I Binnenland vele fdufzenden) nieuwe kazernes vbof ffie daklooze kinderen te bouwen en dat tefwijl in Rusland een onbesch'rijfelijke woningdood heerscht. De kans, dat de "sovjet-regeering den door Semasjko aanbevolen weg zal in- siaan, is zeer gering. Dr. BORIS RAPTSQHINSKY. DE KWESTIE OUDEGEEST— SERRARENS. In „De Volkskrant" jcomt de heer Serra- yens terug op het aanbod van den heer Oude- geest om een commissie van onderzoek te be noemen in de bekende kwestie tusschen deze beide afgevaard'igden naar de Economische Confer en tie. De besohuldiging was, volgens den' heer Oudegeest: ,dat ik, met de bedoeling: jou het spreken onmogelijk te maken, geweigerd heb de medewerking te verleenen, die het regie- ment voorschrijft, althans die, zij het met terziidestelling van het reglement, naar je mij zoudt hebben meegedeeld, gevorderd werd waardoor het jou onmogelijk gemaakt zou zijn een redevoering te houden, indie'n niet op andere wijze was voorzien in de formali- teit, waaraan ik geweigerd zou hebben te vol- doen." Hierop nu antwoordt de heer Serrarens: „Als Oudegeest na deze langademige pole- miek nog het voorstel doet een commissie te benoemen. dan aanvaard ik dit voorstel. Maar dan moet dit onderzoek niet beperkt blijven tot't eene punt, waaromtrent moeilijk rt>ewijzen te leveren zijn, omdat verzoek en weigering gedaan zijn, onder vier oogen zon der getuigen, maar dan moet dit loopen ook over de andere punten van geschil, waarin onze mededeelingen vierkant tegenover die .van den heer Oudegeest staan. Ik heb er iVrede mee, dat uitgeschakeld wordt datgene wat meer rechtstreeks de verhouding raakt tusschen I.V.V. en I.C.V. Maar als een onder zoek wordt ingesteld, dan moet datgene wat •rechtsstreeks "op de conferentie betrekking heeft en tusschen ons en Oudegeest in het geding was, in dit onderzoek worden betrok- ken. „Het onderzoek kan verder niet loopen over de bedoeling, die Oudegeest met zijn weigering gehad heeft. Over zijn bedoelingen heb ik niets gezegd. „Het onderzoek moet loopen over de feiten en die kunnen als volgt worden geformu- leerd: 1. dat de heer Oudegeest geweigerd heeft, de medewerking te verleenen, die ik hem ge- vraagd heb om als expert bij de algemeene discussies in de conferentie het woord te kun nen voeren 2. dat de heer Oudegeest in tegenstelling met de andere Nederlandsche gedelegeerden zich slechts als lid voor een commissie heeft laten inschrijven, en dat onjuist is de bewe- ring van den heer Oudegeest, voorkomende in „Het Volk" van 7 Juni 1927, dat hij zich voor meer dan een commissie heeft laten in schrijven, ten einde zijn adviseurs in de gele genheid te stellen aan de werkzaamheden deel te nemen; 3. in verband met punt 2 is dan ook noodig een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de bewering van den heer Oudegeest, ,,dat de heer Amelink, dank zij mijn royaliteit en loyaliteit in een commissie heeft kunnen werken", daar onzerzijds be- weerd is, dat de heer Oudegeest zich slechts •voor ^n commissie heeft laten inschrijven en daardoor de heer Amelink geen lid van welke commissie ook geweest is, en dit met Serra rens eveneens het geval zou zijn geweest, in dien de heer Colijn zich in de industrieele commissie niet door Serrarens had doen ver- vangen. Ziehier sober gesteld de hoofdpunten van verschil. BESCHERMING VAN DEN INDUSTRIeELEN EIGENDOM, Ingediend is een wetsontwerp tot goeokeu- fing van het verdrag en enkele overeen- komsten tot bescherming van den indusjriee- len eigendom van 6 November 1925. Ter gelegenheid van de in October/Novem ber 1925 te 's Gravenhage gehouden confe- rentie der „Union internationale pour la pro tection de la propriety industrielle" is o.a. eene nadere herziening tot stand gekomen van het tusschen verschil lende landen, waar- onder ook Nederland, gesloten Unieverdrag van Parijs van 20 Maart 1883 tot bescher ming van den industrieelen eigendom, zoo- mede van de schikking van Madrid van 14 April 1891 betreffende de internationale in- schrijving van fabrieks- en handelsmerken, oeide laatstelijk herzien te Washington op 2 Juni 1911. De conferentie heeft geleid tot de totstand- koming eener nieuwe schikking, het Arran gement de la Haye du 6 Novembre 1925 con- cernant de depot international des dessins ou modeles industriels", uitvloeisel van een door de vor'ge conferentie te Washington uitge- sproken wensch, dat gepoogd z ou worden, ook op het gebied van de bescherming van teekeningen en modellen van nijverheid tot eene internationale schikking te komen. Deze overeenkomst werd ter conferentie door de vertegenwoordigers van een elftal bij de Unie aangesloten landen, onder welke ook Neder land, onderteekend. Alvorens tot ratificatie van genoemde. her- ziene regelingen en van de nieuw tot stand gekomen schikking van 's Gravenhage, kan worden overgegaan, behoeven deze de goed- keuring der Staten-Generaal. Tot het verkrij- gen dier goedkeuring strekt het aangeboden wetsontwerp. In de Mem- v. Toelichting wordt nog ver- meld dat het herziene Unieverdrag niet na- mens de regeeringen van de Unielanden Bul- garije, Griekenland, Letland, Luxemburg, Roemenie en Turkije, die voor het meerendeel niet ter conferentie vertegenwoordigd waren, werd onderteekend. Ten aanzien van deze landen blijft derhalve vooralsnog de regeling van vd<5r de herziening van kracht. Eenzelfde opmerking geldt voor wat de schikking van Madrid betreffende de internationale inschrij- ving van fabrieks- of handelsmerken aan- gaat, ten aanzien van de landen Luxemburg, Roemenie en Turkije. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TEGEN VALLENDE ZIEKTE. Het jaarverslag van regenten en penning- meester der Nederl. Vereeniging tegen vai- lende ziekte is thans in druk verscnenen. Wij ontleenen daaraan het volgende: regeemigssuDsiaie veroererae financieere vooruitzichten stelden ons colle^i in staat tot allerhande verbeteringen over te gaan in zake de inrichting van het gasthuis, de ver- pleging der patienten en vooral ook de be- langen van het verplegend personeel. Op den duur zal echter de rekening tocli niet sluitend te maken zijn, tenzij de beschik- bare bedden het geheele jaar vrijwel en te gen behoorlijke vergoeding bezet blijven. De winst en verliesrekening per 31 Decem ber 1926 geeft op een totaal bedrag van 21.284.90, en een nadeelig saldo van 13.748.25. Van September tot en met December werd onderwijs gegeven aan acht leerlingen. Dit jaar zijn verpleegd 155 patienten met 12.329 verpleegdagen. Op 1 Januari waren aanwezig 39 patien ten: 8 mannen, 13 vrouwen en 18 kinderen. Opgenomen werden 116 patienten: 32 mannen, 45 vrouwen en 39 kinderen. Overgeplaats naar andere inrichtingen werden 10 patienten: 2 mannen, 3 vrouwen en 5 kinderen. Overleden zijn 6 patienten: 1 man en 5 vrouwen. De verpeging duurt voort op 31 Decem ber 1926 met 30 patienten: 7 mannen, 11 vrouwen en 12 kinderen. De exploitatiekosten bedroegen, evenals andere jaren, 5.25 per patient en per dag. PRIJSVRAAG GELUK-TELEGRAM. Op de prijsvraag voor een ontwerp formu- lier geluktelegram met bijpassende enveloppe, uitgeschreven door het Nederlandsche Jeugd- leiders Instituut in samenwerking met de directie van den dienst der posterijen en tele- graphie, zijn in totaal ingekomen 27 ontwer- pen. Naar de meening der jury beantwoordt geen der inzendingen ten voile aan de te stel len eischen. Bij het beschouwen van de ver- schillende ontwerpen valt vooral op het ge- mis aan een vroolijken blijiden toon, die te- gel ijkertijd^ eenvoudig moet zijn om tot ieder te kunnen "spreken. De jury is van oordeel dat, hoewel enkele motto's om allerlei kwaliteiten wel te waardee- ren zijn, er toch geen werk is ingekomen, dat graphisch zonder voorbehoud voortreffelijk is te noemen. Derhalve heeft de jury beslo- ten, geen der ontwerpen ter uitvoering aan te bevelen en geen eersten prijs toe te ken- nen. Aan de inzenders der motto's „Code" en „Tyche" kent zij elk een tweeden prijs toe. RIJWIELBELASTING. Het bestuur van het Chr. Nationaal Vak- verbond heeft den minister van finapcien vei- zocht eene wetswijziging te willen bcvorde- ren, waardoor het mogelijk wordt door b.v. voor de rijwielbelasting als belasting- dienstjaar 1 Mei tot 30 April vast te leggen dat deze belasting in de maand Mei kan voldaan worden, ook door hen, die geregeld van hun rijwiel gebruik moeten maken. Be- langrijke grcepen arbeiders, als bijv. bouw en Tandarbeiders, kunnen in Mei deze belas ting met veel minder bezwaar betalen dan in Januari. CHINEESCHE EVOLUTIL IN NED. INDIe. De Chineesche ingezetenen te Paiembang en der voornaamste plaatsen uit het gewest zijn een actie begonnen tot afschaffing der rickschaws, te Paiembang betja geheeten. Het motief is dat het beroep van betja-trekker menschonteerend is. Den resident zal ver- zocht worden den invoer van rickshaws uit Singapore te verbieden. Verder zal men trachten 30.000 bijeen te brengen tot het afkoopen van de 320 bet- ja's, die in Paiembang aanwezig zijn. De betjatrekkers zullen een zekeren termijn krijgen om ander werk te zoeken of naar China terug te keeren. Daartoe zullen ze den noodigen steun ontvangen. Het is nog moeilijk te voorspellen of de ac tie kans van slagen heeft. DRENTSCHE ARBEIDERS NAAR BELGIe. Nu tengevolge van het beeindigen van de veencampagne het aantal werklcoze arbeiders in de gemeente Emmen weer erg toeneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken nemen met tewerkstelling van Drentsche ar beiders bij grondwerk in Belgie, in de om en landbouw besloten opnieuw een praef te geving van Luik. Het loon is daar volgens op- gave van den betrokken ondememer 4 frc. per uur, terwijl gerekend wordt op een 60- urige werkweek. Waar hiervan ongeveer 140 frcs. noodig is voor kost, onderdak en andere onkosten, en het overblijvende onvol- doende is voor het levensonderhoud van de in Drente achterblijvende gezinnen, heeft de mi nister bepaald dat aan alle gehuwde arbei ders een toeslag zal worden gegeven van 7, terwijl deze toeslag verhoogd1 zal worden naar gelang het aantal minderjarige kinde ren dat tot het gezin behoort, grooter is. De reiskosten naar bet werk komen voor re kening van het rijk, terwijl tevens eens per drie maanden de reis naar Drente vergoed wordt door de regeering. De aanwijzing ge- schiedt voorloopig tot November. De proef wordt genomen met 50 arbeiders uit Emmen, die de volgende week vertrekken. De arbeiders die zonder gegronde reden weigeren aan deze aanwijzing gevolg te ge- ven, worden voor goed. behoudens toestem- mng van den minister, voor herplaatsing aan de werkverschaffing uitgesloten. GRATIS GAS GEDURENDE EEN MAAND. Allen te Heerlen, die voor 1 September a.s. aanvrage doen tot aansluiting aan het ge- meentelijk gasnet, ontvangen een maand gra tis gas, van den dag af der aansluiting. DE ONWEERSTAANBAR0 CHARLESTON. Uit een verhaal van het Vad. In een gezellig cafe-restaurant buiten de drukte van de stad zat Zaterdagavond een paartje knus te dineeren. Het tweetal zocht allemaal van die prettige gerechten uit; aan alles kon men zien dat om dat tafeltje stem ming hing. E6n ding verstrekt het restaurant niet: muziek! Maar het spannetje had zeker routine, want op een- tafeltje naast de witge- dekte tafel stond een koffergramofoon en tusschen de gangen door zette de „beloved he" telkens een plaatje op. Dat klonk vreemd in dien avondstillen tuin, waar men anders alleen het koeren van de duiven hoort. Maar nog vreemder klonk er het rhythme van een Charleston, die als dessert gedraaid De, mede dank zij de opnieuw toegezegde^ .werg.^Toen .Lgndeo de joflgelieden niet blij- mm ven zitten en ondanks crftiscn beiajk van aire kanten gingen zij gezellig zoo'n onaestheti- schen, zoo'n geminachten, zoo'n populairen Charleston dansen. VEREENIGING VOOR GEZINS- VERPLEGING. De zusters verpleegden' in de maandl Juli 63 patienten en legden 987 bez. af, waarvan 480 betaalde, 410 voor't A.Z.A. en 97 gra tis. Er werd 5 maal de laatste hulp verleend bij 't afleggen. De Wijkkraamverpleegsters verpleegden 10 patienten, legden 214 bezoeken af en hebben- 5 maal den dokter geassisteerd. DE FRIESOHE L ANDBOUWTE NTOONSTE L L I'NG. Werd eenige jaren geleden op de landbouw- tentoonstelling nog weinig of geen aandacht geschonken aan het werk der vrouw op de boerderij, hierin is thans, in hoofdzaak aank zij de steeds toenemende beteekenis van het landbouwhuishoudonderwijs, verandering ge komen. Het spreekt vanzelf, dat ook op de friesche landbouwtentoonstelling, welke van 5 tot 10 September te Leeuwarden wordt gehou den, een flinke plaats voor huishoudonderwijs, vrouwenarbeid en woninginrichting is be- schikbaar gesteld. Deze afdeeling der ten- toonstelling zal een vijftal onderdeelen om- vatten. In de eerste plaats zal het landbouwhuis houdonderwijs, zooals dit thans in Friesland gegeven wordt, naar voren worden gebracht en wel door expositie van hetgeen bij dit on derwijs vervaardigd wordt en van leermidde- len, die hierbij dienst doen. Daarnaast zullen gedurende de tentoonstelling geregeld demon straties door de leerlingen gehouden worden en wel koken, inmaken, huishoudelijk werk, handwerken enz. Ten einde de resultaten van het onderwijs in de practijk te kuanen nagaan, wordt door tusschenkomst van den Bond van Vereenigin- gen van oud-leerlingen bij het huishoudon derwijs een tentoonstelling gehouden van in- maak, bereide schotels, gebak, eigen gekweek te snijbloemen, planten, groenten en vruch- ten, voortbrengselen va'n huisvlijt enz., die door oud-leerlingen ingezonden worden. In de derde plaats dient de Keuringsdienst van Waren genoemd te worden, die hare werk wijze, welke voor de huisvrouw van steeds toenemende beteekenis is, zal demon- streeren, terwijl verder met behulp van een aantal ingericnte kamers getoond zal worden, op welke wijze men met eenvoudige middelen een doelmatige woninginrichting verkrijgen kan. Voorgaande onderdeelen zullen te zamen in een gebouw met een oppervlakte van ruim 1000 M2 worden ondergebracht. Hierbij sluit een tweede gebouw aan, dat een oppervlakte van c.a. 1200 M2. beslaat, waarin door een aantal firma's artikelen op het gebied van woninginrichting, alsmede levensmiddelen en gebruiksvoorwerpen geexposeerd worden. Vermelden'wij verder nog, dat de afdeelin- gen tuinbouw en pluimveeteelt der tentoon stelling eveneens omvangrijk beloven te wor den, dan moge hieruit blijken, dat de Friescb? landbouwtentoonstelling ook veel bieden zal, dat in het bijzonder de belangstelling der vrouwelijke bezoekers zal trekken. DE DORSCH-COoPERATfES EN DE LANDSDRUKKERIJ. Naar wij vernemen zijn op het oogenblik besprekingen gaande tusschen de Ned. Ver. van I.andbouwtractor-gebruikers, vertegen woordigd door haren rechtskundigen raads- man, mr. R. H. Dijkstra te Amsterdam, en het departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw nopens de publicatie der statu- ten van de coop, dorsc'hvereenigingen U. A in de „Staatscourant". Vorige week deelden wij reeds mede, dat het dep. van Justitie zich op het standpunt stelt, dat de statuten van al deze dorschcooperaties, die uniform en op een notarieele acte door de Ned. Ver. worden- opgericht slechts de na- men verschillen afzonderlijk in de „Staats- courant" gepubliceerd moeten worden. De Lanasdrukkerij trok daaruit toen de consequentie, dat voor elke publicatie, hoewel het zelfde zetsel telkens gebruikt kan worden, nietemin het voile tarief (pl.m. '50) moet worden betaald, hetgeen dus in den eerstvol- genden tijd ongeveer 40 oprichtingen zijn reeds tot dusver in voorbereiding ettelijke duizenden guldens onkosten, feitelijk drukkos- ten, voor de Ned. Ver. met zich mede zou brengen. Wel zag Justitie de redelijkheid van een en ander in, doch de Landsdrukkerij ressorteert onder Binn. Zaken- en Landbouw, welke even eens de bezwaren inziet, zoodat de kans op een spoedig compris vrij; groot is. Echter zijn door de Ned. Vereeniging in af wachting van een eventueel vergelijk, dusdani- ge wijzigingen gebracht in de ontwerp-statu- ten der in voorbereiding zijnde cooperaties, dat publicatie in de „Staatscourant" overbo- dig wordt, zonder dat daardoor wijziging in de aansprakelijkheid der leden wordt ge bracht. GEEN VLIEGVELD IN DEN HAAG. Ofschoon wij in offideele kringen geen lichtingen konaen verkrijgen, zegt het Hbld., meenen wij ons niet te vergissen, wanneer wij mededeelen, dat men in de Residentie denkt te kunnen afzien van den aanleg van een eigen vlieghaven voor Den Haag, wanneer een nieuwe weg tot stand1 zou kunnen ko men, welke een directe, sinelle verbinding voor autoverkeer mogelijk zou maken tus schen Den Haag en Waalhaven. In die rich- ting moet sedert eenigen tijd de oplossing van het vraagsituk van een vlieghaven voor de Residentie worden gezocht. De overwegingen, waarop men thans in Den Haag herein moet wezen van een eigen vlieghaven in de omniddellijke omgeving van de stad af te zien, zijn, dat drie vlieghavens, zoo dicht bij elkaar gelegen, in een klein landje als het onze bij een zoo snd verkeer als het vliegverkeer, meer nadeel dan voor- deel zouden meebrengen en dat Den Haag, wanneer eenmaal een goede wegyerbinding wordt verkregen, in dezelfde positie komt te verkeeren als Parijs met Le Bourget en Lon don met Croydon en andere Europeesche ste- den met hun eenigszins verwijderd gelegen vlieghavens. GEDENKRAAM TE DELFT. Het door den Hollandschen Amerikaan Ed ward Bock aan de Nieuwe Kerk te Delft ge schonken gedenkraam zal half Augustus ge- plaatst worden in het zuider transept. I>e of- ficieele overdacht heeft plaats in September. BIJ HET BADE.N VERDfRDNRciv. r Te Vriezenveen is de 22-jaxige F. J. Goo- seling bij het baden verdronken. Te Schenkeschans bij Leeuwarden ver- dronk de 17-jarige F. Dekker bij het nemen van een bad. INBRAAK. v Zonda-gmorgen is ingebroken in het ge bouw „Tivoli", aan den IJmuiderstraatweg te IJmuiden. Vermist werd een hoeveelheid siga- retten, chocolade, koekwerk etc. De geldlade werd opengebroken gevonden, doch groot zal de buif niet zijn geweest, want den avond te voren was de lade nog door den eigenaar ge- ledigd. Van de(n) dader(s) geen spoor. AUTOBOTSING. Zondagmiddag had te Hilversum een aan- rijding plaats tusschen een auto, bestuurd door den heer Martens te Baarn en een mo- torrijwiel van den heer J. J. Staes te Amster dam. Laatstgenoemde kreeg twee ernstige hoofdwonden, terwijl de duorijdster, mcj. Miitze uit Hilversum, een wond aan het lin- kerbeen bekwam. Beiden werden in het Dia- konessenhuis verbonden. INDIe EN DE STORMRAMP. Op den dag van mailsluiten was te Bata- via ten bate van de cycloon-slachtoffers in den Achterhoek ingezameld een bedrag van 6141.46. Hieronder is niet gerekend de o-pbrengst van de soirde in Hotel der Nederlanden op 2 Juli j.L welke de inderdaad mooie som van f 1277.50 opbracht. De strikjes-verkoop te Bandoeng ten bale van hetzelfde doel bracht 2158 op. DRIE VERKEERSONGEVALLEN BIJ ENSCHEDE. Zondagavond is op de Hengelosches-traat te Enschede de heer Van Dij-k, uit Enschede, in botsing gekomen met een wielrijder; hij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis ge bracht. Op den Hen-geloschen Weg onder Lonneker is een dame uit Enschede met haar rijwiel ge- vallen en onder een passeerende auto g«- raakt; ernstig gewond is ze naar het zieken huis vervoerd. Onder Lonneker is een motorrijder uit Haaksbergen tegen een wa-gen gereden en eveneens zvvaar gewond naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd. ROEMENEN IN ONS LAND. Zondag heeft het gezelschap Roemeensche intellectueelen, dat in ons land vertoeft, een bezoek gebracht aan Den Haag. Zij werden ontvangen doOr den heer Robin, van het ka- binet van den burgemeester. Onder zijn lei- ding werden bezienswaardigheden van de stad en omgeving bezichtigd. Om vijf uur werd in de Roemeensche lega- tie de thee gebruikt en om half zeven vertrok men weder per trein naar Rotterdam. DE GEREFORMEERDE KERKEN. Naar verluidt zullen de Geref. Kerken van het Hersteld Verband zich met een „Getuige- nis" wenden tot de synode der Geref. Kerken, die begin volgende maand te Grcningen bij een komt. De commissie, aan welke door de medio Juni te Zandvoort gehouden classicaie vergadering, opdracht gegeven was tot het samenstellen van dit getuigenis, is dezer da- gen met haar arbeid gereed gekomen. EEN STROP VOOR DE BELASTING- BETALERS VAN MOOK. De ,,'s-Hert. Crt." meldt uit Mook: Wegens v-ertrek van den heer Vroeg uit onze gemeen te zullen de belastingen voor het dienstjaar 1927/1928 belangrijk moeten worden ver- hcogd. daar de heer Vroeg ongeveer 70 pet. van alle gemeentelijke bdastingopbrengsten voor zijne rekening nam. Zoo zal nu het ver- menigvuldigingscijfer der gemeentelijke in- komstenbelasting worden verhoogd van tot 1 petde opcenten op de hoofdsom der rijksinko-mstenbelasting van 40 op 75. Op de vermogensbelasting zullen 50 opcenten wor den geheven. Veel te vroeg zal d-eze meneer Vroeg naar den zin van de belastingbetalers van Mook zijn vertrokken. Hij zal een welkom burger zijn in welke gemeente hij zich ook vestigt, want overal ziet men graag iemand d'ie een belangrijk deel van de veelal hoog genoeg zijnde belastingen voor zijne rekening kan nemen. HET COM MUNIS M-E IN NED-INDIe. De pogingen om communistische propa ganda te maken onder Menadoneesche mili- tairen, blijken niet de eenige levensteekenen te zijn geweest, welke de revolutionnairen in die kolonie den laatsten tijd gaven. Naar het (Indische) „Alg. H." uit be- trouwbare bron verneemt, zijn- de politieke re cherche en het bestuur van Batavia begin Juli g-ealarmeerd door een ontdekking, waaruit ten duidelijkste blijkt, dat men met de maatregelen, na de woelige N-ovenuber- dagen, de communistische beweging nog maar zeer weinig in bedwang had. Aan het licht is namelijk gekomen, hot zich in de afgeloopen maanden te Batavia en waarschijnlijk ook wel in andere stedeni in Ned. Indie een vereeniging heeft gevormd, onder den naam van „Tangan item", of wel „Zwarte hand", er op uit zijnde om den han- del in de?e landen t^ desorganiseeren, al thans, dit staat in het werk-progra-mma. Bestuur en politie hebben de kwesti-e on- derzocht en vast is komen te staan, dat het in-itiatief voor de o-prichting van deze vereeni ging „tegen 'het imperialisme van de han- atelm-ijvende landen in Ned.-Indie" genomen werd buiten dezd gewesten. Van uit welke Aziatische stad de idee werd gepropageerd, daar kon men nog niet achter komen, maar het systeem blijkt dier- mate gelij-k aan de steeds door det Kwo Min Tang gevolgde strijdwijze tegen den handel- van Engeland, dat gerust kan worden aange- nomen, dat Kanton hier weer de hand in het spel heeft. Naar uit Oost-Priangan aan hetzelfde blad wordt gemeld, is de verhoogde activiteit van de P. S. I. niet alleen gericht tegen den strengen regent van Garoet, maar heeit men, door het oprichten en in- stand houden van zoogenaamde vecht-vereenigingen in ver- schillende d-esa's rond1 Leles en Garoet, de bedoeling om bij een eventueelen opstand die Soendaneezen meer bekend te doen zijn voor hun taak. Aan het licht is gekomen, hoe door de P. S. I. steun wordt verleend^aan deze vecht- clubs en' overwogen worden strenge maat regelen tegen deze vereeniging. 3 1 ArrestatUsI Naar men zich nog uit de begindagei van de communistische relletjes herinnert, beston-d er ook zware verdenking, dat ondei de militairen in de garnizoenen te Weltevre- den en Meester Cornells propaganda werd gevoerd. Streng werd er.toen gelet op ver- dach-te personen, die wellicht de communisti sche ideeen waren toegedaan, met het resul- taat, dat eenige Javaansche militairen uit den dienst werden ontslagen. Onder hen bevond zich o. m. een zekere Tan-win, die op 12 Februari j.i. uit het leger werd verwijderd. Sindsdi enheeft hij rondgezworven zonder een vast middel van bestaan, zoodat hij den argwaan van de politie opwekte. Thans is be kend geword-en, dat hij- nog steeds doorgaat communistische propaganda te voeren onder de militairen. - Begin Juli is hij gearresteerd en in verze- kerde bewaring gehouden. Als verdacht van het voeren van commu nistische propaganda zijn acht uit Djeddah teruggekeerde Mekkagangers aangehoudeit Drie hu-nner, Javanen, werden te Belawan van boord der Singkep gehaald, de vijf an- deren waren Menangkabauers en werden t< Sabang vastgehouden. In verband hiermede bepleit de Deli-Crt. het weigeren van een Mekkapas aan alle ool maar eenigszins van commun-isme verdachte personen, teneinde slechte invloeden op de Mekkagangers te voorkomen. Van godsdien- stig standpunt behoeft dit geen en-kel be. zwaar op te leveren, meent het blad, aange- zien voor deze com-munisten de tocht naar Mekka niets -anders meer beteeken-t dan een gelegenheid voor politieke propaganda. NED. VEREENIGING TOT AFSCHAF FING VAN ALCOHOLISCHE DRANKEN Gister is te Deventer de algemeene verga dering gehouden van de Ned. Ver. tot Af schaffing van Alcoholhoudende Dranken, onder leiding van den heer P. van der Meu- 1-en- uit Zeist. Deze constateerde, dat de vereeniging op 31 Dec. 364 afd. telde met 19 866 leden. Spr. verklaarde, dat van den wetgever, die moest vastleggen- wat bet gemeen goed van het volk en niet van een bepaald1 deel van het volk is, niet een inwilliging van radicale ge- heelonthouderseischen verwacht kan worden. Radicaal is de vereeniging met haar wen- schen niet naar voren getreden. Steeds is rekening gehouden met de werkelijkheid en den stand der volksovertuiging. Natuurlijk moet -die haar bekrachtiging in de Volksver- tegenwoordiging vinden. Is dat nog niet vol- komen het geval, dan is, .zoo zeide spr., onze actie nog niet doeltreffend en energiek ge noeg geweest. We moeten volhouden tot net eind In den laatsten tijd komen er onder la ding van intellectueelen nieuwe kracbten te gen ons in het veld. Bij de bes-preking van het jaarverslag klaagde de afgevaardigde van Zutphen er over dat het Troelstra-Oord niet wordt drooggelegd. Mr. J. In't Veld uit Rotterdam, hield daarna een uiteenzetting over de drankwet- herziening. Spr. betreurae het, dat de voorge- stelde wet niet de vergunningen van voor 1904 omvat, hoewel men een flinken stap vooruit gaat; doch het. ontwerp gaat nog niet ver genoeg. In sommige opziehten brengt de nieuwe wet geen verbetering, integendeel, bijv. ter zake van de jeugdbescherming. Noodzakelijk wordt geacht, dat de leeftijds- grens voor cafebezoek van 16 op 18 jaar wordt gebracht. Het hoofdbestuur stelde de volgendj motie voor „De vergadering enz. waardeerende dat met handhaving van net thans geidende ver- gun-ningstelsel het beginsel van -plaatselijke keuze in het ontwerp is opgenomen en een stap wordt gedaan in de richting van een sociaal-hygienisehe drankwetgeving en in die van gelijkstellen van alle alcoholhoudende dranken, betreurt echter, dat het ontwerp niet brengt wat bij den huidigen stand der drank- bestrijding had mogen worden verwacht, ter wijl het zelfs in sommige o-pzichten, verslech- tering brengt, handhaaft het standpunt dat de plaatselijke keuze zich niet alleen over sterken drank, maar ook over bier en wijn behoort uit te strekken; oordeelt dat geen uitzondering moet worden gemaakt voor de vergunningen verleend voor 1 Mei 1904; onderschrijft ten voile de door de .Commis sie ideale drankwet" geformuleerde wen- schen, in het bijzonder die welke betrekking hebben o-p de jeugdbescherming en het ver- bod van straatverkoop van alcoholhoudende dranken; spreekt de verwachting uit, dat bij het tot stand komen van de wet alsnog met onze verlangens rekening gehouden zal wor den, en draagt het hoofdbestuur op, een zoo krachtig mogelijke actie tot verbetering van het wetsontwerp te voeren". Naar aanleid'ing hiervan werden discus sies gevoerd. Van verschillende zijden kwa- men moties tegen, het wetsontwerp. -Hiqmr werd gepauzeerd. H E'R'STE LL IN GSOORD SPOOR- WEGPERiSON E E'Lx De Herstellingsoord-Vereeniging 1835 1905 voor Spoorwegpersoneel heeft te Am sterdam haar jaarvergadering gehouden, welke werd geleid door haar voorzitter. den heer H. R. Krapels. Het jaarverslag en de balans en winst- en verliesrekening over 1926 werden goedgekeurd, alsmede de be- grooting voor 1928. Bij de bestuursverkie- zing werden- dfe aftredende bestuursleden de heeren Swart, Van der Werf, Conneman en Engel, herkozen en werden de twee door over- lijden ontstane vacatures aangevuld door ver- kiezing van de heeren Van der Esch en H-us. De verschillende voorstellen tot het aan- gaan van eene fusie met de oud-S.S .-Herstel lingsoord-Vereeniging te Nij-megen werden deels ingetrokken, deels verworpen met 234 tegen 26 stemmen, terwijl eene motie met de strekking tot het benoemen van eene Commis sie voor bestudeering van de fusiegedachte werd verworpen met 229 tegen 31 stemmen. Op initiatief van een der leden werd be sloten te trachten eene radio-installatie te verkrijgen voor het kinderhuis -te Vorden. BRANDEN. Zondagnacht is brand ontstaan in de fa briek van suikerwerken van den heer Martins te Utrecht. De brandweer slaagde er in, het vuur meester te worden, dat voomamelijk het achtergedeelte der fabriek heeft aangetast. Tot nog toe tast men omtrent de oorzaak van den brand in het duister. Te Nieuwkuyk (N.-Br.) is afgebrand de KM is.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6