1 Binnenland L. Frankenberg, Albmaar. "y w Staat alles U tegen? Gebrck aan eetlust Vcrstopping Slechte spijsverterlng en atle voedingsstoornissen moeten spoedig iwichten voor. Foster's Maagpil- len. die uw geheele or- ganlsme verkwikken. Foster's Maagpillen Alonr verkrijgbaar f 0.65 per Bacon. l^dat goedl onderwijs noodzakelijk is. Alleen de ?goed ondterlegden hebben zich weer kunnen oprichten. Een zevende leerjaar is allereerst dringend noodzakelijk, diaarom moeten vooral ten plattelande de menschen worden opgewekt Wnne kinderen dat te laten volgen. In den strijd voor de openbare school staat jVolksonderwijs steeds pal en daarvoor wil die vereeniging steeds andteren bijstaan, juist 'omdat haar ideaal is: Hoog het vaandel voor lyolksonderwijs. (Applaus.) - De heer C1 o e c k sloot hierna tegem 3 tiur ifle bijeenkomst met woorden van dank aan alien, die hebben meegewerkt aan het moge- lijk maken van deze meeting. Spr. was over- tuigd dat succes niet zal uitblijven en hoopte ,dat alle aanwezigen ook in de toekomst zul- Jlen strijden voor het behoud van de open- are school. DE RADIOZENDEKS TE HUIZEN. De werkzaamheden bij1 den bouw van den zender der rechtsche groepen te Huizen heb ben een voorspoedigen voortgang. Het zend- gebouwtje is uitwendig ongeveer gereed. Een der 60 M. hooge radiomasten is Zaterdag met het daarop plaatsen van den top voltooid, en deze week wordt een begin met het plaat sen van den tweeden mast gemaakt. De masten voor den Indie-zender, welke op ongeveer 1500 M. afstand van den ander zal worden opgericht, zullen belangrijk hooger "vorden, n.l. 90 a 100 M. De noodige opme- hagen zijn reeds verricht. DOOR DE TRAM OVERREOEN EN GEDOOD. Vermoedelijk omdat hij de tram niet zag aankomen, werd een 41-jarige inwoner van Oegstgeest, van beroep rietdekker, Zaterdag nabij ae Slaag aldaar met zijn rijwiel gegre- pen door de tram van de N. T. M. komende uit de richting Den Haag. De man kwam on der de voorste wagen terecht, en werd op slag gedood. i De man laat een vrouw en vier nog jeugdige kinderen achter. V DE HOED VAN DEN PREDIKANT. 1 <Ds Vreugdenhil van Bruinisse zou 1.1 Dinsdag optreden in de Dortsch Geref. Gem. te Rijssen. Daags daarvoor sprak hij in Wier- den, waar eenige leden der gemeente van Rijs sen alvast met den domine gingen kennis ma ken. Zij namen aanstoot aan den slappen zwarten hoed dien domine droeg en gaven hem den welgemeenden raad, als hij in R. wilde optreden „dat ding" te verruilen tegen een behoorlijken hoogen hoed. Niettemin kwam domine met zijn eigen hoofddeksel naar R. Daar werd hij in zijn logies door kerkeraadsleden opgezocht, die hem met aandrang vroegen dien „wereldschen" hoed niet op te zetten en hem een passenden hoo gen hoed in leen aanboden. Domine wilde hiervan geen gebruik maken. De kerkeraad wilde hem zoo niet voor de gemeente laten optreden. Slot was, dat domine afreisde zon- der gepredikt te hebben. PACHTVERLAGING TOT BIJNA DE H'ELFT. Reeds meer malen is er ook van de zijde tean het hoofdibestuur der Holl. Mij. van Landbouw op gewezen, dat de pachten tegen- woordig in zeer vele gevallen niet in verhou ding staan tot de slechte bedrijfsuitkomsten Thans deelt ir. T. P. Huisman mede, dat in Noord- en Zuid-Holland eenige eigenaren in dezen toestand reeds aanleiaing hebben ge- vonden, om de pacht belangrijk te verlagen Zoo werd hem een geval meegedeeld, dat de pacht van 4000 (van een bedrijf van 20 H.A., alzoo 200 per H.A.) is terugge- bracht tot 2000, dus 100 per H.A.)In een ander geval is de pacht van een bedrijf van 23 H.A., welke 3700 bedroeg, terugge- bracht tot 2100. In deze gevallen beteekent de verlaging een inkomen-verlies voor den verpachter van respectievelijk 2000 en 1600. Ongetwij- feld zal het dezen niet gemakelijk gevallen zijn een zoo belangrijke verlaging in te voe- ren, doch als de pachter jaar in jaar uit z'n klein kapitaaltje ziet verminderen, zelfs niet overgaan in een schuld, dan kan dit een rechtgeaarden verpachter niet onverschillig zijn. Vooral voor vele veehouders-bedrijven is het algeloopen boekjaar zeer slecht geweest en het is te hopen, dat de hier genoemde voor- beelden van vrijwillige pachtverlaging door vele gevolgd worden. Dit alleen zal vele pachters voor ondergang kunnen behoeden. EEN NIEUWE VLOOTVOOGD VOOR INDIe. Bij beschikking van den minister van mari ne a:i. is de kapt ter zee A. Ten Broecke Hoekstra, geplaatst bij het departement van marine, den lsten Aug. 1927 ter beschikking gesteld. Maar men weet, is hij bestemd om op te tre- den als commandant van de zeemacht in Ned.-Indie. Hij zal half Sept per s.s. „Prin- ses Juliana" daarheen vertrekken. E'EN SCHOOL STRIJD TE MONNIKENDAM. De christelijke school te Monnikehdam tel- de 1 April j.l. 147 leerlingen, zoodat er kans bestond dat er spoedig een vierde leerkracht voor rekening van het rijk mocht komen. Ook was aan den gemeenteraad medewerking ge- vraagd voor verbouwing en uitbreiding van het schoolgebouw, welke medewerking is toe- gezegd. Na dien heeft het bestuur van db afdeeling der S. D. A. P. echter weten te bewerken, dat zeven kinderen (w.o. van socialistische ouders), de chr. school hebben verlaten. Daardoor is de kans op een vierden leer kracht natuurlijk zeer gedaald. En misschien is hetzelfde het geval met de vierde lokaal. •fHEft'SOFlSCHE T WERELDUNIVERSITEIT.' Op de laatste drie dagen van het Congres der Ned. Associatie voor de Thesofische Werelduniversiteit, dat in de afgeloopen wee!: in het Koloniaal Instituut te Amsterdam werd gehouden, kwamen nog zeven sprekers aan het woord. Het congres werd besloten met een rede van G. Jinarajadassa, vice-president van de Theosolische Vereeniging, die over „Irealisten in de geneeskunde" sprak. De voorzitter van het congres, prof, drs Van Hinloopen Labberton, deelde in zijn slui- tingswoord mede, dat de op dit congres ge houden voordrachten weldra in brochure- vorm, in de z.g. Ashrama-reeks van de T. V Uitgevers Maatschappij, in het Nederlandsch gepubliceerd zullen worden. STOEIEN MET NOODLOTTIG GEVOLG. In de Boudewijnstraat te Rotterdam stoei- den gedurende den schafttijd twee timmerlie- den met elkaar. Een 28-jarige bewoner van de Van Speykstraat zat op een „Lange Jan" en zijn vriend F. B. probeerde hem daar af te gooien. Hij pakte daarbij den boom op, deze gleed hem echter uit de vingers en sloeg over op het hoofd van L. Met een ernstige schedelbreuk moest de man naar het zieken huis vervoerd, waar hij lcort na aankomst is overleden. DE INBRAAK IN DEN IJ-POLDER. In den nacht van den Eersten Pinksterdag werd, zooals men zich nog herinneren zai, ingebroken bij een alleenwonenden 71-jarigen man in den Noorder IJpolder. Toen de man door het lawaai wakker werd, kreeg hij een klap. De deuren van de bedstede werden daarop dichtgedaan en een kast werd er voor gezet, opdat de oude man niet weg kon komen. Zelfs werd een begin van brand ontdekt. Een bedrag van 35 was de buit waarmede de inbrekers ging strijken. De dader van dit ernstige misdrijf is thans in handen van de politie. Het was opgevallen. dat steeds in de nach- ten van Zaterdag op Zondag aan den IJ- overkant kleine diefstallen werden gepleegd onder dezelfde omstandigheden. Ten slotte viel hiervan de verdenking op een 20-jarigen boerenknecht. Hij werd aangehouden voor het stelen van een flesch adcokaat. Weldra bekende hij, zich ook te hebben schuldig gemaakt aan anderc kleine diefstallen, maar van inbraak bij den ouden man wist hij aanvankelijk niets. Ten slotte heeft hij echter bekend ook dit misdrijf te hebben gepleegd. Maar hij ontkent daarbij willens en wetens brand te hebben gesticht. LOONDORSCHERS. In de gecombineerde vergadering van het hoofdbestuur van het Kon. Ned. Landbouw- comite met de eerste afdeeling is o. a. beslo ten een schrijven te richten aan den minister van financien, waarin wordt verzocht, loon- dorschers en loonploegers vrijstelling van wegbelasting te verleenen. Voorts werd besloten, een adres te zenden aan den minister van arbeid, om te verkrij- gen, dat een verruiming van den werktijd in het timmerbedrijf ten plattelande in het zo- merseizoen wordt toegestaan. DOOR DE STOOMTRAM OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag kwart over twaal'f reed een heer uit Bodegraven met zijn twee zoon- fjes op den Amsterdamschen straatweg in die richting Muiden. Ter hoogte van de stoom- maalderij ,.Ons Belang" naderde de Gooi- sche stoomtram. De vader waa-rschuwde de kinderen om uit te wijken, doch de twaalf- jarige Arie, die hem verkeerd begreep, sloeg plotseling rechts af en werd door de tram gegrepen en eenige meters meegesleurd. Zijn Hjk is naar het lijkenhuisje te Naarden over- gebracht. HOE SPUITGASTEN EEN DIEF VINGEN. Vrijdagavond stal een man uit het portiek van een kleedingwinkel in de Halstraat te Rotterdam een colbertcostuum. Een aantal personen, die daar in de buurt stonden te wachten, bemerkten den diefstal en achter- volgden den man, die op de Nieuwe Markt het costuum reeds had weggeworpen en liep wat hij loopen kon. Hij rende de Heerenstraat en de Panne- koekstraat door, steeds achtervolgd door zijn belagers. Tenslotte bereikte hij de Rottekade, waar hij op het pontje sprong. Uit vrees voor eenige politieagenten, die aan den over- kan stonden, sprong de man uit het pontje te water. Na een spannende jacht heeft men hem in handen kunnen krijgen en naar het politie-bureau kunnen overbrengen. De man- nen, die den diefstal hadden bespeurd en die den dader hebben nagezet de achtervol- ging heeft drie kwartier geduurd waren alien spuitgasten van de vrijwillige brand- weer. DE HELDER'SCHE ZE EWER INC. Aan den Helderschen zeedijk, althans het gedeelte, dat zich uitstrekt van het Westplein tot aan Huisduinen, wordt op het oogenblik een groot werk uitgevoerd1. De dijlo, die in den Octoberstorm van verleden jaar op ver- schillende plaatsen zwaar beschadigd is, wordt aanzienlijk versterkt. Bij dien storm werd vooral het gedeelte nabij den ringmuur aan Kaaphoofd, dat is de plaats, waar de kust naar het zuiden omfouigt, zwaar ge- teisterd. Een deel van dezen muur werd door de golven losgespoeld en ondermijnd. Voor ingewijden was dit een symptoom van een dreigend gevaar; immers, het bewees, dat de Noordzee op dit punt, tot nu toe vrijwel beschermd door de ondiepten bij dte Texelsche kust, meer en meer vat kreeg; het bewees, dat deze ondiepten zich verplaatsen en dat dus nieuwe gevaren van den kamt der Noord zee niet denkbeeldig waren. Van regeerings- wege is dit gevaar ook aanstonds ingezien; als tijddij'ken maatregel heeft men groote hoopen basaltsteen op het bedreigde puint ge- stort en voorloopige kistdammen langs dit punt aangebracht. Het groote, thans aangevangen werk komt hierop neer, dat de bestaande dijkskruin dub- bel zoo breed .wordt en daarachter een muur van 2 M. hoogte wordt opgetrokken. In de laatste jaren genomen proeven hebben aan- getoond, dat elke nieuw-aangebracht bestra- ting van de kruin weer werd weggeslagen; vandaar dat thans tus^chen de steenen ce ment zal worden gestort. De kruin, die thans 5 M. breed is, zal in dte toekomst een breed- te krijgen van 10 M., de daarachter liggende blrWndijk zai woraen verzwaafd en ver-f hoogd. Hierdoor wordt een verdedigingswerk' verkregen, dat in de toekomst de zwaarslc stormen zal kunnen doorstaan. De werkzaamheden zijn thans eenige we- ken aan den gang en vordteren goed. In to- taal wordt ongeveer 40,000 M3. zand en 10,000 M3. klei verwerkt. Langs de ge heele lengte van het stuk, dat verzwaard zal worden, dat is van het begin nabij Huisdui nen tot het meteorologisch station, komt een betonring van 70 M. diepte en 1.20 breedte, waarop de muur wordt opgetrokken. Weke- lijks worden langs het Heldereche kanaal 2000 ton materiaal aangevoerd, dat door 150 a 180 man, meerendeels afkomstig uit Friesland, wordt verwerkt. Het geheele werk moet op 1 December opgeleverd zijn. DE RAADSLEDEN VAN VEENENDAAL. In de Vrijdag gehouden vergadering van den raad van Veenendaal werd het onderzoek der geloofsbrieven, overeenkomstig de voor- stellen van de commissie verdaagd bij besluit van 22 dezer, hervat. De commissie ontving van den burgemeester geen nadere gegevens, waaruit blijkt, dat er aanteekening van de data van binnenkomst is gehouden. Voorts kreeg de commissie van den heer J. de Geit inzage van het besluit van B. en W., om voornoemden heer met ingang van 1 Augus tus e.k. eervol te ontslaan als opperbrand- meester. Het bezwaar tegen de onvereenigbaarheid van die betrekking met het lidmaatschap van den raad is hiermee vervallen. Daar de heer De Geit benoemd is verklaard op 20 Juni en diens geloofsbrief ter onderzoek is aangebO' den op 22 Juli, meende de commissie aanvan kelijk dit onderzoek te kunnen beeindigen, al is de dagteekening van de ontvangst even- min vastgelegd als van de 12 andere geloofs brieven. Al staat het vast, dat de geloofsbrief van den heer De Geit binnen vijf weken is inge- zonden, en al is het aannemelijk, dat de twaalf andere tijdig zijn binnengekomeu, toch blijft het een vraag voor de commissie of niet juist de dagteekening van den datum van inzending van elken geloofsbrief het uit- sluitend wettige bewijs vormt van het inacht- nemen van den voorgeschreven termijn. Hot nieuwe voorschrift dat de geloofsbrieven der nieuw inkomende leden worden onderzocht voor den lOen Augustus, laat immers ruimte, het onderzoek uit te stellen tot 9 Augustus. Indien op dezen datum het onderzoek ware bepaald, dan zouden toevallige factoren, zoo als beweerd ter visie leggen van de geloofs brieven, voor de aangevraagde vergadering van 22 Juli in elk geval niet als bewijsmid- del kunnen worden aangevoerd. Niettemin moest dan echter de mogelijk- heid bestaan, om voor 12 dezer geloofsbrie ven het bewijs te leveren zeer zeker bij eventueele betwisting dat de termijn van twee maanden behoolijk is in acht genomen. De commissie meende zich echter in deze juri- dische of administratieve kwestie niet compe tent te achten en stelde daarom voor te be- sluiten: de bdde verslagen der commissie in afschrift of origineel onverwijld te doen toekomen aan Ged. Staten der provincie en aan dit college de vraag te stellen, of het ontbrekende gegeven van den datum, zijns in- ziens, grond oplevert tot noodzake Jjk be- zv/aar tegen elk van die geloofsbrieven en ver- volgens het verder Ond'erzoek der commissie te verdagen tot de eerstvolgende raadsverga- dering, waarin het binnengekomen antwoord van Ged. kan worden behandeld. De heer De Geit maakte de opmerking, dat het bijjtijds inkomen van zijn geloofsbrief zon- der twijfel was en dat hij ingeval de raad ook hem niet toeliet, hij zich onmiddellijk tot Ged. zou wenden. Ook de voorzitter en andere ledten waren van meening, dat het bijtijds binnenkomen der stukken voldoende bewezen was. De raad besloot echter met 10 tegen 3 stemmen andermaal tot niet-toelating der nieuwgekozen raadsleden. Veldflesschen, Thermosflesschen, Reis-Snelkokers, Kampeerbenoodigdheden. REORGANISATIE VAN DEN POST- EN TELEGRAAFDIENST. Hoewel de minister van waterstaat, zooals bekend is, met het nemen van het meerendeel der beslissingen inzake de reorganisatie van den P. en T.-dienst, behoudens onvoorziene omstandigheden, zal wachten totdat de post- raad is ingesteld, heeft de directeur-generaal aan de commissie van overleg toch reeds en- kele mededeelingen gedaan betreffende zijn voornemens met betrekking tot den aard der voorstellen, welke zullen worden ingediend. Ten einde het personeel niet langer in het on- zekere te laten ten aanzien van de bedaelingen der bedrijfsleiding en omdat het voor dte be- drijfsleiding van belang is het personeel tij- dig gelegenheid te geven zijn meening ken- baar te maken over de nieuwe richting. De mededeelingen van den dir.-generaal laten de organisatie der centrale organen en van den Technischen Dienst buiten beschou- wing en bepalen zich derhalve in hoofdzaak tot den kantoordienst. De leidende gedachte is, dat beschouwing van den algemeenen toestand van het bedrijf tot de conclusie voert, dat noodig zijn voort- gaande versobering van de inrichting van den dienst, verdere rationaliseering en ver- eenvoudiging van de personeels-organisatie; een en ander met inachtneming van de wen- schelijkheid om niet te tornen aan individu- eele voorrechten en kwaliteiten. Deze gedachte is voor de navolgende pun- ten, den kantoordienst betreffende, nader uit- gewerlct. Verdere uitbreiding zal in verb and met de versobering worden gegeven aan het instituut der agentschappen, de omzetting van hulp- kantoren in stations en de omzetting van hoofdkantoren in hulpkantoren. Na vaststelling der personeels-regelingen zat zoo spoedig mogelijk openstelling voor sollicitatie van de vacant zijnde kantoren, die voorshands niet voor omzetting in hulpkan- toor of bijkantoor in aanmerking komen, plaats hebben. Door een gewijzigcfe rangbe- vordering zal vereenvoudiging worden ge- bracht in de regelen voor bevordering. Uit het middelbaar personeel zullen worden ge- kozen, op grond van gebleken geschiktheid, de beheerders van de bij- en wijkkantoren en de directeuren van eenige nader bekend te stellen hoofdkantoretv uvef^ogen wordt de benoeming tot den Fang van directeur te vervangen door een aanwijziug voor de functie van directeur. De liegenwoordige afzonderlijke salarisregeling voor directies zal dan vervallen, terwijl in- krimping van het aantal functies voor hooger personeel voortgang zal hebben, totdat een naar behoefte vast te stellen formatie zal zijn bereikt. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat ter opheffing van bestaand overcompleet aan personeel in enkele rangen, voor zoover door productieve werkaanstelling aanvulling van personeel kan wordten voorkomen, zoo min mogelijk tot afvfloeiing zal worden overge- gaan. VRIJWILLIGE DIENSTNEMING. De actie, om door vrijwillige dienstneming de nadeelen van de loting te elimineeren, al thans tot een minimum te beperken, vindt alom in den lande groote belangstelling. Er circuleert thans een rekwest, waarbij door verschillende Nederlandsche werkgevers de medewerking wordt verzocht van regeering en volksvertegenwoordiging om te komen tot een vrijwillig contingent, terwijl op verschil lende plaatsen voor dit doel jeugdorganisa- ties in wording zijn. DE AANVAARDING VAN COLLEC- TIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. Aan de Vereeniging voor Staathuishoud- kunde en Statistiek hebben de heeren prof, ir. P. de Vooys, prof. mr. F. de Vries en dr. Th. v. d. Waerden elk een prae-advies uitge- bracth over de vraag: „Kan verbindend ver- klaring van collectieve arbeidsovereenkom- ten, ook tegenover arbeiders en werkgevers, die aan de totstandkoming van zoodanige overeenkomst niet zelf of door hun vertegen- woordigers hebben medegewerkt, worden aanvaard? Zoo ja, op welke gronden, en aan welke voorwaarden zou, alvorens tot deze verbindendverklarigg wordt besloten, moe ten zijn voldaan?" De praeadviezen zullen op de eerstvolgen de vergadering wordten behandeld. DE MOORDAANSLAG TE SCHAARSBERGEN. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 26-jarigen land- arbeider te Arnhem, die na tot 6 maanden ge- vangenisstraf te zijn veroordeeld wegens moordaanslag op zijn vrouw, van wic hij ge- scheiden leeft, zich opnieuw aan eenzelfde feit schuldig maakte en de vrouw door revol- verschoten in den rug verwondde. De recht bank heeft den man veroordeeld tot 5 jaar ge- vangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. BEREKENING VAN ONDERWIJZERS- SALARISSEN. De minister niet bij machte ver- betering te eischen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Van Zadelhoff betreffende het resul tant van het overleg met den waarnemend directeur van het Cenraal Bureau van Voor- bereiding voor Ambtenarenzaken, in verband met de weigering van het gemeentebestuur van's Gravenhage tot uitbetaling van het hun toekomende salaris aan een aantal onder- wijzers, die tijdelijk waren belast met de waarneming van het hoofdschap,heeft de mi nister van Onderwijs, K. en W. geantwoord, dat het overleg, bedoeld dd. 8 Juni 1927, in- derdaad is afgeloopen. Het resultaat is, dat ook de minister meent, dat de berekening der salarissen van de onderwiizers, die op 1 Januari 1925 tijdelijk belast waren met de waarneming van de betrekking van hoofd eener school, door het gemeentebestuur van 's Gravenhage niet is geschied overeenkom stig de regelen, vastgesteld, in het Bez. be sluit Burg. Rijksambtenaren 1925, zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij Kon. besluit ■van 9 December 1925. De wet doet den minister geen middel aan de hand om het gemeentebestuur van's Gra venhage te verplichten, de salarissen, bere- kend overeenkomstig bovenaangegeven ziens- wijze, uit te betalen. Indien de belanghebbende onderwijzers van meening zijn, dat het gemeentebestuur hun salarissen op een te laag bedTag heeft vast- geseld, kunnen zij zich met hun bezwaren tot den burgelijken rechter wenden. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE STORMRAMP. Het hoofdbestuur- van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede, dat het in de week van 25 tot en met 30 Juli 1.1. ten behoeve van de slachtoffers van de cycloonramp 29.592.90 heeft ontvangen. DE UTRECHTSCHE WINKELSTAND WENSCHT KERMIS. De Utrechtsche correspondent van het Hbld. schrijft: Nu te Utrecht de kermis verboden is gebfc- ven, heeft de naburige gemeente Jutphaas op haar grondgebied een „Dorus Rijkersfeest" ingericht, dat zich in geen enkel opzicht van een gewone kermis onderscheidt zij't dan dat een gedeelte der opbrengst ten bate van het Dorus Rijkersfonds zal komen. Aldus zijn de Utrechtenaren in de gelegenheid gesteld van de verboden vrucht te proeven. En deze hebben zich zulke geestdrfitige aanhangers betoond van de leer, dat verboden genot zoet is, dat zij avond aan avond in dichte drom- men zijn opgegaan naar de etablissementen met luchtschommels, draaimolens, vliegende tonnen, het wentelende rad, of de nougat van Stuve. Om van den „Salon mysterieux", de inrichting met de electrisch gedreven faute- uils, de schiet- en werptenten en de groote rodelbaan niet te spreken. Het feest duurt nu al van den 16en en nog steeds vervoeren avond aan avond de Utecht- sche trams duizenden en duizenden naar den rand1 der gemeente. naar Jutphaas. Het eenige voordeel dat Utrecht zelf van deze kermis heeft, welke nu al door ruim 120.000 personen bezocht is, komt ten bate van de gemeentetram, die dat extratje tus- sclien twee haakjes opperbest gebruiken kan. Dat dte winkejgtand in Utrecht dezen exo dus met lede oogen aanziet is verklaarbaar. En evenzeer dat hij de kermis in het hartje van Utrecht zelf zou wenschen. Het valt dan ook niet te verwondteren, dat nu opnieuw een krachtige actie tot wederin- voering zal worden gevoerd, een actie die Vrijdagavond werd ingezet door het Comite van Gedeputeerde Zakenmenschen, dat zich met een adres tot den gemeenteraad gewend heeft, waarin zij schrijven: dat zij met leedwezen hebben gezien, de stroomen volks welke dagelijks trekken naar het feestpark te Jutphaas; dat zij hierdoor ernstig gedupcera zijn in hun zaken en de bedrijven in Utrecht, on verschillig van welken aard ook, ernstig hebben geleden; dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat nog ineerdere plaatsen aan den rand van Utrecht het voorbeeld van Jutphaas zullen volgen dat het volk getoond heeft de kermis als zoodanig wel te willen en het niet aangaat, de kermis een verouderd en niet meer ge- wild vermaak te noemen; dat elk entreebiljet te Jutphaas genomen, als een handteekening van een voorstander van het kermisvraagstuk is te beschouwen en men dan tot minstens honderdduizend voorstanders komt; dat autoritetien het in de macht hebben om maatregelen te nemen en voorwaarden te stellen tot een ordelijk verloop der ker- missen dat elk principieel voor- of tegenstander van de kermis, inwoner van Utrecht zijn de, toch zal moeten zeggen. dat er kennis is aan den rand van Utrecht, dan liever de kermis in Utrecht; en ten slotte verzoeken, maatregelen te nemen, in het belang van alle neringdoen- den in Utrecht, tot spoedig wederinvoering van de kermis in Utrecht. HEVIGE VECHTPARTIJEN TE --V- ROTTERDAM. Een worid van een halve metet lengte. Zaterdagavond ontstond in een cafe aan den Hiiledijk te Rotterdam een vechtpartii tusschen eenige bezoekers. De kastelein wist de twistenden uit zijn zaakje te verwijderen. Op straat werd het gevecht voortgezet. Een der voorbijgangers, de 29jarige T. M die niets met de kwestie te maken had, werd door een wchtende aangevalien en kreeg twee steken in den rug en een boven het rechter- cog. M. moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ongeveer een kwartier later ontstond op dezellde plaats opnieuw een vechtpartij. Ook hier kwam het mes er bij te pas. De 23-jarige Vwerd zoodanig bewerkt, dat ook hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht Nog keerde de rust niet trug, want binneti het half uur werd de Geneeskundige Dienst opnieuw ontboden, omdat eenige vechtlusti- gen elkaar met bierfleschjVs hadden geslagea Ook daarvan moest een der slachtolfers aan een hulppost van den Gem. Geneeskundigeu Dienst worden verbonden. In hetzeflde cafe, waarin Zaterdagaavond ecrstgenoemde vechtpartij zich had afge- spceld, bevond zich gistermiddag de 23-jarige G. J. v. d. uit de Beukelaerstraat. Zonder werd .aastge- ----u. l*. hi den afge loopen nacht een van hun tegenstanders was geweest. Zij wilden zich nu op hem wreken. .J ^erd tegen den grond geslagen en ter wijl hij een oogenbik versuft neerlag, haalde een der gebroeders D. hem een scheermes over den rug, waardoor een groote snijwond ontstond van bet schouderblad tot aan het staartbeen (ongeveer 55 c.M.) De getroffene moest in vrij ernstigen toe stand naar het ziekenhuis worden overs'* bracht. De gebroeders D. wisten te ontkomef doch de politie was hen gisteravond reeds of het spoor. 1 ECONOMISCHE POLITIEK. Zooals door den minister van arbeid, han< i en nijverheid, voorzitter van de commissie voor de economische politiek, ter vergadering van bedoelde commissie op 4 Juli j.l. werd meegedeeld, komt op het werkplan der door hem ingestelde sub-commissie o.m. een onder zoek naar de prijsvorming in het distributie- proces voor. Dit onderzoek, da zoo spoedig mogelijk een aanvang zal nemen, wordt inge steld vanwege het secretariaat der sub-com- missie, daarbij voorgelicht door een commis sie van bijstand. Het lid der sub-commissie, de heer prof. mr. P. J. M. Aalberse, is bereid bevonden zich met het voorzitterschap dezer commissie te belasten. Voorts hebben in de commissie van bijstand nog drie andere leden der sub-commissie zitting, te weten: de heeren H. Amelink, dr. J. v. Beurden en F. v. d- Walle. Ten einde het noodige contact met den han- del te verzekeren en ook belanghebbenden uit den kring der consumenten gelegenheid te ge ven ter zake van voorlichting U dienen, zijn bovendien in de commissie benoemd de heeren L. Attema te Hilversum, H. E. v. d. Brul te Rotterdam en A. Ingenool Tr. te 's Graven- aangewezen door dedrie landelijke M lddenstandsbonden, alsook de heeren F. J. Claes te 's Hertogenbosch, Jc. Leemhuis te Amsterdam en G. J. Mirrer te Rotterdam, zoomede mej. S. G- Heidema, directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. •j1 fen ^r'jdaR ,°P het departement van ar beid, handel en nijverheid gehouden vergade ring werd de commissie door prof. mr. Aal berse met een kort woord gei'nstalleerd en werd een concept-werkplan vastgesteld het- welk aan de sub-commissie voornoemd ter be- oordeeling zal worden aangeboden. VOORMALIGE VEEARTSENIJKUN- DIGE HOOGESCHOOL. Op een vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Hiemstra, betreffende het verleenen van een vergoeding aan de werklieden van de voormalige Veeartsenijkundige Hoogeschool heeft de minister van Onderwijs, K. en W. geantwoord, dienaangaande het advies te hebben gevraagd van den waarnemend di recteur van het Centraal Bureau van voorbe- reiding voor ambtenarenzaken. Zoodra hij diens rapport zal hebben ontvangen, zal hij zich beraden over de uitvoering van het voor- stel in overleg met zijn ambtgenoot van fi nancien. Uit het vorenstaande volgt.'dat een spoedi- ge uitvoering thans niet kan worden toege- zegd. KORTE BERIOHTEN. De beer A. B. te Carle is in zijn woning gevonden, gedood door een geweerschot. Hoogstwaarschijinilijk is B. bezig geweest zijn geweer na te zien, niet wetend'e dat dit ge laden was, en is hij door het afgaandte schot doodelijk getroffen. Bij den landbouwer A. v. Putten onder Hoevelaken is in den midcag, terwijl de be- woners in en bij de hofstede werkzaam waren 1300 aan contanten gestolen. Van de(n) dader(s) heeft men tot dusver geen s;jcs ontdekt, -- V

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6