DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. "VHiRXjOTIIsrCa-T'XTK.asrx.uST" Hedenavond 7 uur trekking in de groote zaal van dt Harmonie. Buitenlandsch gemengd nieuws. No. 17* Dif nnramer besfaat ntt 2 bladen. Honderd negen en twintigste Jaargang A-Donnomentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Advcrtentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 1 AUGUSTUS Oagelijksch overzicht. De mislukte Maritieme Confe- rentie. Een ideale Garde. Slechts het voortdurend dramatisch ver- loop der maritieme conferentie te Geneve rechtvaardigt de monotonie waaraan wij ons bezondigen door tel'kens en telkens de aandacht te vragen voor deze resul'taatloo- ze besprekingen. Ditmaal, terwijt de voikomen mislukking reeds van al'le zijden toegegeven werd, bracht het bericht dat de Engelsche minis ters in kabinetsraad plotseling bijeengeroe- pen waren nieuw leven in de brouwerij. Im- mers: men mocht daaruit opmaken, dat de Britsche delegatie na haar terugker te Ge neve zoo belangrijke en emstige depeches naar Londen had gezonden, dat minister Chamberlain zich met verantwoord achtte, wanneer hij den ministerraad niet onmiddel- lijtk bijeen riep. Veel verbetering in den toestand is er echter niet ingetreden. Amerika blijft ver- bitterd verklaren, dat het van het nutteloos onderhandelen genoeg heeft. Engeland is stagger dan ooit en zegt zijn laatste woord te hebben gesproken. En Japan wacht met het bekende engelengeduld de dingen die komende zijn. Daarbij komt natuurlijk de terugslag van het misloopen der conferentie op de Volken- bondskringen te Geneve. Men ziet er van ko- men dat de algemeene ontwapeningsconfe- rentie tot onbepaalcien tijd zal moeten uit- gesteld worden, dat ook de voorbereidings- commissie niet in November bijeen zal kun- nen komen. Dat zou wel 't schitterendste resultaat wezen van deze schitterende conferentie! In den Weenschen Gemeenteraad zijn in- middels stormachtige debatten gehouden naar aanleiding van de Juli onlusten, voor- al met betrekking tot de vraag of de z.g n. gementewacht al dan niet in stand dient te worden gehouden. Het vermoeden, dat de raad, die in meer- derheid evenals de geheele Weensche bevol- king socialistisch is, tot instandhoudirig zou besluiten is bewaarheid geworden. De christelijke minderheid in den raad wilde dat de wacht werd opgeheven; zij baseerde dit op het feit, dat indertijd de bur gemeester een proclamatie had uitgevaar- digd behelzende dat de wacht slechts voor den duur van de dagen waarin gevaar dreigde was in het leven geroepen Daartn- tegen bleef de socialistische raadsmeerder- heid bij den wensch, dat de wacht zal be- stendigd worden. De vergadering, die een onafgebroken rumoerig verloop had, werd voortgezet tot in de ochtenduren. Maar toen was de beslissing dan ook ge- vallen: de gemeentewacht blijft behouden Interessant lij'kt het ons thans wel uit de Reichspost aan te stippen wat een der Ti roolsche afgevaardigden over de uitstekende kwaliteiten van deze ideale veiligheidsgar- de tijdens de debatten mededeelde: Van de 1299 man{ die volgens het instel fingsbesluit door den burgemeester als „bij zonder betrouwbaar" uit den republikein schen Schutzbund werden uitgezocht waren er 238 wegens mi9drijven vroeger veroor- deeld t w. 202 wegens diefstal. bedrog ol fraude 20 wegens openbar§" geweldpleging, 3 wegens roof, 11 wegens zware mishande- ling, 1 wegens moord, 1 wegens brand- stichting. Bovendien bevonden zich onder de 1299 lieden niet minder dan 113 buitenlanders zelfs iemand die uit Weenen gezet was Daarbij zijn niet geteld de wegens kleinere wetsovertredingen reeds gestrafte perso- nen Dit waren de „uitgelezenen" uit den repu- blikeinschen Schutzbond, die geroepen wa ren eigendommen, orde en veiligheid in Weenen te bewaren. De politiei die in moeilijkste oogenblik- ken met opoffering van bloed en leven haar plicht gedaan heeft, wordt beschimpt; in haar plaats roept de burgemeester een con tingent recruten uit de gevangenis op Het zal hem net genrakkelijk vallen, het weer gauw kwijt te raken. Burgemeester Seitz heeft met het soldaatje spelen geen geluk. Hij moest er maar e°ns mee uitseheiden. Laat hij blij zijn met de lau weren, die hij geoogst heeft door met een slag uit den republikeinschen Schutzbund 238 wegens misdrijf gestrafte personen on der zijn vaandel te vereenigen. Europa heeft reeds genoeg te lachen Buii&nland DE VLOOTCONFEJ?ENTIE. Vitstel der plenaire zitting. De plenaire zitting der vlootconfcrentie, lie heaenmiddag zou plaats hebben, is uit- gesteld op verzoek van de Amerikaansche dehgatie De leider der Amerikaansche dele gatie, Gibson, bracht gisterochtend een be- zoek aan Bridgeman en isjii om hun toestem- ■HJW '.e. vragen voor dezen stap, welke on- nnddellijk gegeven werd. Men neemt aan, dat ^mer''<aansche delegatie meer tijd wil nebben voor een hernieuwd onderzoek der oritsche voorstellen en minstens twee dagen voor dat doel zal noodig hebben. Men ver- w.a.c^"f daarom niet, dat de plenaire zitting voor Donderdag zal plaafs hebben CHINA. EEN HEVIGE AARDBEVING IN CHINA. In de provincie Kansoe heeft op 23 Mei een gieweldige ramp plaats gehad. Tal van steden en dorpen zijn door een groote aard- beving vernield, en het verlies aan menschen- levens moet wel 100.000 bedragen. De stad Toementoe is onder de bergen, die in bewe ging kwamen, begraven. Het eerste nieuws omtrent deze aardbeving is pas Vrijdag te Londen ontvangen. De Times teekent hierbij aan, dat dit onge- twijfeld de aardbeving is, die op dien datum door tal van seismografen is geregistreerd Kansoe is een van de westelijke provincies van het eigenlijke China en grenst ten Wes ten aan Thibet, en ten Noorden aan Mongo lia en ten Oosten aan de provincie Sjansi. Mgr. Buddenbrock, de apostolische vicaris te Lansjou, de hoofdstad van Kansoe, heeft een bericht omtrent de aardbeving naar Sjanghai gezonden. Hij was juist de mis aan het celebreeren, toen de aardbeving optrad en werd door de deur van de sacristie naar buiten geworpen. De muren van de kerk stortten in, maar de meesten van de geloovi- gen ontkwamen. De zsuter-overste, die ook ontkomen was, keerde terug, toen zij zag, dat er enkele kinderen ontbraken. Zij werd toen onder het puin begraven en gedood, maar redde twee kinderen het leven, die onder haar werden gevonden. Verder seint de vicaris nog, dat de stad Koelang geheel verdwenen is en dat hij schatte, dat de aardbeving over een lengte van 70 miil heeft gewoed. Te Londen zijn echter ook berichten ont vangen op de Chineesche (Protestantsche missie, dat de aardbeving zich heeft uitge- strekt tot Liangt-s;ou-foe, 150 mijl ten Westen van Lantsjou. Het huis van ds. Bucher, den method istischen predikant, stortte in, maar hij en zijn vrouw bleven ongedeerd. Er wer> den 26 menschen gedood. KOELIE-STAKING TE HANKAU. Bloedig incident met de politic. Een vertegenwoordiger van Borodin ver- klaart, dat het bericht, dat Borodin zijn be- trekkingen met de Chineesche revolutie ver broken heeft, on juist is. In verband met het feit. dat de Chineesche Kamer van Koophandel de uitkeeringen aan de riksja-koelies heeft stopgezet, zijn dezen't gefoouw van de Kamer binnengedrongen Door gendarmie werden zij weer verdreven Zevenduizend koelies gingen onmiddelbjk in staking en vielen het politiebureau in de Chi neesche stad aan, ten einde te trachten, der. leider van hun vakvereeniging, die gearres- teerd was, te bevrijden. De politie vuurde op de menigte, waarbij vier personen werden ge dood en een aantal anderen gewond. De staat van beleg is afgekondigd, daar de autoritei- ten voor een opstand der communisten vree^ zen. De staking der riksja-koelies duurt in- middels voort. DUITSCHLAND. DE GEWEZEN KROONPRINS NAAR POTSDAM? De gewezen kroonprins zou volgens enkele Berlijnsche bladen het vjornemen hebben van Oels naar Potsdam te verhuizen en daar zijn intrek te nemen in het kasteel Ceciliahof. HET PROCES WEGENS BELEEDIGING VAN Dr. SCHACHT. De behandeling verdaagd Toen Vrijdag 13 Mei op den zoogenaam- den „Zwarten Vrijdag" de bekende catastro phe aan de Berlijnsche beurs plaatsvond, be- weerde de links radicale Welt am Abend in een verslag over de gebeurtenissen ter beurze, dat ook dr. Schacht, president v^n de rijks- bank, grof had verdiend en dat het publiek niet zou rusten vooraleer de schuldigen aan de catastrophe verantwoording zouden heb ben afgelegd Dr. Schacht diende een klacht tegen den verantwoordelijken redacteur van het blad in en deze verscheen Zaterdag voor de Berlijnsche rechtbank. Hij werd bijgestaan door dr. Paul Levy, het bekende sociaal-democratische lid van den rijksdag. Dr. Schacht was als getui- ge in de zaal aanwezig. Na een lange discussie over het voorstel van de verdediging om leden van het bestuur van de beurs als getuigen te hooren en de ar- chieven te doen raadplegen over de gebeurte nissen van 13 Mei begon het verhoor van den beklaagde. Hij beweerde, dat hij in zijn arti- kel er op had willen wijzen, dat dr. Schacht den dag^ van de catastrophe op reis was het- geen veel op een vlucht leek. Dr. Levy stelde vervolgens verdaging der behandeling voor. Hij heeft vernomen, dat op 31 Mei verschillende banken inlichtingen van de rijksfoank hadden ontvangen. Beweerd werd zelfs, dat deze winsten te danken waren aan de persoonlijke relatie met dr. Schacht. De vertegenwoordiger van het openbaar ministerie verklaarde, dat dr. Schacht bereid is alle gewenschte inlichtingen te verstrekken Hij heeft niets geheim te houden. Uit de woorden van den beklaagde maakte ook het O. M. op, dat de beklaagde heeft ingezien, dat er van financieele voordeelen van dr Schacht geen sprake kan zijn geweest. Het proces werd verdaagd. VOORBEREIDING VAN EEN OCEAANVLUCHT. Volgens berichten uit Dessau aan enkele Berlijnsche bladen worden daar de laatste voorbereidingen getroffen voor een vlucht over den Oceaan. Daar het 8 Augustus voile maan is waardoor een nachtelijke vlucht zal worden bevorderd, is niet uitgesloten, dat dan reeds de tocht zal worden endernomen. DE AANSLAG OP DEN DUITSCHEN SNELTREIN. De dader gevat. Als dader van den aanslag op den D-trein MaagdenburgBerlijn is de 23-jarige arbei- der Hans Schroder aangehouden. De man die pas kort uit de gevangenis te Maagdenburg was ontslagen, heeft bekend en zeide de stee- nen uit wraak op de rails te hebben gelegd om een trein te zien ontsporen. Hij had het niet speciaal op den D-trein gemunt. FRANKRIJK DE GEHEIMZINNIGE DOO0 VAN MISS DANIELS. Miss Mc. Carthy van moord be- schuldigd. De correspondent te Boulogne van de „Pe- tit Parisien" deelt mede, dat mr. Monimesin, de rechter van instructie, die de zaak van den geheimzinnigen dood vair de Engelsche ver- pleegster miss Daniels behandelt, heeft be- sloten, miss Mc Carthy, de zuster, die miss Daniels op haar uitstapje naar Boulogne ver- gezelde, in staat van beschuldiging te stellen wegens moord en haar uitlevering aan te vragen. De rechter is tot dit besluit gekomen na verdere bestudeering van de stukken, die op deze zaak betrekking hebben, o.a. van de vra genlijst, die miss Mc Carthy langs diploma- tieken weg is toegezenden en door haar werd beantwoord. ENGELAND. GEEN SAMENWERKING TUSSCHEN ARBEIDERSPARTIJ EN LIBERALEN. Een verklaring van Henderson. Henderson, de secretaris van de arbeiders- partij, heeft in een rede verklaard dat hij niets afwist van een vermeend accoord tus- schen de arbeiderspartij en de liberalen voor de eerstvolgende algemeene verkiezing met het doel een anti-conservatieve regeering aan het bewind te krijgen. Hij verklaarde dat de arbeiderspartij nooit over de mogelijkheid van een dergelijk accdord had gesproken. Men kon niet zeggen wat de toekomst zou brengen, maar de arbeiderspartij was beslo- ten, de regeering met een onafhankelijke meer- derheid in handen te krijgen. ENGELAND EN EGYPTE. Sarwat pasja, de Egyptische premier, is naar Parijs en Rome vertrokken. Hij deelde Reuter mede: Ik ben zeer tevreden over mijn bezoek. Ik ben niet gekomen om te onderhandelen, maar ik geloof, dat de onformeele gedachtenwisse- ling met Chamberlain een beterc verstand- houding tusschen Engeland en Egypte te weeg zal brengen, en laler nuttig zal blijken, mochten er werkelijk onderhandelingen begin- nen over het sluiten van een Engelsch-Egyp- tisch bondgenootschap. OOSTENRIJK. NA DE ONLUSTEN TE WEENEN. De Weensche gemeenteraad heeft na een zeer rumoerige vergadering besloten tot instandhouding van de socialistische gemeen tewacht. Zie overzicht). Een groot industrieel, Meinl, heeft een oproep tot president Hainisch gericht om het initiatief te nemen tot het verkrijgen van een godsvrede tusschen de partijen en het vormen van een hulpfonds voor de slachtoffers der troebelen. Meinl zegt zelf een groot bedrag toe. Nog meldt men dat alien, die naar aan leiding van de onlusten te Weenen nog in hechtenis worden gehouden, zullen worden verdedigd door den bond van socialistische advocaten. De Weensche hoofdeommissaris van politie Schober, heeft den vakbond van Weensche politieagenten ontbonden. Deze organisatie bestaat voor vier vijfden uit socalisten en voor een vijfde uit christelijken. Daar zich bij de troebekn het geheele poli- tie-korps zich van de socialisten afkeerde, was de organisatie niet langer de vertegenwoor- digster van het werkelijke gevoelen van de politie. De Arbeiter Ztg. polemiseert in een hoofd- artikel tegen deze ontbinding van den vak bond en constateert, dat indien de politie zich definitief gaat plaatsen tegenover de meerder- heid van het Weensche volk, haar taak te Weenen door de gemeentewacht zal worden overgenomen. Men meldt uit Weenen, dat de gemeente raad heeft besloten, 13 straten aldaar te noe- men naar de leden van den socialistischen Schutzbund, die bij de onlusten zijn gevallen, en naar de „offers" van het proces te Schat- tendorff, dat zooals men weet, de oorzaak van de onlusten is geweest. OOSTENRIJK EN SOVJET-RUSLAND. Een Russisch protest. De legatie te Weenen der Sovjet-regeering bij de Oostenrijksche regeering heeft gepro- testeerd tegen een uitlating van den vice-kan- selier in het Parlement. Deze had n.l. ver klaard, dat de aanwezigheid te Weenen van eden der Berlijnsche handelsmissie der Sov jet-regeering er een aanwijzing voor was dat de boljewisten van zins waren geweest te Wee nen aan actie te beginnen. ITALIe. jE VESUVIUS. Geen gevaar. het gerommel neemt reeds af. Na een periode van 8 maanden van nage- noeg voikomen inactiviteit heeft zich aan de (Goedgekeurd bij Kon. besluit van 21 April 1927, No. 28). zuidelijke helling een kegel gevormd van meer den 100 M. hoogte, (he Zaterdag gebarsten is. De lavastroom, die met een vaart van 3 meter per seconde naar beneden stroomde, heeft zich een bed gevormd van ruim een K.M. lengte bij 5 tot 15 meter breedte. De houten trap, langs welke toeristen in den kra- ter plegen af te dalen, is geheel verschroeid en verschillende instrumenten van het obser- vatorium, die niet zoo gauw versleept konden worden, zijn eveneens vernield. Ondanks de heftigheid van de uitbarsting en de breedte van den stroom is er niet het minste gevaar, en de laatste berichten melden, dat het onder- aardsch gerommel alwter veel zwakker wordt, een teeken, dat de lavastroom aan de opening begint op te houdea SPANJE. SPANJE EN PORTUGAL. Een anti-bolschewistisch verbond. Naar de „Quotidien' uit Lissabon verneemt, wil Portugal een militaire conventie met Spanje sluiten, waarin de bepaling zal wor den opgenomen, dat iedere poging tot op- stand in een der beide landen bij voorbaat als een bolschewistische beweging zal woi- den beschouwd en dat de nabuurstaat tot de onderdrukking van dergelijke pogingen in het andere land zal medewerken. Voorts wil Portugal aan Spanje tot dek- king van het deficit in de Portugeesche finan cial een concessie voor het opwekken van electrische kracht uit de watervallen van de Doero verleenen. Waschmachines ROEMENIe. -AROL PRETENDENT? Een ,fipgedrongen troonsafstaind." De Parijsche bladen publieeeren een ver klaring, die uit naam van prins Carol van Roemenie door iemand uit zijn omgeving is uitgegeven. De tekst van deze verklaring is: „Prins Carol van Roemenie machtigt ons te verklaren, dat de brief, waarin hij van zijn rechten van den troon afstand deed en die door hem anderhalf jaar geleden is getee- kend, hem is opgedrongen door personen, ten aanzien van wie hij er de voorkeur aan geeft, geen bijzonderheden te verstrekken, of een oordeel uit te spreken". Prins Carol bevestigt verder, dat hij niet van plan is, eenigerlei agitatie in zijn land uit te lokken, doch dat hij als vader en Roe- meen het recht en den plicht heeft er er voor te waken, dat aan de grootheid van de natie geen afbreuk wordt gedaan. Hij beschouwt zich als bevoegd om persoonlijk tusschenbei- de te komen. Hij heeft steeds geleefd als een warm en loyaal patriot en hij zal dit blijven. Hij heeft slechts een wensch, en wel nuttig te zijn voor zijn land. Indien het Roemeensche volk een beroep op hem zou doen, gelooft hij, dat het zijn plicht zal zijn hieraan te ge- hoorzamen. HONGARIJE. HONGARiJE'S GRENZEN. Geheim accoord tusschen Beth- len en Mussolini? Van toonaangevende Joegoslavische zijde verneemt de te Zagreb verschijnende „Novos- ti", dat de Kleine Entente beslote heeft, onder geen omstandigheden voor een internationaal forum een discussie over het verdrag van Trianon, zooals door lord Rothermere en Hongarije gewenscht wordt, toe te staan. De irredentistische tendenzen van Hongarije be- wijzen het best, dat Hongarije nog steeds een gevaar voor den vrede in Midden-Europa op- levert en dat normale betrekkingen tusschen Hongarije en de aan dat land grenzende sta- ten niet mogelijk zijn, zoolang Hongarije zijn gevaarlijke aspiraties niet opgeeft. Eventueel zal de Kleine Entente op de komende Volken- bondsvergadering de bedreiging van den vrede door Hongarije ter sprake brengen. Flet blad verneemt voorts, dat Mussolini en Bethlen een geheim bondgenootschap heb ben gesloten, waarin Mussolini aan Flonga- rije belooft, verschillende gebieden, welke thans tot Hongarije's nabuurstaten behooren, aan dat land e zullen geven. In gezaghebben- de Joegoslavische kringen verklaart men, dat Joegoslavie niet zal dulden, dat de irreden tistische actie in Hongarije de overhand neemt. Joegoslavie zal leke inmenging van Hongarije in de kwestie der Hongaarsche minderheden in Joegoslavie krachtig terug- wijzen. Weer is de noodzakelijkheid gebleken van het bestaan der Kleine Entente, aldus besluit eht blad, daar zij de hechtste muur tegen de irrendentistische Hongaarsche plannen is. EEN HUWELIJK MET EEN BOOM. Er zijn uit de geschiedenis genoeg zonder- linge huwelijken bekend, doch een huwelijk I met een boom zal wel het zonderlingste zijn, waarvan men ooit heeft vernomen. Dit huwe lijk is in alien ernst voltrokken in Britsch- Indie, te Bardoi, bij Ahnedabad. Het be- treft hier en Brahmaansch meisje, dat tenge- volge van pokken op 20-jarigen leeftijd blind werd. Hair vader, die besefte dat geen man zijn dochter ten huwelijk zou vragen, uitte voor hij het vorig jaar overleed, den wensch, dat zijn dochter met den heiligen vijgenboom zou huwen en gaf haar den raad, haar leven door te brengen met godsdienstige overpein- zing. Het huwelijk is thans met de Hindoe- sche ritueele voorschriften voltrokken. DE OUDSTE MAN DER WERELD? Hij zou 146 jaar zijn en nog op zijn 90ste jaar uit liefde met een twintigjarig meisje getrouwd zijn. Volgens de Russische bladen is in het dorp Lato aan den oever van de Zwarte Zee, in de buurt van Batoem, de oudste man der wereld ontdekt. Het is een zekere Tsjakoski, die den eerbiedwaardigen leeftijd van 146 jaar zou bereikt hebben. Volgens een dagbladcorres- pondent, die hem is gaan opzoeken, geniet Tsjakofski een, zijn hoogen ouderdorii in aan- merking genomen, betrekkelijk goede gezond- heid. Hij is natuurlijk min of meer verschrom- Eeld en gebogen, maar hij kan nog loopen, zij et ook langzaam. Zijn gezichtsvermogen is nog vrij goed, maar de spraak schijnt hem de laatste maanden te gaan begeven. Tsjakofski, die de zoon is van een Poolsch officier, is vier malen gehuwd geweest. Zijn eerste huwelijk sloot hij op 24-jarigen, zijn vierde op ruim 90-jarigen leeftijd. Bij deze laatste gelegenheid was de bruid cen meisje van20 jaar. Naar Tsjakoski met na- 'druk verzekert, was het een huwelijk dat we- derzijds uit liefde gesloten werd Bij deze vrouw heeft Tsjakofski nog 5 kinderen gehad, waarvan er twee nog in leven zijn, te weten: een zoon van 45 en een dochter van 21 jaren. Aldus de Russische bladen. Bij dit bericht yalt op te merken dat men twijfelt aan de juistheid ervan moet opperen, zoolang deze mededeelingen niet behoorlijk geverifieerd zijn. In landen met een behoorlijke registratie van geboorten is totdusver nog niemand be kend geweest die een hoogeren leeftijd dan pl.m. 109 jaar heeft bereikt. Provinciaal nieuws UIT BERGEN. (Vervolg gemeenteraad.) Een voorstel van den heer De Wif om die verhooging op 100 te stellen, werd met de- zelfde stemverhouding eveneens verworpen. Hierna werden nog eenige ingekomen stuk ken, die geen aanleiding tot besprekingen konden geven, voor kennisgeving aangeno- men. subsidie aan het R. K.. Lyceum te Alkmaar. De aanvrfr ge met 6 tegen 5 stemmen ver worpen. In behandeling kwam het verzoek van het curatorium van het R. K Lyceum te Alk maar, waarbij voor iedenen leerling uit Ber gen die het lyceum bezoekt, 150 subsidie per jaar werd verzocht. Devoorzitter zeide, dat de meerder- heid van het college meent, dat het verzoek moet worden afgewezen. Wordt het ingewil- ligd, dan zal een verhaalverordening in het leven geroepen moeten worden of die voor het bezoeken van het Handelsonderwijs wor den ingetrokken. Wethouder Apeldoorn verdedigde het verzoek op billijkheidsgronden. Voor een leerling uit Bergen die het gymnasium be zoekt of de H. B. S., moet belangrijk meer worden betaald. Verslechtering van onder- wijs vreesde spr. in geen deele. In Bergen is het openbaar onderwijs door de concurren ts van het bijzonder eerder verbeterd. De hee Z e i 1 e r vereenigde zich met het adyies van B. en W. Spr. wil met de versnip- pering niet verder gaan dan de wet ver- plicht. Z. i. ging men met het onderwijs den verkeerden kant op. Vrijwillig daaraan mede werken deed hij niet. De heer B o g t m a n oordeelde, dat de heer Apeldoorn de verslechtering van het onderwijs over het geheele land moest bezien en met plaatselijk. De wet verplicht niet tot inwilliging, waarom ook spr. er niet med« accoord gaat. De heer D e Wit was door het advies van B. en W. teleurgesteld. Voor een leerling die het gymnasium bezoekt moet 400, voor een die naar de H. B. S. gaat 225 betaald worden. Wanneer die 3 leerlingen uit Bergen die het Lyceum gaan bezoeken naar het Gyrona- sium gingen kostte het de gemeente 750 meer en naar de H. B. S. 225. Inwilliging van het verzoek brengt de ge meente belangrijk financieel voordeel. Spr ziet in de afwijzing een speculeeren op de r. k. ouders, die terwille van hun beginsel voor hun kinderen zullen moeten betalen, wat voor andere ouders door de gemeente wordt betaald. Spr. oordeelde het standpunt van hen (fie tegen het verzoek zijn in strijd met de in dt grondwet vastgelegde gelijkstelling op het gebied van onderwijs. Spr. kap ,wgj m^je- ALKMAARSGHE COURANT. DE WILD, Alkmaar. Laat, over de Boterstraat. Het adres vpor Alleen kwaliteits- artikelen en toch niet duur.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1