DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. stoomen,pUsseerea S. KROSL JAPONNEN Buifenlancfl No. 181 Dit nnmmer besfaat nit 2 bladen* Honderfl negen en twintigste Jaargang 1927 Deze Courant wordt ELKBN AVOND, behalve Zon- en Feestdagenuitgegeven. lbonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 raaanden voor Alkaaar/2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlljke en bewijsnnmmers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlENi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrafmfe Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b HERMs. COSTER A EOORt Voordam C9. DI*«oteur: G. H. KRAK. DOYDEKDAG Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA. Dagelijksch overzschf. Coolidge en zijn Presidentschap. De Koningskwestie in Roemenie. De verklaring van president Coolidge om ich geen nieuwe candidatuur voor het pre- Bidentschap te laten welgevallen tieelt hier tn daar eenige beroering verwekt en zijn partijgenooten zijn zelfs lichtelijk veront- waardigd over dit vdjwel onverwachte be- iiuit. Maar wie zich even rekenschap geeft van it positie waarin Coolidge venkeert, zal ten jlotte tot de conclusie moeten komen dat deze wellicht gelijk heeft en misschien zelfs geen verstandiger besluit had kunnen ne- men. In de eerste plaats omdat presidenit-zijn nu niet bepaald een pretje is, in de tweede plaats omdat Coolidge niet meer, zooals bij den aanvang van zijn presideratieele loop- baan, op groote populariteit mag bogen en in de derde plaats omdat voorbeelden ge- noeg zijn aan te halen, dat een derde candi- datuur veelal een smadelijk fiasco beteekent. Er is n.u eennvaal een nog nooit verbroken traditie dat de president die een derden ter- mijm ambieert het er niet met stteoes af brengt. Het meest typische voorbeeld daar- van was de enorm populaire generaal Grant Wie het ook geprobeerd had was Roosevelt De „twee termijnen enmiet meer" traditie dateert van niemand minder dan van Wash ington zelf. Roosevelt had rekenende op zijn enorme populairiieit het aangedurfd de traditie te trotseeren doch kreeg de kous op den kop. Hij had nog wel gebruik ge- maakt van het argument dat zijn eerste ter mijn feitelijik geen eigen termijn was, doch de voltooiing van dien van Mc. Kinley, door wiens overlijden Roosevelt van vice-presi dent president werd. Maar de kiezjrs vonden dit geen overtuigend argument en Roosevelt (er waren trouwens ook nog andere redenen) kwam er niet. De positie van Coolidge was eenigszins analoog Ook Coolidge heeft een termijn af- gemaakt (van Harding) en volgde auk>ma- tisoh op. Daarop volgde een eigen, tweede termijn. Coolidge waagt het niet een gooi te doen naar een derae presidentschap. De President heelt zijn besluit aan de pers meegedeeid, doch zonder daarbij eer.ig com mentaar te geven. In de kringen der Republikeinsche partij- leiding is het nu een drukte en constennatie van belang Men acht het niet onwaarschijn lijk dat Hoover, de minister van koophandel, nu de candidaat der Repubtikeinen voor het presidentschap zal vezen. Zou dat inderdaad het geval zijn, dan mag aan Hoovee, die zich vooral door zijn optreden bij de jongste Missisippi-ramp enorm populair gemaakt heeft, 'n goede kans op succes worden toegekend. Maar de verkiezingen liggen nog ver. Eenige dagen geleden hebben wij de aan- dacht gevestigd op een verklaring, naar ver- luid't gegeven met machtiging van prins Ka- rel van Roemenie, waarin gezegd wordt, dat deze niet op zal houden Roemenie's belan- gen te verdedigen en wanneer het volk dit wenscht zeer zeker naar zijn land terug zal keeren. Weinig minder beteekent deze verklaring, dan een herroeping van den troonsafstand Want de prins verzekert zel'f dat die afstand niet, zooais werd voorgesteld,, v r ij w i 1- 1 i g is geweest maar wel degelijik door per- sonen en middelen waarover hij zich met wil uitlaten, werd afgedwongen De Fransc' e pers, die aan deze verklaring groote aandacht wijdt, beschouwt ze als een went' aan de talrijke tegenstanders van Bra- iianu in den lande en in de eerste plaats aan de grootste oppositiepartij in het parle- ment (de nationale boerenpartij) dat zij op den prins kunnen rekenen, wanneer ze een leider noodig hebben. Bnkele bladen zinspe- len zelfs op t-en doorgestoken kaart tusschen den prins en de boerenpartij, die zich ter aar.duiding van haar standpunt in de troon- opvolgingskwestie „carlist'sch" noemt Over de praktische beteekenis van den slap oopen de meeningen, die in de internationa- 1< pers tot uiting komen. ver uiteen Terwijl vele bladen hem van louter platonischen aard achten, zijn andere van oordeel dat de prins metteriijd een goede kans kan krijgen .F-en correspondentie nit Boekarest aan de Koln. Volksztg. noemt dit bijkans zeker, daar de toestanden in Roemenie hee! anders zijn, dan ze op't eerste gezicht lijk en. De oppervlakkige waarnemer zal de groote meerderheid, waarover Bratianu in Kamer en ben?at beschikt, licht aanmerken als een wijs van den grooten aanhang der regee- nngspartij onder het kiezerscorps. Wie ech- er de bij de verkiezingen gebruikte metho- uen heeft leeren kennen, weet beter. uJv ar^'1 dat de oeconomische poli- ,va,n de gebroeders Bratianu op de wel- liofn. rf® .n'd8 ee'n ongunstigen invloed Vinrm t.n^in's*er"Pres'dent en zijn broer beheerschen het geheele kredietwe- Rpemenie, niei alleen omdat zij over- gende belangen hebben bij alle giroote baraken, maar ook door de kredietpolitiek van de Nationale Bank, die geheel in dienst is gesteld van de liberale partij-taktiek, die er op uit is buitenlandsch kapitaal uit het land te weren. Dit heeft geleid tot een ongehcorde geldschaarschte, welke den rentevoet tot 20 a 30 pet. heeft opgedlreven. De ondernemingen en belangen van de op posite en van de nationale minderheden ko men dientengevolge steeds.meer in het ge- drang. Op het oogenblik zegt deze correspon dent zijn de Bratianu's de onibeperkte al- leenheerschers van Roemenie, maar niette- min is hun positie wankel omdat zij niet op het vertrouwen van het volk, maar op den steun van een betrekkelijk klelne, doch mach- tige minderheid van adel en geldimagnaten berust. Het is dus te voorzien dat zich in Roemenie nog wel eenige moeilijkheden zul len voordoen! DE VLOOTCONFERENTIE. Daar de J male. Naarmate het einde der marintieme confe rence te Geneve nadert en de vermoedelijke mislukking dus meer en meer een feit dreigt te worden, heeft zich een zekere zenuwach- tigheid van de gemoederen meester gemaakt. Gister ging het gerucht, dat de voltallige vergadering, die heden gehouden zou wor den, opnieuw zou worden uitgesteld, ten einde gdegenheid te hebben over de laatste Japansche bemiddelingsvoorstelen nogmaals van gedachten te wisselen. Achteraf blijkt menechter de Japansche voorstellen niet van buitenmatig belang te achten, zelfs uitvoerige besprckingen niet waard. Alle gedelegeerden toonen zich zeer geslo- ten en geven er de vorkeur aan de voltallige vergadering toch heden te houden. Dat zal dus het einde zijn, zoodat wij de- zer dagen zullen kunnen komen met een re sume dezer totaal nuttelooze besprekingen. CHINA DE JAPANSCHE HANDELSBELANGEN IN CHINA. De Japansche katoenspinners in China wenden zich tot de Japan sche regeering. De vereeniging van Japansche katoen- spinners in China, die alleen te Sjanghai al 50,000 man personeel in dienst hebben, heeft zich tot den Japanschen premier gewend om er den nadruk op te leggen, dat het nieuwe douanetarief, dat de regeering te Nanking ingsteld heft, onwettig is en om er bij de Ja pansche regeering op aan te dringen verzet aan te tekenen te Nanking en daaropzoo- noodig maatregelen te laten volgen om de bij verdrag vastgelegde rechten geerbiedigd te krijgen. BORO'DIN. Gijzelaar van Feng? De „Times" meldt uit Shanghai: Volgens een niet-bevestigd telegram zou generaal Feng Yoe Siang Borodin gearresteerd hebben en h£m als gijzelaar in hechtenis houden. Het schijnt zeker, dat de ouders van Feng te Moskou, waar zij met Feng verleden jaar na zijn terugtocht voor de aanrukkende legers van zijn tegenstanders, de wijk namen, feite- lijk gevangen gehouden worden. Feng zocht allang een gelegenheid, om zich van een of anderen vooraanstaanden bolschw.st meester te maken, als 'n waarborg voor de veiligheid der zijnen te Moskou. DUITSCHLAND. NOODWEER IN BADEN. Dagen achtereen is Baden door zware on- weders geteisterd. Nadat Zondag en Maan- dag ongeveer 60 gebouwen een prooi der viammen waren geworden en na den brand van Dinsdag te Liedolsheim, sloeg de blik- sem opnieuw in verschillende huizen in Te Pfullendorf werd 80 pet. van den oogst ver- nield en brandden twee huizen tot den grond toe af. In de omstreken van Mannheim wer den ook enkele schuren door den bliksem getroffen. Ook hier is een flink deei van den oogst verloren In de gemeente Goerwihl in het Schwaizwald sloeg de bliksem in een huisje van een arbeider, wiens 11 kinderen slechts met moeite konden worden gered. FRANKR1JK HET BEZOEK BIJ LeON DAUDET. De Valencia fluitend. Het gisteren aangekondigde verslag van het bezoek door Geo London aan Daudet ge- bracht staat in het Journal en de Action Fran?aise. Natuurlijk onthoudt het zich van elke aanwijzing omtrent diens verblijfplaats. London deed eerst in Parijs een dollen rit met een amateur-chauffeur om mogelijke speurders het spoor bijster te maken. Buiten Parijs wisselde hij van auto. Hij werd on- herkenbaar gemaakt en zegt van de doorge- jaagde streek niets gezicn te hebben. Tensfot- te werd hem gezegd de Valencia fluitend een bepaald pad te volgen. Daar kwam een an- der, ook de Valencia fluitend, hem tegemoet Deze leidde hem naar een vriendelijk land- huis, waar een pastoor, die blijkbaar Daudet herbergt, hem ontving. Daar heeft London met Daudet gepraat, maar deze vertelde blijk baar niets van beteekenis omtrent de hangen- de zaak. London alth^ns geeft in zijn verslag niets ervan weer. Op dezelfde manier heeft hij Parijs weer onver.let bereikt. Het eenige zekere bij dit alles scliijnt, dat Daudet in het land toeft en wel bij een pastoor. Wat pikant is omdat de kerk scherp tegen de Action Framjaise stelling heeft genomen. In aansluiting van hetgeen de correspon dent van het Hbl. omtrent bet bezoek aan Leon Daudet meldt, widen wij aan het relaas van Geo London, den Parijschen journalist nog het volgende: London is dan gekomen voor de klelne vil la, waar, wonderlijker wijze, een priester aan den voortvluchtigen Daudet, huisvesting ver- leent. Hier sta ik dan, vertelt de jornalist, in een eenvoudig, vroolijk vertrek, half salon, half eetkamer. Een glimlachende priester ont- vangt mij. Hij' is groot en sterk; met grijs haar. Na de eerste begroetingswoorden, zegt de geestelijke, zachtej- spfekend „als vrees- de hij, dat de muren hem zouden hooren": „Meneer Daudet komt dadelijk beneden. Hij werkt boven Mijn dienstbode heeft hem ge zegd, dat u er waart. Las hij in mijn blik eenige verbazing? Hij zeide nog: U verbaast zich er over, dat hij bij mij is, maar behooren gastvrijheid en liefdadigheid niet tot de eer ste plichten van een Christen en van een priester, vooral wanneer hej geldt een goeden nagejaagden Franschman,"een ongelukkigen vader, een man te hulp te komen, die wel slecht wordt beloond voor de groote dien- sten, die hij aan zijn vaderland heeft bewe- zen. Zoo sprak de geestelijke. Op de tafel lagen couranten van allerlei richtingen, ook de Humanite. Weldra verschijnt Daudet, „een lach otp de lippen", frisch van tint en verjongd als iemand, die in de buitenlucht leeft. Gerulmen tijd praat hij met den Parijschen journalist, over alles en nog wat, over het proces Phi lippe, over de genezing van kanker, den stijl van Meredith. De geestelijke neemt vervol- gens wat kiekjes van Daudet en zijn bezoeker en dan is het oogenblik van vertrek al weer gekomen. In het Journal vindt men een der foto's afgedrukt: Daudet heeft er broederlijk den arm om den schouder van zijn confrere gestagen. TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN In den landbouw. Uit de Figaro citeeren wij het volgende kor- te bericht: De landbouw komt steeds arbeidskrachten te kort. Het tekort wordt hoe langer hoe groo ter al komen er buitenlandsche arbeiders. Maar tal van Poolsche of Tsjechoslowaksche arbeiders, die met groote kosten naar Frankrijk zijn gebracht, verbreken te gemak- kelijk hun overeenkomst met de boeren. aan- getrokken als zij worden door de schijnbaar hoogere loonen in de industrie. De landbouw klaagt over dezen staat van zaken en vraagt aan de administratie om be- scherming door de contracten te doen eerbie- digen, overeenkomstig een wet, die verleden jaar in Augustus in aangenomen. Men be- grijpt niet waarom niet aldus zou geschied^n Bovendien, hoe minder arbeiders er den grond in den steek laten, hoe minder werk- ioozen er in de steden zullen zijn. Zoo schrijft de Figaro. HET CONGRES VAN HET 1NTERNATIONAAL VAKVEREENIGINSVERBOND. Nogmaals de redevoering van Purcell. Dinsdagmiddag is op het international': vakvereenigings-congres de opgewondenheid wegens de openingsredevoering van Purcell tot het hoogtepunt gestegen. Stenhuis zei on geveer: De voorzitter, Purcell, doet ons groot nadeel. In plaats van ons te verdedigen voert hij een persoonlijke politiek. Daama ontstond er een incident doordat Oudegeest beschul- digd werd door een brief aan een of meer be- stuursleden de anti-sowjet-richting te hebben aangewakkerd. Het betrof een aanbod, drie jaar geleden door de Russische kameraden tot hereeniging gedaan. Oudegeest legde daarop uit eenvoudig aan Jouhaux geschreven te heb ben, dat de Russen in het verbond van Am sterdam alleen kunnen worden opgenomen als ze geheel dezelfde waarborgen stellen als het Fransche Algemeene Verbond van den arbeid van het gelijknamige commnunistische verbond vraagt. Deze brief, die Jouhaux niet bereikt schijnt te hebben, berust in copie te Amsterdam. Een opgewonden congressist stelde zelfs voor hem per vliegtuig te gaan halen. Dit gebeurt nu wel niet, maar vandaag moet Jouhaux deze zaak in het reine brengen. Een brief van Oudegeest aan Jouhaux. Gister heeft het internationaal vakvereeni- gingscongres een zeer korte vergadering ge houden. In tegenstelling daarmee hebben de commissies vergaderd. De opwinding over dea eergisteren door de Engelsche gedelegeer den te berde gebrachten brief van Oudlegeest aan Jou'haux is nog niet geluwd. Binnens- kamers was hij het onderwerp van emstig overleg. Oudegeest wil zich daaromtrent nog niet uitlaten. De open/bare vergadering van Vrijdag moet daarop licht werpen. Die brief, waarvan de Engelsche vertaling blijkbaar apocrief is, repte van een voorstel, namens de Russische vakvereenigingen door Tomsky gedaan, die zich met de vakvereenigingsinter- nationale van Amsterdam met inwilliging van alle hiervoor gestelde voorwaarden zou den willen vereenigen. De Engelschen verwij- ten Oudegeest nu, die aaneensluiting ten al ien prijze te willen beletten. Aldus teekent zich de tegenstelling ten opzichte van de En gelsche congressisten af. Men verwijt hun toegeeflijkheid jegens de sowjets en het' Brit- sche imperialisme. ENGELAND EEN REDE VAN DEN PRINS VAN WALES. Hij spreekt over zijn taak als toe- komstig vorst. Een pijp voor Baldwin. De prins van Wales heeft Dinsdagavond in een tafelrede aan een gastmaal, door de Canadeesche regeering te Ottawa gegeven, het waarschijnlijk voor het eerst in het open- baar gehad over zijn toekomstige troonsbe- stijging. Hij maakte de opmerking, dat het de Canadeesche confederatie is geweest, die zes- tig jaar geleden zoo niet den eesten, dan toch den duidelijksten stap heeft gedaan op der. weg naar't denkbeeld en de verwezenlijking van een groep van autonome gemeenschappen binnen het Engelsche rijk, die gelijk in staten en gekenmerkt door een gemeenschappelijke trouw aan de kroon zijn, waarop de Prins vervolgde: „Voor mij in het bijzonder, als's Konings oudste zoon, heeft dit denkbeeld een bijzonder belang, en in welk deel van het rijk ik ook mag zijn, ik tracht daar altijd aan te denken. De kroon staat boven alle verschillen van land, ras en partij en dient om een eenheid te maken, waarin al dergeiijke verschillen wor den opgeheven. Als mij het lot eens te beurf zou vallen van die waardigheid op mij te ne men, vertrouw ik, dat ik haar waardig zal worden bevonden. Ten minste mag ik zeggen, dat ik geen gelegenheid verlies om dit con- tad met alle deelen van het Britsche rijk levendig te houden dat ik de -laatste tien jaar gelukkig heb gekfegen." De Prins legde den nadruk op het belang van het persoonlijk verkeer van man tot man in rijksaangelegenheden, want, zei hij, ik weet de waarde voor mijzelf van mijn eigen bezoeken overzee en van mijn ontmoetingen met bezoekers van overzee te Londen. De rede werd minuten lang stormachtig toegejuicht. Aan het dessert hield Mackenzie King, de Canadeesche premier, een onofficieele toe- spraak tot Baldwin, die zijn 60sten verjaar- dag vierde en bood hem een nieuwe pijp van kersenhout aan. OOSTENRIJK. DE SOVJETS EN DE WEENSCHE REVOLUTIE. Het uitvoerend comite van de derde in- ternationale te Moskou heeft, naar thans bekend wordt, op IS Juli j.l. den volgenden oproep aan de arbeiders van alle landen en inzonderheid aan de arbeiders van Oosten- rijk gericht: „Gebeurtenissen van den grootsten ernst voltrekken zich op het oogenblik in het hart van Europa. De arbeiders van Weenen zijn in opstand en sinds vier dagen voert het proktariaat van Weenen en van heel Oosten- rijk een heldhaftigen strijd. De arbeiders van Oostenrijk mogen in hun strijd tegen het fascisme niet halverwege blij- ven staan. Het oogenblik is gekomen, dat het beslist noodig is, met revolutionairen moed en met revolutionnaire vastbeslotenheid te handelen. Het toekomstig lot der Oostenrijk- sche arbeiders staat op het spel. De afloop van dezen strijd zal zijn terugslag hebben en op het lot der arbeiders van alle landen en op de millitaire plannen van het imperialisme tegen het land der sovjets. Kameraden! Arbeiders! Onthult het ver- raad der Oostenrijksche sociaal democratic! Laat niet af en blijft strijden, tot uw doel- einden bereikt zijn! Eischt de bewapening der arbeiders, de ontwapening der fascistische organisaties en der politie, eischt de oprichting Van arbei- derssovjets in Weenen en in het groote land om de massa's te mobiliseeren en om den strijd te leiden; eischt de oprichting van een regeering van arbeiders en boeren. De Oostenrijksche communistische partij vervult haar revolutionairen plicht en zal dien blijven vervullen. De arbeiders van Duitschland.'van Tsje- cho-Slowakye en der overige staten moeten met alle middelen de Oostenrijksche arbeiders in hun revolutionnaifen strijd steunen. De communistische internationale biedt den arbeiders van Weenen en Oostenrijk haar Iwrtelijken revolutionnairen groet. 4 AUGUSTUS Mogen de arbeiders van Weenen en Oos tenrijk er van overtuigd zijn, dat in dezen moeilijken tijd de arbeiders van alle landen met hen zijn. j Arbeiders en arbeidende boeren! Arbei- dersjeugd! Soldaten! Geeft den strijd niet op, voor de overwinning der revolutie behaald is! Komt alien den arbeiders van Weenen en het Oostenrijksche proletariaat te hulp! Leve dc onverbiddelijke strijd tegen de fascistische reactie! Leve de bewapening van het proletariaat! Leve de arbeiders-sovjets in Oostenrijk. Weg met de regeering van Seipel! Leve de overwinning van het roode Weenen en <Je overwinning der arbeiders van Oostenrijk! t DE WEENSCHE GEMEENTEWACHT. T De sterkte zal verlaagd worden. Naar Belga uit Weenen meldt, heeft Sei pel, tengevolge van de stappen van het kan- toor tot afwikkeling van de oorlogszaken, van het Weensche gemeentebesrtuu-r de toe- zegging weten te verkrijgen, dat de sterkte van de Weensche gemeentewacht vermin- derd zal worden. RUSLAND. VERBETERING DER BETREKKINGEN MET POl.EN. Naar verluidt, is binnenkort de algeheele likwidatie te verwachten van het conflict tus schen de Sowjet-Unie en Polen naar aanlei- ding van den moord op Woikof. Den laatsten tijd moet het volkscommissariaat van handel een veel inscfiikkelijker houding tegenovei^Mf- len hebben aangenomen dan in de eerste we- ken na den moord. Onverschillig of deze hou ding al dan niet voortkomt uit het verlangen Engeland onwelgevallig te zijn zooals in anti-bolsjewieksche kringen beweerd wordt heeft zij tot resultaat gehad, dat de verhou- ding tusschen de Sowjet-Unie en Polen de laatste weken aanmerkelijk verbeterd is. DE OPPOSITIE. Sokolnikof en anderen keeren de oppositie den rug toe. De Prawda meldt, dat Sokolnikof en ande ren met de oppisitie gebroken hebben. Ver schillende onderteekenaars van oppositieo- neele geschriften uit den laatsten tijd hebben hun ondierteekening in een gezamenlijke ver klaring ingetrokken. Het blad gelooft, dat hei besluit van de oppositie om den strijd nog te verscherpen een verdere ineenschrompeling ten gevolge zal hebben. Voorts meldt men ons uit Berlijn, dait het centraal bestuur van de Russische communis tische partij sinds Zaterdag bijeen is om te beslissen over het lot van Trotski en Zinowjef, Het besluit wordt tegen het einde van de week verwacht. De oppositie verdedigt zich krachtig, doch zal wel in de minderheid blij ven. i Mevrouw Kroepskaja, de weduwe van Le nin, heeft ook deelgenomen aan het debai Zij verdedigde het standpunt van de meerder heid. Bij dreigend oorlogsgevaar moet men niet tegenpruttelen, maar gehoorzamen en zich onderwerpen. Een ijzeren tucht is dan noodzakelijk. De partij is geen debatingclub. De soldaat, die optrekt, mag niet vragen waarom men dezen en niet een anderen weg volgt, j ONGEWENSCHT OONSTATEERINO. i De controle-commissie van de afdeeling del communistische partij te Odessa heeft eeo aantal vooraanstaande leden der oppositie van het lidmaatschap der partij vervallen ver- klaard. De direct aanleiding daartoe wae het uitgeven door deze leden va neen manl fest, waarin o.m. gezegd wordt, dat gecon< statcerd moet worden, dat de leiders der revo- lutionaire beweging van October 1917 bij dit beweging wel hebben gevaren, terwijl de ar beiders er in geen enkel opzpicht op vooruit- gegaan zijn. Te Saratof zijn 47 leden als lid der partij geroyeerd wegens het organiseeren van on- wettige stakingen. PORTUGAL' EEN ROY AL ISTISCHE GEWEGING? 'De Parijsche New-York Herald bevat eel telegram uit Madrid, meldende, dat, volgeni daar uit Lissabon ontvangen berichten, he! wederom in Portugal zeer onrustig is. Men verwacht het aftreden van verscheidene mini sters, zoodra de nieuwe leening van 16 mil- lioen pond, waarover met Engelsche, Fran sche en Amerikaansche banken wordt ondel handeld, zou zijn afgesloten. Vooral de militaire elementen te Oporti zouden zich roeren en men is bang, dat ef een royalistische staatsgreep wordt voorbe rej<jL str ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 1