbij gepaard gaande neiging tot vechten, werd door de po litie, onder leidiing van den majoor der Rijks- veldwacht, den kop ingedrukt. Door medewerking van B. en W. zullen de inrichtingen op bet kermisterrcin Zaterdag ook nog geopend zijn en als compensatie daarvoor mogen de scboolkinderen Zaterdag van 3 tot 4 uur kostelocs genieten. Naar we vernemen is de heer Jb. W., die eergisteren een ongeluk kreeg met zijn motorfiets, aan de gevolgen overkden. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Men dee It ons het volgende mede: De heer D., alhier, had een familielid uit Groningen te logeeren. Deze, een liefhebb: r van wandelen, ging Maandagmorgen in de vroegte de richting OudkarspelKalverdijk uit en kwam ten slotte in Warmenhuizen te recht. Daar vroeg hij verder den weg, toeval- lig aan de politie aldaar. Deze, het Groning- sche dialect hoorende, dacht dat het de voortvluchtige notaris Sanders uit Groningen was. Hoe ook het tegendeel trachtend te be- wijzen, werd de voetreiziger aangehouden. Ten slotte werd notaris K., alhier, opge- beld, waar de heer D. werkzaam is, met het gevolg, dat de arrestant-al heel spoedig zijn vrijheid terug kreeg. UIT OUDKARSPEL. De heer C. J. de Wijn, hoofd der school ai- hier, slaagde te Amsterdam voor de diplo ma's A. en B. Handenarbeid. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De raad vergaderde Donderdagavond. De heer Ooijevaar was met kennisgeving afwt- zig. De voorzitter deed mededeeling van een verzonden telegram van gelukwensch aan den Commissaris der Koningin, wegens diens 12 -jarig ambtsjubileum en het daar- op ingekomen antwoord. Blijkens bericht is de uitkeering over 1927 ingevolge de wet van 24 Miei 1897: 2619. De heffingsverordening voor kadegelden was met bemerking teruggekomen. Gewijzigd zal deze weer verzonden wor den. De Rijksvergoeding voor den correspon dent der Arbeidsbemiddeling is bepaald op 100. De omslag aan de Gezondheidscommissie is voor deze gemeente 45.56. Van den Rijksbouwmeester was een schrij- ven ingekomen, dat de bepaalde huur voor het post- en telegraafkantoor te hoog is. Het gebouw is op een bedrag geschat, ta- melijk oeneden het door den Raad bepaalde, waarom verzocht werd een aanmerkelijke ver- laging te bevorderen. Verder werd medegedeeld, dat het niet het doel is een kantoor van lager orde te bepa- len, doch dat het wel gewenscht is de aflos- sing op korter termijn te regelen. B. en W. konden geen vrijheid vinden een lagere huurprijs te bed in gen en stelden voor dit goed gemotiveerd1 aan den Rijks bouwmeester mede te deelen. De Raad ging hiermee accoord. Van den gemeente-veldwachtcr Niieu- wenhuis was wederom het verzoek ingeko men om vergoeding van het bedrag der per- soneele belasting. De Raad besloot hiertoe evenals vorige jaren. Daarna werden de verschillende rekenin- gen aangeboden. De gemeente-rekening gaf aan een onf- vangst van 90.956.05Lo, een uitgaaf van i 76,849.75, alzoo een saldo tot een bedrag van j 14.106.30 E>e rekening van het Armbestuur gaf aan een ontvangst van 2637.06, een utgaaf van 2372.73, alzoo een saldo van f 264.33. Het gasbedrijf had een saldo van 303.67 !A en het electrisch bedrijf een van 4793.73. De raadsleden, behalve de wethoudeTS, zullen de rekeningen nazien. Rekening houdende met de lijst der wacht- gelders, stelde de Inspecteur voor benoe- ming van een onderwijzeres de volgende voordracht voor: 1. mej. M. de Jong te Broek op Langendijk, 2. mej. M. Roos te Broek op Langendijk, 3. mej. A. Biesterbos te Alkmaar. No. 1 werd met algemeene stemmen be- noemd. Op voorstel van B. en W. werd1 besloten een stukje straat te maken voor de woningen van S. Wagenaar en de Boer. Dit in ver- band met achteruit zetten van hekken. Nadat nog enkele vragen gesteld waren door de heeren van Zuijdam en de Boer in verband met het eigendomsrecht van het stukje grond bij S. Wagenaar, waarop de voorzitter geen definitief antwooTd kon ge- ven, doch wel vaststond dat het eigendom van de gemeente was, werd de vergadering gesloten. UIT HOORN. Onze oud-stadgenoot, de heer M. J. van Zijl, slaagde te Haarlem voor de hoofdacte. UIT DE STREEK. Het blijkt thans, dat er in den aardappe!- handel weinig opleving komt. Hoewel de meeste akkers zijn „uitgezicht", blijkt de na- oogst van de Nietyfold bijna geheel verloren. Ook onder de Schotschen heeft de ziekte da- nig huisgehouden. Een en ander is oorzaak, dat de aanvoer dagelijks beneden peil blijft De prijzen zijn ook al weer teruggeloopen, vooral die van de blauwe en bonte. Werkelijk staat het er met den tuinbouw in de Streek weer niet best voor. Ook de tweede vrucht, de bloemkool, valt geducht te gen, doordat de draaihartigheid reeds weer in sterke mate optreedt. Zooals men weet, heeft deze ziekte de bloemkoolteelt het vorige jaar vrijwel doen mislukken. Van roode kool worden nog betrekkelijk geringe partijen aangevoerd. Gelukkig vallen de koolprijzen thans nog al mee. UIT ZIJPE. De commissie uit de ingez.icnen heeft haar rapport over het wetsontwerp tot sa- menvoeging van de gemeenten Zijpe en Pet- ten aan Ged. Staten uitgebracht. De commis sie zegt daarin, van oordeel te zijn, dat de meente Zijpe in geen enkel opzicht belang heeft bij een vereeniging dezer beidie ge meenten; aangezien echter de financieele toe- stand der gemeente Petten onhoudbaar is geworden, zal de gemeente Zijpe haar mede werking inzake de vereeniging niet onthou- den, mits de lasten, voortspruitende uit die vereeniging, voor die toekomstige gemeente Zijpe zoo licht mogelijk worden gemaakt. Zooals het wetsontwerp thans luidt, zal het door de gemeente Zijpe niet kunnen worden aanvaard. Door samenvoeging der gemeente, overeenkomstig de bepalingen van het wets ontwerp, zal de tegenwoord'ige gemeente Zij pe onredelijk zwaar worden belast. De commissie adviseert tot vereeniging der gemeenten Zijpe en Petten, onder uitdrukke- lijke vocrwaarde, dat het wetsontwerp zooda- nig wordt gewijzigd, dat: le. noch wachtgelden, noch eventueel voor de op wachtgeld gestelde ambtenaren te beta- len pensioenbijdragen ihn laste der toekom stige gemeente Zijpe komen; 2e. te Petten een nieuw schoolgebouw wordt gesticht, waar van de kosten niet komen voor rekening van de nieuwe gemeente Zijpe; 3e. de rioleering in het dorp Petten in be- hoorlijken staat wordt opgeleverd, eveneens op kosten van het rijk en/of provincie. UIT URSEM. De vereeniging „Ziekenhulp" vergaderde Wcensdagavond onder leiding van den bur- gemeester. De heer G. A. de Jong hield een lezing over het fonds voor Ziekenverpleging. Bij acclamatie werd de burgemeester tot voorzitter van Ziekenhulp gekozen. Voorts werden tot best'uursleden gekozen de heeren M. Langereis en A. G. Genevaas. De rekeningen werden goedgekeurd. Na de propagandistisehe uiteenzetting van den heer de Jong, zeide de voorzitter dat vele die het steeds maar op de overheid laten aan- komen, thans door toetreding voor zoo'n ge ringe contributie zullen mede werken om in den toekomst zich zelven geheel te redden, waardoor de kassen van de instellingen voor weldadigheid voor deze zaak outlast zullen worden om hiermede andere zaken, die buiten deze vereeniging vallen, krachtiger te kunnen steunen. Gaarne deed hij de toezegging de armlas- tigen te doen inschrijven als lid van het fonds en hoopt dat ook andere instellingen van weldadigheid in deze gemeente zouden volgen. Daarna volgde sluiting. UIT BERGEN. Een monteur van electrostrooni te Rotter dam d'ie gisteren in een paal van het electr. net bezig was met eenige werkzaamheden, had het ongeluk zich een arm zoodanig te stooten dat deze ontwricht werd. De arm moest door een dokter worden gezet. De loting voor den dienstplicht, lichting 1928 zai voor deze gemeente pleats hebben op Dinsdag 16 Augustus 1927 des voonm. 11.40 ten Stadhuize te Alkmaar. Met de kinderen der hoogste klassen van de R.-K. Jongensschool, alhier, werd gis teren een reisje gemaakt naar Artis te Am sterdam onder leiding van de onderwij'zers en de leden van het Comite. De kinderen, van wie velen nog nimmer in Artis waren ge weest, hebben volop genoten. Aan de overige •kinderen, ook aan die van de Bewaarschool, werd een feestje bereid in de school. Gevonden voorwerpeo: G e v o n d e n Een donkerblauwe alpen- muts, een bril in hoornen1 montuur, een bril in etui, een ledige bruine kinderportemonnaie, een gevlochten rieten tasch, een bruin lede- ren portemonmaietje, een kinderportemonnaie met eenig geld, een verrekijker in etui, een zwart zeiitje met botorhammen. Niet Ianger over denken, Mijnheer, DOEN! Obk niet tegen de kosten opzien, adverteeren is absoluut niet duur, integen- deel, het is zelfs zeer winstgevend. Begint U nu eens met een paar plaatsingen, U zult zien, uw zaak gaat er door vooruit. De winkelweek. Uitslag etala- I handen was en op den mooien Ibachvleugel gewedstrijd. ,-an de firma Ypma zoowel in de duo's met In tegenwoordigheid van de winkelweek- commissie, de jury en vele aan de winkelweek deelnemende winkeliers had gisteravond in de Tooneelzaal van „de Rustende Jager" de uit- reiking plaats van de prijzen, welke de winke liers in den etalagewedstrijd behaalden. Op het tooneel waren de vele schitterende prijzen en medailles op een tafel uitgestald. Er waren zeer kostbare voorwerpen bij. De burgemeester, Mr. H. D. A. van Ree- nen, door wien de uitreiking geschiedde, heette alien welkom en wees op de reeds be haalde resultaten van de winkelweek. Spr. bracht namens het Gemeentebestuur dank aan de winkeliers voor hun initiatief en aan de jury voor haar gewaardeerde medewer king, door in haar vrijen tijd zooveel etalages te beoordeelen. Spr. hoopte ten slotte dat de winkeliers over de resultaten tevreden moch- ten zijn en steeds de belangstelling zoowel van gasten als inwoners mochten ondervin den. Namens de Jury dankte de heer Biet den burgemeester voor diens woorden en de win keliers voor hun medewerking. Spr. wees er op dat alle leden van de Jury niet voor de eerste maal in Bergen waren en daar steeds weer naar toe komen, en om de mooie natuur, maar ook om de gemoedelijkheid en arnicali- teit, welke er heerschen. Bij een volgende win kelweek, aldus besloot spr., kunnen de Ber- gensche winkeliers wederom op ons rekenen De heer Krans voerde nog het woord na mens de winkelweekcommissie en dankte de jury voor de medewerking. De jury, bestaande uit de heeren E. Bief, Voorzitter, S. Godschalk, Th. Keizer, A Scherpenhuijsen Jr., H. Oudkerk, alien uit Amsterdam, had de prijzen als volgt toege- kend. Groenlen en Fruit. le prijs Th. D. Vrasdonk en Zn., 2e prijs Schotten, 3e prijs L. Vrasdonk. Manufacturer le prijs A. Kollmer, 2e prijs W. v. d. Steen. Banketb akkers. le prijs F. Roos, 2e prijs Stevens, 3e prijs Joh. v. Balen. Galanterieen. le prijs P. Hopman (tevens prijs voor ac- tueele etalage). 2e prijs J. Smit, 3e prijs P. Hopman, Kunsthandel. Krwdenierswaren en Comestibles. le prijs J. Borst (tevens prijs voor actueele etalage). 2e prijs O. Prins, 3e prijs J. Prins, 4e prijs J. Blankendaal. Boekhandelaren. le prijs P. de Haan, 2e prijs Schoelink. 'n Prijs voor de mooiste etalage in het kleinstf bestek: H. Thomas. Goudsmeden. le prijs Klinkhamer Drogisten. le prijs Hali, 2e prijs Siegmund. Electriciens. le prijs J. Kueter, 2e prijs Jac. Delver, 3e prijs J. Wittebrood. Kappers. le prijs J. Beekman, 2e prijs C. Duits. T oiletartikelen. le prijs Spandaw. Sigarenwinkeliers. le prijs Brandwijk, 2e prijs C.hr. nen, 3e prijs Joh. Prins, 4e prijs a) J. Vv. o hol- ten, 4e prijs b) L. Grootegoed. Schoenwinkels. le prijs Seewald, 2e prijs H. Kuis. Chocolaterie. le prijs Steines (Bonbonhuis)2e prijs C. Beek. Boter en kaas. 3e prijs Rood Bloemen. 2e prijs H. Roosendaal. Rijwielen. 2e prijs W. Busker; 3e prijs K. de Goede. Een eervolle vermelding ontvingen de vol gende winkeliers: N. Kraakman, Kuiper, Schouten, Hoek, Punt, Viaming en Wed. Dorresteyn. De heer Paping, die slechts etalages bui ten mededinging had, ontving een extra- priis. Met een toepasselijk woord werden de prij zen door den burgemeester aan de winnaars uitgereikt. UIT EGMOND AAN ZEE. In de zaal van hotel „Welgelegen", daartoe door de V. V. V. beschikbaar gesteld, werd Woensdag een intiemen kunstavond gegeven door de dames mevr. Suze van't Lindenhout lak, viool, mevr. L. SpelbergStokmans, piano, de heer W. v. Greuningen, cello, en de heer Kommer Klein, declamatie. De opkomst was zeer matig, hetgeen aan kunst geboden werd echter stond op hoog peil. Met onverdeelde aandacht volgde het publiek zoowel het muzikale als het orale ge- deelte van den avond. Mevr. v. 't Linden houtTak, die door volkomen meesterschap over haar instrument alien boeide, had een waardig partner in den heer van Greuningen, terwijl de hooge eischen stellende begeleiding by mevr;. Spelberg-—S tokmans in uitstekende de viool als in de trio's met de heide strijkin- stiumenten een keurig geheel vormde. De declamatie van den liter Kommer Kletfa was schitterend. Deze avond was er dan ook een van hoog kunstgenot, dat blijkens het hartelijke applaus ook zeer gewaarcfeerd werd en waarvoor de heer Bosschaart namens de V. V. V. in een kort, maar warm woord hulde en dank bracht. Iiiichtvaart. FRANSCHE OCEAANVLUCHTEN. Oorspronkelijk leek de militaire vlieg- dienst Costes aan te moedigen bij zijn voor- bereidimg aangaande vlucht over den Oce- aan. Hij beweerde dat zijn toestel 7200 kilo meter kon halen en wilde over de Azoren naar New York vliegen; op dit toestel heeft hij onder andere een record geslagen door naar Djask te vliegen. Nu de regering ech ter besloten heeft geen militaire vliegtuigen voor die vlucht af te staan wel'ke niet van „drijvers" voorzien zijn kan Costes er mis schien toe komen het particulier initiatief in den arm te nemen. Zijn vliegtuig is niet als oonlogstoestel maar voor lange vluchten in- gerieht aldus kan het aan den mdlitairen dienst worden onttrokken. Givon die met Corbu den tocht wil wagen zet met goed gevolg proeven met een Oiseau Bleu voort. Het vliegtuig waarmee Brauhin en Levine den Oceaan willen oversteken staat nog onttakeld te Le Bourget in afwachtinj van een nieuw aan te brengen reservoir. De Hollandsehe W as c h v rouw EEN NIEUW PASSAGIERSVL1EGTUIG. Een vertegenwoordiger van de Dornier- vliegtuigfabriek in de Vereenigde Staten, heeft, aldus een telegram uit New-York, ver- klaard, dat te Friedrichshafen een vliegtuig wordt gebouwd, waarmede 100 reizigers met hun bagage een tocht over den Oceaan kunnen ondermemen. Dit bericht wordt van bevoegde zijde be- vestigd. Het bedoelde vliegtuig is niet hel nieuwe luchtschip L. Z. 127, dat te Frie drichshafen gebouwd word en dat bestemd is voor het verkeer met Zuid-Amerika, maar een vliegtuig, dat alie vroegere gebouwde •toestellen aan grootte en kracbt der motoren zal overtreffen. Nadat in het voorjaar alle plannen waren ontworpen werd in den zomer met den bouw van het vliegtuig be- gonnen en wel in de nieuwe werkplaatsen •van Dornier, gelegen te Altenrheim in Zwit- serland, aan de overzijde van de Bodensee Bijzonderheden over de constructie van het vliegtuig worden nog zorgvuldig geheim gehouden. Intusschen zou het reeds vast- staan, aldus enkele bladen, dat het een aan- tal motoren met een totaal van 4 a 6000 ILK. zal hebben en zal worden bestuuid door een •kapitein, die aan het hoofd zou staan van een bemanning van 6 leden. Het vliegtuig zou zijn voorzien van de modernste techni- sche toestellen. Het spreekt vanzelf, dat er niet gemakkelijk honderd reizigers zullen zijn te vinden voor den tocht over den oceaan Dientemgevolge zal bet vliegtuig in de eerste plaats worden voor het vervoer van postzakken en andere goederen. VLIEGRECORDS VERBETERD. De vlieger Steindorf heeft gisteren op een Rohrbach Roland toestel in de omstreken van Berlijn vier wereldrecords verbeterd, bet eerste een afstand van 1000 K M. met 2000 K.G. belasting in 214.8 K.M. per uur het tweede een afstand van 1000 K.M met' een belasting van 1000 K.G. in 214.8 K M per uur, het derde een afstand van 500 K M met 2000 K.G. belasting in 215.7 K.M per uur, het vierde een afstand van 500 K M. met 1000 K.G. belasting eveneens 215.7 K.M. per uur. EEN BEKENDE ENGELSCHE VLIEGER OMGEKOMEN. Kapitein Barnard, een beroemde vlieger, is gisteravond bij Bristol door een vliegongeluk om het leven gekomen. VLIEGONGEVAL!. Een watervliegtuig van de Noorsche ma rine wilde Woensdag in de buurt van die oorlogshaven Horten land'en. De bestuurder had echter niet bemerkt, dat een stoomschip onder hem voer en stortte het vliegtuig op de commandobrug van het schip. De vliegers zeif kwamen in zee terecht, maar bleven on- gedeerd en van de bemanning van het stoom* schip werd niemand gewond. UlllllllllllllllUlllllllllllllMlllllllllllillWIIilMI

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 9