Schoal- m Stndteboeken L. Prsjikenoerg, illknaar. fl} woning van M. van Baardwijk. Van den Tn- ^oedel kon zoo goed als niets gered worden. Te Sexbierum (Fr.) is in den nacht van literdag op Zondag tengevolge van het in- ftaan van den bliksem de boerderij, bewoond door J. Wijngaarden, afgebrand. Te Waalwijk is het huis van den hieer P. van der Leest door onbekende oorzaak to- taal afgebrand. Niets kon worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. BIJ HET iWEMMEN VERDRONKEN. Oisternacht omstreeks half 1 liepen eenige personen langs het Wilhelminakanaal tus- schen den Enschotschen berg en Heikanl- schen berg, toen zij op den dijk manskleeren vonden liggen. De politie, inmiddels gewaar- schuwd, haalde na een uur dreggen het lijk op van W. Sch., 53 jaar, gehuwd, wonende Watertorenstraat te Tilbui'g. In de nabijheid gevonden zeep en handdoek wekken het ver- moeden, dat de man bij het baden verdronken is. GESTAGEN MET EEN KOFFIEPOT. Zondagmiddag kregen in de Zwarte Paar- denstraat te Rotterdam enkele buurvrouwen ruzie. De man van een van de vroirwen trok partij, nam een koffiepot en sloeg daarmede de 70-jarige A. J. v. d. L. op het hoofd. Deze is met een hersenschudding en fen ernstige hoofdwonde in het ziekenhuis aan den Cool- tingel ter verpleging opgenomen. E'EN HOTELRAT IN EEN KAST. Den laatsten tijd werden uit verschillende hotels te Rotterdam telkens voorwerpen van waarde gestolen. Zondag ontdekte persoaeel van een hotel in de binnenstad, dat een man het kantoortje doorzocht. De politie werd ge- waarschuwd en in afwachting van haar kojnst, werden de uitgangen bezet gehouden. De politie stelde een onderzoek in en vond den man tenslotte in 'n kast verborgen. Het bleek de 23-jarige Belgische handelsreiziger C. J. V. te zijn, die zich aan talrijke diefstal- ■len van voorwerpen uit hotels, zoowel te Rotterdam als elders, heeft schuldig ge maakt. Hij is opgesloten. j AANRANDING. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om half twaalf is de 38-jarige huisvrouw van den landbouwer A. ©amen te Velp (N.-Br), ter- wijl zij op weg was naar huis, even huiter. Grave op den Rijksstraatweg Grave 's-Bosch aangerand met onzedelijke bedoelin gen. De vrouw was tot het donker werd bezig geweest met schooven te binden en was daar- na naar Grave gegaan om boodschappen te doen. Op haar hulpgeroep lcwamen eenige bewo- ners uit het woonwagenkamp te Grave haar te hulp. Een der daders, die met een groot mes een der woonwagenbewoners aanviel, kreeg van dezen een geduchten slag met.den knuppel, waarmede hij gewapend was, tegen het hoofd. De woonwagenbewoners kwamen met de boerenvrouw te middernacht aan de mare- thausseekazerne te Grave. Nog in denzelfden nacht werden onder lei- ding van den wachtmeester Martens de 38- jarige ongehuwde Th. T. en de ongehuwde 35-jarige T. H. als de vermoedelijke daders gearresteerd. Beiden hebben een volledige bekentenis af- gelegd. HET INTERNATIONAL ZEERECHT. Gistermorgen is te Amsterdam de confe- rentie van het comite maritime international geopend. Uit 15 landen, o. a. Engeland, trankrijk, Vereenigde Staten en Italie waren gedelegeerden aanwezig, terwijl de regeerin- gen van Belgie, Japan en Italie een afge- vaardigde hadden gezonden. Het Internatio- naal arbeidesbureau te Geneve was vertegen- woordigd door den heer Louis Varlez. De vergaderingen worden gehouden in de groote vergaderzaal van de Kamer van Koophandel. De vergadering werd geopend door Louis Franck (Belgie), president van het comite maritime international, die begon met in het Nederlandsch een rede te houden, waarin hij hulde bracht aan Nederland voor hetgeen door de Nederlanders is verricht in het be long van de ontwikkeling van het Internatio nale zeerecht. Vervolgens sprak de heer E. Heldring, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, tevens voorzitter van het comite van ontvangst, een kort woord. Hierna werd het woord gevoerd door mr. J- Donner, minister van justitie. Namens de regeering heette hij de conference welkom en besprak vervolgens de beteekenis van het co- mitf maritime international. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van een voorzitter van de conferentie. Onder luid applaus van alle aanwezigen werd ais zoodanig gekozen dr. B. C. J. Loder,. voor rater van de Nederlandsche vereeniging voor Zeerechti Mr. Loder, den voorzitterstoel innemend?, jeld vervolgens een openingsrede. Nada: jae rede was uitgesproken, werd overgegaan benoeming der leden van het bureau. Als vice-presidenten werden benoemd de seren Lord Merivale, Ripert, Berlingieri, Sig STleveking> Bagge, Poullson. Sind- aiie en Le Jeune; algemeen secretarissen c P" .Asser en G. van Slooten Azn. Secretarissen: A. v. Kleffens en Mr. J. A. Asser, adjunct-secretarissenG. S. C. Pilcher R»rr' ^iviletti. De heeren Merruvale, Ripert Haigt, Miyke, Sieveking en Bagge hfl s1 vergadering toegesproken. De r erneaux herinnerde er aan wat Descar- tc_en Spinoza van Amsterdam gezegd heb- nacc,W w°orden z. i. nog steeds van toe- v war.eP en een waarborg vormden voor het welslagen der conferentie. I,IS werd aan Sir Norman Hill verzocht mL l i ,ondcrwfrP. dat ter sprake zou ko- de verplichte verzekering van pas- sagiers, te behandelen. VEILIGHEIDSTOESTEL BIJ V ONBEWAAKTE OVERWEGEN. rade Putiman en Ringelberg te Kerk- veilicrhpMci1 octrooi aangevraagd voor het een ^araa voor onbewaakte overwe- S aaLmcd,e ze dezer dagen, zooals ge- ben zifh nFS fde proeven namen- z - heb- miinen ai!^aa, xtot de directie der Staats- een nroff f tmaal mef: het verzoek om der Staatsmijnen.^611 n6men V°°r ingenieurs In ^aadwillige verlating. djn Zat^eenteIf kinderhuis te Den Haag 1 Zaterdag ondergebracht twee kinderm van resp. 3 en n/2 jaar. ©e vader had deze kinderen eenige dagen geleden bij zijn moeder gebracht. De kinderen werden ook haar te lastig en daarom heeft zij hen maar in de straat neergezet en onverzorgd achtergelaten. Tegen de grootmoeder is proces-verbaal opge- maakt. u&m OPLIOHTER aanoewouden. Te Woerden is aangehouden de 22-jarige M. L., uit Amsterdam. Zijn aanhouding was door verschillende politieautoriteiten ge- vraagd en per radio was zijn signalement verspreid. Hij1 heeft zich in verschillende plaatsen aan oplichting schuldig gemaakt. Ook te Woerden probeerde hij zijn slag te slaan. 'Hiji had' zich bij een pension aange- meld en daar verteld dat hij eerste telegrafist van de Nederlandsche spoorwegen was en Maandag in dienst zou treden. Om vertrou wen te wekken betaalde hij 10 vooruit Nochthans vertrouwde men den man niet en waarschuwde de politie, die hem arresteerde. waarbij bleek dat men een goede vangst ge- daan had. Zijn aanhouding was verzocht wegens oplichterijen, gepleegd o.a. te Tilburg, Heerlen, Nijmegen en laatstelijk te Maarse veen. Hij was in het bezit van een fiets, die vermoedelijk van diefstal afkomstig is. Ook de officier van justitie te Amsterdam had zijn aanhouding verzocht, en hij is derhalve naar Amsterdam op transport gesteld. Hij werd ook gezocht door den commissaris van politie te Amersfoort, daar hij eenigen tijd geleden voorwaardelijk veroordeeld was en in Amers foort onder toezicht was gesteld, aan welk toezicht hij zich had onttrokken, waardoor ook zijn voorwaardelijke invrijheidsstelling niet meer van kracht was. Ylugge levering KORTE BERICHTEN. Op den Rotterdamschen weg bij Delft is Zaterdagavond omstreeks half eif ae heer L. E. W. Boer uit Hiilegersberg, toen hij een vonk van zijn sigaar in zijn oog kreeg, met zijn auto in de sloot gereden. De inzittende dames hebben geen letsel bekomen. De auto werd zwaar beschadigd. Juffrouw J. K., nuisvrouw van D. J B. te Rotterdam, is op den Nieuwen Binnen- weg aldaar ever een vruchtenschil uitgegle- den en gevallen. Met een hersenschudding is zij in het ziekenhius aan den Ccolsingel ter verpleging opgenomen. Gistermiddag is in de Nieuwe Ginni- kenstraat te Breda een meisje op de fiets overreden door een autobus. Zij moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. De fiets was geheel vernield. De gemeentepolitie te Leeuwarden heeft ter beschikking van de justitie gesteld A. Kuipers, directeur van het Incassobureau Kuipers en Boyenga. Hij wordt verdacht van fraude. In een order aan het corps heeft de waarnemende hoofdeommissaris van politie te Amsterdam gewezen op het gevaar, dat in de straten wordt veroorzaakt niet alleen door auto's, maar ook door de vele fietsen (200.000 in de hoofdstad. Dezen agenten wordt opgedragen daar op toe te zien en te vens rekening te houden met de belangen: van de voetgangers. De 19-jarige T. V. te Rotterdam speelde Zondagavond voor de eerste maal in een voetbal-elftal mee. Vermoedelijk werd hij door de warmte bevangenplotseling zakte ck jon- gen in elkaar en voor zijn medespelecs hem in de kleedkamer hadden gedragen, was hij reeds Overkden Het vliegveld Waalhaven te Rotterdam heeft Zondag zijn 50.000 bezoeker; gehad. Een moeder met haar twee zoontjes maakten dat aantal vol. Hun werd een tochtje aange- boden, waarna een foto werd gemaakt, waar- van den drie bezoekers een afdruk werd ge- geven. Zondag alleen maakten 250 reizigcrs een vliegtochtje. Bij Rolduc is een smokkeiauto door Duitsche beambten aangehouden. De auto be- vatte 750 Kg. uit Nederland ingevoerde ca cao, koffie, thee, tabak enz. Smokkelwaar en auto werden in beslag genomen. De chauf feur, een Duitscher uit Dusseldorf, is gearres- teerd. Te Kerkenbovenveen (Zuidwolde) is 't eenjarige zoontje van J. de L. in een wijk bij de woning verdronken. Zondagaochtend is de woning, bewoond door de gezinnen M. v. Baardwijk en M. Ee- kels te Nieuwkuik, afgebrand. Ook de inboe- dels zijn veloren gegaan. Zaterdagmiddag is het 2-jarig dochter- e van O. in de Mincklerstraat te Tilburg oor een kolenkar overreden Toen de genees- kundige dienst ter plaatse kwam, was het kind reeds bezweken. en verder om ie treurige oinstandigheden, waaronder begonnen werd. XS^e deden eigen- lijk een sprong, die grooter was dan onze polstok lang was. Waar deyuitvoering van het pad 14000 kostte, hadden we maar f 9000 in kas. Daar een u/erk alleen dan voldoen kan, als het voltooici is, besloten we ook het gedeelte van Vlagduin tot hier te voltooien: temeer hadden ,wiji hiertoe reden om dat het eerste gedeelte voor de fietsers, die van Bergen aan Zee kwamen, gevaar op- leverde bij het nemen van. den hoek om van- af den rijweg op het rijwielpad te komen. Voor hen lag het rijwidpad1 aan den ge- vaarlijken kant. Dat we in onzen opzCF geslaagd zijn, be- wijst de opening waarvoor wij thans staan. We zijn geslaagd vooral door de voortva- rendheid van den aanramer. Daarom dank aan den aannemer (B. Min, Bergen) em zijn werkvolk, dat zij dit nioeilijk werk in zoo'n korten tijd hebben volbracht. Dat het pad voldcet aan de eischen, dat zullen de gebruikers van het pad mettertijd getuigen. Spr. hooptfe, dat het pad zou mo- gen voldoen aan de wenschen van de gasten en de inwoners van: Bergen en Bergen aan Zee, en dat deze hun tevredenheid zouden toonen door hum lldmaatschap van de ver- eeniging. Wamneen op deze wijze in grooten getale wordt bijgodragen, zal de vereeniging in staat en berekf zijn meerdere rijwielpaden in deze omgeving aan te leggen. Voorts wenschte spr. Burgemeester van Reenen en de Bergenaren .'/eluk met de tot stand koming van dit rijwiel'pad en verzocht spr. eerstge- ncemde het pad te willen openen. Burgemeester van Reenen zeide met genoe- f en deze lichtte taak te willen volhrengen. pr. prees den moed waarmede de Rijwiel- padvereeniging „Noord Kennemerland" het aangedurfdl had cm ook het tweede gedeelte zoo spoedig, ter hand te nemen. Spr. hoopte dat het rijwiclpad mocht strekken tot veilig- heid en gymoegen van yele gasten en de in woners vain Bergen. Oud-Burgemeester Van Reenen sprak als directeur der N. V. Bouwexploitatie-maat- schappij „Beigen aan Zee" en wees er op, dat si no's de vier jai-m, dat die Rijwieipadver eenigicg „Noord Kennemerland" bestaat, dit het eerste rijwiclpad is, dat door deze ver- eeniging gemaakt is. Spr. bracht dank aan den voorzitter der vereeniging, Mr. J. P. Bosnian en den waLkeren secretaris, den heer Bos. A1 Jigt het met op mijn weg, aldus spr mijn zoom lof doe te zwaaien, toch moet "I hem hulde brengen omdat op zijn raad' dit pad van sintelbeton gemaakt is, hetgeen een praktische en juiste wegbedekking is voor een rijwielpad. Alet den wensch, dat de vereeni ging „Nocrd Kennemerland" moge groeien en bloeien en nog vele goede rijwielpaden tot stand mcxjht brer^en, eindigde spreker, plaus.) De heer Bos decide mede, dat de heer Zei ler, spr. aanieiding had gegeven om ook iets te zeggen. Zoo juist nameiijk, aldus spr., overhandigde de heer Zei ler mij een brief met een inhoudl van 294 in Hotel „Nassau Bergen" voor de rijwielpadvereeniging bij- eengegaard. Daarvoor bracht spr. den heer Zeiler dank en spr. hoopte. dat de belang stelling voor de rijwielpadvereeniging mocht blijken, vooral Woensdag als tijdens het Bloemencorso een collecte wordt gehouden ten bate van de rijwielpadvereeniging. Hierna werd door Burgemeester van Ree nen het lint doorgeknipt, waarmede het rij wielpad geopend was. Direct werd het pad door eenige wielrijdsters beproefd, die hun instemming betuigden door den penning- meester spontaan een bijdrage beschikbaar te stellen voor de kas van de rijwielpadvereeni ging. Op deze manier ontving de penningmeester tezamen 8. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Wij meenen niet te veel te zeggen als wi; beweren, dat het pad een groote aanwinst voor Bergen genoemd kan worden. Daar het van Vlagduin) naar het station recht doorge- trokken is, bevordert het niet alleen de veilig- heid der wielrijders maar maakt het hen dien weg ook korter. Een woord van hulde aan de rijwielpadvereeniging „Noord Kennemer land", achten wij daarom hier niet mis- pi aatst. UIT ZUID-SOHARWOUDE In de algemeene vergadering van de Coop Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven ge- (Ap- Provinciaal nieuws RIJWIELPAD B'ERGEiNl—BEROEN AAN ZEE. Het werk voltooid. Het rijwielpad van Bergen naar Bergen aan Zee is thans voltooid. Gisteravond is het gedeelte van de Franschman tot het station te Bergen aan Zee officieel geopend. Het siechte weer was oorzaak dat er voor deze feestelijke gelegenheid zoo weinig be- langstel'ling bestond. Waren biji de opening van het eerste gedeelte bij> de Franschman honderden fietsers tegenwoordig, thans wa ren het vooral de te Bergen aan Zee aanwe- zige badgasten, die de gebeurtenis eenig le- vendig karakter gaven. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op het bestuur van de Rijwielpadvereeniging „Noord Kennemerland", Mr. J. P. Bosman Vz., A. C. Bos, secr.-penn., de heeren Jac. v. Reenen, directeur van de N. V. Bouwexploi- tatiemaatschappij „Bergeo aan Zee," en oud- Burgemeester van Bergen, Mr. H. D. A. v. Reenen, Burgemeester, weth. Bogtman en' C. F. Zeiler, voorzitter van V. V. V. Waar het pad begon was een eerepoort van sparregroem opgericht, waaronder een bord prijkte met de woorden „Hulde aan de rijwielpadvereeniging „N oord-Kennemer- land". Het eerst voerde het woord Mr. J. P. Bos man. Toen wij, aldus spr., bij de opening van het eerste gedeelte van het rijwielpad de belofte deden dat het tweede gedeelte spoe dig zou volgen, deden we een stoute verkla- ring. De uitvoering van deze taak was geen gemakkelijke; eerstens omdat de tijd kort was houden, is besloten van de winst die het iaat- ste boekjaar na de noodige afschrijvingen 319 1 39,53 bedraagt, f 5000.beschik baar te stellen voor den nood der getro£fenec door de stormramp. UIT NOORD-SGHARWOUDE.j Het R.K. fanfarecorps „Genot door Kunst", onder leiding van den Heer Maas te Alk- maar, behaalde Zondag op het nationaal mu- ziekconcours te ©iemen, in de tweede. afde: ling een lsten prijs met 157 punten. DE ZUIDERZEE-PROEFPOLDER BIJ ANDIJK. Naar gemeld wordt, zal onmidddlijk nadat het zeewater zal zijn afgemalen, in den An- dijkschen proefpolder der Zuiderzeewerken een begin worden gemaakt met het nemen van talrijke grondmonsters. Deze zullen onderzocht worden op mecha- nische samenstelling en tevens op planten- voedende stoffen, zooals prof. Van Bemmelen indertijd heeft gedaan voor de gronden der IJpolders. Bovend'ien zal een bacteriologisch onder zoek worden verricht, echter niet slechts van de monsters uit den proefpolder, doch in ver- gelijking met (begroeide) kwelders en schor- ren, (niet-begroeide) ingedijlkte siikken en ten slctte zal een vergelijking worden gemaakt met verschi'llendie in cultuur zijnde gronden. Op grond van de resultaten dezer onder- zoekingen zal dan een geologische kaart ^worden opgemaakt, waarna indeeling van het pl.m. 40 bunder groote terndn in strooken zal volgen. Het Hbld. verneemt voorts, dat men hoopt nog dezen herfst met de vedkaveling van den poider gered te komen. In landbouwkundige krtngen is men de verwachting toegedaan, dat de ervaring in den proefpolder zal leiden tot de conclusie, dat diepe, open begreppeling op de Zuider- zeegronden als een noodzakelijk kwaad moet worden beschouwd. Natnurlijk zal men om velerlei redenen, o. a. machinal? bewerking, trachten het zonder de;ce te stellen, doch de verwachtingen omtrent, die mogelijkheid zijn niet hoog gespannen, Verder heerscht In sommige krfngen de verwachting, dat groenmaken met gras en klaver een waardevol middel zal zijn tot in cultuur brenging; de grond krijgt dan rust, terwijl onkruidvorming en stuctuurbederf vooTkomen wordetv Voor alles zal rekening gehouden moeten worden met de conclusie, welke uit vroegere in cultuur brenging van zoute gronden Kan worden getrokken, n.l. onvoldoende ontwate- ring en te vroeg begonnen. Als leider der landbouwkundige onderzoe- kingen in den proefpolder zal fungeeren ir. W. A. Bosma. Genoemd blad acht het waarschijnlijk, dat in den proefpolder een laboratorium voor grondonderzoek zal worden gevestigd, zoodat niet alle monsters gezonden behoeven te wor den naar het laboratorium van dr. Hissink, directeur van het bodemkundig instituut te Groningen, onder wiens leiding het nemen van de monsters zal geschieden. UIT ST. PANCRAS. De gemeenteraad vergaderde Maandag- avond voltallig. Door den inspecteur der belastingen was bericht gezonden dat de geraamde opbrengst der gemeentebelasting 7000 gulden is. Bericht van Ged. Staten dat voor den Wa- renkeuringsdiertst over 1926 te veel is be- taald f 26,27. Blijkens begrooting van de gezondheids- commissie moet deze gemeente f 26,94 bij- dragen. De voorzitter deelde mee dat de beide schoollokalen thans geschilderd worden. De kosten zijn '250 gulden voor de loka- len, 125 gulden voor de banken en 75 gul den voor den achterkant van de school. Verder werd1 meegedeeld dat binnenkort een buscoflecte zal worden gehouden voor de stormramp. Het aantal opgaven voor aansfuiting aan het gasbedrijf in het Zuideinde is thans reeds over 110 terwijl een aantal van 75 verplicht gesteld' was. De heer Duif wilde met de uitvoering wat spoed maken, vooral met het oog op het sei zoen. De heer Lek vermoedde dat toch het doe' wel zal zijn om met den herfst klaar te zijn De gemeenterekening werd aangeboden met wat den gewonen dienst betreft een ont vangst va nf 53086.8034 een uitgaaf van f 41424,58 alzoo een safdo van /11662 2234 en wat den buitengewonen dienst 'betreft ontvangst van 12800,78, een uitgaaif van f 12800,16 alzoo een saldo van f 0.62. Het R. Ki Lyceum. Omtrent het verzoek van het R K. Ly ceum was in B. en W. geen eenstemmig held. De meerderheid wilde het verzoek inwilli gen op billijkheidsgronden omdat ook aan andere inrichtingen van onderwijs gegeven wordt. De heer Snel zou liever niet vooruit loo pen. Wethouder Duif was de minderheid in B en W. Hij wilde er niet te veel van zeggen, doch kon zich met het streven niet vereeni- De heer Lek was er niet voor. Hij merkte op dat zelf de regeermg niet verder gaat. De wet verplicht nog niet. Ook hij kon zich met het streven niet vereenigen en wees op de rede van Dr. Mollen te Tilburg waarin deze het openbaar onderwijs zooda- nig naar beneden haalt dat hij zegt, dat uit die neutrale school bijna geen familie is of er is wel een ontaard kind bij. Hij achtle zoo'n u.idating verregaand en ging niet me de meerderheid van B. en W. mee. Do rechtsche regeermg gaat ook niet ver der en de kosten zijn enorm. De heer Muhrling was niet voor het Ly ceum, doch was voor het verzoek omdat ook voor andere leerlingen gelden gegeven wor den. De voorzitter zei dat de katholieken ook onze ingezetenen zijn en hen de gelegenheic niet moet worden ontnomen. Wethouder Duijf: Het gaat hier geheel en ui'tsluitend! voor de katholieken, terwijl de openbare en christelijke scholen aan alien toegang geven. De heer Muhrling: Moeten we dan de katholieke kinderen niet steunen? De heer Duijf: In het streven van hen kan ik niet meegaan. Dat de regeering niet mee- gaat is toch wel een teeken dat er iets bij- zonders is. Nadat er nog op gewezen was, dat ook Alk maar steumt verieent, merkte de heer Lek op, dat Alkmaar erwoor zich voordeel in ziet Wethouder van Kampen wees er op dat hier voor 20 kinderen te Alkmaar befaaW wordt. Een katholiek kind gaat naar een katholieke school. Het is billijk dan ook steun te verleenen. Ook voor een achterlijk kind dat te Alkmaar school gaat wordt °-,e- zorgd. We spreken ons hiermee niet uit voor bii- zondere scholen. In stemming gebracht werd het vooretel van de meerderheid van B en W. verwor- pen. Tegen stemden de heeren Duijf, Sinker, Snel en Lek. Rapport kanalisatte. De voorzitter deed meriedeeiingen uit de uitgebreide notulen en gaf als zijn algemee- nen indruk dat de zaak die reeds 8 jaar aan- hangig is, ernstig onder oogen is gezien. Er zit een massa toekomstmuziek in, doch gehoord de verschillende voordeelen die een be- verorde- naar voren gekomen zijn acht ik me ndet be- voegd het voorstel te bestrijden. Met 650 gulden komt deze gemeente er niet duur ai. Er zijn meer groote werken die vroeger heftiig bestreden zijn, doch later van groot nut bleken te zijn. Ik denk daar- jij aan de toevoerlijn te Broek. De toekomst zal moeten uitwijlzen of in de kanalisatie werkeKjk een groot belang gelegen is. Den inhoud der rapporten acht ik van groot gewicht. De heer Kloosterboer die mede de verga dering bezocht heeft achtte het voor den tuinbouw niet van het minste belang. Het vervoer is hier at heel goed. Veel beter zou het zijn enkele zijtakken van het spoor te maken. Hier is geen suikerbietenbouw. Het is hier kool, uien, wortelen en biet. Een groot schip brengt de groenten avonds niet in Amsterdam wat de moto- ren wel doen. Ik zie er, aldus spreker, geen belang in. Als het komt, wat moet het spoor dan? De heer Snel: Groote sehuken Kunnen we hier niet hebben. Als ze zeggen dat het voor de groenten van belang is, zijn ze ge- tikt gewrest. De groenten kwamen nu reeds verrot in Duitschland aan. We hebben er in de toe komst geen lor aan. We spelen gevaarlijk spel. De voorzitter zei dat het zijn doel was nu een be sp re-kin gen te houden doch het de eeren alleen ter overdenking te geven vooi de volgende vergadering. Het kanaal achter Oudorp om bespaart de schippers reeds de 30 pet. van de vervoer- kosten. Een schipper noemde en bedrag van f 4850 gulden. Versche groenten kwamen dan s avonds aan de Engelsche boofcen, wat van veel belang is. De heer Duijf noemde den voorzitter on- juist waar hij over het spoortje sprak. De tuinders waren er wel voor doch de tegenstand kwam van hen die minder ont vangst van slulsgelden voorzagen. De heer van Kampen zei dat de heei Kjobsterboer zich niet als tegenst^nder heefj uitgesproken, en zei verder goede wegen ef waterwegen noodig te achten. De heer Lek: Je kent hem goed. De heer Snel zag gaarne dat een voor, stauder eens met de gemeente kwam spre ken. Hij wees verder op den slechten stand van de bouwerij. Wie een vast tractement heeft, heeft geen kopzorg en kan wel zeggen: Kom hier met zooveel geld. Wethouder Duijf wilde alleen met het belang van de gemeente rekening houden en de heer Muhrling wilde eerst meer inlich- tingen. Ook de heer Lek wist nog niet of hij vo6r of tegenstander was, De heer Snel achtte het voor de werke- loosheid van geen belang omdat de polder- jongens uit Noond-Brabant toch met het werk weg gaan. De heer van Kampen wees er op dat nie- mand zich- nog heeft uitgesproken, ook de heer Duijf niet. Verder ontzegde hij den heer Snel het recht te zeggen dat hij, van Kam pen, gemakkelijik praten had omdat hit een vast salaris heeft. De^voorzitter sloot hierna de discussies die min of meer heftig begonnen te worden. Nu de gezondheidscommissie zwaar heeft gemaakt werd de me ning opnieuw vastgesteld. Als stemgerechtigde voor het Hoogheem- raadschap werd opnieuw de voorzitter a an ge wezen. Volksuniversiteit. De meerderheid van B. en W. wilde een verzoek om steun niet inwilligen voordat uil deze gemeente leerlingen daarheen gaan. De minderheid (de voorzitter) was voor •een steun van b.v. 10 omdat de belaogstal- ling groot is, een cursus slechts 5 yoor 20 lessen kost, de instelling levensvatbaar- heid blijkt te bezitten en de provincie 50 pet. steun verieent van de door de gemeenten ver- leende subsidies. De heer Snel vond zij een pracht instel ling omdat die voor elk toegankelijk is. De heer Lek betreurde dat een zoodanig verzoek voor de tweede maal in behandeling moet komen, daar er voor jonge menschen veel te leeren is. Op de vraag van den heer Slijker, wat ge- leerd wordt, las de voorzitter de prospectus voor. De heer Duijf was van oordeel dat het hier in hoofdzaak voor luidjes van de stad is, Hier moet men over te veel vrijen tijd be- schikken. Hij meende dat het beter was de contributie (bedoeld zal zijn lesgelden. Ver- slagg.l te verhoogen. De heer van Kampen wilde geven als er menschen van hier naar toe gaan. De heer Lek was er van overtuigd dat er leerlingen zullen komen. De heer Muhrling meende dat zij die er gebruik van maken het ook zelve maar moe ten betalen. Met 4 tegen 3 stemmen werd het verzoek afgewezen. Voor het verzoek stemden de heeren Slijker. Snel en Lek. De wijfcverpleegsfer. In een nader adres deeldle de commissk van drie mee dat haar de omslag voJgens '11 zielenaantal het meest juist voorkwam. 'Het zal dan worden: St. Pancras 300, Koedijk 200 en Oudorp 200. B en W. achtten nog de in de vorige vet gadering aangegeven regeling de juiste en stelden voor deze te handhaven. Waar Oudorp reeds afwijzend1 beschik' heeft zal de zaak echter vermoedelijk wel ii het water vallen. AMen legden zich bij d'e meening van B. er W. neer. Een voorstel van B. en W. om van de ruins 11000 voordeelig saldo van 1926 60(M1 voor 1927 te bestemmen werd goedgekeurd. De rest komt dan op 1928 om meer gelijW rekeningen te krijgen. De begrooting werd i( dien zin gewijzigd. Daarna sluiting. UIT HEILOO. j In de zaal van de N.V. „H. O. <t. J." xterc Maandagavond een gecombineerde vergade ring gehouden van besturen van de L. E. T. T., Provinciaal en Kringbestuur van de Geitenfokvereeniging en afdeelingsbestuur van de ter plaatse gevestigde vereeniging. ©e voorzitter der L. E. T. T. was door ziekte verhinclerd, waarom werd gepresideerd door den heer A. Schrooder. De voorzitter opende de vergadering en zette uiteen, dat het doel van deze bijeen- komst was om de keuring van geiten op de tentoonstelling te bespreken. De heer Groot, voorzitter van den Prov, Bond, zette uiteen, dat was besloten om de keuring hier te houden. Spr. betoogde, dat het vraagprogram niet de instemming had. De entree (inleggeld) is te hoog en de prijzen te laag. Geitenhouders zijn enkele uitzonderingen daargelaten arme menschen, die meer hebben aan geld als aan een diploma of een medaille. Toch wordt de geitenfokvereeniging in al zijn vertakkin- gen over ons land van belang, wat spr. aan- toonde. Na uitvoerige bespreking werd het geld gepaald op J 0.25. De meeningen verschilden over den vorm waarin de subsidie zal worden gegeven. doch met 1 stem tegen werd overeenstemming bereikt. - - - inleg-

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7