DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Buitenlandsch gemengd nieuws. Baaiteriianri Honaera negen en iwintigste jaargang Dagelijksch overzicht. faSni u1?2') daar kans toe No. 17? Oil emmet besfaaf sH 3 blade* 1927 Deze Courant wordl ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, ullgegeven. ibonnemenfsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkaaaar /2m—. franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewysmimmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnlmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERMs. GOITER ft ZOON> Voordam C 9. Diy/eAteurs O. H. KRAK. ZATERDAG Telef.nr. Administratie 3. Telefoonnr. Redadie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteun Tj. N. ADEMA. 30 JULI De maritieme conferentie. Frankrijk en Rusland. Er waren eens eenige menschen, die teza- <nen hardnekkig gevochten hadden tegen eeni ge andere menschen. Zij behaalden ten slot- te de overwinning, maar de blauwe oogen en andere kneuzingen van even ernstigen aard iadden nochtans een zoodanigen invloed op lun strijdlustigheid, dat zij besloten zoo tit mogelijk was aan al het geruzie voor eeuwig een einde te maken. En zij begonnen dus met een waarlijk be- wonderenswaardig optimismete bepraten hoe op de beste wijze de vrede voor immer ()ewaard blijven zou. Doch zij verloren blijkbaar uit het oog, dat juist conferenties over vredesbevordering on- eindige mogelijkheden bieden tot nieuw ge- harrewar en felle ontstemming ja zelfs tot meuw geruzie! En zoo gebeurde het, dat zij na tal van besprekingen tot de ontstellende conclusie kwamen, dat het, voortgaande zoo- als zij tot dit oogenblik gegaan waren, er opnieuw ruzie komen zou en ditmaal onder elkander. J Dus gingen zij met moedeloos hangende hoofden uiteen maar de vriendschap was verloren. Een soortgelijk iets wordt momenteel te Geneve vertoond. Zes weken is thans de man- tieme conferentie reeds aan den gang en nog steeds is men niet verder gevorderd dan in't midden van de tweede week. Wei echter zijn de vroegere bondgenooten Engeland, Ameri- ka en Japan heel wat Koeler tegenover elkan der geworden en bestaat er zelfs vrij groot- kans, dat Engeland door zijn onprettige houding, zoowel met Amerika als met Japan in botsing komen zal. Vandaar het buitenmatig pessimisme der laatste weken, dat zoover geleid beeft, dat men algemeen het't best acht zoo spoedig mogelijk uiteen te gaan voor de koelte erger wordt. De lezer vindt dit wellicht overdreven som- bere beschouwingen, maar het is om alien moed erbij te verliezen, als men wacht op de voortzettjng van een conferentie, waarover u niemand inlichtingen lean geven. Wanneer de Amerikaansche delegatie zoo fel was op haar waardigheid ten opzichte van haar positie in deze dagen, als zij het is in hef eischen van schcpen waarvoor Amerika noch bezigheid, noch bemanning heeft en waarvoor het zeker de bouwkosten niet zal willen uitleggen, dan zouden wij hier niet zoolang in onzekerheid zijn gebleven. Het zelfde resultaat zou zijn bereikt, wanneer de Japanners niet met einde- loos Aziatisch geduld gewapend waren. Maar de Amerikanen zijn doodsbang, nog meer verwikkelingen en nog meer ontstem ming te veroorzaken dAn er al is, en de Ja panners zijn blijkbaar nog niet bekeerd tot het Angelsaksische dogma, dat tijd tot geld verklaard heeft. Maar met dat al heben zoowel Amerika als Japan alle hoop op een goeden afloop opge- geven, vooral na de bekendmaking der nieu- we voorstellen van Engeland. Alle onderhandelingen liggen stil. Men wacht at en houdt openhartige en soms felle persoonlijke discussies in de halls der delega- tie-hotels. De stemming tusschen Amerikanen en Engelchen is natuurlijk heel wrhng. Men zegt, dat de Japanners, ondanks hun verkla- nng van gisteravond, nog rondloopen met het ptan, een bemiddeling te beproeven. Hoe dat mogelijk is, lijkt niet erg duidelijk. Al gemeen beschouwt men de conferentie als at- geloopcn. De vraag is nog slechts, of er na Maandag nog iets gebeurt. Men verwacht niet, dat het antwoord uit Washington daartoe aanleiding zal geven. Nergens verwacht men dat. Ook niet al geeft Londen nog steeds een ofiicieel optimis •ne te kennen. Want de Londensche pers zingr het klaaglied over de conferentie-mislukking al even somber als de Japansche en Ameri- kaansche. Het toven geciteerde sprookje zei verder nog, dat ten laatste de vroegere bondgenoo- \y; wei"hehjk in de haren vlogen. Wanneer de mislukking een absoiuut feit woidt, staat inplaats van een bewapeningsbe- jwrking een bewapeningsconcurrentie te wach Zou het sprookje binnen korter of langer tijd bewaarheid worden? Het tweede sprookje. rPP r was e,e"s,een man, die een anderen man Rvm Syrpa !?k vond- Ten 'aatste ging die sympathie zelfs zoover, flat hij besloot den „,f" bl]. ZiCh in huis te halen. Maar de ont- dp mlT?5 rWaS want nauwelijks was treden dTf aU1S 4u'J begon zoodanig op te »an h'™ had 2as,heer mee' lasl F'aziar minlfnr.rijk ^alde de Sovjets binnen. Ten socialisten en com- stan wpT S CuhtCr toont men °ver dien wordt 'f F^anig berouw, want vanuit Moskou mijnd. ransche staatsgezag danig onder- Het algemeen verbreid anti-militaristisch optreden bij de herhalingsoefeningen heeft tot zulke moeilijkheden geleid, dat men aan de ondermijnende beweging wel de aandacht moest schenken. Het spionnagestelsel in de arsenalen heeft zulk een omvang gekregen dat ter wille van zeer verontruste toeschou- wers de regeering wel .eenige activiteit moest toonen. Feitelijk is de regeering reeds sinds jaar en dag op de hoogte van wat er gebeurt en is zij er ook ongerust genoeg over. De fameuze aanval van Sarraut was een angstkreet en dat men aan de Quai d'Orsay Cs zaken niet min der gevaarlijk vond, is uit de opvolgende de marches te Moskou wel gebleken. Met die jongste vertoogen te Moskou is het eigenaardig geloopen De „Matin" had de zaak uitgebracht. Herbette, de Fransche ge- zant bij de sovjet-regeering, die geruimen tijd te Parijs is geweest en nu weer naar zijn post is teruggekeerd, had de opdracht ontvangen Moskou nog eens duidelijk aan het verstanci te brengen, dat de propagandistische inmen gingen zoo onduldbaar zijn geworden, dat de Quai d'Orsay wel geoodzaakt zou zijn in te grijpen. Maar het bekend worden van een dergelijk energiek bedoeld optreden was voldoende om de krachten in beroering te brengen, welker bedoeling het is ten aanzien van het bolsje- wisme struisvogelpolitiek te voeren. De kar- tellistische politiek mag niet gecritiseerd wor den en dus liet men van de Quai d'Orsay weldra weten, dat Herbette geen bijzondere opdrachten had ontvangen en dat de wenken aan Tsjitsjerin dezelfde waren, die geregeld werden gegeven, n.l. dat men den sovjets vcrzocht zich te onthouden van inmenging in de Fransche binnenlandsche aangelegenhe- den. Maar juist zulk een officieele lezing maakt de zaak er niet beter op. Het blijkt dus, dat de Quai d'Orsay permanent den hinder ge- voelt van de sovjet-propaganda. Niemand, die er aan twijfelde, evenmin als er iemanu is, die niej overtuigd is, dat men onder de pressie van links alles in het werk stelt om toch maar niet het Britsche voobbeeld behoe-, ven te volgen, niettegenstaande de toestand1 volkomen onhoudbaar is geworden. De feiten stapelen zich op en elken dag worden de bewijzen sterker, dat de gewcldige kostbare actie, die de communisten allerwe- gen in de staatsorganisatie en het leger voe ren, door het geld van Moskou worden ge- voed. Bij rechterlijke uitspraak is dat nu er- kend moeten worden. De Parijsche rechtbank heeft uitgemaakt, dat en de communistische propaganda wordt gevoerd met geld van Moskou en dat Moskou een uitgebreide ver- spiedingsdienst in Frankrijk onderhoudt. En dat is wel 'n heel bitter te slikken pill Exenals het feit, dat de positie der Sovjets door de ongehinderde bewegingsvrijheid al sterker wordt. Zelfs de kartellisten moeten zich daarvan rekensc'hap geven, maAr zij stellen alle ingrij- pen uit tot na de verkiezingen. Maar de communisten geven weinig gelegenheid tot wachten. Dp socialistische C.G.T. zit nu al in zak en asch wegens het voortwoekeren der concurreerende communistische vakcentrale en de pressie, die de communisten op de so cialisten uitoefenen, brengt tal van radicalen in gevaar, zoodat het kan gebeuren, dat de oude kaitelpartijen tegen hun berekeningen in, zich op het communisine zullen moeten werpen. In dat geval zou het „gezantschap in de rue de Grenelle" het niet lang meer ma ken. Want zoo spoedig bijkomstige belangen het niet meer noodig maken te verbloemen, welken aanstoot dat bureau van verspieding en propaganda geeft, zal onverschillig wie de portefeuille van buitenlandsche zaken heeft, de Quai d'Orsay slechts een laadje be- hoeven open te trekken om duizend redenen te hebben, den sovjet-gezant buiten de deur te zetten. Het tweede sprookje zei, dat de man ten slotte zijn lastpost in zijn wanhoop de deur uitsmeet. Frankrijk zal ten laatste, uit welbegrepen eigenbelang, met Rusland hetzelfde moeten doen. CHINA. DE ANTI-JAPANSCHE BEWEGING. Een actie van de koeomintang De opwinding i;n Chtr.a over het optreden der Japaneezen, in het bijzonder over hun optreden te Tsingtau, heeft thans geleid tot het oprichten van een anti-Japansche volken- bond voor Noord-China met Tientsin als middeipunt. De nieuwe organisafie stelt zich ten doe! Japan tp boycotten beraevens annuleering van het handelsverd'rag met Japan. Verder eischt zij teufuggave van Port Arthur en van de Japansche concessie te Tientsin en ten slotte de verwijdering van de Japansche troepen uit China. De boycotbeweging breid't zich sterk uit. wat zeer door de regeering van Peking be- treurd wordt d^ar zij uit fmancioel oogouint belang heeft bij een goede verstandhouding met Japan. In politieke krinigen te Peking neemt men aan dat deze beweging verband houdt met de door de koeomintang gevoerde actie in Noord-China. De toestand te Tsingtau is thans rustiger geworden, nieuwe botsing-en zijin niet voor- gekomen. GROOTE OVERSTROOMBNGEN. 10.000 personen verdronken. Het Chineesche blad „Shunpao" meldt, dat 10.000 personen verdronken zijn en 100.000 dakloos zijn geworden in Tsjangtsjowfe, 80 K.M. ten Westen van Amoy, tengevolge van een overstrooming, aanrgericbt door de ri- vier Koeliog. Zeven district en staain onder water. De oogsten hebben er zwaar geleden. De schade zou 5 miilioen Mexicaansche dollars bedragen. DUITSCHLAND. VLAGGENCHAOS IN BEIEREN. De Beiersche stedenbond heeft dte meening van zijn leden ge-vraagd omtrent de vlag, welke bij feestelijke gelegenheid van de stede- lijke gebouwen moet wapperen. De volgende uitslag was het resultaat: 50 steden, w.o. Munchen, Passau, Regens- burg en Bamberg wenschen geen Duitsche vlaggen, maar alleen de stads- en landskleu- ren, 2 steden, voornamelijk uit de Paltz, bo- vendien Neurenberg en Wiirzburg laten naast de landsvlag de wettelijke rijkskleuren wappe ren, maar voor een deel onder beperkende be- palingen, b.v. dat het een feest moet zijn, dat het geheele rijk aangaat, waarvan dus de be- teekenis zich ook buiten Beieren uitstrekt. Een stad, Dinkelsbuhl, vlagt alleen zwart- wit-rood (de vlag van het keizerrijk) en wit- blauw (de Beiersche kleuren). Kempten steekt zoowel de oude als de nieuwe rijksvlag uit. DE ONTRUIMINGSKWESTIE. Nog enkele punten te regelen. In het Engelsche Lagerhuis heeft Locker Lampson in antwoord op een vraag gezegd, dat behalve de nu voltrokken slechting van versterkingswerken in de vestingen aan de Duitsche Oostgrens, nog enkele andere pun- ten van Duitschland's ontwapening vervuld moeten zijn, voor er sprake kan zijn van een ontruiming der bezette gebieden. AANSLAG OP EEN D-TREIN. Mislukt Op de'lijn MaagdenburgBerlijn is Vrij- dagnacht, dichtbij het station ETrandenburg een aanslag op een D-trein gepleegd, door- dat men 20 groote keien en muurbrokken op de rails had gelegd. Een goederentrein die 5 minuten voor den eersten D-trein passeert heeft de steenen stuk gereden en terzijde ge- schoven, zonder te ontsporen, zoodat ook de D-trein zonder ongeval de gevaarlijke plek is gepasseerd. Een onderzoek is aan den gang. ENGELAND. EEN OORDEEL OVER DEN TOESTAND IN SOWJET-RUSLAND. Uit den mond van den mijnwer- kersleider Herbert Smith. „ln Rus land zijn de werklieden weinig meer dan slaven." Herbert Smith, de voorzitter van den mijn- werkersbond, heeft zich tijdens de groote staking bij de mijnen zeer radicaal in zijn opvattingen getoond, maar dit neemt niet weg, dat hij, in tegenstelling met zijn vriend Cook, den secretaris, niets van't sowjet-stei- sel moet hebben. Daarom zeide hij Woensdag op het congres der mijnwerkers: „Ik heb eenigen tijd in Rusland doorge- bracht, en ik heken dat ik, als ik onder het sowjet-stelsel geboren was, een revolution- nair ertegen zou zijn. In Rusland zijn de werklieden weinig meer dan slaven. „Als de communisten niet van ons stelsel gediend zijn, laten zij dan uit de vakvereeni- ging gaan. „Neem mij mijn stemreoht als lid van die vakvereeniging af en ook mijn kiesrecht voor het parlement en de gelegenheid om het te gebruiken, dan zal ik mij bij die lui aanslui- ten, maar niet eer." Deze uitlatingen verdienen de aandacht, omdat Smith de eerste vakvereenigingsleider is die in het openbaar uit heeft gesproken wat anderen denken. FRANKRIJK. EEN ARRONDISSEMENTSSTELSEL. Ernstige proiesten Zooals te verwachten was, heeft de partij- dige versnijding der kiesdistricten, bij de be- handeling van de kieswethervorming tot stand gebracht, tot zeer ernstige protesten aanleiding gegeven. In sommige districten nemen de leden der vertegenwoordigende besturen uit protest hun ontslag en voor wat Sedan bijvoorbeeld betreft, is de toestand door die massa-ont- slagnemingen zoo ernstig geworden, dat de gewestelijke raden in vergadeing zijn bijeen- geroepen en men den storm hoopt te stillen door een toezegging van den senator van Se dan, de zaak opnieuw voor den senaat te brengen, In parlementaire kringen is men overtuigd1, dat tal van versnijdingen niet te handhaven zullen zijn en dat men bij den parlementairen terugkeer een revisie der arrondissementen- tabel zal ondernemen. Maar daar men van links de verkregen voordeelen niet wil prijs geven, wordt de revisie zeer moeiiijk. M.en verwacht, dat de oplossing zal worden ge- vonden door een nieuwe vergrooting van het aantal kamtrzetels. DE VERWORSTING VAN ORCHIES. In antwoord op de herhaalde Duitsche be- weringen aangaande de verwoesting van Or- chies in 1914 publiceert Havas twee docu- menten, die de Duitsche schuld vaststellen. Het eerste document bestaat uit een brief, gedagteekend 25 September 1914, van den burgemeester van Orchies aan den prefect van 't Noordelijk departement, waarin hij de gebeurtenissen vermeldt, zooals die zich voordeden. Daaruit blijkt, dat zeven Duitsclie auto's, welke het teeken van het Roode Kruis droegen, met soldaten, die te Orchies gewon- den kwamen zoeken, op 24 September aan- kwamen. De eerste schoten dOodden Fransche schild- wachten. De Franschen beantwoordden het vuur en doodden vier soldaten en veroverden drie auto's. Den volgenden dag stak een Duitsche colonne de oogstvoorraden in band, en requireerde burgers, onder wie eene vrouw, die ten gevolge van bajonnetsteken stierf. De Franschen sloegen den aanval af en maakten gevangenen, waarvan er een ver- klaarde 't bevel gekregen te hebben Orchids plat te branden, om het Duitsche Roode Kruis te wreken. Het tweede document is afkomstig van een ooggetuige en vermeldt gelijke gebeurtenis sen, hetgeen door alle inwoners van Orchies bevestigd wordt. DAUDET. De ochtendbladen publiceeren uittreksels uit een brief van Leon Daudet aan den minis ter van justitie, waarin hij zich beklaagt over de wijze, waarop het proces over den dood van zijn zoon Philippe is gevoerd en zich bereid verklaart in de gevangenis terug te keren, indien naar aanleiding van zijn klacht een nieuw onderzoek ingesteld en zonder belemmering uitgevoerd zal worden. Daudet stelt den eisch, dat de politieamb- tenaren, ide bij deze zaak betrokken zijn, teri beschikking zullen worden gestcld, opdat hij de noodige waarborgen zal hebben, dat het onderzoek behoorlijk plaats heeft AMERIKA. SACCO EN VANZETTI. Een^ bewaker van de staatsgevangenis, waar Sacco en Vanzetti opgesloten zijn, deel- de aan de pers mede, dat beide gevangenen hun hongerstaking nog voortzetten, doch dat er geen poging wordt aangewend om hen kunstmatig te voeden. Tot nu toe zijn er over het lot van deze twee mannen geen mededeelingen gedaan, maar alles wijst er op, dat gouverneur Fuller, die persoonlijk het grondig onderzoek leidde, de beslissing dezer dagen zal bekend maken. De terechtstelling is voorloopig vastge- steld op 10 Augustus. EEN BOOTRAMP OP HET MICHIGAN-MEER. Tientallen dooden. Naar Reuter uit Chicago meldt, zijn op het Michigan-meer twee toeristen-booten om- geslagen en gezonken. Blijkens een mededeeling van de politie zijn verscheiden personen verdronken. De meeste slachtoffers zijn kinderen; maar de politie heeft nog geen definitieve verklaring kunnen afleggen omtrent den omvang der ramp. Men spreekt echter van 25 dooden. Een later ontvangen Reuter-bericht luidt echter nog pessimistischer en stelt het aantal slachoffers meest vrouwen en kinderen op ongeveer 40. Er zou een plezierboot zijn vergaan geduiende een onweer. Volgens het zeggen van den kapitein had het onweer een paniek teweeggebracht, het geen had gemaakt dat de passagiers alle naar een kant van het schip waren geloopen. Dat had het vaartuig do-en omslaan. Reeds zijn 27 lijken geborgen. De kapitein van de boot is in hechtenis ge- steld. PRESIDENTIEELE GENOEGENS. Het is nog niet zoo'n eenvoudig baantje president dei" Vereenigde Staten te zijn! Er komt heel wat bij te pas waar een on- wetend buitenstaander zoo geen begrip van heeft. Wanneer je de foto's beschouwt, die dagelijks bij dozijnen uit de zomerverblijf- plaats van president Coblidge stroomen en je de verwrongen trekken en scherpe groeven ziet die zich in het presidentieele gelaat af- teekenen dan begrijp je dat er nog wat meer aan vast zit dan zich denken laat. En ails je die portretten beschouwt, dan kom je nog tot een andere conclusie en dat is, dat het niet iedereen gemakkelijk en goed afgaat, come- die te spelen, en Calvin Coolidge zeker niet! aldus een New Yorksche correspondent in de N. R. Ct. Per slot moest een president der Vereenigde Staten verheven zijn boven het baantje van clown hoe eerbaar dat op zich zej'f heschouwd dan ook zijn mag. Maar als hij als clown dan ook nog een droevig figuur slaat, moest het bepaald vef- boden zijn. Per slot kan men zich een presi dent denken wien het goed en gemakkelrjk af gaat als clown te fungeeren. Zulke presiden- ten hebben we hier gehad, Roosevelt bijv. Maar die deed het zoo goed en met zoo'n animo en enthusiasme dat niemand er aan stoot aan nam. Roosevelt liep ook rond in cow-boy pa-kjes, draafde daarin te paard rond en liet zich door geen beroeps-cowboy de loef afsteken. Ook Roosevelt heeft zich in Ind'ianenkkeren gestoken en met Indianen om het hardst een oorlogsdans uitgevoerd. Maar hij deed het met Schwung en maakte den indiuk alsof hij er zelf plezier in had. Als iemand echter rondloopt in cowboy-groot tenue en met een arme-zondaarsgezicht en een uitdrukking van den grootsten weerzin een vurigen strijdhengst bij den teugel rond- leidt en ten voile den indruk maakt dat hij het een koopje vindt maar om der wille van de lieve kiezers niet anders kan dan is het haast niet om aan te zien. Roosevelt was het per s'lot ook om de kiezers te doen, maar nie mand dacht er aan. Met president Coolidge is dat echter heel wat anders. Wat hij ook doet, het draagt alles duidelijk het teeken „voor den kiezer Gemak en handigheid ontbreken hem vol komen. Dat hij de Zwarte Bergen in South-Dako ta tot zomerverblijf heeft uitgezocht, was op zich zelf beschouwd al erg genoeg. De stak- ker heeft het waarlijk niet voor zijn genoegea gedaan. Wanneer je de hi-tte in Washington wil ontloopen en je dan in de Zwarte Berger van South-Dakota nestelt, dat is nog veel er ger dan van den wal in de sloot te land ko men. Den tweeden Zondag, nadat het presi dentieele echtpaar op hun zomerverblijf was aangekomen steeg de thermometer tot 94 graden, terwijil het dien dag in Washington maar 84 graden jgeweest was. Een thermo- meterstand van 110 graden is er volstrekt niet ongewoon. Voortdurend komen er berich- ten dat het in het bureau van den president over de negentig graden was. Buitendien u alles zoo ongerieflijk gelegen. De president en mevrouw Coolidge wonen in een soort jachthuis dat in staats-domeinen gelegen is. Maar't huis is niet groot. De president heeft zijn bureau dus in het naast bijgelegen stadje waar ook zijn staf is ondergebracht en ook het leger correspondenten, fotografen, enz. Dat stadje heet Rapid City en is dertig mijl van het jachthuis gelegen. Iederen dag moet de president dus tweemaal dien weg af leggen: tweemaal dertig mijl over een heel stoffigen en boomloozen weg en dikwijls, vrij zeker eens per dag, door een gloeiend heete zon. De dag is lang en gerekt er is weinig afwisseling. Van „aanloop" is geen sprake. Wel komen er bezoekers, maar dat is aienst. De berichten die over den president en zijin vrouw uiflekken wijzen op wat je noemt een taai bestaan. Er zijn ook andere verhalen maar dat is verkiezingspropaga-nda. Daar wordt per slot heel wat moeite en tijd aar besteed. Ter wille van de kiezers gaat Cal vin Coolidge visschen. Ter wille van een deel der kiezers vischt hij met wormen. Om de andere helft zijner kiezers tot vriend t< houden vischt hij met kunstmatig lokaas zulks is het bestaan van een president der Vereenigde Staten. Mevrouw Coolidge houdt zich ook onledig met visschen. Ook wandelt ze. Voorts breit zij zijden sokken en dasje® voor haar zoon Jan, die student is. Onlang* heeft zij de tevredenheid en de goedkeuring van de Hears-tbladen verworven, omdat zij weigerde met een sportbroek rond te loopen inplaats van met een „matig" korten rok. Dat zal den president eenige punten en goede komen. Intusschen hebben Coolidge's voorstandem het klaar weten te spelen, dat de pers zoo vo' is van Coolidge, dat zijn concurrenten en a.s. concurrenten vrijwel dood gezwegen worden. Maar misschien is het nog een beetje te vroeg om ernstig over concurrenten te spreken Kapers zijn er altijd op de kust, in den ve» kiezi-ngs-tijd en daar buiten. JEUGDIGE MOORDENAARS. In het dorpje Hoerstel in het district Tecklenburg in West Duitschland verdween de vorige week een 12 jarige knaap, die met twee kameraadjes was gaan bessen plukkea In het bosch had hij zich volgens mededee ling van de beide vriendjes van hen verwif- derd om zijn vrder in een herberg te gaan af- halen. De politie, die gewaarschuwd wat, zocht dagen lang tevergeefs, tot zij thans het ltjk van den verawenen jongen in hfct Mittel- landkanaal ophaalde. Het lijk droeg emstigt wonden aan het hoofd. Men vermoedde ccrwt, dat deze ontstaan waren door de schroef vat een schip. Het bleef echter een raadsel op welke wijze de knaap in het kanaal was t«- rechtgekomen. De zaak is echter spoedig ojv gehelderd. Het bleek, dat de twee kameraad jes het slachtoffer tijdens een woordenwissa- ling hebben doodgeslagen. Toen ze bemerit- ten wat ze gedaan hadden, sleepten zij het lijk naar het kanaal en wierjgen het id h«t yvatecr - GODRANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1